ZELANDICA Overtreding inhaal- verbod kostte ƒ25 AGENDA WALCHEREN MARKTBERICHTEN WEDVLUCHTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZUID-BEVELAND EXAMENS DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 KANTONRECHTER MIDDELBURG Binnen 5 meter van V.O.P. niet parkeren Een inhaalmanoeuvre op een ge deelte van de rijksweg Vlissingen- Bergen op Zoom onder Kapelle, waar dat wegens wegopbrekingen verboden was, is de Goese hande laar J. S. komen te staan op een boete van 25 gulden. Deze straf werd hem woensdag opgelegd door de Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgh. In zijn requi sitoir verklaarde de officier van justitie, mr. K. P. Doedens, dat het openbaar ministerie gemeend heeft krachtig te moeten optreden tegen deze steeds meer voorkomende overtreding. Zeer gevaarlijk noemde de kanton rechter het feit, waarvoor mevrouw J. N.H. uit Middelburg zich moest verantwoorden: zy had haar fietsend zoontje geduwd, terwyl zij zelf een bromfiets bereed. Mevrouw N. be pleitte dit als een uitzonderingsge val te willen zien, daar logé's haar fiets moesten gebruiken en zij au- ders nooit bromfietsend haar kin deren duwt. De officier vorderde 6 de kantonrechter liet het by 5. De handelsagent H. B. uit Den Haag was verbaliseerd, omdat hij op de Noordweg in Krabbendyke het wacht- verbod zou hebben overtreden. „Hoe lang heeft uw auto daar stilgestaan; vijf minuten?'1, wilde de kantonrechter weten. „Een minuut maar, edelachtba re", antwoordde B. Het meningsverschil over de wacht tijd. dat verdachte met de verbali sant had gekregen, was zo meen de de kantonrechter uit het proces verbaal te moeten opmaken aan leiding voor. B. geweest om zich „enorm onbehoorlijk" te gedragen. „Ik ga als gast van Krabbendyke me bij je burgemeester beklagen. Je rommel (de schikking van 7V4 gul den) wil ik niet hebben", had B. ten slotte betoogd. De zaak werd aange houden omdat de kantonrechter de verbalisant eveneens wilde horen. hebben. Hoewel M. in een brief aan de officier de onmogelijkheid daarvan wil de aantonen verklaarde de verbalisant gisteren de snelheid van 65 km via. de teller van de politieauto geregistreerd te hebben. Bij verstek werd M. veroor deeld tot een boete van 30. Vijf van V.O.P. Haastige spoed De rijwielhersteller J. G. uit 's Heer Arendskerke had zonder vergunning gas-cilinderflessen en benzine opge slagen. Hy werd veroordeeld tot een boete van 25, nadat die officier een boete van 40 gevorderd had. De schilder A. H. uit Sint-Laurens sprong op 14 maart op het Middel burgse station uit de nog rydende trein. Zijn haastige spoed" kwam H. op 7,50 te staan. De bouwvakarbeider P. de W. uit Goes had op 4 en 6 iuni op een oesterperceel onder Kattendijke wormen gespit. Toen hij voor de eerste maal geverbaliseerd werd. had hy bovendien een valse naam opgegeven. Voor dit laatste feit werd hij veroordeeld tot een boete van 25 voor het spitten eveneens tot 25 en voor het zich bevinden op het oesterper ceel tot 1 week voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Mr. Moolenburgh vonniste alles conform de eis van de officier. Kerkconcert te Cadzand Het Nederlands Hervormd Kerkkoor te Cadzand gaf onder leiding van de heer M. Zonneheld in de Ned. herv. kerk een concert. De heer J. C. Basting, voorzit ter van het koor, kon in zyn openings woord een groot aantal belangstellenden verwelkomen. Het koor begon met de koraalcantate „Wat God doet, dat is welgedaan" van Joh. Pacïiabel. Daarna brachten de he ren P. J. L. Lijser (bariton) en M- Zon neheld (kerkorgel) een viertal negro spirituals ten gehore. Achtereenvolgens zong de heer Lijser, Deep River, Go down, Moses. Nobody Knows en Swing low, sweet chariot. De uitvoering van gedeelten uit „Der Messias" van Handel vormden ongetwij feld het hoogtepunt van de avond. Het koor zong het lied Halleluja en de heer N. Luuring speelde de Pastorale op het orgel. Verder heeft de heer P. ,M. Faas de tenorsoli, Troste dich mein Volk, Alle Tale macht hoch erhaben en Er ist dahin aus dem Lande des Lebens, ge zongen. De heer P. J. L. Lijser bracht de baritonsolo, Sie schallt die Posaun, ten gehore. De heer Luuring begeleidde de twee laatstgenoemde zangers op het orgel. Korfballers naar Duitsland Het korfbalechtpaar L. van Popering Slootmaker van de vereniging „S.K.N. W.K." uit Nieuwerkerk is dezer dagen naar Ruspe in Duitsland vertrokken. Daar zullen de heer en mevrouw Van PoperingSlootmaker deel uitmaken van de leiding van een korfbalkamp, dat de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond in deze plaats houdt. Het kamp duurt van 112 augustus. Binnen 5 meter van de voetgangers oversteekplaats mag men de auto niet parkeren. Dat kwam de Vlissingse afde lingschef A. de K. aan de weet, toen hy het enkele weken geleden bij het Bet je Wolffplein deed. Hij kon de overtreding onmiddellijk afdoen met 7Vz gulden, maar De K. die niet op dé hoogte was van deze bepaling vond het een te gering feit om het hoogste transac tie-bedrag daarvoor neer te tellen. Bo vendien had de in de nabijheid staande agent er volgens verdachte toch wel eerst voor kunnen waarschuwen. Hy ging dus „vóór", maar moest toch gis teren ook conform 7'/i gulden betalen. De zeeloods J. van D. uit Vlissingen overtrad op 8 juli op de Duinweg on der Biggelterke het waehtverbod. De 7% gulden, waarmee hij die overtre ding had kunnen afdoen, werd hem ook nu opgelegd. De officier had 10 boete geëist. De handelaar A. de T. uit Nieuwland reed met zijn auto door het stoplicht bij de Middelburgse Stations- brug. Het kostte hem conform een boe te van 25 gulden. De Souburgso ionge- man J. K. werd een boete van 25 gul den opgelegd, nadat hij in de Vlissing se Van Dishoeckstraat met een snelheid van 40 km op zijn bromfiets gereden had De architect W. M. uit Vlissingen zou in de Paul Krugerstraat met zijn auto een snelheid van 65 km gereden Algehele herbestrating van Zuidzande uitgesteld De algehele herbestrating in Zuidzande moet worden uitgesteld tot de werkge legenheid in de betreffende bedrijfstak gunstiger is. Wel is herstel van hot wegdek van de Smidsweg in handen gegeven van de firma Jansen en De Vos te Waterlandkerkje. Dit deelde burgemeester H. P. Ever- wijn dezer dagen mee in de raadsver gadering. Voorts bracht hy het verheu- fendc nieuws dat dc uitbreiding van e riolering langs dc Oostburgsestraat is opgenomen in het „dure-werkenpro- gramma 1962", de gemeente ontvangt 95 subsidie by uitvoering van dit werk in D.A.C.W.-verhand. De raad zal trachten dc werkzaamhe den onderhands aan tc besteden, omdat men verwacht dat van een openbare aanbesteding geen goed resultaat te verwachten is. In het kader van het uitbreidingsplan besloot men aan de heer J. A. de Lignlj te Zuidzande een stuk bouwgrond van 110 m2 te verko pen, voor ae pry's van f 10,per m2, om een 5-tal particuliere autoboxen te bouwen. De gcmeenteschuur, waar voor men tot nu toe geen terrein kon vinden, zal naast de autoboxen verrij zen. De raad willigde het verzoek van de Stichting Zeeuws Studiefonds om verhoogde subsidies in; de stichting kan rekenen op een jaarlijkse bijdrage van 10 cent per inwoner. Met de achteruit stelling van de functionarissen met een dubbele betrekking (burgemeester-se cretaris, secretaris-ontvanger), die niet zullen delen in de algemene loonronde kon de raad zich niet verenigen. De ge loofsbrieven van de nieuwe raadsleden zyn in orde bevonden. De heer I. Cap- pon (a.r.-c.h.) stelde zich niet herkies baar. De voorzitter dankte de heer Cappon voor de goede samenwerking die hij in de zittingsperiode van 13 jaar aan de dag had gelegd. Namens de raadsleden sprak wethouder A. Luteijn (g.b.) het scheidende raadslid toe. MlddoltnirB City: Slag om Engeland, 14 jaar, 20 uur: Elcctro' Opdracht zonder genade. 14 Jaar, 19 30 uur: Molenwater: Miniatuur Walcheren 9—22 tiur: Abdij: Klank- cn lichtspel. 20.45, 21.19 en 21.45 uur: Van Benthem 5r jutting: expositie over Zeeland en Vlaanderen. 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: Dissen hemel cn moeras. 20 uur, a.l. J.uxor: Taizan en Taya. 20 uur. 14 Jaar. Goes Grand: Daar droomt leder meisje van. 20 uur. a.l. Bergen op Zoom Roxy In het vuur van de BlriJd, 20 uur. 14 Jaar Luxor: Es war eine rausehende Ballnacht, 20 uur, n.l. Terneuzen Watertoren: Expositie schilde rijen Piet de Bodt, 10-12 cn 13-21 uur. Huls". Gemeentehuis: Sehllderijententoon- stellnc Guido Metsers, 14—18 uur. Sluis k.idhuis: Expositie „Levend Erf deel". D-ï? en 14-18 uur. ZIerlkxee Gileijj „De Isrcede Brug": Ult- wi?soUng8exp.citie ichiiderijen en aqua rellen. 10-12. 1--18 e-n £0-22 uur. Burger Weeshuis: Kera-dekexposltie Ad Braat. 12-17 uur. Nieuw, Haven cn Havenpleln: VlsserSJdag 19K2. 0*5-22 uur. Haamstede Tulnbo -,VBChool: Expositie Nod, Jeugdbond Nnt„rstUdle, 10.30-20.30 uur. i VLISSINGEN GEVONDEN Aan het politiebureau te Vlissingen zijn inlichtingen verkrijgbaar over de vol gende gevonden voorwerpen: luchtban den, driewielig kinderfietsje, paar gym schoenen, paar herenpantoffels, dop van benzinetank, huissleutels, kettinkje met sleutels, kinderzwempak, bad muts, zwembroek en badpak, paar slippers, kinderjasje, dolkmesje in schede, nylon regenjas en afsluitdeksel van bromfiets, badhanddoek met zwembroek, pad vinders riem, jonge Duitse herdershond, zonnebril, diverse portemonnees met en zonder inhoud, draion vestje, doeshond, jong hondje, zilverkleurige armband met steentjes, herenpolshorloge, identiteitsbewijs voor gezinsvervoer N.S., ring met sleutels, poppetje, kinderschoentje, trui zonne bril, kinderbril, tuigje van kinderwa gen, dameszwempak, nijptang, bood- schappenmandje en herenregenjas. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 30-7: Helga Ol- dendorf van Londen. Vlissingen vertrokken op 31-7: Helga Olden- dorf naar Jacksonville. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 30-7: Hasewint van Cardiff, Engelina Broere van Rotterdam, Admiral Nelson van Arklow voor Terneuzen, Sagitta van Swansea, Con Zelo van Hamina, Mercurius H. van Tanger, Heemraadsingel van R'dam. Sandenburgh van R'dam, Mare Novum var. R'dam: op 31-7: Frans W. van Le Havre, Altkrumdijk van Le Le Havre, Pericles van Hamburg, Eagle van Londen. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 30-7: Magas naar Amsterdam, Birmingham naar Rotterdam van Gent Kamperdijk naar Rotterdam, Neder Waal naar Amsterdam, Metropole naar Londen, Marcella naar Rot terdam, Meidoorn naar Rotterdam. Albert V naar Dublin. Seabreeze naar Londen. Triton naar Amsterdam, Geestdam naar Boston Lines; 31-7: Vigo naar Londen, Ma rianne naar Goteborg, Ulysses naar Rot terdam, Celebes naar Amsterdam, Gabonkust naar Amsterdam. Vlissingen aangekomen op 31-7: Hasselte van Antwerpen; op 1-8: Echo van Londen, Zaanstroom van Amsterdam. Vlissingen vertrokken op 31-7: Janny van Londen, Waterman van Londen voor de rede, Markab van Londen, Eemshorn van Rotter dam voor Gent. Axeldijk van Rotterdam, IJsel van Le Havre: op 1-8: Batavier van Esbjerg. Goote van Duinkerken. Europa van Amsterdam. Llberiakust van Duinkerken. Agnes van Londen, NJord van Rotterdam. Oceaan van Amsterdam, Artemis van Le Havre, Jacaranda van Harwich, Lizard van zee. Seabreeze van Londen. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 31-7 Waterman naar Zeehrugge van de rede, Falco naar Noordzee van Gent, Algol naar Rotterdam. Tyeha naar Londen, Metre naar Rotterdam. Helen naar Fulham, Dongeborg tiaar Delfzijl, Mare Novum naar Manchester; op 1-8: Julia Anna naar Manchester, Martini naar Rotterdam, Engelina Broere naar Fre- derikstad. Valiant naar Hull van Gent, Alc- krumdijk naar Rotterdam, Pericles naar Rot terdam. Vlissingse Nutsspaarbank in de maand juli KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Bergambacht en te Boven- hardinxveld G. Veldjesgraaf, kand. te Ede; beroepen te Appelsga (vac. J. W. Fase) N. Bergstra tc Oudenhorn (Z.-H.). Bedankt voor Apeldoorn (cen trum-west) A. Mackenzie te Katwijk aan den Rijn. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Arnhem J. Brons te Bun schoten. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Deventer H. van der Werf te timmen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Drietal te Zaandam H. C. Leep te Rot terdam-C., J. Moerland te oGrkum en P. TÖnjes, kand. te Doorn. By de Vlissingse Nutsspaarbank werd in de maand juli ingelegd 1.442.119,31 en terugbetaald 1.300.367,12. Het spaarderstegoed steeg van 26.799.831,35 aan het begin tot 26.941.583,54 aan het eind van de maand. Met het schoolsparen werd 3094 ingelegd. Het tegoed volgens de jeugdspaarwet steeg door een inleg van 11.859.76 en een terugbetaling van f 1487.52 ran 448.366,69 aan het begin tot ƒ458.738,93 aan het eind van juli. Het ledigen van 296 spaarbusjes lever de 10.208,92 op. Hoofdkantoor incl. bijkantoor Bonedijke- straat: inleg ƒ878.619,24, terugbetaling ƒ793.675,25, tegoed ƒ17.436.966,87. Souburg: inleg 95.599,14, terugbeta ling ƒ85.895,94, tegoed ƒ1.661.440,26. Goes: inleg ƒ340.318,71, terugbetaling ƒ301.480.54, tegoed ƒ5.129.630,78- Wolphaartsdijk: inleg ƒ24.733.22, terug betaling 30.814.91, tegoed 595.187.31. N.-Beveland: inleg ƒ14.440,33. terugbe taling 10.515.40. tegoed 262.292,88. Kapelle: inleg 19.679. 01. terugbetaling f 26.116,89. tegoed 299.855,54. Terneuzen: inleg ƒ42.182,48. terugbeta ling ƒ32.340.59. tegoed ƒ731.326,22. Zaamslag: inleg 4409,89. terugbetaling ƒ5343,50, tegoed ƒ187.905,13. Axel: inleg ƒ10.735.29, terugbetaling 5898,93, tegoed 176.643,69. Heinkenszand: inleg ƒ1562,50, terugbe taling 165, tegoed 23.696,20. ARNEMUIDEN Collecte De collecte die vorige week in Arne- muiden is gehouden t.b.v. „Draagt elkanders lasten" heeft een bedrag op gebracht van ƒ708,45. AAGTEKERKE Jubileum De heer J. Wijkhuis, in 40-jarige dienst bij de vrijwillige brandweer van Aagte- kerke, heeft maandag 30 juni van de loco-burgemeester, de heer J. Melse, de eremedaille in brons van de Orde van Oranje-Nassau ontvangen. In deze spe ciale vergadering dankte de vrijwillige brandweer commandant J. Paardekoper de heer Wijkhuis voor zijn nauwgezet heid en ook de heer R. Kodde, het oud ste lid van het korps, sprak zijn erken telijkheid uit voor de prettige samen werking. De plaatselijke muziekvereni ging „Agatha" bracht de jubilaris een aubade voor het gemeentehuis. De figuur van Jacob Cats is wel omstreden. Het bijtende oordeel van Busken Huet kent ieder, maar hij is hierop teruggekomen. Zodra men Cats echter in bescherming gaat nemen, heeft men de neiging zich te verzetten. Dat eeuwige gemoraliseer, zijn platte sensualiteit. Zou hij werkelijk nog ge lezen worden? 17 X andacht voor Cats bij zijn 300ste sterfdag" heet de onlangs verschenen bundel naar aanleiding van de herdenking op 12 september 1960, waarin verschillende facetten van zyn leven en werken belicht worden. Hoewel kritiek niet wordt gespaard, is de algemene tendens lovend. Dr. P. J. Meertens schrijft over Cats als Zeeuw, „omdat hij zyn Zeeuwse aard nooit verloochend en zijn Zeeuwse afkomst nooit vergeten heeft". Zowel van vaders- als moederszijde stamde hy uit notabele families te Brouwershaven, zijn geboortestad. In 1655 zal hij nog een foliant, zijn gezamenlijke werken bevattend, aan de magistraat van Brouwershaven zenden... Uw' Stadt was doch mijn eerste gront Daer ïck op swacke beenen stont, Daer ïck mijn eersten adem blies, En tot mijn ellif jaren wies. In zijn godsdienstig leven is, volgens Meertens, Cats ook Zeeuw. Hij doelt hier op het piëtisme, waarmee hij tijdens een kort verblijf in Engeland in aanraking schijnt te zijn gekomen en dat op het geestesleven in onze provincie zijn sporen heeft nagelaten. Zijn cal vinisme was van gematigde aard, in tegenstelling tot dat van velen van zijn tydgenoten. Nooit zou hij zich grof of beledigend uitlaten ten opzichte van andersdenkenden. „Zyn piëtisme heeft hij in alle eerlijkheid beleefd. Ook in zijn werk. En door dat werk, dat als van geen ander dichter populair is geweest, heeft hij een typisch Zeeuwse eigenschap meegedeeld aan brede lagen van het Neder landse volk". Jacob Cats is een figuur, aldus mr. S. J. Fockema Andreae, voor wie alles even belangrijk is; ook zijn activiteiten op het gebied van de landaanwinning. Het opstel „Jacob Cats en de landaanwin ning" lijkt ons een van de belangrijkste van de hele bundel. Cats had in Middelburg een zeer eenzydige praktijk als advocaat op het gebied van het prijs- en buitrecht. Wij zijn hiermee op het terrein van de kaapvaart. Aan dit bedryf kwam een eind toen in 1609 het Twaalfjarig Bestand werd gesloten. Ten tijde van het Bestand zal men een grote bedijkingsactiviteit ontplooien, vooral in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoals Cats zelf zegt, zal hij in grote ernst pogen van water land te maken. Fockema Andreae laat uitkomen, dat men met de overeenkomsten ten opzichte van de vroegere eigenaars, o.a. de Gentse abdijen Sb-Baafs en St.-Pieter, niet fair heeft gehandeld. Om de balans in evenwicht te houden moet ver meld worden, dat bij het najagen van privé-voordeel toch ook alge mene belangen werden gediend: vruchtbaar land werd gewonnen, dat aan velen werk en brood verschafte. De gebroeders Cats heb ben zich intensief met de bedijkingen bemoeid. Fockema Andreae wijst erop, dat de droogmakerij in Engeland, waaraan ook Cats heeft deelgenomen, een avontuur was zonder voldoende basis. De schrijver heeft gelegenheid op onjuiste voorstellingen van Engelse zijde te wijzen. De Encyclopaedia Brittanica laat het voorkomen alsof Cats in 1621 Zeeland heeft moeten verlaten omdat Walcheren geïnundeerd was. „Jacob Cats zelf behoort geheel tot die privé- ondernemers, die, zo ze veel wagen, ook meer mogen winnen". De prljsvlucht van E.D.B. en V.V.S. uit Schoondyke vanuit Breteuii op zondag i juli voor jonge duiven liet de vol- mde uitslag zien: 1. A. de Poorter, J. Weinsberge, 3. P. Cornells, 4. G. Dobbelaere, 5. P. Cornelis, 6. P. de Hul- lu, 7. Iz. Vermeulen, 8. en 9. C. de Jon- e, 10. Iz. Leenhouts. ioor E.D.B. en V.V.S. voor oude dui ven van Breteuii: 1. G. de Wever, 2. id. 3. J. de Jonge, 4. J. Hennekeij, 5 id„ 6. J. Dhondt, 7. P. Cornelis, 8. G. de Wever, 9. C. v. Acker, 10. C. Boogaart. De postduivenhoudersvereniging „Nog Sneller" uit Breskens heeft in de afgelo pen dagen twee wedvluchten vanuit Bre teuii georganiseerd: één voor jonge en één voor oude duiven. De uitslag van de wedvlucht voor jonge duiven was als volgt, snelheid eerste duif 1189 meter 5er minuut: 1., 2. en 10. P. Blaakman; L. Cfuaars; 4. J. J. v. d. Velde; 5. R. Faas; 6. I. de Jonge; 7- J- v. Gijs; f de Meester; 9 E. Pieters. De uilslag bij de oude duiven, snelheid eerste duif 1105 meter per minuut: 1 A. Cornelis; 2. J. Carels; 3. Jn. Dathijn: 4. en 5. P. v. d. Walle. Vanuit Breteuii heeft de postduivenhou dersvereniging „Strijd in Vrede" een tweetal wedvluchten georganiseerd voor jonge en oude duiven. De uitslag hier van luidt, jonge duiven, hoogste snelheid 1132 meter per minuut: 1. Ch. Ras WATERLANDKERKJE Dr. J. van Beek 50 jaar predikant Zaterdag 4 augustus is het vijftig jaar geleden dat dr. J. van Beek predikant werd van de Ned. Hervormde Kerk van Waterlandkerkje. Nadien is dr. Van Beek nog predikant geweest van Hoog woud, Hippolytushoef en Oosterland op Wieringen. In oktober 1944 is hem, op zijn vijfenzestigste jaar, emeritaat ver leend. HULST Motorcross H.V.V. '24 Zaterdag a.s. zal voor het eerst sinds enkele jaren in Hulst weer een motor cross worden gehouden. De organisatie van de wedstrijd is in handen van de voetbalvereniging H.V.V. '24. Als terrein voor de strijd is de omgeving van de Liniedijk gekozen. De deelnemerslijst vermeldt onder andere de namen van Leon de Keteleer uit Brasschaet, de in GOES Wedvlucht „De Zeeuw" postduivenhoudersvereniging „De Zeeuw" te Goes hield een wedvlucht St.-Ghislain uit met 239 jonge dui ven. De uitslag was; 1., 2., 3. en 4. P. Schrijver; 5. W. Jacobusse; 6. en 9. L. Baert; 7. C. J. Kuzee; 8. Dc Witte- Bal vers; 10. C. Snoep. Eveneens werd een vlucht met 45 oude duiven van St.-Ghis- lain uit gehouden. De uitslag was: 1. en 2. L. Baert; C. G. Koks; 4. en 9. A. Sor- ber; 5. J. Voois; 6. H. de Eel; 7. en 8. C. Snoep; 10. J. P. Kaho. KAPELLE Wedvlucht De postduivenhoudersvereniging „Oost West, Thuis Eest" te Kapelle heeft deel genomen aan een wedvlucht vanuit Joescroen. De uitslagen waren: vlucht onge duiven. 1., 7. en 9. Jac. Sclirier; J. P. Glas; 3. en -1. J. H. C. Poley; 5. J. de Schipper; 6. M. Bruljnooge; 8. P. I. Butler; 10. A. A. v. Drlel-I-Ieljstek. Vlucht oude duiven: 1., 2. cn 3. J. H. C. Poley; 4. en 9. A. J. L. Lutcyn; 5., 6., 7., 8. en 10. M. Anthonissc. Raad vergadert De gemeenteraad van Kapelle komt morgenavond, vrijdag, om half acht in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer een voorstel tot aankoop van perceeltjes grond in de voormalige haven te Biezelinge, en tot opheffing van de pacht van perceeltjes rond aan de Oude Dijk. Verder wordt voorgesteld over te gaan tot onderhandse aanbesteding van de f.edeeltelijke uitvoering van het recrea- Leplan „Oude Dijk" te Biezelinge. De raad krijgt ook te behandelen het ver zoek subsidieverhoging van de stich ting Zeeuws Studiefonds. WAARDE Gladiolententoonstelling In Waarde houdt de alg. ver. voor bloembollencultuur op vrijdag 17 cn za terdag 38 augustus een gladiolenten toonstelling in de garages van de ge broeders Schrier. Op de tentoonstelling, waaraan kwekers uit Beveland, Z. Vlaanderen en Walcheren meedoen, zul len ook werktuigen voor de teelt en be strijdingsmiddelen te zien zijn. Een groot aantal prijzen, waaronder wissel bekers, medailles en de wissel-gladiool, zijn beschikbaar gesteld. COLIJNSPLAAT Sport voor rijtoer bejaarden Zaterdagmiddag a.s. tc beginnen om 2 uur. zullen in Colynsplaat enkele sport wedstrijden worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de rijtoer van de bejaarden op 6 september a.s. De junioren van Colijnsplaat komen in het veld tegen hun leeftijdgenoten uit Kortgene. Ook de seniorenpl de twee plaatsen zullen met elkaar de strijd aanbinden. Verder staat er een ontmoeting op het programma tussen een elftal van een apparaten- en ketel- fabriek te Goes en een team van oud spelers van Colijnsplaat. Het personeel van de Goese fabriek heeft reeds ƒ103 bijeengebracht voor de bejaardenrijtoer. Een vertegenwoordiger van het ge meentebestuur zal dit bedrag zaterdag in ontvangst nemen. De muziekvereni ging „Wilhelmina" zal het programma muzikaal opluisteren. Brussel wonende Pool Adjanski, Bisschop van Paal-Kemseke en Schouteden uit Hoesselt, een kandidaat voor het kam pioenschap van België. Ook de junioren zullen zaterdag aan de start komen. Aan deze wedstrijd zullen onder andei deelnemen de gebroeders Jennes uit S Niklaas, Renders uit Deurne en d'Hoo- ghe uit St.-Niklaas. AXEL Wegverbeteringen De herbestrating van het tweede w deelte van Oe Buitenweg te Axel is opgedragen aan de N-V. Van Splun- der's Aannemings Maatschappij voor de som van ƒ8655. Het gemeentebestuur van Axel heeft de verbetering van de toegangswegen tot net viaduct uitbesteed aan de N.V. van Splunder's Aanneming3 Maatschappij te Ridderkerk. Het werk zal ƒ6884 kos ten. De heer P. G. Eckhardt te Lemmer is met ingang van 1 september benoemd tot onderhoudsman bij het gemeente lijk woningbedrijf te Axel. Tot straten maker bij de gemeente Axel is benoemd de heer Th. G. Lambert uit Bosch- kapelle. Hij treedt op 19 augustus in dienst. Axel leent kunstvoorwerpen Op verzoek van het gemeentebestuur van Axel heeft de rijksinspecteur voor roerende monumenten te "s-Gravenhage enige schilderijen en beeldhouwwerkjes aan dc gemeente Axel afgestaan. Eén der kunstvoorwerpen, -te weten een plastickje, zal in een plantsoen worden opgesteld. Aanwinsten Chr. openbare leeszaal en bibliotheek Axel Aanwinsten van de chr. leeszaal en bi bliotheek, Axel. Studieboeken: Aafjes. B.: De wereld is een wonder; Adama van Scheltema, C. S.: Verzamelde ge dichten; Corneille, P.; Le cid en Athle- tiek; Daniclsson, B.: Tahiti Nui; Gros lier, B. Ph.: Achter-Indië; Haar, J. ter en Sprcy K.: De geschiedenis van het Romeinse lteizerryk; Hooftman, H.: Luchtvaartboek voor iedereen; Jacob E.: Sjamra-Ugarit en het Oude Testa ment; Knorringa, H.: Mythologische liefdesverhalen; Last, J.: Japan in ki mono en overall; Morriën, A.: Voor wie dit leest; Schulte Nordholt, J. W.: Het volk dat in de duisternis wandelt; Schuurman. C. J.: De medemens en wij; Thienen, Fr. van: Acht eeuwen West europees costuum; Vollenhove, D. H.: Judo: Wentinck, Ch,: Geschiedenis van de Europese schilderkust en De. wereld waarin wy wonen en werken. Buitenlandse romans: Daudet, A„ Tar- tarin de Tarascon; Forester, C. S.: Der ZOMERAVONDVOETBAL De uitslagen van de wedstrijden voor het zomeravondvoetbal zijn: Rayon Terneuzen: Scheepswerf-Rijks- waterstaat 1-0 S.C. de Meyer-Spadella 0-4. Mistrappers-Hoek Vet. 2-1. R.W.S.- Meterfabriek 3-0. Rayon Vlissingen (afd. 1): P.V.S. I- V.A.W. 1 5-2. Zeemacht I-Uiterton I 7-1. P.Z.E.M. I-Coal '52 1-5. Afd. 2: V.A.W. U-Uiterton U 4-2. P.Z.E. m. n-G.p.c. n o-5. s.s.v.v. i-va.w. Hl 5-0. en 3. O. de Zutter; 4. en 8. D. Ekkebus; 5. I. Schippers; 6. J. Versprille; 7. C. Brakman; 9. H. Elfrink; 10. J. v. Driel. Oude duiven, hoogste snelheid 1124 me ter per minuut: 1., 3. en 4. Joh. v. d. Wege; 2. Ch. Ras; 5. J. Merk; 6. L. v. d. Wege. De p.v. „Recht voor Allen" uit Sluis nam met 213 jonge duiven deel aan een vlucht vanuit Breteuii. De hoogste snelheid bedroeg 1186 meter per minuut. Uitslag: 1, 5 en 8 P. Groosman, 2 A. Crooymans, 3 C. Camiere, 4 J. Rijkborst, 6 J. van Ommen, 7 J. Staby, 9 C. van der Walle, 10 Iz. Louweret. Bij de oude duiven was de hoogste snelheid 1170 meter per minuut. Hier luidt de uitslag: 1 en 3 G. de Meyer, 2 en 4 J. Wage, 5 E. Visser, 6 O. de Meijer, 7 A. Tas, 8 M. de Bakker, 9 Iz. Aalbregts, 10 W. du Fossé. De duivenhoudersvereniging te IJzen- dijke heeft deelgenomen aan de vlucht vanuit Breteuii. De hoogste snelheid was 1142 meter per minuut. Uitslr jonge duiven: 1 en 7 Joh. de Smet, Frans Dieleman, 3 P. Martens-Velde, en 10 Th. Gruson, 5 J. Versprille, 6 H. Groosman, 8 R. Thomaes, 9 G. Claeys. Oude duiven, snelheid 1167 m. 1 P. Neve, 2 A. Mussche, 3 en 8 J. Verspril le, 4 J. Depréz, 5 P. Zegers, 6 en 9 N. v. d. Bunder, 7 en 10 R. Willems. Kapitan; Galsworthy, J.: The forsyte saga. Romans: Baardman, M.: Wankelbaar evenwicht; Christie, Agatha: Drama in drie bedrijven (det.); Corsari, Willy: Alleen maar Peter; Dhotel, A.: Het land in de verte; Feidhoff, M.: Boven de nacht staan de sterren; Hoeven, J. van der: Scheel engeltje; Hoyle, F.; De donkere wolk; Huizinga, L.: 12 maal Hieronymus; Sablonière, M. de: Neger- verhalen; Steinbeck, J.: De drüiven der gramschap; Waals, J. E. van der: Noor tje Velt; Wiemer, R. O.: De man bij het vuur. Jeugdboeken: Allan, M. E.: Bakvis op eigen benen; Benson, B.: De wolven van de Corralrivier; Blankwaardt-Natan, G. C. I.: Kom eens kijken bij de water kant en Kom eens kijken naar kleine beestjes; Bruyn-Ouwehand, M.: Moeder Koppenol huurt een boot; Corbet, S.: De hut in de boom; Coxhead, M.: Chico's beloning; Diekman, M.: En de groeten van Eiio; Dulieu, J.: Paulus de bos kabouter en het draakje; Geest, K. van der: Transport verhinderd; Hagers, F.: Liefde per espresso; Hagers, F. Otte- lientje. Hengelen; Laan, D.: Pinkeltje en zyn vriendjes; Laarmann, I.: Een vakantie vol avontuur; Lattimore, E. F.: Kleine Sjang; Meisnitzer, F.: De spookwolf; Peterson, H.: Matthias en het eekhoorntje; Planjer, B.: Waterpolo; Raymond, D.: De jonge reizigers in Israël; Schmidt, A. M. G.: Iedereen heeft een staart; Schoch, M. L. W.: Even parkeren; Wilkeshuis, C.: Jahoela, de Woud-Indiaan VEILING V.V.Z.B. GOE5 augustus. Export- en industrieveiling. Zw. bessen I 193, II 187—191, III 152. Rode bi I 81—96, II 79, III 64. Duitse Zure II 75. Frambozen in kratten I 158. II 146, Dubbele prinsessenbonen I 130, II 117. Gewone veiling. Per doos: Talisman II 31- 40. Red. Gauntlet I 55. IT 42. Rode bessen 34, II 27. Loganbcs I 35. Frambozen I 45, II 40. Kruisbessen II 1518. Per stuk: Perziken 22—39. Per kg: Talisman II 78—82, III Red. Gauntlet II 96—135. Oranjepruimen II 4954, grof 60. Kruisbessen I 4669. II 17—51. Witte bessen I 44—52. Zoete Morellen n 120. Zure Morellen I 5465. Varikse Zwarte I 162—164. Iï 111. III 53. Klerken I 180—187. II 126—162. Insp. Lhönis n 117. Krieken I 154—155, II 132—135. Wilhelminakersen II 131. Groenten: per stuk: Bloemkool AI 3345, All 26—38. Bil 27, afwijkend 11—31. Kropsla I 4, II 3.50—4. Kussa I 25, II 15. Komkom mers A 17—24. B 12—17. C 10. Per bos: Wor telen 10—26. Kroten 3.50—10, Uien 14. Per kg: Tomaten A 4752. C 3845. Doperwten II 28. Uien 2022. Dubbele prinsessenbonen I 104—109. II 92—99. Tuinbonen II 11—12. Stoksnijbonen II 11 113. afwijkend 42. Pre lude I 95—110, II 79—101. Wagenaars I 74. Andijvie I 16—18. II 11. Postelein 36—38. Gele savooiekool 9. Groene savooiekool 4,50—16. Kroten 8—10. Aardappelen, bonken 16—25, grote 16—18, drielingen 7—13. kriel 3—4. VEILING SINT-ANNALAND 1 augustus. Doré. gewone 31,75. Eigenhei mers. gewone 21.65—22,27. drielingen 12,03 12,73. Eerstelingen, gewone 16,0717,21. bon ken 27.00—28.00. drielingen 11.7812.03. Aan voer 326 ton. VEILING TERNEUZEN Sla 5,70—9,80. Bloemkool All 26—41, B 20— 28. BH 11—25, CII 11. afwijkend 11—22, Groe ne komkommers All 12, B 1017. C 10, Witte komkommers A 16. B 3418. C 10. Meloenen 130. Peen II 11—20. Selderij 1—9. Uien 7—24. Peterselie 7—8. Barima, bonken 2426. I 17—22, H 5—7. Eerstelingen, bonken 2529. I 1825, H 715, kriel 7 Bintjes, bonken 20—28, I 8—19, II 6—11. Eigenheimers I 15— 23. Andijvie I 3546. Prinsessenbonen I 100 139, H 94—126. Saxa n 60—107. Tuinbonen H 1720. Rode kool 710. Spitskool 20. Peulen II 99. Wagenaars n 1922 Savooiekool 713. Waspeen II 23, Rabarber H 1425. Tomaten A 30—36. BH 33—35, C 27—29, CC 25. Uien 3033. Doppers II 35. Aardbeien per doos: Talisman I 4449, II 28—39 Red. Gauntlet H 3846. Paul Waalboon H 26. Rode besse per doo3 I 2745. Frambozen per doos I 32- 37. Per kg: Rode bessen I 110, H 61—91, m 3079. Witte bessen H 69. Kruisbessen I 59 74, H 30—61. Morellen I 305—111, H 100—102. Druiven 251—262. VEILING „WALCHEREN» G.A. MIDDELBURG I augustus. Nieuwe aardappelen: Eerstelin gen: bonken I 30.30, H 29.00. grote I 18,20. II 16,60, kriel I 5.10. H 4,00, drielingen I 12.20. n 12,00. Bintjes: bonken il 30.00, drielingen II 7,00, kriel n 3,60, grote H 12,70. Aardbeien per kg II 1,35--1,48. idem per doos I 59—64, II 30—54. Tomaten A extra 2,24, AI 2,38. AH 2.13, B extra 2.24, BI 2.37, BH 2,f rtra 2.03, Cl 2,18, CH 2,06. Fruit: Rode bessen per kg T 86. n 49, Hl per doos I 2334, II 1225 Kruisbessen per kg I 4575, H 5—62. Frambozen per doos I 4669. II 3352. Perziken 842. Pruimen per kg 1,902.35. Witte bessen per doos V. 21. per kg 50—79. Kersen 3,85. Druiven 2.20— 2.60. Morellen 1.43. Ogenmeloen 1.13—1.13. Groenten: Bloemkool 3 per kist 3742. 4 per kist 18—37, 6 per kist 14—26. 8 per kist 12— 27, 10 per kist 1217. Komkommers groen 75 op 15—21, 60-75 32—20, 50-60 10—12, 40 10—11, per kg wit 75 op 15—18, 60-75 10—12, 50-60 10—12. 40-50 10—13, per kg 12—33. Was peen 12—28. Postelein 4—26. Dubbele bonen I 901,19. Sla 3,5010. Bospeen 1426. An dijvie 7—23. Savooiekool 7—16. Boskroten 314. Snijbonen 90—1.91. Rode kool 512. Uien per kg 18—36. Spitskool 13—19. Kroten per kg 16—22. Rabarber 7—16. Peulen 1, Kussa 22—35. Tuinbonen 9—18. Doperwten Dubbele bonen moeten aangevoerd worden in kisten van 15 kg met een wit interieur. VEILING SINT-MAARTENSDIJK Doré 28.69—31.37. bonken 22,00. drielingen 11,00. Bintjes I 17.00—17,30, H 12,57—16.26, bonken 28,51—28,10, drielingen 12.35. kriel 7,97. Eigenheimers I 21.00—21,30, H 14,30— 21,00, drielingen 12,98, kriel 5,47—3,84. Aan voer 175 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT augustus. 1571 kg exportgarnalen 199—380. 6 kg schar. 134 kg schol. 16 kg wijting. 156 kg bot. 475 kg tong. 7 kg paling. 1 kg griet. 14 kg ongesorteerde vis. De Provinciale Afzetcom- missie voor Zeeland maakt aan de fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en ge veild, vanaf: Vrydag 3 aug. 1963 Yellow Transparant, 65 mm en op, mits niet gras groen. Maandag 6 aug. 1963 Yellow Transparant, 60 mm en op, mits niet gras groen. Donderdag 9 aug. 1963 Yellow Transparant, 55 i en op, mits niet gras- Stark Earliest, 55 mm en op, voldoende rood ge kleurd. In verband met blokvor ming Yellow Transparant en Stark Earliest sorteren op 5 mm. Geslaagd te Amsterdam voor de akte Engels L.O., de heren: C. J. Sonke te Nieuw- en Sint-Joosland; P Janse te Kruir.ingen; J dc Jager te Krabbendij- ke; H. J. de Graaff te Vlissingen, allen cursist van de chr. kweekschool te Mid delburg. De heer J. J. de Leux te Sas van Gent slaagde voor het examen sterkstroom- monteur, afgenomen door de Vereniging tot bevordering van elektrotechnisch vakonderwijs in Nederland. Te Eindhoven slaagde voor het examen elektro-teclmisch installateur: De Hees en W. Huibregtse te Westkapelle. Aan de chr. ulo te Zïerikzee slaagden voor het ulo-diploma alsmede voor het middenstandsdiploma: N. Capelle, L. Stouten en R. Stoutjesdyk uit Ooster land. Telefonisch aangesloten onder 01171 - 489 J. MEULENDIJK Schoenhandel cn reparatiebedrijf. AGENT P.Z.C. G ROEDE. MMMMMMMM VERH DOR gelegenheidskleding. Zo wel voor dames als he ren. Billijke tarieven BERGEN OP ZOOM. Steenbergsestraat 38, telefoon 01640-4480. FIRMA GEBR. TEBBENS Stoffen - dames- en herenkleding naar maat. VEILING STAVENIS SE. Doré gewone 27. Eigenheimers gewone 16.40 —22, drielingen 12,70. Bintjes I 16,90—17,56, 2 16.90—16,92, bonken 27—28, drielingen 11.10 —11,60. Aanvoer 105 ton. EIERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM Eiernoteringen van de Coöp. Wouwse Melk inrichting Bergen op Zoom. Ingaande don derdag 2 augustus 1962. Prijsklasse 0 15 cent. Idem I 14 cent, idem II 13 cent, idem Hl 12 cent, idem IV 11 cent. VEILING THPLEN Doré. bonken 25.gewoon 30,5630.87. po ters 13.46. Witte Eigenheimers I 21.00—22.30. H 18,0020,00, poters 11,90 Bintjes, bonken 27,00—28.00. I 37.08. II 32.00—16.00. poters 10,36. Aanvoer 60 ton. VEILING KRAUUENDIJKE I augustus. Jucunda II 80. Rode bessen n 73. Zwarte bessen I 1.92—1,94, II 1.88—1,90. Dubbele prinsessenbonen I 1,27, H 1,16, Rode bessen per doos II 2028, III 17, Talisman II 35. Kruisbessen II 1618 Close I 80-85 80, I 75-80 84. I 70-79 88. I 65-70 84. I 60-65 75, Hl fijn 58. VEILING BERGEN OP ZOOM 1 augustus. Aardbeien 53—1.80. Kersen 31 1.46. Frambozen 1,02—1.13 Rode bessen 38 I.16. Kruisbessen 11—56. Kaspruim 10—17. Kasperzik 7—36. Andijvie 7—22. Sla 3Vj—8. Bospeen 1023. Waspeen 915. Bloemkool 1135. Erwten 1883. Tuinbonen 3—20. Stam- boon dubbele prinsessen 77—1,38. Snijboon 361.96. Komkommers 12—31. Tomaten 25 45. Prei 64—94. Peulen 25—69, Rode kool 6— 14. Witte kool 12—30. Savooiekool 710, Pos telein 20—29. Rabarber 13—19. Kroten 10—18. Meloen 761.23. Kussa 7—22. Asperges 70— 3,20. Aardappelen 10.35. VEILING KAPELLE I augustus. Frambozen industrie I 163—168, n 157. in tubs 102. Rode bessen industrie export 103, I 83,80—86.10. II 82.60-S3.10. III 70. Zwarte bessen industrie I 189—192. H 188189. Hl 141. Aardbeien zonder dop: Ta lisman n 79. Diverse rassen H 51. in 50. Dubbele prinsessenbonen I 130—132, n 118 122. Kersen per kg: Markiezen II 122, I 180— 189, Varikse Zwarte II 121—135. Morellen II 32—67. IH 1620. Klerken H 144—155. Zure Morellen I 70—86, II 68—83. Insp. Lhönis II 147, in 1134. Wilhslmijiakers n 60. III II. Kruisbessen per kg I 46—30. H 15—29. Pruimen: Ruth. Gestetter T 96— 103, grof 99. II 67—82. Oranjepruimen II 44. Rode bessen per doos export 28—33. T 28. Loganbessen p. doos I 34—52. Aardbeien per doos I 44—50, II 18—36. Kruisbessen per doos I 1518 Wit te bessen per doos I 17. H 11. Kasperzikeh per stuk IA 29. I 14—22. n 11, m 5VJ. To maten AI 46. BI 44—47. Cl 32—37. CC "29. Aardappelen: bonken 20—21, I 14—17. n 13— 14. drielingen 6—11. kriel 2—314. Groenten: Kropsla 314—fi'A. Bloemkool 20— Bospeen 13. Rabarber 5^ Boskroten 3— Komkommers 13—21 Doperwten 29. Uien 12—16. Knolselderij 15. Spitskool. 9!/i, Kussa 1216. Groene savooiekool 12. Tuin bonen 714. Nagekomen advertenties Met diep leedwezen geven wij kennis van het overlijden van on ze erevoorzitter de edelachtbare heer STEMERDÏNG. Zijn vriendschap zal ons in herinnering blij- Namens bestuur en leden Muziekvereniging „Vlijt en Volharding" Souburg. Heden nam de Here plotseling van ons weg onze geliefde schoon zuster en. tante, me vrouw H. P. KAMERMANS- DE JONG Fam. Kamermans en verdere familie. Vlissingen. 31 juli 1962. Tot onze grote droef heid is, door een nood lottig ongeval, uit ons midden heengegaan on ze lieve man, papa, be- huwdvader en opa, de heer CHARLES VAN LARE in de ouderdom van 58 jaar. Uit aller naam, M. R. van Lare- le Roy Cadzand, 29 juli 1962, Duindoornstraat 51 De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 3 augustus om 2.15 uur a s. op de algemene begraafplaats te Zuid zande. Tot onze grote droef heid is van ons heenge gaan, in het rusthuis „Der Boede", na een langdurig en moedig gedragen lyden, onze zorgzame vrouw, moe der, behuwd- en groot moeder. mevrouw SUZANNA ELIZABETH DE HULLU, geboren Haartsen, in de ouderdom van 65 jaar. Koudekerke: Iz. de Hullu Groede: P. I. de Hullu T. E. de Hullu- van Houte Sjaak Johan Breskens: A. E. Visser- de Hullu J. J. Visser Nieuwvliet: E. A. Luteijn- de Hullu A. Luteijn Jan Koudekerke, 31 juli 1962. Condoleance-adres: Scherpbierseweg 17, Groede. De teraardebestelling zal plaatshebben op de algemene begraaf plaats te Groede op vrijdag 3 augustus a.s. om 3.30 uur. Heden overleed, nóg vrij onverwacht, onze geliefde vader, LEIN VERHAGE in de ouderdom van ruim S2 jaar. Adriaan Verhage. Jozias Verhage. Meliskerke, 1 augustus 1962.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9