In Den Haag weer eens zwemtijdenvan formaat Middelburg stopte bij 2-0 tegen RBC, maar... AB GELDERMANS onbetwist de sterkste wegrenner in Nederland Nederland weer honkbalkampioen JO DE R00 EN RENTMEESTER TWEE EN DRIE NEDERLANDSE BAANPLOEC VOOR DE WERFI DKAMPIOENSfHAPPEN VOOR 5e KEER NA 1956 MAANDAG 30 JULI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BIJ TITELSTRIJD IN LIMBURG Opnieuw heeft de slanke coureur Ab Geldermans uit Beverwijk geen enkele twijfel laten bestaan aan het toch al onbetwiste feit dat hij momenteel Nederlands sterkste wegrenner is. Geldermans deed dat zondag op het slopende Adsteeg-circuit bij Beek in°Lhnburg, waar hij op indrukwekkende wijze het Nederlands kampioenschap op de weg voor profs en onafhankelijken veroverde. Het was bijna ongelofelijk hoe Geldermans erin slaagde met nog 50 km voor de boeg wèg te springen uit een toen weer compact peloton en hoe hij daarna alle samengebundelde aanvallen van Jo de Roo, Piet Rentmeester, Peter Post, Mies Stolker en Leo Knops afsloeg. Geldermans stond ogen schijnlijk in dit uu? van uiterste beproeving niet alleen, want hij had tot vijf km voor de eindstreep steeds gezelschap van Kees van Am sterdam uit Breda, maar in werkelijkheid was dit gezelschap voor de man uit Beverwijk eerder een blok aan het been, omdat Van Amsterdam niet in staat was ook maar een meter kop te doen, toen Geldermans aan zijn tempogeweld begon. Alleen al de simpele bezigheid, om aan het wiel van Geldermans te blij ven hangen, sloopte de reservekrach ten van Kees van Amsterdam zo vol komen, dat hy in de laatste vijf km nog opgeslokt werd door een voort- dravend peloton en tenslotte zelfs uit dit peloton gereden werd. Gelder mans had al hete tranen van vreugd- de vergoten, toen Van Amsterdam als laatste gedesillusioneerd over de finish gleed. De toch al uitzonderlijke prestatie van Geldermans kreeg nog meer glans door de meedogenloze tegenslag die deze coureur eerst moest incasseren. Want niet alleen moest hij afrekenen met con currenten van naam, ook moest hij zich steeds weer herstellen van pech: vijf maal moest hij van fiets verwisselen. Daarbij ontpopte een streekgenoot van Geldermans de jonge Kees Lute uit Castricum zich als een meester knecht: tot twee maal toe stond hij zijn fiets af aan Gelder mans. In dezi monsterrace over 280 km schit terde ook de ster van Jo de Roo uit Kruiningen winnaar van Bordeaux. Parijs samen met Piet Rentmeester en Peter Post was hij voortdurend de belangrijkste organisator van de overi gens mislukte achtervolgingen op Gel dermans. Tenslotte had De Roo nog kracht genoeg over om ruim een kilo meter voor de eindstreep uit het pelo ton te springen met Piet Rentmeester op zijn hielen. De tweede en derde plaats waren dan ook voor deze Zeeuwen. MERKWAARDIG Bij tijd en wijle werd een enigszins merkwaardig koersverloop veroorzaakt doordat op hetzelfde circuit tezelfder tijd ook het amateur-kampioenschap van Limburg verreden werd. Toen de profs al bijna twee uur onderweg waren werd n.l. het startschot gegeven voor de amateurs, die slechts 170 km moes ten rijden. Dat kan gemakkelijk, moe ten de organisatoren gedacht hebben, want iedere ronde is acht en een halve kilometer lang en de renners hebben ongeveer 12 êr 13 minuten nodig om iedere ronde af te leggen. Toen het dan ook zes minuten geleden was dat de eer zij weer langs deze wagen zou den komen, liet men de amateurs var start gaan. Het resultaat was echter dat het enkele ronden lang een chaos werd, want de Limburgse amateurs reden met zoveel enthousiasme, dat ze na ongeveer 100 km hun „achterstand" van zes minuten op de profs hadden ingelopen en dus al les door elkaar reed. De beroepsrenners moesten dus de niet geringe afstand van 280 km rijden op een circuit waarin enkele slopende stij gingen zaten. Dat betekende zeven uur coursen en dus was het begrijpelijk dat er aanvankelijk weinig ingrijpends ge beurde. De grote man uit de ronde van de toekomst, Jan Janssen, scheen echter na 80 km een beslissende ontsnap ping te organiseren. Hij sprong weg, Ab Geldermans is zondag op het Adsteegh-circuit bij Beek Ne derlands kampioen op de weg ge worden. Na de huldiging werd de Beverwijker nog eens extra om helsd door zijn vrouw Ilse. (Foto I'.Z.C.t kreeg Van Overveld, Jan Hermes, Swaneveld en v. d. Borst mee, en samen bouwden ze een voorsprong op van 3V2 minuut na 110 km koersen. Maai- zelfs deze ruime voorsprong bleek allerminst alarmerend toen Geldermans, De Roo, Rentmeester, Post en Nijdam zich persoonlijk met de achtervolging bemoeiden. En na 180 km kwam dan ook alles weer bij elkaar. ONTMASKERD Als een vrywel onbetekenend feit kwam de ontsnapping van Kees van Amster dam met nog 55 km voor de wielen. Maar iu luttele seconden werd deze vlucht van importantie ontmaskerd, toen Geldermans als een razende dema- reerde en naar Van Amsterdam sprong. In feite viel toen de beslissing, want zelfs een samenwerking tussen De Roo, Rentmeester, Damen, Pliet van Est, Pe ter Post, Stolker en Leo Knops, konden Geldermans niet op de knieën krijgen. In de laatste beslissende ronde moesten 0.m. Miel Verstraete, Raf Gysel en Henk Nijdam uit het peloton lossen. De uitslag luidt: 1. en kampioen van Nederland Ab Gel dermans (Beverwijk) 6 uur 58 min. 16 sec.; 2. Jo de Roo (Kruiningen) 6.59.00; 3. Piet Rentmeester (Goes) z.t.; 4. Piet Damen (Lieshout) z.t.; 5. Coen Niesten (Beverwijk) z.t.; 6. Jacques van der Klundert (Hoogerheide) z.t.; 7. Piet van Est (Klundert) z.t.; 8. Jan Janssen (Nootdorp) z.t.; 9. Jan Hugens (Am- stenrade) z.t.; 10. Bart v. d. Ven (Vlij men) 6.59.09; 11. Cees de Jongh (West graf tdijk) z.t.; 12. Werner Swaneveld (Rotterdam) z.t.; 13. Wim van Est (St. Willebrord) z.t.; 14. Michel Stolker (Breda) z.t.; 15. Lex van Kreuningen (Utrecht) z.t. Vier nationale records scherper Vergeleken by de schier ongelooflijke prestaties, die tegelijkertijd door Ame- aan se, Japanse en Canadese cracks Osaka, Los Angeles en Vancouver zijn geleverd, betekenden de tijden van de Nederlandse zwemtop tijdens de Haagse selectiewedstrijden niet eens zo veel. Maar over de verrichtingen bui ten ons oude werelddeel wenste nien zich in het goed bezette Zuiderparkbad geeu zorgen te maken. Het was een oppor tune, maar met de Europese kampioen schappen in zicht wel begrijpelijke ge dachte en daarom was het gematigde optimisme zonder twijfel gerechtvaar digd. Eindelijk een watertemperatuur, die de spieren vrij spel liet en eindelijk weer tijden, waarmee we voor de dag kunnen komen. Het komende weekein de worden in Soest de nationale kam- stryd in Leipzig gelden. Pas dan zal men zich een goed oordeel kunnen vor men van de vorm, waarin de kandida- voor de Nederlandse ploeg zich be vinden, pas dan zal men ook kunnen zeggen hoe onze kansen liggen. Nu, na de strijd in Den Haag tekenen die kansen zi<;h nog maar flauw af, al zijn een paar vraagtekens nagenoeg weggevaagd door het voortreffelijke zwemmen van een aantal leden van de trainingsploeg. Naast de matige 100 m vrije slag dames met 1-04.6 van Ine ke Tigelaar en 1.05.1 van Adrie Las- terie én de goede 400 m van deze zelf de meisjes m gelijke tijd 4.58.6, staat de grote verrassing van deze wedstrij den:" de overwinning van de kleine Adrie op de 400 m wisselslag in de nieuwe Europese (en dus Nederlandse) 'ecordt(jd van 5.33-1. De kleine pupil 'an Wil van Breukelen leverde dit staal tje, waarmee Marian Heemskerk dui delijk werd verslagen en bovendien haar records kwijtraakte, in de eerste keer dat zij dit zware nummer op een 50 meter-baan zwom. Op de vlinderslag nam de sterke Marian een duidelijke voorsprong. Osaka,- tijdens de Japanse kam pioenschappen, zwom de I7-jarige Ame rikaanse Sharon Fiimeran op de per- soondjjke wisselslag een nieuw wereld record. Haar tijd lag overigens nog wel heel wat scherper dan die van Adrie Lasterie, iiamelyk 5.21.9. Er sneuvelde nog een wereldrecord in Japan: dat op de 200 meter rugslag, dat de Japanse Sata'ko Tanaka op 2-31.6 bracht, '/2 sec. sneller dan voorheen. De 16-jarige Canadese zwemster Mary Stewart ver beterde in Vancouver liefst twee we reldrecords, en wel op de 110 yards en de 100 meter vlinderslag, waarvoor zij 1.07.8 sec- nodig had. WATERPOLOSTRIJD WERD STOPGEZET De sportcommïssie van de K.N.Z.B. heeft na overleg met het bondsbestuur besloten de waterpolocompetitie '62 met ingang van maandag stop te zetten. De competitie, tot zover deze is afgewerkt, zal worden beschouwd als een noodcom- petitie. Dit betekent, dat in dit seizoen geen sprake zal kunnen zijn van promo tie, noch van degradatie. Het besluit is genomen, nadat, is komen vast te staan, dat het onmogelijk zal zyn de wedstrydenreeks, die vooral in het begin van het seizoen wegens de zeei slechte weersomstandigheden en dt daaruit voortvloeiende te lage watertem peraturen herhaaldelijk moest worden onderbroken, op normale wyze af te werken. De sportcommissie van de K.N.W.IJ. heeft voor de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan, die van 24 tot en met 28 augustus te Milaan worden gehouden, do volgende renners aange wezen Amateur sprint: Aad de Graal (Rotter dam) en Piet van der Touw (Den Haag). Eventueel zal nog een derde man wor den aangewezen, waarvoor dan een keu ze zal worden gemaakt tussen Rob Re- deker (Amsterdam), Jan Nolten (Den Haag) en Marinus Paul (Den Haag). Amateur achtervolging: Jaap Oudkerk (Oostzaan). Ploeg achtervolging: Jaap Oudkerk, Jan Nikkessen (Siebengewald) en Gerard Koel (Amsterdam). Voor de vierde, plaats hoopt men Piet van der Lans (Sassenheim) met bijzonder verlof uit militaire dienst te krijgen. Amateur stayers: Henk Buis (Vijfhui zen), Bert Romijn (Rijswijk) en Jan van Campen (Amsterdam). Professional sprint: Jan Derlcsen (Am sterdam) en Joop Captein (Amster dam - Prof achtervolging: Henk Nijdam (Eel- derwolde) en Peter Post. (Amstelveen) Prof stayers: Noppie Koch (Utrecht) Eventueel' kunnen nog twee stayers voor eigen rekening aan de strijd om de wereldtitel deelnemen. (Advertentie) Naast al die fantastische tijden 1 bleken de Haagse wel enigzins, al werd weer een nieuwe schoolslagster ontdekt in de persoon van Klinie Biemolt uit Groningen, die voor de 100 meter slechts 1.21.1 nodig had en de 200 meter in de uitstekende tijd van 2.52.1 zwom. waarmee Bet- tie Heukels van PSV weer naar de eeuwige tweede plaats verwezen werd- Op de 100 meter vrije slag waren de damestijden echter beneden de maat (1.04.6 de beste, van Ineke Tigelaar), evenals op de vlinderslag (1.12.0 van Ada Kok), terwijl Ria van Velsen op de rugslag de tijd van Donna de Varona in Japan (1.09.9) met haar 1.11.6 nog het dichtst benaderde, In Den Haag echter ook twee Neder landse recordverbeteringen bij de he- Johan Bontekoe stelde de 400 me ter vrije slag scheper in 4.33-3, Jan We- teling de 200 mete rugslag (in 2.23.3) en Jan Jislcoot de 400 meter wisselslag (in 5.17.3). P.S.V. contracteerde Jan van der Meer P.S.V. en Leeuwarden hebben overeen stemming bereikt over de transfer van Jan van der Meer naar P.S.V. De aan voerder van Leeuwarden, die vorig jaar van ADO was overgenomen, tekende za terdag in Eindhoven een contract met de Eindhovense vereniging. Het PSV-team zal in zijn nieuwe samen stelling op 8 en 11 augustus in Turkije twee wedstrijden spelen. De eerste ont moeting gaat tegen Galatasaray Istan bul, dat deelneemt aan het toernooi om de Europese voetbalbeker. Ere-divisie voetbal in West-Duitsland Op de bondsvergadering van de Duitse voetbalbond, die zaterdag te Dordmund is gehouden, is met 103 tegen 26 stem men besloten met ingang van 1 augus tus 1963 een eredivisie in te voeren. Aan het besluit ging een debat, dat soms in heftige bewoordingen werd gevoerd, van drie uur vooraf. Thans kent het West- duitse voetbal aan de top vijf eerste klas-afdelingen. Een bestuurvoorstel om het volledige beroepsspel in West-Duits- land in te voeren werd met 80 tegen 49 stemmen verworpen. Goede prestaties van Zeeuwse atletes in Den Haag Tijdens uitstekend georganiseerde en zeer goed bezette atletiekwedstrijden van „Sparta" uit Den Haag hebben Zeeuwse atleten en atletes zeer goede resultaten geboekt. Esther Schot van „Delta Sport" benaderde haar eigen Zeeuws record discuswerpen dames tot op 30 cm en kwam tot een worp van 40.12. Zij eindigde hiermee op de tweede plaats achter Loes Boling van „Sagit- ta" een klasse apart die tot 48 m kwam. Matty Riemens van Marathon miste hier de finale en werd 4e met een worp van 35-98. Het hoogspringen jongens A werd een zege voor Henk Hage van Delta Sport met een fraaie sprong van 1-75. Zijn clubgenote Catrien Schot won dit num mer bij de meisjes A met een sprong van 1.45- Op de 1500 m. jongens A (32 deelnemers!) legde Peter v. d. Schaaf van Marathon beslag op een goede 4e plaats in 4.22.3. Fred Wever- ling van Sparta won hier in 4.06.3. Catrien Schot legde ook beslag op de eerste plaats hij het discuswerpen da mes C door een worp van 30.75 meter. De eerste plaats bij het verspringen meisjes B ging naar Jopie Stoutjes- dijk, die 4.98 sprong. Anjo Rentsing werd eerste op het nummmer versprin gen meisjes C met 4.48 meter. Jopie Verwest werd hier tweede met 4-38 m. Zij werd tevens tweede op het nummer kogelstoten meisjes C met 9.64 meter. Zweden winnaar Europese zone Davis-Cup-toernooi Zweden is winnaar geworden van de Eu ropese zone van het Davis Cup-toernooi. Op de derde en laatste dag verkreeg Zweden een beslisende voorsprong toen Jan Erik Lundquist in het derde enkel spel Fausto Gardini versloeg met 6-0, 6-2 en 6-1. Hij onderbrak daarmee de zegereeks van de Italianen, die reeds viermaal achtereen in de Europese zone zegevierden. Later op de dag versloeg Ulf Schmidt in het laatste enkelspel Ni- cola Pietrangeli met 6-1, 8-6 en 6-3. De eindstand werd hierdoor 4-1 voor Zwe den. W ereldkampioensckappen kunstrijden in Garmisck De wereldkampioenschappen kunstrijden zullen in 1964 worden gehouden van 25- 29 februari te Garmisch-Partenkirchen, tenminste wanneer men er in slaagt voor die tijd het olympische ijsstadion te overdekten. De kampioenschappen val len na de olympische spelen te Innsbruck (29 januari-9 februari). De kosten voor de verbouwing van het ijsstadion te Gar misch-Partenkirchen worden geschat op ruim anderhalf miljoen mark. JAN BOELENS KAMPIOEN VAN NEDERLAND OP DE MARATHON PIET BLEEKER LIEP GROOT DEEL VAN DE STRIJD ALLEEN AAN KOP De 28-jarige houtbewerker Jan Boclens is de nieuwe marathonkampioen van Ne derland. Een waardig kampioen, ondanks ontbreken van Frans Kunen die nu wel definitief een streep onder zijn atletiekcarrière heeft gezet wat be treft het uitkomen in grote evenemen en landenwedstrijden want na een matig begin waarin liet hem moeilijk viel de juiste cadans te pakken te krij gen, gehinderd door de uitlaatgassen van volgende auto's en bromfietsen, was zijn race er een van een grote gelijkma tigheid- Zijn tijd van 2 Uur 34 min. 39 sec- over de 42.195 meter was weliswaar niet van zeer bijzondere klasse, de wedstrijd te- Van der Putten won in Etten, De Roo vijfde De Hagenaar Joop van der Putten is zaterdag winnaar geworden van de in ternationale ronde van Etten voor professionals en onafhankelijken. De strijd had door de deelneming van ne gen Belgen en drie Denen een interna tionaal karakter gekregen. In totaal verschenen er ongeveer 60 renners de start. Cees Lute, Jo de Roo en Bart van der Ven hadden lange tijd een voor sprong, die echter niet groter werd dan anderhalve minuut. Nadat zij in de 3le ronde, voornamelijk dank zij de activiteiten van de Deen Palle Lykke waren ingelopen, slaagde niemand er meer in weg te komen, zo dat een massale eindsprint de beslissing moest brengen. De uitslag was: 1. Joop van der Put ten (Den Haag) 123 km in 2 uur 53 min. en 12 sec. 2. Piet Damen (Lies hout). 3. J. Soerensen (Denemarken). 4. Emile Vercauteren (België). 5. Jo de Roo (Kruiningen) 6. Lex van Kreunin gen (Utrecht) 7 Jean van Gompcl (België). 8. Piet van Est (Fijnaardt). 9. Werner Swaneveld (Dordrecht). 10. Piet Steen voorden (Heemstede). Dubois won Ronde van Nieuwvliet De Zeeuwse kampioen W. Dubois te Zuidzande is winnaar geworden van de ronde van Nieuwvliet voor adspiranten De verdere uit-lag was: 2. A. Akker mans, Nieuw Vossemeer; 3. C. Rosen- daal, Steenbergen; 4, M. van Groezen, Made; 5. W de Feber, Sluiskil; 6. F. Bukachi Axel; 7. E. Voerman, Westdorpe, 8, K. de Vrieze, Souburg; Chef rl-pmiinp zal zün mr I P a vnn 9" J" Mesu- Arnemuiden; 10. G. Sturm, Lnei cl equipe zal zijn mi. J. i a. van yilssingen; u> w Ruk> Goeg; 12. A. Ballegoyen de Jong. Als trainer gaal. van den Dries, 's-Hecrenhoek; 13. B. mee Aric van Vliet. I Franse, 's-Heerenhoek. gen zijn grootste concurrent Piet Blee- ker uit Beverwijk was d^t zeker wel. Want het was Piet Bleeker, die van de aanvang af zo'n gruwelijk hoog tempo liep, dat insiders dachten aan een ni Nederlands record. De eerste vijf kilo meter gingen in 16 minuten, 10 km in 33 minuten, 15 km in 51.minuten steeds groter werd de voorsprong Piet Bleeker op al zijn concurrenten, die allen de tol moesten betalen voor hun inspanningen. Maar achter in het veld van atleten, die voor de zwaarste aller loopnum mers hadden ingeschreven, was in middels de Hilversummer Jan Boe lens aan zijn opmars begonnen. Niet het snelle begintempo, maar een notoon ritme was het zwaard dat Boelens hanteerde. Steeds dichter zat hij Bleeker op de hie len en na 32 km op de Bronkhorstlaan, onder de ogen van tientallen volgers, was er dat dramatisch hoogtepunt. Jan Boelens ging Piet Bleeker voorbij en drie km verder had hij anderhalve mi nuut voorsprong. Piet Bleeker, was ge knakt, vocht met een inzinking, kwam terug, maar Jan Boelens had overtui gend deze slijtageslag gewonnen. Nederlandse waterpoloploeg verloor met 4-2 van België Het Belgisch waterpoloteam heeft zon dag in Gent Nederland met 42 ver slagen. De standen waren 10, 12, 2—0, 0—0. Bij de juniores zegevierde Nederland met 112. De tussenstanden waren 3—0, 2—1, 4—1, 2—0. Dammer Johan de Smet te Oostburg overleden Vrijdag is op 53-jarige leeftijd in het ziekenhuis te Oostburg overleden Johan de Smet, een bekend figuur in de Zeeuwse damwereld. De heer De Smet was sinds 1925 lid van de Vlissingse damvereniging D.I-D. Zijn capaciteiten op damgebied waren van dien aard, dat hij steeds in het hoofdklasse-tiental van de Vlissingse damvereniging heeft gespeeld. De heer De Smet was verder de nestor van de groep Zeeuws-Vlaamse dam- immers, die de damverenigingen te Ter- neuzen en Breskens hebben opgericht. Tot deze groep behoorden verder onder anderen A. Kotvis te Zuidzande, I. Lu- teijn te Oostburg en J. C. Ie Bleu te Breskens. Later sloten zich bij hen ook J. C. Geensen en J. van den Heuvel, heiden te Terneuzen, aan. De heer De Smet behaalde enkele malen het kam pioenschap van Vlissingen en was altijd een van de deelnemers aan het Zeeuws damkampioenschap. Hierbij bracht hij het verscheidene malen tot de derde en vierde plaats. Hoogerland eerste in België Marinus Hoogerland heeft zaterdagmid dag de wegwedstrijd voor amateurs te Hamme gewonnen. De renners moesten een afstand van 112 kilometer afleggen. Met ruim een halve minuut voorsprong op Fonds de Bal ging Hoogerland als eerste over de eindstreep in de tijd van 2 uur en 48 minuten. Middelburgse voetballers spelen oefenwedstrijden De voetbalt weedeklasser Middelburg heeft voor de komende maanden een oefenprogramma opgesteld. Op 12 au gustus speelt Middelburg op eigen veld tegen de eersteklasser Tonglre. Zaterdag 18 augustus ontvangen de Zeeuwen een NAC-combinatie, samen gesteld uit contractspelers. Op 26 au gustus trekt Middelburg naar Tongelre en op 2 september naar MOC. Op 11 augustus is er dan nog een jeugdwed strijd (spelers van 17 tot 21 jaar) tegen de Belgische club Iseghem. WEDSTRIJD DUURT 90 MINUTEN ROOSENDALERS NOG GELIJK Hopelyk zal Middelburg lering hebben getrokken uit de oefenwedstrijd tegen de R.B.C.-combinatie, ondanks het feit, dat deze Roosendaalse gecombineerden niet bepaald konden overtuigen. Want als de elftalcommissie van de le divisie- club „materiaal" moet putten uit een aantal van de tweede en derde elftalspe lers, die zaterdagavond tegen Middel burg in liet veld kwamen, zal RBC toch echt wel moeite hebben om zich in de op één na hoogste Nederlandse voetbaldivi- te handhaven. De les dan, die de hoofdstedelingen uit deze wedstrijd moeten leren is: volhou den tot de laatste minuut. Want hun 2-0 voorsprong hadden zij in 't laatste kwar tier zeker niet uit handen hoeven te geven. Toch werd het nog 2-2, omdat de Middelburgers meenden de wedstrijd al gewonnen te hebben voordat zij geëin digd wasEen mentaliteit, die overi gens niet zaterdag plotseling naar voren kwam. Want de Roosendalers hadden nog wel zoveel capaciteiten, dat zij de blijkbaar „verzadigde" tegenstanders bijna naar een nederlaag gedreven had den, als niet in de laatste minuut een hard schot tegen de paal was beland. Een spelmoment uit de oefenwedstrijd Middelburg-RBC-combinatie, die zater dag gespeeld is en die in een 2-2 gelijk spel eindigde. (Foto P.Z.C.) Nederland voor de vijfde keer honkbal- kampioen van Europa. Juichend en hos send sprongen zondagmiddag na de be vrijdende worp van Leo Kops op het eerste honk, die een einde maakte aan het laatste restje twijfel, honderden van de 8000 enthousiaste toeschouwers over do hekken van het nieuwe stadion „Middennieer" in Amsterdam om de Oranieploeg op de schouders te nemen uiting te g de gehele finale rond en in het veld heeft geheerst. Want ook deze eind strijd tegen Italië was er weer een van het beste soort: vol spanning, enerve rende momenten en een grillig score- verloop, welke de Nederlandse bonk- balfans voortdurend in angstige span ning heeft gehouden. Maar de uitein delijke triomf werd toch grootser dan ooit tevoren: 9—4. De vijfde titel: de reeks van Europese successen, <die in 1956 in Rome werd in geleid en die de Oranje-formatie een abonnement gaf op trips naar het honk- bal-mekka Amerika is dus voortgezet. En dat moet vooral voor Han Urbanus, Henk Keulemans en Jan Smldt, die aan alle kampioenschappen hebben deel genomen, een bijzondere voldoening zijn geweest. TRIOMF Maar hoe groot ook de vreugde was om het drietal routiniers: vóór alles zal dit vijfde kampioenschap de geschiedenis ingaan als een triomf voor de jeugdige werper Rob Hoffman, een knaap van nauwelijks 20 jaar, die twee jaar gele den door Ron Fraser uit de honderden lagere klassers werd gehaald ter ver sterking van de nationale selectieploeg. Hoffman is pitcher van de Bussumse tweede klasser HCAW in de Neder landse competitiestructuur in feite een vierde klasser. Maar zondagmiddag stond hij opeens voor de enorme taak om halverwege de strijd Europa's topwerper Herman Beldschat te vervan gen in het enerverende gevecht tegen de Italianen. Dat gebeurde bij een 4—3 achterstand van Nederland en op dat moment gaf eigenlijk niemand meer iets voor de kansen van de Oranjeformatie. Maar Hoffman heeft zichzeLf over troffen: Hy revancheerde zich niet alleen voor de 113 nederlaag, die hij vorig jaar september in Parma in de eerste Europose lichtwedstryd togen de Italianen leed, doch toonde zich zelf zó oppermachtig, dat de om hun slagprestaties befaamde Azzurri in de laatste vier innings geen enkele honkslag meer konden plaatsen en evenmin kouden scoren. Voor deze uitzonderlijke prestatie werd liy onmiddellijk door de Neder landse en buitenlandse journalisten en bloc uitgeroepen tot de beste werper van liet toernooi- En te recht! PRIJZEN Het Nederlands honkbalteam heeft in dit zevende toernooi om het Europees kampioenschap een flink aantal prijzen verworven. Aanvoerder Han Urbanus kon tijdens het slotdiner er al drie ontvangst nemen: een eremedaille van Prins Bernhard, de wisselbeker van de Europese federatie en een beker, die definitief in Nederlands bezit kwam Maar verder waren er ook persoonlijke prijzen voor coach Ron Fraser, de jon ge werper Rob Hoffman en korte stop Leo Knops. die door een internationale commissie van honkbaljournalisten tot de beste spelers van het 'toernooi werden uitgeroepen. De toekenning van deze bijzondere prijzen was: Beste werper: Rob Hoffman (Neder land); beste catcher: Cameroni (Ita lië); beste slagman: Fernandez (Span je) met liet zeer hoge moyenne var 0.636; beste allround speler: Leo Kops (Nederland); beste coach: Ron Fraser (Nederland)beste scheidsrechter: Scir- maii (Italië). er geen g grasmat gelegd werd, is het toch een aantrekkelijke en snelle wedstrijd ge worden, waarin beide ploegen aan elkaar gewaagd waren. Individueel deden de groen-witten wel aardige dingen, maar het ploegverband was meestal ver te zoeken. Na de rust werd dat bij de Middelburgers beter verzorgd, maar ook toen vergaten zij meermalen elkaar „aan te vullen" en te plaatsen naar die sector, waar een medespeler vrij stond. Het enthousiasme van zaterdag echter, plus bijschaving van de hier geconsta teerde foutjes, en Middelburg kan een gevaarlijke tegenstander worden in de 2e klas. TWEE BUITENSPEL Het was het nu al voor de RBC-com- binatie, dat vier treffers moest incasse ren, maar er gelukkig voor haar twee wegens buitenspel zag afgekeurd. In de le minuut was dit al het geval en een half uurtje later nog eens. Middelburg was voor rust ongetwijfeld de nieest aanvallende ploeg, maar slechts één kei hard en voortreffelijk gestopt schot van Jan Bostelaar was er het re sultaat van. Na rust nam Middelburg na 10 minuten de leiding toen één der RBC-baeks een bal kopte tegen de in lopende Castenmiller. Het lukte nu alle maal veel beter bij de groen-witten en toen Castenmiller na een half uur er 2-0 van maakte was dat zeker verdiend. Het slot evenwel is bekend, een besluit, dat de sterke Middelburgse defensie met To- bi Coppejans en Jan van Aalst als uit blinkers, zeker niet op haar credit had hoeven te schrijven. Nel Zwier Nederlandse kampioene uijfftamp Op voortreffelijke wijze heeft Nel Zwier zondag op de sintelbaan aan het Olym- piaplein de Nederlandse titel Vijfkamp behaald na harde strijd, tegen de zich taai verwerende Mielse de Graaf Schenk. Nel Zwier, die een dag tevoren werd ge vraagd om de kleuren van het Amster damse Sagitta te verdedigen, aange zien haar clubgenoten Toos Mutter en Paula van der Wegen wegens blessures niet beschikbaar waren, toonde op dit zeer zware atletiekonderdeel, dat op een dag werd verwerkt, een verbluffende conditie. Want van de vijf nummers won zij totaal ongetraind voor deze meer kamp het kogelstoten met 10.70, het hoogspringen met 1.65 m en het ver springen met een sprong van 5.75 meter. Zij behaalde een totaal van 4301,67 pun ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5