REGERING MOEDIGT VERTREK VROUWEN EN KINDEREN UIT NIEUW-GUINEA AAN Uitzending ambtenaren maand opgeschort Verbrijzelde autoruiten: een vertrouwd beeld op de rijksweg Middelburg-Goes Eind 1962 ontwerp premiespaarregeling naar parlement Marinier gesneuveld Dr. F. A. de Graaff (secretaris prins Bernhard) overleden Franse senaat stemt weer tegen atoomvoorstel In een sloep naar het eilandje Saba Regering wacht niet op S.E.R. Regeling voor alle spaarders MET EEN POLITIEKE UNIE TOCH WACHTEN OP ENGELAND Luchthartig Indisch beroep op kernmogendheden WERK TE OVER VOOR GARAGES Vandaag... Hevig vuurgevecht bij Merauke 205e jaargang - no. 173 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN i P B. den Boer. Adjunct: tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/354 Zierikzee- red te) 242b adm. tel 2094 Adv. pr. 27 ct n de Pagter Hoofdredacteuren: W. Leertouwer e -J- 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel 3841 Min. per adv f4,—. Ingez. tned. 3 s tarief Kleine adv 1 .r.,. -2 cent per week, 8,00 per kw.; fr. per post J 8.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: i, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2, tel 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; 8 regels) 25 ct per regel (min. ƒ1125) „Brieven bur van dit olrJ" jj Woensdag 25 juli 1962 Wieuuieri in angst om zijn mummies Pagina 3 t meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. ZO NODIG LUCHTBRUG BIAK-AMSTERDAM Naar het A.N.P. gisteren in Hollandia vernam ligt het in de bedoeling, alle beperkende bepalingen voor een vroegtijdig vertrek van Neder landse vrouwen en kinderen uit Nieuw-Guinea naar Nederland op te heffen. Dit betekent dat de evacuatie van gezinnen op vrijwillige basis officieel zal worden aangemoedigd. Het gaat om ongeveer 7000 vrouwen en kinderen van Europese ambtenaren die voornamelijk in Hollandia en JSiak zijn gevestigd. Voorts is besloten, de uitzending van gouvernementspersoneel van Nederland naar Nieuw-Guinea en hun gezinsleden, voor de tijd van één maand op te schorten. Elke Nederlandse ambtenaar zal na de afkondiging van de desbe treffende maatregel zijn gezin naar Nederland kunnen zenden, onge acht of hij in vaste of tijdelijke dienst is. Verder wordt vernomen, dat er reeds maatregelen zijn genomen om de vervoerscapaciteit van Biak naar Amsterdam op te voeren. DAGELIJKS SPECIAAL K.L.M.-TOESTEL Indien de normale lijnvluchten ontoerei kend zijn en dat zal zeker het geval zijn wanneer op grote schaal van de nieuwe regeling gebruik wordt gemaakt zal de K.L.M. chartervlicgtuigcn in schakelen De gedachte gaat daarbij uit naar hot dagelijks vertrekken van een speciaal vliegtuig. Dit zou het in theorie mogelijk maken, dat alle Nederland» vrouwen en kinde ren in minder dan twee maanden naar Nederland worden overgebracht. Er wordt te Hollandia de nadruk op gelegd, dat er geen sprake is van een gedwongen evacuatie en dat facilitei ten zulen worden verleend aan vrou wen en kinderen die vrijwillig willen vertrekken, voordat het contract de gezinshoofden is beëindigd of c gezinshoofden aan Europees verlof toe zijn. Uittocht verwacht Het is uiteraard niet te voorspellen in welke mate van de nieuwe regeling ge bruik zal worden gemaakt Uit het feit dat reeds maatregelen zijn besproken voor het inschakelen van speciale vlieg tuigen kan echter worden afgeleid dat verwacht wordt, dat een gioot aantal gezinnen zal besluiten, uit Nieuw-Gui nea te vertrekken. Vooral sinds het be gin van de besprekingen in Washington lussen Nederlandse en Indonesische af gevaardigden heerst in Hollandia alge meen het gevoel, dat overigens op geen In het stads- en academisch zie kenhuis in Utrecht is maandag avond na een ziekbed van enkele maanden overleden dr. F. A. de Graaf, particulier secretaris van prins Bernhard. Dr. F. A. De Graaff, die Commandeur in de Huisorde van Oranje was, bereikte de leeftijd van 56 jaar. Enkele maanden geleden was dr. Graaff betrokken b(j een verkeerson geluk nabij Utrecht. Zijn auto vloog in de zogenaamde Tarzunboeht tussen rijksweg 12 en 22'over de kop. de ver wondingen vielen nogal mee, doch na enige tijd moest dr. De Graaff opnieuw in hut ziekenhuis worden opgenomen, waar hij zich onder behandeling stelde van prof. J. F. Nuboer, omdat andere ziekteverschijnselen zich hadden ge- openhaard. Frans A- de Graaff werd 18 oktober 1950 te Haarlem geboren. Hij studeerde na de h.b.s. te hebben bezocht, tot 1927 aan de economische hogeschool te Rot terdam. waar hij drie jaar later promo veerde op een proefschrift over de ver houding tussen de legering en het par lement. Ofschoon hij dus sterk in staat kunde was geïnteresseerd, aanvaardde hij een betrekking bij een Amerikaans reclamebureau te Parijs. Vervolgens werd hij verkoopleider bij het Heinekens concern, daarna directeur van Van Vollenhoven's brouwerij en tenslotte ge durende een jaar secretaris van liet col lege van curatoren van de Economische Hogeschool. Hierop volgde op 1 novem ber 1950 zijn benoeming tot secretaris van prins Bernhard. enkele officiële mededeling steunt, dat het einde van het Nederlandse gezag snel nadert. De overweging, volgend uit deze stemming, dat de gezinsscheiding van beperkte duur zal zijn en de offi ciële mededeling van maandagavond dat er Indonesische plannen bestaan voor het uitvoeren van luchtlandin gen bij Hollandia een mededeling die op velen een diepe indruk heeft gemaakt zullen vrijwel zeker bij dragen tot het besluit van velen. Papoeanisering Onder voorzitterschap van gouverneur Platleel is gisteren de raad van dienst hoofden (de hoofden der departementen van algemeen bestuur) in een extra-ver gadering te Hollandia bijeengekomen. Over hetgeen besproken is werd geen enkele officiële mededeling gedaan. Aangenomen wordt, dat de verdere Pa poeanisering van het ambtelijke appa raat, regelingen voor de Nederlandse ambtenaren bij overdracht der soeverei niteit en „algemene voorzorgsmaatrege len" de voornaamste punten van bespre king hebben gevormd. Met de verdere Papoeanisering zou onder meer worden beoogd om op korte termijn Nederlandse ambtenaren in hogere functie, waar dit mogelijk is, te vervangen door Papoea's. Het plan van president de Gaulle om Frankrijk een eigen atoom strijdmacht te geven werd giste ren zonder tegenstand door de na tionale vergadering aangenomen, maar weer prompt door de senaat afgestemd. Het was de tweede keer, dat deze ontwikkeling plaats had. De Franse premier, Georges Pompidou, zal naar aangenomen wordt het plan in derde lezing ge ven en daarbij de portefeuille kwestie stellen. Als het plan dan weer door de nationale vergadering wordt aangenomen, wordt het wet, ongeacht de mening van de se naat. SENAAT AKKOORD MET VESTIGING VAN EURATOM (Van onze parlementsredactie) Het vorig jaar te Brussel tussen het ko ninkrijk der Nederlanden en de Europe se gemeenschap voor atoomenergie (Euratom) gesloten verdrag over de vestiging in Petten van een gemeen schappelijk centrum voor onderzoek op het gebied van de kernenergie, is thans ook door de Eerste Kamer goedgekeurd. Staatssecretaris Schmelzer is voor nemens omstreeks de jaarwis seling bij de Staten-Generaal een wetsontwerp in te dienen, dat voorziet in een algemene premiespaarregeling. De heer Schmelzer heeft dit meegedeeld in een brief aan de Sociaal Eco nomische Raad. Deze brief is een antwoord op schrijven van de S.E.R. aan de staatssecretaris, naar aanleiding van diens adviesaanvraag over een even tueel vast te stellen inkomensgrens van 15.000 en over de verhouding tussen de algemene spaarregeling en de eerste tot stand gekomen be- drijsfspaarregelingen en de premie spaarregeling rijksambtenaren. De S.E.R. is namelijk tot de conclusie gekomen dat het hem niet mogelijk is zich uit te spreken over deze con crete vraagstelling, zonder ook de meer algemene aspecten van de pre miespaarregeling in zijn oordeel te hebben betrokken. Hij verwees het ontwerp terug naar de commissie voorbereiding en verzocht haar onderzoek op breder terrein in te stellen, teneinde de raad de gelegen heid te geven om eventueel uit eigen beweging een advies van bredere strekking uit te brengen. In de brief aan de staatssecretaris heeft de raad opgemerkt, dat hij ervan be wust is, dat de genomen beslising mogelijk een vertraging in het beleid van de staatssecretaris zal brengen. Hij stelde daarom voorop, in te zien dat de verantwoordelijkheid welke de Op de 38ste breedtegraad in Ko readaar waar de scheiding tus sen noord en zuid loopt, kan men vaak hetzelfde beeld zien, dat ook aan de Duitse zonegrenzen te zien is: bezoekers van de grensplaat sen, die aan „hun" kant van de scheidslijn in de verte staren. Hier een beeld van Panmoenjon, het kleine plaatsje, dat eens dage lijks op alle voorpagina's van de kranten genoemd werd. staatssecretaris draagt in deze a gelegenheid, hem ertoe kan brenw de parlementaire behandeling van het ontwerp van wet in gang te zet ten. In antwoord op deze brief herinnert de bewindsman eraan, dat de algemene premiespaarregeling een integrerend deel uitmaakt van de maatregelen, die zijn aangekondigd in de bezïts- vormingsnota. Naar het inzicht van de regering was de tijd rijp om de in die nota aangeduide maatregelen te verwezenlijken. Zij zon aldus de staatssecretaris het niet juist ach ten daarmede te wachten totdat een alomvattend statistisch heeld met be trekking tot inkomens en vermogens zou zijn verkregen. VERBOGEN SPOORSTAAF OORZAAK TREINRAMP Technici van de Franse spoorwegen heb ben gisteren verklaard, dat een verbo gen spoorstaaf er de oorzaak van is geweest, dat de „Zonnesehijn-express" (Parys-Marseille) nabij Dijon op een viaduct ontspoorde. Achtendertig men sen verloren het leven en 47 werden ge wond, toen vyf wagens in het ravijn stortten. Spaak en Luns zijn het eens Plan-Fouchet niet aanvaardbaar De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul Henri Spaak, en mr. J. M. A. H. Luns, hebben gisteren in Brussel overleg ge pleegd over de politieke eenwor ding van Europa. Later rappor teerden zij volledig met elkaar tot overeenstemming te zijn gekomen ten aanzien van de houding van de Benelux tegenover de politieke unie van Europa. Spaak en Luns waren het er over eens geworden, dat het niet mogelijk is En geland een politiek vereend Europa voor te zetten. Het komt ons ongepast voor om Enge land, dat met ons in onderhandeling is over toetreding, te verplichten zich te voegen naar een politieke overeenkomst die nog in voorbereiding is", zo werd vraag of de bewindslieden het zo- jènaamde plan-Fouchet (Europa der vaderlanden) aanvaardden, klonk het in koor „zeer beslist niet". Minister Spaak ging hier verder op in met de uiteenzetting, dat een „Europa van de zes", zoals thans be staat, verschilde van een eventueel „Europa van de zeven-of-meer". Een vergrote gemeenschap zou ongetwij feld andere voorwaarden stellen aar een politieke unie. Minister Luns zei, dat er vrijwel geen vooruitgang mogelijk zou zijn voor dat een verdrag met Engeland tot stand zou zijn gekomen. De raad van ministers van de E.E.G. zette gisteren in Brussel de discussie voort over: de associatie van Turkije de sociatie van Ierland; het verzoek Perzië om handelsbetrekkingen. De be trekkingen tussen de E.E.G. en Israël en de E.E.G. en de communistische lan den kwamen hier ter sprake. Voor wat betreft Turkije werd uit zeer goed ingelichte kringen vernomen, dat de raad van ministers de commissie machtigde onderhandelingen te openen op basis van een langlopende douane- unie. Ook machtigde de raad de commissie om een gesprek te openen met Perzië, maar dit gesprek zou niet het karakter mogen hebben van volwaardige onder handelingen. Ten aanzien van Ierland stelde Neder land voor aan de Ierse regering mee te delen, dat het voorstel van Ierland voor aansluiting by de E.E.G. aanvaardbaar was, maar dat onderhandelingen zonden moeten wachten tot een overeenkomst met Engeland was gesloten. Dit voorstel werd aangenomen. Minister Visser heeft deze week mee gedeeld, dat financiële overwegin gen geen rol hebben gespeeld bij de be slissing van de regering de stoffelijke resten van in Nieuw-Guinea gesneuvel de militairen niet naar Nederland te la ten overbrengen. Er is hier sprake van overwegingen van geheel andere aard, overwegingen die namelijk hebben te maken met klimatologische en hygiëni sche omstandigheden, zo blijkt uit de woorden van de bewindsman. Wij willen hier nadrukkelijk vaststellen, dat deze mededelingen van minister Visser totaal afwijken van hetgeen in eerste instantie „van bevoegde zijde" over deze tere zaak is meegedeeld. Het komt ons voor, dat deze afwijking er in ieder geval op wijst, dat het ministerie van defensie in eerste instantie met een afschuwelijke luchthartigheid over deze zaak is heen gelopen. Er is, zoals men zich zal herinneren, in eerste aanleg een mededeling van bevoegde zijde geweest, waarin werd verklaard dat de overbrenging van de stoffelijke resten alleen dan mogelijk zou zijn, indien de familieleden de kos ten daarvan zouden dragen. Voorts werd gezegd, dat de regering misschien dit standpunt zou verlaten als het aantal omgekomenen aan de lage kant zou blij ven. Dit laatste hield verband met even tuele plannen om tot een centrale be graafplaats op Nieuw-Guinea te komen: de kosten daarvan zouden in dat geval hoger zij dan die van het vervoer naar Nederland. De eerste verklaring was van een on voorstelbare benepenheid: de Groe ne Amsterdammer karakteriseerde haar vorige week met een bijtende spot door onder enkele grafkruisen een aantal centen te tekenen. En inderdaad, er was geen andere uitleg mogelijk dan die van de financiële bezwaren. De regering vond het te duur en daarmee basta, ten zij een naargeestige grofheid het aantal omgekomenen aan de lage kant zou blijven. Nu echter komt minister Visser met heel andere overwegingen voor de dag, overwegingen gebaseerd op klimatologische omstandigheden en hygiënische bezwaren. Men moet zeg gen, dat deze argumentatie op de bui tenstaander in ieder geval de indruk maakt van een zekere redelijkheid. Aanne mende dat zij volko men terecht wordt gebruikt, blijft nu toch de vraag hoe het ter wereld mogelijk is geweest, dat men aanvankelijk uitsluitend financiële over- en heeft genoemd. Wij zeiden het iiet ministerie is met een kwalijke luchthartigheid over deze zaak heen ge lopen. Het is triest: deze regering heeft in de afgelopen jaren geen mogelijkheid onbenut gelaten om de ene psychologi sche blunder op de andefe te stapelen, zowel in als buiten het parlement, maar men moet erkennen dat zij zelden er zo goed in slaagde een uiterst gevoelige en tere aangelegenheid zo onkies in eerste instantie te (laten) behandelen als hier is gebeurd. Wat is nu het gevolg? Dat menigeen helaas ook een vraagteken zal zet ten zelfs achter de redelijk klinkende nadere argumentatie van minister Vis ser. Bovendien is het een feit, dat het stoffelijk overschot van één omgekomen militair op kosten van de familie naar Nederland is overgebracht. De algemene regel -deze week door minister Vis ser geformuleerd blijkt dus tóch uit zonderingen toe te laten. Zijn die uit zonderingen alleen mogelijk als de fami lie bereid is zelf hoge kosten te dragen? Men zou het haast aannemen indien men de eerste mededeling van de „bevoegde zijde" in aanmerking neemt. Maar dat is nu weer ontkend, financiële overwegin gen hebben bij het nemen van de kabi netsbeslissing geen rol gespeeld, zegt de minister. Alles bijeengenomen is het re geringsbeleid in deze aangelegenheid verre van indrukwekkend. Het schiet te kort in respect voor diegenen die ver plicht zijn op Nieuw-Guinea te dienen, het faalt volkomen waar het gaat om piëteit jegens de nabestaanden van de jonge mensen, die zover van huis zijn omgekomen. De nadere verklaring van minister Visser kan daaraan weinig ver anderen. Een groep stevige mannen trekt de sloep met de prinsessen Irene en Margriet aati boord aan de wal voor het bezoek van de prinsessen aan het eilandje Saba, dat alleen met een speciale sloep te bereiken is. De tocht naar de rede van het eiland werd gemaakt met Hr. Ms. „Van Ewijck". In de zitting van gisteren van de ontwa peningsconferentie in Genève, welke werd bijgewoond door do ministers van buitenlandse zaken van do Verenigde Stalen, Engeland en de Sowjet-Unie, heeft de minister van defensie van In dia, Krisjna Menou, op de vier kern mogendheden een beroep gedaan het eens te worden over het niet verstrek ken van kernwapens oi' gegevens daar over aan andere landen. De minister zei te menen, dat een een voudige, doch doeltreffende overeen komst op dit punt op korte termijn zou kunnen worden bereikt, als de vier be trokken mogendheden afzonderlijk, doch tegelijkertijd de door hem gevraagde verklaring afleggen. Ook deed de Indiase minister een beroep op beide partijen om tot overeenstem ming te komen over een verbod van kernproeven, op basis van het door de J neutrale landen aan de conferentie voor gelegde compromisvoorstel. I Het is een bijna vertrouwd beeld geworden op de rijksweg van Middelburg naar Goes: au to's, die in een vertraagd tempo rijden, omdat de voorruiten vol komen verbrijzeld zijn. Verpul verde glaswanden, die ondoor zichtiger zijn dan matglas en die de bestuurders geen enkel uitzicht meer bieden. Een kras se maatregel is meestal dan ook fittere noodzaak: een „kijkgat" orceren. Later komt er nog een üttere noodzaak, een bittere pil elfs: een f!kse 'eep in de por- ofeiiille om de schade (gemid deld 175) te betalen Het zijn er inderdaad niet wei nig, de automobilisten, die de laatste weken op de rijksweg tussen Middelburg en Goes ge troffen worden door deze scha depost. Een bescheiden enquet- te bij Middelburgse en Goese ga ragebedrijven bracht aan het licht, dat de meeste garages en kele tientallen auto's per week van een nieuwe voorruit moeten voorzien. „Zoveel voorruiten heb ik nog nooit in enkele we-" ken tijds verkocht", bekende een garagehouder en de eige naar van een spuiterij vertelde: „Vorige week sloeg me iedere keer weer de schrik om het hart als er een automobilist met een gesprongen voorruit arriveerde, want het waren er zoveel, dat al m'n andere werk bleef liggen". De gespecialiseerde garages de be drijven dus, die één of twee merken voeren hadden het nog het ge makkelijkst. Zij hadden de meeste voorruiten wel in voorraad. Maar andere garages en spuiterijen, die in geschakeld werden, omdat de gara ges het soms niet meer af konden, kregen heel het scala van de Euro pese automerken „op hun dak" en moesten vaak alle zeilen bijzetten om de klanten in één dag te kunnen helpen. Geen mysterie deze route. En dus geen „Zeeuws mysterie van de versplinterde auto ruiten Met enige nadruk vertelde de heer M. D. Kroon, hoofd van de dienst- kring Goes en rijkswaterstaat, dat die losse sleeuslag juist ter beveili ging van het wegverkeer is aange bracht en dus zeker niet om een in derdaad opmerkelijke hoeveelheid on gerief en gevaar te veroorzaken Vele weggedeelten tussen Goes en Middelburg zijn namelijk in de loop van de jaren door tienduizenden au- towielen zo zeer „gepolijst", dat het slipgevaar groter en groter werd. „Onze stroefheidsmetingen waren erg ongunstig", zei de heer Kroon, „en daarom moesten er maatregelen ge nomen worden". Op verschillende plaatsen in Neder land sprongen door een onverklaar bare oorzaak enkele jaren geleden plotseling vele auto-voorruiten. Men dacht aan „atmosferische storingen", men sprak van „elektrische spannin gen in de lucht" en men sleepte er zelfs de Russische en Amerikaanse atoombomproeven bij. Hoe het ook zy: men slaagde er niet in de oor- zaait volkomen zeker vast te stellen. Tussen Middelburg en Goes hangt, er echter allerminst een mysterieus waas rond de gesprongen voorruiten. De oorzaak is duidelyk aanwijsbaar: losse steenslag op vele trajecten van Een triest facet En dus ging er op vele weggedeelten een laag van teer, asfalt of andere bitumen en daarover heen een laag losse steenslag. Doel van de steen slag: de gepolijste weg weer stroef maken. Een triest facet van dit pro ces is voor de automobilisten, dat meestal niet met één keer steenslag- storten volstaan kan worden. Zo moeten de weggedeelten tussen Mid delburg en Goes binnenkort nog maals voorzien worden van een laag losse steenslag. ..Overigens gebrui ken we juist zeer fijne steenslag om ftantliji is het 50 jaar geleden, dat de destijds gevierde Nederlandse, tot Engelsman genaturaliseerde, genre- en historieschilder sir Lau- rence Alma Tadema te Londen overleed. VNAA/WAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAIYAAAA Tijdens een hevig vuurgevecht na bij Merauke is de dienstplichtige marinier derde klasse Ernst Her- bert Pina maandagavond gesneu veld. Marinier Pina was twintig jaar oud, ongehuwd en afkomstig uit Rotterdam. Tydens het gevecht werd de dienstplich tige marinier der tweede klasse Leon- hard Peter Hengelbroclt licht gewond aan de rechterschouder. Marinier Hen-, gelbrock is 21 jaar, ongehuwd en af komstig uit Vaals. Nabij Merauke brak maandagavond een vuurgevecht uit tussen een dertigtal Indonesische parachutisten en Neder landse militairen, dat urenlang heeft geduurd. Aan Nederlandse zijde werd hierby de. marinier Pina gedood. Het vuurgevecht begon, nadat de bevol king had gemeld, dat zich in de kam pong Kelapa Lima, aan de noordooste lijke rand van de stad, Indonesische pa rachutisten ophielden De op dit bericht uitgerukte Nederlandse militairen stuit ten bij nadering van de kampong op een hevig vuur dat zij onmiddellijk beant woordden, waarna een urenlange strijd ontstond. Over de afloop ervan waren gisteravond te Hollandia nog geen na dere bijzonderheden bekend. In de afgelopen dagen hadden steeds nieuwe berichten Hollandia bereikt, dat parachutisten waren doorgedrongen tot de rand van Merauke. Het is thans ruim 314 week geleden, dat zij in een grote boog rondom deze plaats zijn afgewor pen. De schattingen over hun aantal variëren van 100 tot 200.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1