fciglebBrt EERSTE KAMER gaat akkoord met associatie van Surname bij E.E.G. „Maak van Suriname een koninkrijk met prinses Irene als koningin" KLANKBORD Engelsen aanvaarden E.G.K.S.-beginselen Hogerhuis verwerpt beroep Nederlandse zeeman REGERING OVERWEEGT GROTERE BEVOEGDHEDEN VOOR STATEN ORKESTEN PROTESTEREN TEGEN NIEUWE SALARISMAATREGELEN VOOROPVOLGEN DR. TILANUS 2 KANDIDATEN Mr. Beernink en dr. Diepenhorst Per kano naar de Vierdaagse Kamerleden op de bres voor overheidspensioenen mt het logboek van de heer Kardux- OPERATIE SO.OOO ENGLEBERT M I Vier Amsterdamse tyfuspatiënten hersteld WOENSDAG 18 JULI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Gedelegeerden namen aan debatten deel Daders aanslag op Soekarno ter dood veroordeeld Twee Indonesiërs die tweemaal president Soekarno naar liet leven zouden hebben gestaan, zijn door een militaire rechtbank ter dood veroordeeld, heeft de Indonesische radio gemeld. De twee Senoesi Ikrap, 30 jaar, en Kamil, 23 jaar zijn veroordeeld op de aanklacht gepoogd te hebben Soekarno op 14 mei in de paleistuinen te ver moorden. Ook deed het hof de onthul ling, dat het tweetal op 8 maart had gepoogd de president te vermoorden. Vijf revolvers, twee stenguns, munitie en een handgranaat waren als bewijs materiaal gedeponeerd. Het Britse Hogerhuis, handelend in zijn kwaliteit van opperste gerechtshof, heeft het hoger beroep van de Nederlandse zeeman II. W. R. verworpen. De 29-jarige R., matroos van het Neder landse m.s. „Wiema", was in Chester veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf wegens moord op een 21-jarig dienstmeisje. Margaret Hughes. Het meisje werd in het huis van de dokter, waar zij diende, gewurgd aangetroffen. Het hoger beroep van R. was gebaseerd op de vraag of een brief, die als een be kentenis werd aangemerkt, en die kort voor zijn arrestatie door R. aan diens vrouw was verzonden, als bewijsstuk kon worden toegelaten. De brief werd door de kapitein van het schip niet ge post maar aan de politie in handen gege ven. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de Tweede Kamer verleden week woensdag het wetsontwerp dat voorziet in de associatie van Suriname met de E.E.G. heeft aan genomen, verenigde gisteren ook de Eerste Kamer zich ermee. Aan gezien het hier de behandeling van een rijkswet gold, fungeerde nu ook de Eerste Kamer als koninkrijksparlement. De voorzitter accentueerde dit door de bijeenkomst, waarin de bijzon dere gedelegeerden benevens de gevolmachtigde ministers van Su riname en van de Nederlandse Antillen respectievelijk de heren Pos en Lampe, aanwezig waren, min of meer het karakter te geven van een aparte vergadering. De voorzitter, mr. Jonkman, heette de bijzondere gedelegeerden met vriendelij ke woorden welkom. Het waren de heren Lachmon van de Verenigde Hindoe- staanse Partij, mr. C. Ooft van de Pro gressieve Surinaamse Volkspartij en J. Pengel van de Nationale Party Surina me alle drie leden van de regerïngs- partyen en I. Soemita van de Indone- he K.T.P.l. en Poetoe van de Nicke- Jise onafhankelykheidsparty, heiden leden van de oppositie in de staten van Suriname. Tegen associatie Aan het debat namen van de zijde van de Kamer deel mevrouw Van Ommeren- Averink (c.p.n.) de enige, die zich tegen de associatie van Suriname met de E. !.G. verzette, omdat zij deze associatie naar zij zei, niet in het belang van Su riname vond en de heren Delprat (v.v. d.), Kraayvanger (k.v.p.), De Gaay Fortman (a.r.), Reyers (cJi.), Cammel- beeck (p.v.d.a.) en Kapteyn (p.v.d.a.). Men juichte de associatie toe, omdat men haar in het economisch belang van Su riname achtte. Dit land zal waarschijn lijk een groter afzetgebied in de Euro pese landen krijgen en dat zal de ont wikkeling van de industrie in Suriname stimuleren. Levensbelang De byzoncere gedelegeerden waren voor de associatie van Suriname met de E.E.G., omdat zij het als een le- TELEURSTELLING EN ONGENOEGEN „Wezenlijk overleg heeft niet plaats gevonden' Het bestuur van de Vereniging van Le den van het Concertgebouw Orkest en de Stichting Rotterdams Philharmomscli vervatte voorstellen betreffende de sala riëring van de Nederlandse symfonie orkesten. De Vereniging van Leden van het Con certgebouw Orkest zegt de voorgestelde maatregelen een slechte beloning te achten voor de goodwill, die het orkest voor Nederland in het buitenland heeft gekweekt. De vereniging ziet deze maat regelen tevens als een ondermijning van de positie van het Concertgebouw Or kest. Overgenomen Door de uitvoering van de in het rap- port-Witteman vervatte voorstellen zou den de salarissituaties by het Concert gebouw Orkest, het Rotterdams Phllhar- monlsch Orkest en het Utrechts Stede- iyk Orkest slechter worden. Daarentegen zou de positie van het Residentie-Orkest en de provinciale orkesten sterk verbe teren. De staatssecretaris van o. k. en w. heeft de voorstellen van het rapport-Witteman OM HALF TIEN VERS BROOD (Van onze parlementaire redacteur). Binnenkort zal van 's morgens half tien af 's zaterdags van negen uur af vers brood mogen worden verkocht. De Eerste Kamer nam nameiyk gisteren zonder hoofdelijke stemming een wets ontwerp aan tot wijziging van de ar beidswet, waardoor de vervroeging van het uur, waarop vers brood te verkre gen zal zyn, wordt mogeiyic gemaakt. Bovendien opent het wetsontwerp de mogelijkheid tot ploegendienst in de bakkerijen. Het verbod van nachtarbeid wordt niet aangetast. De Eerste Kamer heeft gisteren voorts zonder hoofdelijke stemming het wets ontwerp goedgekeurd, dat de regering machtigt tot een bedrag van ten hoog ste vijf miljoen gulden deel te nemen in het kapitaal voor de stichting van een groot congresgebouw in Den Haag en mot de gemeente Den Haag ieder voor de helft van dertig miljoen gulden ga rant te zijn voor de rente en aflossing van een te lenen kapitaal. „OLD BILL" WAS TOC1I NIET ZO OUD Vele stormen waren er over het grijze hoofd van ..Old Bill Malbert", een inwoner van de Noordengelse stad Hud- dersfield. gegaan en met de oorspron kelijke kleur van zyn haardos waren ook vele illusies verdwenen. Doch er was er vooral één overgebleven, namelijk het gevoel dat hy met zijn uit zonden yk hoge ouderdom van 107 jaar, toch iets bezat dat zeer zeldzaam was. En deze mening werd tot in zeer hoge kringen gedeeld, getuige het feit dat koningin Elisabeth hem elk jaar met zyn verjaardag een gelukstelegram zond. Doch na zyn 107de verjaardag, die hy bijzonder opgewekt en onder grote be langstelling vierde, kwam er een kink in de kabel. Op het kantoor van de bur gerlijke stand in Huddersfield wilde men wel iets meer weten over de hoogbejaar de inwoner. Er werd navraag gedaan in zyn geboorteplaats Londen en toen bleek, aan de hand van Malberts ge boortebewijs, dat hij wel oud was. na meiyk 89. doch niet de 107 jaar telde, die hy zichzelf had toegemeten. En nu heeft „Old Bill Malbert" nog vóór zijn negentigste jaar. het tydeiyke met het eeuwige verwisseld, zodat hij ook niet de kans heeft gekregen de 107 jaar, die hy had willen leven, tot de zyne te maken. overgenomen. De wijzigingen zullen na goedkeuring door het college van rijks- bemiddelaars in twee fasen worden inge voerd. De eerste wijziging geschiedt met terugwerkende kracht tot 1 januari 1962, de tweede per 1 januari 1964. Het bestuur van het Orkestenverbond (Verbond van Verenigingen van Le den der Nederlandse Symfonieorkes ten), heeft aan de staatssecretaris van het ministerie van o. k. en w. mr. Y. Scholten, het volgende tele gram gezonden Weinig bevrediging „Nadat de commissie Witteman een jaar geleden haar rapport heeft uitgebracht, wordt het thans gepubliceerd op een tydstip waarop het onmogeiyk is het standpunt van het voltallig bestuur van het Orkestenverbond te bepalen, hetgeen wy bijzonder betreuren. „Wy volstaan derhalve met als de voor lopige mening van het dageiyks bestuur uit te spreken dat het rapport, en nog in mindere mate het besluit dat U op grond daarvan hebt genomen, ons wei nig bevrediging kan schenken. Van een totale herwaardering van het beroep van orkestmusicus, die wy herhaaldelijk in het openbaar en bij de commissie Witteman hebben bepleit, is ook nu geen sprake. Elementaire eisen Ondanks dat zulks herhaaldeiyk in uit zicht is gesteld heeft een wczeniyk over leg met de orkestmusici over de hoogte van hun salarissen ook nu niet plaats gevonden, zodat wederom niet is vol daan aan elementaire eisen die in deze tyd gelden voor de verhouding tussen werknemers en werkgevers. De conclu sies van de commissie inzake het veilig stellen van het Concertgebouworkest als nationaal orkest stellen ons bijzon der teleur. Om al deze redenen protesteren wy te gen de gevolgtrekkingen van de com missie Witteman, en in niet mindere mate tegen het besluit dat U op gnond daarvan hebt genomen. Wy stellen ons voor daarop binnen afzienbare tyd te rug tc komen". (Van onze parlementaire redacteur) Als opvolger van dr. H. W. Tilnnus in de functie van voorzitter van de Christelijk Historische Tweede- Kamerfractie hoort men in Den Haag op het ogenblik behalve mr. Beernink ook noemen dr. I. N. Th. Diepenhorst, oud-burgemeester van Epe en oud-lid van Gedepu teerde Staten van Gelderland. In de Chrlstciyk Historische Unie is men algemeen van mening dat het voorzit terschap van de party en dat van de fractie in do Tweede Kamer niet samen behoren tc gaan. Vandaar dat mr. Beer nink, gemeente-secretaris van Ryswyk, enige jaren geleden dr. Tilanus is opge volgd als voorzitter van de partij en dr Tilanus voorzitter van de fractie is ge bleven. De heer Beernink is tweede voorzitter van dc fractie en het zou dus voor de hand liggen, dat hy ook de plaats van dr. Tilanus gaat innemen als voorzitter van dc Tweede-Kamerfractie van de C.H.U. Hijzelf acht dit niet uitgesloten. Het zal echter afhangen van de nieuwe Chrlsteiyk Historische fractie, die na de verkiezingen van 1963 optreedt, of men de heer Beernink zal aanwyzen. Mocht men zich houden aan de split sing van de functies, dan schynt de heei Diepenhorst de eerst in aanmerking ko mende kandidaat te zyn. vensbelang van Suriname zien, dat het zyn produktie opvoert. Daarvoor moet afzet zyn. In het in politiek opzicht stabielere Europa hopen zij daarvoor meer kansen te vinden dan in de Latijns- Amerikaanse landen. Minister Korthals zei, dat het plan be staat om de goedkeuringsprocedure van overeenkomsten, die ofwel Suriname of wel de Nederlandse Antillen betreffen, van de Staten-Generaal meer naar de Staten van die delen van het ryk te ver leggen. Sprekende over de Latyns-Amerikaanse vrijhandelszone zeide minister Korthals, dat Suriname door associatie met de E.E.G. zich daarvan geenszins afsluit. Mogelijk wordt Suriname een schakel tussen die vrijhandelszone en de E.E.G. Snelste weg Prof. De Quay verving minister Luns in dit debat. De premier zei dat voor de associatie een gedegener juridische con structie denkbaar zou zijn, maar dat dan een veel langere procedure nodig zou zijn geweest. De snelste, zeer bruikbare weg werd gekozen. Over de vraag hoe het met de associa tie zou gaan indien Suriname in vol- kenrechteiyke zin een soevereine staat zou worden, zei prof. De Quay, dat de associatie op wens van Suriname dan kan worden gecontinueerd indien de lid staten hierin toestemmen. Het morele recht tot continuatie zal groot zijn. Prof. De Quay verklaarde dat het niet eenvoudig is definitief te zeggen of een gevolmachtigd minister de minister van buitenlandse zaken tijdens E.E.G.-be- sprekmgen kan vervangen. Ofschoon volwaardig lid van de rijksregering, is de gevolmachtigde minister geen ver antwoording schuldig aan de staten van zyn land of de Staten-Generaal^ Wel worden in elk geval de gevolmachtigde ministers nauw betrokken in E.E.G.-za- ken, hun landen betreffende. In Venlo kamperen IS Engelse militairen op het terrein van de Frederik Hendrik kazerne. Onder leiding van kapitein Johnson zijn de militairen met zes kano's uit Dover het Kanaal overgestoken naar Calais. Over de verschillende binnenwateren in Frankrijk en België kwamen zij via de Maas in Venlo, waar zij enige dagen blij ven. Volgende week gaat de kapi tein met zijn mannen deelnemen aan de Vierdaagse van Nijmegen. Soblen sneed zich om in Engeland te kunnen blijven De 61-jarige spion dr. Robert So blen, die in de Verenigde Staten tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft gisteren voor het hooggerechtshof in Lon den verklaard dat hij zichzelf doel bewust heeft gewond om in Enge land te kunnen blijven. Zoals bekend was Soblen naar Israël gevlucht, maar door dit land weer per vliegtuig naar de Verenigde Staten te ruggestuurd. „Het was geen poging tot zelfmoord. De wond die ik op mijn pols aanbracht lag in de lengte. Wanneer ik mijn pols dwars doorgesneden had, zou ik dood gebloed zijn. Ook de wond in mijn buik, betrof alleen de huid, de spieren kwa men er niet door", zo verklaarde So blen. Het hof bespreekt de wettigheid van de detentie van Soblen in Engeland. In Londen werd Soblen na de landing van zijn vliegtuig naar het ziekenhuis over gebracht en daarna gevangen gezet. Leden van rijf kamerfracties zijn in de bres gesprongen voor het gepensioneer de overheidspersoneel in verband met de achterstand, die naar hun mening in de pensioenen is ingetreden sedert 1957, in welk jaar de algemene toeslagwet 1957 in werking trad. De leden van de Tweede Kamer, de he ren Blom (p.v.d.a.). Ritmeester (v-v.d.). Van der Zanden (k.v.p.), Smallenbroek (a.r.p.) en Beernink (c.h-u.) hebben de minister van binnenlandse zaken schrif- telyk gevraagd, of de minister niet van oordeel is dat het evenwicht tussen de salarissen en de pensioenen van het overheidspersoneel, verkregen bij de in werkingtreding van de algemene toe slagwet 1957, sindsdien ernstig is ver stoord. Zij vragen de minister of hij, in ver band daarmede en rekening houdende met de omstandigheid, dat, ook al wordt de in uitzicht gestelde nieuwe pensioen wet weldra ingediend, het nog wel enige 'aren zal duren, voor deze wet in wer ing zal treden, bereid is een zodanige voorlopige voorziening te bevorderen, dat de achterstand der pensioenen zo veel doenlijk en zoveel mogelyk, door verhoging van de in de algemene toe slagwet 1957 genoemde percentages, wordt opgeheven. Onderhandelingen begonnen Voor de toetreding slechts technische wijziging nodig De Britse minister Edward Heath heeft gistermorgen in Luxemburg de ministers uit de zes E.G.K.S.- landen en de Hoge Autoriteit offi cieel medegedeeld, dat Engeland' bereid is de doelen en grondbegin selen van het E.G.K.S.-verdrag volledig te aanvaarden en dat er voor de Britse toetreding tot de gemeenschap slechts enkele tech nische wijzigingen in het E.G.K.S.- verdrag nodig zullen zijn. Byzondere vraagstukken kon men in protocol regelen, zo verklaarde Heath in een eerste inleiding van dc besprekingen over de Britse toetreding tot de oudste der drie Europese gemeenschappen. Zoals bekend wordt reeds onderhandeld over toetreding van Engeland tot de E. E.G. en Euratom. Deskundigen van de zes gemeenschapslanden zijn gisteren meteen begonnen aan de bestudering van de rede van Heath. Op 20 september zullen zij verslag uitbrengen aan de mi nisters van de E.G.K.S., waarna deze op 4 en 5 oktober met de Britse delegatie aan tafel zullen gaan zitten. Drie kwesties Heath deelde mede, dat hy bij de on derhandelingen drie kwesties in het byzonder zou willen behandelen: na meiyk hoe het Britse prijsstelsel kan worden aangepast aan het stelsel, dat in de gemeenschap geldt, de proble men van het vervoer, die voortvloeien uit de regels voor de pry zen en een tijdschema voor invoering van de E. G.K.S.-bepalingen. Voorts wensen de Britten bij de bespre king rekening te houden met de belan gen van enkele gemenebest-landen, die, overigens geen grote, hoeveelheden ko len- en staalprodukten op de Engelse markt leveren, en ten behoeve van de landen der Europese vrijhandels-asso tie, die geen lid van de E.GJK.S. willen worden. Energiepolitiek Tenslotte, deelde de Britse minister me de, dat Engeland het energie-protocol aanvaardt, dat in 1957 bij het E.G.K.S.- verdrag is gevoegd en dat het, eenmaal lid van de gemeenschap geworden, be reid zou zijn mee te werken aan het op stellen van een gemeenschappelijke ener gie-politiek. De zes E.G.K.S.-landen zijn daar al jaren mee bezig en Engeland verwacht kenne lijk niet, dat zij tegen de tyd, dat de toe treding van Engeland tot de kolen- en staalgemeenschap een feit zal worden, reeds tot concrete resultaten zullen zijn gekomen. Een wegbelevenis van de heer Kardux. zoals door hem beschreven: „Op dc veel bereden weg Hellevoets/uis- Rotterdam moet men altijd over de Spijkenisse brug welke een smalle 2- baansweg heeft. Daar over het brugdek tramrails lopen, is het altijd uitkijken om niet aangereden te worden door het tegemoetkomend verkeer (door de zijdelings rollende banden). Vooral de kleinere wagens ziet men hier heen en weer schuiven, daar de linker- en rechterbanden precies op de rails komen. Wij hebben nu bemerkt, dat met uw banden rustig en veilig de overzijde wordt bereikt zonder rollende banden en 'n schuivende wagen Verkoopleider M. C. Kardux uit Dirks- land is een van de 50 Nederlandse deelnemers aan Over zijn ervaringen met de nieuwe Englebertbanden Max noteerde hij op zijn logboek-formulier: Weg ervaringen EVENTUELE AANMERKINGEN BETREFFENDE WIEK van 3-6 lol 9-6-1962 Xi&aearstand bl| Comfort Wegligging Tramrails Bochten Afremmen Optrekken SUlte Soepel rijden. Voste greep,op wegdek Merkt men niet .wenneet Geen gillende paaOpn üoor vaste greep, snoUer stoppen Hek. ik.i)Lèt. op. galet. Hot geliui 1 is weg net. doze .bonden, Deelnemer nr. 39, de Heer M.C.Kardnx Zo luidde het eerste volkomen ob jectieve oordeel van deze ervaren automobilist. Ja, „Operatie 50.000" gaat het bewijzen: de Englebert banden 33 en Max zijn de 2 banden met de 3 grote verbeteringen: VEILIGHEID door afgerende schouder (vaste wegligging) ZUINIGHEID door schuinge- lijnd loopvlakprofiel. GERUISLOOSHEID door asymetrische tekening. C.A.O. VOOR BOUWBEDRIJF GOEDGEKEURD Het College van Rijksbemiddelaars heeft de C.A.O. Bouwbedrijf met terugwerkende kracht vanaf 1 maart 1962 goedgekeurd. De drie bouwbedrijfsbonden, samenwer kend in de Centrale Commissie Bouw nijverheid (C.C.B.) spreken hun voldoe ning erover uit. dat deze goedkeuring thans is verleend, hoewel zjj het betreu ren dat het collego zy'n goedkeuring aan enkele verbeteringen heeft onthouden, en de in werking treding van een aantal andere verbeteringen naar latere datum heeft verschoven. Aan de gewyzigde prestatiebeloning heeft het college zyn goedkeuring niét kunnen hechten. Wél heeft het toege zegd dat over deze aangelegenheid nog nader overleg zal worden gepleegd. Dit is voor twee werkgeversorganisaties de Nederlandse Aannemers- en Pa troonsbond voor de Bouwnijverheid in Nederland (N.A.P.B.) en de Bond van Aannemers in de Bouwnijverheid, ge specialiseerd in utlliteits-beton- en wa terbouwkundige werken (B.A.B.) aanleiding geweest zich als partij by de ze C.A.O. terug te trekken. De C.C.B. betreurt de situatie, welke door het besluit van deze organisaties is ontstaan, ten zeerste. Zij is van me ning dat de motieven waarop dit besluit rust, niet van voldoende gewicht zyn om het niet-deelnemen van deze organi saties aan de C.A.O. te kunnen recht vaardigen. Temeer daar het college de deur voor nader overleg heeft openge houden. 'vywAflnnflnflftNmflftftftnflmmflWflnwvvwwwvwvwwwwnnnmvwwwwwvwwviwwwwvwvyviflflflflnAnflnnnflflAAnnnivvwvvwvywwwwyw Suggestie van briefschrijver Prinsessen naar de Antillen vertrokken Op de „vrije" dinsdagochtend, de ochtend voor het vertrek uit Suriname, hebben de prinsessen geheel onverwacht en onoffi cieel een bezoek aan de grote markt te Paramaribo gebracht Reeds in de zeer vroege ochtenduren stopten bij deze kleurryke markt de hofauto's met het gezelschap. Onge dwongen wandelden de prinsessen tussen de kraampjes door, hier en daar een babbeltje makend in het Nederlanrls of proberend een eei dige marktvrouw te verstaan. T oejuichingen Het bezoek bleef niet lang onopge merkt. Als een lopend vuurtje ging de aanwezigheid van de prinsessen over do markt en door geheel Para maribo, zodat in een oogwenk drom men mensen zich verzamelden rond om de vorstelyke bezoeksters. Maar ook buiten de markt was het weer stampvol geworden. Uit de enorme mensenmenigte die de prinsessen luide toejuichte kon opnieuw worden vastgesteld hoe bly de Surinamer was met het bezoek aan zyn land van de beide dochters van koningin Juliana. Irene koningin Een inwoner van Paramaribo heeft zijn vreugde niet onder stoelen en banken gestoken en zond naar alle kranten een ingezonden stuk. waar in hij betoogt, dat ook nu weer dui delijk is gebleken, dat de Surinamer de banden met het Huis van Oranje niet wenst te verbreken. „Instede van een twyfelachtige toekomst als kleine republiek tussen zovele grotere tege moet te gaan, zou Suriname een ko ninkrijk kunnen worden met als ko ningin prinses Irene, die, omdat prin ses Beatrix kroonprinses is voor Ne derland, hiervoor het meest in aan merking zou kunnen komen". De schrijver, die in Suriname een vooraanstaande functie bekleedt, wijst er verder op, dat door de schep ping van de verenigde koninkrijken van Nederland en Suriname, proble men zoals de steunverlening in de de fensie, alsook op ander gebied, door een dergelijke unie zeker oplosbaar zyn. Naar Antillen 's Middags vertrokken de prin sessen met het lijntoestel van de K.L.M. naar de Nederlandse Antillen, waar zij veertien da gen zullen vertoeven. w,JVVVVVV*Art/VWWWWVVWVVWinnn/V\nAfWVVV»/VV*AIV%nA/UVV*A/\ft/WVV\IVVVVVV>OIVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVinft#WVVVVVVVVVVVVVWVWWW«VVVWVVVVVVVWV Het Wereldgebeuren Klaroenstoot Van een Nederxauuer mag luet geelst worden, dat hij de namen van Franse ministers kent. Er zijn na de jongste wereldoorlog zoveel ministers in Frankrijk aan het bewind geweest, dat alleen een geheugenkunstenaar die na men zou kunnen onthouden. Maar de ge middelde Nederlander moet toch wel even weten, dat op dit ogenblik een me neer Giscard d'Estaing de Franse finan ciën beheert, ai was het alleen maar om dat vermoedelyk in de laatste 40 jaar geen enkele van de vele Franse minis ters een zo optimistisch klaroengeschal heeft laten horen over de economische toestand in Frankrijk. Zoals bekend is de Franse vergadering byeengeweest om te praten over de economiscne toe stand, over sociale voorzieningen, over het oprichten van een Franse atoom- strydmacht enz. Premier Pompidou en zyn ministers behaalden gemakkelijke overwinningen in de nationale Verga dering, want de oppositiepartyen waren verdeeld en bovendien heerst algemeen in Frankrijk het gevoel, dat men wil voortgaan met het regime De Gaulle. Het gaat nameiyk het Franse volk goed onder het bewind De Gaulle. Minister Giscard d'Estaing kon aan het Franse parlement verzekeren, dat Frankrijk een merkwaardig voor beeld gaf op het gebied van regelmatige economische groei en van blijvend even wicht. De minister deelde mede, dat: de industriële produktie in mei van dit jaar een recordhoogte had bereikt en was verdubbeld sedert 1952! de prijzen van de industriële produk- ten stabiel waren gebleven sedert het begin van dit jaar; de werkgelegenneid op een zeer hoog peil werd gehandhaafd en vrijstelling van militaire dienst of vroegtijdig groot verlof op ruimer schaal verleend zal worden; de laatste jaren de lonen regelmatig met tien procent per jaar zijn gestegen; de buitenlandse betalingsbalans een overschot ten gunste van Frankrijk aanwijst. de deviezenreserve van Frankrijk tot 3,5 miljard dollar is gestegen. Dat zyn mededelingen, die niet alleen in Frankrijk, maar over de gehele wereld diepe indruk maken. Welnu Frankryk heeft nog meer gedaan, het heeft buitenlandse schulden voortijdig afgelost. Vnjdagmïddag te kwart voor een ont ving minister Giscard d'Estaing de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, de heer Gavin om aan deze Amerikaanse diplomaat persoonlijk het document te overhandigen, waarbij Frankrijk aan de Amerikaanse schatkist terugbetaalt een bedrag van byna 300 miljoen dollar, welk geld destijds onder het Marshall plan was verstrekt voor de wederopbouw van Frankrijk In een begeleidende brief verklaarde de Franse minister van financiën, dat de Marshall-gelden doeltreffend hadden bijgedragen tot de wederopbouw van het Franse economische leven. En in het tevoren reeds klaarge maakte antwoord van de Amerikaan se minister van financiën Dillon, wordt geconstateerd, dat deze terugbetalingen niet slecnts een bewys zyn van Frank- rijks gezonde economie, maar ook een voorbeeld zyn van goede internationale financiële samenwerking Eén medewerker van het Franse dag blad Le Monde merkt in dit verband Gescheiden op, dat Frankrijk nu wel tot de ryke landen behoort, maar dat het slechts een klein deel van de Marshall- gelden terugbetaalde. Het grootste deel is namelijk als Amerikaanse gift naar Frankrijk gegaan en dat behoeft niet terugbetaald te worden. Intussen heeft Frankrijk op het ogenblik een deviezen reserve van 3500 miljoen dollar en dat heeft in het Franse parlement al aan leiding gegeven tot het stellen van de vraag of Frankryk er wel goed aan deed zijn dollar-beleggingen zo hoog te hou den. Het zou wel eens mogelyk zijn, dat de Verenigde Staten gedwongen waren de dollar te devalueren en dan zou Frankryk met de brokken zitten. Blijk baar heeft de Franse minister van fi nanciën daaraan ook gedacht, want hij heeft prompt ruim honderd miljoen dol lar aan goud gekocht in de Verenigde Staten, daarmee een stevige aanslag plegend op de toch al snel slinkende goudvoorraad van Uncle Sam. Het Engelse blad „Financial Times", dat de toename van de Franse valuta-re- serves „verontrustend" noemt, wijst op de economische kracht van Frankrijk, dat sedert 1958 zyn export naar de lan den, die tot de dollar- en de pondenster- ling gebieden behoren, sterk wist op te voeren. Wat de terugbetalingen aan Amerika en ook aan Canada en aan de Ex- en lmportbank betreft zegt de Financial Times, dat Frankrijk zich zoveel moge lyk van dollars ontdaan heeft, zonder daarbij de Amerikaanse positie werke lijk te verzwakken. In enkele Franse bladen is desondanks het denkbeeld geopperd, dat de Verenig de Staten een goud-garantie moeten ge ven aan de landen, die thans zoveel dol lars „in voorraad" houden. De Financial Times meent echter, dat die garantie overbodig is. Wanneer alle centrale banken op de wereld de dollar als stabiele munt blyven beschouwen, zal de dollar ook in de toekomst „zo goed blyven als goud". Minister Giscard d'Estaing rapporteert record-welvaart in Frankrijk. TWEE ANDEREN GAAN GOED VOORUIT R^eds vier van de zes patiënten die enkele weken geleden met tyfus in het Wilhelmina-gusthuis in Am sterdam werden opgenomen, zijn als geheel hersteld uit het zieken huis ontslagen. De andere twee patiënten gaan goed vooruit en zullen binnen enkele dagen eveneens naar huis mogen gaan. Het herstel van de tyfuspatiënten is geheel volgens de verwachtingen verlopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5