f HOFNAR FAAM Nijmegenaren hebben voor vrijdagse intocht reeds plaats gereserveerd LUXE dejyrute vaêanüe-'tUjaaï Landbouwbeleid van E.E.G. voor een deel vertraagd BALLET VAN ELIZABETH GLASS DANSTE IN DONKER MINIATUUR VOORSCHOTTEN AAN MILITAIREN LATER IN NEDERLAND VERREKEND Tweede polio-geval in Amsterdam DONDERDAG 26 JULI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Prachtige blikverpakking voorkomt breuk. Ideaal op reis. Uitsluitend per 10 stuks. De beste sigaar van Hofnar. nooit fijner gerookt Zeeuw dingt naar Noordeuropese waterskititel De voorzitter van de Veerse Meer watersportvereniging „Deltasport" Hans Krauwel uit Goes, zal mor gen vrijdag op de Amster damse Bosbaan deelnemen aan de Noordeuropese waterskikam pioenschappen. Krauwel, die vorig iaar als vierde eindigde bij de na tionale titelwedstrijden, komt uit op zijn sterkste nummer: namelijk figuren. Op dit nummer zal hij officieel Nederland vertegenwoor digen. Insiders beschouwen hem als favoriet voor de Noordeurope se titel op dit waterski-onderdeel. Zaterdag en zondag zal gestreden worden om de titels „slalom" en „schansspringen". Krauwel komt echter op deze nummers niet uit. NIJMEEGSE VIERDAAGSE Weer vroeger dan het vorige jaar Voor de tweede dag van de 46e Nijmeegse Vierdaagse zijn woens dagmorgen 94 deelnemers niet aan de start verschenen, zodat er in totaal 12.016 op pad zijn gegaan voor het traject langs Wijchen. Het weer was goed, de hemel was bedekt. In de Sint Annastraat is weer vroeger dan vorig jaar de be kende „stoelendans" al begonnen. Duizenden Nijmegenaren hebben langs de trottoirs reeds een plaats je voor de vrijdagse intocht gere serveerd door er stoelen, kisten en andere „zit-attributen" te plaat sen. EXPORT VAN AARDAPPELEN TOEGESTAAN Met ingang van vandaag (donder dag) is de export van consump tie-aardappelen weer toege staan, zo ook heeft het produkt- schap voor aardappelen meege deeld. Het rooien van de middenvroege aard appelen, waaronder die van het ras Bintje, is inmiddels flink op gang gekomen, terwjjl de verdere vooruit zichten van de aardappeloogst goed zijn. De prijzen zijn de laatste week aanzien lijk gedaald en hebben in de groot handel reeds een normaal niveau be reikt. De moeilijkheden die sinds april van dit jaar met de binnenland se voorziening van consumptie aardappelen hebben bestaan, zijn thans voorbij. De aan de gang zijnde prijsdaling voor de consumenten zal zich naar ver wachting verder voortzetten, ondanks de hervatting van de export. De stellige afspraak der E.E.G.- ministers van januari, dat op 1 no vember gemeenschappelijke markt ordeningen voor de sectoren zui vel, rundvlees en rijst van kracht zouden worden, zal niet kunnen worden nagekomen, zo is dinsdag in góed-ingelichte Europese krin gen in Brussel verklaard. De ministers van landbouw van de zes landen hebben dinsdag in Brussel een eerste besproking van de ontwerp-ver- ordeningen voor deze sectoren uitgesteld tot een bijeenkomst op 18 en 19 septem ber. Bovendien heeft de E.E.G.-commissie, zoals dr. Mansholt do vorige maand heeft verklaard, toen do ministers zijn begroting .beknotten, niet voldoende ge kwalificeerd personeel om al het nodige werk op lijd gereed te hebben. Men ver wacht dat de marktorganisaties voor deze produkten nu niet voor 1 april vol- geld jaar zullen kunnen worden inge voerd. De marktorganisaties voor graan, var kensvlees en groente en fruit hebben dinsdag echter uitstel van toepassing van een deel van de bepalingen gekre gen. Duif geerde na Engels avontuur in Bussum terug Do 72-jarige heer L. II. de Beer uit Bussum, die reeds zestig jaar de duivensport beoefent, nam een jaar geleden deel aan een wed vlucht uit Vilvoorde in België. Ken van zijn beste duiven keerde bij die gelegenheid niet terug. Na enige tyd ontving de heer De Beer echter een brief van een duiven- liefhebber uit Eastbourne in En geland, waarin hem werd meege deeld, dat de duif Het Kanaal was overgestoken (hetgeen maar wei nig voorkomt) en l>y hem terecht was gekomen. De heer De Beer schreef terug, dat de man de duif mocht behou den en dat hy de eigendomsbe wijzen zou oversturen. Tussen de beide duivenliefhebbers bleef een prettig contact per brief bestaan en dezer dagen kreeg de heer De Beer een brief uit Eastbourne, waarin zijn collega in de duiven sport hem meedeelde, dat hij een reis naar Nederland zou maken en dat hij de heer De Beer zou komen opzoeken. Toen de heer De Beer de brief had gelezen, ging hij naar buiten om zoals gewoonlijk z(jn duiven te verzorgen. Tot zijn grote ver bazing zat de duif, dfe hij een jaar geleden had weggegeven weer in het hok. Vrijwel tegelijk met de brief was het dier bij zijn oude baas aangekomen. De heer De Beer heeft nu aan zijn Engelse vriend geschreven, dat diens komst op hoge prijs wordt gesteld en dat hij de duif, die hij intussen wel gemist zal hebben, in Bussum kan komen halen. Dader steekpartij aangehouden In de nuclit van dinsdag op woensdag heeft de dader van de steekpartij op de Zeedijk in Amsterdam, waarbij de 26- jarige Oura$aose bokser H- I»ï. (Sugar Kay) Virginia ernstig werd gewond, zich gemeld nadat de politie een aantal adressen was afgegaan, waar de man eventueel verblijf kon houden. De Surinamer is de 30-jarige George Alfred H., die op de Zeedijk bekend staat onder de bijnaam „Black Sjorrl". Hij heeft een bekentenis afgelegd en zal binnenkort voor de officier van justitie worden geleid. Japan grootste scheepsbouwland Eind juni was er in de wereld een bruto-tonnage aan stoomschepen en motorschepen in aanbouw van 9.186.000 bruto ton. Dit was 437.694 ton minder dan aan het eind van het vorige kwartaal. En geland heeft de leiding in de in aanbouw zijnde tonnage aan Japan moeten afstaan, dat 16,2 procent van het wereldtotaal voor zijn re kening heeft genomen. Volgens de cijfers van Lloyd's register waren eind juni op de Japanse werven 1,49 miljoen ton in aanbouw, in Enge land 1,29 miljoen ton resp. een vermeer dering van 237.753 ton en een vermin dering met 67.151 ton. In Nederland was 635.813 ton in aanbouw, 8.093 ton min der dan aan het eind van het vorige kwartaal. Ontploffing in kantoorkelder in Maastricht Gistermiddag heeft zich in de kelder van het gebouw van de Kamer van Koophandel aan het Vrythof te Maas tricht een ontploffing voorgedaan in een olietank, waaraan reparaties werden verricht. Om een lek te repareren was er zuurstof in het reservoir gebracht, dat samen met de oliedamp een ontplofbaar mengsel vormde. Er volgde inderdaad een ontploffing toen er by het afslijpen van een lasnaad vonken in de tank te recht kwamen. De slijper werd door het geweld van de ontploffing enkele meters weggeslin gerd. Hij liep echter slechts enkele schroeiwonden in het gelaat op, waar voor hij naar een ziekenhuis is overge bracht. Alles bijeen is de schade aan het ge bouw van de Kamer van Koophandel nogal ernstig. Aanschaf burgerkleding MINISTER WIL REGELING NIET HERZIEN De minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid de heer W. Wierda (P.v.d.A.) meegedeeld dat militai ren die naar Nieuw-Guinea wor den uitgezonden, op hun verzoek een voorschot kunnen ontvangen voor de aanschaf van burgerkle ding. Dit voorschot kan ten hoog ste 150 gulden bedragen. In het verleden hebben de militairen DEAN RUSK: „Situatie rond Berlijn labiel" De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dean Rusk is gis teravond naar Washington ver trokken, na in Genève drie parti culiere besprekingen te hebben ge had met zijn Russische ambtge noot Gromiko. Het verluidt dat in deze gesprekken het probleem-Beriyn van alle franje is ont daan en is gereduceerd tot een afwegen van de belangen van Amerika en Rus land daar tegen elkaar. Rusk is van mening dat de Sowjet-Unie nog niet heeft besloten de Berlijnse kwestie te forceren, maar dat een be sluit van de ene dag op de andere zoi kunnen komen. Al met al Is de situatie uiterst labiel. De Britse minister van buitenlandse za ken lord Home heeft gisteren in Londen verklaard dat hy zyn Russische ambt genoot Gromiko in Genève heeft ge. waarschuwd dat het Kremlin het vraagstuk Berlijn niet op de spits moet drijven, want dat dit zal leiden tot „een frontaal conflict" met het westen. Home zei dat het Berlijnse vraagstuk geregeld moet worden op dezelfde ma nier als waarop de burgeroorlog in Laos is opgelost. slechts bij uitzondering van deze regeling gebruik gemaakt. De minister is van mening dat hier geen sprake is van een aanzienlijke uit gave. maar hij is bereid te bevorderen dat het voorschot eerst zal worden ver rekend na terugkomst in Nederland. Deze militairen krijgen dan ui. een bij zondere toelage uitgekeerd voor de extra kosten voortvloeiende u't het ver blijf in Nieuw-Guinea. Deze toelage is voor een soldaat nooit minder dan der tig gulden per maand. De minister is niet van plan een her ziening van dc voorschotregeling te overwegen. Bfj de laatste grote verschepingen heeft het merendeel van dc militairen het voorschot opgenomen zonder dat er ge legenheid was om vast te stellen dat aanschaffing van burgerkleding nodig was. Men kan aannemen, aldus de mi nister, dat de militairen in een groot aantal gevallen het voorschot voor an dere doelen hebben gebruikt. De waardevermindering van eigen en militaire kleding, die optreedt door liet verbiyt in de tropen, wordt, zo zegt de minister, in het algemeen voldoende ge compenseerd door de bijzondere toelage. Het staat thans vast, dat ook het ter observatie opgenomen kind uit het r.-k. kindertehuis „Amstel- stad" in Amsterdam polio heeft. Zoals bekend overleed op 16 juli een 8-jarig meisje uit „Amstel- stad" aan polio.' In de afdeling be smettelijke ziekten van het Wilhel- mina Gasthuis zijn nu twee kinde ren uit „Amstelstad" (van 4 en 6 jaar) die polio hebben, opgenomen. Een 3-jarig kind uit „Amstelstad" is bovendien ter observatie naar het W.G. gebracht, aldus heeft de waarnemend directeur van de G.G. en G.D. in de hoofdstad medegedeeld. Het benodigde anti-poliovaccin is inmid dels uit Engeland gearriveerd en naar het Rijksinstituut voor Volksgezondheid in Utrecht vervoerd, waar het gereed gemaakt wordt voor toediening in drup pels via de mond. Gisteren is men begonnen met het ver strekken van dit zogenaamde „oraal- vaccin-sabin" aan dc ongeveer 250 kin deren uit de tehuizen „Amstelstad" en „De Voorzienigheid". Vrijdag krijgen de overige 160 leerlingen van de Maria- school (waar zowel de kinderen van „Amstcldstad" als van „De Voorzienig heid" op *--* gediend. A.V.R.O. brengt t.v.-thriller „zonder moord" Het geruchtmakende t.v.-stuk „De sjaal" van Francis Durbridge, door de AVRO destijds aange kocht zonder dat de t.v.-dramatur- gen het, blijkens hun eigen mede delingen, gelezen hadden, zal op 10 september te beginnen, in zes afle veringen worden uitgezonden. In het stuk worden enkele meisjes door een maniak gewurgd met een sjaal, en in Duitsland werden in de dagen, vol gend op de t.v.-uitzendingen ook twee meisjes werkelyk zo vermoord. Een meisje vond men met een sjaal om de hals op de binnenplaats van een school. De AVRO heeft desty'ds toegezegd de vraag, of men het morele recht heeft moorden op het beeldscherm als het ware te demonstreren (met gevaar van navolging door een of andere maniak die er thuis naar zit te kijken) terdege te zullen bezien. Desnoods, zei men, zal men de wurgmoorden met de sjaal eruit laten. Thans deelt men mee, dat men de films van de Duitse uitzendingen nog niet ontvangen heeft, maar dat men het aannemelijk acht dat men de moorden „een beetje op de achtergrond kan schuiven". Dat zal dus, omdat het om film gaat, op knippen neerkomen, men zal dan een moordspel zien zonder moorden. Miniatuur Walcheren stond woensdagavond in het teken van de sport- uitwisseling Middelburg-Flokestone. De Engelse gasten en de Middelburg se gastheren genoten daar van een optreden van het Ballet van Elizabeth Glass „School of Dancing", een balletschool uit Folkestone. Dit optreden werd onder meer bijgewoond door burgemeester rar. J. Drijber en wethou der A. J. Berenpas van Middelburg. De danseresjes van Elizabeth Glass charmante meisjes in de leeftijd /an elf tot vijftien jaar gaven een bijzonder geslaagde voorstelling, waar alle bezoekers van Miniatuur Walcheren met genoegen naar hebber gekeken. Behalvé enkele klassieke balletoefeningen brachten zij volks dansen uit enkele delen van Groot-Brittannië en temperamentvolle Spaan se dansen. Verder was er ook voor de toeschouwers gelegenheid tot dansen. Zij waag den zich echter niet aan ballet, maar dansten foxtrots. Engelse walsen en de twist, op muziek van „The Orphcans" uit Goes. Het werd een bijzonder geanimeerde avond daar in Miniatuur. Op de foto: Het ballet van Elizabeth Glass „School of Dancing". (FOTO P.Z.C.) (Advertentie) fiin fantastisch De temperatuur op de tweede dag van de vierdaagse te Nijmegen gaf de ge routineerde wandelaars geen enkele re den tot ernstige kritiek. De zon wilde wel mee blijven spelen in het vierdaag- se-spel, maar zij nam nauwelijks de moeite door een dun wolkendek heen te dringen. Het resultaat was een dag die aarzelde tussen zonneschijn en bewol king, een situatie die de getrainde lo pers als een verrukkelijke wandeldag accepteerden, maar die bij de minder goed voorbereiden de blaarvorming op de voeten bevorderde. De wandelaarsters, die op de eerste dag hun schouders roekeloos ont blootten overigens tegen de spel regels van de vierdaagse in kon den dit woensdag zonder gevaar van zonnebrand doen, maar het aantal pijnlijke voeten vermeerderde angst wekkend. Er waren deze dag 107 uitvallers, iets minder dan vorig jaar toen 112 wandelaars onderweg opgaven. Westwaarts Het wandeileger had geen enkele reden tot mopperen, want een oostenwind dreef 's morgens heel vroeg de deelne mers westwaarts in de richting van Druten en toen het parkoers rechtsom keert gebood had de bries veel van haar kracht verloren. In Wychen was er zoveel belangstelling er stonden dichte hagen toeschouwers dat het legioen in een smalle wandel geul geperst werd. Er werd daar bovendien niets onbe proefd gelaten om de stemming op peil te houden. Iedereen in het vierdaagse- stadje Wychen was content met ieder een en Britse bands, op strategische punten opgesteld, hielpen mee deze al gemene verbroedering te vieren. Toch nam het aantal strompelaars gaandeweg toe. De atmosfeer was gun stig voor de blaarvorming, zeiden de deskundigen in de hulpposten langs het parkoers te vochtig. Maar een mens kan veel verdragen, vooral als hij zich voortreffelyk getraind waant en hij zich bespied weet door de sympatiserende massa langs de kant. De militairen, die onberispelijk de tamboers volgden naar de kazernes waren bijvoorbeeld fiere marcheer- ders zolang ze zich op het parkoers bevonden. Maar wie per ongeluk een kijkje nam achter de kazernes, zag daar heel wat beklagenswaardige wandelaars met vertrokken gezich ten zich van hun krib naar het bad lokaal voortbewegen. Hier was nie mand meer om hen te inspireren door trommelslagen of applaus. Of er donderdag nog meer de moed zul len opgeven hangt toch altijd weer af van de zon. Lokt zij, dan komen ze wel opdagen, de wandelaars-met-de-zere- voeten, maar o wee als het er maar een beetje somber uitziet. Dan draaien deze twyfelaars zich nog maar eens om, zuchtend en kreunend. En het zal hen niet raken dat in het getal dat de admi nistratie van de vierdaagse donderdag morgen nuchter registreert als zijnde niet gestart, voor de ingewijden dat zuchten en steunen verdiskonteerd zyn. Tijdens de tweede marsdag van de Vierdaagse hadden de blaren- prikkers handen vol werk. Referendum in Puerto Rico President Kennedy heeft een voorstel aanvaard van de gouverneur van Puerto Rico om een referendum te doen houden over de vraag of het eiland met de Ver enigde Staten verbonden moet blijven of onafhankelijk moet worden. Dit biykt uit een briefwisseling tussen de gouverneur en president Kennedy, die dinsdag door het Witte Huis is gepu bliceerd. Drie wandelaars minder in de Apeldoornse Vierdaagse In de Vierdaagse van Apeldoorn lieten woensdagmorgen twee deelnemers ver stek gaan, waarvan één door terug roeping naar huis in verband met fa milieomstandigheden. Door het zomerse weer lag het tempo, in vergelijking met de eerste dag, een stuk lager. De route via Vaassen door het kroondomein Gortel en Niersser en de Wiesselse bossen heeft de wande laars weer veel aan natuurschoon te genieten gegeven. Tydens de wandeling is één deelnemer uitgevallen, zodat er vandaag nog 1211 aan de start kunnen verschenen. Vandaag voert het parkoers over Beek bergen en Loenen. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11