WEG MUGGEN VOORBEREIDINGEN VOOR EVACUATIE IN VOLLE GANG Dior brengt nieuwe schoenenmode KLANKBORD De zachtste van alle Geneefse conferentie werkwijze eens over Laat V.S. eigen plan- Bunker los? Kosten - 20 miljoen - voor regering nu 5 cent meer Djakarta KOMENDE DAGEN BESLISSEND INDONESIË AANGEMOEDIGD DOOR AMERIKAANSE TWEESPALT De zwartemode van Parijs DONDERDAG 26 JULI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ZUIDERKRUIS TERUGGEROEPEN NAAR HOLLANDIA In Hollandia is de voorbereiding voor de evacuatie van vrouwen en kinde ren van Nederlandse ambtenaren en militairen naar Nederland in volle gang. Vandaag zullen officieel de richtlijnen bekend worden gemaakt die door het gouvernement voor de evacuatie zijn vastgesteld. Het gouvernementsvoorlichtingsbureau te Hollandia heeft gistermorgen het volgende communiqué uitgegeven: Hogere ambtenaren moeten voorbeeld geven „De gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea heeft besloten tot opheffing van de beperkende voorwaarden die tot dus ver golden bij de vooruitzending naar Nederland van gezinsleden van landsdie naren. Indien een ambtenaar in vaste of tijdelijke dienst (kortverband of gewoon tydelyke dienst) dus thans het verzoek doet, zijn gezin naar Nederland te laten reizen, dat zulks zonder meer op gou- vernementskosten zal worden toege staan. In overleg met de commandant van de strijdkrachten in Nieuw-Guinea is dezelfde maatregel genomen ten aan zien van militaire gezinnen. Aldus is te gemoet gekomen aan een in ambtelijke kringen reeds lang levende wens. Teneinde in Nederland opvanging en onderdak zo goed mogelijk te kunnen voorbereiden zal de bemiddeling van het ministerie van maatschappelijk werk worden ingeroepen. Zij die in dit opzicht geen eigen mogelijkheden hebben en van deze hulp gebruik moeten maken zullen zo spoedig mogelijk de samenstelling van het betrokken gezin moeten opge ven bij hiervoor nog nader aan te wijzen instanties. Aantal onbekend Het is op dit ogenblik uiteraard nog niet mogelijk, vast te stellen hoeveel gezinnen tot een tijdeiyke scheiding zullen besluiten. In gesprekken met Nederlanders te Hollandia kan men de meest uiteenlopende reacties ho ren. Tegenover de mening van dege nen die onmiddellijk besloten van de geboden gelegenheid tot evacuatie van hun gezin gebruik te maken staat die van vrouwen die niets voe- lgn voor een gezinsscheiding en die vastbesloten zijn by hun man te blij ven. Het besluit van het gouvernement was gistermorgen in Hollandia het onder werp van vele gesprekken. In „Dok twee", een wijk van Hollandia waar vele gouvernementskantoren zijn gevestigd, bespraken groepjes ambtenaren de nieu we ontwikkeling bijna opvallend rustig. Van enige paniekstemming viel ln het geheel niets te bespeuren. Een van de belangrijkste consequenties van het vertrek van gezinsleden waar aan gedacht wordt, zijn do extra finan- ciële lasten die een scheiding meebrengt. Met grote belangstelling kijkt men dan ook uit naar regelingen die zullen wor den getroffen om de financiële nade len goed te maken. van de Nederlandse vrouwen en kin deren van ambtenaren en militairen uit Nieuw-Guinea zal vertrekken. Het ligt trouwens in de bedoeling dat het „voorbeeld" zal worden gegeven door hoge ambtenaren zoals residenten, hoofden van plaatselijk bestuur, direc teuren van diensten en andere ambte naren die een leidende functie bekleden. Het is nog niet officieel bekend of ook de echtgenoten van gouverneur Platteel en schout-bij-nacht Reeser op korte ter mijn naar Nederland zullen vertrekken. Problemen Vrouwelijke ambtenaren zullen niet onder de nieuwe regeling vallen, wel echter de echtgenoten van ambtena ren die, meestal als secretaresse of typiste, als tijdelijke krachten bij het gouvernement werken. Het vertrek van dit vrouwelyk personeel, dat voor een deel door personeelsgebrek de onbezette plaatsen in het ambte lijke apparaat opvulde, zal het be stuursapparaat voor nieuwe proble men stellen. Met een soort van galgenhumor trachten de mannen zich voor te stellen hoe indien de evacuatie verloopt zoals deze is uitgestippeld het leven in Nieuw- Guinea, en in het bijzonder te Hollandia, zal worden. Een van de vragen die daar bij worden opgeworpen, is wie de dage lijkse maaltijden zal bereiden aangezier Hollandia met zijn enkele hotels en eet huisjes weinig gelegenheid biedt tot eten buitenshuis. Regeling zelfstandigen Men heeft thans nog in studie, wat kan worden gedaan voor de kleine zelfstan digen die niet in staat zijn op korte termijn zelf de terugreis van hun gezin te bekostigen. De verantwoordelijkheid voor gezinnen, waarvan de man in dienst is van grotere maatschappijen blijft bij deze werkgevers berusten. Afgezien van de moeilijke keus waar voor de ambtenaren van het gouverne ment thans zijn gesteld, heeft het besluit van het gouvernement tot evacuatie hun thans definitief doen beseffen dat de overdracht van het Nederlandse gezag snel nadert. Tot voor kort was er nog een niet-onbelangTijke groep die zich te gen deze gedachte verzette. Het charte ren van vliegtuigen voor het afvoeren van vrouwen en Kinderen heeft ook bij deze groep het laatste restje optimisme weggenomen. Twintig miljoen De gehele operatie voor een ver vroegd vertrek van gezinnen naar Nederland zal naar schatting twintig miljoen gulden kosten, welk bedrag overigens niet geheel extra-uitgaven betreft daar de terugreis naar Neder land normaal ook door het gouverne ment wordt bekostigd. In ncvoegde kringen rekent men er op. dat in de komende maanden negentig procent Advertentie Vlido laat u zorgeloos genieten van de zon! VRIJDAG DE DERTIENDE. De Anti- Bjjgeloof Vereniging" van Chicago heeft ruimtevaarder John Glenn geëerd, om dat hij het bewijs heeft geleverd dat 13 geen ongeluksgetal is. Glenn heeft zfln beroemde reis gemaakt in de 13de ruim- tecapsuul die door Amerika is gelan ceerd. Hij kreeg een gouden polshorloge met alle uren het cijfer 13. De uitreiking geschiedde door senator Everett Dirksen een lid van de vereniging, die vertelde dat hij was „gemachtigd" om dit op een voor de vereniging „abnormale" dag te doen. De vereniging vergadert alleen maar op vrijdag de dertiende. Reactie Papoea'i De reacties van de Papoea's op de laatste ontwikkelingen zijn nog moei lijk te peilen. Wel doen de laatste dagen in Hollandia nieuwe geruchten de ronde, dat een aantal Papoea-lei ders thans overweegt om binnenkort Het Wereldgebeuren De fij'nste tabakken van Amerika, die Golden Fiction maken tot de zachtste van alle, zijn opnieuw belangrijk in prijs gestegen. Wat moest er nu gebeuren? Een Laurens product in kwaliteit verlagen? Uitgesloten! - Wij zijn er van overtuigd, dat u er graag iets meer voor over hebt om deze uitgezochte, zachte tabakken in Uw Golden Fiction te blijven genieten. NIEUWE PRIJS: 20 stuks 10 stuks ƒ0.50, 50 stuks in luxe doos 2.75. formeel in een motie in de Nieuw- Guinea-Raad de uitroeping van „Pa- poea-Barat" West-Papoea te eisen. De „Zuiderkruis", die de vorige week Nederlandse militaire versterkingen naar Nieuw-Guinea heeft gebracht, zal nogmaals, na reeds vertrokken te zijn uit Hollandia, deze plaats aandoen voor het opnemen van een aantal passagiers, die naar Nederland zullen repatriëren boven het aantal dat het schip reeds aan boord had. De „Zuiderkruis" was reeds via Biak en Manokwari op weg naar Nederland en wordt nu zaterdag weer te Hollandia verwacht. Maandag zal de reis naar Nederland worden aanvaard. Inmiddels waren te Hollandia gistermid dag de winkels overvol met mensen, die koffers kwamen kopen met het oog op het aanstaande vertrek van vrouwen en kinderen. Gisteravond reeds hadden en kele Chinese toko's hun voorraad kof fers nagenoeg uitverkocht. De inwoners van Hollandia zijn gisteren gewaarschuwd, dat „onder de huidige omstandigheden" de noodzaak kan ont staan, dat de stad totaal verduisterd wordt en het licht zonder voorafgaande waarschuwing kan worden uitgescha keld. Bjj luchtalarm moeten automobilisten ryden met stadslichten. Bescheiden succes bij begin Zorin herhaalt oude eisen De ontwapeningsconferentie van 17 landen in Genève heeft gisteren een langdurige impasse doorbro ken door een werkplan te aanvaar den voor do eerste ontwapenings- e en de controlemaatregelen. Het plan is door de Sowjet-Unie en Amerika uitgewerkt. Deze lan den vervullen te zamen het voor zitterschap van de conferentie. Zij zijn te werk gegaan volgens sug gesties van de Britse afgevaardig de Joseph Godber. Men hoopt dai door middel van dit plan de meningsverschillen over ontwapening tussen Oost en West kunnen worden op geheven. Men heeft een werkwijze aan vaard die veel gelijkenis vertoont met die op de conferentie over Laos, die ten slotte tot een akkoord geleid heeft. De delegaties zullen stuk voor stuk hun formuleringen bij de twee voor zitters indienen, die dan zullen pro beren uit de teksten een algemeen aanvaardbare formulering op te stel len. Deze zal aan de voltallige con ferentie worden voorgelegd. Later zal de conferentie beslissen of de zelfde procedure zal worden gevolgd voor de laatste twee etappen van het ontwapeningsverdrag. Het werkplan betreft vraagstukken als internationale verificatie en tijdslimie ten bij de ontwapening, voertuigen voor kernwapens, conventionele bewapening, buitenlandse militaire bases, het vreed zaam gebruik van de ruimte, verminde van het oorlogsgevaar en de op ting van een internationale ontwa peningsorganisatie. De Russische afgevaardigde Zorin ver klaarde wederom, dat de buitenlandse bases in het eerste ontwapeningsstadium al moeten worden opgeruimd. BIJZONDERE OPDRACHT VOORVEROLME De Amerikaanse rederij „Oswego She- mical Carriers Co" heeft een byzondere opdracht geplaatst by het Verolme-con- cern, n.I. de bouw van twee grote sche pen, die geschikt zyn voor het vervoer van gekoelde ammonia. Een dergeiyke dubbele order is uniek in de wereld van de scheepsbouw. Voor de bouw van dit type schepen moeten afwijkende constructiemethoden i den toegepast. De schepen zullen een lading van 80.000 barrels gekoelde ammonia of andere vloeibare koolwaterstofprodukten kun nen dragen. Het transport geschiedt on der atmosferische druk by een tempe ratuur van minus 50 graden Fahrenheit. De hoofdafmetingen zyn 184x21.35x12.20 meter. Een dieselmotor zal voor een I snelheid van 17 myi per uur zorgen. De Indonesische minister-presi dent Djoeanda Kartawidjaja heeft gisteren gezegd, dat de ontwikke ling in de kwestie Nieuw-Guinea in de komende paar dagen beslis send zullen zijn met betrekking tot de vraag of een vreedzame op lossing al of niet mogelijk is. Djoe anda stond de pers te woord na een bijeenkomst van het Indonesi sche opperbevel voor de bevrijding van Nieuw-Guinea in het presiden tiële paleis, die twee uur duurde. De bijeenkomst, die werd voorgezeten door president Soekarno, behandelde rapporten van minster Soebandrio, die op het ogenblik in Washington is. Met betrekking tot de opdracht van Soebandrio, zei Djoeanda, dat de mi nister van buitenlandse zaken nog steeds het Nederlandse standpunt on derzoekt om zekerheid te krijgen of de twee partijen dezelfde gezichtspunten hebben met betrekking tot het oplossen van het geschil op basis van het ver stel-Bunker. Kleuter gestikt in viskist Gistermiddag omstreeks één uur is het vierjarig zoontje Godefridus van de fa milie Van Bladel uit Mierlohout de ver stikkingsdood gestorven. Het kind wilde in een viskist, geplaatst op een tuinbank, gaan zitten. Daarbij is de kist gekanteld en het jongetje raakte met het hoofd beklemd tussen de twee kleppen van de kist, die by de val tegelijkertijd moeten zyn dichtgesla gen. (Van onze Haagse redactie) Een bevoegd zegsman in Den Haag verklaarde ons woensdagavond dat als de berichten uit Washington en Djakarta over de Indonesische eis, dat de in het plan-Bunker voorziene V.N.-bestuursfa-se juist zouden zijn hij bevestigde het niet, maar ontkende het ook niet de vraag gerechtvaardigd is, of het plan-Bunker eigenlijk nog aan de orde is, en of het in feite nog bestaat. In andere kringen vernamen wij, dat van Indonesische zijde nog niet aan de onder handelingstafel de eis is gesteld dat Nederlands Nieuw-Guinea het gebied zonder overgangsfase en voor 1 januari 1963 aan Indonesië moet overdragen en dat het voorlopig nog alleen Soekarno is geweest die het in een redevoering heeft gezegd. Wel werd ons bevestigd, dat Indonesië o.m. via Soebandrio officieel de eis heeft gesteld, dat Indonesië in de gelegenheid moet worden gesteld zyn para chutisten te ravitailleren, een eis, die op een aanvaarding van de ongehinderde aanwezigheid van de para's neerkomt. En evenzeer, aldus één onzer zegslieden, duidelijk, dat Indonesië met voorbijzien van de inhoud van het plan-Bunker ar een geheel ander onderwerp van gesprek stuurt. Doorgaans zeer goed geïnformeerde waarnemers wijzen als oorzaak van de ze voor de Nederlandse regering onthut sende ontwikkeling aan, een grote mate van tweeslachtigheid in het optreden het Amerikaanse regeringsappa raat. De vraag of er van een overeen komst, waaraan het plan-Bunker ten ndslag ligt, nog iets zal kunnen ko. nu Indonesië een soort van stoom walstechniek schijnt toe te passen hangt volgens deze waarnemers thans geheel af van de politiek welke de Ame rikaanse regering thans verder gaat volgen. Terwijl het V.N.-secretariaat er geen twijfel aan laat, dat het in de in het plan-Bunker neergelegde oplossing zowel realiseerbaar als gewenst wordt het aan de activiteiten van een groep Amerikaanse regeringsfunctiona rissen, tot wie Robert Kennedy, de broer van de Amerikaanse president, Averell Harriman, Harland Cleveland, ambassa deur Jones en Bunker zelf behoren, toe geschreven, dat de Indonesische rege ring in de verwachting wordt gestijfd, dat de huidige situatie niet meer de con cessies van Indonesië eist, die het plan- Bunker met zich mee bracht. De voornaamste van die concessies wa ren: een interim periode van V.N.-be- stuur, waarin de grondslag zou kun nen worden gelegd voor een met hoorlijke bevoegdheden uitgerust V. N.-controle-apparaat en 2. instemming met behoorlijke garan. ties voor het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. De groep Harriman-Cleveland, die volle dig door Robert Kennedy wordt ge steund, vertegenwoordigt in het Ameri kaanse regeringsapparaat, de opvatting, dat in de Amerikaanse buitenlandse po litiek het overheersend behoort te zyn, het behouden van de vriendschap en het vertrouwen van de Aziatische volken, met name van Indonesië. Relaties met andere landen dienen daaraan onderge schikt te zyn. Men gaf ons te verstaan dat het ant woord op de vraag wat er van het door de Amerikaanse regering zelf gelanceer de plan-Bunker nog terecht zou komen, thans in de allereerste plaats afhangt van een snelle verduidelyking in het standpunt van de Amerikaanse rege ring. Slaat deze verder de weg in die door Robert Kennedy, Harriman en Cleveland wordt voorgestaan, dan ont staat een geheel nieuwe situatie, waar over de Nederlandse regering opnieuw zal moeten beslissen. Over de consequenties van een derge lijke ontwikkeling zijn op dit ogenblik slechts speculaties te maken, waarmee volgens een onzer zegslieden Soekarno intussen reeds druk doende schynt. Het gevaar dat daarin schuilt vindt, aldus deze zegsman, zijn oorzaak vooral in de tweeslachtigheid van de Amerikaanse politiek. Konden we in de haute couture niet spreken van revolutionaire verande ringen, de schoenenmode heeft wel degelyk een grote wijziging onder gaan. Christian Dior, die gisteren zyn schoenencollectie presenteerde, heeft voornamelijk geëxperimenteerd met de hakken. Hakken, die schuin naar achteren gericht zyn in plaats van naar voren. Hakken ook, die midden onder de zool staan. Dc schoenen zyn over het algemeen nog puntig met lage (5c,n) en dunne hakken. Soins zyn de punten iets opgekruld geïnspireerd op 1: t Arabische schoei sel. Voor overdag toonde Dior ook schoenen met roiide neus. De zand- loper-vormige hak, die dit jaar ge lanceerd werd, blyft deze winter nog mode. De mannequins van Heim zagen er oosters en mysterieus uit. Grote over eind staande kragen, voornamelyk van robbevel, bedekten het halve ge zicht. De ogen (met gouden scha duw!) waren omiy'nd i\ la Cleopatra. Zwart blykt ook by Jacques Heim de favoriete kleur voor avondkleding Voor sportieve, nonchalante tailleurs en japonnen gebruikte hy dure stof fen in helderrood en sneeuwwit. Zijn „new look" bestaat uit een glad gesneden rug en een ruim overbol- lend front. De smalle mouwen van tailleurs en jassen zyn by het arms gat zeer strak ingezet. De schouders zijn eveneens smal en als het ware opgetrokken. Heim zelf noemt dit silhouet dan ook „het schouderop halen". Dit zelfde „schouderophalen" vinden we ook by Jacques Griffe. Smalle schouders en iets uitlopende rokken vormen zijn „driehoekslijn", die enigszins doet denken aan de vroeger door St.-Laurent gelanceerde „trape- ze-iyn". Hij past haar ook toe op zyn avondkleding, die nu eens niet zwart maar van een byzonder mooi licht groen is. Zyn wollen japonnen en mantelpakjes werden bekroond met brutale hoedjes, „jules en jim" dop jes genaamd. Vervoer stoffelijke resten gesneuvelde militairen Prins Bernhard: Thuisfront Nieuw-Guinea krijgt geen toestemming voor transport Prins Bernhard heeft woensdagavond tydens een persconferentie in paleis Soestdyk meegedeeld dat het Nationaal Thuisfront Nieuw-Guinea, waarvan hij voorzitter is, van de staatssecretaris van defensie, de heer mr. H. Calmeyer f;een toestemming heeft gekregen "het ransport van stoffelijke overschotten van gesneuvelde Nederlandse militairen tot zijn taak tc maken. De vice-voorzitter van het Nationaal Thuisfront, gen.-maj b.d. S. Mante, heeft deze kwestie woensdag met de staatssecretaris bespreken. Deze zei hem echter dat dit een staatszaak dus ook een staatstaak is in negatieve zowel als in positieve zin. „YVy hebben te verstaan gekregen, dat w» ons er niet mee mogen bemoeien", aldus prins Bernhard, „en ik geloof dat het op de weg van de organisaties af- onderlijk ligt deze zaak via eigen kring naar voren te brengen". Ridderorden Veertien dagen geleden hebben in Spanje zeven nieuwe ministers en een vice-president van de ministerraad de eed van trouw afgelegd aan gene raal Franco, waarna ze met hun arbeid aanvingen. Die nieuwe ministers waren buiten Spanje maar weinig bekend, des- temeer echter wist en weet men buiten Spanje van de nieuwe vice-president, de kapitein-generaal Munoz Grandes. Er zyn slechts twee kapitein-generaals in Spanje. De een is vanzelfsprekend... Franco en de ander is Grandes. die door zijn soldaten aangeduid wordt met een Spaanse uitdrukking, welke zo ongeveer betekent: „Oompje met de oren". Ziin benoeming" tot vice-president be tekent, dat hii onvol ger van Franco wordt, wanneer deze door ziekte of door overlijden niet langer dictator van Soanie zou kunnen zijn. Dat daarbij de 70-jarige Franco een slechts vier jaar jongere man als op volger heeft gekozen, wijst wellicht op het tijdelijk karakter van het dictator schap en on een mogelijk herstel van de monarchie in Spanje binnen een tijd perk van bijvoorbeeld acht of tien jaar. In generaal Grandes zijn overigens wel heel sterk de grote conflicten be lichaamd, welke de laatste veertig jaar in en om Spanje hebhen gewoed. Het Franse dagblad Le Monde heeft dat kortgeleden nog eens belicht in een le vensbeschouwing van Grandes, die voor het eerst de kogels hoorde fluiten toen hy als jong officier in 1925 deelnam aan een campagne tegen de (Arabische) op standelingen in Spaans Marokko. Zyn welhaast roekeloze dapperheid bezorgde hem een snelle promotic, welke eenter 1936 aan de galg dreigde te eindi- 1. want de mannen van het Volks front in Spanje ontnamen hem zyn mi litaire functie en bovendien veroordeel den zy hem ter dood. Het geluk was echter met Grandes. want Franco wis selde hem uit tegen een gevangen Volksfrontleider en daardoor kon het gebeuren, dat de promotie van „Oompje met de oren" voortging: hy bereikte het einde van de Spaanse burgeroorlog als brigadegeneraal Zijn toegewydheid aan Franco, zyn afkeer van het communisme en zijn bewondering voor het Duitse nazis me brachten hem er toe tijdens de jongste wereldoorlog de beruchte Spaanse „blauwe divisie" aan te voeren, welke zij aan zij met de Duitse legers oprukte in Rusland. Het schijnt, dat hij nogal populair was bij zijn Spaanse vechtjassen. Er worden althans van hem soortgelijke verhaaltjes verteld als van Napoleon, die schild wachten vriendelijk veiTastte, in het holst van de nacht precies even paraat was als de geringste soldaat enz. enz. Wylen Hitier reikte persoonlyk aan Munoz het „yzeren kruis met het eiken loof" uit. De generaal draagt het kruis nog graag als hy in uniform gekleed gaat en ernaast hangt dan het lintje van het Amerikaanse Legion of Merit, dat hy kreeg in 1953 toen de Amerikanen steunpunten in Spanje verwierven voor hun (Navo) defensiesysteem. Als zijn vrienden het over deze won derlijke ridderorden-combinatie hebben, leggen ze uit, dat „Oompje met de oren" geen politiek man is. hy zou al leen maar een brave vechtjas zyn en een goed organisator, die weliswaar wat reactionair is en die rotsvast gelooft in Franco, maar die zelf geen enkele politieke functie begeert. Helaas moet daartegen aangevoerd wor den, dat deze generaal toch wel sterk met „banden des bloeds" gebonden is aan een ganse reeks afkeurenswaardige handelingen van dictator Franco en dat er zeker onder een eventueel bewind van generaal Grandes maar weinig ten goede zal veranderen in Spanje. De indruk van „weinig verandering" krygt men ook als men de nieuwe mi- nisterlyst van Franco bekijkt en daarbij leest wat er zoal over deze nieuwe figu ren wordt gepubliceerd De geringe verandering kan het best omschreven worden met de woorden: geen enkele politieke of sociale voor uitgang, maar wel een nieuwe econo mische oriëntatie. Franco en zyn ministers willen bhjk- baar in de nabije toekomst proberen wat meer aansluiting te krijgen by de landen van het Verenigde West-Europa en zy willen Spanje in ruimere mate openstellen voor buitenlands kapitaal. Onder de afgetreden ministers bevonden zich figuren, die nogal sterk gekant i tegen het toelaten van buiten kapitaal. Zy stelden zich een toe komstig Spanje voor, waarin de indus trie, de vakbeweging enz. geheel op Spaanse wyze zou zijn georganiseerd en gemonopoliseerd zonder enige hulp of beinvloeding van het buitenland. Dat zelfgenoegzame en de armoede bevorderende systeem wordt thans verlaten. Men verwacht ook wel iets van prof. Fraga Iribarne, die minister van voorlichting en toerisme is geworden. Hy is voorstander van een Verenigd Europa en hy heeft al gezegd, dat hy het toerisme een grote inkomsten bron van Spanje mede wil bevorde ren door het wekken van belangstel ling voor de Spaanse cultuur. Over de perscensuur, welke hy moet uitoefenen, heeft hij zich byzonder te leurstellend uitgelaten. Hy acht Spanje nog niet rijp voor kranten, waarin ge legenheid bestaat tot vrije menings uiting. Zelf was hij wel voorstander van vrije voorlichting en vrye menings uiting, maar Spanje moet nog be schermd worden tegen de geestelyke dreiging van het communisme, zo meende hy. De nieuwe minister van arbeid heeft aangekondigd, dat hij de dwingende voorschriften, waarmee de regering de vakbeweging enz. aan banden heeft ge legd, wat soepeler zat maken. Er is ook gezegd, dat hij heeï voorzichtig zal sturen in de richting van de algemene Europese ontwikkeling op het gebied van de arbeidsverhoudingen. Men zal moeten afwachten wat er van dit alles terechtkomt. Franco is intussen op zo mervakantie gegaan en dat zal wel weer vissen op tonijnen worden. KAPITEIN-GENERAAL GRANDES ...de man met de lange oren.»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5