PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAISIEP0 DREIGT MET ACTIE VAN PAPOEA-VRIJWILLIGERS Zeeuwse graanhandel investeert miljoenen Jouwe tégen regering in ballingschap Ben Bella stelt zijn „triomftocht" uit Voorzieningen voor opslag van granen Invasie Binnenlandse zeiken EVACUEES MOETEN IELE KOSTEN DRAGEN VAN GEZINSSCHEIDING Paras werden door de lacht Geen voortgang bij overleg in Brussel STAKING IN ARGENTINIË VALT MEE Nigeriaanse bezoekers in Amsterdam PRINSESSEN NA REIS VAN EEN MAAND TERUG IN NEDERLAND Huurder, huisbaas en huurverhoging pagina 3 Er zijn al vele (wijze en onwijze) woorden geschreven over de jonge lui, die door middel van gierende brom fietsen bijdragen tot het ingewikkelde beeld onzer samenleving. Over het al gemeen gaat het hier niet om een groep, die zich in een brede sympathie mag verheugen: de meerderheid der volwassenen zegt nare dingen over de ze geestelijk onvolgroeide knapen met hun lawaai-motoren en hun kreunende zakradio's. In de toeristencentra vooral vormen deze jongeren soms een onver- dragelijke en onverdraagzame groep. Helaas heeft zij de laatste weken in Zeeland met name een geduchte uit breiding ondergaan. Uit het oosten zijn ze gekomen, knapen op hun brommers „gierders" zou een betere naam zijn niet gebonden aan snelheidsbeperkin gen, jeugdige Duitsers op voertuigen, waarmee zij gemakkelijk snelheden van ruim zestig kilometer per uur halen. Deze „Halbstarken" hebben de toch al. niet geringe bezoeking van de bromno- zems nog weer erger gemaakt en de af keer tegen deze groep jongeren is door hun optreden bij velen aanzienlijk ver sterkt. Om elk misverstand te voorkomen willen wij vaststellen, dat dit com mentaar niet wordt ingegeven door res sentimenten tegen de Duitsers. Als het bij wijze van spreken om Engelse jonge lui zou gaan, dan zouden we gelijkelijk reageren. Afgezien echter van elke na tionaliteit moet onvermijdelijk worden geconcludeerd: een groot deel van deze gemotoriseerde jongelui gedraagt zich meer dan onbehoorlijk. De laatste da gen hebben we daarvan een paar staal tjes meegemaakt, waarvan er één met name de spuigaten uitliep. Een Duitse jongeman op een snelbrommer reed met een zodanige snelheid door het Middel burgse verkeer, dat er levensgevaarlijke situaties ontstonden. Hij passeérde een auto aan de rechtse kant, sneed dan haastig om de volgende wagen links te kunnen passeren, zwenkte weer naar rechts, zigzagde zo verder, oversteek plaatsen negerend en menigeen de schrik van zijn leven bezorgend. Om het spektakel nog fraaier te maken werd het jeugdig Duitsertje vergezeld door twee achter op de brommer gezeten Neder landse meisjes, die de stuntjés van de knaap met angstige gillen en kreten on derstreepten. De jongeman bleek overi gens geen solist te zijn: in zijn kielzog volgden twee zijner landgenoten, die het iets kalmer aandeden, maar deson danks zonder veel moeite menige ver- keersfout tot stand wisten te brengen. Blijf daar als toeschouwer maar eens kalm bij. Er is echter meer. Enkele dagen gele den passeerden we om en bij acht uur 's avonds een kampeerterrein op Walcheren, waar juist een uittocht aan de gang was: in één rij daverden acht, negen Halbstarken het terrein af, schreeuwend converserend, waarbij hun kelige geluiden concurreerden met een motorenlawaai als van de T.T.-races. Voor zover we het begrepen spraken zij in een soort jacht-jargon, waaruit viel op te maken, dat het doel van de tocht kennismaking was met generatiegeno ten van de andere sexe. Nu, dat was niet moeilijk: ze stonden al te wachten, Ne derlandse meisjes, lacherig en gillerig. Een Nederlandse toerist, die ons ver baasd het stel zag nakijken, haalde de schouders op en zei: „U moet ze op het strand bezig zien, daar verliezen ze alle welvoegelijkheid uit het oog". Wat doen we or aan Er zijn allerlei mensen, die onmiddellijk uitroe pen dat de politie er maar eens beter naar moest kijken. Maar dat is gemak kelijker gezegd dan gedaan: er moet een legale basis voor het optreden van de politie zjjn en die is niet altijd mak kelijk te vinden. Bovendien is samen werking met de burgerij in zulke geval len nodig en daar schort het (bij de burgerij) soms heel erg aan. Zo hadden in een Zeeuwse gemeente de midden standers last van (Nederlandse) brom- nozems, die hun portieken luidruchtig bevolkten. De politie werd gealarmeerd en zij zette uiteen, dat er alleen kon worden opgetreden indien de betrokken zakenlui volledig meewerkten. Toen het puntje bij het paaltje kwam bleef echter die medewerking achterwege en kon de politie niets doen. In zo'n geval krijgt zjj de naam nalatig te zijn, terwijl de wezenlijke oorzaak elders ligt. Het is al met al geen eenvoudig probleem. Een automobilist zei ons sprekende over de Duitse brom-invasie ..Ik oefen maar een beetje feldwebel-duits, daar daar hebben ze tenminste nog respect voor." Men zou haast zeggen, dat de buitenlandse bromfiguren nog zijn te verkiezen boven de Nederlandse: die hebben namelijk geen ziertje respect meer overgehouden 205e jaargang - no. 180 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week. 8,(J0 per kw.fr per post 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: V isslngen. Weistraat 58-60 tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643). Middelburg: Markt 51. tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375), Goes: Grote Markt 2. tel 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213) Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: tel. 2116; Zierikzee red tel 2425 adm. tel. 2094. 6 Adv. pr. 27 ot per mm Min per adv. f 4.Ineez. med 3 tarief Kleine adv (max 8 regels) 25 ct per regel (min. 125) „Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 2 augustus '62 Als con (ivcs zo lid lug „.aicimoigtmsji z»,s^arihf iii.1..uuti m tic vensterbank van (le foyer in het Amsterdamse City Theater. Het beest liep af en toe wat heen en weer, liet. zich gewillig aaien en gaf kopjes aan zjjn baas, de Duitse illusionist. Kalanag, die volgende week donderdag een reeks voorstellingen in het Amsterdamse City Theater begint. „Ik heb het dier zes jaar geleden cadeau gekregen van keizer Hailc Selassie en toen was-ie zo", waarop de magiër met zy'n handen voor een klein gezelschap hoofdstedelijke journalisten een gebaar tor grootte van een schoenendoos maakte. De journalisten keken nog wat verschrikt naar het roofdier, dat zonder muilkorf, maar wel aan een ketting zich kennelijk niets aantrok van al deze belangstelling. Terwijl Kalang wat meer over zijn luipaard, zijn tournees door heel de wereld en ontmoetingen met allerlei groten dor aarde vertelde, gingen de bezoekers van de persconferentie zich wat meer op hun gemak voelen. De luipaard lag tenslotte heerlijk op zijn rug te soezen Foto: De heer Kalanag wandelde met zijn lievelingsdier op het Leidseplein. SPECTACULAIRE ONTWIKKELING SEDERT ENIGE TIJD gaat een golf van investeringen door een van de sectoren van de Zeeuwse windbouw: de graanhandel. In een periode van slechts enkele maan den wordt voorzichtig geschat 13 tot 15 miljoen gulden op ta fel gelegd om voorzieningen te treffen in verband met de gewij zigde vorm van graanoogst en graanopslag. Deze spectaculaire ontwikkeling, die twee jaar geleden nauwelijks was te voorspellen, tekent zich momenteel af in alle delen van Zeeland. Zowel bij de coöperaties als -bij de particuliere handel wordt druk gebouwd. Gebouwen, silo's, stortplaatsen enz. verrijzen als paddestoelen uit de grond. Deze enorme investeringen volgens insiders spoedig gevolgd door mogelijk nog grotere uitgaven voor nieuwere me thoden van aardappelopslag zijn een gevolg van een gewijzigde graanoogst en -opslag. Toen in 1947 de eerste Amerikaanse maaidorsers Nederland binnentrokken, •as de eerste daad van de boeren om de voorraadtank op de combines te verwij deren. Men voelde er niets voor het graan los in de tank te oogsten. De me thode van graan-in-zakken, de oude beroofde methode, kon nimmer door voorraadtanks worden vervangen, meende men. De ontwikkeling in de landbouw heeft anders uitgewezen. Nauwelijks dertien jaar na de komst van de combine, in 1960, waren de eerste tekenen zicht baar, die wezen in de richting van een maaidorser met voorraadtank. Meer en meer wordt het systeem van graan-in- zakken oogsten losgelaten. Steeds meer combines worden uitgerust met een voorraadtank, waarin enkele honderden kilo's graan kan worden opgeborgen. De tank wordt gelost in kisten of in wagens, waarna het graan naar de op slagplaatsen wordt getransporteerd. Deze ontwikkeling is voor velen plot seling gekoimen. Het ene jaar had men nog nauwelijks van een voor raadtank gehoord en het andere jaar werd de voorraadtank als dé metho de aangeduid. In 1960 zag men al enkele combines uitgerust met een tank, in 1961 waren net er tientallen en thans, aan de vooravond van de oogst 1962 zal in vele delen van Zee land meer dan 50% van de maaidor sers liet graan in een voorraadtank oogsten. Mechanisme In feite is, zeker achteraf gezien, deze ontwikkeling bepaald niet zo vreemd. Immers, steeds meer landarbeiders vloeien af en steeds minder jongeren voelen zich aangetrokken tot het werk op het land. Voor de boer is er in dit geval slechts één oplossing: mechanise ren, het enige alternatief. In tal van sectoren van de landbouw grijpt de me chanisatie en motorisatie steeds verder om zich heen. Eén van deze sectoren is de graanoogst. Minder mensen zijn no dig als men gebruikt maakt van een combine met voorraadtank. Het tempo van het oogsten ligt hoger, zodat de ar beidsprestatie belangrijk wordt opge voerd. Meer kilo's of beter gezegd ton nen graan komen vrij in minder tijd. Probleem Waar het oogsten voor de boer ein digt begint voor de ontvangende be drijven coöperatie en particuliere graanhandel het probleem. Beiden zijn ingesteld op de levering van (Zie slot pag. 2 kol. 6) Vertegenwoordigers van de christelij'ke Vakverbond, de heer C. W. van Mas tri gt vakorganisatie in Nieuw-Guinea, de he- en een bestuurder van de Nederlandse ren Nijhnis en L. O. A- Mol, zijn met de Christelijke Bond van Overheidsperso- voorzitter van het Christelijk Nationaal neel, de heer Van der Weiden, dinsdag op het departement van binnenlandse zaken ontvangen ter bespreking van de moeilijkheden voor in Nederland arrive rende evacués uit Nieuw-Guinea. De heer Kottier van binnenlandse zaken heeft er tijdens dit onderhoud op gewe zen, dat de regering zich op het stand punt stelt dat de evacuatie uit Nieuw- Guinea op basis van vrijwilligheid plaats vind en dat de verantwoordelijkheid voor huisvesting en uit de gezinsschei- ding voortvloeiende kosten derhalve door de betrokken ambtenaren dienen te worden gedragen. Een regeling voor de geldelijke consequ enties is er nog niet, doch er zal reke ning worden gehouden met de financië le draagkracht van de betrokkenen. Bij eventuele moeilijkheden is het ministe rie van binnenlandse zaken bereid ge val voor geval te onderzoeken en liet ministerie stelt prijs op samenwerking met de vakorganisaties in deze. Een vertegenwoordiger van de christe lijke vakorganisatie in Nieuw-Guinea, de oud-voorzitter H. Nijhuïs, momenteel met verlof in Nederland, tekent hierbij aan „dat de vrijwilligheid van evacuatie formeel te stellen is, maar dat de be richtgeving in Nieuw-Guinea aan de be trokkenen dusdanig is geweest, dat een ambtenaar verantwoordelijk voor de- veiligheid van zijn gezin, moeilijk anders kon beslissen, dan dat gezin weg te stu ren. „Zeer boosover akkoord met Indonesië De leden van de Nieuw-Guinea Raad Nicolaas Jouwe (links) en Tanggahma (rechts) tijdens een persconferentie op Schiphol. Marcus Kaisiepo, vice-voorzitter van de Nieuw-Guinea Raad, heeft geantwoord op vragen over de ophanden zijnde overeenkomst met Indonesië in de V.S. Hij toonde zich zeer boos en pleitte voor een „avondklok voor alle Indonesische inwoners van Nieuw-Guinea en liet concentreren van duizenden Papoea-vrijwilligers in de bedreigde ge bieden". Kaisiepo zal vandaag tijdens de vergadering van de Nieuw-Guinea Raad zijn voorstellen verder toelichten. Hij zei „als het gouvernement dit niet accepteert, zijn we gedwongen het recht in eigen hand te nemen".. ring dan tevens zal overwegen, op nieuw de kamercommissies in te lichten over de laatste ontwikke lingen. genromandeerd EVACUEES PER „LUCHTBRUG" OP WEG NAAR NEDERLAND Het gouvernementsvoorlichtings bureau in Hollandia heeft gister morgen meegedeeld, dat op 31 juli in de nabijheid van Merauke, Fak- Fak, Kaimana en Sorong, Indone sische vliegtuigen het gebied van Nederlands Nieuw-Guinea hebben geschonden. De verkenningen heb ben tot nu toe uitgewezen dut deze vliegtuigen voeding hebben uitge worpen. Hiermede is officieel een gerucht tegen gesproken als zouden naby Merauke op nieuw parachutisten zyu neergelaten, waarbij zelfs werd gesproken van 200 man. Dit gerucht is vermoedelijk ont staan omdat passagiers van een „Kroonduif'-Dakota op weg naar Me rauke overal witte parachutes konden zien hangen. Gistermorgen is de eerste superconstel- lation van de KJL.M. met vrouwen en kinderen uit Biak naar Nederland ver trokken. Onder veel belangstelling van de plaatselijke bevolking verlieten 32 vrouwen en 64 kinderen met deze eerste machine van de „luchtbrug" Nieuw-' Guinea. Zoals bekend, staan voor 13 augustus nog 13 extra-vluchten op het program ma. Tot gistermorgen hadden ruim 300 vrouwen en kinderen voor de reis naar Nederland geboekt. Bij zijn vertrek van Schiphol naar New York heeft de vice-voorzitter van de Nieuw-Guinea Raad de heer Nicolaas Jouwe de bewering van de oud-voorzit ter der Parna, Herman Wajoi, tegenge sproken. Wajoï had gistermiddag voor zijn vertrek naar Nieuw-Guinea ver klaard, dat er redenen zjjn om aan te nomen dat de heer Jouwe in geval Nieuw-Guina zou worden overgedragen aan Indonesië, een regering in balling schap zou gaan vormen. „Dat is nieuw voor mij", verklaarde Jouwe, „het is misschien mogelijk dat de jonge Papoea's die in Nederland zijn, die mening zijn toegedaan, maar ik ge loof niet dat ik deel uit zal maken van een tegenregering". Kaarten op tafel In Den Haag hebben de heren Jouwe en Tanggahma, die eveneens gister middag naar New York vertrok, be sprekingen gevoerd met de ministers van binnenlandse en buitenlandse zaken, de heren Toxopeus en Luns, alsmede met de staatssecretaris van binnenlandse zaken mr. Bot. „Ik weet iets meer dan toen ik kwam", zei Jouwe, „we weten nu hoe de kaarten op tafel liggen. De zaak is echter nog niet rond, laten we rustig zijn en een afwachtende houding aannemen. Voor- '~~!g moet ik eerst zien dat die over- :ht er komt. Het is nog ietwat voor barig om op het moment al een positief geluid te laten horen". Wanneer de heren Jouwe en Tanggah ma uit New York zullen terugkeren wisten zij bij hun vertrek op Schiphol niet te Vertellen. Verslag Naar verwacht wordt, zal ambas sadeur Van Roy en, die vanmorgen in Nederland aankomt, tijdens de ministerraad van a.s. vrijdag ver-: g uitbrengen over het verloop der onderhandelingen over Niéuw- Guinea, die bij Washington zijn gevoerd met vertegenwoordigers van de Indonesische regering on der leiding van de heer E. Bunker. Ook wordt verwacht, dat de. rege- PERSCONFERENTIE DOOR 6-JARIG LUIPAARD „OPGELUISTERD" De Britse toponderhandelaar by het overleg met de Euromarktlanden lord grootzegelbewaarder Edward Heatli heeft gisteravond na afloop van de tiende zitting van de ministersconfe rentie te Brussel verklaard, oat hij zijn collega's van de zes op hun verzoek vanmiddag een gedetailleerd verslag zal voorleggen waarin alle punten voorko men ten aanzien van de kwes tie van de voedingsmiddelenexport van genienebestlanden in de gematigde zone die voor Engeland onaanvaardbaar zyn. De vergadering werd verdaagd, blijk baar zonder dat enige praktische resul taten waren geboekt. De Britse vice- premier R. A. Butler prees de Euro- markt gisteren in het lagerhuis als een „belangrijke nieuwe factor in de ge schiedenis van Europa". Kort na zeven uur zijn gisteravond de prinsessen Irene en Mar griet, na een reis van een maand door Suriname en de Ne derlandse Antillen op Schiphol teruggekeerd. Samen daalden de prinsessen, die als eersten uit het toestel stapten, de trap af. Beneden gekomen werden zij hartelijk omhelsd door hun moeder. Na enkele woorden tot de koningin te hebben gericht, schudden de beide prinsessen vele handen van onderaan de trap wachtenden. Lopend begaf het gezelschap zich vervolgens naar de ontvangstkamer in de I.C.A.-hal. Op de ballustrade stond een grote me. nigte die zwaaide naar de prinsessen en applauöiseerde. Velen waren voor de aankomst op deze zomeravond naar Schiphol gekomen. De beide prinsessen zwaaiden spontaan terug. Na zich enige tijd in de ontvangstkamer te hebben onderhouden, begaf het gezelschap zich naar de perskamer op Schiphol, waar prinses Irene de volgende verklaring aflegde: „Ik ben de blij dat ik op deze wijze mede Margriet, de regering bevolking van Suriname en de Ne derlandse Antillen nogmaals harte- ïyk dank kan zeggen voor de onver getelijke ontvangst die ons beiden te beurt viel". Ervaring rijker „Door de vele ontmoetingen hebben wij kennis kunnen nemen van hetgeen gedaan wordt ten behoeve van de be volking en de ontwikkeling. Het con- In Argentinië is gisteren om 13.01 uur een „algemene staking" in gegaan, waarvoor het parool is uitgegaan van de Argentijnse vakbondcentrale. De politie heeft als voorzorgsmaatregel 6000 man op de been gebracht met het oog op eventuele onge regeldheden. Dinsdag zijn bomaanslagen gepleegd op enkele particuliere bussen, waarbij niemand werd gewond en weinig schade werd aangericht. De politie heeft de beschikking over radiowa gens, lichte vliegtuigen en helikop ters. Enkele uren na het tijdstip waarop de „algemene" staking zou ingaan, bleek reeds dat het stakingsparool niet allerwege was opgevolgd. Een foto van de besprekingen over de crisis in Algerije, die woensdag in Algiers zijn begonnen tussen de vi ce-premier van de voorlopige Alge- rijnse regering Mohammed Boudiaf en Belkacem Krim enerzijds en Mo- hamed KhAder, afgezant van Ben Bella, anderzijds. Op de foto v.l.n.r. om de tafel: kolonel Mohammed Oul Hadj, commandant van het militai- re district S; Mohammed Khider, Belkacem Krim en Mohammed Bou- diaf. Khider bereikte geen definitief akkoord 'het politieke bureau vandaag zeer vroeg op de dag naar Algiers zouden gaan. Tydens de bijeenkomst, die drie uur had geduurd, lukte het Mohammed Khider niet tot een definitief akkoord te komen met degenen die hadden geprobeerd het volk te bewegen tot verzet toen Ben Bella verleden week poogde de macht aan zich te trekken. Aan de bijeenkomst met Khider werd deelgenomen door: Viee-premier van de voorlopige rege ring Mohammed Boudiaf, die gistermor gen pas naar Algiers terugvloog nadat hij door de op de hand van Ben Bella zijnde partizanen te Batna, in Oost- Algerije, was vrijgelaten. 9 Vice-premier Belkacem Krim, de „sterke man" van de voorlopige rege ring, die de Algerijnse delegatie tijdens de onderhandelingen te Evian had ge leid. Kolonel Nohand Ould El Hadj, de commandant van de derde willaja (mi litaire zone), die de verzetsbeweging van Krim en Boudiaf te Tizi Oezoe militair had gesteund. Na de conferentie verklaarde Khi der tegenover verslaggevers: „Wij zullen morgenochtend (donder dag) nog een keer bijeenkomen om, naar wij hopen, aan te kondi gen dat de crisis definitief is op- Iln Amsterdam vertoeft een delega tie hoge bestuursambtenaren uit West Nigerië voor een oriëntatiebe- zoek van enkele dagen. Woensdag ochtend fotografeerde een A.N.P.-fo- tograaf de groep voor de ambtswo ning van de burgemeester vanwaar zij een rondvaart door de Amster damse grachten ging maken. -AAAftAftAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAn.' PRINSES WILHELMINA GEEFT KUNSTOPDRACHT Prinses WUhelmina heeft de Ne derlandse kunstschilder Machiel Brandenburg, die sinds 1953 in Kaapstad, Zuid-Afrika, woont een opdracht verleend voor het schil deren van een portret van Paul Kruger, de vroegere president van Zuid-Afrika. De kunstschilder heeft al eerder opdrach ten van prinses Wilhelmina gehad. KONINGIN HAALDE HAAR DOCHTERS AF 77* 7 tact dat wij voelden tijdens deze reis ijVJUOiC Ci7 DlljQC heeft voor ons veel betekend en wij t zijn een grote en blijde ervaring rij- ervaring rijker ker Behalve de koningin waren verder ter begroeting aanwezig de plaatsver vangend minister-president, drs. II. A. Korthals, de gevolmachtigd mi nisters van Suriname en de Neder landse Antillen mr. dr. R. H. Pos en de lieer IV. F. M. Lampe, alsmede mejuffrouw L. Ingenhousz, verzorg ster van prinses Maryke, ir. F. Be- sancon, directeur van de K.L.M. en de heer 'S. de Mul, directeur van de N.V. Luchthaven Schiphol. De in een machtsstrijd verwikkel de Algerijnse leiders zijn van plan vandaag (donderdag) een confe rentie te houden en te proberen de politieke crisis in het land, die dreigt te leiden tot een burgeroor log, uit de wereld te helpen. De afgescheiden leider Ahmed Ben Bella zal de resultaten van de bij eenkomst afwachten alvorens de hoofdstad binnen te trekken, zo is gisteren verklaard door zijn woordvoerder. Ben Bella, die zich op het ogenblik in Oran bevindt, was oorspronkelijk van plan geweest zich vandaag in triomf naar Algiers te begeven. Maar nadat Ben Bella's gezant, Mohammed Khider, gisteren in Algiers een ontmoeting had gehad met de tegenstanders van de af gescheiden vice-premier, verklaarde Ben fella's woordvoerder, Ahmed Boumen- djel, tegenover de pers dat het blyk- baar was uitgesloten dat de leden van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1