PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CONTROLEPOSTEN VOOR KERNPROEVEN IN RUSLAND MISSCHIEN NIET NODIG SLOOP BUNKERS OP SCH0UWENS STRAND Overleg in Washington duurt voort Kroesjtsjew hoopt op „kerstgeschenk" Actie tegen para's thans biina voltooid Soekarno ontvangt Papoea's Hevig onweer zette deel Rotterdam blank „FANATIEKE LUITENANT" IS NOG VRIJ MARGARINE EEN CENT GOEDKOPER Veelbelovende verklaring SPANJE WIL ER 00K BIJ HOREN CHURCHILL MAAKT HET GOED Tijdbom ontploft in St. Pieter STARTSEIN VIER METER LANG BESCHEIDEN OVERLAST 205e jaargang - no. 165 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie F van de velde en P B. den I 2426 ndm tel 2094 Adv dt 27 ct n per adv f4.— Tneez med 3 taref Kleine adv i 8 regels) 25 ct per regel i _«nt. Bureaus: D g.g. 'red. '7853', adv. 5213). Oostburg: tel. 2395, Temeuzen: tel. 2116; f 1.25) .Brieven bur van dit olad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C„ Middelburg. Maandag 16 juli 1962 Regen blust brand pagina 2 VERKLARING VAN DEAN BI] BEGIN ONTWAPENINGSCONFERENTIE De burgemeester van New York H Robert Wagner, brengt op het 3 ogenblik eên bezoek aan West- 3 Berlijn. Hier staat hij gefotogra- 3 teerd met burgemeester Willy s 3 Brandt (r) op een uitkijkpost bij 3 de muur ter hoogte van de Bras- s§ 3 denburger Poort. Dean, de Amerikaanse afgevaardigde naar de 17-laudenconferentie over ontwapening in Genève, heeft zaterdag te kennen gegeven, dat het westen misschien zijn eis tot het inrichten van controleposten in de Sowjet-fJme kan laten vallen. „Controle op kernproeven in de Sowjet-Unie zou wenselijk zijn, maar als de Russen er niet in willen toestemmen, zouden wij een systeem kunnen uitdenken, maar het zou niet zo goed zijn als controleposten. Als wij genoeg mensen krij gen die willen meewerken, zouden wij het misschien zonder controle posten kunnen stellen. Maar dit is niet zeker", aldus heeft Dean za terdag bij aankomst in Genève gezegd. Vandaag wordt de Geneefse conferentie hervat. Volgens Dean zou het mogelijk kunnen zijn, dat kernwapenproeven op grote afstand met behulp van instrumenten ontdekt worden. De bevindingen van de Britse en Amerikaanse geleerden over de voor uitgang in het registreren van kernproeven zouden waarschijnlijk over een week of twee afgerond zijn. „MOEILIJKHEDEN NIET ONDERSCHATTEN" President Kennedy lieeft zaterdag ver klaard te hopen, dat Rusland in opbou wende geest zal reageren op de ontwa peningsvoorstellen, die de V.S. hebben gedaan en dat het met de V.S. en andere landen zal samenwerken bij het zoeken naar wegen om een einde te maken aan de bewapeningswedloop. Kennedy zegt in zijn verklaring, dat de ontwapeningsconferentie in Genève van buitengewone betekenis voor de mens heid is. De moeilijkheden, ontstaan door het verzet van de Russen tegen de mi nimale inspectie, die nodig is voor doel treffende ontwapeningsmaatregelen, mochten echter niet onderschat worden. Maar op de komende zittingen in Ge nève zou men weer de gelegenheid krij gen de Sowjet-Unie ervan te overtuigen dat alle landen, in het tijdperk van de kernwapens, eei gemeenschappelijk be lang hebben bij het behoud van hun vei ligheid. Kroesjtsjew hoopt, dat de Sowjet-Unie enigde Staten de wereld een „kerst geschenk" zullen geven in de vorm Schout-bij-nacht Reeser De nieuwe Spaanse regering heeft, nadat zij voor het eerst onder voor zitterschap van president Franco bijeen was geweest, haar rege ringsprogram bekendgemaakt waarin wordt gezegd, dat Spanje ten allen tijde bereid is actiever deel te nemen aan de ontwikkeling van de economische samenwerking en de politieke samenhang in Euro pa. De regering is van plan de binnenlandse economische ontwikkeling te bevorde ren en in het bijzonder aandacht te be steden aan de uitvoer, de industrialise- De commandant van de strijd krachten in Nieuw-Guinea, schout- bij-nacht Reeser, heeft zaterdag verklaard, dat de actie tegen de In donesische parachutisten „onte genzeglijk in een afgelopen sta dium is gekomen". Op zijn weke lijkse persconferentie in Hollandia gaf hij uiting aan zijn voldoening dat „grote aantallen parachutis ten zijn begonnen zich over te ge ven". Hij noemde dit het resultaat „van zelf beheersing van onze kunt". Deze hield in, nodeloze verliezen aan Nederlandse zijde te voorkomen en de infiltranten in beweging te houden cn geen rust te gunnen. „Het opjagen en uithongeren van de parachutisten die bovendien geen steun van de bevolking hebben gekre gen begint nu vruchten af te werpen", aldus de heer Reeser. Hij sprak zijn grote tevredenheid uit over de tegen de para's gevoerde ac ties en zei, dat van de ongeveer dui zend sinds december van het vorig jaar in Nieuw-Guinca over zee of door de lucht gelande infiltranten „nog een bijzonder klein aantal overgebleven" Hij voegde hieraan toe „uiteraard niet te kunnen vooi spellen wat er nog gaat gebeuren' Tenslotte ligt het initiatief niet aan onze kant, zo zei hij- Op het strand van Westenschouwen is het waterschap „Schouwen-Duiveland' begonnen met de opruiming van de bun kers in de zeewering. De eerste kanon kazemat valt hier onder slopershanden. (Foto P.Z.C.) Op de persconferentie werd voorts n gedeeld; dat de actie bij Kaimana na de overgave van 52 parachutisten deze week. wier voorraden tevoren voor het grootste deel in Nederlandse handen waren gevallen, vrijwel afgelopen is. Onder de gevangenen bevindt zich ech ter niet de luitenant Hiro Sisnoto die zich de bijnaam van „fanatieke luite nant" verwierf door het neerschieten van eigen mensen die zich wilden over geven. Inmiddels is het bevoorradingsschip van do Koninklijke Marine „Pelikaan" in Nieuw-Guinea aangekomen. Dit schip dat een groot aantal jaren in Den Hel der heeft gelegen maakte de reis naai Nieuw-Guinea in zeven weken tijds zon der noemenswaardige technische moei lijkheden. Het zal dienen als mobiel cen trum voor bevoorrading van tandpas ta tot munitie en reparaties. Ook de onderzeeboot „Walrus" is in Nieuw- Guinea aangekomen, ter aflossing van de „Zeeleeuw". De bond van Nederlandse marga rinefabrikanten heeft bekendge maakt, dat in verband met een da ling van de prijzen van bepaalde grondstoffen, de consumentenprijs van de verpakte margarine in de prijsklasse van 36 cent per pakje van 250 gram met ingang van van daag kan worden verlaagd met een cent per pakje. van een verbod op het nemen van kernwapenproeven, zo heeft kanun nik John Collins, voorzitter van de Britse beweging voor kernontwape ning, zaterdag in Londen gezegd. Kanunnik Collins heeft een onderhoud van een uur gehad met de Russische lei der tijdens het wereldcongres voor ont wapening en vrede, dat zaterdag in Moskou is besloten. Op een persconferentie zei de kanunnik nog, de indruk te hebben gekregen, dat de Russen geer nieuwe proeven zullen doen en ook, dat in 1963 een verbod op kernwapenproeven getekend zal worden. Resolutie Op het „wereldcongres voor alge mene ontwapening en vrede" is een verklaring aangenomen, waar in de kernproeven worden veroor deeld. In deze verklaring, die met 2186 stemmen voor, 2 tegen en 7 onthoudingen werd goedgekeurd, wordt geen aanval gedaan op een of ander land. De beide tegenstem mers waren een Westduitser er een Amerikaanse, die verklaarden wereldfederalisten te zijn. Volgens hen had de verklaring concrete ontwapeningsvoorstellen moeten bevatten. Franco dingt naar gunsten van E.E.G. Er zijn gisteren optimistische berichten over het herstel van Sir Winston Chur chill, die enkele weken geleden zijn dij been heeft gebroken bij een val in een Monegaskisch hotel. Lady Churchill bracht een uur en twin tig minuten door aan het ziekbed van haar echtgenoot in het Londense Midd- lesexziekenhuis. Na afloop zei zij „ik geloof werkelijk dat hij goed vooruit gaat". Lijfarts lord Moran onderstreepte deze woorden met een „het gaat goed". Vol gens zegslieden in het ziekenhuis had de 87-jarige voormalige staatsman een goede nachtrust genoten, is zijn tempe ratuur normaal en ondervindt hij min der last van hoestbuien. ring, de verbetering en de samenbunde- ling van het vervoer en de waterpolïtiek. Zij zal voorts veel aandacht besteden aan het sociale welzijn waarbij zij „de richtlijnen van de sociale leer van de kerk" volgt zoals die zijn neergelegd in de encycliek „Mater et magistra". De invoering van structurele veran deringen in de landbouw zal worden versneld. De strijdkrachten zullen verder worden gemoderniseerd in verband met „de sa menwerking van Spanje bij de verdedi ging van de vrije wereld en de handha ving van de vrede". Pc -'«gering ral de organisatie van de justitie verbeteren. Aan het einde van de regeringsverkla ring legt de Spaanse regering de nadruk op „het klimaat van vrede en optimis me" dat in het land heerst. In het communiqué wordt ook nog ge zegd dat de regering aandacht zal be steden aan de openbare mening en aan rechtmatige uitingen van de openbare mening. Politieke waarnemers te Madrid menen dat dit misschien een aanwijzing is dat de regering opheffing van de censuur op de pers op het oog heeft. Zaterdag is een uit zes Papoea's bestaande delegatie uit Nederland in Djakarta aangekomen voor een oriëntatiebezoek aan Indonesië. Het zijn vier Papoea's die in Ne derland een opleiding tot belasting ambtenaar hebben gevolgd, een leerling-analist en een Papoea die een opleiding tot assistent-apothe ker volgt. Hun reis naar Indonesië is gefinancierd door de Nederland se Staatkundige Studenten Fede ratie. Op het vliegveld Kemajoran waren on der meer enkele legerfunctionarissen, onder wie de plaatsvervangend stafchef van het Indonesisch leger, kolonel Su- parman, ter begroeting aanwezig. De leider van de Papoea-delegatie, A. F. Indey, een der belastingambtenaren, verklaarde op het vliegveld: „broeders en landgenoten, wij zijn verheugd naar Indonesië, ons moederland te kunnen terugkeren. Wij behoren tot een en de zelfde natie en wij zullen gezamenlijk meewerken aan de opbouw van ons land". Indey zei voorts, dat de delegatie naar Indonesië was gekomen omdat al le voorlichting over dit land die zij in Nederland kregen eenzijdig was- Op het vliegveldwerd Indey ook begroet door zijn broer, een twede luitenant van het Indonesische leger. Later op de dag ontving president Soe karno de Papoea-delegatie in zijn paleis te Bogor. Hij zei tot de delegatieleden dat het geen bluf was als hij zei dat het i Indonesische volk vastbesloten is om westelijk Nieuw-Guinea nog dit jaar te „bevrijden". Een ploegje 1 drie man is in Cirenster in Engeland aan het werk gegaan om de grootste heg van Engeland te knippen. De mannen verwachten dit jaarlijk se karwei in tien dagen te kunnen klaren. De heg, die in 1720 werd geplant, heeft nu een hoogte van 12 meter en is de woonplaats van een niet te schatten aantal mui zen. In de afgelopen jaren heeft men wel getracht om het knip werk machinaal te-doen, doch de ze pogingen mislukten: Alleen handwerk leverde een goed resul taat op. In de basiliek van St.-Pieter is zater dagavond een tijdbom ontploft, die nie mand verwondde, maar het monument van paus Clementïus X licht beschadig de. Een hoge Vaticaanse zegsman uitte het vermoeden dat de hom geplaatst was door „een of andere waanzinnige fa naticus". PRINSES IRENE LIET CAMERA LUSTIG SNORREN IN CORONIE De beide pt in season Irene en Margriet zijn zaterdagmiddag laat in Paramaribo teruggekeerd van hun reis naar de westelijke districten in Suriname. In de loop van zaterdag hebben de prinsessen een bezoek gebracht aan het district Saramacca. Bij het plaatsje Calcutta was de Hindostaanse bevol king uitgelopen om de vorstelijke bezoeksters te huldigen. Deze huldiging ging gepaard met het aanbieden van geschenken. De prinsessen sloegen In Coronie het plukken van kokosnoten gade, waarna zij van de klapper- melk konden genieten. De demonstratie van het plukken werd op speciaal verzoek van prinses Irene herhaald opdat zij die kon filmen. Onder grote Hilariteit van de aanwezigen gaf de notenplukker een humoristische en acrobatische afdaling te zien die eveneens door prinses Irene op de film werd opgenomen. Lekkages en volle kelders Auto's in tunnel tot de assen in het water Een felle onweersbui, die zaterdag avond urenlang boven Rotter dam hing, heeft in de Maasstad veel ongemak gebracht omdat in verschillende wijken de riole ringsbuizen de grote hoeveelhe-: den extra water niet konden verwerken. Vooral het zuidelijke stadsdeel werd getroffen: van Charlois tot IJsselmonde hepen, in de laaggelegen gedeelten, kel ders vol water soms zelfs met water uit de riolering kwa men straten blank te staan en verzakten trottoirs. Bovendien ontstonden in vele huizen lekka ges doordat afvoerpijpen ver stopt raakten. De politie kreeg in de loop van de avond een kleine honderd meldingen van gedupeerden. Bij de meldkamer van de brandweer had men omstreeks middernacht zelfs al 600 a 700 tele foontjes geregistreerd. Hét ergst gedupeerd waren een groen tezaak in de Van Eversdijckstraat en een woning aan do Boergoense- vüet, waar ruim een halve meter wa ter stond- Ook het St.-CIara-zieken- BADGASTEN TUSSEN PUINHOPEN OP HET ZUIDERSTRAND van Westenschouwen liggen badgasten te zonnen tussen puinhopen. Tenten en wisselcabines staan er ingebed temidden van vormeloze brokken beton. Wie de trap bij de duinovergang beklimt, wordt bovenop begroet door een bordje met een opschrift: „Gevaarlijk terrein. Explosieve stoffen". Lopen de strandbezoekers nog even door tot zij de zee zien, dan kijken zij meteen neer op een chaos van weggesprongen restanten steen en ijzer, die te zamen eens een verdedigingsgordel van de Duitse be zetter vormden. Nu maakt het waterschap „Schouwen-Duiveland" korte metten met de bunkers en de strandmuren. Systematisch zullen de gen van het eiland daarvan worden gezuiverd. Voor VW „Burgh-Haamstede" is de situatie op het strand van Westen- schouwen er dit zomerseizoen niet een, om jubelend over te zijn. De rusteloze cadans van de branding wordt in de oren van zon- en zeeaan- bidders vermengd met bet gedreun van compressormotoren, die onver biddelijk drilboren in het beton drij ven. Af en toe worden zy bovendien gewaarschuwd het veld te ruimen. Het personeel van het aannemings bedrijf gebrs. Hofstede uit Rotter dam heeft dan weer de nodige spring ladingen in een stuk bunker wegge stopt. Even houdt iedereen de adem m. Er klinkt een doffe knal en wat er van de bunker uit de wolk van steengruis en zand tevoorschijn komt, heeft opnieuw een flink stuk aan om vang ingeboet. Sinds eind mei richt iedereen zich op het strandgedeelte tussen Toledo's Pad en „Do Punt" naar de wenken van de bunkerslopers. Toen werd namelijk het startschot gegeven tot het uitroeiingsprogram ma van het waterschap, waarvoor in eerste instantie 55 objecten, verde digingswerken uit de oorlogsjaren, in aanmerking komen. Het was een luidruchtig begin, toen de eerste stukken van een kanonka zemat op het strand in alle richtin gen vlogen. Dynamietladingen, zorg vuldig aangebracht in 100 boorgaten, waren daarvoor verantwoordelijk. Deze eerste ontploffing was het sein, dat de aannemer officieel de oorlog had verklaard aan de bunkers met soms metersdikke muren. Voor de som van f 205.000 zullen 55 grotere en kleinere verdedigingswerken in de dijken en duinen om Schouwen-Dui veland onder de slopershanden val len: open geschutssteliingen, berg plaatsen voor munitie, de zogenaam de Tobroekopstellingen, woonschuil- plaatsen, stukken strandmuur en ver- sperringspalen. Het territoir, waarbinnen de uit te roeien oorlogsrestanten zich binnen de zeeweringen bevinden, loopt voor wat betreft het eerste bestek, van de trap bij Westenschouwen, via Burghsluis, de Schelphoek en Zierik- zee over Bruinisse naar Renesse. Het duingebied tussen Renesse en Wes tenschouwen valt er voorlopig nog even buiten. De toeristen op' het strand rondom Westenschouwen liehben dus op het. ogenblik rumoerig gezelschap in de buurt. Zoals gezegd: voor VVV een weinig inspirerende attraktïe. Maar ook hier geldt het gevleugelde woord: „Wie mooi wil zijn moet pijn lyden". Het strand en de duinen worden van vreemde smetten vrijgemaakt. Voor het waterschap „Schouwen-Duive land" spelen daarbij nog grotere be langen: het aantal plaatsen, waar de solidariteit van dijken en duinen door de aanwezigheid van deze betonnen gevaarten wordt bedreigd, reduceert by iedere opruiming. De meest riskante „lastposten" zijn het eerst aan de beurt gekomen. In totaal bevinden zich op het eiland nog 315 betonnen souvenirs uit de jaren 1940-1945. Om te beginnen gaat men 7 militaire resten op het strand van Westenschouwen hard handig te lijf. De aannemer heeft twee compressoren laten aanrukken. Die leveren lucht voor de boren, waarmee in de betonskeletten hon derden gaten worden aangebracht. Voorlopig ging men met het doorze ven van de bunkers tot een diepte van 2,40 m. Maar dat bleek nog niet voldoende. Daarom hebben de slopers boren van 4 meter lengte besteld Overigens doet de aannemer zijn best om de badgasten zo weinig mo gelijk overlast te bezorgen. Rondom het bunkermassief, dat men onder handen neemt, wordt een strook var enkele honderden meters tot verbo den zone verklaard. Rode vlaggetjes geven dat aan. Afhankelijk van de kracht van de springlading en de windrichting wordt zwemmers zonnebaders enkele ogenblikken voor de ontploffing vriendelijk verzocht, zich even uit de voeten te maken. „Laat gerust uw bezittingen liggen", klinkt het dan. „U kunt dadelijk weer terug komen". Ook de duinovergang wordt dan ge durende enkele ogenblikken geblok keerd. Wanneer de klap is gevallen, is men weer vrij zich over het strand te bewegen. De dragline doet dan weer haar werk. Twee uur voor en twee uur na eb grommen de zware vrachtwagens langs de laagwaterlijn om het puin af te voeren. De badgasten schikken zich in deze bescheiden vorm van overlast. Men houdt zich het effect ervan voor ogen: een schoon strand, gezuiverd van lastige en onesthetisclie wanpro- dukten uit de oorlog. De grauwe puisten in het landschap moéten zo snel mogelijk verdwijnen. huis aan de Varkenoordseweg en een kraaminrichting aan het Putseplein meldden wateroverlast. Het verkeer kon overal normaal door gang vinden, hoewel op sommige plaatsen o.a. in gedeelten van de tunneltraverse de wagens tot hun assen door het water reden. Naar schatting is zaterdagavond op de linkermaasoever 53 millimeter water gevallen- De riolen konden deze hoe veelheid aanvankelijk niet verwer ken en dat heeft het vele ongerief tot gevolg gehad. Maar de afdeling bemaiin'g had de situatie vrij snel on der controle. Al het personeel werd 's nachts opge roepen. O-a. om de roosters schoon te houden, en de 42 gemalen in en rond Roterdam werkten vele oren op volle capaciteit. Per minuut werd ruim 2000 m3 water naar de Maas afgevoerd. De onderhandelaars van Nederland en Indonesië, dr. Van Roijen en Malik, hebben zaterdagochtend hun derde bespreking gehouden. Op het middaguur werd de discus sie verdaagd' tot vanochtend. Uit diplomatieke bron is vernomen dat er nog geen duidelijke aanwijzingen zijn wat betreft de gang van zaken in de nieuwe Nederlands-Indonesische bespre kingen over Nieuw-Guinea. Men ge loofde echter dat het nog wel enige moeite zou kosten de Nederlandse en Indonesische opvattingen t-a.v. de toe passing van bepaalde delen van het z.g. plan-Bunker met elkaar in over eenstemming te brengen. In Katanga heeft de viering van Onaf hankelijkheidsdag plaatsgevonden. Pre mier Moislie Sjombe nam in Elisabeth- stad een parade af, waaraan 2000 mili tairen en 1000 man Katangese politie hebben deelgenomen. Foto: Premier Sjombe beantwoordt de toejuichingen van de menigte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1