PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BOEING (pXL) AAN RAMP ONTSNAPT Treinverkeer in de war door hevig onweer Acht gewonden in ziekenhuis opgenomen Schouwen sloeg brug tussen kunst en publiek STRAALPASSAGIERSVLIEGTUIG „WIPTE" OVER PLOTSELING UIT DE WOLKEN DUIKENDE LUCHTMACHT-BEAVER Boeing stond in contact met Schiphol „Fase van bezuiniging voorbij" PREMIER MACM1LLAN KONDIGT ANDERE REGERINGSKOERS AAN Raad vein toezicht op de lonen AKKOORD OVER SALARIS VAN POLITIE BEZOEK VAN PRINSESSEN AAN CURACAO AFGESLOTEN DR. VAN ROYEN BIJ RUSK Devaluatie Bevredigende belangstelling voor exposities in Zierikzee en Westhoek HELE WEEK TELEFONISCH CONTACT MET N.-GUINEA 205e jaargang - no. 175 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 juli 1962 Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.fr. per post 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vlissmgen: Walstraat 58-60, tel. 2355 Cb.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2, tel 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395: Teraeuzen: tel. 2116; Zierlkzee: red tel 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 27 ct per mm Min. per adv. 4,Ingez. med. 3 s tarief. Kleine adv (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. ƒ1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct r Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Een Boeing 707-vliegtuig van de Pan American World Airways is gistermiddag met 79 passagiers aan boord veilig op Schiphol geland, nadat het 20 minuten tevoren ergens boven Winterswijk ternauwer nood aan een botsing met een De Huvilland Beaver vliegtuig van de koninklijke luchtmacht was ontsnapt. Vrijwel alle passagiers en vooral zij die in de staart van het vliegtuig zaten liepen echter verwondingen op, sommigen vrij ernstige, doordat de gezagvoerder van de Boeing in een geslaagde poging om de kleine Beaver te ontwijken zijn zware viermotorige straalmachine scherp omhoog trok en de koers daarna nog scherpei weer tot een horizon tale corrigeerde, teneinde het toestel in zijn macht te houden. Bij die laatste manoeuvre zwiepten de passagiers plotseling uit hun stoelen tegen het plafond en vielen daarna al even onzacht weer op, in of over hun stoelen terug. Foto boven: de Boeing 707 van de Pan American World Airways veilig aan de grond op de luchthaven Schiphol. 3 3 Foto onder: één van de getoonde passagiers wordt op een draagbaar uit ■3 het vliegtuig gehaald. Naar de Inchtinachtvoorlichtingsdienst Inter meedeelde, was de kleine Beaver op weg van Ypenburg naar het vlieg veld Twente. Vermoedelijk maakte het een visuele vlucht. Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat hoeft een vliegtuig dat met goed zicht vliegt geen melding van een vlucht te doen aan de verkeersleiding. Zeker is dat de Boeing in radio-telefo nisch contact stond met de verkeers toren op Schiphol en vandaar uit in structies over de te volgen koers had ontvangen. Die instructies hielden in dat het toestel aan een langzame da ling naar Schiphol kon beginnen en dat het van 5000 tot 4000 voet (bij Harder wijk) moest zukken. Daar was de ge zagvoerder mee bezig toen hij plotse ling de Beaver voor zich zag opduiken. In het tumult na het incident ging zijn naar verhouding kalme stem bijna geheel verloren, toen hij over dé boordmicrofoon dc hevig ge schrokken passagiers enigszins poog de gerust te stellen. „Het spijt me dat dit gebeux-d is, dames en heren", zo spx-ak hij. „ik moest een ander vliegtuig ontwijken". Met 90 meter gemist Later vertelde de gezagvoerdei-, dc 53- jarige James Magenis uit Manhasset, Long Island. New York. dat hij met de Bocmg over de recht op hem aan ko mende Beaver heen was gewipt en dat hij naar zijn schatting het toestel met 90 meter had gemist. Twintig minuten na het incident landde de Boeing op Schiphol. De moeste pas sagiers konden ondanks builen en schx-ammen naar de wachtkamer lopen, maar een veertiental werd op bran cards de trap af gedragen, en met nog 12 anderen later naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam gebracht. De meesten konden na verbonden te zijn Toeristen op bezoek in de galerij „De breede brug" te Zierikzee. Foto P.Z.C.) huns weegs gaan, maar een achttal bleef in het ziekenhuis achter, van wie vier ter observatie. Gewonden opgenomen De vier anderen werden opgenomen, t.w. de stewardess M. Gillett (met hersenschudding) en drie vi'ouwelijke passagiers, n.l. de Duitse mej. Susan Miiller uit Neurenberg en de Ameri kaanse dames Mariene Padman en Prier (beiden met een wervelfrac tuur). Intussen bekwamen in de wachtkamer van de I.C.A.-hal de overige passagiers van de eerste schrik. De 26-jarige za kenman R. C. Hellwig uit Saint-Louis, V.S., die een bloedende schram van cir ca 7 centimeter op zijn reeds kalende hoofd had opgelopen, vei-telde dat ook het luehtverversingssysteem onklaar was geraakt. „De chaos in de cabine is verschrikkelijk", zei hij, er hangen pluk ken haar aan het plafond, dat overal is ingedeukt door de hoofden die er tegen aan zijn gebotst. Het was een verschrikkelijke klap, want zelfs de stalen leuningen van de stoelen werden verbogen. Een an dere passagier vertelde dat de pur ser, de heer J. S. Garcia, bewusteloos was geweest, doch nadat hy was bij gekomen terstond begonnen was met het helpen van gewonde passagiers. Er stroomde water in de cabine uit de grote watertank die zich in de staart bevindt. Ettelijke passagiers kwamen dan ook dooi-weekt uit de machine. Be halve de stoelen waren ook de bagage rekken boven de passagiei's ernstig be schadigd. Tenniskampioen De tweevoudige Wimbledon tenniskam pioen Rod Laver, die met de schrik vrij kwam, begaf zich terstond na de lan ding op Schiphol naar Hilversum om deel te nemen aan het open Nederlands tenniskampioenschap. Een andere passagier was minder for tuinlijk. Gedachtenloos zat hy met de wijsvinger van zijn rechterhand in het lege asbakje, dat' zich in de armleuning van zijn stoel bevond. Toen hij plotse ling uit zijn stoel tegen het plafond werd geslingerd verwondde hij zijn vin ger ernstig omdat deze klem bleef zitten in de asbak. Van de vier stewardessen was mej. Gillett de ongelukkigste. Over twee stoelen werd zij weggeslingei'd en zij belandde naast de bewusteloze pur ser op de grond. De directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst heeft inmid dels ten behoeve van de raad van de luchtvaart een onderzoek ge last. De chef van de luchtstaf heeft onmiddellijk een commissie van onderzoek ingesteld, die ter stond met haar werk is begonnen. Ook Rotterdam weer geplaagd Zwanen zwommen op Larense Brink De onweersbuien van gistermid dag hebben het treinverkeer op enkele plaatsen ernstig bemoei lijkt. De N.S. kreeg met moeilijk heden te kampen tussen Rotter dam en Moordrecht - op de plaats waar de treinen uit Gouda zich splitsen in de richtingen Rotter dam en Den Haag. Op dit baanvak trad als gevolg van blikseminslag een draadbreuk op. De treinen uit de richting Gouda met be stemming Rotterdam werden via Den Haag geleid. Door de zware regenval werd de spoorbaan tussen het empla cement de Spaanse polder bij Rotterdam en de rechter Maasoever het betreft hier een goederenlijn op enkele plaatsen overspoeld, Op de zogenaam de Gooiiyn, de iyn AmersfoortAmster dam, trad ook al ten gevolge van blik seminslag een storing op in de automa tische knipperlichtinstallatie, die de spoorwegovergangen op dit traject be veiligd. Later werd de storing verhol pen. Tussen Rotterdam-Blaak en Rot terdam Centraal Station maakte de toestand van de spoorbaan het nood- zakelyk, dat het treinverkeer tus sen Rotterdam-Zuid en Rotterdam- C.S. over één spoor werd geleid. De slechte toestand van de baan was eveneens een gevolg van de hevige regenval. De D-trein Parijs-Rotterdam-Amster dam moest worden omgeleid over Den Boschen Utrecht. Op het traject Lage Zwaluwe-Amster- dam, waar gistermiddag na bliksemin-r slag de spanning op de bovenleiding ge deeltelijk weg viel, reden de treinen gisteravond weer normaal, evenals op het baanvak Rotterdam-Gouda. Kelders vol Het hevige onweer en de zware re genval veroorzaakxen in verschillen de delen van Rotterdam groot onge rief. Kelders liepen vol, lekkages kwamen tot zelfs !n het stadhuis voor, waar de hal vóór de trouwza len op een gegeven ogenblik grote Premier Macmillan van Engeland heeft gisteren in het Britse La gerhuis gezegd, dat de regering „een nieuwe fase is ingegaan en dat daarvoor een aantal nieuwe commandanten nodig waren". Met deze mededeling verdedig de in een zin zijn jongste „slach ting" onder ministers en kon digde hij een koerswijziging aan in het regeringsbeleid. De koerswijziging van de Britse rege ring thans is „bezuinigen" nog een toverwoord was reeds door vrij wel alle politieke waarnemers voor zien. De zuinigheidspolitiek van de Britse (conservatieve) regering heeft reeds geleid tot 14 gevoelige nederla gen in 14 plaatselijke parlementsver kiezingen. Deze politiek zal nu wor den losgelaten. Dit bleek uit de me dedeling van Macmillan: „die fase van de slag is- voorbij. Wij hebben bereikt dat er nu een gezonde basis is voor groei en we moeten die basis consolideren in een nieuwe fase". Hoewel de oppositie weer het aan gebruikelijk gejoel liet horen, kreeg Macmillan toejuichingen van zijn partijgenoten, die blijkbaar hun woede over het ontslag van Selwyn Naar wij vernemen is gisteravond tijdens het georganiseerd overleg in politie-ambtenaren-zaken, over eenstemming bereikt over de te nemen salarismaatregelen voor het politiepersoneel tot en met de rang van adjudant. Het overleg werd gisteren hervat na dat reeds dinsdag een eerste bespreking was gehouden. Toen kon nog geen over eenstemming worden bereikt. Ook bij het gisteren gevoerde beraad was mr. E. T. Toxopeus, minister van binnen landse zakem aanwezig. De bereikte overeenstemming is volledig De nieuwe salarissen gelden met terug werkende kracht vanaf 1 januari jongst leden. Het bereikte resultaat is zo ver nemen wy nader, ongeveer gelijk aan de voorstellen, zoals deze zijn vervat in het rapport van de „commissie werk- classificatie politiefuncties", de zoge naamde commissie-Boot. In politie-krin- gen noemde men gisteravond het be reikte resultaat „niet ongunstig". Lloyd hadden begraven onder hun blijdschap over de aankondiging dat Engeland weer zou werken aan eco nomische expansie. Macmillan bezorgde zelfs zijn tegenstan- ders een verrassing door mee te de len, dat er een speciale raad in het leven zal worden geroepen die tot taak zal krijgen, er op toe te zien, dat de lonen van overheidspersoneel al het overheidspersoneel voortdurend in redelijke verhouding blyft tot de kosten van levensonder houd en de l^nen die in de vrije sec toren worden betaald. Deze raad aldus Macmillan zal tevens moeten dienen om de industrie en de vakbonden van advies te die nen in loongeschillen. Macmillan zei, dat deze plannen en een aantal andere moesten worden uitgevoerd voor de komende alge mene verkiezingen. Voordat Macmillan het woord voerde had Hugh Gaitskell, de leider van de oppositie aangedrongen op een motie van wantrouwen tegen de regering. De motie werd met 351 te gen 253 stemmen verworpen. Op de Brink in Laren stond op een gegeven ogenblik zoveel water, dat de zwanen de vijver uitzwommen en een toertje over de Brink gingen maken. Noodlanding Een Tiger Moth, bestuurd door de 51- jarige reclamevlieger G. H. M. van den Oordt uit Den Haag moest gistermiddag gedwongen door het slechte weer, een noodlanding maken in de Alexanderpol- der, ten noordoosten van Rotterdam. Het vliegtuig was opgestegen op het vliegveld Ypenburg. De piloot maakte een goede landing op een weiland dicht by de Rotte. Koopvaardijpredikant Kraan heeft gisteren op Curagao namens de Nederlandse koopvaardij, peet van prinses Margriet, de prin sessen geschenken aangeboden. Prinses Margriet ontving een koperen scheepsbel, prinses Irene kreeg een gouden halsketting met gouden oorhangers: Shell/Curagao N.V. bood na een lunch beide prinsessen een mooi bewerkte houten doos aan. In de doos bevonden zich vier zilveren asbakken in de vorm van een schelp. Dit betekende het einde van het officiële bezoek aan Curagao, hoewel de prinsessen maandag a.s. op dit eiland terugkomen om van daar dinsdag avond via Suriname naar Nederland terug te reizen. Gistermiddag vlogen zij naar Aruba, van waar zij zondag verder reizen naar Bonaire. fiantlijK De Nederlandse ambassadeur te Washington dr. J. H. van Royen neeft gisteren een bezoek gebracht aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk om met hem het verloop te bespreken yan de geheime besprekingen tus sen Indonesië en Nederland over iet geschil inzake Nieuw-Guinea. Dr. Van Royen liet zich slechts in vage termen uit na zijn onderhoud van een half uur met minister Rusk. Hij zeide tegen de verslaggevei-s dat hy „een in teressant gesprek had gehad met de mi nister van buitenlandse zaken". „Wij hebben het gehad over besprekingen die gevoerd zijn met de Indonesiërs", zei hy. •p de vraag of men voor zeker kon houden dat hij zijn besprekingen met de heer Malik zou voortzetten, antwoordde dr. Van Royen: „wij zullen zien". De vroegere verwachtingen dat de huidige fase in de onderhandelingen wellicht aan het einde van de week beëindigd zou kunnen worden, schynen thans te optimistisch te zyn geweest, zo verluid de nog uit dezelfde bron. Soebandrio bij Kennedy Dr. Soebandrio bracht gisteravond laat een in allerijl gearrangeerd bezoek aan president Kennedy in het Witte Huis. Het gesprek heeft 35 minuten geduurd. Toen men Soebandrio na afloop vroeg of de onderhandelingen met de Nederlan ders op het punt staan vast te lopen, antwoordde hij: „Neen, voor zover ik weet niet". De Indonenische minister zei een onder houd met de president te hebben gehad over de manier waarop een vreedzame oplossing kan worden gevonden voor het geschil over westelijk Nieuw-Guinea. Hij wilde verder geen bijzonderheden mee delen. 0 De in 1951 naar Rusland uitgeweken di plomaat Donald Maclean heeft verklaard, dat hij niet voornemens is naar Engeland terug te keren in verband met de dood van zijn moeder. Hy is niet van plan nu of in de toekomst terug te keren. Zijn moeder overleed dezer dagen. Enige tijd geleden deed de gemeente Amsterdam een fraaie brochure het licht zien: de brief van b. en w. aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in zake de kwestie Bijlmermeer, voorzien van diverse kaarten en bijlagen. De stadsdrukkerij van de hoofdstad had er iets moois van gemaakt: een uitmun tende layout, een verzorgde uitvoering, goed-gekozen illustraties, kortom een modern stuk drukwerk, dat men alleen al om de vorm met waardering ter hand nam. Ook de omslag was suggestiei en riep de lezer in fel-rode letters toe, dat het ging om „de toekomst van 100.000 Amsterdammers". Inmiddels is er een tweede soortgelijk drukwerk van ge meentelijke oorsprong verschenen, dit maal van Hilversum. De strekking is eigenlijk van gelijke aard als van de Amsterdamse brochure: „We hebben bouwgrond nodig". En om dat zo duide lijk mogelijk te maken heeft Hilversum leentjebuur by een Ajnsterdammer ge speeld. namelyk bij Joost van den Von del, wiens „benauwde veste" uit de Gys- brecht dient als titel van het drukwerk. De Hilversumse brochure is wat min der van allure dan die van Amsterdam, maar mag er niettemin echt wel zijn: layout en druk zijn voortreffelyk en de foto's zijn ook hier uiterst suggestief. Maar om nu te zeggen, dat we door deze uitgave diep onder de indruk zijn geko men van de Hilversumse noden, nee, dat niet. Dat ligt niet aan de nogal pathetische titel, evenmin aan de andere door de samensteller gebruikte citaten van Vondel, maar heeft te maken met een wat men zou kunnen noemen „ge- wennings-effect". Eerst dwarrelde het Amsterdamse Bijlmermeer-drukwerk op onze tafel, een boekje dat men met waarde ring bekijkt, nog af gezien van de vraag of men het met het standpunt van Am sterdam eens is. Maar nu vraagt een paar weken later Hilversum op een soortgelijke manier de aandacht voor een in wezen gelijk probleem. Het re sultaat? Een schouderophalen, een op merking in de geest van „ja-ja, we we ten het wel" en tenslotte de prullemand. Daar kan Hilversum wat ons betreft verder declameren over de benauwde veste. We hebben deze twee voorbeelden naar voren gehaald om een (overigens bekend) verschijnsel te signaleren, de devaluatie van het gedrukte woord, in dit geval zich aan ons voordoend via brochures. Elke gemeente, die zich zelf respecteert, heeft tegenwoordig de nei ging gocd-verzorgde drukwerken de we reld in te sturen. Wil men industrie? Een brochure. Heeft men ruzie met de regering over uitbreiding van de ge meente? Een boekje. Wil men krotop ruiming? Er komt een drukwerk. De laatste jaren wordt men er elk moment mee lastig gevallen, zo vaak zelfs dat een twijfel aan hetnut niet helemaal ongerechtvaardigd is. Amsterdam had dat begrepen en vermoedelyk daarom zijn Bylmermeer-brochure een opvallen de layout gegeven. Maar het gevolg daarvan is, dat Hilversum, een soortge lijke weg bewandelend, al niet meer op valt. In feite ziet men hetzelfde ver- schynsel rond het afschuwelyke aantal drukwerken, dat de gemiddelde burger tegenwoordig in zijn brievenbus vindt. Er gaat vrijwel geen dag voorbij of er is wei een firma, die vla een of ander pamflet de aandacht vraagt. Maar die veelheid werkt afstompend: in menig gezin gaat het drukwerk ongelezen naar de kinderen, die er postkantoortje mee kunnen spelen. Natuurlijk: wy erkennen, dat onze be nadering van deze zaak niet de juiste is. Uiteraard worden reclamecampagnes van bedryven zorgvuldig voorbereid en wordt een zorgvuldige controle toege past op de relatie tussen reclame en verkoop. Vermoedelijk zullen deze huis- aan-huisverspreidingen wel nut hebben, want de bewuste ondernemingen laten dergelyke drukwerken niet voor hun plezier vervaardigen. Maar het lykt ons toch wel verantwoord de vraag te stel len of in het algemeen overheids-bro- chures wel een voldoende rendement hebben. In ieder geval moet men bij de overheid begrijpen, dat de veelheid van gelijksoortige brochures e.d. een ernsti ge devaluatie met zich meebrengt. Wil men een dergelijke devaluatie vermyden, dan moet in ieder geval voor een héél frisse aanpak worden gezorgd. En bo vendien dient er op te worden gelet, dat men op het tydstip van verschynen in derdaad met iets unieks komt. Amster dam slaagde daarin maar Hilversum kwam al een ronde achter en miste daardoor vele kansen, behalve die van de prullemand VIER ZOMERTENTOONSTELLINGEN DE BREDE VOORDEUR van het pand, waarin te Zierikzee de ga lerij „De breede brug" is gevestigd, staat in deze weken voortdu rend gastvrij open. Althans 's middags en 's avonds. Zo wordt het de passanten makkelijk gemaakt het pand te betreden, over de brug te komen, die de initiatiefnemers hebben willen slaan tussen kunst en publiek. Er komen er gemiddeld tien per dag over de brug, een resultaat dat tot tevredenheid stemt. Het frisse initiatief van de Schouw- se kunstschilders Jan Jong- schaap en Peter van Veelen werkte trouwens niet alleen op het publiek stimulerend. Hun voorbeeld vond min of meer na volging en zo biedt Schouwen Duiveland zijn bewoners en be zoekers op het ogenblik niet minder dan vier tentoonstellin gen, te weten twee in Zierikzee en twee te Burgh-Haamstede. De beide laatste tijdelijk, in Zierikzee- gaat liet om perma nente zomerexposities. In „De brede brug", die 7 juni geo pend werd. is de zomertentoonstel- ling sinds 16 juli al weer helemaal opnieuw ingericht en op het ogen blik vindt men er werk vatx o.a. Piet Bulthuis, E. Drukker (uit Amster dam), Andries Minderhout, W. L. Wagemans (Rijswijk), Liesbeth Binkhorst, A. W. Duvekot en van de beide „huis-schilders" der galerij, Jongschaap en Van Veelen. Er is veel te zien. Dat is ook de conclusie, waartoe me nige bezoeker komt. Men komt soms twee tot driemaal terug, sommigen vertoeven een hele middag op de ex positie en dat zijn uitex-aard byzonder prettige ervaringen. „Het gaat ons om oprechte belangstellenden", ver telde de heer Jongschaap en dat zijn bijvoorbeeld ook degene, die speciaal voor deze tentoonstelling „over het water komen". Van de Bevelanden en Walcheren. De toeristen vormen ongeveer de helft van het aantal bezoekers, onder wie ook buitenlanders. Zy tonen in het algemeen een intensieve interes se. die bijvoorbeeld blijkt uit het feit, dat ook de map tekeningen vaak zorgvuldig wordt doorgenomen. „Na tuurlijk is- een en ander ook een beetje op de verkoop gericht", ver klaarde de heer Jongschaap. Zo zijn er van Piet Bulthuis wei-ken uit zijn Zierikzeese periode; van Wagemans tekeningen, ontstaan in Zierikzee en de Westhoek en voorts verwijst men hier, in „De breede brug", naar de exposities van het echtpaar Braat- Voorhuis in het oude burgerweeshuis te Zierikzee en van Francois van den Ende in hotel „Ostoerio" te Haam stede. Hetzelfde gebeurt ook omge keerd. In hoeverre deze wijze van re clame maken voor elkaar effect heeft, is moeilijk na te gaan, maar kwaad kan het nooit. Hoe dan ook: „De breede brug" is een bezoek stellig waard. Er zijn be paald boeiende zaken te zien, vari ërend van een kloek, uiterst sugges tief geschilderd portret van de Am sterdammer Jan Haeters door Duk- kers, tot een subtiel, abstract „Lief despaar" van Jongschaap. (Zie slot pag. 2 kot. 6) Een o..ja.schijning i:: Wénen is deze expert van het waterleidingsbe drijf. die met zijn geofooneen soort reuzenstetoscoop een lek in de ivaterleiding kan lokaliseren. De bewoners van de Oostenrijkse hoofd stad noemen hem algemeen „de stra- tendokter". Met ingang van 1 augustus zal de S radiotelefoonverbinding met. Hol- S landia op Nederlands Nieuw-Gui- nea van maandag tot en met za- 3 terdag van 913.30 uur (Neder- landse tijd) voor het publiek zijn opengesteld. Tot dusver was dit slechts op i maandag, woensdag en vrijdag het geval. Dit is meegedeeld door S (le P.T.T. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1