PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLAND KRIJGT AAN DE RUN EERSTE KERNCENTRALE Indonesiërs bij gevecht gedood Dr. Van Roijen sprak minister Soebandrio Soebandrio overlegt met Thant EERSTE SL0E-D0K WORDT VOLGESTORT Bouw zoveel mogelijk door eigen industrie Generaal Norstad per 1 november ontslagen Traangas en wapenstok tegen demonstranten in Lima BIJDRAGE AAN OPERATIES VAN VERENIGDE NATIES VERPLICHT Betalen voor acties in Midden-Oosten en Kongo Cursus en levens beschouwing Vandaag... 205e jaargang - no. 170 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 21 juli 1962 „Mensen, hé mensen" in Kleine Comedie Pagina 3 TECHNISCHE PLANNEN WORDEN UITGEWERKT (Van onze Haagse redactie). De kogel ïs door de kerk. Nederland krijgt zijn eerste kernenergie centrale voor opwekking van elektriciteit en wat meer is, deze cen trale zal vrijwel geheel in Nederland zelf, door de nationale industrie worden gebouwd. Het principebesluit daarover is op 17 juli in het bestuur van de N.V. Samenwerkende Electriciteits Producenten ge nomen. De S.E.P. is er tot nu toe in geslaagd de plaats waar deze keruenergie-centrale za! worden gebouwd geheim te houden, doch volgens onze inlichtingen staat vast, dat de centrale aan de Rijn zal worden gebouwd, vermoedelijk benedenstrooms van Arnhem in Gel derland, zodat de lozing van bedrijfswater onmiddellijk op de Rijn en uiteindelijk op de Noordzee zal kunnen geschieden. Wij konden nog geen zekerheid krijgen of de invoer van de elektrici teit van de eerste Nederlandse kernenergie-centrale zal geschieden door aansluiting op de noordelijke arm van het Nederlandse elektri- citeits-koppelnet tussen Nijmegen en Apeldoorn, dat onmiddellijk bewesten Arnhem de Rijn passeert, of op de noordwestelijke arm, die van Doodewaard naar Veenendaal richting Velsen tussen Ren- kum en Rhenen over de Rijn heengaat. Dp S.E.P. heeft op 17 juli in beginsel zijn goedkeuring gehecht aan het plan voor de bouw van een centrale van 50 •megawatt (50.000 kw), een nogal klei ne centrale dus in vergelijking tot de met conventionele brandstof gestookte centrales van 150 megawatt, zoals die thans bijvoorbeeld in Geertruidenberg worden gebouwd. In verband daarmee heeft men ook be sloten geen beroep te doen op de Ame rikaanse financiële en technische faci liteiten, welke het verdrag tussen Euratom en de V.S. biedt. De termijn om op dat Euratom-V.S.-programma in j;e schrijven sluit dinsdag aanstaande voorgoed, maar zij zal nu voorbijgaan, zonder dat de S.E.P. in Brussel een plan voor het verkrijgen van die hulp heeft ingediend. Er wordt op het ogenblik naarstig go- werkt aan uitwerking van de technische plannen voor de eerste kernenergie-centrale. dat thans zeer birnenkort het bestuur De Indonesische infiltranten, die woensdag een overval pleegden op Mega en Sausapor aan de noordkust van Nieuw-Guinea op ruim honderd kilometer ten oos ten van Sorong, hebben donder dag de eerste verliezen geleden. Volgens oen In Ilollandia verstrekt officieel communiqué vielen er onder de Indonesiërs „enkele doden", in een eerste vuurgevecht met de Ne derlandse strijdkrachten, die hen op gespoord luidden nadat zij weer uit Sausapor waren vertrokken. Onder dc gesneuvelde Indonesische mili tairen bevindt zich een officier. Bij deze actie zijn een aantal wapens, granaten en buitenboordmotoren buitgemaakt, aldus het communiqué. Voorzover gisteren in Hollandia bekend was, waren de nlet-mllitaire verbin dingen tussen Sausapor en dc bui tenwereld nog niet hersteld. Er zijn geen verdere bijzonderheden bekend over het optreden der Indonesische infiltranten in Sausapor en Mega. Aan de actie tegen hen namen ook vlieg tuigen deel. In het communiqué werd verder nog meegedeeld, dat nabij Merauke en Fak Fak wederom „enkele" Indonesische parachutisten zijn gevangen genomen. Tijdens de zomcrconferentie van de C.H.U. welke donder dag in het conferentie-oord Woudschotcn te Zeist is ge- houden, is de heer J. Tilanus gehuldigd in verf/and met zijn 40-jarig lidmaatschap van de Tweede Kamer. Tijdens deze huldiging werd hem namens H.M. de koningin door minister Toxopeus het commandeur schap in de Orde van dc Ne derlandse Leeuw bij bevorde ring overhandigd. De bijgaan de'foto geeft hiervan een beeld. Neratoom De bouw van «1e centrale zal met in begrip van de reactor zoveel moge lijk in Nederland geschieden by de industrie die zich op dit terrein heeft ingewerkt. Het schijnt al wel verze kerd dat met name Neratoom, een gezamenlijke onderneming van ma chinefabriek Breda, Philips, de Rot terdamse Droogdok Mij, de Konink lijke Mij. „De Schelde", Stork Hen gelo en Werkspoor N.V. op ruime schaal zal worden ingeschakeld. De S.E.P. heeft in het afgelopen jaar intensieve besprekingen gevoerd met ondernemingen in de V.S. en zij heeft zich reeds nu verzekerd van het ver krijgen van een ruime mate van tech nische „know how" van een Amerikaan se reactorenproducent. Afvoer afvalwater Voor wat betreft de veiligheidsmaat regelen die nodig zijn bij het in be drijf houden van een kernenergie- reactor van de omvang die nu in Nederland geïnstalleerd gaat wor den, is reeds geruime tijd diepgaand overleg aan de gang met het mi nisterie van sociale zaken, waar dr. Wester een zeer scherp toezicht houdt op alle consequenties van het in bedrijf stellen van een dergelyke reactor voor de volksgezondheid. Vooral het probleem van de afvoer van koelwater is daarbij onderwerp van diepgaand overleg geweest. Volgens on ze informaties is daaruit de conclusie gevolgd, dat het koelwater, dat uit de Rijn wordt betrokken, ook wel weer op de Rijn geloosd zal mogen worden, mits daarbij verregaande veiligheidsmarges strikt in acht worden genomen. Hoe het probleem van de afvoer van de sterk radio-actieve stoffen zal worden geregeld, is voor het ogenblik echter nog niet bekend. Op eigen verzoek opperbevelhebber sinds de oprichting van de N.A.V.O. In een brief noemde president Kennedy generaal Norstad „een levend symbool" van Amerika's verplichtingen jegens de N.A.V.O. Norstad werkte tijdens de tweede we reldoorlog mee aan de organisatie van de luchtdekking van de landingen op Sicilië en in Italië. Hij nam deel aan vijf gevechtsvluchten en kreeg daarvoor een reprimande van de Britse lucht- maarschalk Sir Arthur Tedder. Geen grenzen Generaal Eisenhower heeft generaal Norstad eens beschreven als „een van de zeldzame mannen wier kun nen geen grenzen heeft". Veldmaar- Opvolger generaal Lyman Limnitzer Generaal Lauris Norstad, opperbe velhebber van de N.A.V.O.-strïjd- krachten in Europa heeft bij pre sident Kennedy zijn ontslag aan geboden. President Kennedy beeft dit ontslag aanvaard. Ook het verzoek van generaal Norstad om zich op 1 november a.s. te mogen terugtrekken is door president Kennedy ingewilligd. President Kennedy heeft vrijdag gene raal Lyman L. Limnitzer benoemd tot opperbevelhebber van de Amerikaanse strjjdkrachten in Europa. Hy benoemde generaal Maxwell D. Tay lor tot voorzitter van gezamenlijke chefs van staven. Leninitzcr volgt generaal Lauris Nor stad op en Taylor volgt Lemnitzer op. Norstad is op 20 november 1956 door oud-president Eisenhower als opperbe velhebber van de N.A.V.O. aangesteld. Hij kwam in de plaats van generaal Gruenther en was de vierde N.A.V.O. De politie van Lima heeft van traangas gebruik gemaakt om de monstranten, die onder het uit roepen van „vrijheid" en „weg met de dictatuur" door het stads centrum trokken, te verspreiden. Foto links: politie gooit traangas granaten naar een binnenplaats om samengeschoolde demonstran ten tot capitulatie te dwingen. Foto rechts: politiemannen bewer ken een demonstrant met de wa penstok. Groot tekort in V.S. over afgelopen begrotingsjaar De Amerikaanse regering heeft het be grotingsjaar 1962 afgesloten mot een tekort van 6,3 miljard dollar. Dit te kort is het grootste dat ooit in vredes tijd is voorgekomen met uitzondering van 1953 en 1959. schalk Montgomery noemde Norstad een van de beste luchtmachtmensen van de westelijke wereld. In Westduitse regeringskringen heeft men gezegd het ontslag van generaal Norstad te betreuren. Men wist te Bonn nog niet precies wat de redenen zijn die generaal Norstad tot deze stap hebben gebracht. De generaal had pas enkele dagen ge leden nog besprekingen gevoerd met president Liibke en de ministers van buitenlandse zaken en van defensie, Schroder en Strauss. In genoemde Westdi men dat de generaal in c tjjd het grootste begrip belangen heeft getoond. „OPENHARTIGE GEDACHTENW1SSELING" Overleg zou bevredigend verlopen De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban drio, heeft gisteren verklaard, dat hij verdere bespreldngen zal voe ren met de Nederlandse ambassa deur in Washington, dr. J. H. van Roijen, voordat in bet hofdkwar- tier van de Verenigde Naties te New York officiële onderhandelin gen zullen worden gevoerd. Hij verklaarde echter, dat er tijdens de geheime besprekingen tussen Indonesië en Nederland nog verscheidene „routine vraagstukken" moesten worden opge lost voor hij de Nederlandse ambassa deur nogmaals zou ontmoeten. In Amerikaanse officiële kringen wordt vernomen, dat de besprekingen tussen Nederland en Indonesië bevredigend ver lopen. In bevoegde Nederlandse kringen hoedt men zich evenwel voor het tonen van een al te groot optimisme. Naar A. F.P. vernomen heeft zullen de geheime besprekingen tussen Nederlandse cn In donesische afgevaardigden in het bijzijn van Bunker, die gisteren „ergens in Washington" werdën voortgezet, ook vandaag voortduren. In diplomatieke kringen wordt het niet erg waarschijnlijk geacht, dat nog deze week een akkoord inzake het beginnen van de eigenlijke onder handelingen zal worden bereikt. Optimisme Tydens een gistermorgen in Helsinki gehouden persconferentie heeft de waar nemend secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Thant, wederom zjjn op timisme uitgesproken voor wat betreft de ontwikkeling van de besprekingen tussen Nederland en Indonesië over de kwestie Nieuw-Guinea. Internationaal Gerechtshof f^antlijK Het Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft gistermiddag als zijn oordeel uitgesproken, dat de ledenstaten van de Ver enigde Naties verplicht zijn bij te dragen in de kosten van de speciale operaties van de volke renorganisatie in Kongo en het Midden-Oosten. Het hof kwam tot deze uitspraak met negen tegen vyf stemmen. De alge mene vergadering van de Vereni—1" Naties had op 20 december van vorig jaar besloten het hof te ver zoeken om een adviserende uitspraak over deze kwestie, nadat een aantal landen had verklaard zich niet ver plicht te achten bij te dragen in de kosten van de operaties, waarmee zij het niet eens waren. Een var deze landen, de Sowjet-Unie, was de Verenigde Naties, blijkens een publikatie van de volkerenorga- De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, «al vandaag per vliegtuig uit Washington naar New York ver trekken voor een onderhoud met ie waarnemend secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Thant. Dit heeft een woordvoerder van de Indonesische ambassade in Wash ington gisteravond verklaard. nisatie, op 30 juli jJ. bijna 25.5 mil joen dollar schuldig voor de opera ties in Kongo en bijna vier miljoen voor die in het Midden-Oosten. Frankrijk had toen een schuld van ruim elf miljoen dollar voor de ope raties in Kongo. Dit land draagt wel bij in de kosten van de strijd macht in het Midden-Oosten. Kosten In de uitspraak die werd voorgelezen door de president, de Pool Winiarski, wordt gezegd, dat de kosten waar toe machtiging is gegeven in een aantal resoluties van de algemene vergadering ter uitvoering van an dere met name genoemde resoluties van de assemblee en de Veiligheids raad, kosten zijn in de zin van ar tikel 17 lid 2 van het handvest. Daarin wordt gezegd dat de kosten van de organisatie worden gedra gen, zoals deze door de algemene vergadering over de lid-staten wor den omgeslagen. De vijf leden van het hof, die het blij kens aan de uitspraak gehechte ver klaringen niet met de eindconclusie eens zjjn, zjjn de president en de raadsheren Basdevant (Frankryk), Moreno Quintana (Argentinië), Ko- retski (Sowjet-Unie) en Bustamente y Rivero (!#eru). De andere negen zijn de vice-president, de Panamees Alfaro, en de rechters Badawi (Egypte), Wellington Koo (Nationa listisch China), Spiropoulos (Grieken land), Sir Percy Spender, (Austra lië), Jessup (V.S.), Morelli (Italië), Tanaka (Japan) en Sir Gerald Fitzraaurice Groot-Brit tannic Onstabiel maar zomers (Van onze weerkundige medewerker). Tot nu toe heeft juli ons met een tekort van 60 uur zonneschijn en nog maar 2 warme dagen teleur gesteld. Vrijdag kwam er een ver betering met in Brabant 25 gr. Celsius, gevolgd door een onweers storing die nu snel in de richting van Duitsland trekt. Tijdens het weekeinde zullen wij in een zuid westelijke luchtstroom liggen, waarin flinke perioden van zon neschijn voorkomen met op enke le plaatsen nog een bui. De aangevoerde lucht laat mid- dagtemperaturen van ruim 20 gr. toe. Hoewel het zomerweer nog wat wisselvallig blijft, ziet het er gunstiger uit dan in de laatste weken, die behalve te koel, ook veel te somber bleven. Renesse is enige maanden geleden nogal publiciteit ontstaan in periodieken van allerlei aard en richting. Wij wer den daaraan nog weer eens herinnerd bij het lezen van het meinummer van „Maatschappij-belangen", waarin een uitvoerig artikel over de school was op genomen. Die publiciteit van destijds had te maken met hoe kan het an ders in Nederland? de levensbe schouwing. Dit onderwerp werd vorig jaar aan de orde gesteld door het pro testants-christelijk weekblad „De Spie gel", waarin onder meer werd gespro ken over geestelijke beïnvloeding door een neutrale organisatie. De discussie, aanvankelijk in hetzelfde blad, werd voortgezet in allerlei bladen en tijd schriften, waarbij ook in het geding kwam de weigering van het C.N.V. om zitting te nemen in de Raad van Toe zicht. School en levensbeschouwing. Zij gaan in Nederland hand in hand: de jongste debatten rond de mammoetwet hebben het nog weer eens duidelijk ge maakt. Maar het gaat ons toch wel wat te ver, wanneer nu deze relatie ook in het geding wordt gebracht rond wat dan een „outward-bound school" heet. Zoals bekend gaat het hier om een in stelling, die wordt gefinancierd door grote ondernemingen en bedrijven, waarbij het doel is onder de cursisten een hechte teamgeest te kweken, hen fysiek en psychisch te harden, zodat zij in de onderneming een waardevolle plaats kunnen innemen. Tegenstanders echter zien deze school als een symp toom van de richting, die de samenleving naar het oordeel van sommige onderne mers opgaat, een richting dus, die niet verenigbaar achten met hun eigen levensbeschouwing. Van sommige zijden werd zelfs een waarschuwing gericht tot de ouders om hun kinderen niet te laten inschrijven als cursist op deze school, want men zou er geen re kening houden met werkelijk levens beschouwelijke achtergronden. En juist die achtergronden spelen bij de vorming van de jonge mens een belangrijke rol. Wy hebben deze discussie destijds ge volgd zonder echter overtuigd te worden van de argumenten contra. Het Taat hier om een cursus van nota bene 16 dagen meer niet! waarin aan dacht wordt besteed aan zeemanschap, sport- en lichaamstraining, gemeen- schapswerk en culturele vorming. Maar bovendien wordt er op gelet, dat de eigen levensbeschouwing van de cursist volkomen wordt gerespecteerd: predi kant en kapelaan leiden samenkomsten, er wordt voor gezorgd dat de cur sisten uit kerkelijke milieus de zondag kunnen vieren zoals hun levensover- ,ing dat voorschrijft. Het accent van opleiding als totaal dat moet worden toegegeven valt uiteraard niet op levensbeschouwing, maar op an dere elementen en misschien meent de buitenstaander, die van het lesprogram ma kennisneemt, dat het „hardingsele ment" wel heel sterk de nadruk krijgt. Maar het gezamenlijk optrekken van de jongelui, het werken met elkaar, is toch wel van groot belang. Het is geen wonder, dat juist de ondernemingen de ze opleiding voor hun mensen waardevol achten: voor elk bedrijf is teamgeest een „kostelijk goed", namelijk het met elkaar kunnen optrekken zonder dat er allerlei spanningen optreden. Wij erken nen, dat de levensbeschouwing in elk mensenleven fundamenteel is, maar be tekent dat nu, dat in een training, zoals die in Renesse wordt gegeven, aan de levensbeschouwing een essentiële plaats moet worden ingeruimd? Wij geloven van niet. Deze cursus vier weken wel te verstaan is in feite een afscha duwing van het dagelijks leven in het bedrijf. Voor hen die daarin werken moet het fundament reeds zjjn gelegd: als dat hecht en stevig is. dan kan daaraan een cursus van 26 dagen niets veranderen. Maar bovendien wil de lei ding daaraan niets veranderen: het res pect voor de ander en zijn principes is voor hen een wezenlijk deel van de trai ning. 0 Twee Noorse studenten. Bjoern Staib en Bjoern Reese, hebben bij Angmagssalik op Groenland afscheid genomen van de be schaafde wereld om met een hondenslee over te steken naar Godthaab aan de andere kant van Groenland. Zij volgen te weg die zeven tig Jaar geleden hun landgenoot Fridtjof Nansen aflegde. Zij hopen half september hun doel bereikt te hebben is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse genre- en portret schilder en lithograaf Henri J. B. Jolly te Antwerpen werd geboren. MORGEN is het 150 jaar geleden, dat de Franse operazangeres Antoi nette C. Saint-Huberty te zamen met haar echtgenoot, de graaf d'Entraigus, te Londen door een van de bedienden werd vermoord. In de afgelopen week is de eerste van de negen moten voor het grootste dok in de Sloehaven met beton volgestort. Men heeft slechts vijf dagen nodig gehad om de om vangrijke bekisting en bewapening voor bodem en zijwanden van de eerste moot vol te storten. Dit ge beurde met behulp van een gigan tische rijdende stortbrug die (zie foto) boven de bouwput is opge steld. Via transportbanden werd het met vrachtauto's aangevoerde beton over de stortbrug op de juis te plaats gebracht, een karwei waarmee men de afgelopen week dag en nacht zonder ophouden is bezig geweest. Vijfduizend kubieke meter beton was nodig voor deze eerste, 22 meter lange moot. Inmiddels is naast dezë eerste moot het vlechtwerk voor de bewapening en een deel van de bekisting reeds te zien, waarin het beton voor de tweede moot binnen afzienbare tijd kan worden ge stort. Voor het 32.800 tons dok van 215 bij 30,5 meter zullen negen moten nodig zijn. Inmiddels komt ook in het kleinere dok ernaast (geheel rechts op de foto) het werk op gang. Ook daar overspant een stortbrug de bouwput. De bodem van het grote dok, die gemiddeld op 16 me ter beneden N.A.P. ligt zal ruim zeven meter dik worden. De dokwanden zul len een hoogte van 12 meter krijgen. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1