Kamercommissie over verdrag met Duitsland ernstig verontrust „Centrum" opende toneelseizoen met musical „Mensen, hé mensen" Goederentarieven N.S. 1 september omhoog „NEDERLAND KREEG NERGENS VOLLEDIGE SATISFACTIE" Zuiderkruisin Hollandia E.E.G.-conferentie over visserij INTERCONTINENTALE RAKET IS VOOR HET EERST ONDERSCHEPT Sprong van 4,80 m met glasfiberstok Demonstraties in Peru BIJ VLIEGRAMP IN THAILAND 26 DODEN Hervatting Frans- Tunesische betrekkingen D Toestand van Renard „hopeloos" ZATERDAG 21 JULI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GEHEEL DER VERDRAGEN VERONTRUSTEND" De „Zuiderkruis" is gistermiddag met 800 militairen van de Ko ninklijke Landmacht aangeko men te Hollandia. Op het laat ste deel van de reis werd het schip begeleid door het fregat „Evertsen". Dis is de tweede keer gedurende de af gelopen drie maanden, dat per schip militaire versterkingen naar Nieuw- Guinea zyn overgebracht. Het ande re contingent van ongeveer 800 mar maakte de reis met de „Waterman";, die tweede pinksterdag te Hollandia is aangekomen. Evenals bij de vorige aankomsten ston den op de kade Papoeafluitorkesten opgesteld met de Nederlandse- en West-Papoea-vlaggen. Hun vader landse liederen werden met groot enthousiasme begroet door de hon derden over de railing hangende en 2 uniformen geklede miiitai- De mensen van de fluitorkesten applau disseerden op hun beurt voor de op het bovenste dek van de „Zuider kruis" aangetreden twintig leden tel lende drumband, die het afmeren van het schip muzikaal begeleidde. De E.E.G.-commissie zal voor het einde van het jaar een conferentie over visserijproblemen organise ren. De conferentie, die een adviserend ka rakter zal hebben heeft ten doel de be langrijkste problemen die zich bij de overgang van de nationale politiek der zes E.E.G.-landen naar een gemeen schappelijke visserijpolitiek zullen voor doen, te behandelen, zo heeft de com missie verklaard in antwoord op een vraag van ir H. Vredeling, een der Ne derlandse leden van het Europese par lement. De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer zegt in haar voorlopig verslag inzake het wetsontwerp goedkeuring van het op 8 april 1960 in Den Haag tussen Nederland en Duitsland gesloten verdrag van mening te zijn, dat er geen sprake kan zijn van enig enthousiasme voor het geheel van de gesloten overeenkomsten. Hoewel de extra-complicaties die werden veroorzaakt door problemen rondom de zogenaamde Spaltungstheorie en de concessies voor de winning van petroleum en aardgas in het Eems-Dollardgebied, in hoofdzaak zijn weggenomen door het sluiten van aanvullende over eenkomsten, die door de regering bij nota van wijzigingen d.d. 6 juli 1962 aan de Staten Generaal zijn overgelegd en waarmee het wets ontwerp is aangevuld, is de bijzondere commissie van oordeel, dat het complex van verdragen weinig reden geeft tot voldoening. Zou het niet beter geweest zijn, zo vroe gen deze leden, indien de minister van buitenlandse zaken de volksvertegen woordiging veel eerder op de hoogte had gesteld van de negatieve gang van za ken bij de onderhandelingen en haar in het openbaar de vraag zou hebben voor gelegd, of het onder die omstandigheden nog wel wenselijk was de onderhande- dingen met Bonn voort te zetten? Deze leden vroegen zich af, of gezien het re sultaat, de onderhandelingen van Ne derlandse zijde wel met voldoende kracht zijn gevoerd. Raming Zich bij deze conclusie aansluitend wil den vele andere leden er in de eerste Staats op wyzen, dat van Duitse zijde e onderhandelingen kennelijk gevoerd zijn met de bedoeling er op strikt za kelijke wijze alles uit te halen wat er maar uit te halen was en zo min mo gelijk concessies aan de wederpartij te doen. In het normale, zakelijke verkeer tus sen twee landen is een dergelijke hou ding wellicht aanvaardbaar. Nu het echter bij de onderhavige onderhande lingen om ging, dat Duitsland er blijk van moest geven bereid te zijn de ont zagwekkende morele schuld, die het Derde Rijk op het Duitse volk geladen heeft, te erkennen en enigermate goed te malcen, moet men de door de Duitse onderhandelaars gevolgde methode van bikkelhard zakendoen als uitermate te leurstellend karakteriseren. Onbevredigend Op geen enkel punt is aan Neder land volledige satisfactie verleend. Nergens krijgt men de indruk, dat de Duitse onderhandelaars hebben laten blyken, dat zjj zich ervan be wust waren onder een zware morele druk te staan. Dat de Nederlandse regering dit onbevredigende resul taat tenslotte tocli heeft menen te moeten aanvaarden zal in den lande ir.oeilyk geestdrift kunnen verwek ken. Succes voor de V.S. Stap verder bij verdediging tegen raketten De Verenigde Staten zijn zeer te vreden over een succesvolle proef, waarbij een intercontinentale ra ket van het type Atlas door een antiraket-raket van het type Nike- Zeus is onderschept. Het is de eerste maal, dat een dergelijke proef, die al eens eerder was ge nomen. slaagt. Het betekent een belangrijke stap verder in de ont wikkeling van een anti-raketwa pen, waaraan de V.S., evenals Rusland, reeds geruime tijd wer ken. Of de Russen dergelijke proe ven al hebben genomen is niet bekend. De Atlas was gelanceerd vanaf de luchtmachtbasis Vandenberg in de Ver enigde Staten. Met een snelheid van 16.000 mijl per uur bewoog het pro jectiel zich door do lucht boven de Stille Oceaan in de richting van het 4800 ml|l var. de V.S. gelegen eiland Kwajalem. Zodra de Atlas op het ra darscherm van do basis Kwajalcin ver scheen, kwamen daar de rekenmachi nes in actie. Gevoed met de gegevens van het radarapparaat berekenden de com puters de koers voor de antiraket- raket, de op vaste brandstof vlie gende en uit drie trappen bestaande Nike Zeus. De onderscheppingsraket werd gelanceerd vanaf een speciale lanceerplaats en bereikte zijn doel op een hoogte tussen de 30 en 60 kilometer. Dc neus van de Atlas, die een atoom lading kan bevatten, maar in dit ge val met instrumenten was geladen, werd niet geraakt. De twee projectielen kwamen echter dicht genoeg bij elkaar om van een voor honderd procent ge slaagde proef te spreken. Wanneer de ncuskegel van de Atlas een oorlogs lading had gehad dan zou de raket in de lucht zijn ontploft. Hoe dicht de ra ketten waren genaderd, wilden de aan het project verbonden geleerden niet meedelen. De proef is niet alleen van belang voor het ontwikkelen van een verdedigings apparaat .tegen vijandelijke interconti nentale raketten maar kan de Ameri kaanse legerleiding tevens gegevens veren over de mogelijkheden van de eigen intercontinentale raketten. De Amerikaanse minister van defensie, Ro bert McNamara, sprak dan ook van een belangrijk resultaat voor de westelijke verdediging. KORTE PREDIKATIE maar Noach, de prediker der gerechtigheid, bewaard, toen Hij de zondvloed over de wereld der goddelozen bracht". (2 Pctr. 2 5b). Welk beroep Noach uitoefende weet ik niet. Boer, timmerman, visser f In elk geval kende hij de akker en de dieren. Zelfs kon hij, als Vcrolme thans, grote schepen bouwen. Zijn naam betekent „rustbrenger". Wa.s hij een figuur, tvaar rust van uitging t Nee, dat hing niet direct samen met zijn beroep. Mogelijk dat hij zich door zijn beroep op de ak ker dichter bij dc Schepper voelde. Het platteland kende vroeger nog de idylle, die niet verstoord werd door daverende tractoren. Evenwel was Noach's tijd mogelijk net zo rusteloos als dc onze. De wereld was al even godloos, zonder God, zonder vrede, zonder rust. In deze wereld was Noach zo „naïef" allereerst gehoor te geven aan God. Daarom was hij geen gedrevene of verdrevene als loxj mo derne slaven vaak zijn. Wij gaan zowat] onder in de vloed. Noach kwam eruit. Dan brengt hij een offer (lees Gen. 8 J22). Dat offer is geen bewijs, dat hiermee zijn goede wil betoond wordt tegenover dc Here God; geen prestatie,j zodat dc Here God blij mag zijn, dat er ook nog betere mensen op de wereld zijn, neen, het is een simpele belijdenis, dat elk mens, ook Noach, evenals het offerdier vervallen is aan de dood Ik ellendig mensAls zodanig is het een bede om vergeving, genade, vrede met God, Dit offer neemt God aan. Hij is genadig Hij schenkt de rust. Dat is Zijn gerechtigheid, daad van Zijn red ding. Deze gerechtigheid is concreet en geen van de werkelijkheid afgetrokken begrip Dooi zijn offer is Noach prediker van deze Gerechtigheid. Hij wijst heen naar Christus, die spreekt: „Komt. tot Mij, gij beladenen, Ilc zal U rust geven". Zo wijst Noach heen naar de Leraar der Gerechtigheid, Christus. Noach pre diker, Christus Leraar. En U 1 Durft U als Noach een uitzon dering te zijn, op het kantje af een zon derling f Durft. U het. alleen te wagen met, Christus of wilt. U soms wegzinken in de komende vloed f Wilt U dan door uw offer ook een prediker der gerech tigheid zijn f God vraagt erom, de we reld om U heen vraagt erom. WILIIELMIN ADORP. II. LINDEBOOM. De regering geeft een raming van het grote door Nederland geleden fi nanciële verlies, berekend naar de waarde van 1938. Zij weet, evenals de Duitse regering, dat van betaling van dit grote bedrag weinig of niets terecht zal komen. Iedereen zal be grijpen, dat wij hier de facto staan voor een klein vredesverdrag. Met deze feiten voor ogen is het resul- taat naar het oordeel van de hier aan het woord zijnde leden bescha mend. Goed gesteld krijgen de vol gende zaken haar beslag: Nederland krijgt 125 miljoen DM, deel uitmakende van een totaal be drag, om de slachtoffers van de na- ziterreur teja, laat ons maar zeg gen: af te schepen. Voor deoverige 155 miljoen DM moet Nederland alles en nog wat be talen en niemand weet hoe deze din gen geldelijk precies liggen. De Eems-Dollard-kwestie komt geen stap verder. Duitsland blyft op zjjn stuk staan. Verreweg het grootste gedeelte van de hoogst simpele grenscorrecties, die Nederland in 1949 verkreeg, moet thans worden prijsgegeven. Weinig goeds Weliswaar betoogt de minister, dat de in .1949 mede beoogde technische voor delen grotendeels behouden zijn, doch iedereen wist reeds in 1949 hoe onvol doende en onvolmaakt de correcties wa ren. De kunstmatige wijze, waarop thans het verkeer zal worden geregeld, belooft weinig goeds. Wie het geheel overziet, zal zich ver ontrust gevoelen. Hy zal zich moeten afvragen welk ander nut aanvaarding van deze verdragen heeft dan een niet- verscherpen van de Nederlands-Duitse tegenstelling. De minister, zo eindigden deze leden hun betoog, zal krachtige ar gumenten moeten aanvoeren om duide lijk te maken, waarom dit complex van traktaten zou moeten worden bekrach tigd. De Amerikaanse filmactrice Elizabeth Taylor wordt in Egypte als „ongewenst" be schouwd en mag het land niet binnenkomen met de groep Amerikanen, die dezer dagen in Egypte zal aankomen om daar de laatste opnamen voor de film „Cleopatra" te maken. Volgens het Egyptische blad „Al Achram" heeft de actrice vorig jaar deelgenomen aan een propaganda-actie voor een Israëlische le ning en heeft zij bij haar huwelijk met Eddy Fishor het Joodse geloof aangenomen. Een opname van de Finse pols stokspringer Lentti Nikula tijdens internationale wedstrijden in Stockholm, de atleet, die gébruik maakte van een glasfiberstok, sprong Jf.80 meter. Minister Strauss blijft aan De Westduitse minister van deren- sie Franz Josef Strauss heeft op aandrang van bondskanselier Adenauer en de Christelijk-Socia- le Partij in Beieren zusterpartij in die deelstaat van de C.D.U. besloten in functie te blijven. Strauss is verleden week de functie van premier van de regering van de deel staat Beieren aangeboden, maar hij be hield zich een besluit voor tot na de vergadering die hij gisteren met leden van de christclijk-sociale partij had. Een woordvoerder van het kabinet van Strauss in Bonn deelde moe, dat de mi nister had besloten rekening te houden met de mening' van partijvrienden dat hy deel bleef uitmaken van de bonds regering „gezien de huidige politieke situatie". CREMATIE PROF. ROMEIN Onder grote belangstelling is gistermid dag in het crematorium to Westerveld het stoffelijk overschot gecremeerd van de historicus en literator prof. dr. J. Romein, die maandag na een langdurige ziekte op 68-jarige leeftijd overleed. Onder de belangstellenden bevonden zich vele hoogleraren van de universiteit van Amsterdam, de beeldhouwers Hildo Krop en Huub van Lith. de kunstschil ders Peter Alma en Jo Voskuil, de schrijvers prof. dr. L. A. Donkersloot. G. K. van net Reve en prof. dr. Nagel (J. B. Charles), de directeur van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumenta tie dr. J. de Jong, de secretaris van de Raad voor de Kun3t Jan Kassies, Geert Lubberhuizen, voorzitter van de Com missie voor de Collectieve Propaganda voor het Nederlandse boc^k, wethouder mr. A. Roos van Amsterdam en vele oud-leerlingen. Veel plezier om Nederlands „blijspel" (Van een onzer verslaggevers). Het nieuwe toneelseizoen draait. Het is gisteravond op feestelij ke wijze geopend door de to neelgroep „Centrum", die in de Kleine Comedie in Amsterdam de première gaf van de musical „Mensen, hé Mensen". Mies Bouhuys heeft er de tekst voor geschreven en Walter Kous de muziek. Musical is een modebegrip. „Mensen, hé mensen" is niet een „My fair lady" of een „Free as air", de musi cal welke in september in Rotter dam ten doop wordt gehouden. Dat zyn operettes. Bij „Mensen, hé men sen" zit geen groot orkest in de bak, danst geen groot ballet mee en kun nen toneelspelers, zonder geschoolde zangstemmen, de liedjes wel zo on geveer aan. Vondst Musical-blijspel is voor „Mensen, he mertsen" de beste omschrijving- Eu als luchtig hors d oeuvre van een zwaar toneelseizoen, waarin het met Guus Hermus en Cruys Voorberg versterkte „Centrum" de ambitieuze stukken van het moderne repertoire gaat spelen, bleek het een vondst. „Mensen, hé mensen" speelt zich af in een straatje in het oude Amster dam (een schat van een in zwart en wit gehouden deeorijo van de jonge Haagse kunstschilder Herman Gor dijn), waar links Marten, de haring- boer woont en rechts mevrouw Van Hofwijck, de antiquaire. Die vindt dat dc haring stinkt en jarenlang stookt zij om de straat gepromoveerd te krijgen tot verkeersader. Voor het haringkraampje zaï dan geen plaats meer 2ljn. Liedjes spitser „Mensen, hee mensen" wordt ge speeld in een opvallend, in zwart en wit gehouden, decor van de jonge kunstschilder Herman Gor dijn uit Den Haag. Het wordt een complete oorlog tus sen beide groepen, met sitdowu- stukingen en met het optrekken van een muur van tonnen, dwars over de straat. Maar alles komt terecht, want Guusje, de dochter van de haring- boer, houdt van Bart, dc zoon van mevrouw Van Hofwyek. Eer beiden elkaar krijgen gebeurt er echter heel wat, want Mies Bou huys heeft een lawine van grappige situaties bedacht en ze heeft het ge heel rijkelijk bestrooid met liedjes. Dc liedjes zijn van tekst niet altijd even best. Ze zijn te vaak al te ge makkelijke rijmelarljtjes Het moet alles nog wat spitser. Maar ook nu is er bijzonder veel plezier aan deze Nederlandse semi-inutical tc beleven, want Walter Kous, die behalve de tintelende muziekjes schreef, ook de regie voerde, heeft met veel vaart en verve tal van vondsten in het ge heel verwerkt, en hy heeft de diverse typetjes flink naar liet dwaze door getrokken. Aangevoerd door Henny Orri, die anders hoogst dramatische rollen speelt, rennen groepjes kostelijk ge parodieerde toeristen door het straat je en Leen Jongewaard speelt gla/.en- wassertje Bodewijk met de allure van een regelrechte revue-komiek. Tournee Zo zijn er meer medewerkers die de show stelen. Ellen de Thouars bij voorbeeld is een aandoenlijke Leger des Heils soldate die dapper aan de oorlog meedoet. „Mensen, hé mensen" wordt tot eind augustus in de Kleine Comedie ge speeld. Daarna gaat het op tournee door liet land. Wie zijn vakantie in Amsterdam doorbrengt moet er in middels beslist een avondje heen. Mr. Schollen Waardering voor rapport commissie Witteman In zyn rede, uitgesproken ter gelegen heid van de officiële opening van het vierde wereldmuzïekconeours in Kerk- rade heeft staatssecretaris mr. Y. Schol ten (onderwijs, kunsten en wetenschap pen) gisteravond aandacht geschonken aan het deze week gepubliceerde rap port van de „commissie Witteman" en aan de reacties, die daarop zijn versche nen. „Ik moet daar wel over spreken, aangezien het in mijn oren nog nadreunt van de krachtige woorden in de protest- telegrammen, die ik van verschillende organisaties en orkesten heb ontvan gen, om maar niet te spreken van de forse taal in sommige persorganen ge bezigd", aldus de staatssecretaris. Mr. Scholten zei, dat de door hem over genomen aanbevelingen uit het rapport- Witteman de verbetering beogen van de '.tie van de orkestmusicus. „De pu- atie komt er op neer, dat de geza menlijke overheden zich bereid verklaard hebben jaarlijks niet minder dan ruim een miljoen gulden aan subsidies voor de salariëring van de orkestleden méér ter beschikking te stellen, een bedrag dat in twee fasen wordt bereikt". De staatssecretaris voegde hieraan toe, dat al is dan nu strijd ontbrand over de vraag welke orkesten het meest van deze salarisverbetering gaan profiteren de bereidheid tot zulk een aanzienlij ke opvoering van de subsidiebedragen toch wel wijst op een zeer positieve in stelling bij de overheden ten aanzien van de symfonie-orkesten en de musici. De politie van Lima (Peru) heeft donderdagavond van traangas gebruik gemaakt om een aantal demonstranten, die onder het uitroepen van „vrijheid" „weg met de dictatuur" door het stadscentrum trokken, te verspreiden. De betogers waren merendeels jongelieden. Belaunde Terry, de kandidaat van de volksactie-party voor het president schap, die tien dagen geleden de Peruviaanse hoofdstad had verlaten, is donderdag in Lima teruggekeerd. Het was deze partij die, bewerend dat de verkiezingsuitslagen waren ver valst, op de strijdmachten een beroep had gedaan om in te grypen. Terry had, volgens de door de com missie van toezicht op de verkiezin gen gepubliceerde uitslagen, 13.000 stemmen minder gekregen dan Haya de la Torre, de leider van de A.P.- R.A—partij. De minister van buitenlandse zaken van het nieuwe militaire bewind heeft aan de diplomatieke vertegenwoor digingen in Lima een toelichting op de staatsgreep gezonden en om er kenning van de nieuwe regering ge vraagd. Hij bevestigde evenwel, dat tot dusver geen enkel land de wens om betrekkingen met haar te onder houden, te kennen heeft gegeven. Een Comet-straalvliegtuig van de luchtvaartmaatschappij van de Verenigde Arabische Republiek is gisteren met 26 inzittenden (18 passagiers en 8 bemanningsleden) in een bergachtige streek van Thailand neergestort. Geen der inzittenden heeft bet ongeluk overleefd. Het toestel was op weg van Tokio naar Bangkok en had een tussenlanding ge maakt in Hongkong. Het werd door het vliegveld van Bangkok op de radar waargenomen, toen het voorbereidingen maakte voor de landing. Plotseling ver dween het toestel van het scherm. Het was toen op een hoogte van ongeveer 4000 meter. De gehele dag hebben he likopters van de Amerikaanse lucht macht opsporingsacties verricht. Op 150 km ten noordoosten werd het wrak uit eindelijk gevonden. Alle inzittenden ble ken dood. Frankrijk en Tunesië hebben gisteren besloten hun diplomatieke betrekkingen weer aan te knopen. Het besluit vloeit voort uit enkele dagen van overleg tus sen de Tunesische minister Ladghant en Franse regeringsvertegenwoordigers. De betrekkingen tussen beide landen werden een jaar geleden afgebroken als gevolg van „de slag om Bizerta", uitgebroken toen Tunesiërs de marinebasis Bizerta aanvielen. Ladgham, wiens functie in Tunesië overeenkomt met die van premier en minister van defensie in de regering van president Bourguiba, heeft eerder in de week een ontmoeting gehad met presi dent de Gaulle, daarna met Franse mi nisters. Het Wereldgebeuren /UWWW\AAA#W\AAAAAAAAAAnAAAAAAA/V\AAnnAAAAAAAAAAf\AA#V\AAA/\A/IAAAIWW\A/WVWW\AAAAAA/WWWWn/WW\AAAAAnAAAAA/\AAAAnAAAAAAAAAAA/1 De glimlach ,e mensheid is er wel aan gewoon ge raakt, dat in deze wat verwarrende den spreken. Neem bijvoorbeeld de hou ding van Rusland tegenover Nederland. Terwijl de Russen wapens leveren aan Indonesië en zich extra moeite hebben gegeven om de Nederlandeis dwars te zitten bij hun pogingen de vrede te be waren met Indonesië, is op een heel ander terrein de Russische regering de vriendelijkheid zelve jegens Nederland. De Russen voeren namelijk op dit ogen blik een „economisch offensief van de glimlach". Ze willen met Nederland, België en Italië bijzondere afspraken maken voor het vergemakkelijken van de wederzijdse handel. Ze zijn daartoe wel gedwongen omdat het niet zo voor treffelijk gaat met de ontwikkeling van het economisch leven in Rusland en in dat van de Russische satellietlanden. Er vallen telkens weer lelijke gaten in him economisch program en dan zijn er goederen uit Westeuropese en andere landen nodig om die gaten te dichten. Enkele maanden geleden moest de Russische regering haar onderda nen verrassen met een prijsverdubbeling voor vlees en boter. Zij maakte ook bekend, dat het gehele produktieplan in de agrarische sector lelijk in het hon derd was gelopen. Op het najaarscon gres van de Russische communistische partij werden daarover pijnlijke dingen gezegd. Vooral de tegenslagen in de re publiek Kazakstan trokken de aan dacht. Er werd geklaagd over tekort aan landbouwmachines, tekort aan kunstmeststoffen en insektenbestrij- dingsmiddelen. Daarnaast werd ook ge wezen op het gebrek aan coördinatie bij de industriële produktie en een van de felste critici was de heer V. E. Dymshits, die op het reeds genoemde congres werd gekozen tot lid van het Centrale Co mité. Van deze heer Dymshits zal men vermoedelyk in de toekomst meer ho ren, want enkele dagen geleden kon de correspondent van de New York Times in Moskou melden, dat hij voorzitter is geworden van het Russische Staatsplan bureau, dat de gehele Sowjet-economie leidt. Hij volgt de heer Novokov op, die zit ting heeft genomen in het uitvoe rend comité voor de economische sa menwerking tussen Rusland, Polen, Hongarye, Oost-Duitsiand, Tsjecho-Slo- wakije, Roemenië enz. Aangenomen wordt, dat Novokov tot taak krijgt het Oosteuropese economische blok beter te organiseren. Door een juistere coördina tie van de produktieplannen in de com munistische landen, door intensievere specialisatie en produktïeverdeling, uit breiding van de handel enz. wil men in de nabije toekomst nog minder dan tot op heden het geval is, afhankelijk zijn van handel met West-Europa en andere landen. Om nu even terug te komen op de heer Dymshits, hij klaagde op het jongste congres van dc communistische partij in Moskou ook ernstig over kapi taalverspilling in Rusland. Men moet zich niet verbazen over dat woord kapi taal, want in Rusland bestaat wel dege lijk een kapitalistisch stelsel, zij het dat het om staatskapitalisme gaat. Het niet-al-te overvloedige kapitaal, dat in Rusland beschikbaar komt wordt door de staat gedirigeerd en nu merkte de heer Dymshits op, dat het zo vaak slecht gedirigeerd wordt. Zo vertelde hij een bijzonder pijnlijk verhaal over een nieu we gereedschapfabriek in Voronetz. Met de bouw van die fabriek was men in 1947 begonnen en zij is nog altijd pas half klaar. Op dit ogenblik- loopt er in Rusland een zeven-jarenplan, dat over twee en een half jaar zo ongeveer gereed moet zijn. Wanneer het daarbij gaat zoals de heer Dymshits vertelde dan kan dat plan nooit op ti'i uitgevoerd zyn. Dat is dan waarschip.lijk wel de reden waarom men in Moskou aan de heer Dymshits als nieuwe voorzitter van de Staatsplancommissie de kans heeft ge geven de Sowjet-economie op een ge zondere basis te stellen. Hij zou dat moeilijke werk op korte ter- myn moeten doen, want er is haast bij. Een bijzonderheid is, dat Venianim Dymshits een jood is. In de laatste jaren liepen herhaaldelijk geruchten over antisemitische maatregelen in Rus land. Die geruchten waren zelfs bijzon der veelvuldig toen in 1957 Kaganowitz als laatste jood uit de hogere regionen van de Russische communistische partij verdween. Misschien moet men uit de benoeming van de 52-jarige heer Dyms hits in het centrale partijcomité afleiden, dat het toch met het antisemitisme in Rusland zo'n vaart niet loopt. Hij heeft overigens ook al enige inter nationale bekendheid, want als ingenieur stond hij aan het hoofd van de Russi sche werkgroep, die iv Bhilai (India) een hoogoveticomplex bouwde. Resumerend kan gezegd worden, dat premier Kroesjtsjew blijkbaar be slissingen heeft genomen, die er op ge richt zijn de tekortkomingen van de economische „planning" in Rusland zelf recht te trekken, de samenwerking met de satellietlanden te verbeteren en op die wijze te komen tot een stevige con currentie met de Euromarkt. Hij heeft zich de laatste tijd herhaaldelijk in zeer ongunstige zin uitgelaten over het Westeuropese economische blok, waar mee hij nu nog tegen zijn zin han del moet drijven, omdat de Russische economie nog te veel „gaten" vertoont. De 21-jarige Kent Durr (links) uit Kaapstad en zijn leeftijdgenoot Peter Kennedy uit Altrincham willen met huil respectieve paarden Jllephistophelesen „mr. Jinks" uit Engeland naar het vaste land oversteken voor een rit naar Zuid-Afrika. Zij willen een wereldrecord voor lange afstand paardrijden vestigen. De paarden grazen al drie weken in dezelfde wei om aan elkaar te wennen. V.N. VRAGEN: Streefdata voor onafhankelijkheid O ost-Nieuw-Guinea De beheerschapscommissie van de Ver enigde Naties heeft gisteren op Austra lië een beroep gedaan „realistische streefdata" vast te stellen voor zelfbe stuur of onafhankelijkheid van Austra lisch Nieuw-Guinea. De commissie verwierp het Russische voorstel dat het volk van Australisch Nieuw-Guinea „zonder uitstel" zijn vrij heid zou krijgen. De commissie nam een rapport over waarin steun werd gegeven aan de aan bevelingen van een V.N.-missïe. die heeft gepleit voor vestiging „van een waarlijk representatief" parlement op Australisch Nieuw Guinea binnen twee jaar, en grotere inspanningen op eco nomisch, sociaal, en opvoedkundig ter rein. De Australische regering is gevraagd de aanbevelingen van de V-N.-missie „ern stig te bestuderen". De leiding van de missie berustte bij sir Hugh Foot, ge wezen gouverneur-generaal van Cyprus. In de Franse staatscourant is de benoe ming van generaal Roger Gardet tot presi dent van het militaire gerechtshof gepubli ceerd. Ilij is de opvolger van generaal De Lurminat. die op 1 juli zelfmoord pleegde. PERCENTAGE NOG NIET BEKEND Tarieven voor reizigers niet gewijzigd Het ministerie van verkeer en wa terstaat heeft medegedeeld, dat aan de N.V. Nederlandsche Spoor wegen toestemming is verleend De toestand van de Waalse vak bondsleider André Renard, die 2 weken geleden door een beroerte werd getroffen, werd gistermor gen „hopeloos" genoemd. De oi-jarige André Renard, die voor zitter was van de Waalse Volksbewe ging, werd op 7 juli bewusteloos naar een ziekenhuis in Luik overgebracht en tweemaal geopereerd. Renard werd vooral bekend door zijn agitatie tijdens de grote stakingsbewe ging die in december 1960 en januari 1961 België in beroering bracht. Hij ont-1 popte zich voorts als een verwoed voor vechter voor een federale staatsvorm in België. over te gaan tot verhoging van de sedert 1 april 1957 geldende tarie ven voor het vervoer van stukgoe deren en wagenladingen. Het is de bedoeling, deze verhoging op 1 september a.s. te doen ingaan. De reizigerstarieven ondergaan geen wijziging. Van de zyde van het ministerie van ver keer en waterstaat is in antwoord op vragen nog vernomen, dat niet te zeg gen valt met welk percentage de tarie ven voor vervoer van stukgoederen en wagenladingen omhoog zullen gaan. De tariefsverhogingen zijn namelijk zeer fedifferentieerd. In allerlei bepalingen, yvoorbeeld over de afstand waarover goederen vervoerd worden en over af metingen en volume van die te vervoe ren goederen, zijn wijzigingen gekomen. Van de zijde van het ministerie werd opgemerkt, dat ook niet by benadering een gemiddeld percentage van de verho- gng genoemd kon worden, p een vraag of in de nabije of wat verder gelegen toekomst misschien toch ook de reizigerstarieven wijziging zul len ondergaan, antwoordde men daar niets over te kunnen meedelen. De Ne derlandsche Spoorwegen dreigen in de toekomst verlies te gaan lijden. De minister van verkeer en waterstaat heeft goedgevonden, dat een verhoging van de tarieven voor goederenvervoer zal plaatsvinden, maar hy heeft ook be paald dat de reizigerstarieven geen wij ziging mogen ondergaan, zo werd mee gedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3