SKODA Raad Middelburg gaf 100.000 krediet voor bejaardentehuis BILT ALMANAK T00R0P-EXP0S1T1E IN RAADHUIS DOMBURG OFFICIEEL GEOPEND omdat SKODA langer VLAAMSE T.V.-PLOEG MAAKT FILM IN ZEELAND VUUR VERWOESTTE CAFÉ VAN A. DE KUBBER IN GOES LAGER LANDBOUWONDERWIJS IN ZEELAND MOET CONCENTREREN a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 JULI 1962 VOOR DEKKING EERSTE ONKOSTEN Met genoegen heeft de gemeenteraad van Middelburg in zijn vergade ring van maandagmiddag een krediet in rekening-courant van 100.000 beschikbaar gesteld aan de „Stichting Centrum Bejaarden zorg". Dit krediet is bedoeld ter dekking van de eerste uitgaven voor een pensiontehuis met een capaciteit van 100 a 120 bedden en zo mo gelijk een aantal flats in dit tehuis. Op het terrein aan de Seissingel, waar dit bejaardentehuis is geprojecteerd, is voorts de ruimte aan wezig voor de bouw van enkele bejaardenwoningen. Raadslid Wattel „Er komt eindelijk iets uit de bus" De woordvoerders van de verschillende fracties in de raad spraken allen hun vreugde uit over het voorstel van bur gemeester en wethouders om dit krediet te verlenen omdat, zoals het A.R. raads lid M .Wattel betoogde, „er eindelijk iets uit de bus komt". Ondanks de instemming van de raad had men toch wel enkele wensen ten aanzien van de indeling en de uiteinde lijke bestemming van het bejaardente huis. Zo wees de heer Wattel op de grote behoefte die er bestaat aan be jaardenflats met een centraal verzor gingshuis en hij pleitte voor nauwe sa menwerking met de Stichting verpleeg- en rusthuizen „Midden-Zeeland". Het V.V.D.-raadslid B. A. Hesselink vroeg aandacht voor .de invalide bejaarden. Graag zou dit raadslid zien, dat bij de bouw van het bejaardentehuis ook met deze groep rekening wordt gehouden. Wat dit laatste aangaat moest wethou der A. J. Berenpas de heer Hesselink echter gedeeltelijk teleurstellen: de na druk zal vallen op de gezonde bejaar den, zo viel uit de woorden van de wet houder te beluisteren. Dit houdt echter niet in dat bejaarden, die na opneming min of meer invalide worden, de deur zal worden gewezen, aldus wethouder Berenpas. ZELFSTANDIGHEID De grote behoefte aan bejaardenflats, waarvan de heer Wattel melding maak te, onderschreef de wethouder volledig. Hoe groot het aantal flats in het bejaar dentehuis zal worden, moet echter nog onderzocht worden, verklaarde hij. Op een vraag van zijn partijgenoot de heer M. A. L. Hubregtse of de nadruk Werkbezoek van jhr. mr. De Casembroot aan Sas van Gent De commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft maandagmiddag een werkbezoek gebracht aan Sas van Gent- In het ge meentehuis werd hij verwelkomd door burgemeester R. A. J. den Boer, de wet houders H. P. Scheffer en H. Stevens en secretaris G. A. van den Hemel. De commissaris bezocht onder meer het zwembad, de nieuwe woonwijken en de wijk Zandstraat, ongeveer 5 kilometer buiten Sas van Gent. Op verzoek van jhr. De Casembroot reed het gezelschap ook langs de landsgrens met België. Het avondmaal werd gebruikt in hotel „De la Bourse". Tot slot bracht de har monie „De Verenigde Vrienden" de com missaris voor het hotel een serenade. Voorzitter R. Verhelst hield een kort toespraakje, waarop de commissarif muzikanten bedankte. Onprettige ontdekking voor beurtschipper Toen schipper J. J. P- uit St.-Annalaud zaterdagmorgen zijn 101 ton metende, met kunstmest geladen „Drie Gebroe ders" keurig in de Thoolse haven af meerde om het weekeinde gezellig thuis door te brengen, kon hij niet ver moeden zijn schip maandagmorgen half gezonken te zullen terugvinden. Toch was het zo. Ongeveer anderhalve meter water stond in de ruimen en de pompen van de „Picor" moesten er aan te pas komen om de „Drie Gebroeders" weer omhoog te krijgen. Waarschijnlijk is het schip bij laag water droogvallend lek gestoten. De lading kunstmest heeft onder een en ander ernstig geleden. Niet Quist, maar Steendijk In het onderschrift, behorende bij de fo to van de Zeeuwse kampioenschappen van landelijke rijverenigïngen, is ten on rechte vermeld, dat men het paard „Frits" van de ruiter G. Quist in actie ziet. Dit moet zijn „Felix" van C. Steen- dijk van de rijvereniging uit Nieuw- en Sint-Joosland, die Zeeuws kampioen dividueel dressuur werd. Faillissement opgeheven Wegens gebrek aan actief is het faillis sement van J. Th. Visser te Middelburg opgeheven. Aeeuwse Knokke-ploeg Het is daar in Knokke maar een droeve toestand geworden, met onze aanvankelijk zo feestelijke festival-ploeg. Goed, er is gezon gen, maar met bitterheid in het 'hart en buiten mededinging, zoals de dagbladen gisteren konden mel den. De Nederlanders waren kwaad omdat de jury de Belgi sche ploeg bevoordeeld zou heb ben en hoewel boze mensen eigen lijk niet zouden moeten zingen, hebben ze het toch nog maar ge daan. Vanvjege de televisieuitzen ding. Denk erom: smile, smile, ofte wel blijven glimlachen", had de impresario zijn artiesten op het hart gebonden en zo stonden ze daar dan toch nog allemaal la chend te doen alsóf er niets aan de hand was. Knap hoor. Na de uitzending, zo vernamen wij, hebben de verbolgen festival gangers het toch nog op een twis ten gezet., maar dat gebeurde op de dansvloer en daar is de twist tegenwoordig toegestaan. Helemaal van harte is het niet meer gegaan, maar dat is begrij pelijk. De nationale eer was nota bene verspeeld nog voor onze strijdlustige Knokke-ploeg de kans had gekregen daadwerkelijk strijd te 'leveren en zo'iets haalt de fut er uit. Veel is er niet meer gezongen. Op de terugweg nog wel, bij het oprijden van de boot van Bres- kens naar Vlissingen. Maar het was geen vrolijk lied. Heel sereen lclonlc het gevoelig ..O, waren wij maar bij moeder thuisgebleven". Het werd met ware overgave ge zongen. Dat wél. van de instelling gezien de samenstel ling van de Stichting hierin hebben onder andere vertegenwoordigers van de diaconie van de Herv. gemeente en de Geref. kerk zitting op het christe lijke zal vallen, antwoordde wethouder Berenpas bevestigend. Tenslotte pleitte mevrouw E. Strubbe- van Veen (cJi.) voor de grootst moge lijke zelfstandigheid voor de bejaarden in het tehuis. Ook zou zij graag zien, dat er zoveel mogelijk flats zullen ko men. Akkoord ging de raad verder met het voorstel het gebouw van de Chr. kweekschool aan de Herengracht aan te kopen. Met deze verwerving is een bedrag van 45.000 gemoeid. Omdat nog niet bekend is welke be stemming aan het gebouw zal wor den gegeven wees de heer Hubregtse op de mogelijkheid om het gebouw als „wisselschool" te gebruiken. In ieder geval kan de gemeente het ge bouw heel goed gebruiken, zoals uit de woorden van burgemeester mr. J. Drij- ber bleek. Er zijn zoveel mogelijkheden voor het gebouw, dat op het ogenblik nog wordt afgewogen wat uiteindelijk de beste bestemming zal zijn. Verder besloot de raad tot aankoop van diverse panden in de Spuistraat, het pand Korte Delft 4 en Lange Giststraat 20. Ook werd een bedrag van 12.800 uitgetrokken voor de uitbreiding van de huisvesting van het kantoor van ge meentewerken met een houten keet. PLEIDOOI Bij de behandeling van het voorstel om medewerking te verlenen bij de bouw van een gymnastiekzaal bij het scholen complex aan de Olmenlaan waarmee raad zich akkoord verldaarde HARTELIJK WELKOM IN „LEIDSE RAAD" Een kleine verspreking van bur gemeester mr. J. Drijber van Mid delburg bracht in de raadsverga dering van maandagmiddag een weinig hilariteit, teweeg onder de raadsleden. I'ct gebeurde nadat burgemeester Drijber het nieuw benoemde eb. raadslid mevrouw E. Strubbe—Van Veen had be ëdigd en haar verwelkomde in de „Leidse raad". Een kleine ver gissing, die burgemeester Drijber snel herstelde en aan zijn welge meende woorden overigens geen afbreuk deden. Hoewel mevrouw StrubbeVan Veen, die in de plaats komt van de tot gedepu teerde benoemde wethouder A. J. Kaland, slechts tot de samenstel ling van de nieuwe raad in sep tember a.s. zitting zal hebben in het gemeentebestuur, wenste bur gemeester Drijber haar in deze korte periode vee) goeds toe. hield de heer Hubregtse een pleidooi voor de sportverenigingen. Graag zou dit raadslid zien als by het schoolbe stuur werd aangedrongen om deze zaal na de schooluren ook beschikbaar te stellen aan de sportverenigingen. Met een nieuwe verordening waarin de verdeling van de werkzaamheden tussen de verschillende ambtenaren van de burgerlijke stand worden geregeld, kon de raad zich eveneens verenigen. Alleen stelde de heer Hesselink voor om het bureau van de burgerlijke stand voortaan zaterdags gesloten zal zijn op werkdagen voortaan inplaats van tot kwart over twaalf, zoals werd voorge steld, tot kwart voor één 's middags open te laten. Hierbij kreeg de heer Hesselink steun van het P.v.d.A. raads- Hubregtsc, die hier eveneens voor voelde. Na ampel beraad gingen b. en w. hiermee akkoord. Zij het dat men dit bij wijze van proef voor een jaar wilde doen om daarna de zaak opnieuw te be kijken. BADPLAATS DOET WEER AAN KUNST Bekende gezichten op schilderijen De kunst, die in Domburg de laatste jaren slecht aan zyn trekken is ge komen, stond maandagochtend in het gemeentehuis weer in het centrum van de belangstelling. In de zaal waar de gemeenteraad van Domburg periodiek bijeen komt om de belan gen van deze badgemeente te be spreken en te behartigen, is namelijk een kleine, bijzonder interessante ex positie ingericht van werken van de bekende schilder Jan Toorop. Onder de naam „Jan Toorop in Zeeland" werd deze expositie maandagochtend door mr. J. C. J. van Schagen uit Domburg officieel geopend. Mr. Van Schagen bracht hierbij hulde aan burgemeester en wethouders en dr. P. K. van Dalen, directeur van het Zeeuws Museum, die deze expo sitie in Domburgs raadszaal hadden georganiseerd. Op de expositie wordt, zoals dr. Van Schagen het noemde een oud stukje van Domburg in het licht gesteld, dat er zeker wezen mag. Hierbij doelde hij op de belangrijke plaats die Domburg indertijd op het gebied van de kust heeft ingenomen, toen deze badplaats jaarlijks door vele kunstenaars werd bezocht om in de rustige en landelijke omgeving te werken. Daardoor heeft Domburg rond 1900, toen zich in de Nederlandse schilder kunst allerlei nieuwe ontwikkelingen voordeden, een belangrijke plaats in de kunst ingenomen. In dit verband noemde dr. Van Schagen de schilders Toorop en Mondriaan. Prettig achtte dr. Van Schagen het, iets van deze tijd terug te zien op deze expositie van werken van Toorop, de schilder die van 1898 tot 1923 vele jaren achtereen trouw Domburg be zocht om er te werken. HERINNERINGEN Enkele van Toorops schilderden en te keningen uit deze tyd waarop voor oud-Domburgers zeker gezichten van bekende dorpsgenoten voorkomen worden thans in de raadzaal ten toongesteld. Ook zijn er enkele brie ven van Jan Toorop en foto's die by de wat oudere Domburgers zeker ve le herinneringen zullen opwekken. Ir. een kort inleidingswoord had burge meester mr. W. J. E. Crommelin nog de hoop uitgesproken, dat Domburg te zijner tijd weer de beschikking zal krijgen over een vaste expositieruim te, zoals de gemeente die vroeger had. De tentoonstelling, die tot 4 augus tus blijft, is dagelijks geopend van tien tot vijf uur. C Advertentie onverwoestbare motor - 1089 cc - 43 pk - 125 km/u oersterk buisliggerchassis - knikweerstand 70.000 kg geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat EEN VEILIGE KEUZE Octavia Combi 6475,- 1202 Combi f 6975,- Felicia Sportcabriolet 8250,- H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010* DEALERS: Garage I. J. ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Gar. J. JOOSSE ZN.. Rijksweg 24G, Nieuw- en St. Joosland, tel. 318 Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk. tel 482 Garage C. M. G. CAPPENDIJK, Axelsestraat 174. Tsrneuzen tel 2030 Hoofdinspecteur Malipaard van politie Middelburg plotseling overleden "i i '1 Tijdens zijn vakantie is in de Zuid franse stad Valence de heer C. J. Mali- paard, hoofdinspecteur van de gemeen tepolitie te Middelburg, overleden. De heer Malipaard die 47 jaar oud was, leed reeds geruime tijd aan een hart kwaal- In verband daarmee werd hij ïn het afgelopen jaar opgenomen in een zie kenhuis te Leiden. De heer Malipaard is op 21 maart 1915 te Uelmond gebo ren en doorliep de rijks h.b.s. te Ter- neuzen. Hierna volgde hij de inspec- teurseursus aan de model politievak- school te Hilversum en kreeg hij een opleiding tot reserve-officier der artil lerie. Tijdens de mobilisatie was hij reserve officier tot na de capitulatie in 1940. Verder was de heer Malipaard chef correspondent bij de verzekeringsmaat schappij „De oude Zwolse van 1895" te Den Haag en ambtenaar van de Zelf bescherming te Middelburg.' Deze laat ste functie bekleedde de heer Malipaard tot 1949. Voorts was hij voorganger van de Hersteld Apostolische geloofsge meenschap te Vlissingen. Sedert 1 november 1944 was de heer Malipaard inspecteur van de gemeente politie te Middelburg. Enige tijd later werd hij bevorderd tot hoofdinspecteur. Het bericht van het plotselinge over lijden van de heer Malipaard werd maandagmiddag in de raadsvergadering bekendgemaakt door burgemeester mr. J. Drijber, die woorden van hartelijke deelneming sprak aan het adres van de nabestaanden. Collecte Stavenisse bracht de collecte t.b.v. het Anjerfonds de som van f 135,50 op. De collecte voor de chr. blindenzorg heeft te Axel f 157,71 opgebracht. „Zanzibar"-spoor van Walsoorden naar Vlissingen In de komende drie weken zal aan tal van Zeeuwen worden gevraagd of zij een filmrolletje willen spelen in een Belgisch jeugd-feuilleton. Maandagmorgen is n.l. een ryk ge outilleerde Belgische filmploeg van de B.R.T. Vlaamse televisie in Walsoorden begonnen met opnamen voor de feuilleton „Zanzibar", die beginnend eind september van dit jaar gedurende 20 weken door de Vlaamse televisie zal worden uitge zonden. Vande 2400 filmbeelden die voor de ze uitzendingen van een half uur no- dig zyn, zullen er in het totaal 1000 in Zeeland worden opgenomen. De route, die realisator E. Struys voor het Zeeuwse deel van de jeugd- feuilleton heeft uitgezocht, loopt via Walsoorden, Hansweert, Wemeldin- ge. Goes, Veere, Middelburg en Vlis singen. Van de 60 dagen, die de film ploeg voor de opnamen heeft uitge trokken, zullen er ruim 20 op Zeeuw se bodem worden doorgebracht. Ml Avontuur l De Belgische „Zanzibar"-ploeg i actie bij de filmopnamen in Zee- 5 land. (Foto P.Z.C.) len, „Zal wel wat tiet kosten om ze weer in d'r fatsoen te kriegen", zei een cafébezoeker tot dc kastelein. Verder zal medewerking worden ge vraagd aan sluispersoncc), kantoor meisjes, Zeeuwse boerinnen, winke liers, kelners en tal van andere f~ Het feuilleton-verhaal begint in het Belgische St. Amands, waar in een kreek een kapotte zeilboot genaamd „Zanzibar" ligt. De boot wordt ont- dek door Mark, een arbeidersjongen, die voor scheepsmachinist studeert. Twee vrienden van hem, Jan en Bob, helpen hem de boot op te knappen I en vaarklaar te maken. Suzie, een zusje van Beb en Nellie, een nichtje van Jan, versterken de ploeg. Juist vertrouwde haven hebben moeten aan het begin van de vakantie is de verlaten. Op een gegeven moment n?™w» boot gereed en begint een tocht vol wordt de gevonden kist zelfs abusie- g contact ko- belevenissen. De jongelui varen de velijk verwisseld voor een die vol Schelde af. belanden in Zeeland en Nederlandse roomboter zit. „Maar y mnoi' keren via de Noordzeekust weer in die laat' ik voorzichtigheidshalve u "lOÜ1 België terug. Gedurende hun tocht maar door een Belgische visser over De meeste opnamen van Zeeland beleven zij dc onmogelijkste avontu- de grens smokkelen", zo vertrouwde denkt realisator Struys te maken in ren. Om de film zo getrouw mogelijk de heer Struys ons toe. Yerseke, Vcerc en Vlissingen. In die te maken, onderneemt de 40 man n hndem nne P'aatsen denkt hij drie a vier dagen sterke filmploeg dezelfde reis als in J® PJ^0^' ^efancs"elli£c^ trekken ',0(lit>' tc '«ebben voor zo'n filmfenil- het verhaal is weergegeven. De tocht VVa„t de 40 filmmens^! hebben de be- ,eton- ,le vraa« waar,,m hB sl)p- op de Weeterschelde naar Neder- hlnniWheni.n ciaal Zeeland voor dit verhaal heeft lands grondgebied is reeds op film l,0„|?VCT''kk™dl hoêveïlleid "HfekOM-n. sol de lieer Ktru.v»: „Om- do opjoamon van do ïcK°fiimkranin) 1at '"J hier..»„t«ngHiU mooi II. e„ opgenomen, eerste avonturen van 'd<ivfi jongelui .ZS'S wtcron in deer „r'ovineie viel, m Zeeland werd maandag een aan- uitstekend lenen voor het verhaal, vang gemaakt. Zo zien zij in het dorp aantal Dat wj, jk (I(J jjelgïschc kinderen la- Walsoorden een grote kist van een l"a' ten zien. Daar komt nog by", zo ver vrachtauto vallen. Vliegensvlug gaan Filmrnllptiot volgde hij, „dat ons bekend is dat zij naar Perkpolder om dc auto te unuuiiKijca Z(>er veel Zuid-Nederlanders kijken achterhalen, maar de boot vertrekt Aan de Zeeuwen met wie de vijf naar <Ie programma's van de Vlaam- "vlak voor hun neus naar Kruiningen. avontuurlijk aangelegde jonge- se televisie. Straks zullen zy dus Op de kist staat echter het adres van lui ir. aanraking komen, zal worden eigen mensen en hun eigen streek een inwoner van Yerseke en dan be- gevraagd aan de opnamen mee te kunnen zien, wat het kijken naar een gint het vijftal een tocht door Zee- werken. De eerste, die maandag door wekelijks terugkerende feuilleton land waarbij Bert Struys de kijkers de make-up-ploeg filmklaar werd ge- nog aantrekkelijker maakt", aldus de meevoert door het Veerse Meer en schminkt, was de waardin van café lieer Struys, die in t.v.-verband waar hij laat uitkomen waarom de „Zeezicht" te Walsoorden, die ge- werkt onder de bekende produktielci- Arnemuidei' en Veerse vissers hun vraagd werd een korte rol tc vervul- der Rie van Abbeclc. MIDDENSCHOUWEN STUURT PAKJE AAN MILITAIREN TWEE in Nieuw-Gmnea vertoe vende dienstplichtige militairen uit Middenschowwen zullen bin nenkort een pakketje ontvangen van het gemeentebestuur. De raadsleden zeiden maandagmid dag onmiddellijk „ja", toen burge meester S. Francke dit voorstel in de vergadering te Scliarendijke naar voren bracht. Op het ogen blik bevinden zich twee dienst plichtigen uit deze kleine gemeen te op Schouwen-Duiveland in de binnenlanden van het Nederlandse rijksdeel. Een van hen is kort ge leden nog ingezet voor een actie tegen Indonesische infiltranten. Middenschouwen wil nu graag van zijn meeleven met deze beide ingezetenen in de verre tropen blijk geven. ,JIet zal natuurlijk niet overdadig worden", zo zei burgemeester Francke nog om iedere mogelijke bedenking met het oog op de gemeentelijke be groting bij de raadsleden weg te nemen.... Bromfietser bij botsing met personenauto gedood Zondagavond omstreeks half twaalf is de 19-jarige ongehuwde bromfietser L. van de Vijver uit, Philippine by een ver keersongeluk nabij de „Driesprong" in de Koninginnepolder in de gemeente Biervliet 0111 liet leven gekomen. Van de Vijver, die op weg was naar zyn woonplaats, kwam frontaal in botsing met een personenauto, bestuurd door S. uit Philippine. De bromfietser werd hierby °P slag gedood. De personenwagen kwam op de kop in een sloot terecht. De vijf inzittenden konden het voertuig door een raampje verlaten. S. moest met ernstige oog verwondingen naar het St.-Elisabeth- ziekenhuis in Sluiskil worden overge bracht. De overige inzittenden liepen slechts enkele ontvellingen op. Dokter C. Kalkman uit Biervliet verleende de eerste hulp. Schade van 900 na nachtelijk gevecht In de nacht van zondag op maandag, om kwart voor één, schrokken bewo ners van de Terneuzeuse Noordstraat plotseling wakker door lievig glasge rinkel. Degenen, die het vlugst reageer den op dit ongewoon nachtelijk lawaai, zagen nog' juist enkele mannen hard weglopen. De onmiddellijk gewaar schuwde politic constateerde dat een grote winkelruit van het levensmidde- lenbedrjjf De Gruyter van drieënhalf bij twee meter tachtig was gesneuveld. Na enig patrouillewerk ontmoetten de po litieagenten een knaap, die er verdacht uitzag en die, zoals bleek, verscheidene verwondingen liad opgelopen. Het was een zekere L. Z. uit Den Haag en opvarende van een in Terneuzen liggende Nederlandse kustvaarder. Na dat de knaap door een arts was behan deld, verklaarde hij tegenover de poli tie, dat een mede-opvarende hem een duw had gegeven, waardoor hij door de winkelruit viel. De knaap, die hem de ze streek had geleverd, werd maandag morgen eveneens aangehouden en naar het bureau van de gemeentepolitie over gebracht. Beide manner, hadden onder invloed van sterke drank verkeerd. In de loop van maandag werd proces verbaal tegen de twee zeelieden opge maakt. De rekening wegens de gebro ken ruit, de dokterskosten en de op ruimingswerkzaamheden, verricht door de gemeentereinigingsdienst, die de ge zagvoerder van de Kustvaarder werd gepresenteerd, bedroeg negenhonderd gulden. Weggezogen vissersboot bracht aanvaring KORTE, MAAR FELLE BRAND Schade beloopt vele duizenden guldens Een korte, maar felle brand heeft maandagmorgen omstreeks half acht gewoed in café „Am-,tel Bar" van de ex-zagerspitter Bram de Kubber aan de Magdalenastraat te Goes. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was, kon zij Een aanvaring met flinke ravage ont stond maandagmiddag in het kanaal bij Wemeldinge toen hut passerende Ne derlandse motortankschip „Wandria" er zo'n zuiging veroorzaakte dat de aan de kade mosselschelpen ladende WMD- irt,,iv„v.. 7 werd losgetrokken uit de trossen. Het I wisselbcker. Deze"finaïc scheepje kwam dwars op het water te liggen, precies in de koers van het achter de „Wandria" varende m.s. „Vera Crüz". Dc klap kon niet uitblij ven en de schade aan dek van de „Vera Cruz" was aanzienlijk. Aanstaande zaterdag weer ringrijderij in Vlissingen ZATERDAGMORGEN NEGEN UUR begint in Vlissingen weer de jaarlijkse ringrijderij van de Zeeuwse Ringlijders Vereniging. Ook dit jaar zullen \v~ twee wedstrijden gehouden worden: derde klas wedstrijd en een vrije wed strijd. De baan voor de wedstrijd om het derde-klaskampioenschap wordt uit gezet in de Wilhelminastraat. Tweeënveertig ringrijders gekleed in wit sportkostuum en met een oranje sjerp om zullen aan deze wedstrijd deelnemen. Vorig jaar was het F. Blaas uit Aagtekerke, die de wisselbeker won en aanstaande zaterdag zal hij zeker alles op alles zetten om deze beker weer voor een jaar mee naar huis te kunnen nemen. De vrije wedstrijd die op de Steenen- beer plaatsvindt zal bijzonder spec taculair worden. Traditiegetrouw zijn de veertig deelnemers aan deze wed strijd gekleed in Walchers kostuum en getooid met 'n oranje sjerp. Twee topfi guren van de Walcherse ringrijderij zul len in het strijdperk treden: Wim Maljaars en Leen Minderhoud. Tweemaal in successie heeft Maljaars de wisselbeker van de gemeente Vlis singen gewonnen. Wanneer hij dit jaar weer overwinnaar wordt, komt de beker definitief in zijn bezit. Dc V.V.V.-beker werd vorig jaar gewonnen door D. de Buck uit Biggekerke en dc P.Z.C.-belcer door Leen Minderhoud. De finale van deze wedstrijd zal bijzon der spannend zijn. In de vrije wedstrijd maken alle deelne mers dertig beurten, maar slechts de laatste tien beurten tellen mee voor de wisselbeker. Deze finale waarin alle 40 deelnemers uitkomen begint om streeks half drie. Verder zijn er tien prijzen beschikbaar gesteld voor de be kroning van de paarden. Deze prijzen worden toegekend door een jury, be staande uit enkele dames. Tuinbouw gunstig (Slot van pag1) Landelijk beeld Volgens ir. E. C. F. Bollen, inspec teur van het lager landbouwonder wijs is de teruggang in het aantal leerlingen door Tiet gehele land tc zien. In zekere zin achtte hij dit niet zo ongunstig. „Wc hebben niets aan jongens, die straks niet In de land bouw terecht komen", meende hij. Ir. Bollen was van oordeel, dat de lage re landbouwschool meer dan tot nu toe een school zal moeten zijn voor de toekomstige landarbeiders. Wat de achteruitgang betreft merkte ir. Bollen op, dat dit eon logisch ge volg is van het feit, dat men thans uit een kleiner loerJingen-„areaa!" moet putten. Er zyn minder poten tiële kandidaten voor de lagere land bouwschool dan vroeger. „Ook op de middelbare landbouw scholen ziet men eenzelfde verschijn'- sel", vertelde ons ir. J, Versteeg, di recteur van do Rijks Middelbare Landbouwschool in Goes. Weliswaar voltrekt het proces op middelbaar ni veau zich langzamer, maar het is een niet weg te cijferen feit, dat zich jaarlijks minder leerlingen aanmel den. Eensdeels is dat volgens ir. Ver steeg een gevolg van de verzwaarde eisen, maar anderzijds speelt een mindere belangstelling voor dit on derwijs ook een rol. „Het is voor mij de vraag of de vier middelbare land bouwscholen in Zeeland zich zullen handhaven", aldus ir. Versteeg. Voor de landbouw en tuinbouw als één geheel is hot daarom prettig t:e weten, det de belangstelling voor het tuinbouwonderwijs toeneemt. Aan verschillende lagere en middelbare landbouwscholen is een tuinbouwaf deling verhonden, terwijl bijzonder grote belangstelling bestaat voor het vakonderwijs. In Koewachj, is on langs een groentctccltvakschool ge start, evenals in Schcrpenissc. In voorbereiding is dc oprichting van twee bloembollenvakscholen, name lijk één in Krabbendyke en één in Steenbergen. De laatste is voor West-Brabant, Tholen, St.-Philips- land en Schouwen-Duiveland. Met dat al is er „leven" genoeg in de onderwijssector van do Zeeuwse land- en tuinbouw, zy hot dan, dat de landbouw dc wind bepaald niet mee heei't;. Een sanering van het lager landbouwonderwijs is onvcrniydelyk. Mot is daarom ook to verwachten, dat de landbouworganisaties binnen afzienbare tyd tot een oplossing van dit probleem zullen komen. Een op lossing, die slechts één gevolg kan hebben: minder lagere landbouw scholen in Zeeland, waardoor do mo gelijkheid bestaat op centrale punten tot de bouw van nieuwe en grotere scholen te komen. Scholen, die in de sector van het landbouwonderwijs hard nodig zijn, omdat het leerplan veel uitgebreider is dan enkele jaren geleden 1 niet voorkomen, dat het gedeelte van het café rond dc bar en de daar boven gelegen keuken vrijwel uitbrandden. De schade beloopt vele duizenden guldens. De heer Do Kubber is verzekerd voor zover het de woonruimte betreft. De brand is uitgebroken omstreeks half acht 's morgens, op het ogenblik, dat er niemand thuis was. De heer De Kubber was kort tevoren even wegge gaan. Toen de brandweer, die gealar meerd was door omwonenden, ter plaat se verscheen, moest zij dc voordeur van de „Amstel Bar" fotceren om binnen te kunnen komen.- Later werd de ach terdeur opengebroken, omdat men hier langs het vuur moest bestrijden. Binnen korte tijd hadden de spuitgas ten het vuur onder do knie, maar het plafond was toen reeds gedeeltelijk in gezakt. Men neemt aan. dat de brand is ontstaan op de vloer van de keuken. Via deze vloer bereikte het vuur de op de begane grond gelegen caféruimte. Een t.v.-toestel, radio, koelkast en nieuwe geiser, die in dc keuken ston den, werden door het vuur verwoest. Voorts was er nogal wat waterscha de. De woonkamers, alsmede de slaap kamers, werden gespaard. Maandagavond moest de Goese brand weer niet dezelfde bestemming opnieuw uitrukken. Oplettende omwonenden had den kringelende rook waargenomen by een raam op de eerste verdieping van het café. Duar bleek een stoel na te smeulen, die door do brandweerlieden snel werd opgeruimd. Op de foto, de zwaar geblakerde resten van de bar van café „Amstel Bar". De heer A. de Kubber wijst in de richting van de keuken op de eerste verdieping, waar het vuur is ontstaan. (Foto P.Z.C.) Advertentie HET WEER IN EUROPA Stockholm, half bewolkt, Oslo, licht bewolkt, Kopenhagen, zwaar bewolkt. Londen, half bewolkt. Brussel, half bewolkt, Luxemburg, licht bewolkt. Parijs, licht bewolkt, 1 Nice, onbewolkt, Frankfort, half bevJolkt, MUnchen, licht bewolkt, Genéve, onbewolkt, Locarno, half bewolkt. Wenen, half bewolkt, Innsbruck, licht bewolkt, Rome, onbewolkt, Madrid, onbewolkt, MnUorea, onbewolkt. 21 gr. 19 gr. 19 gr. 23 gr. 20 gr. 19 gr. 22 gr. 20 gr. 21 gr. 22 gr. 27 gr. 29 gr. 26 gr. 23 gr. 31 gr. 35 gr. 31 gr. VERWACHT. ZWAKKE TOT MA'IIGE WIND. Perioden met. zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Dezelfde temperaturen als gisteren ol' iets hogere. Strandüe.rwachting VANDAAG: Zonnig en goed strand weer, met een 'zwakke wind tussen west en noord. Jn de middag ruim twintig graden. Zeewater bijr a zeventien gra den. VOORUITZICHTEN: Hoge drukgebied komt dichter bjj ons land, met lang zaam wat warmer strandweer. 25 juli ZON EN MAAN. Zon op Maan op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2