HONKBAL: NOG ALTIJD MISKEND In de greep van de angst Lezers schrijven Klanken uit de ether PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Papier uit trossen van 17e eeuws oorlogsschip Waar zijn onze schepen? MAANDAG 23 JULI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IS honkbal? Zou men van deze vraag een nationale test maken met ondervragers op straat, zoals bij de televisie, of met een huis-aan-huis-formulier wat zou er uit de bus komen? Het lijkt me waarschijnlijk, dat het resultaat omgerekend uiteraard op onze volksgrootte, droevig zou zijn. De uitslag zou de honkbalbond des te gevoeliger treffen, wijl er in deze sport door Nederlanders een serie Europese kampioenschappen zijn behaald, die er niet om logen. In Spanje, Italië en zelfs West-Duits- land, waar het Nederlandse negen- ^W^WMVVVVVWVVW Met Pierre Huijskens door de sportf tal wordt gevreesd om zijn slag vaardigheid en zijn kunnen-te-vel- de, denkt men niet anders of heel Holland is honkbal-minded. Daar kan zo veronderstellen die con currenten geen sprake zijn van een minderheidsgroep, waaruit men zulke slaglieden en zulke velders recruteert. Daar móet een soort honkbal-bewust-zijn heersen, dat ieder jaar de nodige toelevering verschaft van verse talenten. Ho maar! Het is goed, dat onze honkballers het buitenlann nooit hebben laten bemerken hoeveel aanhangers, supporters, morele steun en leden hun bond nog ont beert. Zij hebben alzo de vuile was niet buiten gehangen. Ze hebben gespeeld, alsof we ons allemaal voor de poorten der base-ball-Cn dions staan te verdringen en alsof de secretarissen de inschrijfformu lieren niet verwerkt krijgen. De „binnenlandse waarheid" echter blijft toch wel bedroevend. Kom op wat is honkbal? Wat is een slagman, een werper, een velder? Die begrippen gaan verloren in de ruimheid der Nederlandse hersens een ruimheid die alleen voor voetballen en wielrennen is inge richt en waarin géén ander gerucht mag doordringen. Ik heb daar vaker op gehamerd. Is het niet zo, dat wanneer ons natio nale voetbalelftal verloren heeft, iedere voetballiefhebber minstens één maandagge bij de pakken neerzit, de week duister inziet en thuis één avond lang de grootste nurks is, die zijn lieve vrouw ooit heeft aan schouwd? Is het niet even waar, dat we ons voetbalcomplex wat Chili betreft moesten afreageren op die arme Leo Horn, de enige die Hol lands glorie daar ginder op poten hield, en de enige ook, die we heel die zware last der chauvinistische geestdrift op de schouders hebben ge laden, omdat er géén elf schouders waren om haar te dragen? We toonden ons wel bijzonder ge frustreerd. We weigerden uiteraard te geloven in wat een Zwitsers blad ons heeft voorgerekend: het Nederlands elftal staat bijna onderaan op de ranglijst van net wereldvoetbal. Bij na. Twee landen zyn nog slechter dan wy geweest in het gehele com plex wedstryden, die voor de wereld beker 1962 zyn gespeeld. Wat de wielrennerij inclusief de laatste briljante prestaties in de twee touren betreft, kunnen wij ook al niet onbekommerd juichen. In dit geval gaat het niet om het kun nen der knapen, maar om hun lot. Geldermans mocht zijn trui niet hou den en werd er door zijn eigen ploeg- makkers uitgereden. En de franc- tireurs, die het in de Ronde van de Toekomst zo uitstekend deden, zul len als de Nederlandse industrie er niet gauw bij is als knechten ten offer vallen aan extra-sportieve Franse merken. En ddar onderge bracht, mogen zij „tweede man" wor den, net als Geldermans. Zc\ hebben we onze sportieve zorgen in Neder land. Kunnen we dan niet onbekom merd supporter zijn? Jawel, als we onze interesse maar een beetje ver leggen. Als we bijvoorbeeld het honk bal in deze komende week eens met onze belangstelling steunden. Want er zit een „onbekommerd" Euro pees kampioenschap in de lucht en daarmee het besef, dat we op de in ternationale markt écht wel iets be tekenen. Uit wat honkbal-liefde, die we later kunnen uitbreiden met die voor het hockey, kunnen we moed putten. Honkbal: een flitsend spel tussen een team te velde en een team- aan-slag. Het laatste moet een toege worpen bal met zo'n daverende slag het strijdperk in kunnen slaan, dat het team-te-velde er slechts met vele langdurige omwegen in slaagt het paardeharen leder te retourneren. Dan heeft men namelijk de kans om alle honken in één run af te rennen en de maximum winst thuis te bren gen. Ieder honk wordt door de tegen partij bewaakt en die kan een hon- ken-sprinter uittellen, door hem als het ware met de bal af te tikken. De partij-aan-slag krijgt de bal geser veerd door een vijandelijke werper, die alles in het werk zal stellen de slagman te misleiden. Men ïs dan weer veld-, dan weer slag party. Wie dit spel goed willen spe len, zullen slagtechniek zowel als vang- en loopvermogen uitstekend in hun mars moeten hebben. Het gaat er immers nogal hard aan toe. Het le der mag er wezen: onkneedbaar als een kanonskogel. Denk daarby de kracht van een werper of van een slagman, en men lean zich indenken dat de vangers te velde en de achter catcher bepaaldelijk geen hetepeteten zijn. Zy dienen bereid te wezen hun vingers te branden aan de meest schroeiende kogels. En de „sliding" is hun lief, zijnde het uiterste middel om vóór de bal op een honk te zijn. Kneuzingen, vooral aan de vingers, zijn snel opgelopen. Daarom is honkbal ook een mannen- sport van moderne allure, een die niet draaien kan zonder slimme coaching. Techniek en intellect bepa len óók hier de standing van het spel, dat eenvoudig van constructie zo uitermate boeiend en levendig in zijn verwezenlijking kan zijn. En wat dat betreft, staan de Nederlanders in Europa hun mannetje. Toegegeven: in Amerika komen zij er niet aan te pas. Maar daar is base-ball welhaast een nationale aangelegenheid met een miljoenen-groot spelersarsenaal. De keuze der allerbesten is daar te ma ken uit een geweldige voorraad. Dat hebben de Nederlanders zelf kunnen bekijken. Zoals de hockeyers naar In dia togen, om daar de sfeer van het hockey-walhalla zelf te snuiven, zo reisden onze honkballers naar Ame rika. Ook zij kwamen terug met de mening: „Daar kunnen wij niet tegen op". Maar ook zij hadden geleerd en, zich metend met de Amerikanen, on dervonden wat er nog aan schortte. Wanneer zal het Nederlandse volk weten, dat het Oranje-team voor dit Europees kampioenschap aan de Kruislaan in Amsterdam een paar weken heeft vertoefd in een Frans trainingskamp? Dat weet men pas, als men zich voor honkbal interes seert. En als de kranten een beetje meehelpen. VREEMD DAT CRAIME INTERES-" SE IN ME BETOONDE. OlE TEKE NING VAN JOU IS NIET GEWELDIC MISSCHIEN WAS HIJ ALLEEN MAAR BELEEFD. 2153. Val Marian had de mannen alle mogelijke hulp toegezgd, dus be sloten zij hem te vragen, hun twee kleine schotels ter beschikking te stellen om persoonlijk Piloot Storms zoekplan uit te voeren. Arend en Buck hoopten in Shastar hun eigen „Pionier" vllegklaar aan te troffen, althans wanneer hij niet door de noodtoestand gcrequireerd was vooi hulpacties, en als Mare en Baryl dar ieder een schotel konden krijgen Het geluk was met hen. want in één der hangars van de Shastar-luchtba- sis troffen zij de Pionier in onbescha digde conditie aan en Val Marian spande er zich persoonlijk voor in om zijn oude vriend Sentor aan twee snelle schotels te helpen. Vervuld van nieuwe ,:oop lieten de vrienden nog diezelfde middag met hun drie schepen het vasteland van Argol achter zich. Feuilleton door Karl IJnseli (Slot) - Hoe is dat allemaal in zi.jn werk ge gaan vroeg hij toen zachtjes. Van het theuter ben ik naar huis ge vlucht. zcl zij zó stil, dat hij haar nau welijks kon verstaan. Uit de verte zag ik al, dat de straat, was al'gozet en er twee mannen voor ons huis stonden. En toen Ik heb een grote omweg gemaakt en ben van de achterkant uit hierheen ge slopen, zoals wij immers hadden afge sproken, voor het geval ik in gevaar zou komen. Maar er schijnt me toch ie mand gezien te hebben. Boven hun hoofden zoemde langzaam een auto voorbij.,.. Als de kust veilig is. zal ik even naar je ouders gaan zei hij. om hen gerust te .stellen. Neen. nee, smeekte zij en vlijde zich dicht tegen hem aan. Ik blijf hier niet alleen. Ik ben doodsbang. Hij verroerde zich niet. Na een poosje merkte hij be zorgd op. Ik geloof, dat ik ook bang ben. Een vreselijk gevoel. - Daar ben ik blij om„ zei zij zachtjes cn zocht zijn hand. Haar hand was zo koud. alsof zij bevroren was. Hij hield ze tussen de zijne Daar kan men toch niet blij om zijn. zei hij bijne geërgerd. O, jawel- Als er twee angst hebben, voelen ze zich veel meer één dan wan neer een van hen niet bang is. Zo„ Dat weet ik niet. Als ik bang was, was ik altijd maar alleen. Daar boven de wolken zag ik ook niemand. Daar boven. Ja. ja. daar was im mers niemand. - Vaak was het mooi, die eenzaam heid in de oneindigheid. Niet altijd, soms voelde men zich dan ook als ver loren. Dan was ik altijd een beetje blij. als ik achter mij de witte condcnsstre- pen zag. Hij begon haar hand te wrijven. Hoe moot hot nu verder? vroeg zij angstig. Hoe hot nu verder moet Daar haar hand begon t.e beven, wreef hij ze niet meer, maar streelde ze, hoewel hij nau welijks wist dat hij het deed. Eigenlijk, zei hij toen, was het prettig nu dood te gaan. Zij trok langzaam haar hand terug en fluisterde: Dat geloof ik ook. Nee. antwoordde hij. Zo bedoel ik dat niet. Iets groots doen, iets heel kwaad aardigs door een daad van vernietigen, verwoesten, uitroeien en dan sterven. Dat zou wal zijn Helemaal alleen, heel stil en zonder spektakel zoals mijn ka meraden daarboven stierven, als zij zich met hun machines en met hun hele le ven op een van die kolossale kisten wierpen, waaruit de dood en het vuur op onze moeders vrouwen en kinderen neervielen. En ik 9 Hernieuwde klanken van stemmen en schreden ontsloegen hem van de ver plichting om te antwoorden. Met een forse green omvatte hij haar hand en zei- Kom! Toen zocht zijn hand de muur van de gang en tastte hij daarlangs om voort te kunnen. Zij stootten hun hoof den en knieën Pijnlijk zwikten hun voe ten om. als zij in een onzichtbare kuil trapten. De gang hoog links af en ein digde bij een muur. Afgelopen, zei Grabert en wiste zich het zweet van het voorhoofd Afgelopen. Hij luisterde in de richting waaruit zij gekomen waren. Het vallen van stenen vermengde zich met gevloek. Hij streek met zijn hand over de muur en door do zachte druk gaf een steen mee- Hij viel met een doffe slug op de grond Toen greep hij met beide handen in hot gat en de ene steen na de andere liet zich heel gemakkelijk uit zijn voegen nemen. De toegang tot een andere kelder zei hij en onderdrukte een gevoel van voortijdige vreugde. Koortsachtig be gonnen zijn handen de stenen te verwij deren en ook Trude deed mee. Toen het gat groot genoeg was, glipte ze er door. Maar Grabert verzette zich tegen een verdere vlucht- Hij nam steen voor steen weer op en stapelde ze op het ge voel weer in de opening, totdat die dicht was. Gaan we niet verder? vroeg Trude angstig. Dat heeft geen doel. Ik ken het huis. Hiernaast is het bewoond. De kelder deur evenals de huisdeur zal zeker ge sloten zijn. Wij mooten hier wachten. Waarop Op de agenten. En dan Hij gaf geen antwoord. De stilte was angstaanjagend. Trude dacht er in te verdrinken en zocht steun. Toen zij zijn hand gevonden had, kon zij nog maar net een kreet van schrik onderdrukken Grabert wist, dat zij de revolver in zijn hand had aangeraakt- De stemmen aan de andere kant van de dunne muur kwamen dichterbij. Is dat nu iets groots? hoorde Gra bert dicht bij zijn oor vragen. Hij zweeg cn «lacht na. Toen zei hij zachtjes: Ga probeer er uit te komen. Ik ben liever alleen- Hier is het uit, zei een stem aan de andere kant. Ik blijf hier, fluisterde Trude dapper en toen voelde Grabert haar armen om zijn hals en haar lippen op de zijne Stijf en hulpeloos stond hij daar, en slechts langzaam hief hij zijn rechter arm op, legde die om haar schouders en drukte haar tegen zich aan. Schuw en voorzichtig alsof haar lippen de tere bladeren van een wonderlijke bloesem- kelk waren, beantwoordde hij haar kus en voelde de loop van de revolver tegen zijn slaap. We kunnen niet verder, liet een an dere stem zich achter de muur horen. Goed ik kom. Met gcstrompel cn gevloek trokken de speurhonden zich terug. Toen was het stil. Maar die stilte over viel hen als een roes, die hen allebei dronken maakte. Ze wisten niet wat zij deden. Zij spraken niet, zeiden niet dal zij van elkaar hielden, want ze wisten en voelden het. Dankbaar voelden zij zich jegens de duisternis omdat die zo barmhartig hun gezichten verborg, waar hun wederzijdse angst nog op ge schreven stond, dezelfde angst, die an ders altijd de mensen hier tot zwijgen doemde, maar hun lippen had geopend. Eindelijk lieten zij elkander los. en Tru de vroeg heel rustig: Wat nu Rudi Wil je weten ,hoe het met je ouders is? vroeg hij, in plaats van te antwoor den. Ja. dat wil ik wel, maar ik wil niet, dal: jij je in gevaar begeeft. Ik zal het nog vroeg genoeg vernemen. Wij kun nen er toch niets aan veranderen, ook al weten we, dat zij gearresteerd zijn. Waar zou je nu heen willen, Trude? Naar de overkant. Tk houd het hier niet meer uit. Ik ga niet graag, zei Grabert be drukt. Ik voel me als iemand, die zijn post verlaat., als een deserteur. Maar je" blijft immers in Berlijn, en iedereen, die je hier in het oosten no dig heeft, zal je weten te vinden. Daar kun je wel op rekenen. Zoiets wordt gauw rondverteld. Misschien kun je aan de overkant nog heter hulp bieden dan hier, want van dit ogenblik af. zou je er hier je handen aan vol hebben, je zelf in veiligheid te brengen. Je zou moeten onderduiken, dat snap ie toch wel. Jij bent een gevaarlijke verleidster, merkte hij zachtjes op. Zo? Daar heb ik op die bank in de Friedrichshain toch niet veel van ge merkt. Tien jaren heb ik in alle geval op de tweede kus moeten wachten. Je moet niet overdrijven, Rudi Hij lach te even en vroeg toen ernstig, hoe zij zich het leven aan de overkant dan voorstelde. We moeten werken, dat is duidelijk, en niet zo zuinig. Ik weet wat werken is en ik heb ook van een heleboel din gen verstand. Ik niet. Ik kan eigenlijk helemaal niets. Je denkt toch zeker niet. dat ik me door jou laat onderhouden Daar prakkezeer ik ook geen ogen blik over Iets zul je in alle geval toch wel kennen Optimiste- Gelukkig wel. Nou, vooruit dan Op naar het gou den westen, zei hij met lichte spot., trapte tegelijkertijd met zijn voet de muur omver en hielp Trude' weer door de opening. De weg scheen hun ineens LE PONT D'AVIGNON Dit is een mooie brug en de brug werd door bekwame handen gebouwd. Maar de brug over de geul naast de Noorder nol is ook iets aparts en kan ook ver geleken worden met le Pont d'Avignon. Een mooi voorbeeld van goede samen werking tussen de burgemeesters van Borssele en 's-Heerenhoek- De brug kan ook een brug zijn naar verdere goede samenwerking. Er is in Zeeland veel moois waar te ne men- Nu is er een bezienswaardigheid aan toegevoegd. 's-Heerenhoek P. Verdonk Hoofdstraat 26 BEVORDERINGEN BIJ HET MIDDELBAAR ONDERWIJS Onder het hoofd „Lezers schrijven" stond een stuk over bevorderingen bij het middelbaar onderwijs, waarover ik gaarne een opmerking wil maken. Wanneer men zelf een kind, in mijn ge val een dochter, heeft, die de chr- ho gere burgerschool te Middelburg be zoekt, is men ook geïnteresseerd in de prestaties van de leerlingen dezer school. In uw blad werd wel degelijk het aan tal niet-bevorderden aan deze school vermeld bij de uitslagen. Misschien kan de heer Mesu het bewuste nummer, 10 of 11 juli, ter heroriëntatie nogmaals van U ontvangen. Naar mijn mening is het een gelukkige omstandigheid voor de ouders, die gc~~ ne de verantwoordelijkheid dragen de opvoeding van hun kinderen, dat ook in Middelburg de mogelijkheid bestaat van christelijk middelbaar onderwijs. Velen zullen met mij dit toejuichen. Deze mogelijkheid doet echter geen - kele afbreuk aan het niveau, waarop het openbaar middelbaar onderwijs hier ter stede staat. Het principiële verschil tus sen openbaar en christelijk onderwijs moet door de heer Mesu gezocht worden noch in de prestaties der leerlingen, noch in de gepubliceerde uitslagen. Ik hoop. dat hierdoor een onjuiste me dedeling enigermate is ontzenuwd. Middelburg J. P. Coppoolse KINDEREN MET LUCIFERS Nu overal in den lande de vakanties aan de gang zijn, wilde ik uw aandacht vra gen voor bovengenoemd probleem. Op gezette tijden verschijnt in de dagbla den de mededeling dat doordat kinderen met lucifers speelden, de kapitale boer derij van de landbouwerte in de as werd gelegd. Dit kan dan nog aangevuld worden met".ha bos - heide duin - graan- en hooistapels enz. Hoewel door de radionieuwsdienst bij droogte steeds wordt gewaarschuwd voor bos- en heidebrandgevaar, gaat dit vooral bij de jeugd (stadsjeugd in het bijzonder) het ene oor in het andere uit. Men hoort het niet meer. Nu zijn gelukkig niet alle boerderij- of bosbranden enz. veroorzaakt door met lucifers spelende kinderen, maar een zeker percentage toch zeker wel. En vraag ik me dan af, moet dit nu maar de ene eeuw in de andere uit, doorgaan Of zal men nieuwe wegen zoeken om de kinderen hun vuurwerklust af te leren, nu de eeuwenoude wetten tegen bestrij ding der vuurtjes-stokerij geen resul taat hebben gehad. Moeten de eigenaars van boerderijen, bos-, heide- ol duinpercelen er steeds maar weer de schade incasseren door andermans kinderen aan hun eigendom men toegebracht. En maar toelaten dat zich veelal met lucifers op zak .bevin dende kinderen (vooral stadskinderen) zich op hun percelen bos, bouw- of wei land bevinden, of zich verdacht dicht bij hun graan- of hooistapels ophouden. Wordt het langzamerhand niet de hoog ste tijd dat er een verbod komt dat kin deren beneden b.v. 10 a 12 jaar zich niet met lucifers op zak zich mogen bevin den buiten de ouderlijke woning, en dat aan winkeliers verboden wordt, aan kin deren lucifers te verkopen, evenals dit geld voor de verkoop van sterke drank. En als dan de ouders met de kinderen het veld intrekken, laten ze dan hun gaskomfoortjes enz. even controleren en of het doosje lucifers er nog ligt. En als dan de bepaling ook nog gehandhaafd kon worden dat de ouders aansprakelijk zijn als hun kinderen bij derden de boel in de brand steken, zal menig echt paar ongetwijfeld mijn wenken ter harte nemen. De daad is nu aan de organen, die de plaatselijke politieverordeningen opstellen en bekrachtigen. Laat de ge meenteraden in bos-, heide- cn duinrijke gebieden .mijn voorstel eens proberen ingevoerd te krijgen. Koudekerke. J. C. Puijpe. KERKNIEUWS Spaanse bisschoppen doen beroep op sociale geweten De Spaanse bisschoppen hebben ter her denking van de verschijning, een jaar geleden, van de sociale encycliek „Ma ter et Magistra" van paus Joannes XXm, een schrijven gepubliceerd, waar in ze op regering, werkgevers cn werk nemers een beroep doen „hun sociale ge weten" te laten spreken en zich te hou den aan wat de paus in zijn encycliek leraart. Volgens de brief van de Spaan se hiërarchie geeft de economische hori zon van Spanje reden tot bezinning op collectieve verantwoordelijkheid. Een krijgsraad in Rome heeft een Italiaan reserve-kapitein, Luigi Spada. tot twaalf en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hü militaire geheimen zou hebben gegeven aan een Albanese diplomaat. In Straznice, Tsjechoslowakijewordt een folkloristisch festival gehouden, waaraan door dans- en zanggroepen uit bijna geheel Europa wordt deelgenomen. Een aardige opname tijdens het optre den van de groep Ciertuzen uit Sufari- kovo. DINSDAG 21 JULI 1862 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7 00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.). VPR O: 7-50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Cellorecital (gr.): Klassieke muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvita minen (gr.). 10.50 Voor de kleuters- 11.00 Voor de zieken. 12.00 Zang en pi ano: lichte muziek. 12.20 Regeringsuit zending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13-15 Eur. honkbalkamp. 13.20 Mededelingen of grammofoonmu ziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Metro- pole orkest en solist. 14.00 Kameror kest: klassieke muziek. 14.40 Voor dracht. 15 00 Viool en piano. 15.30 De vrouw in het wit, hoorspel- (herh. v- 5 november .1961). 16.05 Friese liedjes (gr.). 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Licht ensemble. 17.55 New York calling. 18.00 Nieuws. 18.15 Eur- honkbalkamp. 18-20 Pianospel. 18 30 Licht orkest. 19-00 Pa ris vous parle. gesproken brief uit Pa rijs. 19.05 Opera-aria's (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Discolaria. 21.00 Klank beeld over de luchtvaart. 21.20 Prome-i nadeorkest, zangsolisten en mannen koor 22.00 Sopraan en piano: Spaanse liederen. 22.30 Nieuws. 22.40 Actuali teiten. 23.00 Moderne muziek (gr.). 23 SR24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 —24 00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Moderne mu ziek (gr 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag (gr.). 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Jeugdkoor (gr.). 945 Voor de jeugd. 1015 Lichtbaken, lezing- 10.25 Moderne muziek (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Muziek houdt fit (gr.). 11.50 Volaan..... vooruit, lezing. 12.00 Middag klok noodklok. 12 04 Licht lunchcon cert (gr T 12.30 Mededelingen ten be hoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Amusementsmuziek (gr.). 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13 30 Lichte gram- vertrouwd te zijn. Bij de keldertrap ge komen. bleven zij staan. Blijf hier staan. Ik ga even kijken of de kust veilig is. Toen sloop hij als een dier de trap op. Trude was alleen en ging op de onderste trede zitten. Zij nam zich voor. p-eduldig te wachten, in nar van lieverlede werd zij onrustig. de tijd begon haar lang te vallen. Ten slotte hield zij het niet meer uit en ging naar hoven. De nachtelijke he mel hing vol wolken, maar de onzicht bare maan had ze doorzeefd met haar zachte licht Trude waagde zich tot op dc drempel van de deur en keek toen de straat af. Van Grabert was niets te zien. Een gevoel van zwakte overviel haar. Zij leunde tegen de rest van de gevelmuur aan en sloot de ogen- Plotseling schrok zij op en keerde zich om- Op de puinhoop tussen de muren stond Grabert en wenkte haar. Alles is in orde, zei hij. Je ouders zijn thuis. Ik moet je hartelijk groeten eri je moeder laat je zeggen, dat je je -een zorgen moet maken. Zij hebben aar niet op haar knieën gekregen, nu niet en nooit Dank je, zei zij slechts, nam zijn hand p" klauterde met hem over de Toen zij Pij het Lehrter station de sec- crens overgingen, bleef hij staan: !k heb nog iets vergeten, dat is waar ook. Je oom Vandrey heeft tegen je ou ders gezegd, dat Hilde bij dokter Ram- dohr is en overigens ben ik zo vrij ge weest hun om je hand te vragen. Trude knikte hem glimlachend toe. keek nog een keer achterom cn zei toen: Kom, je moet nu eerst iets tp eten krijgen EINDE mofoonmuziek. 14.00 Amusementsmu ziek (gr.). 14.35 Voor de plattelands vrouwen. 14.45 Lichte koorzang (gr.). 15.10 Lichte grammofoonmuziek. 15.40 Sopraan en piano: klassieke liederen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberich ten. 17.45 Regeringsuitzending: Surina me en het Koninklijk Instituut voor de Tropen, door dr. C. Nagtegaal. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Hammondorgel spel (gr.). 18.35 Dansorkest en zangso listen. 19 00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Licht te verteren (gr.). 20 30 Hol land Festival 1962: Strijkorkest: klas sieke muziek. 20.55 Concertgebouwor kest en soliste: Klassieke en moderne muziek. 21.55 De Zilverfluit, licht pro gramma. 22.15 22.25 Het boek van de dag. 22 30 Nieuws. 22.40 Licht orkest en zangsolisten. 2310 Grammo foonmuziek (licht). 23-5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Zendtijd po litieke partijen: Katholieke Volkspartij. 20-30 Tekenfilm. 20.35—22.10 Speelfilm. FRANS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S? 19.30 Uitzending van filosofie en leken- moraal- 20.00 Nieuws. 20.30 Rève d'Amour, toneelstuk. 22.00 Lectuur voor allen. 22.50 Nieuws. VLAAMS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S 19.50 Internationale jeugdkroniek. 20.00 Nieuws. 20.30 Documentair programma. 21,15 De liefdesbrief van Lord Byron, eenakter- 21.45 Eurovisie: De balletten naar Griekse sagen van Strawinsky. 22.25 Nieuws. De komende herfst zal in Zweden een beslist eenmalige aanbieding te koop zijn, namebjk gelig-bruin geschept papier, gemaakt van de trossen van bet admirahteitsschip „Vasa", dat in 1628 op zijn eerste vaart, vlak onder de Zweedse kust, door een fout in de constructie van het schip, gezonken is. Het schip is enkele jaren geleden ge licht. Het bleek nog in bijzonder goede staat te zijn. En hoewel eigenlijk geen enkel onderdeel van het schip, dat in volle glorie meer dan honderd stukken geschut zou voeren, verkocht mag wor den, moest voor de trossen een uitzonde ring worden gemaakt. Het bleek nanie- lyk niet mogelyk het hennep te conser- Omdat men voor het conserveren van de rest van het schip niet genoeg geld bij een kon krijgen uit giften en uit de en treegelden van het speciale museum, waarin het schip staat opgesteld, kwam men op de idee de trossen te verwerken tot papier en dit voor het goede doel te verkopen. HOOG EN LAAG WATER 24 juli Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge -+- nap uur meter 7.07 1.91 7.35 2.07 8.10 2.20 nap uur metei 19.27 1.82 19.55 1.98 20.20 2.11 nap uur meter 1.15 2.05 1.45 2.21 2.17 2.35 nap uur meter 13.29 1.63 13.58 1.79 14.29 1.93

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3