LANDBOUW IN E.E.G. STAAT MAANDAG VOOR KEERPUNT Khider streeft naar compromis in Algerije Nationale heffingen vervangen door die van Euromarkt „PARLEMENT DENKT ALLERMINST GUNSTIG OVER RECLAME-T.V." VREESVOOR FRANSE INTERVENTIE Prijsbeschikking melkprodukten Thompson uit Moskou naar V.S. vertrokken EERSTE GROTE VEILING VAN DE NIEUWE ZOMERGROENTE KUSSA Wanbetalers ZATERDAG 28 JULI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S WIJZIGINGEN VOOR SECTOREN VARKENSVLEES, GRANEN, EIEREN, GEVOGELTE, GROENTE EN FRUIT Maandag a.s. zal in de meest letterlijke zin v*an het woord een keer punt betekenen in de geschiedenis van de Europese landbouw. Dan zullen de zes E.E.G.-landen voor een aantal belangrijke produkten (in de sectoren granen, varkensvlees, eieren, gevogelte, groente en fruit) hun ontelbare nationale verordeningen en reglementen met con- tingenteringen, subsidies e.d. vervangen door een tachtigtal E.E.G.- verordeningen die een uniform stelsel van heffingen voor de gehele Euromarkt invoeren. Deze overschakeling zal niet alleen voor de boeren, consumenten, handel en ver werkende industrie van de zes lidstaten van grote betekenis zijn. WeUicht zal achtera! blijken dat de 30e juli van doorslaggevende betekenis was voor de ontwikkeling van de produktie, de afzet en prijsvorming van landbouwprodukten in de gehele wereld, zo heeft dr. S. L. Manshólt, dc Nederlandse vice-voorzit- ter van de E.E.G.-commissie en als zo danig architect van de gemeenschappe- ïyke landbouwpolitiek, gisteren op een persconferentie in Brussel verklaard. Dr. Mansholt was vol goede moed. De goede uitvoering van onze politiek is gegarandeerd, zo zei hij, al verheelde hij niet dat er in de eerste tijd nog wel „kinderziekten" kunnen optreden. Bij de opbouw van de E.E.G.-regclingen in de afgelopen maanden is reeds gebleken dat de samenwerking met de nationale administratie voortreffelijk is en dat is van essentieel belang. Dit rechtvaardigt de verwachting dat voor eventueele on voorziene moeilijkheden snel in overleg met de nationale diensten in de zes lan den oplossingen zullen kunnen worden gevonden. Taak erbij De E.E.G.-commi3sie heeft cr zelf een enorme uitvoerende taak bijge- kregen. Zo zal dr. Mansholt elke dag na de 30e juli, in overleg met zijn acht collega's de C.I.F.-prJjs voor graan (a's basis voor de nationale heffingen) moeten vaststellen aan de hand, van duizenden gegevens die vrijwel onafgebroken van alle kanten via speciale telexverbindingen in Brussel binnenstromen. En aangezien deze regeling net van kracht wordt aan het begin van de vakantieperiode heeft men allerlei voorzieningen moeten treffen om dagelijks contact tussen de commissieleden vanuit hun nogal uiteenliggende vakantieoorden mogelijk to maken. Dr. Mansholt verwachtte niet dat er op korte termijn aanzienlijke prijsstij gingen voor de landbouwprodukten in de genoemde sectoren zullen optreden. (Aan de E.E.G.-regelingen voor de ove rige sectoren wordt nog gewerkt). Men is er bij het vaststellen van de gemeen schappelijke politiek van uit gegaan, zo zei hij gisteren, dat er het eerste ja een stilstand in de ontwikkeling k; zijn. In de loop van de overgangsperiode van zeven-en-een-half jaar zal de nodi ge aanpassing dan geleidelijk verlopen. Even wennen Wel zal de consument moeten wen nen aan do gedachte, aldus dr. Mans holt. dat op den duur de rationeel werkende boer een met andere be- DR. MANSHOLT prjjzen niet omhoog roepen vergelijkbaar inkomen krijgt en dat hem dus een redelijke prijs voor zijn produkten wordt gegaran deerd. De E.E.G.-politiek zal gericht zijn op een evenwicht van de belangen der boe ren, consumenten, handel en verwer kende industrie. De consument is niet gediend met een ongezonde toestand in de landbouw, evenmin als de boer er be lang bij kan hebben dat de consument in de verdrukking wordt gebracht. Bij de uitvoering van de E.E.G.-politiek spreken de consumenten overigens een woordje mee. Hun vertegenwoordigers worden, met vertegenwoordigers van de boeren, de handel en de industrie, opge nomen in speciale organen met wie de commissie overleg over haar beleid zal plegen. MEISJE OVERREDEN Het veertienjarige Utrechtse meisje Gerarda H. Briekcndaal is gistermiddag als gevolg van een verkeersongeluk in dc .Incobsstraat in Utrecht om het leven gekomen. Zij'fietste van het trottoir juist tussen twee geparkeerde auto's en kwam daar bij in aanraking met het achterspat bord van een passerende bromfiets. Het meisje viel op het wegdek en werd overreden door een trekker met opleg ger. Zij is in een ziekenhuis aan de ge volgen van het ongeluk overleden. 0 President Kennedy heeft alle Amerikaan se overheidsdiensten opdracht gegeven vrou welijk personeel dezelfde mogelijkheden t< bieden als het mannelijk oersoneel. KORTE PREDIKATIE 1 Koningen SS vs. 5 Een koninklijk woord. Er moeten in het leven telkens weer be slissingen worden genomen en dan is goede raad duur. In 1 Kon. SS gaat het om de keuze tus sen een rechtmatigeoorlog en een onrechtvaardige vrede. Eigenlijk was de beslissing reeds gevallen, maar op het allerlaatste moment aarzelt de koning van Juda en zegt tot de koning van Israël: „Vraag toch (nog) eerst het woord des Heren". U ziet, de Kerk aarzelt, of dc genomen beslissing wel de juiste is; de wereld zegt zonder aarzelen: goed, laten wij eerst nog maar de profeten horen. Merkwaardig, zo kan men zich in de mensen vergissen, zij doen onverschil lig, lijken 'a-godsdienstig maar willen tóch wel luisteren naar de prediking. Of is hier slechts sprake van een gelijk geschakelde, een wereldgelijkvormige 'prediking In ieder geval 400 profeten geven hun advies, het is een-stemmig. Zij zeggen het is duidelijk Gods wil. ga tot de aan val over. Die eenstemmigheid nu komt de koning van Juda vreemd voor, hij vraagt: ,Js er niet nog een (onafhankelijke) profeet des Heren?" Die is er en ook deze stemt aanvankelijk ook in met het. advies van zijn 400 col lega's, alleen als de koning van Israël, de wereld hem het vuur na aan de sche ven legt, blijkt dat de wil Gods inder daad anders is en dat het de koningde wereld niet gaat om de wil Gods. maar slechts om Gods instemming met dc toil van het volk. Het is in onze dagen spannend, nationaal en internationaal, en ook persoonlijk. Hoe zal het gaan in de politieke gen? Hoe zullen wij ons op onze op dracht, voorbereiden? Door te luisteren naar het. waarlijk Koninklijke woord? Door te zitten aan de voeten van Hem, Die is Heer der Heren en Koning der Koningen? Alleen door Hem mogen wij ons de weg laten wijzen, want alleen die weg gaat naar de nieuwe tijd, naar het Rijk zon der conventionele- en kernbewapening, vaar het Rijk van de gewonnen vrede. Dan ontvangen wij ook volledige re creatie, want dan zijn xvij nieuwe men sen door Hem, die ons heeft liefgehad. Breslcens, Dr. Mansholt verdedigde zich voorbaat tegen mogelijke klachten uit Duitsland, waar men een prijs verhoging voor eieren en gevogelte kan verwachten. Dat zal niet de schuld zijn van de E.E.G.-commissie zo zei hij, maar van de Duitse rege ring. Die heeft n.l. de maximumprijs voor granen (als grondstof bepalend voor de prijs van eieren en gevogelte) gekozen. Tenslotte wees hij op de enorme hoe veelheid werk die in de afgelopen maan den in Brussel (en ook elders) is verzet om de invoering van het landbouwbeleid mogelijk te maken. Een omwenteling als nu op E.E.G.-niveau gaat beginnen, zou op nationaal vlak jaren van voorberei ding hebben gevergd. Het feit dat dit in de E.E.G. in een half jaar tïjds is gebeurd (de prin cipiële ministeriële beslissingen vielen immers pas op 14 januari j.l.) achtte dr. Mansholt een be wijs van de grote levenskracht en levenswil van de gemeenschap. EERSTE KAMERCOMMISSIE: Wijziging status K.L.M. thans niet nodig Vele leden van de Eerste Kamer staan, zo blijkt uit het voorlopig verslag, wel- villend tegenover het wetsontwerp tot 'erlenlng van tijdelijke financiële steun aan de K.L.M. Z(j beschouwen de voor gestelde regeling als een overbruggings- maatregel. Naar hun gevoelen is de huidige situatie maar tijdelijk en daar om nehten zij ren wijziging van de sta tus en/of van de financiële basis van de i.M thans niet noodzakelijk. Als binnen de in het wetontwerp voor ziene p°riode van drie jaar een econo mischer bedrijfsvoering waarbij ook wordt gedacht aan internationale sa menwerking niet mocht zijn tot stand gekomen, dan vertrouwen deze leden dat de regering zal bevorderen, dat de Sta- ten-Generaal tijdig geëigende maatrege len ter voorziening in de dan ontstane situatie in overweging zullen worden gegeven. Dan zal ook. zo menen deze leden vooralsnog, de structuur van de K.L.M aan de orde kunnen worden gesteld. Sommige leden wijzen erop, dat de houding van de regering tegen over de noden van de scheepvaart wel schril afsteekt bij hetgeen op fiscaal gebied ten behoeve van de luchtvaart reeds werd gedaan cn thans wordt voorgesteld. Deze leden merken ook op, dat het ver dwijnen van de discrepantie tussen vraag en aanbod wel langer zal duren dan drie jaar. Aan een financiële sane ring van de K.L.M. zal op den duur wel niet zijn te ontkomen, zo zijn deze leden van oordeel. Vier hoge functionarissen van de Klrgizl- sehe republiek zijn door he-t hooggerechtshof van de Sowjet-Unie ter dood veroordeeld wegens ongeoorloofde handel tn deviezen, goud en zilver, aldus meldt het blad Izves- Omroepen concluderen in rapport „PROGRAMMA'S RADIO EN T.V. VALLEN WÉL IN SMAAK BIJ PUBLIEK" De federatie van omroepverenigin gen, waarin vertegenwoordigd zijn de AVRO, KRO, NCRV en de VARA, heeft een rapport uitgege ven waarin de uitkomsten van eni- enquêtes op het gebied van ra dio en televisie worden besproken en waarin gereageerd wordt op pu- blikaties over radio- en televisie programma's. De plannen, aldus het rapport om ge zamenlijk luister- en kijkonderzoekin- gen uit te voeren nemen steeds vastere vorm aan- In het rapport wordt er ech ter voor gewaarschuwd om met name aan de onderzoekingen terzake van de luister- en kijkdichtheid een al te grote waarde toe te kennen, want daardoor „zouden de idealen waaruit de omroep verenigingen leven op de achtergrond kunnen geraken. „Ratings" die slechts gebruikt worden om steeds maximale luister- en kijkdichtheid te bereiken, mogen voor een commerciële televisie maatschappij de drijvende kracht zijn, een niet-commerciële organisatie zal in dit opzicht zeer voorzichtig moeten zijn, aldus het rapport. Over de commerciële televisie zegt het rapport, dat het wel duidelijk is ge zien het vooropig verslag van de ka mercommissie over de nota inzake re clametelevisie dat de opvattingen van onze volksvertegenwoordiging over commerciële televisie allerminst gun stig zijn. Een aantal persorganen heeft naar aanleiding hiervan met kracht de gedachte, dat er hier sprake is van een ontoelaatbare afstand tussen de opvat tingen van kamerleden en die van het volk, gepousseerd. Volgens het rapport Is het verschil van mening tussen lei ders van een bepaalde groep en haar in dividuele leden niet altijd ongezond, aangezien het individuele lid veelal ge neigd is eigen opvatting en situatie zeer zwaar te laten meetellen en het alge meen belang hierdoor uit het oog dreigt te verliezen. Verschil in inzicht Indien men, zo vervolgt het rapport, terzake van de commerciële televisie wil bestuderen ïn hoeverre de volks vertegenwoordiging de opvattingen van het volk op juiste wijze weer geeft, dan zal men tevoren dienen te onderzoeken of er inderdaad een verschil tn inzicht tussen volk en volksvertegenwoordiging bestaat, alsmede of een dergelijk verschil in inzicht al of niet aanvaardbaar, wellicht zelfs wenselijk is. Het Nederlands Instituut voor Onder zoek van de Publieke Opinie (N.I.P.O.), dat van 22 maart tot 19 juni van het vorige jaar een aantal onderzoekingen heeft gehouden, heeft volgens het rap- Eort helaas geen aandacht besteed aan et probleem van verschil in inzicht tussen volk en parlement, waardoor de waarde van de onderzoekingen van ge ringe betekenis is geworden. Verder onderwerpt het rapport nog opiniepeilingen. onderzoeken. inter views, reportages in diverse dag- en weekbladen aan deze materie gewijd, aan een kritische beschouwing. Plaquette aan boord van „Oranje" onthuld Programma's In een naschrift wordt onder meer ge zegd, dat het suggereren, dat de t.v.- programma's van de omroepverenigin gen niet aan redelijkerwijs te stellen normen voldoen, een gemakkelijke wij ze van aanvallen is. Het bewijs voor een dergelijke gedachte wordt veelal echter achterwege gelaten. Het publiek blijkt zelfs in bepaalde de omroep allerminst welgezinde groeperingen de t.v.-programma's zeer wel te kunnen Nu er binnenkort beslissingen genomen moeten worden terzake van het derde radioprogramma, komt ook ten aan zien van de radio het argument dat de Nederlandse programma's onbevredi gend zouden zijn, weer meer naar vo ren. Ook wat de radio betreft, aldus het rapport, mist zulk een beschuldiging beslist goede gronden. Foto boven: een Havilland Beaver van de Koninklijke Luchtmacht, een zelfde toestel waarmee de Boeing 707. van de Pan American World Airways donderdag j.1. bij na in botsing was gekomen. Foto linksonder: de gezagvoerder van het Amerikaanse vliegtuig, captain James Magenis. Foto rechtsonder: stewardess M. Okon heeft zich over een meisje ontfermd, waarvan de ouders naar het ziekenhuis zijn overgebracht. Uitgifte aandelen Philips in V.S. geslaagd heeft donderdag in New York bekend gemaakt dat 99,6 procent van de 6.153.140 nieuwe aandelen, die van 1 juni j.l. af aan aandeelhouders werden aangeboden, is geplaatst door de uit oefening van de claimrechten. Er werd ingeschreven voor 727.696.000 gulden De Koers van uitgifte bedroeg 118,75 gulden. Naar raming bezitten Amerikaanse beleggers 37 procent van het gewone aandelenkapitaal der maat schappij. De opbrengst van de uitgifte zal worden gebruikt voor maatschappijdoeleinden. Gematigd optimisme in Algiers Mohammed Khider, de rechter hand van de afgescheiden Alge rijnse premier Ben Bella, die gis termorgen in Algiers aankwam, heeft in de loop van de dag ver klaard dat hij „een mogelijkheid begint te zien om met de Tlemcen- groep tot een vergelijk te komen". Direct na. aankomst in Algiers begon Khider met besprekingen met Lakhdar ben Tobbal, minister van staat in het kabinet van Ben Khedda (door Khider dc Tlemcen-groep genoemd). Na deze besprekingen zei Khider dat hij geloof de dat er een vergelijk mogelijk was. Zfjn opmerking werd in Algiers aan leiding tot voorzichtig optimisme. Eerder op de dag had Tobbal zich ove rigens zeer scherp uitgelaten over de aanval van de troepen van Ben Bella op Constantine, die hij „verraderlijk en lafhartig" noemde. Khider liet op geen enkele wijze blijken wat voor compromis hij dacht te kun nen bereiken. Getemperde vreugde De reden dat het optimisme in Al giers zeer getemperd blijft ligt voor- .al in de activiteiten van Belkacem Aan boord van de „Oranje" in de haven van Amsterdam is vrijdag de plaquette onthuld, welke het kotiinklijk paar heeft aangeboden als herinnering aan de vaartocht naar IJmuiden tijdens de viering van het zilveren huwelijksfeest. De plaquette werd onthuld door de ontwerpster, mevrouw K. van Roor-Limpers. Naast haar kapi tein B. G. Donderdahl, die zijn eerste reis als gezagvoerder van de „Oranje" maakt. Krim, die donderdag plotseling in Tizi-Oezoe opdook met de felle anti- Ben Bella-minister in Ben Khedda's kabinet, Mohammed Boudiaf. Deze twee bewindslieden hebben in Tizi- Oezoe, het hoofdkwartier van de Ben Khedda-groep een communiqué uitgegeven, waarin zij de oprichting aankondigen van een speciaal comi té, dat diverse taken zal krijgen. Volgens waarnemers is het blijkbaar de bedoeling om dit comité de tegen hanger te maken van het politieke bureau dat door Ben Bella werd op gericht. Het was volgens waarnemers wel dui delijk. dat de strijdende partijen in Al gerije het over één ding met elkaar eens waren: dat ten koste van alles moest worden voorkomen, dat de 300.000 man sterke Franse strijdkrach ten in Algerije een politionele actie zou den beginnen om chaos te voorkomen. Fransen vrijgelaten Gisteren lieten de Algerijnse autoritei ten in Oran 26 en in Algiers 23 Euro peanen vrij. In Parijs arriveerden gisteren drie mi nisters van het kabinet van Ben Khed da. Men vermoedde dat zQ op een of andere manier in contact zouden treden met de Franse regering. Het waren Hocine Ait Ahmed, afgetreden minister van buitenlandse zaken Saab Dahlab en minister van voorlichting M'hammed Yazid. Ait Ahmed (minister van staat) maak te bekend, dat hij direct ontslag zou nemen uit alle revolutionaire functies, omdat het volk het vertrouwen in de leiders liad verloren. „Daarom zouden alle leiders moeten aftreden", meende STARFIGHTER-CONTRACT ONDERTEKEND Gisteren is op het departement van de fensie in Den Haag een tweetal con tracten ondertekend, waarin de Fokker fabrieken als hoofdaannemer van de z.g noordgroep de leveringen werd op gedragen van 350 Lockheed F-104 G Super Starfighters voor de koninklijke luchtmacht en de Duitse luchtmacht, die respectievelijk 95 en 255 toestellen van dit type zullen ontvangen. PILOOT BOEING: „NEDERLANDSE VLIEGER HEEFT SCHULD" De gezagvoerder van het viermo torige Boeing straalvliegtuig, dat donderdag bij Winterswijk ter nauwernood aan een botsing met een Nederlands militair vliegtuig is ontsnapt, heeft gisteren in New York verklaard, dat alleen de Ne derlandse piloot schuld heeft aan het incident. gezagvoerder, James Magenis (25 vliegjaren), is gisteren met zijn lege toestel in New York teruggekeerd. Het vliegtuig moet gerepareerd worden, daar de cabine bij de steile uitwijkma noeuvre schade heeft opgelopen. De vlieger heeft verklaard, dat hij het militaire toestel nauwelijks drie meter heeft gemist. Nog zichtbaar onder de in druk van het gebeurde zei hijnaar ver luidt heeft de militaire vlieger ver klaard, dat hij ons gedurende zes secon den heeft gezien. Ik zou wel eens willen weten wat hij gedurende deze seconden heeft gedaan. Wat hemzelf betrof ver klaarde hij niet meer dan anderhalve seconde tijd te hebben gehad om het Nederlandse toestel te ontwijken. MINISTER OVER A.O.W. EN BIJSTEUN De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft in een bespreking met de vaste commissie voor maatschap pelijk werk uit de Tweede Kamer over de positie van de bejaarden die naast de A.O.W.-uitkering ook bijsteun genieten van de gemeen te, verklaard, dat een gedeeltelijke wijziging van de armenwet om te voorkomen dat deze bijsteun wordt gekort, niet goed mogelijk is. Een dergelijke wijziging zou het gehele systeem waarop deze wet is gebaseerd omver werpen. De minister heeft in dit verband ook opgemerkt dat binnenkort een ontwerp-algemene bijstandwet wordt ingediend. Een groepsregeling voor deze bejaarden achtte de minister niet opportuun, omdat deze op dit ogen blik niet het effect van een recht kan hebben. Bij een groepsregeling wordt het aan de gemeenten overgelaten of zij al dan niet tot uitkeringen willen overgaan. Dit blijkt uit een verslag van werk zaamheden van de vaste commissie voor maatschappelijk werk. Op ver zoek van de vaste commissie is er op 27 juni een bespreking geweest tussen de commissie en de minister. De com missie wilde de mogelijkheden onder zoeken voor een nieuwe regeling ten behoeve van deze bejaarden. Het grootste deel van de commissie zou het liefst een tijdelijke groepsregeling voor bejaarden tot stand zien komen waarbij de gemeentelijke bijsteun min der zou kunnen worden, naarmate de A.O.W.-uitkering hoger wordt. Bij iede re volgende verhoging van de A.O.W.- uitkering zou dan een steeds groter ge deelte op de bijsteun worden gekort. Op deze wijze zou volgens deze leden, voorkomen worden dat men over het doel een verantwoord bestaan te verschaffen heenschiet- Blijkens een publikatie in de Staatscourant van gisteren hebben de ministers van economische za ken en van landbouw en visserij een prijzenbeschikking voor melk produkten afgekondigd. Deze beschikking bepaalt, dat men in gang van 5 augustus aanstaande de prijzen van yoghurt, chocolademelk, pap pen en vla's niet hoger zullen mogen zijn dan die welke golden op 15 ber 1961. De bewindslieden hebben tot deze maat regel moeten besluiten in verband met de prijsverhogingen, die in verscheidene streken voor deze produkten zijn door gevoerd. Een dringend beroep van de minister van economische zaken op het bestuur van het produktschap voor zui vel, om te bevorderen dat de prijzen vrij willig tot het gewenste niveau zouden worden teruggebracht, heeft niet tot resultaat geleid, schout De Amerikaanse ambassadeur Lle wellyn Thompson, die vijf jaar zijn standplaats in Moskou heeft gehad, is gisteren met zijn gezin per vliegtuig naar Kopenhagen vertrokken, op weg naar de Verenigde Staten. Bij het vertrek ontving Thompson van een vertegenwoordiger van het Rus sische ministerie van buitenlandse zaken een afscheidsgeschenk van premier Kroesjtsjew. Het was een foto van de premier met opdracht. Woensdag had de premier al per soonlijk afscheid genomen. Thompson wordt in Moskou opgevolgd door de vroegere assistent-minister van buitenlandse zaken voor Euro pese aangelegenheden, Foy Kohier, die in september in de Russische hoofdstad wordt verwacht. Het Wereldgebeuren De eerste belangrijke veiling van „Kussa", een voor Nederland geheel nieuwe zomergroente, heeft gistermorgen in de Coöp. Tuinbouwveiling te Rotterdam plaatsgehad. 1350 van deze komkommerachtige vruchten gingen voor een prijs van 22 tot 25 cent per stuk naar tien verschillende kopers. „Kussa" is van oorsprong een gewas uit de tropen en subtropen. Vorig jaar nam men in Nederland op kleine schaal proeven met bet kweken van deze nieuwe groente, welke uitstekende resultaten opleverde. Men raamt de totale oogst van dit jaar op ruim 4 miljoen vruchten. Deskundigen verwachten dat de groente, waarvan de smaak te vergelijken zou zijn met die van asperges, binnen afzienbare tijd een vaste plaats veroverd zal hebben op het menu van de Nederlandse huisvrouw, ook al omdat de prijs aanvaardbaar zal zijn: iets beneden de 0,50 per stuk Sinds de Import van de tomaat, rond de eeuwwisseling, heeft de Neder landse tuinbouw nimmer een geheel nieuwe groente op de markt ge bracht. En geheel nieuw voor Nederland mag men de „Kussa" wel ^noemen. De groente wordt in Zuid-Europa vrij veel gegeten. „Kussa" is eenvoudig te bereiden, eist een korte kooktijd en is met een bloem koolsausje of gestoofd met wat zout, peper en nootmuskaat smakelijk. Ook kan men de vrucht in schijven gesneden en gepaneerd bakken. Een van de voornaamste geboden in het boeddhisme is het gebod om niets te nemen wat niet vrijwillig ge geven wordt. Dezer dagen reisde een boeddhist door Europa, die dan wel niet wilde nemen wat niet vrijwillig gegeven werd, maar die toch bij enkele onwillige lieden heel sterk op betaling heeft aangedrongen. Dat was de heer Thant, secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. Hij heeft bij verschei dene regeringen beleefdheidsbezoeken gebracht en tegelijk gesproken over de sombere toestand, waarin de kas van de Verenigde Naties zich bevindt. Wel heeft dit illustere instituut 104 leden, maar de meeste van die leden betalen alleen maar als ze daarin toevallig lust hebben. Er zijn zesentwintig leden, die nog nimmer hun bijdrage betaalden voor het hulpwerk en het toezicht van de Verenigde Naties in de zogenaamde „Gaza-strip", een strook grond ten zuidwesten van het huidige Palestina, waar zich duizenden vluchtelingen be vinden uit de dagen van de Israëlisch- Egyptische oorlog. Zevenenvijftig na ties hebben nog nooit een duit betaald voor de activiteiten van de Verenigde Naties in Kongo. Alle communistische landen zrjn daar bij, voorts een derde deel van de Afri kaanse en Aziatische landen, een groep Zuidamerikaanse landen en ook landen als België en Frankrijk, welke laatste landen niet wensten te betalen voor het Kongo-avontuur, omdat aanvankelijk het optreden van de Verenigde Naties in Kongo getuigde van een opmerke lijke warhoofderrj en daar meer kwaad werd gesticht dan goed. Het Gaza- strip-zaakje kost jaarlijks een dikke vijftig miljoen gulden en de Kongo- affaire eist zo ongeveer 400 miljoen gulden per jaar. Om de nodige gelden bijeen te krijgen is de heer Thant bezig een lening van 200 miljoen dollar te plaatsen en daarnaast heeft hij via het internatio nale gerechtshof in Den Haag een soort deurwaardersexploot laten uitreiken aan de wanbetalers. Het ziet er naar uit, dat die lening wel zal binnenkomen, maar dat de verplich te bijdragen niet gestort zullen worden- Als alles inderdaad zo verloopt, dan rest de heer Thant nog een laatste dwangmiddel: hij kan ingevolge de sta tuten van zijn organisatie de wanbe talers voordragen voor schorsing als lid in die zin, dat aan hen het stemrecht wordt ontnomen. Op zichzelf zou dat laatste wellicht een gezondmaking betekenen van de zieke Verenigde Naties, want de wanbetalers zijn overwegend de zorgenkinderen en elijk de ruziezoekers in het gezel- tap. Maar dat wil men toch niet in Washington. De regering van' de Ver enigde Staten betaalt niet alleen braaf een derde deel van alle kosten der Ver enigde Naties, zij neemt er ook genoe gen mee, dat de wanbetalers in de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties voorlopig nog zonder betaling het hoogste woord hebben. In feite is het dus aan de Verenigde Staten te dan ken, dat de organisatie van de Verenig de Naties niet in staat van faillissement is verklaard en dat het enorme secre tariaatsgebouw aan de East River te New York nog niet is verkocht aan een of andere hotelmagnaat. Om nog even terug te komen op dat internationale gerechthsof in Den Haag; dat hof heeft met negen tegen vijf stemmen de betalingsplicht van de leden der Verenigde Naties onderschre ven. De zeggenschap echter van het hof is uiterst beperkt. Destijds wilde geen enkele der grote mogendheden weten van een plicht tot automatische aan vaarding van de uitspraken. De Ver enigde Staten van Amerika maakten een zodanige reserve, dat zij in feite altijd „eigen rechter" kunnen spelen en de Sowjet-Unie verwierp elk gezag van het hof, omdat een juridische binding aan of met kapitalistische landen ver raad aan het communisme zou beteke nen. Hierna behoeft het geen verdere toe lichting, als vastgesteld wordt, dat de betekenis van de zaken, welke het hof behandelde, steeds minder is geworden en dat ook de jongste uitspraak over de betalingsplicht alle werkelijkheids waarde mist. De heer Thant probeert dus ook het geen van werkelijkheidszin getuigt persoonlijk de wanbetalers te manen. Zo kwam hij op 17 juli uit Helsinki aanvliegen te Parijs. Radiozenders uit Helsinki hadden echter voor zijn komst te Parijs al gemeld, dat hij in de Finse hoofdstad heel pijnlijke dingen had ge zegd over het zelfbesturende gebied Ka- tanga en over de Kongolese heer Tsjómbe, die aan het hoofd van dit ge bied staat. De heer Tsjombe was volgens de boed dhistische heer Thant een ..clown". Aangezien boeddha aan zijn volgelingen voorschrijft, dat zij nooit woorden mo gen spreken, die voor anderen onaan genaam ziin. moeten we aannemen, dat de heer Thant met het woord clown niets onaangenaams heeft bedoeld. Toch maakte dat woord geen prettige indruk in Parijs, waar men wel vrij goed te spreken is over de „clown" Tsjombe. maar minder over de heer Thant en ziin organisatie. Zo moest het dan ook wel gebeuren, dat na het bezoek van de beer Thant aan president de Gaul'e en aan enkele ande re Franse staatslieden nuchtere nubli- katies verschenen, waarin gezegd werd, dat er niets veranderd was in de sterk afwiizende houding van Frankrijk, te- enover de huidige werkmethode van de Verenigde Naties. Wanneer men weet, dat president de Gaulle de gewoonte heeft over dit ge zelschap te spreken als de „Verdeelde Naties" of „het ding", kan het gesnrek van de nresident met de heer Thant nauwelijks hartelijk zijn geweest. Het schijnt overigens, dat Thant de Franse •egering voornamelijk wilde bewegen nm mee te werken aan een oplossing van het slepende conflict in de Kongo, waardoor de Verenigde Naties zich met enige gerustheid uit de dure Kongo- affeïre konden terugtrekken. Tn dat opzicht heeft hij enig succes gehad. Frankriik wil we' met Engeland, de Verenigde Staten. Be;gië. enz. samen werken om Tsjombe te bewegen wat toeschietelijker te worden jegens de centrale Kongolese regering. Maar Tsjombe helemaal uitleveren aan deze centrale regering wil men toch ook weer niet. Er zullen garanties moe ten komen, dat de Union Minière, de grote Belgische mijnbouwonderneming in Katanga op redelijke wijze kan voortwerken. DE HEER THANT ...een clown in Katanga

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5