IOOO proef rit LEZERS SCHRIJVEN Schoonmaak in Parijs Zeeuws publiek was in juni enthousiast voor „herfsttij" ZININTO BIJZONDERS? DE BOEKENPLANK Hans Martin heeft vaste greep op zijn lezerspubliek Hij schrijfi zo preffig en zo nafuurlijk" met de Londens politie vond gestolen schilderijen terug MAAR WIE DOET ER IETS AAN DE DUIVENPLAAG DE BIESBOS, UNIEK BOEK OVER VERDWIJNEND NATUURGEBIED PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 JULI 1902 HET BOEK VAN DE MAAND Qndanks de stroom van aantrekkelijk uitziende pocketboekjes, die een geduchte concurrent zijn voor de duurdere boeken, heeft Hans Martin weer eens getoond een vaste greep op zijn lezerspu bliek te hebben. Hoewel in deze zomermaanden in de meeste boek handels de nadruk op de handige boekjes in zakformaat is gevallen, wist deze schrijver van populaire romans met zijn laatste boek be hoorlijk de aandacht op zich te vestigen. In Zeeland stond „Herfst tij" in juni bij de duurdere boeken tenminste ver boven de anderen genoteerd, zoals de verkoopcijfers aantoonden. Dit bleek uit de maandelijkse enquête onder een aantal Zeeuwse boekhandelaren, van wie het merendeel „Herfsttij" als bestseller van de maand op- /"Vpvallend kan dit zeker genoemd U worden, omdat even als in mei b!jj het merendeel van de boekhandels in juni het zwaartepunt op de pocket- verkoop valt. Heus in deze sector is er voor het publiek genoeg en vol gens sommige boekhandelaren eigen lijk teveel. De markt wordt dan ook letterlijk overstroomd met pocketse ries. Bijna elite uitgever met- een beetje behoorlijk fonds voelt zich ge roepen om met een eigen serie naar de gunst van het lezerspubliek te dingen. Bijna vijftig series zijn er thans op de markt en naar de mening van een Vlissingse boekhandelaar is dit eigen lijk veel te veel voor zo'n klein taal gebied als het Nederlandse: „Want door de bomen zie je het bos niet meer". Omdat het om vele honder den titels gaat, neemt de boekhandel ze ook niet allemaal meer in huis. Hier is werkelijk niet meer aan te beginnen: daar is geen enkele boek winkel op gebouwd. Dus past men zelf al een kleine selectie toe. Het publiek heeft van deze pocket over vloed echter weinig last. Het vaart er zelfs wel bij: hoe meer reeksen en hoe meer titels, hoe meer keuze ook van boeken tegen een prijs, die voor geen enkele beurs een bezwaar kan zijn. De pockets mogen zich dan ook in een reusachtige populariteit verheu gen, die vooral in de zomermaanden aan de dag treedt. Voor een belang rijk deel gaat het hier om de lichtere lectuur, terwijl ook het formaat mee speelt: een boekje meer of minder in de vakantiebagage maakt niet uit. Toch wordt het in boekhandelaars- kringen zeer verheugend gevon den, dat ondanks deze enorme be langstelling voor het goede boek in klein formaat er ook nog altijd veel belangstelling blyft bestaan voor de duurdere en beter verzorgde boeken: de sieraden van elke boekenkast. Nog vele lezers beschouwen als zo'n sieraad wat inhoud en uitvoering be treft de boeken van Hans Martin, die met zijn laatste roman „Herfsttij" in juni in Zeeland hoog aan de top stond. Na hetsucces van „Exodus", dat maandenlang het best verkocht was of tot de best verkochte boeken be hoorde, was het eigenlijk te verwach ten, dat Leon Uris met zijn nieuwe roman „Mila 18" ook meer dan één maand goed geklasseerd zou staan. En dit is uitgekomen. Was „Mila 18" in mei nummer één, in juni werd dit boek over de opstand der Joden in het getto van Warschau tweede. De smaak voor de oorlogsboeken blijft bij het publiek overigens onverflauwd bestaan. Derde werd een serie goed kope oorlogsboeken met als uitsprin gers „Straf bataljon 999" en „De Brug" naar welke romans twee zeer goede films zijn gemaakt en „De laatste dagen van Europa". Vierde op de lyst in juni werd God fried Bomans met zijn „Noten Kra ken" en vijf „Jungle" van Anthonie van Kampen. Zesde werden twee boeken met een gelijk aantal ver meldingen: „Kameraden" van de lo pende band schrijver van oorlogsboe ken Hans Helmut Kirst en de „Vlim- i men trilogie" van mr. H. Roothaert. In deze trilogie werden de lezer drie boeken geboden: „Dr. Vlimmen", „Vlimnten contra Vlimmen" en „Vlimmens tweede jeugd", die reeds eerder als pocket verschenen. Twee delen hiervan zijn inmiddels al uit verkocht. Als zevende op de Zeeuwse bestsel lerlijst in juni stond „Exodus"; acht werd „Spionage contra Spiona ge" van luitenant-kolonel Oreste Pinto. Verder kan nog vermeld wor den „Gids voor Zeeland" van de ond- journalist N, J. Karhof. Typisch is verder dat vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, onder de toe risten, veel belangstelling blijkt te bestaan voor boeken over schelpen. In Vlissingen werd voorts veel ver kocht „Het Schip" van Björn Land strom": een fraai uitgevoerd boek, waarin de geschiedenis van de sche pen van boomstam tot stoomschip wordt beschreven. Bij de pockets was het weer deel twee van „De Bezetting" van dr. De Jong. Zeker een aparte vermelding verdienen een serie bijbelpockets, waarin'reeds drie delen verschenen zijn: „De Schepping", „Het Paradijs" en „De Vloed en de toren",, waar voor eveneens een behoorlijke belangstelling bestond. De luchtvaartwereld schijnt bij zonder inspirerend te werken op schrijverstalenten. Zo is één van de grootste schrijvers van de laatste tijd uit de luchtvaartwe reld naar voren gekomen: de in de tweede wereldoorlog gesneu velde Franse vlieger-schrijver Antoine de Saint Exépury, die wereldbekendheid kreeg met onder andere boeken als „De kleine prins", „Oorlogsvlieger" en „Het rijk der mensen". Uit de Nederlandse luchtvaartwe reld kennen we in eigen land de boeken van de oud-vlieger A. Viruly, terwijl Hans Martin, die jarenlang een leidinggevende functie bij de K.L.M. had hij was directeur zich bij een bij zonder groot pubhek op een wel zeer grote populariteit mag ver heugen. In tegenstelling tot Saint Ex, zoals de Exépury door zijn vrienden werd fenoemd, en Viruly vindt men in de oeken van Hans Martin echter niets terug van de luchtvaart: wel blijkt er de grote bereisdheid van deze 76-jarige Haagse schrijver uit. Een andere tegenstelling tot de wer ken van Saint Ex en Viruly is, dat Hans Martin voor een groot publiek schrijft: zijn romans zyn goed van stijl, boeiend, maar over net alge meen teveel „eenheidswerk". Volgens een bepaald motief geschreven. Een zekere kwaliteit kunnen ze echter niet ontzegd worden: anders zou zijn populariteit ook niet zo groot kunnen zijn. Enkele van zijn boeken, die met de regelmaat van een klok op de markt verschijnen, beleefden zelfs meer dan tien herdrukken. Regelmaat Hoe regelmatig de nieuwe Martins uitkomen blykt dat na „Het aan beeld", dat in 1956 uitkwam; „Late zomer" in 1957 volgde; „De Werf" 1958; „Marianne" 1959; „Schering en inslag" 1960; „Het kortste eind" 1961, waarna als laatste kortgeleden „Herfstty" op de markt kwam. Een van de eersten die het kocht was mevrouw Detmar uit Vlissingen, die alle werken van Hans Martin in haar boekenkast heeft. Dank zij de regelmaat, waarmee Martin schrijft, weet men in de boekwinkel ook altijd waarvoor zij komt: de laat ste Hans Martin. Als zij haar mening over de romans van deze schrijver geeft, is het dan ook één lofzang: „hij schrijft niet alleen prettig, maar ook zo natuurlijk". Voor mevrouw Detmar zijn zijn boeken echte ont spanningslectuur: „want hij schrijft niet alleen mooi, maar vooral leven dig en zo natuurlijk, net alsof je er zelf bij bent". Iedereen kan zijn boeken dan ook le zen is haar mening en ze worden ook graag gelezen: „vaak geef ik een van zijn romans als verjaardagsge schenk en altijd heb ik er succes mee gehad". Ernstiger Wel is het mevrouw Detmar opge vallen, dat Hans Martin in zijn latere boeken wat ernstiger is geworden, maar aan haar voorliefde voor zijn romans heeft dit niets afgedaan. Erg genoten heeft zij bijvoorbeeld van „Getijden", „De Werf", „Marianne", „Marja" en magnifiek noemt zij zelfs „Het aanbeeld'. Over de laatste pen- nevrucht van Martin is zy even en thousiast: een echte Martin. Advertentie TTiotik: 'II De Londense politie heeft meege deeld dat gistermorgen vroeg bij een overval in East End de vijfendertig schilderijen ter waarde van 350.000 pond ster ling zijn teruggevonden die op 11 juli uit een museum waren ontvreemd. Aan de werken, waaronder doeken van Picasso, Renoir, Toulouse Lautrec, Utrillo en Cezanne, was geen schade toegebracht. De dertigjarige John Terry en de der tigjarige William Bedford zyn bij de overval gearresteerd en beschuldigd van het in ontvangst nemen van de gestolen schilderyen. Naar de eigen- gelijke dieven wordt nog gezocht. De Londense poiltie deed haar inval na een tip te hebben gekregen. De doe ken waren afkomstig uit het O'Han- na-museum. Geen Franse preken meer in Antwerpen De bisschop van Antwerpen mgr. Daems heeft, naar het Vlaamse blad „De Stan daard" meldt, besloten dat er geen Franse preken meer zullen worden ge houden tydens de zondagsmissen in de Heilige-Gcestkerk te Antwerpen. Het verbod is uitgevaardigd in afwachting van een regeling die beide partyen in dit taaigeschil kan bevredigen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Brielle (toez.) L. W. Blok te Ellewoutsdijk; aangenomen naar Dordrecht A. L. van der Smit te Maarssen; aangenomen het beroep van de Generale Synode als luchtmachtpre dikant F. I. Verbaas vicaris te Amster dam-Oost. GEREF. KERKEN Beroepen te Achterveld R. J. Koolstra, vlootpredikant met verlof te Leeuwar den. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Broek onder Akkerwoude T, Bakker te Driebergen en C. den Hertog te 's-Gravenhage-West; beroe pen te Mussel G. Leendertse kand. te Haarlem. In de nieuwe Engelse stad Hemel Hemp stead is dit fraaie beeld te zien: een rock-n-roïïend paartje, met als dansvloer het oppervlak van een vijver. Het werk is vervaardigd door de Franse beeld- houvier Hubert Yenoesse. Een zelfde afgietsel van het beeld zal naar Austra lië worden verzonden, waar het een plaats zal krijgen in de nieuwe stad Eli zabeth, welke veel overeenkomst ver toont met Hemel Hempstead. Joods meisje in Buenos Aires weer gemolesteerd Op 21 juni was de 21-jarige joodse me dische studente Graciela Sirota in Buenos Aires met een sigaret een brand wond toegebracht en was haar een ha kenkruis op de borst gekrast. Donder dagavond is dit meisje opnieuw liet slachtoffer geworden van anti-semitis- Vier mannen hadden haar en haar moe der geschopt en geslagen. Dit jaar zijn in Argentinië 40 gevallen van antise mitisme gemeld. Inmiddels is de rassenhaat overgeslagen naar Montevideo in Uruguay. Hier droe gen de incidenten ten dele een politiek karakter. Nationalisten hebben linkse elementen aangevallen en hen haken kruisen op de benen gesneden. Op hun beurt hebben communisten het hamer en-sikkel teken gesneden op de benen van tegenstanders. De autoriteiten heb ben een onderzoek gelast. Dierenvrienden zijn soms mensenplagers Het ene probleem is nauwelijks opgelost of een ander probleem der moderne op eengepakte samenleving dient zich aan en schreeuwt om een oplossing. Ik bedoel de verontreiniging der trot toirs enz. Een tydje geleden stapte ik uit een win kel komende het trottoir over en ver zuimde naar beneden te kijken, daar ik naar het drukke verkeer uitkeek om het moment te bepalen dat ik de straat kon oversteken om mijn bakfietsje te berei ken. Halverwege het trottoir gleed ik uit en met de moed der wanhoop kon ik me' nog net overeind houden, anders was ik misschien nog met myn aangezicht ten trottoire gevallen, in een kenneiyk even tevoren daar door een hond neerge- draaide hoop nou ja, voorwerp. Had de hond de zegewensen die ik hem toe wenste aangehoord, hy ware beslist aan de haal gegaan nog voor ik als 2e reac tie het onschuldige dier misschien nog een schop onder zyn staart, had ge- feven. Na mijn klomp aan de trottoir- and zo goed en kwaad als dat gaat afgepoetst te hebben, ben ik uit arren moede weer maar op myn bakfietsje er van door gegaan, onderweg nadenkende over wat daartegen gedaan kan wor den. De oplossing van anderen om b.v. de honden te leren hun behoefte te depo neren in de goot,en dan nog liefst boven het rioolrooster (met het oog op weg spoelen), daar komt in de praktijk niets van terecht. Men behoeft maar te zien hoe de meeste hondenbezitters met hun aangelijnde hond worden meegetrokken van het ene naar het andere punt waar de hond heen wil. Aangezien de meeste hondenliefhebbers geen appel over hun dieren hebben, zolang is het zeker niet te verwachten dat de onbeheerd lopende honden in de goot hun behoefte depo neren. Het zal U, op een benedenverdieping wonende, maar weer overkomen dat juist op een zondagmorgen een hond een flinke hoop neerlegt juist op zicht van uw huiskamer, die ge niet kunt verlaten door ziekte b.v. Ge moet dan de ganse dag van dat vieze stilleven genieten, met nog de kans te lopen een zegewens geuit door een nijdige voorbij ganger in uw richting geuit, te moeten aanhoren, alsof het uw hond was die dat gedaan had. Maar of het nu zondag of werkdag is en of U gezond of ziek bent, de voorbijganger verwacht van U dat U het trottoir netjes gaat schoonmaken. Als het nu uw eigen hond was dan ja, maar het hondenvuil oppoetsen van een van papiermanden op s altijd naar de buren. Z •onbeheerd tot vervelens toe ronddal- vende hond van een der buren, daar moet ik een fel protest tegen doen ho ren. Het is hetzelfde liedje als bedoeld -— vorig artikeltje over het ledigen straat Waait Zo is het ook steld met de honden. Ze brengen al niet aangeiynd hun uitwerpselen naar een ander. En moet die dat maar aan vaarden Nu deze kwaal der moderne samenle ving door my onderkent is, is het een klein kunstje het recept voor te schry> ven. Als nu de hondenvrienden hun dieren gaan uitluchten laten zij dan meteen een schop en bezem meenemen om zo dra de hond zyn behoeften heeft laten vallen, dit op te scheppen en mee naar huis te nemen om het nu voor de eigen ramen neer te werpen in de goot, maar nog beter in de vuilnisemmer. En wat het geval betreft van de loslopende hon den zou ik aanraden naar de eigcnaar(es) te gaan en hun beleefd verzoeken de troep op te ruimen omreden U geen prijs stelt op het door uw hond verloren voorwerp. Weigert deze, dan moet de gehele buurt de eigenaar (es) links laten liggen tot hy/zy de overlast de buren aangedaan door zijn/haar dieren, heeft opgedaan gemaakt. Koudekerke. J. C. Puype. BREKEN VAN AUTORUITEN Woensdagmorgen las Ik met interesse uw artikel over het breken van de auto ruiten op dc weg Middelburg-Goes. Het zal U ongetwijfeld interesseren dat een door een autoband opgeworpen steentje direct geen kapotte ruit kan ver oorzaken omdat dit verticaal naar bo ven gaat- Maar door de snelheid van de achterop komende wagen komt dit steentje tegen dc ruit aan. Als die auto een flinke snelheid heeft, dan bestaat er een grote kans dat de ruit barst. Dus de eigen snelheid veroorzaakt de breuk. Hoe langzamer men rijdt, des te meer leans dat uw ruit niet sneuvelt. L. T. Wassenaar. JOURNALIST BENOEMD TOT BURGEMEESTER By k.b. is met Ingang van 1 september 1962 benoemd tofc burgemeester der ge meente Idaarderadeel de heer K. J. Vryiing te Abkoude. De nieuw benoem de burgemeester werd op 18 oktober 1914 te Kerkdriel geboren. Hif is lid de P.v.d.A. De heer v~""- 4 8 redacteur van Het I (Van onze Parijse correspondent) De Nederlanders, die nu naar Parijs komen, staan versteld van de grote schoonmaak, waar mee de gemeenteraad van de hoofdstad bezig is. De Place de la Concorde, om een voorbeeld te noemen, is altijd een bijzonder mooi plein ge weest. Vier grote verkeersaders komen er op uit: het verkeer langs de linkeroever van de Seine uit de richting van de Place Saint-Michel, de brede Boulevard des Champs Elysées mondt er op uit evenals de Boulevard Saint-Germain en van de tegenovergestelde kant, éénrichtinsgver- keer, komt het verkeer aanstuiven van de Hue Rivoli, de langste straat van Parijs. Als er geen stakingen bij de gas- en elektriciteitsbedrijven zijn en de verkeerslichten werken, kan de Con corde dat mierennest van tienduizenden auto's gemakkelijk aan, zelfs op de spitsuren, want het plein is ruim zat. Zelfs is er nog ruimte genoeg voor de honderden toeristen, die zich gewoonlijk bij de spuitende fonteinen opstellen en daar met hun camera óf het stadsbeeld óf zichzelf vèr- eeuwigen. Maar door al die duizenden auto's met him onwelriekende uitlaatgas sen zijn de monumentale gebouwen langs de Concorde en de beelden óp het plein in de loop der jaren zo zwart als roet geworden. Het minis terie van Marine staat recht tegen over de Assemblée Nationale, het parlement, gescheiden door de Seine, maar evenmin als de spreekwoorde lijk geworden pot en ketel hebben zij elkaar wat zwart zien betreft niets te verwijten. Parijs zag er tot voor kort allesbe halve respectabel uit. Nieuw gezicht Dat is sedert een paar weken anders geworden. De zandstraalspuit is er bij gehaald en die heeft zijn werk zo grondig gedaan, dat de Concorde als nieuw is. Het ministerie van Marine rechts en de hotels links van de-Rue Royale, die naar de Madeleine gaat, zijn zo wit als sneeuw geworden. Ook de Madeleine zelf heeft een beurt gekregen en aanstonds is ook de verjongingskuur van de volksver tegenwoordiging achter de rug. Het hoofdkantoor van de Posterijen in de Rue du Louvre is bijna schoon ge spoten en insgelijks hebben het Lou vre, de Invalides en een paar minis teries in de binnenstad een beurt ge kregen. Van de eigenaars, die hun besmeurde eigendommen er tussen in hebben staan, wordt verwacht, dat ook zy voor de verfraaiing van het stadsbeeld in hun beurs zullen tasten. Maar al dat gespuit en gesclioon- maak hebben niets om het lijf, als er binnenkort geen oplossing wordt ge vonden voor het probleem van de duiven in Parijs. Hoeveel duiven de hoofdstad telt, is met geen benade ring te zeggen, maar een feit is, dat zij alles bevuilen: openbare gebou- v:en, standbeelden van maarschal ken, generaals en letterkundigen, kerken en particuliere huizen. Om maar niet te spreken van de auto mobielen en de kleren van de men sen, die op de Champs Elysées onder de bomen geduldig staan te wachten op de bus. De duwen zijn een plaag geworden, waar niemand een oplos sing voor weet. Er is de laatste jaren van alles geprobeerd, maar tot dus ver zijn de middelen erger dan de kwaal geweest. Van niemand De duiven in Parijs zijn van niemand Zeker niet van het gemeentebestuur, dat dolgraag van de beesten af wil. De debatten in de gemeenteraad over deze vliegende vandalen vullen op geregelde tijden vele kolommen ln liet gemeenteblad. Zodra er iemand opstaat om over de duiven het dood vonnis uit te spreken, is er onmid dellijk een vertegenwoordiger van de dierenbescherming by de hand om gratie of uitstel van executie te be pleiten. Iedere partij beroept zich op deskun digen van naam. De vijanden van do duiven hebben er de Medische Fa culteit en zelfs het Institut Pasteur bij gehaald om te bewijzen, dat min stens 75 procent van de duiven bacil lendragers zijn en op mensen long- 7 ontsteking kunnen overbrengen. Vol gens medische experts hebben zes procent van alle longpatiënten in de Parijse ziekenhuizen nun ziekte te danken aan besmette duiven. Op hun advies ls op de meest geteisterde plaatsen van Parijs vergif gestrooid- Maar daartegen zijn alle dierenvrien den in het geweer gekomen. Het boulevardblad „Paris Jour", dat re gelmatig pagina's wijdt aan het schandaal van afgebeulde paarden, ezels, onverzorgd achtergelaten hon den en katten, heeft aan de vervolg de duiven vele kolommen gewijd en heeft aan die actie voor de dierenbe scherming een groot deel van zijn oplaag te danken. Deskundigen van de S.P.A. (Société Prptectrice des Animaux) heeft de ouders met klem gewaarschuwd, dat hun kinderen groot risico lopen, wanneer zij ver giftigde graankorrels in de mond steken. Er zijn in Parijs armoewij- ken, waar bij gebrek aan vlees of gevogelte gevangen duiven op tafel komen, zodat gevaar van besmetting lang niet denkbeeldig is. Om verdel ging van de duiven zo humaan mo gelijk te houden heeft men in het zeventiende en achttiende arrondisse ment van Parijs grote duiventillen ingericht, waar de dieren door extra voedsel hcengelokt worden. De dui ven worden er onder een soort nar cose gebracht en naar andere stre ken van Frankrijk getransporteerd, naar steden in het Noorden, die graag duiven willen hebben of naar het departement van de Landes, waar bossen in overvloed zijn. Eie ren worden op grote schaal vernie tigd. Maar ook dat is geen oplossing, want dc overgebleven duiven verme nigvuldigen zich zo snel. dat dc ga ten spoedig zijn aangevuld. Niet schieten s.u.p. Iedere Parijzenaar is vrij om duiven te doden, mits hij niet de belangen van derden in gevaar brengt. Vooral dat laatste is een grote moeilijkheid. Men mag de duiven schieten, maar voor vuurwapens is een vergunning van dc politie nodig en daar is de prefectuur zeer zuinig mee. Wie schiet of niet stenen gooit loopt het grote risico,' dat hij buren of om standers verwondt, die enorme be dragen aan schadevergoeding kun nen eisen- Men zou gewapend met een stok tussen dc duiven kunnen springen, maar dan ontstaat gemakkelijk een volksoploop en kan een agent proces verbaal opmaken wegens het versto ren van de orde- Bovendien zou men in dat geval het publiek tegen zich in het harnas jagen, want ondanks alle bevuiling van gebouwen zijn de duiven bij de Parijzenaars zeer po- pulair. Qeen voorbijganger, zelfs geen straatjeugd, zal de duiven kwaad doen. Integendeel, overal in de binnenstad kan men mannen, vrouwen of kinderen zien, die brood kruimels, rijst of maïs strooien. Tal rijk zijn de buitenlandse toeristen, die zich met duiven om zich heen of met duiven op hand of schouders la ten fotograferen. Af en toe vliegt een zwerm op als in de huurt een autoportier met een harde slag Een schouwspel, dat Parijzenaar en vreemdeling gelijkelijk vertedert. Deze oude dame is dagelijks te vinden in de Avenue des Champs Elysées, waar zij haar gevleugelde vriendjes voedert. Die zijn volkomen bij haar thuis getuige zelfs het feit, dat de brutaalslen niet schromen een onder zoek in te stellen naar de inhoud van haar tas. wordt dichtgeslagen; maar do duiven zijn nauwelijks eon paar meter de lucht in of ze strijken al weer neer. De Parijse duif gedraagt zich als de Laughing Jackoo in Australië, die zich beschermd weet. Misschien zou een afdoend middel zijn het publiek op straffe van een boete te verbieden de duiven te voeren, maar van dat verbod verwacht men zo weinig heil, dat men het nooit heeft durven uit vaardigen- De Parijzenaar is allesbe halve gedisciplineerd. Hij zou het on danks verbod toch en waarschijnlijk met opzet doen. Maar Venetië en Milaan dan? Die twee steden hebben ook hun duivenproblemen en toch zijn de gebouwen er schoon. Dat komt, omdat Italië voor de reiniging van zijn monumenten kredieten beschikbaar stelt, in tegenstel ling tot Frankrijk dat andere zorgen heeft. De naweeën van de Algerijnse oorlog en een eigen atoombewapening, bij voorbeeld. pen, zowel in het bestaan van de bewoners als in de huishouding der natuur, vooraf beter rekening kan worden gehouden met de winst- en verliesposten op de balans. In elk geval zal het vele lezers dwingen zich rekenschap te geven van do mis schien nog ongekende rijkdommen van de eigen omgeving, zodat zy by een eventuele bedreiging op de bres kunnen staan om van deze zoveel als mogelijk ls te behouden. Een hoek ontstaan uit de warme liefde voor de natuur van velen en waard om door velen ie worden gelezen en bestu deerd. Het is verlucht met vele documen taire foto's en schetsen en voorzien van een uitvoerige kaart. Zoet water met eb en vloed De uitgave de Biesbos bij W. J. Thieme in Zutfen verschenen is te vens onderdeel (no. 14) van de bi bliotheek der Koninklijke Ned. Na tuurhistorische Vereniging en als zodanig uitgegeven ter gelegenheid van het 60 jarig jubileum van de ze vereniging op 16 december te Amsterdam herdacht. Als enig Eu ropees zoetwatergebied, waarin eb en vloed heersen, trok dit land schap jaarlijks talloze wetenschap pelijke. semi-wetenschappelijke en toeristische - excursies. De uitgave is ontstaan als een poging een omvangryke registratie te geven van de thans nog zo opvallende aspecten van dit gebiod, waaraan binnen afzien bare tyd de mogelijkheden van voort bestaan worden ontnomen, door de af sluiting van de oorzaken van dc gety- denvorming. De samenstelling van het boek berustte bij de heren drs. P. Hey- ligers, C. J. Vcrhey (biologen), dr. fr. I. S. Sonneveld (geoloog en bodemkun- dige) en mr. T. Lebret (ornitholoog). Ze hebben de taken onderling verdeeld en de resultaten neergelegd in 12 hoofd stukken. De waarde van dit boek is vooral gele gen in het feit, dat nauwkeurig is nage gaan, welke dieren en planten (waar onder diverse zeldzaam voorkomende) thans (vóór de afsluiting) in dit gebied hun levensmogeiykhedcn vinden en in hoeverre het ultbiyven van de hoge naast de lage waterstanden deze mogc- ïykheden zullen beïnvloeden. Het bock zal op deze whze er toe kunnen bydragen, dat by not ondcr- RASSENVERBETERING VAN POSTDUIVEN De schrijver van een vroeger ontstaan boek: Koppelen kweken en spelen, John Lambrechts, schreef dit nieuwe werk om er de aandacht op te vestigen van hoe grote waarde „rassenverbete- rlng is, wanneer men de nobby: postdui ven houden" wil combineren met het resultaat: „prijzen winnen". Hij wyst de liefhebber de weg op een oudo beproef de, thans weer „originele" manier, langs die van „vraag en antwoord". Postdui- venhouders, die vanzelfsprekend vol vra gen zitten kunnen dus de eige nvragen opzoeken en het antwoord er naast vin den. Een boek vol raadgevingen en aanwijzingen uit de ervaring van een erkend deskundige. N.V. Uitgevers My N. E. Kluwer, Deventer. BOEKEN OVER DE NATUUR WAT VIND IK IN DE DUINEN? Thieme, Zutfen, zendt ons dc vierde druk van dit doeltje uit de natuursoric, dat speciaal voor Zeeland van belang is in verband met de duinkust. Het is spe ciaal weer bygewerkt met betrekking tot de steeds veranderende namen. De natuurliefhebber, die hot nog niet bezit, doet er goed aan dit degeiyk en breed opgezet werkje aan te schaffen. Samen steller is dr. W. J. Prud'homme van Reine. I HET DIERENRIJK II HET WEER EN I)E WEERVOORSPELLING III GESTEENTEN EN MINERALEN Deze Amerikaanse en voor dc lage lan den bij de zee bewerkte uitgaven op het gebied van de natuur, verschenen in de serie Moulenhoff Natuurgids. Alle opge dist onder wetenschappeiyk toezicht en geheel in kleuren uitgevoerd. Ook de bewerking waarby na- tuurlyk de afbeeldingen dezelfde bleven is in wetcnschappe- ïyke handen gelegd Van de drie leent zich het eerste boekje het minst voor bewerking, het heeft als voordeel dat méér diersoorten kunnen worden be sproken en vergeleken. De deeltjes II en III voldoen ook voor Nederland uitstekend, het eerste omdat de weerkunde op internationale leest is geschoeid, het tweede, omdat geologie uitsluitend van Nederland ondenkbaar is en steeds vreemde aanvulling behoeft. Dc afbeeldingen zijn gezien de geringe afmetingen bewonderenswaardig goed. Uitgevery J. M. Meulenhoff, Amster dam. Zuid-Nederlandse Uitgeverij, Ant werpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6