BATAVUS Geschil over pachtwaarde gronden waterschap „Oud en Jong Breskens Goese middenstand zal inhaken op evenementen in fruitweek Westerschouwen wil sportraad formeren N.V. Vitrite keert dividend van 16 pet uit FIETSEN: probleem voor Middelburgers Bevorderingen rijkskweekschool Bevorderingen aan de christelijke kweekschool te Middelburg Waterschap en gemeente Breskens in beroep tegen besluit Ged. Staten PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 JULI 1962 HANDELSBELANGENVERGADERDE werfactie te kunnen afleiden, dat «de middenstanders een geïsoleerd bestaan leiden. „Individualisme viert hoogtij. Blijkbaar is de middenstander verblind door de hoogconjunctuur. Een bunde ling van krachten is nodig", stelde de heer Kampman vast. Zonder hoofdelijke stemming besloot de vergadering tot de toelating van vijf nieuwe leden. De vergadering betuigde zijn instemming met het voorstel van het bestuur om het 60-jarig jubileum van „Handelsbelangen" op 24 september te vieren met een kindervoorstelling en Evenementencommissie kan in 1962 8000 - voor festiviteiten besteden De Goese middenstandsvereniging „Handelsbelangen" gaat dit jaar intensief aan de evenementen in Goes meewerken. Met name in de maand september zal deze .vereniging vele activiteiten ontplooien. In de dinsdagavond in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden algemene ledenvergadering, die door slechts zes leden werd bezocht, werd besloten in te haken op de Zeeuwse fruitweek 1962, die van 8 tot en met 15 september in Goes wordt gehouden. De middenstanders zulleu niet alleen hun aandeel betalen in de kosten van de door de evenementen commissie te organiseren festiviteiten, maar zij zullen tevens actief deelnemen aan de fruitweek. Op zaterdag 8 september a.s. zal de fruitfee haar intrede doen in Goes. In eerste instantie hebben daarop inge haakt de V.V.V. en de P.Z.C. De tradi tionele VWPZC-wandeltocht zal in plaats van de eerste zaterdag in septem ber zaterdag 8 september van start gaan. Dit ter ere van de intrede van de fruitfee. De middenstand is de volgende, die op de ontvangst van de fee heeft ingehaakt. Voor de zaterdagavond staat op het programma van het Zeeuw se Fruitcorso een folkloristisch optreden op de Grote Markt. De middenstanders nu zullen het verlengstuk van de avond voor hun rekening nemen: in dit geval is het een gezamenlijke mosselmaaltijd. Ieder, die deze avond een bon overlegt, kan verzekerd zijn van een portie ge kookte mosselen en een flesje bier. De leden van de middenstandsorga nisaties in Goes kunnen de bonnen tegen een nog nader vast te stellen bedrag kopen en naar eigen goed dunken aan familieleden, kennissen of klanten uitdelen. Het ligt voorts in de bedoeling ook de industrie in de gelegenheid te stellen bonnen voor hun werknemers te laten kopen. Op deze wijze verwacht men enkele hon derden liefhebbers voor een portie mosselen. Volgens de middenstand wordt aldus een echte Zeeuwse avond opgezet. Braderie Voorts zullen de gezamenlijke midden standsorganisaties wederom een brade rie organiseren op de Grote Markt en wel op de donderdag van de fruitweek. Bekeken wordt of de G.M.C. op een of andere wijze het inrichten van etalages kan stimuleren. Contact zal op korte termijn worden opgenomen met de buurt- en straatverenigingen, teneinde te bewerkstelligen, dat gedurende de fruitweek zoveel mogelijk straten zijn verlicht en versierd. De vergadering kon zich gisteravond voorts akkoord verklaren met de door de evenementencommissie ingediende begroting voor 1962. De Goese Midden standscentrale heeft deze begroting reeds in principe aanvaard. De midden standsverenigingen zullen 25,per lid bijdragen, hetgeen voor „Handels belangen" neerkomt op circa ƒ3000, De gemeente geeft een subsidie van ƒ2500,De totale inkomsten van de evenementencommissie bedragen dit jaar ƒ8300.De grootste „hap" gaat naar het Zeeuwse Fruitcorso. dat on danks entreegelden een tekort heeft. Voor het corso wordt ƒ5000,uit de evenementenpot uitgetrokken. De Ronde van Midden-Zeeland ontvangt 750, (waarvan ƒ250,garantie), voor de ontvangst van Sint-Nicolaas is 1000 nodig, A.V. '56 krijgt ƒ50,subsidie voor de wallenloop, terwijl voor een teenageravond ƒ500,is gereserveerd. Tenslotte rest er nog 1000,voor eigen acties van de evenementencom missie en voor onvoorzien. De G.M.C. kan akkoord gaan met de begroting, maar wenst nog op één punt uitleg, na melijk over de teenageravond. Men weet niet wat deze inhoudt, verklaarde voorzitter A. L. Kampman gisteravond in de vergadering van „Handelsbelan- „Bedroevend' In zijn openingswoord noemde voorzit ter Kampman de opkomst voor deze algemene ledenvergadering „bedroe vend" Hij verklaarde nit de leden- een feestavond voor de leden. *s Middags zal het poppentheater van Cia van Boord optreden voor de kinderen van de Goese middenstanders, aangesloten bij een van de drie middenstandsorgani saties. 's Avonds zullen enkele genodig den worden ontvangen in „de Prins van Oranje", waarbij gelegenheid is tot het houden van toespraken. Cia van Boord brengt daarna een programma, spe ciaal afgestemd op de ouderen. Met een koud buffet en een gezellig dansje zal de jubileumviering worden besloten. In verband met de slechte financiële posi tie van de vereniging zal een bijdrage van 5,per deelnemer worden ge vraagd. Medegedeeld werd voorts, dat het in de bedoeling ligt dit najaar bijeenkom sten te beleggen, waarop deskundigen het inlassen van een koopavond zullen belichten. In de rondvraag werd nog medegedeeld, dat de middenstand dil najaar een middenstandsappel zal hou den in Goes. Behalve de winst van vjjf nieuwe leden, is het te verwachten, dat zich nog meer leden zullen aanmelden. Ondanks het geringe vergaderbezoek blijkt, „Handelsbelangen" toch levens- VOORSTEL AAN DE RAAD Overkoepelend orgaan voor adviezen aan gemeente Het ligt in de bedoeling, dat de be langen van alle verenigingen en clubs in de gemeente Westerschou wen, die zich op het sportieve vlak bewegen, in de toekomst ook zul len worden behartigd door een spe ciaal orgaan: een sportraad. Deze zou dan voor bepaalde aangelegen heden een deskundige adviserende stem kunnen uitbrengen aan het college van b. en w. en de gemeen teraad. Wanneer de raadsleden morgenavond (donderdag) hun fiat geven aan het betreffende voorstel zal de sportraad kunnen worden ingesteld. Het plan van burgemeester cn wet houders om hiertoe over te gaan, is een positieve reactie op een verzoek van het bestuur van de sportvereni ging „Burgh". Het college voelde on middellijk voor het idee. In hun voor stel aan de raad hebben b. en w een aanbeve.ing gedaan voor de sa menstelling van de Westerschouwse sportraad. Men denkt daarbij in de eerste plaats aan vertegenwoordigers uit de sportver enigingen zelf. Waarbij nog een splitsing kan worden gemaakt tussen verenigin gen, die zaa'sporten bedrijven en clubs, die zich bezighouden met veldsporten. Er zouden verder leerkrachten en re presentanten uit de gemeenteraad en het college van b. en w. zitting in deze sport- tieve adviescommissie zitting kunnen hebben. De agenda vcor de raadsvergadering van morgenavond vermeldt verder de vast stelling van de verordening op 3e reini gingsrechten. Nu Westerschouwen is toegetreden tot de uitgebreide eilande- lijke reinigingsdienst is het nodig voor de gehele gemeente een uniform tarief per emmer vast te stellen. Er moet een bedrag van 15 per emmer aan de reini gingsdienst „Schouwen-Duiveland" wor den afgodragen. Deze emmerprijs is be rekend naar het aantal woningen, dat is gelegen aan de route die de nieuwe roltrom.nelauto voor het westen van het eiland volgt. Niet meer de helft Voor de inwoners wordt een prijs van 12,60 per emmer beschikbaar ge steld door de gemeente billijk ge acht, De kampeerbcdrjjven, die het vuil aan de ophaaldienst meegeven zullen een tarief van f 6,- per emmer betalen. Voor zomerwoningen zal niet meer het halve tarief gelden, omdat deze veelal het gehele jaar door gedurende de week einden ook bezet zijn. Met iugang van 1 juli volgend jaar willen b. en w. alle thans geldende verordeningen intrekken. Voor de zoveelste maal zal morgenavond ook het onderwerp Centrale Dienst „Noord-Zeeland'1 ter sprake komen, en w. willen thans tot uittreding over- Advertentie) voor jarenlang zorgeloos en veilig brommen AANBESTEDINGEN TE BERGEN OP ZOOM Namens het bestuur van het waterschap „De Polders van Halsteren" werd maan dagmorgen in de commissiekamer van het stadhuis te Bergen op Zoom in het openbaar aanbesteed het bouwen van een bemalingsgebouw ten behoeve van de Theodoruspolder te Halsteren. Er wa ren zeven inschrijvingen binnengekomen: N.V. Van Splunders Aannemersbedrijf, Ridderkerk voor 62.000; J. A. van Houselt, Bergen op Zoom 62.588; Aan nemersbedrijf A. Dubbers, Malden 63.400; Aannemersbedrijf C Moerland te St.-Annaland 64.189; Bouwbedrijf P. d. Raat, St.-Philipsland 69.572; Aan nemersbedrijf H. Stouten, Brouwersha ven 61.000. Gebf. v. d. Bergh, Bergen op Zoom 61.200. De raming bedroeg 57.700. Over de gunning zal nader worden beslist. In de commissiekamer van het stadhuis te Bergen op Zoom werd door de direc teur gemeentewerken van Bergen op Zoom namen* het gemeentebestuur van Bergen op Zoom in het openbaar aanbe steed het bestraten van diverse straten en het aanbrengen' van koudasfaltbeton op enkele van deze straten in de meente Bergen op Zoom. Slechts firma had ingeschreven, fa. Sprenkels uit Etten voor 170.229. De raming be droeg 106.000. De gunning is aange houden. Oud-voorzitter v.v. „Goes", P. Mos, overleden Op 65-jarige leeftijd is dinsdagmorgei in Goes overleden de heer Pieter Mos tot zijn pensionering controleur bij de Automaatschappij Zeeland. De heer Mos was afkomstig uit Rotterdam. Tijdens en na de oorlog was hij controleur bi' de Crisis Controle Dienst. Hij was om' streeks tien jaar voorzitter van de voet- belvereniging „Goes", in welke functie hij de heer P. Koster opvolgde. Voorts was de heer Mos enige jaren kastelein in de sociëteit „Van Ongenuchten Vrij" In het Olympisch Stadion te Amster dam vond maandagavond de huldiging plaats van de Nederlandse ploeg van de Ronde van de Toekomst. Tijdens de triomfrit door het stadion werd deze foto gemaakt van v.l.n.r. Janssen, Verstraete, Knops, Nijdam (op de voorgrond) De Jongh en Van Kreuningen. iAdvertentieJ NETTO-WINST VAN 1.747.000 Uitbreiding fabriek vergt acht miljoen De vergadering van aandeelhou ders van N.V. De Vitrite Fabriek te Middelburg heeft dinsdag het dividend vastgesteld op 16 pet,. Uit het jaarverslag over 1961 blijkt, dat de financiële resultaten van de N.V. in dat jaar bijzonder gunstig waren. Het bedrijfsresultaat dat het vorige jaar 2.198.000 be droeg steeg met 29,6 pet. tot 2.&49.000. Na aftrek van de te betalen belasting blijft een netto winst over van 1.747.000 (in 1960 1.265.000). In verband met de uitbreiding van de fabriek die een investering vergt van ruim 8.000.000,- heeft men het ech ter noodzakelijk geacht een groot gedeelte van de winst in het be drijf te honden. De omzetten in geld gaven, bij een vrij wel gelijk gebleven messingprijs, eer stijging te zién, die meer dan recht even- Goes en Koudekerke naar voordeliger woningklasse (Van onze Haagse redactie). De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft da gemeenten Goes en Koudekerke van klasse vier naar klasse drie geplaatst rn de klasse-inde ling, welke wordt gehanteerd voor dc toepassing van de premie- en bijdrage- beschikking woningbouw 1960. Dit betekent, dat voortaan huurbedra gen zullen worden gegeven voor wonin gen, die maximaal zeventig gulden aan huur doen, per maand. In klasse vier was het maximum ƒ65,Om in aan merking te komen voor de bouwpremtes mogen eigen woningen voortaan 24.000 kosten. Dit was in klasse vier 22.000. De wijziging in de klasse-indeling zjjn gelijk aan die, welke in de gemeente classificatie voor collectieve arbeidsover eenkomsten en bindende loonregelingen werden aangebracht. De nieuwe inde ling is ingegaan per 1 juli j.l. redig was met de vergroting van de af zet in aantallen. De verkopen in aantal len stegen met 13,5 pet. boven het peil van 1960. De verkopen vertegenwoordig den een waarde van 18,2 miljoen gulden, tegen 15,8 miljoen gulden in 1960. De capaciteit van de beschikbare produktie- middelen was in 1961 onvoldoende om de voortdurende toenemende vraag naar lampvoeten geheel te kunnen vol doen. In de loop van 1961 werd begonnen met de uitbreiding van het bedrijf. In het jaarverslag spreekt men de hoop uit, eind 1963 de beschikking te hebben over een belangrijk toegenomen produktie- capaciteit. „Aan ver betering van de fabricage methodes werd wederom veel aan dacht besteed, hetgeen tot een ver laging van de kostprijzen leidde" aldus het jaarverslag. „Op 1 me 1961 werd na een grondige voorbe reiding de werktijdverkorting tot 45 uur per week ingevoerd. Het daaruit voortvloeiende produktieverlics kon, mede dank zij de medewerking van ons personeel, tot een minimum wor den beperkt. Goedkeuring werd ver kregen voor een etappe-gcwyze loonsverhoging per 1 oktober 1961 en 1 april 1962, van totaal 10,6 pet. Ons streven blijft gericht op een verdere verbetering van de produktiviteit, teneinde daarin onder meer een com pensatie te vinden voor de gestegen loonkosten". Aldus het verslag. De investeringen, die voor verbetering" van gebouwen en verdere modernisering van de inrichting in 1961 werden aan gewend, bedroegen voor gebouwen een bedrag van 61.000 (ln 1960 nihil) en voor machines en inventaris 1.037.000 (in 1960 729.000) Dc nettowinst over 1961 van 1.746.456 dient te worden vermeerderd met het onverdeelde saldo A.P. ad 68.157, zodat ter verdeling be schikbaar is 1.814.615. Dit becjrag zal als volgt worden be stemd: voor primair dividend prefe- rente aandelen (6 pet.) 840; voor primair dividend gewone aandelen (6 pet.) 88.800; voor belangen per soneel 210.000; 10 pet. super-divi dend 148.000; voorziening pensioe nen 300 000; bedrijfsreserve een be drag van 1.000.000; saldo onver deeld 66.975. Na de dotatie be draagt de bedrijfsreserve 3.300.000. Toekomst Het jaarverslag besluit met: „De toe komst ka» niet vertrouwen tegemoet worden gezien. De afzet in de afgelopen maanden van 1962 is hoger dan in de overeenkomstige periode in 1961, ter- wyl de orderportefeuille zeer goed is ge vuld. Voor Iedere nieuwe produktie-een- Bcvorderd van klas 1 naar 3: Cor Almekinders, Borssele: Coriny Bliek, Biervliet: Kees Boogaard. Vlissingen: Rudy Buys, Middelburg: Riet van Cadsand. Hoek; Margo van Diepeningen. Middelburg: Tonny Frederiksen, Terneuzen; Rcb van Helleman, St.-Laurens; Henk Hoogeiland, Goes; Nelle- ke Hubregtse, Middelburg: Paulien Lous, Oudelande; Chris Louwene, 's-Gravenpolder: Jan Moens, Vlissingen: Peter Schaar. Vlis singen: Leny van der Maden. Haamstede: Suus Morel. Oostburg: Jan Mosselman, Tho- Dee Naerebout, Vlissingen: Bram van Overbeeke, Middelburg; Jan Petiet, Middel burg: Ko Pluymers. Middelburg: Piet Schoon. Middelburg: Mieke de Smit, Vlissingen: George de Sutter. IJzendjJke: Janny van het Veer, Goes; Engel Westveer. Wemeidinge: Frits Witte, Kruiningen: Aloys Zwartelé. Vlissingen. Niet bevorderd: 2. Bevorderd van klas 3 naar 3: Hans de Haas. Vlisslngc-n: Ber Heerebout, Vlissingen: Piet Koster. Breskcns: Frank Kousemaker, Goes: Ellie Lok. Vlissingen: Anneke van der Lubbe, Vlissingen: Ineke Meeusen, Terneuzen: Wim Minderhoud. Westkapelle: Gella Pairoux. Goes: Dries Prince. Tholen: Plonla Provoost. Domburg: Tonny Provoost. Vlissingen: Rudl Roose. Middelburg: Kees Schout, Oostburg: Ina Stadhouders, Middelburg. Gaston Timmer- Vllssingen: Ada de Voogt, Oostkapelle; Jaap van Weele, Goes: Connie Beun. Hans- weert: Hans Boelhouwer, Vlissingen: Wim den Bos. Nlsse: Tobl Coppejans. Mid delburg: Herman Cornells. IJzendijke: Cornells. Vlissingen: Kees Dingemnnse. Ter- Maartje Domimcus, Middelburg; Lauw Eikenhout, Kats: Willy Ekkenbus. Breskens: Eddy Elve. Terneuzen: Jan Faas. Biervliet; Kees Feijtel. Wemeidinge: Leni Gillissen Versehage. Vlissingen: Joop Grand, Oostburg: Ineke Heeren. Middelburg: Martine Hofstee. Goes: Riet van der Hooft. Groede: Annemarie Hordijk, Goes: Aartje Krijger. Goes: 'jaap Maij»rs. Middelburg. Niet bevorderd: 6. Bevorderd van klos 3 naar 4: Ina Alink. Wemeidinge: Janneke Blunksma. Goes: Jan Blok. Kruiningen: Wim Brevet, Middelburg: Paula van den Broeke, Vlis singen: Milda Cemeska. Vlissingen; Piet Hol- lestelle. Haamstede: David Istha. Oud-Vos- semeer: Francien Jeremlnsse, Goes; Rcina de Jong. Vlissingen: Hannio de Jonge, Ou delande; Han de Jonge. Brouwershaven; Joke de Berg, Middelburg; Dick Boon. Mid delburg; Anton Broodman. Oostburg; Frieda Dijselijnck, Terneuzen: Finns van Ecnen- n. Vlissingen: Aleid Fortgons. Middel burg: Jan de Jonge, "s-Heer-Abtskerke: Ina Leenhouts, Biervliet: Hermn van Liere. Mid delburg: EUy Laurens. Axel: Marianne Mak- kink, Kloetingo: Jettie Knmermans. Vlissln Nel Kesteloo, Poortvliet: Anneke dc Konink. Vlissingen: Dook Kopmels, Vlis singen: Nico Krijnse Locker. Renesse: Jan de Landmeter. Vlissingen; Ad Mabélus, Vlis singen: Greet Niesthoven, Middelburg: Mn- rius Reinoudt. Nieuwland: Ludo Schrier, Kruiningen: Anneke van de Steen, Vlissin gen: Han Viergever. Zierikree: Ineke Vooge- laar. Biervliet: Willy Meerman. Tholen: Wil- ly Meyers. Terneuzen: Mattle Passenler. Domburg: Frans Ploegaert, Vlissingen: Kc Rijk, Heinkenszand: Nico Schilders. IJzen dijke: Henny Schoom, Middelburg: Tineke van Splunder. Blggekerkr. Loes van Strien. Vlissingen: Jeanne Verhage. Middelburg: Leida Wielinga. Veere. Niet bevorderd: 1. Geplaatst in klas 5: Plet Bolkebaas, Brouwershaven: Joop de Boe, Kattendljke: Johan Boucherie, Vllsalii- gen: Wim Bruynoge, IJzendijke: Jan Buys Koudekerke; Freek Dlelemnn, Biervliet: Anton Feijtel. Wemeidinge: Jetty van Gin- kei. Souburg: Kees Hoek van Dijke, Wol- phnartsdijk: Sam de Krukt-i. Biervliet; Jaap Notebaart. Breskens; Bart Raad. Goes: Ro nald Remeeus, Viissinget.. Plet Sommeijer. Vlissingen: SJof van Wnegeningh, Middel burg: Henk Walckee. Dordrecht; Kees de Baar 's-Heer-Arendskcrkc David Janse, Arnemuiden: Kees de Keijzer. Middelburg; Bram Louwerse, Vlissingen: Piet de Nooijer, Vlissingen: Kees van Rijswijk, Middelburg, Jan Roodenburg, Vlissingen'. Rolf Soesman. Domburg: Piet Wcsterweele Borssele; Anton van der Willigen. Goes. Rob van IJssel Utrecht, Mr. Soudijn voorzitter Commissie 8 Deltawet Tot voorzitter van de Commissie Artikel 8 Deltawet is benoemd mr. K. A. Sou dijn, hoofd van de afdeling personeel en algemene zaken ter directie van de Waterstaat en voordien lid van de Com missie Artikel 8 Deltawet. Mr. Soudijn komt in de plaats van ir. A. G. Maris te Den Haag, die op zijn verzoek tc rekenen van 1 november 1961 eervol ontslag is verleend. Lijk vermiste inwoner van Westkapelle gevonden Uit het riviertje de Mark bij Zevenber gen is dinsdagmiddag om vijf uur op gehaald het stoffelijk overschot van de sedert vorige week vrijdag vermiste heer J. M. Balthazar uit Westkapelle. De heer Balthazar, die werkzaam was in Zevenbergen, was 43 jaar, gehuwd en vader van drie kinderen. De heer Balthazar is vermoedelijk bij het oversteken van de Mark in een vlet, zoals hij gewoon was te doen, op weg naar huis onwel geworden en verdron ken. V.V.V.-examens te Bergen op Zoom In de kantine van de lagere technische school te Bergen op Zoom heeft de voorzitter van de examencommissie, de heer J. Wils uit 's-Gravenhage de di ploma's uitgereikt aan de geslaagden van het examen gezel timmeren van de V.VA., de Vereniging tot Veredeling •an het Ambacht. Aan dit examen dat 4 dagen in beslag nam, namen 26 kan didaten uit Brabant en Zeeland deel, waarvan 19 slaagden en enkele nog her examen moeten doen. Dit examen werd voor de tweede maal in West-Brabant afgenomen- Na diploma-uitreiking werd het woord gevoerd door de directeur van de lagere technische school, de heer H. H- To- mesen en door de heer Simons als ver tegenwoordiger van het regionaal leer lingenstelsel in Brabant. Namens de geslaagden werd een woord van dank gesproken door M. W- Schijven. Het diploma werd uitgereikt aan dc vol gende Zeeuwen: P. .1- van Belzen en J. A.-Walraven uit Middelburg; J. C. v. Dorst, Nieuw-Vossemecr; W. van Hou- welingen, Colijnsplaat, J. Wisse, Sint- Laurcns; G. P Pouwer, Oost- en West- Souburg: Ch. Roose, Koudekerke en P. Schrier, Hansweert- Voetbalwedstrijd In het kader van het nederlagentoer- nooi van S-V.O.W.K. te Ouwerkerk speelt S.V.O.W.K. I zondagmiddag om half drie tegen Zonnemaire I. Koningsschutter e laatst gehouden schieting van loogsociëteit „Zorgvliet" uit El- lewoutsdijk heeft de heer J. Platschorre beslag gelegd op dc titel van konings schutter. TEGEN DE WINKELGEVELS Behalve met het probleem van de autoparkeerplaatsen, kampt Middelburg momenteel nog met een andere kwestie: het stallen van de vele fietsen en brommers in de binnenstad. Vooral tijdens de donderdagse markt, op zaterdagen en feestdagen, gaan de meeste etalages van de winkels in de binnenstad schuil achter dichte rijen fietsen en brommers: een doorn in het oog van de middenstanders, hinderlijk voor de wandelaars op de trottoirs en voor de commissaris van politie in Middelburg, de heer M. A. Reneman, een probleem, waarvoor hij nog geen oplossing ziet. Zaterdag werden de deuren van dc enige particuliere fietsenstalling in de binnenstad (op Weln 1940) voor goed gesloten. De voornaamste reden was, dat dc exploitatie niet meer lo. nend was. Het bleek, dat men de fietsen liever onbeheerd buiten liet staan tegen een gevel, dan dat men de moeite nam ze te stallen. Als voor beeld vertelde de eigenaar, dat het 's winters meermalen voorkwam, dat lijj een hele avond kleumend moest wachten tot vier of vyf eigenaars hun rijwielen hadden opgehaald. Er is dus geen mogelijkheid meer de fietsen naar een particuliere stalling te brengen. De enige plaatsen in dc binnenstad, waar men ajjn rijwiel nog kan neerzetten, zijn twee gratis stal lingen in de openlucht, op het Wal- plein en achter het Citytheater (spe ciaal voor bioscoopbezoekers). Maar dc capaciteit van deze plaatsen is gering. Dc plaatselijke middenstand is niet al te best te spreken over de gewoon te van hot publiek, de fietsen tegen do winkelgevels te plaatsen. Zij zou den graag zien dat er een afdoende de i liet sturen van een foutieve redactie herplaatsen wij op itelijke kweekschool te van hevorderinecn aan Als gevolg lijst aan on verzoek van Middelburg deze school. klas 1 naar 2: M. Boone, I. van Es. M. Klooté. J. Stnke te Yerseke. K. Bolkenbaas te Zienkzee. J. Dingemnnse te Colijnsplaat. L. Drlel te Terneuzen. P. Geelhoed te Kam perland. S. Kolff te Bergen op Zoom. R, Sak- Stoel te Borgen op Zoom. E. La ta ruyére I. Post te Goes. I. Loof te Hoek. G. Nljsse to 's-Heer-IIencIrlksklnderen. R. Buur land te Scherpenisse, II. bij de Vuilte te Loo- perskapclle. B. Vroegop tc Slnt-Annolaml. J. Wnlhout te Borssele. J. Davldse te St.-Lau- rens. R Don te Koudekerke. K. Geschlere te Vrouwenpolder. G. de Heer, G. Koonian. P- Lenselink, H. Portier. L. van Selms. J. Stol. J. de Vlieger. E. de Wilde te Middelburg, W. Hcymans tc Vlissingen. P. de Klerk te Veere, J. Louws tc Vlissingen. A Kruit lande. C. van Sluys tc Oostkapelle. Van klas 2 naar 3: F. Almekinders tc •s-Gra venpolder, J. Bakker, J. Bartelse. L. van Oos ten, A. Sturm. N. Toerds. C. Timmerman te Goes, M. Boot te Kerkwcrvo, J. Buys te Sint- Maartensdijk, A. Cappon te Zuidznnde, Flipse tc Oudelande, R. Jasperse, D. Mlnnaard te Yerseke, C. Koolstra te Kruiningen, A. Lambrechtse te Rilland-Bath, P. Moerland te Stavenlsse. L. v. d. Ouden. I. Spaans. M. Schoula te Zlerlkzee. II. Pladdet tc Biervliet. RAAD VAN STATE ingewikkelde zaak", zo noemde de waarnemend voorzitter van dc afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State, staatsraad Reinalda, het geschil tussen het bestuur van het calamiteuze waterschap „Oud- en Jong-Breskens" en het college van b. en w. van Breskens enerzijds, en het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland anderzijds, dat gisteren in een openbare zitting in behandeling kwam. Zowel het bestuur van het waterschap „Oud- en Jong- Breskcns" als het college van b- en w. waren bij de Kroon in beroep gegaan te gen de beslissing van het dagelyks be stuur der provincie, waarbij de pacht waarde van de gronden van het water schap waren vastgesteld. „Deze schatting is onredelijk en onbil lijk, vooral omdat Gedeputeerde Staten en dc rijkswaterstaat steeds aanhalen aan dc schatting in dc Hoofdplaatpol der", zo begon de dijkgraaf, de heer A. heid die geplaatst kan worden, mogen1!. Cambier zijn mondelinge toelichting w^j op volledige bezetting rekenen". op het beroepschrift van het water schapsbestuur. „Wij willen daar geen vergelijking mee houden, omdat wan neer daar een onredelijkheid zou zitten, het zou gelijken op een kettingbotsing met auto's", aldus de heer Cafhbier, die zich voorstelde zich met de schatting van de schattingscommissie akkoord tc ;aan- „Deze scnatting", zo vervolgde ilj, „betekent al een 20% verhoging, terwijl G.S. daar nog eens 20% opleg gen. De motieven van G.S- zijn niet aan vaardbaar", aldus de heer Cambier. .Vooral omdat dc wet op de calamiteuze polders van 1870 zeer waarschijnlijk zal worden opgeheven, en het waterschap „Oud- en Jong Breskens" zal worden samengevoegd met hel waterschap „Het Vrije van Sluis", welk waterschap vol gens het bijzonder reglement nog 40 jaar de verhoogde lasten kan opleggen". De deskundige van het waterschap „Oud- en Jongs-Brcskens", de heer E. J, de Badts, bestreed eveneens de door G S. gemaakte vergelijking met de Hoofd plaatpolder. Aan dc hand van tal van cijfersen feiten meende hij tc moeten aantonen, dat „Oud-Breskens" niet 10% béter is dan de Hoofdplaatpolder, doch aanmerkelijk léger ligt in het netto-ren dement. De heer A. Wagenaar, commies tor ge meentesecretarie te Breskens volstond met een verwijzing naar de brieven, die het gemeentebestuur had geschreven. Nadat de heer G. Dekker als lid van schattingscommissie namens het college van Gedeputeerde Staten een uiteenzet ting had gegeven, deelde staatsraad Reinalda mede, dat men voldoende was ingelicht cn dat men zich nog nader zou beraden voor het uitbrengen van een advies aan H.M, de Koningin. Nadat de hamer al gevallen was als teken dat de behandeling van deze zaak was ge sloten, stond de heer A. Hamelink op, die ook namens Gedeputeerde Staten van Zeeland aanwezig was, met dc me dedeling dat hij nog een en ander te zeggen had- „Dan heropen ik de behandeling van de ze zaak", aldus staatsraad Reinalda met grote welwillendheid. Toen do heer Hamelink het standpunt van G.S- ver duidelijkt had, kon staatsraad Reinalda van Soelen, A. Wisse te Bergen op Zoom, Tleleman te Nleuwerkerk, ,1. de Wild te Kats, H. Aarnoutse, H. v. d. Broeke, C. de Bruyne. J. de Haan. D. Ingelsc te Middelburg, Bakker te Zaamslng, T. Bertijn, K. Brou- -. K. de Jonge tc Vlissingen, II. Coppoolsc Sint-Laurens, L. Elshout tc Koudekerke. E. Izeboud te Serooxkcrke, S. Kaljouw te Sou- burn. H. de Kok te Domburg. J. Koppejan te Zoutelaude. J. Poppe tc Veere, P. Risseeuw te Breskens, J. Roclse te Westkapelle, M. Schoen maker tc Zoutelande, W. Schout, L. Slnke, T. Spape te Souburg, It. Zegers te Axel. kin» 3 naur I: J. Aarnoutxe te Aarden- burg, N. Boone, ,J. Francke, It. Geschlere te Grljpxkerke, A. de Bruljne, K. Kaan te Ter en. W. vnn Dienst te Slrjansluud, L. van Doorn, K. Houterman te Serooskerke. II. van Duuren. P. Steutcl, A. Vennalre. A. de Wit, Meindersma, I. Metselaar te Goes, L. Flllus te Kamperland. M. Ilovestadt, W. de Koeljer. L. Sinkc tc Yerseke, B. de Jonge te Heinkens zand, J Katsman te Wolphaartxdljk. A. Lnu- tc Bergen op Zoom, K. Nljswe te Wilhel- mlnndorp, L. Qulst te Slnt-Phlllpslund, W. vnn Stel te Wemeidinge, P. van 't Veer te Kapolle, v. d. Wel tc Colijnsplaat, J. de Wild, 11. d. Berg, I. Coumou, K. van Eenenaam, B. d. Putte, M. Vcrbeem, W. de Visser, M. Boone, W. FclJ, A. Griep, It. Jacobsc, F. Zeil maker te Middelburg. A. Aarnoutse te Ga- ptnge. D. van Belzen. W. van Belzen. A. Ste- ketee, J. van Veen te Vlissingen, J. v. d. terij te Arnemuiden, K. Llevense, P. Lievense te Westkapelle, P. Lultwlclcr tc Vlissingen. Moens te Aagtckerke, A. Munter te Veere, Osté te Ritthem. J. de Visser te Domburg, v. d, Acker Brasschnnt, BelgUL K. Bliek te Biervliet, T. van Dokkum te Goes, L. de Ko ning te Breskens, A. Meyers tc Souburg, L. Tleleman te Zlerlkzee, II. Wondcrgcm te Oost kapelle, K. de Bliek tc Schoondtjke, I. Jonse Noordwijk te Goes. CURSUS KLEUTERLEIDSTER, bevorderd van 1 naar 2: H. Blaas te Tholen, Cappon te Heinkenszand, T. Dlelcman tc Souburg. L. Fllpsc te Wlsscnkcrke, w. Geel hoed, J. Gideonse. J. Vergouwe. A, Verhage te Middelburg, L. Houterman to Colijnsplaat. O. Kakebcke te Nleuwland, A. de Lange te Kortgcne, E. Maquclln, R. van Polen, S. Re- mozond, M. Verhage te Vilsslngen, M. Nljsse te Koudekerke. E. Rotte, L. Wattel te Oostkn- pcllc. A. Schouls te Zterlkzoc, T. Vlieger M De directeur van een winkelbedrijf vertelde, dat op drukke dagen soms zo'n dertig fietsen tegen de gevel van zyn winkel staan. Vorig jaar liet liij vele malen de fietsen door een per soneelslid weghalen en neerzetten op het Walplein. Het hielp allemaal niets. Enkele eigenaars gingen naar de politie om te vertellen dat hun fiets gestolen was. Dat was overigens het enige resultaat, want het, aantal fietsen, dat tegen de gevel werd ge plaatst, nam niet af. De commissaris van politie meent, dat bij dit alles de gemakzucht van het publiek een grote rol speelt. Het probleem is volgens hem zo groot, omdat de ruimte voor stallingen in de binnenstad (zijns inziens de enige oplossingbeperkt is. „Het zou mogelijk zijn", aldus de heer Rene man, „de trottoirs te verbieden voor fietsen. Maar de mensen moeten toch ergens heen kunnen". Verder zou de praktische uitvoering van deze maat regel zeer moeilijk zijn. In Middelburg bestaat wel een ge meentelijke verordening, waarbij het verboden is fietsen onafgesloten te laten staan. Wanneer ze afgesloten zijn, mogen ze niet langer dan tot zonsondergang onbeheerd blijven staan. Binnenkort zal de Middelburg se politic 's avonds fietsen, die onbe heerd staan, meenemen naar het bu reau. Voor dit doel ls al een aanhang- wagentjo aangeschaft. Veelvuldig komen de laatste tjjd by de politie klachten binnen van brom fietsers, die hun voertuig beschadigd terugvonden. Baldadigheid is dan meestal de oorzaak. Meestal worden de rijwielen dan enkele dagen h**er teruggevonden, maar altijd blijven er enkele spoorloos. Dame bij Oosterland in botsing met paarden Dezer dagen kwam 's avond laat me vrouw C. W.-G. uit Oosterland. die met haar bromfiets van Brulnisse op weg was naar huis, in de Hoge Maireweg in botsing met enkele paarden. Naar later bleek waren deze paarden uitgebroken Je weg opgelopen. Mevrouw C. W.-G. im ongelukkig te vallen en kreeg van de nerveus geworden paarden en kele trappen. Hot gevolg hiervan was, dut mevrouw C. W.-G. moeilijk meer kon lopen: half kruipend Is zij daarop naar een dichtbij gelegen boerderij kunnen komen, waar echter niemand thuis was. Een toevallig passerende bromfietser bracht haar tenslotte naar huls. Dokter J. W. de Putter constateerde zowel in- als uitwendige kneuzingen. De paarden, die toebehoorden aan dc landbouwer Van der Graaf uit Nieuworkerk, konden de volgende dag worden opgevangen. Vermoedelijk waren de dieren, ge schrokken door het; onweer, de Hogo Maireweg opgevlucht. Orijpskerke. E. Krnbbendijke. Arcndskerkc. CURSUS 1IOOFDLEIDSTER, bevorderd van I naar 2: N. vnn Eenenaam tc Souburg, W. Schoonaard, N. Usmany te Mid delburg". J. Aeresons. D. Borg. M. Goesscye, E. Vos te Vlissingen, L, vnn Doeselaar te Ter neuzen. M. Franckc-, T. Post, J. Slnke te Goes. B. v. d. Roe tc Zaamslng, A. Bax to Rotter dam, L. Korteweg te Dlntelooril. voor dc tweede keer de voorzitlersha- Hnë ia geopend" mer laten vallen en de behandeling van J De tentoonstelling is geopenti de volgende zaak aankondigen. HEIMACHINE SPELBREKER BIJ OPENING TENTOONSTELLING Dc voorzitter van dc commissie voorlichting en publiciteit in Rotterdam, mr. ,l. C. Knap, gemeentesecretaris, heeft, gistermorgen tevergeefs zijn stemgeluid gemeten met de heimachines op de Coolsingcl. Hjj deed dit ter inleiding van een openluchtexpositie onder de naam „Rotterdam ln klein bestek", welke opgesteld staat op het Stadhuisplein hjj de Cool singcl. Deze expositie bestaat uit 125 panelen, die een beeld geven van de groei en de huidige situatie van dc Maasstad. Tot half augustus zullen de bewoners van Rotterdam en hun gasten zo in klein bestek allerlei wetenswaardigheden van de stad kunnen ontdekken: daarna zullen de panelen gebruikt worden om in andere steden, voornamelijk in het buitenland, voorlichting over Rotterdam tc geven. Burgemeester mr. G. E. van Walsum opende de tentoonstelling met enkele woorden. Hij zei voor zover verstaanbaar „ik heb geleerd mijn redevoeringen aan te passen aan hot gchci. Als ik me beklaag, zegt men: je hebt het zelf gewild, De heipaal waarmee ze nu bezig zijn steekt nog een flink stuk uit de grond. Ik zal dus verder maar zwtfgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 10