PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Soebandrio vertrokken NIEUWE LANDINGEN VAN INFILTRANTEN OP NIEUW-GUINEA Plan voor ruilverkaveling Waterschap Walzoorden Mariniers begonnen met opsporingsactie Militairen nemen in Peru de macht over ARRESTATIES OP DE WEG NAAR BERLIJN EUROVISIE- PROGRAMMA VIA TELSTAR Privé-conferentie van Spaak Een hapje mals kokosvlees voor prinses Margriet PRINSESSEN ARRIVEERDEN NA VLIEGTOCHT OP SINT-MAARTEN Klassenstrijd Labour dient motie van wantrouwen in Vand aaq. 205e jaargang - no. 168 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie F. Vllssingen Walstraat 58-60, tel 2! red. tel 2425 adm. tel Donderdag 19 juli 1962 Duitse vakanties: wachten aan lijpe Pagina 2 P.Z.C., Middelburg. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, is gistermorgen uit Djakarta naar Washington vertrokken, voor een laatste onderzoek naar, zoals hij het noemde, „de be reidheid van Nederland om de kwestie westelijk Nieuw-Guinea op vreedzame wijze op te los- Hij wordt vergezeld door de vice-minis ter van defensie, luitenant-generaal Hidajat, en enige functionarissen van het ministerie van buitenlandse za ken. In een korte verklaring voor zijn ver trek, noemde dr. Soebandrio het een verstandige maatregel van president Soekarno om te besluiten hem, Soe bandrio. naar Washington te zenden om verder contact or te nemen met de Nederlandse vertegenwoordigers over dit netelige vraagstuk. Soebandrio zei zijn taak „zeer moei lijk" te achten. Het i.° echter voor de president noodzakeiyk alle mogelijk heden van een vreedzame oplossing te onderzoeken alvorens enigerlei be slissing te nemen waarbij het gehele Indonesische volk zou worden be trokken. De Oostduitse autoriteiten hebben gisteren meegedeeld dat ze „een aantal" westelijke weggebruikers die tussen Oost-Duitsland en het westen reisden, hebben gearres teerd. Volgens het Oostduitse ministerie van binnenlandse zaken werden de gearres teerden gezocht wegens gepleegde ver grijpen. TEN OOSTEN VAN SORONG In Hollandia is gisteren officieel bekendgemaakt, dat in de loop van de dag „een nog onbekend aantal Indonesische militairen" in zeil- en motorprauwen aan land zijn gegaan in de omgeving van Mega en Sausapor. Sausapor was tijdens de oorlog een Amerikaanse militaire basis. In de Indonesische radio-uitzendingen is herhaaldelijk gezegd, dat deze plaats door Indonesische parachutisten was bezet. Sausapor ligt ruim 100 kilometer ten oosten van Sorong, aan de noordkust van Vogelkop. Volgens het officiële communiqué bevinden zich bij deze groep „waar schijnlijk" de Indonesische infiltranten, die maandag reeds werden gesignaleerd op het eiland Waigeo in de Radja-Ampat groep. Dit zou betekenen dat deze prauwen er in zijn geslaagd door de Ne derlandse defensie heen te slippen en enige honderden kilometers over zee af te leggen zonder te zijn opgemerkt. De bevolking in de streek tussen Mega en Sausapor wordt geacht, fel anti-In donesisch te zijn. Direct achter het strand waar de nieuwe landing geschied de, begint een bergachtig en veelal on herbergzaam terrein. Ook gisteravond ontbraken nog officiële gegevens over het aantal gelande infil tranten. Het zou echter twee motorprau wen en een zeilprauw betreffen en vol gens schattingen zouden 60 man aan land zijn gegaan. In het communiqué wordt nog medege deeld, dat Nederlandse versterkingen zqn gestuurd om de Indonesische infil- Kabinet van generaals gevormd De Nederlandse vrouwen en kinde ren op de buitenposten in Nieuw- Guinea zullen door het gouvernement in staat worden gesteld, hun woon- Elaatsen te verlaten. Hiertoe werd esloten na een bezoek, dat gouver neur Platteel maandag en dinsdag aan Merauke heeft gebracht. Het betreft hierbij voornamelijk gezin nen in de plaatsen Mindiptana, Kepi, Agats en Tanah Merah, voorzover de vrouwen en kinderen daar al niet reeds eerder waren vertrokken. In de kringen van het gouvernement te Hollandia wordt er de nadruk op ge legd, dat „dc tijdelyke verhuizing naar een groter bevolkingscentrum" absoluut vrijwillig is en dat faciliteiten zullen worden verleend uitsluitend aan die ge zinnen welke zelf de wens te kennen hebben gegeven, niet langer in deze plaatsen te willen blijven. President Prado gearresteerd De Peruviaanse stafchefs hebben gisteren een militaire regering ge vormd, nadat president Manuel Prado was afgezet zonder dat een schot was gelost. Legereenheden omsingelden de regeringsgebou wen en bezetten het regeringsra diostation en het hoofdkwartier van de „A.P.R.A.", de revolutio naire partij voor Amerikaans bondgenootschap. Do 73-jarige president Prado werd vroeg in de morgen uit ztfn paleis ge knald en vcrmoedelHk naar de vlootbasis Port Callao overgebracht. De president had geweigerd de presidentverkiezingen ongeldig te verklaren, wat de legerlei ding had geëist. Hij de verkiezingen had geen der drie kandidaten de nodige eenderde van het aantal stemmen be haald. In een communiqué werd meegedeeld, dat er een militaire regering is gevormd bestaande uit de generaals Godoy, Lind- ley, Torres en vargas Prada. Gister middag heeft de nieuwe regering de eed afgelegd. Niet aanvaard Het huidige kabinet had maandag zijn ontslag ingediend, dat echter door president Prado niet werd aan vaard. In een poging de crisis op te lossen had Prado dinsdagavond het congres voor een bijeenkomst op 28 juli opgeroepen. Het congres heeft de macht een president te kiezen wanneer verkiezingen geen resultaat opleveren. De junta heeft in communiqués aange kondigd alle internationale verdragen en overeenkomsten te zullen eerbiedigen en met de andere Amerikaanse landen democratisch te zullen samenwerken. De regering is tegen geen enkele poli tieke party gekant en alle inwoners van Peru biyven volledig vrjj, zo word ge zegd. De premier van de nieuwe regering, generaal JRicardo Berez Godoy, heeft verklaard dat «Ie junta al het moge lijke zal doen om „binnen de kortst mogelijke tyd echte en zuivere ver kiezingen" te houden. De generaal zei dit onmiddellijk na de beëdiging van de nieuwe regering. Geen enkel lid van de nieuwe regering zal het preshlentschap of een openbaar ambt nastreven. Na het beëindigen van hun voorlopige mandaat zullen allen hun militaire post weer Prinses Margaret bij aankomst aan de Londense Festival Hall, waar zij een galavoorstelling van het London Festi val Ballet heeft bijgewoond. Maandag heeft de gouverneur van Nieuw-Guinea te Merauke zelf de activi teit van de parachutisten ondervonden. Tegen tien uur 's avonds werd een ge motoriseerde patrouille van de Neder landse strijdkrachten plotseling bestookt met vuur uit automatische wapenen na bij het vliegveld Moppa, dat op enkele kilometers afstand van Merauke is ge legen. Gouverneur Platteel was deze plaats 's middags nog gepasseerd. Naar aanleiding van dit vuurgevecht is het speciale vliegtuig, waarmee gouver neur Platteel naar Hollandia was ge reisd, aan een nauwkeurig Onderzoek onderworpen Het stond geparkeerd op het vliegveld op een plaats, waar de militaire bewaking het meest doeltref fend werd geacht. Aangezien vermoed werd, dat het toe stel, een Dakota van de „Kroonduif", door kogels kon zijn getroffen, werd er vóór de terugreis een grondig onderzoek ingesteld. De Dakota bleek echter niet te zjjn getroffen en de gouverneur heeft de terugreis naar Hollandia zonder vertra ging kunnen aanvaarden. Verkiezingen Het eerste televisieprogramma uit de Verenigde Staten zal maandagavond via Eurovisie worden uitgezonden tussen 20.00 en 20.30 uur. Daarna, tussen 22.45 en 23.30 uur zal dc Europe so bijdrage worden uitgezonden naar de Verenigde Staten. Het Europeso programma zal uit een korte inleiding en drie delen bestaan. Het eerste deel toont dc uitgestrektheid van het Eurovi- sienet en omvat beelden vanuit Gaellivare, gelegen boven de poolcirkel in Noord-Zweden, de zuidkust van Sicilië, Wenen en het meest westelijke punt: Land's End in Groot-Brittanië. Het tweede deel zal beelden van Europa's kunstschaten tonen, resp. in Parijs. Londen en Belgra do en dc Sixtijnse kapel. Het derde en laatste deel brengt de Amerikaanse kijkers naar de C.E.R-N. te Genéve, naar Hoog ovens te Duisburg, een opera te Rome. de Champs Elyssées en een nieuwsagentschap te Parijs. Van uit Engeland zullen hieraan waar schijnlijk nog beelden worden De producer van dit Eurovisicpro- gramma is de heer Aubrey Sin ger. Het Engelse commentaur voor de Amerikaanse kijkers wordt gesproken door de heer Ri chard Dimbley van de B.B.C., ter wijl de technische leiding zal be rusten bij de heer Eric Griffiths van het technisch centrum van de Europese Radio Unie te Brussel. tranten op te sporen. Deze tegen-actie wordt uitgevoerd door een amfibische eenheid mariniers. Uit woonplaatsen Vuurgevecht Een dertigtal vooraanstaande persoon lijkheden uit het politieke leven in de 6 landen der Europese Gemeenschappen en Engeland heeft zich gedurende twee dagen met de Belgische minister Paul- Henri Spaak verschanst in het kasteel Karreveld bij Brussel ter bespreking van de grote Europese problemen van dit ogenblik, dat wil zeggen «le plannen voor een politieke unie en de toetreding van Engeland tot de E.E.G. Woensdagmiddag, halverwege de tweede dag, ging de poort van het kasteel even open om een woordvoerder van Spaak tegenover een groepje journalisten, dat het „geheime conferentieoord" had ont dekt, te laten verklaren dat tien Britse en twintig E.E.G.-deelnemers een uitge breide, openhartige gedachtenwisseling hadden in een constructieve sfeer en dat iedereen hoopt dat de toetreding van Engeland ondanks alle moeiiykheden spoedig zijn beslag zou krijgen. fttuitlijfi Tijdens het bezoek van de 'prin sessen Irene en Margriet aan de West werden in Coronie de ko kosnoten zo uit de klapperboom geplukt en door de vorstelijke bezoeksters met smaak geproefd. ,Moet je nog een hapje kokos vlees" vroeg prinses Irene aan haar zuster. En prinses Margriet zei niet nee. PERZISCHE PREMIER AFGETREDEN De Perzische premier, dr. Ali Ami- ni, heeft dinsdagavond de Sjah het ontslag van zrjn kabinet aangeboden. De Sjah heeft dit ontslag aanvaard en dr. Amini verzocht aan te blijven totdat een nieuwe premier is benoemd. Het Perzische kabinet lieeft een week lang vruchteloos beraadslaagd over hot sluitend maken van de begroting, die een tekort van ongeveer 250 miljoen vertoont. Steelband speelde Wilhelmus Het is altijd druk, wanneer op het Julianavliegveld op Sint Maar ten het vliegtuig van Curagao aankomt, maar de belangstel ling van gistermiddag, toen de prinsessen Irene en Margriet moesten arriveren, sloeg alle re cords. Het was kort na het middaguur, toen het speciale vliegtuig met de prin sessen en het gevolg neerstreek op het vliegveld, waaraan liard wordt gewerkt om het gereed te maken voor de ontvangst van grotere vlieg tuigen dan nu mogeiyk is. Grote zand- en steenhopen markeren «ïan ook het terrein, evenals een grote installatie voor het ter plaatse vervaardigen van asfalt voor de nieuwe startbaan. GRAMMOFOONPLAAT VAN DIENST IN WESTERKERK VOOR ZILVEREN VORSTENPAAR ER IS EEN GRAMMOFOONPLAAT verschenen van de kerkdienst op zondag 29 april in de Westerkerk te Amsterdam, die door het gehele koninklijke gezin is bijgewoond. Voorganger was «le oud-hoofdvlootpredi- kant ds. J. H. Sillevis Smitt, organist Simon C. Jansen. Op verzoek van 2 de hervormde gemeente van Amsterdam is van deze dienst ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van het koninklijk echtpaar door een J grammofoonplatenmaatschappij een langspeelplaat (speelduur 50 minu- ten) gemaakt. De opbrengst 7,50 per plaat) is bestemd voor het restau- ratiefonds van het orgel van de Westerkerk. Benzinevaten De gezagvoerder van de bovenwindse eilanden, de heer J. J. Beaujon was de eerste die de prinsessen verwel komde. Het Wilhelmus, dat hierna opklonk werd op voor de gasten wel zeer bijzondere wijze ten gehore ge bracht, namelijk door een „steel band" waarvan de instrumenten be staan uit lege benzinevaten, die op een speciale manier zqn bewerkt om de verschillende tonen te kunnen voortbrengen. Nadat nog bloemen waren aangeboden, begaf de stoet zich op weg naar Philipsburg. Op weg naar Philipsburg passeerde de stoet het visserplaatsje Simsonbaai. Tot aller verrassing versperde de bevolking daar opeens de weg en begaven enige mensen zich naar de open auto, waarin beide prinsessen waren gezeten. Geheel onverwacht boden zij de prinsessen een kreeft aan, een gebaar dat zeer op prijs werd gesteld. Daarna vervolgde men de tocht Philipsburg, waar zich rond het stadhuis jeugdorganisaties en de har monie hadden opgesteld voor een aubade, die de prinsessen vanaf het balkon in ontvangst Er is een „klassenstrijd" ontbrand in de wereld van de Nederlandse or kesten. Verschenen is namelijk deze week het derde rapport van de com- missie-Witteman over de indeling van de grote beroepsorkesten in Nederland en daarin wordt voorgesteld het huidige stelsel van vijf (subsidie- en salaris-) klassen terug te brengen tot een systeem van drie. In de eerste klasse komt dan alleen het Concertgebouw orkest, in klasse twee uitsluitend het Residentie-orkest en in klasse nummer drie alle overige ensembles. Het gevolg van deze indeling is, dat de musici van het Concertgebouworkest twintig pro cent en van het Residentie-orkest tien procent hogere salarissen krijgen dan die van de andere orkesten. Slechts van één kant is tot nu toe enig gejuich gehoord, namelijk van de zijde van het Residentie-orkest, dat nu zqn achterstand bij het Concertgebouw orkest enigszins inloopt: het verschil tussen beide orkesten is thans namelijk 15 procent en wordt dus 10 procent. Maar voor het Rotterdams Philharmonisch en het Utrechts Stedelijk Orkest is deze nieuwe regeling een slag in het gezicht, want beide groepen zitten thans in klas drie en vier en worden nu gelijkge schakeld met het Frysk Orkest, het Noordhollands, het Gelders, het Bra bants, het Overijsels en het Groningse orkest. Maar ook het Concertgebouw orkest schijnt weinig voor de nieuwe indeling te voelen op grond van de niet van arrogantie vrq te pleiten overweging, dat dit ensemble zó uniek in ons land is, dat in feite de ver schillen tussen Am sterdam en de rest van orkestraal Ne derland heel groot moeten zijn. Men doet daar dik met uitdrukkingen als „nationale en internationale betekenis van het orkest", men praat over „succes volle buitenlandse tournees", men heeft de mond vol over „goodwill in Neder land en in het buitenland" en men noemt er het nieuwe voorstel een „ern stige ondermijning" van de positie van het orkest. Nee, het woord „klassen strijd" is echt niet overdreven. Wg hebben er overigens in deze Zeeuwse gewesten niet zo heel veel mee te maken. Er zijn echter drie orkesten, «iie wij regelmatig in Zeeland horen en die ook van hun kant in tegenstelling tot bijvoorbeeld het Con- ouworkest, hoewel dat preten- ationaal te zijn altijd moeite doen de relatie met deze provincie te onderhouden, nameiyk het Residentie-, het Rotterdams Philharmonisch- en het Brabants Orkest. Als belangstellend toeschouwer en luisteraar hebben wij dus wel interesse in deze „klassenstrijd", zodat we de vrijheid nemen ook onzer- zijds een mening ten aanzien van «lit onderwerp te poneren. Indien wq het goed begrijpen, dan is een van de redenen tot herziening van het huidige systeem de overweging «lat een beperking van het aantal klas sen het verloop bij de lager geklasseerde orkesten betrekkelijk gering zou maken. Wordt dat inderdaad bereikt met deze herziening? Het is mogelijk, maar waarom dan niet de hele classificatie over boord gegooid? Waarom een Con certgebouworkest hoger te taxeren dan het Residentie-orkest? Zij hebben wel iswaar elk een eigen karakter, maar it dunkt ons te ver om het één k boven het ander te stellen. En waarom het Rotterdams orkest on dergeschikt gemaakt aan het Residen tie-orkest? Er wordt aan de Maas op dit ogenblik een concertgebouw opge trokken, dat tot het beste van het vaste land zal behoren: een magnifiek gebouw voor het eigen orkest van Europa's grootste havenstad 1 Een orkest vooral, dat artistiek toch werkelijk niet geringe prestaties levert en dat voor de Neder landse muziek meer heeft gedaan dan menig ander ensemble. Toch wil de commissie Witteman deze groep lager aanslaan. Waarom? De Labourparty heeft gisteren een mo tie van wantrouwen tegen de Britse rege ring ingediend. In de motie staat, dat de regering niet langer het vertrouwen van hef volk geniet. Labour eist ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezin gen. De motie is een reactie op de wyzigingen tlie premier Macmillan in het kabinet heeft aangebracht. Project van ruim één miljoen gulden Gedeputeerde Staten van Zee land hebben dezer dagen een plan tot ruilverkaveling voor bet calamïteuze waterschap Walzoorden ter visie gelegd. In overleg niet de speciaal ingestel de voorbereidingscommissie, waarin nnder andere het Kroon domein als grootste grondeige naar een vertegenwoordiger heeft, werd een plan van voor zieningen ontworpen met het doel het gebied van 1140 ha, waarvan ca 1000 ha cultuur grond, een nieuwe structuur te geven. Half oktober zullen de behang- hebbonde eigenaren zich bij stemming over de uitvoering van dit project kunnen uitspre ken. De Nederlandsche Heidemaat schappij beeft begroot dat bet werk rond 1 miljoen zal kos ten. Hiervan zal 363.680 door de belanghebbende eigenaren in de vorm van ruilverkavelings rente moeten worden bijeenge bracht. In de resterende 63 pet. van de uitvoeringskosten heeft de Cultuurtechnische Dienst een bijdrage toegezegd. Het ruilverkavelingsplan voorziet o. m. in: verbetering van 5,6 km landbouw- weg en aanleg van 1,8 km landbouw- weg, waardoor een meer effectieve ontsluiting zal ontstaan. Voor het verkrygen van een opti male waterbeheersing moeten in het westelijk deel van het blok enige tra céverbeteringen worden aangebracht. De ten oosten van de ryksweg gepro jecteerde veranderingen in het water- lopenstelsel, die verband houden met de verbetering van de streekliaven Walzoorden en van de zwakke plek in de zeewering ter plaatse, zullen door derden worden uitgevoerd. Gestreefd wordt naar bouwlandka vels van 5 ha of meer, terwql ook de graslandkavels groter worden. Geen verplaatsing van de binnen de bebouwde kom gelegen boerderijen naar het veld. Mede in verband met de slechte kwaliteit der gebouwen wordt gedacht aan een vrijwillige be drijfsbeëindiging. Ook zal gestreefd worden naar een vrijwillige migratie van een aantal boeren naar Oostelijk- Flevoland. Op deze wqze wil men grond vrij krijgen voor vergroting van de reste rende bedrijven, wat eveneens op vrqwillige basis moet geschieden. Voor vergroting (tot 224 ha voor ak- kerbouwbedrqven en tot 21 ha voor gemengde bedrijven) is ca. 125 ha grond nodig. Het Kroondomein, dat bqna alle gronden in het blok ver pacht, wil meewerken aan eventuele regelingen. In het najaar van 1961 deed het be stuur van het calamiteuze water schap Walzoorden een aanvrage voor de ruilverkaveling van dit water schap en een deel van de Kruispolder. Men ile«?d «lit om te komen tot verbe tering van het algemeen landbouw kundige peil in de streek. De huidige ontsluiting voldoet niet aan de te stellen eisen. In het bijzonder werkt do verkaveling remmend op een eco nomische bedrijfsvoering. Het ruilverkavelingsblok dat grenst aan de ruilverkaveling Stoppeldijk, bestaat voornamelijk uit klei- en velgronden. De bewoning is spreid: er liggen in het gebied drie dorpen, namelijk Kloosterzande, Groenendijk en Walzoorden. Het cultuurareaal plm. 1000 ha dat in hoofdzaak uit slecht verkavel de nieuwlandgronden bestaat, is voor driekwart gedeelte als bouwland in gebruik. Voorts is er ongeveer 22% grasland en 2% tuinland of boom gaard. In het aigemeen is het sterk arbeidsintensief. Het gemiddelde landbouwbedrijf bo ven 2 ha is 16,22 ha groot en bestaat uit 10 gebruikspercelen. die gemid deld 980 m. van de bedrqfsgebouwen zijn gelegen. Daarbij komt nog. dat tweederde van deze kavels te klein is en een slechte vorm heeft. Opmer- kelqk is dat 98% van de oppervlakte verpacht is. Het Kroondomein is voornameiyk eigenaar van de gron den. Ontsluiting De ontsluiting van de gebruiksperce len is matig, niet zozeer omdat de dichtheid en de tracering van het wegennet onvoldoende is, doch door- (Zie slot pag. 2 kol. 2) Het zou naar onze overtuiging het beste zijn de musici van de Neder landse grote orkesten gelijkelijk te be handelen, zoals dat bq' de toneelgezel schappen ook gebeurt. Geen klasse-in deling, zelfde salarisschalen. Daarnaast kan men de mogelijkheid open laten om bepaalde extra-diensten te honoreren: een orkest naar het buitenland trekt daar inderdaad als een soort natio naal instituut optreedt, dan kan deze dienstverlening op gepaste wijze in de rijkssubsidie tot uitdrukking komen. Maar voor het overige moet men geen discriminatie toepassen. Wq" herhalen: Zeeland is niet recht streeks bq deze klassenstrijd be trokken. Maar als helangstellend toe schouwer zijn we benieuwd naar de uitslag van de „gevechten", die de ko mende tijd zonder twijfel rond het rap port Witteman zullen worden geleverd. Leeuw „Romeo" mag bij Boltini niet meer meedoen De leeuw Romeo, die. bij een circus voorstelling in Zutfèn de 34-jarige Franse dompteur Michel Lecrocq zo ernstig verwondde dat hij overleed, mag niet meer in circus Boltini op treden. Dit heeft Tony Boltini. dc directeur van het circus, besloten nadat Romeo opnieuw het veelbe sproken leeuwenummer had ver stoord. Dit gebeurde dinsdagavond bij de Am sterdamse première van het circus Boltini. Dompteur Bobby Althoff moest zelfs van zijn alarmpistool ge bruik maken om de door Romeo on rustig gemaakte bronstige leeuwen tot bedaren te brengen. Na twintig minuten angstige spanning werd het leeuwenummer afgelast: Tony Bol tini gaf Althoff opdracht zich uit de kooi te verwijderen. „Ik vind het risico te groot", zei een zenuwachtige Boltini in de pauze. „Eergisteren ging in Beverwijk al les nog goed, maar nu zag ik meteen dat Romeo weer moeilijkheden zou gaan maken. Hij gaat nu uit de is het 250 jaar geleden, dat in Engeland voor het eerst „stamp tax" (belasting op nieuwsbladen) werd ingevoerd. Dit voorbeeld werd later door andere landen waaronder Nederland gevolgd- De belasting vormde een grote be lemmering voor de ontwikkeling van het dagblad wezen. 'vwvwwvwwwwwvwvvvwwwvwvwvwvJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1