BOUMEDIENNE: „ik ben geen Castro en geen Mao Tse Toeng" Krantenverzending naar N.- Guinea bemoeilijkt Zeldzame distel wordt in Z.-Beveland bedreigd Zon hield de wandelaars bij intocht gezelschap Gesprek met de man die gezag van Ben Khedda deed wankelen UITREIKING GETUIGSCHRIFTEN CHRISTELIJKE L.T.S. TE AXEL J.KROON KON INGFNIFIJS MET DF R0SSINANTFN OMSPRINGEN ZATERDAG 28 JULI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 „Ons leger zal geen kaste worden" (Door Max Jalade) „Ik ben geen Fidel Castro en geen Mao Tse Tung. Ik ben Al gerijn en Algerije is China niet. En het Algerijnse nationale be vrijdingsleger is niet het leger van Fidel Castro. Ons leger zal geen kaste worden, zal niet uit parasieten bestaan, zal niet op de ruggen van het volk leven, maar zal opbouwen, zal uit het volk nieuwe mensen maken. Kijk, dat is onze ambitie". De man die deze woorden spreekt is Boumedienne, de chef van de genera le staf van het Algerijnse bevrij dingsleger, de A.L.N., die door de voorlopige Algerijnse regering aan de dijk is gezet, waarna het conflict Ben Khedda-Ben Bella openbarstte. Een paar maanden geleden had ik hem voor het eerst ontmoet. Zijn ma ger en bleek gezicht en de verbeten uitdrukking die er op lag, hadden me gefascineerd. Nu leek hij me kal mer, meer ontspannen. Af en toe kon er zelfs een lach af. Ik vraag hem wat voor een man hij eigenlijk is. „U moet me niet vragen mezelf in het zonnetje te zetten. Daar ben ik het type niet naar. Als hij wil kan mijn adjudant, commandant Slimane. het vertellen. Hij kent me. Hij is mijn vriend bijna". Slimane Commandant Slimane, die een vier kant gezicht heeft, een zwarte snor, en wiens stem even luid als stroef klinkt, zegt: „Boumedienne is een zoon van liet volk. Hij is niet de soort chef die met de karwats "regeert. Hij wil overtui gen. Hij is er niet op uit om er zelf rijk van te worden, terwyl zijn tegen standers, die hem eruit hebben ge gooid, aan het verburgelyken zijn. Materiële interesse heeft hy over boord gezet. Hjj heeft maar één ide aal: de revolutie". „Wat houdt dat voor U in, revolu tionair te zijn? Boumedienne antwoord: „Voor mij betekent het niet afbreken, afranse len, verwoesten, maar opbouwen, het volk kracht geven en het brood en vrede beloven". „Sommige van uw politieke tegen standers noemen U een fascist". Boumedienne springt op en spreekt nu Frans en Arabisch tegelijk. „U brengt me niet in de war, met zo'n opmerking. Zo er al fascisme zou zijn, dan zouden de kiemen daar voor gezaaid zijn door de groep die in Algiers zit. Zij zyn het die naar willekeur arresteren. Nog nooit heb ben we iemand gevangen gezet om dat hij er andere ideeën op nahield. Ze zeggen dat ze democraten zijn, maar er zitten in Algiers officieren in hec cachot, die voor hun mening hebben durven uitkomen". Onwaar „Om een slok te hebben om de hond te slaan, draaien ze de zaken om", komt Slimane tussenbeide. „Ze heb ben zelfs willen doen geloven dat we de akkoorden van Evian niet zouden respecteren. Het is onwaar". „Ja", zegt Boumedienne. „En omdat niet zy, maar wij de vertegenwoordi gers van het volk zijn, zijn wy er de beste borgen voor, dat de akkoorden van Evian worden gerespecteerd". „Dat kunc U wel zeggen „Moet U er een bewijs voor hebben Zijn wij het geweest die de vijande lijkheden hebben gestaakt, overal op hetzelfde tijdstip, of zijn we het niet. Als wij er tegen zouden zijn geweest, waarom zouden we dan het vuren gestaakt hebben. We hadden nog maar net nieuw materiaal gekregen. Onze oorlogskansen waren beter dan ooit. Die lui die over Evian spraken, die zeggen dat ze de ware partisanen zijn, die meneer Ben Khedda bijvoor beeld, is hij in staat de akkoorden van Evian te garanderen? Wat ver tegenwoordigt hij?" Wie, behalve wij, kunen de veiligheid van de Euro peanen garanderen? In Oran zet de A.L.N. plunderaars én dieven achter slot en greDdel. Nu moet U mij eens zeggen wie van goede wille is bij het uitvoeren van de akkoorden van Evian". Rijkdommen „Er zyn hier in Algerije Fransen die zo hun twyfel hebben. Naar uw me ning bezitten zy een deel van de rijk dommen, waarvan U Algerye wilt la ten profiteren". „Ik houd van duidelijke vragen", zegt Boumedienne. „Het is een feit dat die welstand niet in handen van de Algerijnen is. En ook dat het volk niet alleen voor een eigen vlag gevochten heeft. Frank rijk h^eft hier belangen, al was het alleen maar de olie. Dat is duidelijk. De zaak is een politiek te vinden die alle partijen bevredigt. Zolang het volk maai- niet het kind van de re kening wordt". „Hoe verklaart U uw verschil van mening met de voorlopige regering?" „Er is een groep mensen in Algerije opgestaan, die de macht aan zich wil trekken en die anderen hun wil wil opleggen. Ze hebben een obstakel op hun weg gevonden: de A.L.N., die de oorlog tegen Frankrijk niet gevoerd heeft in het belang van die heren. Niet alleen dat ze gepro beerd hebben verdeeldheid in onze gelederen te zaaien, ze hebben zelfs de hulp van het Franse leger inge roepen om tegen ons in te gaan. De eerlijkheid in het politieke leven, die vindt men bij de Fransen, bij de Gaulle. Zij die ons van fascisme be schuldigen, spelen handjeplak met ousini". Samenwerking Ik zeg: „De Europeanen zijn bang. Zc verlate» Algerye,voor zover ze niet ontvoerd zijn. Gelooft U dat die sfeer geschikt is voor de samenwer king die C zegt te willen?" Boumedienne: „Ondanks alles wat er voor verschrikkelijks is gebeurd, ge loof ik niet, goedbeschouwd, dat we tegen de Fransen waren. Het ging tegen het koloniale systeem. Sinds het staakt het vuren is de verstand houding' met het Franse leger goed. Het heeft ons zelfs vaak geholpen. Het zal U verbazen wanneer ik het zeg, maar voor mij zijn Bi- geard en Massu militairen die een politiek ten uitvoer hebben gelegd. De verantwoordelijk heid voor die politiek rustte in de eerste plaats bij het centrale gezag. Soldaten onder elkaar hebben altijd bewondering voor moed......" Onderzoek naar „spookrit" van Amsterdamse tram Bij de wonderlijke rit, die een onbeman de tramwagen van het Amsterdamse gemeentevervoerbedrijf tengevolge van een fout van een monteur op 2 juli door een druk stadsdeel maakte, zijn twee mensen gewond geraakt: een bestuur der en een conductrice. Het A.N.P. heeft van getuigen vernomen, dat de bestuurder twee dagen en de conduc trice drie weken tengevolge van opge lopen kwetsuren hun werk niet hebben kunnen verrichten. De officier van justitie te Amsterdam mr. W. K. baron van Dedem; die n.a.v. de perspublikatie ambtshalve een po litieonderzoek gelastte naar de rit met de onbemande tramwagen, bevestigde desgevraagd dat pas tijdens dit onder zoek is gebleken, dat de dolle rit min der goed is afgelopen dan op 5 juli of ficieel is bekendgemaakt. Hij heeft vo rige week het uitvoerige politierapport ontvangen en op grond daarvan een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd tegen de bandageslijper Th. de B., die verantwoordelijk wordt geacht voor de ongeveer 450 meter lange rit van de onbemande tram. Na dit gerechtelijk vooronderzoek zal mr. Van Dedem be slissen of hij de bandageslijper zal ver volgen wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Nederlanders na vliegramp ongedeerd De twee Nederlandse passagiers, die maandag de vliegramp met de Bristol Britannia van Canadian Pacific Airlines op Honoloeloe overleefden, blijken nau welijks verwondingen te hebben opge lopen. Mevrouw L. de Fouw-Vrijheid uit Na pier, Nieuw-Zeeland. die in Nederland op verlof was geweest, kwam ongedeerd uit het wrak, maar liep daarna nog enkele onbetekenende brandwonden op. Johan H. Kauffmann uit Amsterdam liep evenmin letsel op. Hij heeft zijn reis van Honoloeloe naar Nieuw-Zeeland voortgezet. AAN 35 LEERLINGEN Van afdelingen timmeren en metaalbewerken Donderdagavond zyn in de christelijke lagere technische school te Axel de ge tuigschriften uitgereikt aan de leerlin gen van de afdelingen timmeren en me taalbewerken. De voorzitter van het schoolbestuur, de lieer M. Brandes, richtte zich in zyn welkomstwoord in het| bijzonder tot het gemeentebestuur. Hy bracht dank aan de leerkrachten en feliciteerde de leerlingen en de ouders met de behaalde resultaten. Hierna reikte hy de getuigschriften uit aan 14 leerlingen van de afdeling timmeren (3e klas) en aan 21 leerlingen van de afdeling metaalbewerken (8e klas). Na de pauze richtte burgemeester M. K. van Dijke zich tot dc ouders en leer lingen en wenste hen geluk met het eindresultaat. De controleur van dc „Stichting Leer lingen Stelsel Zeeland", de heer D. van Elsacker uit Goes, vestigde de aan dacht op de mogelijkheid via 'het vrije bedrijf een verdere opleiding te krijgen bij het zogenaamde lecrhngenstelsel. Namens de leerlingen bedankte J. Ro- meijnsen uit Terneuzen de leerkrachten. Geslaagden Bevorderd van het algemeen leerjaar nnar dc 2e klas timmeren: C. A. Balkenende. Vogelwaarde. D. Bare- man. Zaamslng. J. V. Brandt, Axel. F. Buü- ze. Zaamslng, S. Buijze. Zaninslag. B. P. DeiJ Axel. J. C. van Drongclen, Axel. P. C. Goos- sen. Axel. K. D. Hnmeli'.k. Zaamslng, W. de Jaeger. Zuiddorpe. A. L. Kolvis. Axel. M. I. Mcesen. Axel, D. Oggel. Axel. R. Scheele. Axel. F. v. d. Velde. Axe., J C. v. d. Velde. Znamslag, J. v. d. Vrede Zanmslag, T. C. dc Wit, Axel, P. C. Witte. Axel. Van het algemeen leerjaar naar dc 2e klas metaalbewerken: A_ de Bruijne, Terneuzen. .1. P. van Cad- sand, Axel, P. van Cadsand. Axel, .1. Diele- man. Axel, W. C. Dubbeldam, Sluiskil. J. L. Dulnc, Sluiskil. W. de Feijter. Axel, R. E. van Hoecke. Zuiddorpe, L. K. de Jonge, Terneuzen. L. de Kraker, Axel, C. A. M. I.ooncn, Axel, J. D. Opponeer. Axel, P. M. Oppeneer. Axel, W. E. VI van Poeckc, Axel. A, de Pooter, Axel, C. w Ponter, Znamslag, E. de Potter, Overslag, C M Wiemes. Axel. Bevorderd van de 2e icliif naar de 3e klas timmeren: P. Bakker. Axel. M. den Engelsman, Axel, J. de Feijter. Axel. J. de Fouw, Axel, P. A. Herrebout, Zoamslng, W, A Hcrwegh, Axel, A. J. Jansen. Axel, J. J F. Provo. Axel, C. P. de Regt, Axel, B. E. M Rombaui. Axel. J. J. Simons. Axel, E. A. B. Sorbcr, Axel. .1 Vermeulen, Sluis kil. P. Witte. Axel. J. W Dubbeldam, Sluis kil (toegelaten tot de tf kl v. d, u.t.s. te Terneuzen, afdeling bouwkunde). Voorwaar delijk gingen over van n- 2e klas nanr de 3e klas timmeren: F. v. d. B^ocke. Axel. J. K. Kalisvaart, Axel, Bevorderd van de 2e klae metaalbewerken naar de 3e klas metaalbewerken: J. de Blaelj, Zanmslag, J. B van Boven. Axel, G. F. C. Brandt. Axel A. J Buijze. Axel, J. Buijze. Axel, J P dc Cnluwe. Over slag. F. A. v. Dixhoorn, Axel. J. v. Dronge- len. Axel. J. P. rle Fet|«u Axel, G. Fieret, Axel, A. dèn Hamer, Zanmslag, Th. de Jon ge. Axel, II. A. KrUtenburg. Zaamslag, J. J. Lindhoul, Axel. E. M. Lippens, Axel, J. de Putter, Axel, P. Seheeto, Axel, A, C. J. de Waele, Axel. A. C. Wicland, Axel. orwaardelijk gingen ovet van de 2e klas ir de 3e klas metaalbewerken: de Blok. Axel. M. J. P Crince. Axel. J. Verdouw. Terneuzen. Van de 3" klas metaalbewerken ontvingen getuigschrift: C. Beeldens. Axel. A van Bendcgem. Axel. P. van Bcndegem Axel. G. P.' Dees, Zaamslag, A. J. Deij. Axel, A. M. C. Duin- kerke. Sluiskil. H. C. R, Eekhoul. Sluiskil, e Feijter. Axel, J. F. Florussen. Zaam slag. J. C. van Goethem. Axel, J. M. Hame- iink. Sluiskil, J. M. Hanse. Axel, M. Klaas- sen. Axel, M. Klnnssen, Axel, A. de Kraker. Axel, J. van Lnngevelde, Axel, J. Oppeneor, Axel, M. Oppencer, Axr P. Pollet, Over slag. I. Tange, Zaamslag, A. C. v. d. Velde, Terneuzen, Van bovengenoemde leerlingen werden toe gelaten tot do schakelklas van de u.t.s. te 'Terneuzen: A. de. Kraker. Axel, J. v. Lan- gevelde, Axel, Van de 3e klas timmeren ontvingen een ge tuigschrift: A. C. van den Berge, Axel, J. F'. den Doel- der. Axel. W. J. van Duijvenbode, Axel, D. Fieret. Axel, M. D. Haak. Axel, W. J. de Koeijer, Axel. C, M. de Pooter, Axel, J. Ro- meijnsen, Terneuzen. B van Tatenhove. xel. M. Verdouw. Terneuzen. M. Vcrhelst, Zaamslag, C. 11. A. Vermeulen. Sluiskil, E. C. Winne. Overslag. Van bovengenoemde leerlingen werden toe gelaten tot de schakelklas van de u.t.s, te Terneuzen: C. NL de Pouter, Axel, J. Ro- meijnseri, Terneuzen, M Verdouw. Terneu- Hoogovens in D.A.F.-zaak niets te verwijten Een onderzoek van de Hoge Auto riteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) heeft aan het licht gebracht dat de Kohinkli.jke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. bij de levering van carrosserieplaat en kleine draagbakken aan de D.A.F. en de Duitse earrosseriebouvvon- der neming Karmann niet in strijd heeft, gehandeld met de prijsvoor- schriften van het E.G.K.S.-ver- drag. Deskundigen van de Hoge Autoriteit hebben vastgesteld dat de Hoogovens aan haar leveranties weliswaar niet de iijstprijzen ten grondslag heeft gelegd, maar ziel heeft aangepast aan goedko pere concurrentic-aanbicdingen. In het geval van do D.A.F. werden de prijzèn aangepast aan Britse aanbiedingen en voor Karmann werd aangepast aan Franse aanbiedingen. Dergelijke aan passingen der prijzen zijn krachtens ar tikel 60 van het E.GK S -verdrag toe laatbaar. De indeling van het betaalde voetbal De indeling van het betaalde voetbal het seizoen 1962-1963 is de vereni gingen toegezonden. Doordat zowel P.E.C. als Zwolse Boys in de tweede di visie moesten worden opgenomen be staat de divisie uit twee afdelingen van 17 clubs. Eredivisie: A.D.O., Ajax, Blauw Wit, D.O.S., Feijenoord, Fortuna '54, G.V.A.V. Heracles, M.V.V.. N.A.C.. P.S.V.. Sparta S.C. Enschede, Volendam, Volewijckcrs en Willem II. Eerste divisie: D.H.C., D.W.S., Eindho ven, Elinkwijk, Enschedese Boys, Ex celsior, Fortuna Vlaardingen, Go Ahead. Limburgia, R.B.C. Roda J.C., S.H.S., Sit- tardia. Veendam, Velox en V.V.V. Tweede divisie A: A.G.O.V.V., Alkmaar. Be Quick, De Graafschap, Heerenvecn. K.F.C., Leeuwarden, N.E.C., Oldenzaal, Stormvogels, Tubantia, Vitesse, V.S.V., Wageningen, Z.F.C., Zwartemeer en Zwolse Boys. Tweede divisie B: Baronie, B.V.V., D.F. C., E.D.O., Het Gooi, Haarlem, Helmon- dia, Hermes D.V.S., Hilversum, H.V.C., Longa, N.O.A.D., P.E.C., R.C.H., S.V.V. Wilhelmina en Xerxes. Nieuwe successen voor Stal Du Bois in Oostende Het is voor de Stal du Bois een bijzonder ;oed weekeinde geweest. Zaterdag zag le vierjarige Chiïropa kans op de ren baan „Wellington" te Oostende liet hoofdnummer, de Prijs Vauxelaire te winnen. Zondag waren het Isimos en Isi baubois die respectievelijk de Prys Missouri en de Prijs Wellington voor hun rekening namen. Te zamen brach- zij B.fr. 250.000 in de lade van hun eigenares. Voor E. Puttemans, de populaire jockey van Stal du Bois, was het een bijzonder weekeind, in totaal reed hij 6 winnaars, waarvan 5 op zondag. Aanstanadc zondag treedt de 3-jarige Thuisfront aan de start voor de Prijs Albert van Loo, een ren over 2200 me ter. Betty Boop van Stal Tilleuls, die zondag tweede werd achter Isimos. zal hier een goede kans hebben. ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK Bij overlijden penningmeester schaakvereniging Vlissingen (redactie drs. M. C. Verburg) l)e dinsdag overleden Johannes Jacobus Kroon, sinds meer dun twintig jaar pen ningmeester van de schaakvereniging Vlissingen, is 70 jaar geworden. Hij was weliswaar geen bijzonder sterk schaker volgens Zeeuwse begrippen, maar be hoorde tot die grote groep getrouwen die in elke vereniging het onmisbare fundament vormt waarop zich telkens enkele uitschieters aftekenen. Hy was meer. getuige zyn jarenlang bestuurs lidmaatschap, dat hy niet toewijding waarnam. Het wordt wel eei-s vergeten dat, wanneer het een club goed gaat en het gaat de s.v. Vlissingen goed het de stille werkers zü" r veel van afhangt. Kroon was een bemlnnuiyk mens van het sportieve soort, dat schaars wordt. Ik geloof dat ik, zo omstreeks 1936 zijn eerste competitie-wedstrijd voor de Zeeuwsche Schaakbond togen hem heb gespeeld. Elke keer dat Ik hem terug zag en sprak was hij dezelfde constante en correcte persoon gebleven, als die eerste keer. De Apeldouruse Vierdaagse eindigde mei 10 uitvallers Twaalfhonderdenvier deelnemers neb ben met goed gevolg de Apeldoornsc Vierdaagse afgelegd. In totaal vielen er in de vier dagen van regen en zonne schijn lien wandelaars uit. Op de laatste dag waren het er drie, die de tocht staakten. De start van de laatste etappe, waarvan de route ging over Beekborgen, Hoen- derloo en Uchelen, vond plaats in stro mende regen, maar tegen het middag uur was er weer een stralende zon, die vooral de officiële intocht later op d< dag een fleurig tintje gal'. Op do laatste kilometers werden de wan delaars, die beladen met bloemen Apel doorn binnenkwamen door de duizenden langs de kant hartelijk toegejuicht. Regering trekt subsidie in „Er werden er te veel gestuurd" Familieleden van militairen Nieuw-Guinea, en militaire thuis fronten, zullen voortaan niet meer kunnen profiteren van de regeling waarbij dagbladen per luchtpost naar Nieuw-Guinea gezonden kon den worder. voor elf gulden per kwartaal (exclusief de abonne mentskosten) en waarbij het rijk per abonnement per jaar ongeveer 150 gulden bijpaste, zijnde het ver schil met de werkelijke portokos ten. Indien de familieleden en thuisfronten kranten naar Nieuw-Guinea willen zen den, zullen zij de volledige portokosten moeten betalen. Dat geldt niet voor de militairen in Nieuw-Guinea. Die behoeven als zy een abonnement nemen op een krant in Ne derland behalve het abonnements geld slechts elf gulden portokosten per kwartaal te betalen; de oude re geling dus. De maatregel is. volgens een mede deling van het ministerie van defen sie. genomen omdat het aantal kran ten dat naar Nieuw-Guinea gaat, te groot geworden is. Hierdoor, aldus wordt gezegd, zijn vervoers- en dis tributieproblemen in Nieuw-Guinea ontstaan. Het komt voor, dat kran ten enige tijd in Biak blijven liggen, omdat de militaire "autoriteiten de gewone briefpost laten voorgaan en geen kans zien bij de zendingen voor de buitenposten tevens de in Biak aangekomen kranten in te sluiten. Bij informatie bleek ona dat er 840 kranten naar Nieuw-Guinea gaan. Hier van zijn 450 een abonnement van de Welzijnszorg. De andere zijn persoon lijke abonnementen. Het ministerie van defensie kon niet meedelen welk deel van deze 450 persoonlijke abonnementen in Nederland door familieleden of thuis fronten worden bekosligd; en welk aan tal vanuit Nieuw-Guinea door de be trokken militairen ze'f wordt betaald. Er werd te kennen gegeven dat ver wacht wordt dat de militairen, die in I Nieuw-Guinea dienst doen minder snel tot het afsluiten van een abonnement op een krant in Nederland zullen over gaan, dan hun relaties in Nederland. Ze moeten daartoe immers een brief schrijven en voorts gaan de abonne- m|ments- en portokosten ten laste van hun daggeld. Het ministerie kon niet meedelen wat zal gebeuren als familieleden en thuis fronten, al was het alleen al uit protest tegen de nieuwste maatregel, zullen be sluiten een massaal aantal abonnemen ten af te sluiten voor militairen in In donesië, ongeacht het wegvallen van de rijkssubsidie op de portokosten van on geveer f 150 per jaar. Een verbod om kranten te zenden is moeilijkte ver wachten. De nieuwe regeling heeft inmiddels de aandacht getrokken van het Nationaal Thuisfront Nieuw-Guinea. De adviseur an het Nationaal Thuisfront, de heer T. F. van Rhyn, die vandaag naar Nieuw-Guinea vertrekt, zal nagaan welke de behoefte aan kranten is en welke de mogelijkheden zijn om de knel punten in het distributiesysteem te eli mineren. ONDER ZEE LANDS HOGE HEMEL Perikelen in de natuurbescherming In ons vorig artikel vermeldden we in het kort, dat op het onder natuurbescherming staande Zuidbevelands terrein een ster ke achteruitgang was geconsta teerd ten opzichte van het aan tal aanwezige planten. Het be trof een voor de landbouw on schuldige distelsoort, namelijk WUVXftAA/WWWWWWWWVWWWVWW Met BAREND ZWERFMANS op stap /yVVWW/UWA'UWWUWWVyVWUWWWWVU de wollige distel, Orsium erio- phorum. Een fraaie, decoratieve plant, die op Zuid-Beveland on der Óvezande zijn meest noor delijke standplaats heeft, ook in België weinig wordt aange troffen en zich pas zuidelijk daarvan meer op zijn gemak voelt. Gezien de alarmkreet van de oor spronkelijke vinder meenden wij eens een kleine inspectie te moeten hou den. Ter plaatse aangekomen, bleek ons al spoedig, dat we niet op een gunstig tijdstip waren gekomen. Vele bermen en dijkhellingen zagen er uit, alsof ze door de kapper ten behoeve van een jaarlijkse beurt onderhanden waren genomen. Of liever: men kon ze vergelijken met de schedel van een pasbegonnen student, die zodanig is bewerkt, dat men daaraan kan zien, dat hij „groen" loopt. Er restten nog enkele dijkjes, die deze bewerking nog niet hadden ondergaan. We be zochten er twee van en vonden daar op ee.i vijftal vrij magere planten, duidelijk herkenbaar aan de omvang rijke knoppen, die met een soort van plantaardig „spinsel" zijn overtrok ken. Er stonden er dus nog. Nu heeft de wollige distel daarnaast nog het kenmerk dat hij tweejarig is, dus indien hij schadelijk was, toch slechts één van de twee jaren, waarna andere planten hem zouden moeten vervangen. Dit houdt in, dat de distel het eerste jaar slechts als bladrozet bestaat, daardoor weinig INDONESIË BOUWT MARINE-VLIEGBASIS Op het ogenblik is men te Waroe, on geveer 15 km ten zuiden van Soera- ba,ja, bezig met de bonw van de groot ste en modernste marineluchtvaartbasis in Zuidoost-Azië. Dit is meegedeeld door kapitein Marseno, die er de lei ding van heeft. De kosten van het project bedragen ongeveer 15 miljoen dollar. Het wordt uitgevoerd door de Franse maatschap pij „Société de construction des Batig- nolles" en de Duitse Siemens Maat schappij. Met de bouw is begonnen in 1960 en moet eind 1964 zijn voltooid. DE NIJMEEGSE V/ERDAAGSE Regen tijdens grootste deel van laatste tocht Na de uitbundige eerste dagen, de sombere derde en de slecht begin nende vierde dag, waren de voor uitzichten van vrijdag, de laatste van vier dagen wandelen, ongun stiger dan ooit tevoren. Langs druipend groen van heggen en bo men wandelden ruim 11.000 deel nemers naar Cuyk, waar alles was ingericht om de wandelaars te ont vangen. De winkeliers hadden zelfs hun etalages ontruimd om de in Vlissingen plucht men te zeggen: als je de paarden weet af te ruilen ben je tegen Kroon al een eind. HIJ wist met dc rossinanten vaak inge nieus om te springen. De laatste ja ren trok h(j zich wat terug uit de Z S B.-compctitie in verband met zijn gezondheid, maar hij was altijd be reid in te vallen. Kroon was oIJ alle niet ie jonge Zeeuw se schakers bekend. Te zijner nage dachtenis plaatsen wij een party van hem (met wit) tegen zyn clubgenoot D. Antheuntsse, itt begin 1959. 1. d4. d5; 2. c4, e(J; 3. a3 (niet sterk, maar wit wil kennelijk zijn paard op c3 teger. LM beschermen); 3Pf6: 4, Pc3 Le7; 5. Lf4, 0—0; 6. Pb5, Pa6: 7. Pf3. c6; 8. Pc3, c5; 9. Le5, cd4: 10 Ldt, dc4. 11. e4, Pc5: 12. Lc4, Pfe4; 13. 0—0, Pc3; 14. bc3, bG: 15 Dc2, a5; 16. Tadl, Dc7: 17. Pc5. Ld6: 18 f4. f6: 19. Tdel, fe5; 20 foö. (de witte combinatie, schoon niet geheel correct, getuigt van fantasie, Zwart ziet de gevaren niet, anders had hij Le7 gespeeld); 20. Tfl; 21 TIM, Le5; 22. Df2, Lb7; 23. Lc5, (beter Lc5, omdat zwart niet kan terug slaan vanwege Df7t en Df8 mat), 21. bc5?: (op 23, Dc5 staat de witte dame gepend). 24. Le6t, I<h8; 25. Df8t. Tf8; 26, Tf8 mat. talrijke familieleden en bekenden de gelegenheid te geven de door trekkende in plastic verpakte wandelaars te bekijken. Evenals in vorige jaren was in Cuyk over de Maas een schipbrug gelegd. Doornat bonkten de wandelaars over dc houten vlonders en zelfs de grootste op timisten zagen in hun verbeelding al leen maar een intocht in Nijmegen langs druipende toeschouwers. Maar het is nu eenmaal een traditie, dat op de laatste dag altijd de zon schijnt en dat was ook nu weer het geval. ZON BRAK DOOR Om half drie in de namiddag brak de zon door en zy hield de deelnemers n dan een uur gezelseliap. Plotseling er weer die ondefinieerbare sfeer de vierdaagse en trokken de duizenden langs de tienduizenden, zingend, verge tend de blaren en pijn, vergetend de ont beringen van de dagen ervoor, de slag regens, de broeierige hitte en de kille wind in de morgenuren. Men marcheerde opgewekt achter de naamloze trommelaars, achter de gere puteerde muziekkorpsen als die van de grenadiers, dc mariniers, de luchtmacht ;n de strak gediciplineerde Engelse tands. Daartussen wandelden de bur ners, de politiemannen en de op bedryf- ;echnische gronden deelnemende lieden en dat alles was aanleiding voor de me nigte langs de kant onvermoeid te ap- plaudiseren. Bloemen waren er overal, aangeboden omdat iemand het nodig vond een ander onbekend iemand te hul digen Speciale hulde ondervonden de bui tenlanders. zoals bijvoorbeeld de Zwitsers, omdat zy met een dergelijk groot aantai waren gekomen en met onze landgenoten op goede voet ver keren. voor deEngelsen, omdat zij ergens met hun onverstoorbaarheid de Nederlanders opwekten iets sym pathieks hier tegenover te stellen en voor de Israëliërs, vanwege hun unieke stijl van zingen en lopen. Deze laatste dag van de 46e internatio nale vierdaagse was een complex van wederwa; rdigheden, maar het slot was als altijd zo indrukwekkend, dat deze conclusie geer. misrekening kan zijn: met al de verschillen die allerlei groe pen scheidden, was de verbroedering toch het belangrijkste element. Aangezien nog eens 27 wandelaars de PUP aan Maarten gaven, beëindigden in totaal 11.696 deelnemers de vierdaagse van Nijmegen Er zyn 526 van de 12.222 wandelaars, die hun startformulier heb ben afgehaald, in de loop van de vier, vvandeldagen uitgevallen. opvalt en zo aan de aandacht kan ontsnappen. Ijverig speurend naar deze rozetten konden we het aantal (nog) aanwezige exemplaren op „rond twintig" stellen. Maar daarmee hield het dan ook op. Nog binnen een week had een derde inspectietocht plaats, nu met de vin der samen, waarbij op andere ter reinen opnieuw een twintigtal plan ten v/erd gevonden. Men kan daaruit dus de gevolgtrekking maken, dat nu ongeveer veertig exemplaren behou den bleven. Dat is dan echter een on juiste gevolgtrekking, want terugke rend naar het door mij gecontroleer de gebied bleken daar nog juist drie (zegge 3) van de twintig gevonden over. Deze drie waren door de, al leszins goedwillende en belangstel lende maaier van deze dijk kennelijk met zorg gespaard. De rozetten, die hij niet als bij de soort behorend her kende waren alle verdwenen en een drietal volwassen exemplaren von den we slap hangend in de struiken terug, blijkbaar door een ijverig dis- telverdelgor omgehakt en wegge worpen. Perikelen Hiermee zitten we dus midden in de natuurbeschermings-perikelen. Offi cieel is de wollige distel onder be scherming geplaatst, dit is rondom Ovezandc bekend en naar we hebben kunnen constateren werken de be trokken landbouwers, eventueel de pachters van de percelen gras mee. Desniettegenstaande wordt 't voort bestaan van het onder bestermïng staande object met ondergang be dreigd, eensdeels door onvoldoende kennis van het voorkomen en het ge drag van de plant tijdens de groei, aan de andere kant, omdat er geen enkel contact is tussen de bescher mende instanties en hen, die de ber men en dijkhellingen pachten -om hooivoorraad te kunnen opslaan. En wat zal er gebeuren met de ge spaarde, nu wel zeer opvallende planten? Zal ook hier niet de een of andere ijverige distelvijand deze „stom-vergeten" exemplaren „oprui men?" Er is toch een distelwet? Hier moet beslist de een of andere oplos sing worden gevonden, zodat de kans wordt vergroot tot het handhaven van deze voor ons land unieke vind plaats. Feitelijk geldt dit ook voor andere terreinen. In het bijzonder bij de op zet van herverkavelingen, zoals er thans weer een is geprojecteerd om de Walzoorden-polder. Van de oor spronkelijke vegetatie langs de dij ken blijft na zulk'een zware ingreep ee nbedroevend klein beetje over. Ge tuige de herverkaveling bij Hoede- kenskerke, waar een der meest fraai begroeide dijken plotseling spoorloos was verdwenen. In zijn geheel! Uit het krantenbericht inzake de nieuw- geplande herverkaveling blijkt uit niets, dat men daarbij ook maar één woord heeft gewisseld over het al of niet vernietigen van de aanwezige vegetatie. Wel zal er een doelmatige beplanting komen. Welk dóel wordt daarby na gestreefd? Wanneer we dit niet na der horen uitleggen vrezen we, dat een nieuwe zoutwatervloed weinig minder effectief in de richting van het doel zou werken. Zo ook hier eeii oplossing is, dient deze te worden ge zocht maar liever nog..... gevonden! (Nagekomen advertentie) Heden ging rustig van ons heen onze zeer ge liefde moeder, behuwd- moeder, grootmoeder en zuster, BERTHA HARTLIEF, weduwe van J. Kees, op de leeftijd van 76 jaar. Hamilton, N-Zeeland A. v. d. Eeze-Kees. A. v. d. Eeze- Koby. Paul. Rilland-Bath: J. Smoorenburg- Kees- F. J. F. Smoorenburg. Mies je. Gerard-Jan. Annie. Deventer: H. Hartlief. Hoogeveen: B. Hartlief. Deventer, 27 juli 1962. Swaefkenstraat 63. De crematie zal plaats hebben dinsdag 31 juli om 15.05 uur te Dieren. De bus van de G-T-W. naar het crematorium vertrekt om 14.50 u. van station Dieren. Heden overleed na een langdurig, smartelijk lijden, onze lieve va der, behuwd- en groot vader weduwnaar van Anna Pieternella Gyp, in de ouderdom van 83 jaar. Scheffer J. de Koning George Middelburg, 27 juli 1962, Veerse Singel 280. De begrafenis zal plaatshebben op dins dag 31 juli op de alge mene begraafplaats te Middelburg. Vertrek van Veerse Singel 280 kwart voor twee. Liever geen bezoek. G. J. Scherphuis zenuwarts. GEEN SPREEKUUR van 30 juli t./m 11 augustus. Spoedgevallen na telefonische aanvraag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3