Uitvoerder Van Loo stopte met zijn levenswerk Brit overleden tijdens ijmeegse Vierdaagse RITMEESTER Levenslang geëist voor gifmoord op vrouw NA 21 JAAR STADHUISRESTAURATIE sodawater ook bij dc maaltijd Examens machineschrijven en steno Papoea-adviseurs naar New York Man vermoordde zijn vrouw om een vriendin Zware straf voor dreigende Portugees VRIJDAG 27 JULI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „MOOISTE KARWEI VAN MIJN LEVEN" VOOR UITVOERDER I. van Loo uit Middelburg is er een eind gekomen aan een enorm karwei tussen tonnen zware steenklompen, pinakels, kap- spanten, topgevels en steigers: de elementen, waarmee hij het stadhuis van de Zeeuwse hoofd stad in zijn schoonheid heeft helpen herbouwen. Kort na zijn 73-ste jaardag heeft de heer Van Loo gemeend er definitief mee te moeten stoppen en met recht en trots mag hij nu terug zien op een levenswerk, waar aan hij ruim 21 jaar zijn beste krachten en vakmansliefde heeft gegeven. Bijna 21 jaar, waarin hij leiding gaf aan een restauratiekarwei, dat deskun digen een prachtig stuk werk genoemd hebben! „Het is het mooiste karwei van mijn leven geweest", zegt de heer Van Loo er zelf van. Uitvoerder Van Loo is er de man niet naar om eens haarfijn uit de doeken te doen wat hij in die lange periode voor enorm werk verricht heeft. Dat Middelburg zo'n fraai stadhuis her liregen heeft is volgens de heer Van Loo te danken aan de voortreffelijke samenwerking, die er al die jaren bestond tussen archi tect M. J. J. van Beveren, hem zelf als uitvoerder en de steenhouwers onder leiding van voorman-steenhou wer J. H. Jongepier. Het werk van de heer Jongepier is van onschat bare waarde geweest voor de restau ratie, aldus laat uitvoerder Van Loo deze medewerker ten volle delen in de grote waardering, die hij by zijn afscheid van superieuren en perso neel te verwerken kreeg. EERST IN VEERE Op 21 oktober 1941 were' (le heer Van Loo bij de stadhuisrestauratie betrokken. Daarvóór was lijj in de „gewone bouw" werkzaam geweest. Éénmaal in dienst echter by de fir ma Jeras, kreeg lui de smaak én de liefde van en voor het restaureren tcf pakken. Hy was werkzaam aan de restauratie van het Veerse stad huis en herstelde onder meer uit de verbrande restanten het Vlissingse Beursgebouw. Dat gebeurde onder directie van architect Van Beveren en toen deze na de oorlog de leiding kreeg van de stadhuisrestauratie van Middelburg, kwam bij onmiddellijk uitvoerder Van Loo halen. Hot was een onvoorstelbare verwoes ting, waarvoor de restaurateurs zich gesteld zagen. Bovendien blonken de bezetters bepaaI<T *hiët uit wannéér het ging om medewerking te verle nen, zodat uitvoerder Van Loo en zijn mannen in de oorlogsjaren wei nig meer konden doen dan het stut ten van hetgeen er nog van het stad huis overgebleven was: de gevels, terwijl voorts een enorme steiger rond liet bouwwerk opgetrokken werd. In 1916 kon dc firma Wouden berg, die in 1942 de restauratie op- godragen kreeg, pas goed met het werk beginnen. Eerst kwam de binnenplaats aan dc beurt, daarna de achtergevel en na liet werk aan dc achtcrtop bereikten de restaurateurs dc voorgevel. In de topgevel met pinakels en hoektoren aan de Helmzijde moest het omstreeks 1912 ingebouwde beeld van toentertijd koningin Wilhclmi- na en prinses Juliana een stevi ger verankering krijgen. Het twee ton zware beeld werd er uitge rold, er werd een betonconstruc tie geplaatst en daarna' werd de kolos er weer ingerold. Vervolgens ging men successievelijk door met dc voorgevel. Het is hier neergezet in een luttel aantal regeltjes, maar het werk kon slechts langzaam vorderen. Uit enorme steenblokkeu moesten de steenhouwers nauwkeurig de trace ringen slaan en daarna werden de. honderden muur- en gcveldclen, die soms 1000 kilo wogen, omzichtig naar boven getakeld en op bun plaats gezet. Meer dan 25 meter hoog. Voorts ontdekten zij, dat het stad huis gebouwd is op een enorm dikke, vroeger aangespoelde zandplaat. Er zyn gedurende de laatste jaren wel eens opmerkingen gemaakt onder meer in de gemeenteraad over de trage vorderingen aan deze restauratie. In de tijd, dat uitvoer der Van Loo deel uitmaakte van de raad, bleven dergelijke opmerkingen veelal achterwege omdat de raadsle den toen uit de eerste hand konden vernemen hoe het werk er voor stond. En hoe moeilijk en tijdrovend het ook was. Het ging daarbij niet alleen om restaureren. Bij het aan brengen van een verwarming in do vleeshal moesten rond 2200 tegels afgehakt worden omdat ze te dik wa ren en verschillende malen moesten de restaurateurs hun opslagplaatsen ontruimen en weer opnieuw inrich ten, karweitjes, waarmee „man en macht" enkele maanden bezig was. Als uitvoerder zal de heer Van Loo het slot van de stadhuis- restuuratie dus niet meer mee- UITVOEKDER VAN LOO levenswerk maken. Hij is er overigens nog vitaal genoeg voor hij klau terde immers nog tot voor kort enkele malen per dag de stei gers op en af maar de drie jaar, die men nog nodig denkt te hebben voor het slotwerk aan de Noordstraatgevel en de Churtoren, vond de heer Van Loo toch wel wat te lang. Bo vendien is dat niet meer vol doende werk voor mij, voegde hij er aan toe Overigens zal deze stadhuisbou wer beslist wel raad weten met- zijn vrije tijd. In de schuur hangt nog altijd gereedschap voor drie timmerlieden.... Hij blijft dan tenminste nog wat „in de bouw"! DE TOREN In 1953 begonnen uitvoerder Van Loo en zijn mannen met de restau ratie van de toren, die deeeuwen niet „rechtop" heeft kunnen trotse ren. Het bouwwerk helt nameiyk on geveer 45 centimeter. Die opbouw van de toren met rie eiken kap rond dc „koning" van 7 meter, is hot werk geweest van uitvoerder Van Loo en zijn voorman-steenhouwer. Samen hebben ze de restauratie „uitgeknob- beld", voorman Jongepier heeft de traceringen er voor geslagen. En was er voor beide restaurateurs eens een te moeilijke opgave, dan wist ar chitect Vun Beveren zoals gowooniy'k een oplossing. Uitvoerder Van Loo heeft er steeds voor gezorgd, dat de voor zorgsmaatregelen tot in de fines ses getroffen zyn. Dank zij deze zorg is er nooit con ernstig onge luk gebeurd: de heer Van Loo vergewiste zich er altyd van of de steigers goed in elkaar zaten (men kon cr inderdaad een kleuter vei lig op laten lopen), hoewel hem dit vaak slapeloze nachten opge leverd heeft. Slechts eenmaal hebben dc restaura teurs een ongeluk meegemaakt: in het traptorentje lieten namelijk op een ongelukkig mon ent plotseling 19 treden los en ;en groot deel van die steenmassa kwam terecht op een der arbeiders. De man stond tot de neus in het puin, maar toen zijn collega's hem uitgegraven hadden, bleek hij slechts een sleutelbeen gebroken te hebben. Voorts sloeg vlak na de oor log, op 28 december 1945, een by- zonder zware storm het grootste ge deelte van de steiger naur beneden. Het houtwerk kwam terecht op de ket.cn en sleurde daarbij de borstwe ring mee. ZANDPLAAT By dc werkzaamheden teneinde er voor to zorgen, dat de toren niet ver der zou gaan hellen, ontdekten de beer Van Loo en zijn mensen enkele interessante zaken. Onder de toren troffen zy namelijk een welput aan. Advertentie Machineschrijven Nederlands (120 aansl. p. geslaagd de dames C v. d. Berge, L. Boone. M. A. Brasser. H. J, Brouwer. L. C. C. de Brutjne, L. S. de Bruijne, I. C. Carol, (met lof). A. M. Dobbelaar, E. Goedbloed, Goudswaard. L. Goudswaard, C. S. A. Grootvcld. L. M. Ilamelink, C. W. J asperse. L. A. Kentin, E. M. J. de Kujjper. A. La- bruijère (met lof). J. J. van Leerdam, H. van Leerzem, C. J. van Loon. W. W. A, Manni, M. Meeuwse, P. J. Mersie, E. A. Minder- houd. L. D. Ovcrmah, O. S. Overweel, E, Pa- rinussa. L. Piekart, A. T. Poortvliet. L. E. Pouwelso (met lof). W, M. Rotte. C. I. Seits. J. C. Seybel, P. J. F. Seymour, M. Stol. H. J. Verrij/er. ,T. Visch. C. Vi-ser. P, J. de Vis- M. v. d. Voorde. P. H G v. Wnegeningh lof), C. M. Walraven, 1-1 A de Wilde, V. L. M. v. d. IJssel, A. ZeUftiakor, en de he- J. R. v. Aartsen. A. Eoone. .1. A, Bou- F. de Bree, J. J. Do'ims, ,1. J. Eversen, L. J. v. Flierenburg, J. L. Geelhoed (met lof). D. M. Geuze (met lol). A. A. Guiran, L. W. v. Halen, W. J. v. Ircn, L. de Jongh (met lof). J. M. Koole. B. J. Y. Koops (met lof). J. Lamport, A. Leynse. R. Lezer, W. J. N. Mast. J. Moes, J. J. dc Nooijer. II. E. d. Ouden (met lof). A. j. Plejjte. W. Priester, A. A. de Priester. P. Poelman. H. L. Pouwer, L. Sehroevers, P. J. v. Slujjs, R. H. v. Til, C. J. Verhage, M. B. Verschuure. A. J. Walraven te Middelburg, de dames J. H. Bannink-Overbosch (met lof), W. Joosse. C. II. Kerkhove, C. Kokolaar. E. A. E. Lan- cel, D. M. de Looff. M. J dc Looit, J. R. v. Pamelon, L. E. v. Pulten, C. C, Verhage, I. Wiolinga, cn de heren P. A. M. Ilermsen. L. Mattemun. C. S. Prins, I. W. Stroo te Vlis- slngen, de heer S, L. M. de Haan (met lof) te Aagtekerke, de dames .1, E. Verplanke, N. S. S. Wille, cn de heer W. le Grand te Aar denburg, de dames A. E. Mast, K. M. Mast (met lof). M. Meerman. N. D. de Troye, en de heer D. J. v. Belzcn te Arnemuiden, de dames J. Gesehiere (met lof), P. D. Swen- nen. J. Verhage te Blggekerke, de dames A. W. Ekkebus. W. C. v. Noord (met lof) en de heren J. J, v. d. Broeeke. A, J. Schouten te Breskens. de dames H. C. Martlé, .1. P. E. de Ridder te Cadzand. do dames L. Mir.der- houd. N. T. Pnssenier, cn de heren L. Hu- gense, P. v. Keulen te Domburg, mej. E. M. de Backere te Eede, mej. W. Wouters en de heer P. Caljouw te Gapinpe. de beer D. W. de Jonge te Goes, de dames M. J. v. Hoeve. M. P. v. Nieuwcnhuyze te Grocde. de dames C. C. Francke, J. J. Gee-tse, M. Sinke (met en de beer A. Boogaard te Grijpskerkc, de dames F. A. Cevanl, L, de Klerk, C. M. de Kraker, W. de Visser to Nieuw- en Sint- Joosland, de heer C. J. de Goffau (met lof) te Krabbondljke, de dames J. Fonteijne (met lof), S. Walraven en de heer C. A. Alewijn- to Slnt-Laurons. mej. -T. J. Mat-t-hijsse te Meliskerke, mej. M. P. Sohijve te Nleuw- vliet, de dames G. den Arend. J. Meijers, J. J. Moons en de heren A, W. Boidln, J. L. Buurman. K. Hamelink, P. M. Kesteloo. A. J. Rlsseeuw. J. A. de Visser. C. P. v. Weel den. G. H. v. Weelden. P. .1. v. Weelden te Oostburg. de dames J. J. Boone, I. Brouwer. F. Francke. J. E. Franelce-en de heren A. H. Geertse. J, Helmstrijd (met lof). W. den Hollander te Oostkapelle. ue beren J. Breel. A. Osté te Ritlhem, dp. dames J. F. Fre- luw, A. E. Moggré. P. M. de Reu en de heer J. B. Willemsen te Schoondijke. de da- L. Adriaanse. S. D. Jongepier, J. Wat- J. Willeboordse (met lof) en de lieren P. den Hollander. L. Johse, J. W. Leijten, R. Ton te Serooskerke \V„ de dames C. J. de Baets, I. F. E. Doolaege. G Hogcrlieide. M. Quank en de heer P. T. Metz te Sluis, de dames F. Bassie, J. v. Herlc (met lof). J. Maljaars, L. Pieterse. W. dc- Rijke (met lof). I. Schoe cn de heren J. Jaeobsen, J. C. v. Splunder te O.- en W.-Souburg, mej. E. Wondergem en de heer J J. J, do Nood te Veere, de dames A. J. Duvekot. M, Minder- houd (met lof) ts Vrouwenpolder, de dames W. Gabriëlse, N. Lievonse, L. Minder- houd (met lof), L. v. Rooijcn, on de heren de ICam, P. Lievense, H. de Pagler te Westkapelle, mej. B, Brasser on do hoer H. Melis te Zoutelande. Machineschrijven Duits (120 aanslagen per minuut): geslaagd de dames A. C. Sloot- is. J. de Visser te Middelburg. M. W. Nleuwenhuijze te Vlissingcn en E. J. P. la Soe te Oost- en West-Souburg. Machineschrijven Frans (120 aanslagen per minuut): geslaagd de dames A. C. Sloot- is, J. de Visser te Middelburg, M. W. Nieuwenhuijze te Vlissingcn. E. .1. P. la Soe De regering heeft naar aanleiding van de op 13 jnlï niet algemene stemmen door de Nieuw-Guinea- Raad aanvaarde motie van de heer Jouwe, via het gouvernement van Nieuw-Guinea doen antwoorden, dat zij bereid is, op korte termijn een of meer Papoea-vertegenwoor digers op overheidskosten uit te zenden naar New York. Zij zullen daar tijdelijk als adviseurs worden toegevoegd aan ambassadeur mr. C. W. A. Schürmann, permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties. Het doel dezer deta chering is ten eerste dat mr. Schür mann deze Papoea-vertegenwoordigers regelmatig omtrent het verloop van de onderhandelingen te Washington op de hoogte zal stellen en ten tweede, hen in staat te stellen mr. Schürmann terzake adviezen voor te leggen. Geen uitvallers op derde dag Apeldoornse Vierdaagse De Apeldoornse Vierdaagse lopers heb ben het op de toch al inoeilyke derde dag door de weersomstandigheden nog zwaarder gekregen, 's Morgens vroeg begonnen de deelnemers in een zware mist en daarna liepen zij in een broeie rige hitte, zo nu en dan verfrist door regenbuien. De route ging over Beek bergen en door de bossen van Loenen. bezoek gebracht tijdens de grote rust in Beekbergen. Ih de laatste kilometers van hun dagelijkse tocht werden de wan delaars overvallen door hevige regens, maar de stemming bleef opperbest. Er waren op deze dag geen uitvallers. in de nieuwe prijsklasse van 25 cent. TJ rookt er goed van! Dienstmeisje werd femme fatale" In die fase groeide bij hem het plan zyn vrouw uit de weg te ruimen, zoals hy ook tijdens de zitting bekende. Hoe dat moest gebeuren wist hij eerst zelf niet. Hy probeerde te bewerkstelügen, dat zijn vrouw zich van item af zou keren door een inbraak te plegen, een cheque te vervalsen en brand te stichten. Een „femme fatale", zo fataal, dat zij haar minnaar heeft gemanoeu vreerd naar gifmoord op zijn vrouw. Zo werd gistermorgen voor de rechtbank in Rotterdam in een opmerkelijke eensgezindheid door de officier van justitie en de ver dediger de figuur geschetst van de 18-jarige Willy" uit het Betuwse, een „struise boerendochter", zoals de officier mr. H. van Buuren het in zijn requisitoir uitdrukte, die de sleutelfiguur werd in een gezins drama, dat haar overigens zo koud liet, dat zij alleen maar superieur reageerde toen zij eenmaal met de trieste afloop werd geconfron teerd. te Oost- en West-Soubur?. en de heer P. A. M. Hermsen te Vlissingen. Machineschrijven Engels (120 aanslagen per minuut): geslaagd de dames A. C. Sloot- mans te Middelburg, D. M. dc Loof, M. W. Nieuwenhuijze te Vlissingcn. E. J. P. la Soe te Oost- en West-Souburg Kantoorsteno Nederlands (130 lettergrepen per minuut: geslaagd de dames J. J. Castel (met lof), L. J. Hannewijk, D. P. Marijs, H. C. Faarsmnrkt te Middelburg, M. M. Broere, A. C. Bijl, I. Fanoy, L. Gesehiere, E. C. de Kam, J. J. Vermeulen te Vlissingen, C. L. Jobse te Biggekerke, J Mlnderhoud (met lof) to Breskens, L. Mersie te Gapinge, E. E. Moens te Nieuwvliet, C. M. Rlsseeuw te Oostburg. Kantoorsteno Frans (100 lettergrepen per minuut: geslaagd de dame* J. B. de Croo, C. E. C. Luitwieler. A. \V Post te Vlissin gen. Kantoorsteno Duits (100 lettergrepen per mi nuut): geslaagd de dames H. J. v. d. Crom- menacker-Groendijk. M. I.. Kok, I. I. Lem- s. C. E. C. Luitwieler. M. Roose, J. T. Zeilstra te Vlissingen, J. H. Ritico te Oost burg. Kantoorsteno Engels (100 lettergrepen per minuut: geslaagd de dames C. E. C. Luit- 4er, M. W. Nieuwenhijze, A. W, Post te Vlissingen on J. Mindernoud te Breskens. Dictaat Steno Nederlands (130 lettergrepen per minuut): geslaagd de dames I. Fanoy, M. L. Kok te Vlissingen, J. Minderhoud te Breskens, E. E. Moens ie Nieuwvliet, M, M. Manhave te Oostburg. E. J. P. la Soe. te O.- West-Souburg, Het diploma voor particulier secretaresse werd uitgereikt aan de dames J, B. de Croo C. E. C. Luitwieler te Vlisingen. De prinsessen Irene en Margriet, gefo tografeerd tijdens hun bezoek aan het historische fort Oranjeop St.-Eusta- De verdediger, mr. A. F. A. van Veizen, meende „in deze zaak hadden eigenlijk twee verdachten terecht moeten staan. Want het meisje was moreel nog schul diger dan de man. Zy heeft geen enkele gelegenheid ongebruikt gelaten om haar invloed op hem uit te oefenen. Maar nu, na het drama, heeft zij hem laten vallen als een steen". Deze fatale invloed en een gebrek aan ouderliefde in zijn jeugd waren in feite dc enige argumenten, die mr. Van Veizen tenslotte aanvoerde ten gunste van de verdachte de 32- jarige groentehandelaar C. H. van W. uit Rotterdam, vader van twee kinderen, tegen wie een eis werd ge steld van levenslange gevangenisstraf wegens moord op zijn 30-jarige echt genote Jannetje van W.-van V., een daad, die op 18 oktober j.l. gepleegd werd door het toedienen van het snelwerkende vergif aception in kof fie. Verhouding „Willy" kwam op 1 oktober 1960 als hulp in de huishouding by de familie Van W. De situatie in het gezin was toen nog „vrij redelijk". Dit verslechter de echter spoedig door de komst van „Willy". Er ontstond een verhouding tussen de man en het meisje, die uit eindelijk ook bekend werd aan dc vrouw. „Willy" moest en ging ook weg. Naar Amsterdam, waar de man haar bleef opzoeken. Briefjt „Willy" leidde hem ook op dit slech te pad. „Probeer Jannie zo gauw mogelijk weg te krijgen. Dan kun nen we samen zijn. Ik blijf je trouw en zal op je wachten", schreef zy hem in een briefje. De man vond uit eindelijk een methode. De vrouw was zwanger geworden, maar wilde geen kinderen meer. Zij vroeg haar man om een middel om de zwan gerschap te verstoren en dat bracht hem afkomstig uit een landbouwge- zin en op. de hoogte met vergiften op de gedachte van gifmoord. De keus viel op aception, dat de man in een win kel in Vlaardingen kocht. Ook kocht Van W. een flesje met het door zijn vrouw gevraagde middel. De inhoud van de flesjes verwisselde hij. De fatale fles kreeg thuis een plaats in de kast, waar zij tot de avond van de 18e okto ber onaangeroerd bleef staan. Koffie met vergif Op die avond had Van W. rnzie met zijn vrouw. Tijdens een televisieprogram ma, waarnaar de vrouw geboeid keek, schonk hy ongemerkt een kop koffie voor haar in en goot daar een scheut van de vergiftige stof in. Tydens de zit ting verklaarde Van W., dat de vrouw een vreemde reuk liad bemerkt. Hij had haar echter gerustgesteld en toen hy boven bij de kinderen was dronk zy de koffie op. Een half uur later werd z"y onwel en even voordat een arts die buren op verzoek van Van W. had den gewaarschuwd arriveerde over leed zij. De rechtbank zal op 7 augustus uit spraak doen. SOLDAAT VAN 23 JAAR Jongen van 17 jaar naar ziekenhuis Na twee succesvolle wandeldagen is donderdag een schaduw geval len over de vierdaagse te Nijme gen. Een dergelijke reusachtige wandeltocht houdt nu eenmaal ri sico's in: het weer kan tegenwer ken en waar zoveel duizenden mee lopen is altijd de dreiging van een tragisch incident. Vorig jaar over leed op de eerste dag een Zwitser te Eist aan een hartverlamming: deze donderdag bleek opnieuw een deelnemer, wederom een buiten lander, niet tegen de vermoeienis sen bestand. Omstreeks 14 uur zakte te Groesbeek een Engelse soldaat ineen. Medische hulp was spoedig bij de hand, maar onderweg naar het ziekenhuis is de jon gen overleden. Omdat de familieleden van het slachtoffer niet tijdig gewaar schuwd konden worden, hebben de Britse legerautoriteiten de naam van de overledene niet bekendgemaakt. Wel staat vast dat de jongen 23 jaar oud was en deel uitmaakte van een de tachement van achttien manschappen van het regiment York and Lancaster B.A.O.R. Toen later op de middag de overige wandelaars in Nijmegen arri veerden, hingen de vlaggen daar half stok. Op vrijwel dezelfde plaats viel latei- op de dag een 17-jarige burgerwan delaar bewusteloos neer. Hy werd in vrij ernstige toestand naar een zie kenhuis vervoerd, waar ir de avond echter enige verbetering kon wor den geconstateerd. Bepr oeringen Het was een dag vol bepoevingen voor de wandelaars. Velen vertrokken onder onweersbuien en een trieste motregen bleef lang op het parkoers neerdalen. Tegen de middag werd Nymegen ge teisterd door hevige slagregens, die eveneens gepaard gingen met onweer. De wandelaars die zich nadien kwamen afmelden waren dryi'nnt. I-Iet regen gordijn dempte liet gezang, maar deed het niet verstommen. Wanneer het zulk naargeestig weer is zijn de militairen sterk in het voordeel. Zij kunnen een regenbuitje verdragen. Toch werd ook van hen het uiterste gevergd en na de afmelding strompel den velen naar de meisjes-h.b.s. om zich te onderwerpen aan medische verzor ging. De derde dag wordt altijd beschouwd als de zwaarste. De heuvels rond Groesbeek vergden het uiterste en bovendien is het parkoers dan enkele kilometers langer dan op de voor gaande dagen. Als het weer dan bo vendien nog met die heuvels samen spant om het de wandelaars moeilijk te maken wordt het voor de zwak kelingen zeer aanlokkelijk uit te val len. Dat er desondanks slechts 58 wande laars de derde dag niet tot een goed einde brachten, mag aanleiding geven tot hulde aan het algemene weerstands vermogen van het wandel leger. In verband met het overlijden van de Britse soldaat zijn aile feestelijkheden rond de vierdaagse voor donderdag avond er zou onder meer een con cert door enkele Britse bands worden gegeven afgelast. Piet Rentmeester eindigde als derde in België De Nederlandse prof-wielrenner Piet Rentmeester, is donderdag als derde ge ëindigd in een internationale wegwed strijd, die in het Belgische plaatsje Ni- nove werd gehouden. Winnaar werd de Belg Norbert Kerkhove die de 175 km in 4 uur 30 min. aflegde. Zijn landge noot Roger Coppen werd op één lengte tweede. De Nederlander Ad Biemans fi nishte als 20e. „Naturopaat" weer voor moeilijkheden geplaatst Wichelroedeloper Johannes Bron, die volgende week dinsdag niet zijn aardstralenkastje in het bijzijn van pro- en contradeskundigen en van de televisie uit binnen- en buitenland een aanval wil doen op de mummies in de grafkelder van het Friese dorp je je Wieuwerd, die reeds van de kerkvoogden te horen had gekregen dat de kerk voor zijn experimenten gesloten zou zijn en die daarop ge daan had weten te krijgen dat hij een van zijn geheimzinnige kastjes zou mogen plaatsen in een gat op een weiland dat grenst aan het kerkhof rond het kerkje van Wieuwerd, zal nu ook van dat weiland worden ge weerd. Boer Wybren Jansma heeft Johannes Bron per aangetekende brief laten weten dat het spel niet kan door gaan. Boer Jansma heeft daarop een brief gekregen waarin hy er aan wordt herinnerd dat een Fries voor zijn woord moet staan. Maar de zus ter van boer Jansma heeft gezegd „gjin grappen by it hof, der 't us heit en mem op bigroeven lizze" en daar blijft het bij. Boer Jansma vindt dat hy met de Bron-kastjes is overvallen. Toen de organisatoren van het „experiment" bij de kerkvoogden nul op het re kest hadden gekregen en naar de eigenaar van het aangrenzende wei land gingen zat het huis van broer en zus Jansma net vol visite, omdat Tine Jansma die dag jarig was. De vreemde heren vroegen Wybren Jansma een gat in zijn land te mogen graven. Daar had hg geen bezwaar tegen. Wellicht is er ook gesproken over de proef, maar daar weet Wy bren Jansma niets meer van. Ontslagkwestie Van der Putten 10 oktober voor Naar het A.N.P. verneemt zal de cen trale raad van beroep in Utrecht op 10 oktober de ontslagzaak Van der Putten behandelen. Zoals bekend is tekende de minister van defensie beroep aan tegen de beslissing van het ambtenarenge recht in Arnhem, die het op 28 novem ber 1961 aan de ex-technisch hoofd ambtenaar van het ministerie van de fensie, de heer F- H- van der Putten uit Bussum, verleende ontslag vernietigde. Evenals voor het ambtenarengerecht in Arnhem zal mr. N. J. Geleijnse uit Am sterdam als raadsman voor de heer Van der Putten optreden- Jhr. mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom treedt op als raads man van de minister van defensie. Hij heeft deze taak overgenomen van mej. mr. M. Wiggers, die tot nu toe in de Van der Putten-affaire als gemachtigde van de minister optrad. De 31-jarige Portugees E. D. S. F. die op 1G april de bemanning van een K.L.M.-toestel door be dreiging met een (alarm) pistool er toe trachtte te bewe gen hem naar Oost-Berlijn te vliegen, is gistermorgen door de rechtbank te Haarlem veroor deeld. Gedurende twee jaar en acht maanden zal hij noch naar Oost-Berlijn, noch naar Portu gal of elders kunnen gaan. Twee jaar is de maximum straf wegens bedreiging tegen het leven, vastge steld in artikel 285. De straf is ver hoogd omdat de rechtbank bewezen acht dat hy zijn daad tweemaal pleegde. De verdediger van de in Lissabon woon achtige jongeman mr. dr. F. A. Bij. voet, bepleitte veertien dagen gele den vrijspraak omdat artikel 285 spreekt van bedreiging van een per soon. Hij achtte het rapport van een psychiater noodzakelijk. D. S. F. was 16 april, nadat hij ontslag had genomen bij de K.L.M. op een vliegtuig gestapt om terug te keren naar Portugal. In de bcmannïngs- ruimte had hij de radio-telegrafisten K. Oudenaart en D. Beer bedreigd met een in Amsterdam gekocht alarmpistool. LUCEBERT EN CHARLOTTE VAN PALLANDT OP BIENNALE BEKROOND De Nederlandse kunstenaar Lueebert lieeft in de afdeling grafiek van de in ternationale Biennale voor beeldhouw kunst te Carrara in Italië, de eerste prijs behaald. De Nederlandse beeld houwster Charlotte Baronesse van Pal- landt won de derde prijs in de afdeling beeldhouwkunst met drie sculptures: een bronzen kop van de Russische regisseur Cjarov en twee kleine plastiekjes, een staand en een liggend vrouwelijk naakt. De beeldhouwster ontvangt als prijs een blok marmer waarin een gouden pla quette is aangebracht. Beide bekroonden zijn via telegrammen van hun succes in kennis gesteld. De internationale Biennale van liet om zijn marmergroeven bekende Carrara wordt gedurende de maanden juli en augustus, voor de derde maal gehouden. Carrara heeft de Biennale ingesteld om het gebruik van marmer in de beeld houwkunst te stimuleren. Beroep van Soblen verworpen Een Londens hof van beroep heeft gis teren de uitspraak bevestigd dat de Amerikaanse spion voor de Sowjet-Unie dr. Robert Soblen, geen recht kan laten gelden om zich door een Engelse recht bank te laten horen over de rechtsgeldig heid van zyn aanwezigheid in Engeland. Nagekomen advertentie Op terugreis door Frankrijk, na een verrukkelijke vakantie, is ons door een noodlottige samenloop ontvallen, mijn onvergetelijke man, en onze lieve vader CORNELIS JOHANNIS MALIPAARD, E. C. Malipaard-Van As Ben Emmie Renata Alma E. Malipaard-Bakker M. van As B. van As-Slagboom En verdere familie. Middelburg, 23 juli 1962 Nadorstweg 8B De begrafenis zal plaatshebben maandag 30 juli op de algemene begraafplaats te Middelburg Vertrek Nadorstweg SB om twee uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11