PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BONE EN C0NSTANTINE BEZET DOOR AANHANGERS BEN BELLA Philippijnse aanval op haven in Brits-Borneo Moet Middelburg zijn grachten dempen voor oplossing van parkeerprobleem? Doden en gewonden na korte gevechten Lemnitzer opvolger Norstad 15 km per uar in rail voor bromverbod ALGERIJE AAN RAND VAN NIEUWE BURGEROORLOG CHURCHILL MAAKT HET UITSTEKEND Vandaag... PRINSESSEN TROKKEN DOOR DE „K0EN0EK0E" VAN CURACAO Bezoek aan Barber het hoogtepunt IN FRIES DORP GROND VOOR 50 CENT PER VIERKANTE METER Duits verdrag 205e jaargang - no. 174 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; fr. per post 8,26 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: ■Vlissingen Walstrapt 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3160, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2 tel 6140 (b.g.g. red. 7863, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: tel. 2116; Zierikzee: red tel 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 27 ct per mm. Min. per adv. ƒ4,—Ingez. med. 3 x tarief Kleine adv (max. 8 regels) 25 ct per regel (min, ƒ1.25) „Brieven bur van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 26 juli 1962 Pagina 2 JONGEN GLIJDT VAN LUCHTBED EN VERDRINKT De 23-jarige M. Gardenier uit Doorn is bij het spelevaren met een luchtbed op de Rijn by Oppenheim (Duitsland) ver dronken. Hij was met zyn broer op een vakantie reis naar Oostenrijk. De. jongeman, die niet kon zwemmen, is vermoedelijk van het luchtbed afgegleden. Het stoffelijk overschot kon nog niet worden gebor gen. Afdelingen van de Algerijnse strijdkrachten die de afgescheiden pre mier Ben Bella steunen hebben gisteren de steden Bone en Constan- tine bezet. Dit zijn de twee grootste steden van Oost-Algerïje. Een verovering door deze partisanen van Constantine was reeds ver wacht. Bone zou zonder bloedvergieten bezet zijn, maar volgens een lid van het kabinet van Ben Khedda waren er doden en gewonden te betreuren bij gevechten om Constantine. Volgens berichten die in Algiers werden vernomen kwamen eenheden van Ben Bella's partisanen per schip in Bone aan, kort na de middag. De „invasie" viel samen met een massademonstratie in de stad, ten faveure van Ben Bella. De menigte schreeuwde „leve Ben Bella". ren na een bijeenkomst van het kabinet meegedeeld dat Frankrijk, indien de verwarde toestand in Al gerije ernstiger wordt, direct zal ingrijpen om zijn onderdanen te beschermen „Er is geen samen werking mogelijk indien het leven en de eigendommen van Fransen worden bedreigd", aldus Peyrefit- te. Minister en militair leider gevangen genomen Woensdagnacht hadden troepen van Ben Bella een aanval gedaan op de comman dopost van „willaya" (militair district) nummer twee. In de vroege morgen hadden zy de post omsingeld. Kort daarop namen zy minister Lakhbar ben Tobbal gevangen, die juist een bezoek aan Constantine bracht en voorts de commandant van willaya twee, kolonel Souat el Arab. De mannen van het garnizoen van wil laya twee werden door de partisanen ontwapend en weggevoerd naar de Aures-bergen. De berichten, dat er doden en gewonden te betreuren waren geweest in de strijd om Constantine. waren afkomstig van Belkacem Krim, de minister van binnen landse zaken in de regering van Ben Khedda. T egenactie? Belkacem Krim had zich naar Kaby- lia begeven uit Algiers. In de hoofd stad van deze willaya. Tizi-Ouzou sloot zich Mohammed Boudiaf, een ander lid van de regering van Ben Khedda bij hem aan. Men neemt aan, dat de twee rege ringsvertegenwoordigers, de troepen van willaya drie (Kabylia) zullen bewegen tot een defensie tegen de troepen van Ben Bella. De commandant van willaya drie. die zich' door majoor Hassen liet vertegen woordigen, liet bekendmaken: „Onze positie is duidelijk en nauwkeurig be paald. Wij zullen ons met wapenen ver dedigen en beschermen tegen onverant woordelijke lieden als Ben Bella. Wij zullen niet wijken". De diplomaat Krim zei hetzelfde in di plomatieker bewoording: „Alle krach ten van de revolutie, de massa, het volle, dat zoveel heeft geleden en ge streden voor de vrijheid, zal weten hoe het de leiders (Ben Bella) van deze machten znl moeten weerstaan, omdat de eenvoudige soldaten het niet met hen eens zijn". Mobiliseren „Ben Bella draagt een grote verant woordelijkheid voor de nuidlge ach teruitgang en alle volksgroepen, overal, in alle plaatsen, zullen zich zelf moeten mobiliseren om in een heid en discipline alle aanvallen, die het land slechts in chaos zullen stor ten. af te slaan". Het enige positieve dat waarnemers uit de verklaring van Krim konden halen was het ln feite toegeven, dat. Ben Bella grote steun had in het leger, omdat daarin duizenden arme landbouwers streden, die in Ben Bella vooral de man zagen die oen einde zou maken aan de grote Franse plantages en die de grond zou 'verdelen onder de boeren. Franse reactie De Franse minister van voorlich ting, Alain Peyrefitte, heeft giste- „Niet wijken Vooral op marktdagen ivordt de Dondensekaai in Middelburg door vele toeristen gebruikt als par keerplaats. (Foto P.Z.C.) Piraten beschoten schepen Sultan van Soeloe eist gebied op Gewapende Soeloepiraten uit de Philippijnen hebben een aanval ge daan op de haven Koenat in Brits Noord-Borneo. Zes mensen Wer den vermoord, een werd ontvoerd en zeven werden gewond. Berichten die in Singapore werden ont vangen spraken van een aanval waarbij de piraten gebruik maakten van auto matische wapens. Zij bevoeren een mo torboot en openden het vuur op de men sen die in de haven aanwezig waren. Verscheidene scheepjes werden bescha digd door het, machinegeweervuur. De machinist van de gouvernements barkas „Roesakan" werd gedood. Vier van de overige doden waren employees van de Brits Borneose Houtmaatschappij en behoorden tot de bemanning van het vaartuig „Darvel Baai". De piraten roofden schepen die in de haven lagen leeg en vertrokken in een andere boot dan waarin zij gekomen waren. Zij dwongen de eigenaar mee te gaan. Men wist niet hoeveel piraten in totaal aan de overval hadden meegedaan. Men wist echter wel te zeggen, dat het Soe- loes waren, volgelingen van de sultan van Soeloe, die nog niet zo lang geleden heeft gezegd deze streek van Brits Noord-Borneo op te eisen. Bij spoorwegramp in Roemenië 32 doden Tweeëndertig mensen zyn omgekomen en vierenvijftig gewond bij oen treinont sporing, die zich jongstleden zondag na bij Boekarest heeft voorgedaan. Dit werd gisteren door het Oostdnitse persbureau A.D.N. gemeld. Volgens dit persbureau had de Roe meense pers gemeld, dat de trein, die uit Moldavia kwam, op te hoge snelheid door een bocht was gereden. 9 Door het ontploffen van landmijnen aan de Oostkant Van de grens tussen West- en Oost-Duitsland hebben twee Oostduitse grenswachten ernstige verwondingen opge- Sir Winston Churchill, die onlangs zijn been brak, maakt het werke lijk uitstekend, zo meldde gisteren i vergenoegde Lady Churchill. Blijkens het medisch bulletin van giste> ren begint de oude 3taatsman het been weer te gebruiken en er steeds meer gewicht op te plaatsen. Men hoopt, dat geen medische bulletins meer nodig ir Winston brak het been op 28 juni, toen hij in Monte Carlo was. Hij werd later in Londen geopereerd. De opera tie verliep naar wens, maar later deden zich enkele complicaties voor, zoals een bloedstolling en een bronchiale infectie. -viert Curagao „St.-Annadag" de ontdekking van het eiland. is het 100 jaar geleden, dat de Vlaamse drukker, uitgever en roman- en verhalenschrijver Eugeen Leën te Hasselt werd ge boren. De permanente N.A.V.O.-raad heeft zich gisteren met algemene stemmen akkoord verklaard met de benoeming van de Amerikaanse generaal Lvman L. Lemnitzer tot opperbevelhebber van de N.A.V.O.- strijdkrachten in Europa. De raad kwam gistermiddag bijeen na dat de Franse regering als laatste rege ring van de vijftien N.A.V.O.-landen met de benoeming had ingestemd. Toen de raad bijeen gekomen was, be sloot hij eerst president Kennedy, uit te nodigen een kandidaat voor het opper, bevel aan to wijzen. De vergadering werd daarop geschox-st in afwachting van Kennedys antwoord. De raad zette de vergadering voort toen een bood schap van de president was ontvangen waarin generaal Lemnitzer formeel werd aangewezen. Daarop volgde de stemming. Generaal Lemnitzer zal het opperbevel op 1 november overnemen van generaal Norstad. Gedurende een tocht, die met de onderbrekingen meegerekend meer dan drie en een half uur heeft geduurd, hebben de prin sessen Irene en Margriet gister morgen een tocht over het wes telijk deel van het eiland Cura gao gemaakt. De tocht werd verschillende malen onderbro ken en na het verlaten van het gouvernementshuis, waar tal rijke belangstellenden het ver trek gadesloegen, werd voor het eerst gestopt bij een tehuis voor oude vrouwen. Het oponthoud hier bedroeg maar twee minuten, net lang genoeg voor het aanbieden van bloemen door een 89 en een 91-jarig vrouwtje. Langs ver sierde straten en wegen vervolgde de stoet van auto's zyn weg met als volgende bestemming het dorpje Jan Doret, waar kinderen, begeleid door ritmische zang de oogst uitbeeldden. Ook in Boca San Michiel verpoosden de prinsessen enige tijd temidden van dansende kinderen. Prinses Irene wilde hiervan een filmopname ma ken, maar toen zij haar toestel had ingesteld, was het dansje reeds voor bij. De prinses verzocht om herhaling en het leuke intermezzo kon worden vereeuwigd. Oogstdansen Het hoogtepunt van de tocht was onge twijfeld het verblijf in het dorpje Barber, waar het gezelschap drie kwartier bleef. Hier was een koenoe- koehuis (ltoenoekoe is platteland) opgetrokken, van waaruit de prinses sen en het gevolg oogstdansen kon den gadeslaan. Een stoet van fleurig geklede bewoners kwamen aange- danst op de tonen van muziek die werden voortgebracht met typische Curaeaose instrumenten. De vrouwen droegen de oogst, bestaande nit maiskolven, in manden op het hoofd. Voor de prinsessen voerden allen een vrolijke wals uit, die door de prinses sen met veel genoegen werd gadege slagen. Het koenoekoehuis, waarin zij hadden plaatsgenomen, w tyds gebouwd voor het bezoek van De leider van de dansgroep bood na af loop de prinsessen een mandje mais aan.. „Wij zijn arm en kunnen niet zo veel aanbieden, zo sprak de man met de witte ringbaard. Hij vroeg de prinsessen de groeten van allen te willen overbrengen aan „hun vriend prins Bernhard" en „aan uw moeder, koningin Juliana". Nadat ter plaatse het medisch centrum was bekeken, stond een bezoek aan een Curagaos landhuis op het pro gramma, te weten landhuis Knip, een gerestaureerde plantagewoning, die weer authentiek is ingericht. Met be langstelling bekeken de prinsessen de inrichting, waartoe onder meer schommelstoelen behoren. De tocht eindigde in het ontspannings centrum van het Nederlandse pad- vindstersgilde, waar dansjes en spel letjes werden uitgevoerd. Ook hier werd de lunch gebruikt, waarna de terugreis naar het gouvernements huis in Willemstad werd aanvaard. Demonstraties e avond werd besloten met demon straties van jeugdorganisaties in het Rifstadion waaraan naar schatting 8000 kinderen deelnamen. De vereniging voor dorpsbelangen in het Friese dorpje Folsga- ren bij Sneek heeft besloten bouwterreinen beschikbaar te stellen tegen het sterk gereduceerde tarief van vijftig cent per vierkante meter, in de hoop dat daardoor nieuwe bewo ners kunnen worden aangetrokken en zodoende de ontvolking van het plaatsje kan worden tegengegaan. Gebeurt dat niet, dan moet voor een verdere daling van het inwonertal worden gevreesd, wat er wel eens toe zou kunnen leiden, dat de chris telijke lagere school, de enige school die het 200 zielen tellende dorpje rijk is, een éénmansschool zou moeten worden, om op de duur wellicht geheel te verdwijnen. De terreinen die nu worden aangeboden, zijn weliswaar niet bouwrijp, maar hiermee zal de kleine dorpsgemeenschap zich belasten. Het be stuur van „Dorpsbelangen" wacht nu maar af of het er op deze manier in zal slagen als forensenplaatsje voor het snel groeiende industrie stadje Sneek te fungeren. Duizenden mensen hébben de over leden leider van de „Waalse Volks beweging" op zijn laatste gang gevolgd. De bijgaande foto toont de wél- haast onafzienbare stoet op weg naar de begraafplaats in Seraing. koningin Juliana, en nis gerestau reerd weer opgetrokken. Het oogst feest, dat werd uitgebeeld, wordt op het ogenblik nog net zo gedanst. „Wij zijn maar arm' Koning Olaf V van Noorwegen is een goed en enthousiast zeiler, die men dik- vnjls in zijn boot ,JNorna IX" kan zien. Misschien brengt de sanering uitkomst HELAAS, HET IS een ziekte van deze tijd en vrijwel alle ou de steden van ons land lijden er aan: het parkeerprobleem. Ook Middelburg sukkelt er mee, vooral in het toeristenseizoen. Vorige week donderdag bijvoor beeld ontstonden er situaties die zowel voor de inwoners als voor de gasten van de stad hoogst onprettig waren. Vorige week donderdag: markt dag plus de eerste folkloristische dag met sjeesjesryden. Dat bete kent dat van heinde en ver de autobussen met gasten kwamen aanzetten, dat zy zich een weg zochten door de smalle straten van de binnenstad en dat de chauffeurs van do bussen hun zware vehikels deponeerden op plaatsen, waar ze niet thuishoren. Gevolg? De politie ging optreden tegen de overtreders en maakte proces-verbaal op. Ongenoegen aan heide kanten, maar in menig opzicht onvermydeiyk omdat de chauffeurs maar „wat aan rom melen" met hun wagens. Commissaris van politie, de heer M. A. Reneman, erkent dat het parke ren van autobussen in de binnenstad zo langzamerhand de vormen van een ernstig probleem gaat aannemen. Maar wat er aan te doen? De com missaris gelooft dat de sanering van de binnenstad hier uitkomst zal brengen, maar de voorzitter van de Vereniging Handelsbelang', de heer A. Imanse, met wie wo deze zaak eveneens bespraken meent dat er rigoureuze maatregelen nodig zyn. De heer Imanse ontpopte zich in het gesprek, dat wij met hem over het parkeerprobleem voerden, als een Middelburgse „Kaasjager". Men zal zich herinneren dat de toenmalige hoofdcommissaris van de Amster damse politie Kaasjager enkele jaren geleden voorstelde het parkeer- en verkeersprobleem van de hoofdstad grondig aan te pakken door het dem pen van een groot aantal grachten. Ernstige kwalen eisen forse genees middelen! De heer Imanse is dat wel eens met de heer Kaasjager. „We moeten er van uitgaan, dat het parkeren in de binnenstad zo weinig mogelijk moet worden be perkt vindt hij. „Maar dit uit gangspunt dwingt tot radicale maatregelen". De oplossing is volgens hem: „Demp de Heren gracht en zo nodig nog meer grachten. Het deel Herengracht van de Watertoren tot het huis van bewaring wordt niet meer voor waterverkeer gebruikt en zou uitstekend als een groot parkeer terrein kunnen worden nut". Dat is inderdaad een radicale aan- (Zie slot pag. 2 kol. 3) ftantlijH De Tweede Kamer is heel weinig en thousiast over het verdrag, dat in het voorjaar 1960 tussen Nederland en Duitsland gereed gemaakt werd ter af wikkeling van allerlei oorlogsnarighe- den, die men gewoonlijk in een vredes verdrag afdoet. Maar aangezien er nog altijd geen vre desverdrag met Duitsland is, moest men wel tot dit speciale verdrag (met enige bijbehorende traktaten) komen. Het komt veel te laat, er is erg moeizaam over onderhandeld en er is ook tijdens de onderhandelingen al veel kritiek in Nederland uitgeoefend op de starre hou ding van de Duitse onderhandelaars. De Kamer zal thans het verdrag uitein delijk moeten goedkeuren en zij heeft daarin bijzonder weinig lust. Blijkens het voorlopig verslag, dat vrijdag j.I. werd gepubliceerd, kon er „geen sprake zijn van enig enthousiasme". Men was er van Duitse zijde op uit geweest „zo min mo gelqk concessies te doen" en de Duitse onderhandelaars hadden geen bereid heid getoond de „ontzagwekkende mo rele schuld te erkennen en enigermate goed te maken". Op geen enkel punt is aan Nederland volledige voldoening ge geven. Enkele kamerleden vroegen zelfs blijkens het voorlopig verslag of het niet beter was geweest de onder handelingen af te breken. Ook werd er aan getwijfeld of de Nederlandse onder handelaars wel met voldoende kracht zijn opgetreden. Er komt 280 miljoen mark op tafel voor slachtoffers van de naziterreur en voor enkele anderssoortige vergoedingen. Wat de Eems-Dollard-kwestie betreft, blijft de achteruitstelling van de Delf- zijlse haven bestaan. In feite wordt de Duitse zeggenschap over de Dollard ge handhaafd. Ook op het stuk van de Rijnvaart kon Nederland geen enkele verbetering bedingen. Daartegenover geeft Nederland de grenscorrectiegebieden (Elten enz.) na genoeg volledig aan Duitsland terug. Zo teleurgesteld is een aantal Tweede- Kamerleden, dat het alweer blijkens het voorlopig verslag van de minister het aanvoeren van krachtige argumenten eist, waarin wordt duidelijk gemaakt, waarom dit verdrag (met enkele bijbe horende traktaten) moeten worden be krachtigd. Dat is stoere taal en die taal weer spiegelt ook wel het algemeen ge voelen in Nederland. Geen Nederlander kan in dit „vredes verdrag" een Duitse vredesdaad van enige allure zien. Maar wat willen de leden van de Twee de Kamer? Willen ze het verdrag straks verwerpen, zodat er opnieuw onderhan deld moet worden, wat dan wellicht tot 1965 zal duren? En verwachten ze, dat de Nederlandse onderhandelaars dan aangenamer ervaringen zullen opdoen in Bonn met Duitse tegenspelers, die meer onder de indruk zijn van de „ontzagwek kende morele schuld" en die op vlottere wijze die schuld aan het Nederlandse volk willen goedmaken? Wat de laatste vraag betreft is het ant woord gemakkelijk te geven. Men was zaterdag j.I. in Bonn zeer verbaasd over de felle kritiek van de Tweede-Kamerleden, want men meent in Bonn, dat Duitsland wel dege lijk iets van zijn morele schuld erkent en ook zij het voornamelijk op symbo lische wijze die schuld enigermate tracht te delgen. De Duitse regering heeft na de jongste oorlog nogal wat morele-schuld-kwesties te regelen gehad met een hele reeks landen. Zij is er be paald wel geroutineerd in geworden en misschien is het juist deze routine, welke op de Nederlanders zo'n kille indruk maakt. Ook moet men er rekening mee houden, dat „politieke" kwesties bij het heftig- politiserende Duitse volk altijd branden- der zijn dan in het zoveel rustiger Ne derland. Dat verklaart dan ten dele, waarom de Duitse onderhandelaars zo hardnekkig geweigerd hebben in de „po litieke" Rijnvaart-aangelegenheid en in rle eveneens sterk verpolitiekte Dollard- Eems-kwestie de nogal luidruchtige Duitse belanghebbenden voor het hoofd te stoten door aan Nederland enige concessies te doen. Deze uitleg vermag uiteraard niet de ernstige ontstemming in Nederland weg te nemen, maar zij vormt wel een waarschuwing tegen het beginnen van nieuwe onderhandelingen. Die onderHandelingen hebben weinig zin, omdat er geen beter resultaat te verwachten is dan het thans behaalde. Gevreesd moet namelijk worden, dat de door Nederland gevraagde concessies in Duitsland „politiek" niet verkoopbaar zijn of in elk geval tot heftige politieke strijd aanleiding zouden geven- Daar naast is er overigens nog een belang rijke reden om niet op nieuwe onder handelingen aan te dringen. Het verdrag geeft aan een aantal Ne derlandse nazi-slachtoffers enig recht op schadeloosstelling. Die schadeloos stelling is niet meer dan een grijpstui- ver en Nederland had het totale bedrag gemakkelijk zelf kunnen betalen en het had tot de Duitse regering kunnen zeg gen: „Blijf weg met die symbolische fooi". Maar nu er eenmaal een schadevergoe dingsbedrag is vastgesteld, moet dat toch wel zo snel mogelijk uitbetaald worden aan de belanghebbenden. Zij wachten er al veel te lang op en vele honderden van hen zijn inmiddels reeds overleden. Als er nieuwe onderhandelingen worden geopend, betekent dat een veeljarig uit stel van de betaling. Dat is bepaald on gewenst. Resumerend moet dus vastgesteld wor den. dat de Tweede-Kamerleden terecht verontwaardigd waren over het „vredes verdrag" met West-Duitsland. Het heeft echter geen zin het verdrag te verwer pen. want kansen op een béter verdrag zitten er op dit ogenblik niet in. Keizerin Farah in verwachting Het keizerlijk hof in Teheran heeft gisteren bekendgemaakt dat keizerin Farah, gemalin van de Sjah van Perzië, in verwachting is. De baby, die het tweede kind van liet keizerlyk paar zal zijn, wordt omstreeks Perzisch nieuwjaar, in maart volgend jaar, verwacht, al dus de woordvoerder van het hof. Het eerste kind van keizerin Fa rah. kroonprins Reza, werd op 31 oktober 1960 geboren. De keizerin had onlangs in een vraaggesprek gezegd, dat een ge zin met drie kinderen, twee jon gens en een meisje, haar ideaal was. „Maar ik hoop dat mijn volgend kind een meisje zal zijn", voegde zq eraan toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1