Storm van Roeanda in Boeroendi een briesje Weerrapporten kunnen soms misleidend zijn Papoea's u/achten op John Frum DE DOEREIPLAIR NEW YORK ZOEKT NIEUWE „BEGROETINGSFORMULE" Mwami Mwamboeisa IV gematigd volksmenner Het land van de duizend heuvels (slot) 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Advertentie) Arriveer net zo tijdig ingenomen, reisziekte voorkómen. (In de blauwe verpakking - lel op de juiste dosering) CÜWt John O'Mill Mixture Uitgeverij Andries Blitz te Laren heeft opnieuw een boekje met versjes van de Nederlandse (h.b.s.)-leraar Engels John O'Mill in de boekhandel gebracht. „Mixture" is de titel en evenals bij de eerste bundeltjes hu mor van O'Mill bestaat de inhoud voornamelijk uit versjes die geïnspi reerd zijn op de stijlbloempjes waarr mee de pupillen van de samensteller hun leraar plegen te verrassen. Wim Kan, op zijn beurt verrast door de vermakelijke vorm, waarin O'Mill deze fouten goot, schreef een bewon derend voorwoord. De tekenaar Wes- sum illustreerde „Mixture" gehèel in stijl mét de geschreven inhoud. Beklaag vakantiegangers niet te snel, want Vliegvelden liggen wel eens ongustig (Van onze weerkundige medewerker). Wanneer men zelf zo eens enkele dagen of enkele weken tot de groep „vakantiegangers" kan wor den gerekend, dan zal men wel licht al eens de ervaring hebben opgedaan anders, minder kritisch, tegenover het „weer" te staan dan wanneer men thuis zit. In een periode met uitzonderlijk koud weer zoals de laatste week van juni en de eerste week van juli bracht, zal een ieder het er over eens zyn dat het heel bar was, maar in meer normale gevallen komt het dikwijls voor dat de thuisblij vende familieleden of kennissen de me ning zijn toegedaan dat men het niet treft, op een moment dat de vakantie ganger zelf vindt dat het best meevalt. Het moet al uitgesproken koud en re genachtig zijn, maar anders zijn de va- WELKE STER IS DAT Deze 7e druk van het bekende boekje over sterren door Waltér Widmann is weer bijgewerkt tot heden. Het is dan ook een zeer praktisch boekje voor het bestuderen van de sterrenhemel en wat er mee samenhangt- Bewerking J. C. Alders. Uitg. W. J. Thieme, Zutfen. itises Anne van Engeland logeert op het ogenblik als gaste van de Markies Advertentie van Saint Oenys in het kasteel „La Lo- rie' 'in het Franse departement Maine en Loire. Foto: Op een wandeling door Chapelle sur Oudon, een plaatsje in de buurt van het kasteel, bezocht prinses Anne ook het gemeentehuisje, dat we haar hier zien verlaten (midden). kantiegangers belangrijk minder kri tisch ten aanzien van het vakantieweer dan bijvoorbeeld vader en moeder die thuis elke donkere wolk die er over drijft hoofdschuddend zien voorbij trek ken met een zucht wat jammer, wat treffen die kinderen het slecht. Vliegveld-rapporten In de meeste dagbladen kan men dage lijks een aantal weerrapporten aantref fen verstrekt door het K.N.M.I. te De Bilt. Vooral in de zomermaanden zijn er dui zenden thuisblijvers, die dagelijks deze weerrapporten bestuderen om te zien hoe de buren het in Locarno treffen, of oom Piet en tante Mien in Spanje nog zo'n hitte beleven en hoe het verder aan de Rivièra, Zweden en Engeland met het weer is gesteld. Deze weerrapporten geven een glo- baal beeld en kunnen soms mislei- Vr dend zijn. Wanneer Locarno, zoals woensdag 4 juli jJ. een maximum van 10 C noteerde dan is het ook daar allesbehalve zomers. De meeste van deze weerrapporten worden opgesteld door de meteoro logische dienst op de respectievelijke vliegvelden in of vlak bij die plaats. Locarno, Den Helder, Vlissingen en De Bilt zijn hierop enkele van de wei nige uitzonderingen. Soms een nachtregen In de ochtendbladen hebben deze weer rapporten betrekking op de weerstoe- stand van 7 uur 's avonds en de regen val tussen 7 en 19 uur. In de middag en avondbladen wordt de weerstoestand van 's morgens 7 uur gegeven, de hoog ste temperatuur van de vorige dag en de neerslag gevallen tussen 7 uur 's morgens van de vorige dag tot 7 uur 's morgens. Het kan gebeuren dat bijv. Wenen, Nice en Rome regen melden met 15 mm neerslag. Deze regen kan 's nachts en 's morgens vroeg zijn ge vallen, maar best mogelijk dat de va kantieganger daar nauwelijks iets van die regen heeft gemerkt. Een lezer schreef aan de Rivièra te zijn geweest. Heerlijk bruin gebrand maar Nice had niet meer dan 18 tot 20 O opgegeven. Ook hier blijkt dat de weerrapporten op het vliegveld worden gemaakt dat in het VAR-dal ligt waar het bij winden tussen noord en noordoost kouder is dan vlak aan de kust achter de berg rand. Het weer in de omgeving van de plaats is hierdoor vaak gemiddeld iets aangenamer en iets warmer dan het weerrapport aangeeft. Ook in ons land zijn voor het strand weer de rapporten van Den Helder, IJmuiden, Hoek van Holland en Vlissin gen steekhoudend, maar niet die van Ypenburg, Schiphol of Leeuwarden daar deze plaatsen niet zelden een ander weertype hebben dan vlak bij zee. Bruin branden Wel willen wij er nog even op attende ren, dat om van een vakantie bruin ge brand terug te komen geen hoge tem peraturen nodig zijn, maar wel zon. Zelfs in de hoge bergen waar nog sneeuw ligt en het kwik in de schaduw b(j het vriespunt schommelt kan men in korte tyd bruin verbrand zijn want dit bruin branden wordt niet door de warmtestralen van de zon maar door de ultra-violette stralen veroorzaakt. In grote trekken zyn de buitenlaudse weerrapporten echter wel een aanwij zing voor het weer In die streek. Zo hebben ze ons onder meer al geleerd dat Scandinavië nog vrijwel geen zomer weer heeft gehad en dat Spanje en Por tugal al enkele weken in een hitte van meer dan 80 C liggen. Daarbij moet niet vergeten worden dat b(j eenzelfde tem peratuur liet weer in Midden- en Zuid- Europa meestal veel aangenamer is dan in de landen die aan de Noordzee of do oceaan liggen, omdat daar de windsnel heid gemiddeld groter is. Het moet al heel bar zyn maar anders heeft iedere vakantieganger „geboft", vraag het hen maar eens. een super-waterdicht horloge: type Prisma Dolphin 100... zeer groot weerstandsvermogen! Genoeg van confettieregen en toespraak op de stoep (Van onze correspondent). Toen kortgeleden Grover A. Whalon ten grave werd gedragen, nam New Vork afscheid van een markante persoonlijkheid: Tot het begin van het „Burgemeester Wagner Tijd perk" heeft deze officiële begroeter 25 jaar lang alle hoge gasten van de stad New Vork ontvangen. Iiy was nog een overbiyfsel uit een tyd, dat de strengste etiquette in hoog aanzien stond. Men zei van hem, dat hy al- tyd beter gekleed was dan de groot ste potentaten en dat hy steeds met een enorme anjer in zyn knoops gat zyn tekort aan talenkennis met een natuurlijke charme en over rompelende hartelykheid meer dan goed maakte. Intussen is er veel veranderd. New York zoekt thans zelfs naar een nieuwe „begroetingsformule", die beslist niet muf mag smaken, die geen versleten cliché mag zyn. Als geen andere metropool weet New York „zyn" helden en beroemdheden te eren. Men kent uit ontelbare journaals de overweldigende tonelen, die zich op beneden-Broadway af spelen, wanneer staatslieden, sport helden, beroemde vliegers, pryswin- naars generaals en nu ook astronau ten in open auto's, begeleid door een cordon van politiemannen op zware motoren, hun ereparade rijden ter- wyi tonnen papier naar beneden dwarrelen. Whalens opvolger, Richard Patterson, een even waardige figuur, die de burgemeester vertegenwoordigt op luchthaven, pier of station, heeft niet te klagen over slechte zaken. In de laatste tijd losten beroemde bezoe kers van do stad elkaar zelfs zeer regelmatig af. Parades waren aan de orde van de dag. In Wallstreet- kringen klaagde men reeds over pa piertekort. Kantoormeisjes en kijk lustige secretarissen besteedden uren aan het knippen van de papier stroken Enorme bedragen werden uitgegeven voor bonte confetti. En elk bedrijf met ramen aan de para de-route bleef aan het vlaggen hijsen. Inspannend Ook al bleven de politiestatistieken spre- t ken van „miljoenen enthousiaste mensen", toch begon de indruk te ontstaan, dat het gcbruikeiyke ri tueel van een triomftocht van dc zuidpunt van Manhattan naar het raadhuis en dc daarop aansluitende ceremonies veel van hun spontane hartelijkheid hebben verloren. In re gen en felle zon, in dé ondraagiykc zomerhitte van New York en in de even beruchte sneeuwstormen, altijd wacht de burgemeester van New York zijn gast op by de monumen tale trappen van het stadhuis. En altijd worden daar, onder de blote hemel, do gcbruikeiyke redevoerin gen uitgewisseld. Daarna kan de ere gast binnen wat bekomen van de triomftocht, die gepaard gaat met hoofdknikken, vriendeiyk lachen, zwaaien met de armen en dat alles staande in een automobiel en om ringd door een infernaal spektakel. Hierop volgt dan het officiële noenmaal in het Waldorf-Astoria Hotel of een der andere luxe-eetgelegenheden. Gewooniyk wyst de klok al een ge vorderd middaguur aan, wanneer de burgemeester zyn glas heft voor de toast. Na een uur gezellig samen zijn, gaat het gezelschap uiteen de eregast kan zichzelf zyn, winke lend of rondkykend in New York, de vertegenwoordigers van de stad gaan hun achterstallige werk inha len. Dat gaat altijd zo, precies vol gens hetzelfde programma en nooit eens anders En hieraan wil men nu een einde ma ken. Op het stadhuis vraagt men zich af, waarom mon de eregasten niet verschillende routes zou laten rijden. En waarom men de hele af faire niet eens zou verleggen naar de middag met als slot inplaats van een haastige lunch een gezellig diner of desnoods een avondontvangst met,souper. Overigens zal men het de New Yorkers, welke oplossing ook gekozen wordt, niet naar de zin kunnen maken. Zy zyn sinds jaar cn dag aan de Broadway-parade ge wend en de begroeting door de bur- gemeostor kunnen zij zich eenvoudig niet op een andere plaats voorstellen dan op de stenen trappen van het stadhuis, daar op dat kleine stukje groen, dat werd uitgespaard tussen de wolkenkrabbers van Manhattan. Zonder machinerie Wat de zaak levendiger kleur zou kun nen geven zou het weglaten kunnen zijn van al to turbulente bp^netings- manlfestaties. De sympat' 'ie men voor een gast heeft, word. enslotte niet uitgedruk in tonnen papier en confetti maar in de hartelijkheid van de gastheer. De ontvangers wil len voortaan de eregasten van de stad New York op een meer indivi duele wijze gaan begroeten. Voor vele miljoenen kan dat betekenen, dat zy de onderbreking van hun werk zullen moeten missen en het opgeschroefde enthousiasme, maar do buitenlanrse gast zal eerder het gevoel hebben, dat hy niet door een routine-machine gesleept wordt. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen). Kis op 't laatst van 1959 in Roeanda een burgeroorlog woedt in het vorige artikel uitvoerig beschreven vertrekt koning Mwamboetsa IV van de buurstaat Oeroendi sereen glimlachend naar Brussel. De tussen Toetsis en Hoetoes gesla gen kloof in het Noorden schijnt hem niet te deren, hoewel hijzelf ook een Toetsi is en de Hoetsoes in zijn land verreweg de grootste meerderheid vormen. Zelfs een door Twas onderno men raid over de grenzen het doel was gevluchte Hoetoe- leiders te vermoorden vermag hem niet te storen. Vlak voor zijn vertrek naar België ziet heel Oesoemboera de vorst op z'n dagelijkse ronde langs de bars, waar hij, gezeten op z'n vaste kruk, blijft zwetsen en schertsen. In Brussel aangekomen wijdt "it is zijn positie ais soeverein veilig ra te stellen, doet hij het meer langs Mwamboetsa IV slechts enkele een liberale dan langs een centralis tische weg. Hij is een soepele di plomaat met een ongeëvenaarde po litieke feeling. Door zijn bonhomie geniet hij grote populariteit, ook in brede lagen van de uit hoofdzakelijk Hoetoes bestaande plattelandsbevol king. 2 Met knotsen en speren gewa- pende Hoetoes worden door f een Belgische officier tot 2 I kalmte gemaand. stige politieke ontwikkeling van het voogdijgebied slaat. Omdat de ter men „voorlopig" en „later" aan de lopende band worden gebruikt, ziet men het in Brussel uitgedokterde plan als een stap achteruit. Ook Mwamboetsa IV dacht dat de zelf standigheid van zijn land veel dich terbij lag. PROTESTEN uren van zijn tijd ken. Hij wordt door koning Bou- dewijn ontvangen, door de mi nister-president en door de Ka mervoorzitter. Onmiddellijk daarna gaat hij op tournee, wat betekent dat hij in alle rust vier weken van z'n in veler ogen kostbare tijd uittrekt om geen bezienswaardigheid in het Vlaamse en Waalse land te mis sen... LICHTZINNIG L land niets kan gebeuren? Of is hij lichtzinnig, onverantwoordelijk, of wat iemand in zijn positie en In de gegeven omstandigheden maar zijn kan? Mwamboetsa IV, die zo graag met Belgen en andere vreemdelingen het glas heft, is slimmer dan de eerste indruk wel eens wil vermelden. Hij regeert nu afmeer dan veertig jaar, maar hij heeft de zaken heel wat verstandiger aangepakt dan de in 1959 overleden Moetara III van Roe anda- Het simpele bewijs hiervan wordt al geleverd door het behoud van de monarchie in Oeroendi. An ders dan in Roeanda was de positie van de vorst geen inzet bij de in 1961 gehouden verkiezingen. Dit feit is zoveel te merkwaardiger omdat de bevolkingsverhoudingen in Oe= roendi (de aantallen Toetsis en Hoe toes dus) slechts weinig met die van Roeanda verschillen. Wat is het geheim van Mwamboetsa IV? Waarom is hij er wel en Moe tara III er niet in geslaagd de op eeuwen gegrondveste monarchie te bestendigen en het volk in betrekke lijke rust een volkomen nieuw tijd perk in te leiden? Het antwoord moet in de eerste plaats in zijn karakterstructuur wor den gezocht. Mwamboetsa IV is een man, die, in welke situatie ook ge plaatst, de scherpe kantjes tracht af te vijlen. Terwijl hij, net zo ais vroe ger Moetara III van Roeanda, er bijzonder kwaad op aangekeken. De Hoge Landsraad van Oeroendi protesteert bij de Verenigde Naties en bij het Belgische parlement. „In plaats van ons interne autonomie te geven, krijgen we een soort koloniale voogdijHet decreet bezegelt de blanke dominatieiWij wijzen elke verantwoordelijkheid af voor het conflict, dat uit deze eenzijdige Bel gische politiek zal voortvloeien". Treffend zijn de vragen, die gematig de Toetsi-notabelen aan hun Belgi sche vrienden stellen: „Moeten we, net zoals in Kongo, eerst een paar blanken de hals af snijden Gaan jullie pas door de knieën ,als we hier voor een figuur als Loemoemba zorgen?" Er is meer. Extreme elementen po gen de ontstane situatie uit té buiten. ANDERE METHODEN Uiteraard heeft Mwami Mwam boetsa IV er in de decennia van zijn regering wel voor gezorgd dat zijn hang naar het compromis ook de Toetsihoofden en onderhoofden heeft beroerd. Hoewel het streven van de Iaatsten op bestendiging van de hegemonie net zo doelmatig is als dat van de vroegere Toetsiclan in Roeanda, gebruiken ze heel andere methoden. Uitbuiting in de vorm van afpersing is er niet bij. Met zachte hand heb ben de notabelen van Oeroendi de Hoetoes geleerd dat zij en zij alleen de natuurlijke heersers zijn. Zonder morren hebben deze Hoetoes dan ook aanvaard dat het de gewoonste zaak van de wereld is dat zij tot de cate gorie houthakkers en waterdragers behoren. Een Toetsi, die zelf zijn pijn aansteekt, als er een Hoetoe in de buurt is, moet in Oeroendi nog wor den gevonden Een andere aanpak dus een aan- Eak, die (hoe lang nog?) succeB eeft. Dit betekent niet dat de Hoe toe-emancipatie Oeroendi totaal is voorbijgegaan. Ook in Oesoemboera is er gewoeld, doch dank zij de wel eens als lichtzinnig geschetste Mwamboetsa IV ia het er tot nu toe nimmer tot bloedige onlusten geko men. Wel komen er moeilijkheden, maar Mwamboetsa IV is dan reeds lang 'weer in zijn land terug. Op 't laatst van 1959, als de onafhankelijkheids datum van Kongo al in de pen zit in Roeanda zowel als in Oeroend' vinden vooral de Toetsis dat de Kon golezen op een veel lager plan staan vaardigen de Belgen een nogal vaag decreet uit, dat op de toekom- Binnen enkele weken wordt Oeroen di overstroomd met pamfletten en aanplakbiljetten, die uit de koker van activistische Toetsi- en Hoetoe- groeperingen komen, niet in 't minst uit die van de communisten. Zo gaat er het gerucht, dat de Hoge Landsraad zonder uitstel alle blan ken het land uit gaat gooien. Prins Rwagasore, de oudste zoon van Mwamboetsa IV, zou zijn vader ont troond hebben en zichzelf tot Mwami hebben uitgeroepen. De Belgen zou den de burgeroorlog tussen Toetsis en Hoetoes willen en middels het principe „verdeel en heers" aan hun trekken te komen. Tegelijkertijd worden in recordterhpo nieuwe politieke partijen opgericht. Behalve de Uprona een door Toet sis gedomineerde eenheidspartij, waarvan prins Rwagasore stichter en leider is en de Volkspartij, die Hoetoes zegt te vertegenwoordigen, staan spoedig nog drie andere, door Hoetoes in het leven geroepen partij en ingeschreven. PROCLAMATIE De verwarring is al groot, als Mwamboetsa IV eindelijk reageert. Hij stuurt twee merkwaardige pro clamaties de wereld in, die, tot grote opluchting der Belgen, de gemoede ren wat kalmeren. Ten eerste bevestigt hij uitdrukke lijk dat hij koning over Toetsis en Hoetoes is, en dat hij nimmer tot een politieke partij zal kunnen behoren. Ten tweede trekt hij fel van leer te gen de onruststokers en de versprei ders der naamloze pamfletten en aan plakbiljetten. Ten derde verklaart hij plechtig dat de Belgen niet mogen vertrekken, omdat samenwerking tussen zijn landgenoten en de Euro peanen het enige recept van vandaag én morgen is. De koning redt het er mee. Ook in de jaren daarna is hij erin geslaagd Oeroendi buiten de in Roeanda opge laaide stammentwisten te houden. Hoewel zijn zoon, prins Rwagasore, het vorige jaar op een café-terras in Oesoemboera werd vermoord, heeft diens partij niets van haar macht behoeven in te boeten. De door Toet sis gedomineerde Uprona is niet al leen de enige regeringspartij, doch bezit ook 58 van de 64 zetels in het parlement. Zal Oeroendi zijn betrekkelijke rust kunnen behouden? Zal het wegtrek ken van dc Belgische parachutisten per 1 augustus niet aanleiding voor de Hoetoes kunnen zijn om, des noods met geweld, voor zich dezelfde rechten als in Roeanda op te eisen? Zullen de nieuwe, slechts gering in aantal zijnde ordetroepen de Mwami trouw blijven? Ook in het geval Oeroendi kan weinig worden voorspeld. Op z'n hoogst zou men kunnen zeggen dat, als de tekenen niet bedrie gen, de autoriteit van Moetara UI onaangetast is gebleven. De vrede blijft echter een wankel bezit. In Oeroendi regeert nog altijd een minderheid een meer derheid, waarbij nog komt dat de agitatie der Hoetoes in Roe anda niet bij de grenzen op houdt. Als dit de toekomst van Oeroendi is, is niet alleen he:t land, maar ook de wereld er bij gebaat. y^^^yy^/\^/\/\/^\/\/yvAAAAAAAAAA/WWV\AAAAA/VtAA^A/V/^AAAMV*AAAAAAAAAAAWVWW^^Ay*AMlAAimAm\AAA/WSAA/\AA/\AAAAAAAAAAAAAAA/VIAAAAAAAAA^/W\AA/WlAAAAAA/\A/WWWlAAAAAAA/\AAAAAAAAAA/V\AAJ Parachutisten zouden kunnen profiteren Een Britse geleerde heeft te kennen gegeven dat zonden Nederlandse of Indonesische parachutis ten landen in zekere stre ken van centraal Nieuw- Guinea, zy onthaald zou den worden als goden met een pasklaar leger van inheemsen dat be reid is zich voor hen in te zetten. De streken waarvan de geleerde spreekt zyn die van de vreemd* cultus- sen die zich verspreid hebben doorheen Mela- nesië, grotendeels in de ze eeuw, in sommige ge vallen als gevolg van ontmoetingen dezer pri mitieve mensen met Amerikaanse vliegers tijdens de tweede wereld oorlog. De natuurhistoricus Da vid Attenborough advi seert genoemde Neder landse of Indonesische parachutisten een door kneed anthropoloog met zich mee te nemen. „De inboorlingen zijn primi tief, maar oorlogszuch tig, en ze zouden ieder een kunnen doden die niet zou afweten van het soort God dat ze ver wachten. Zouden daar entegen de mannen als goden geaccepteerd wor den, dan zouden ze de plaatselijke bevolking gemakkelijk naar hun hand kunnen zetten", al dus Attenborough. John Frum Attenborough heeft zelf een van de cultussen be studeerd. Hy - werd be dreven door een stam die een god met een blank gezicht genaamd „John Frum" vereerde. Het ging hier naar alle waarschijnlijkheid om een Amerikaanse piloot uit de oorlog in het Stil le Oceaangebied. De stam is ervan over tuigd dat John Frum in zijn viermotorig vlieg tuig zal terugkeren, en dat het zal zijn afgela den met alle rijkdom men van de blanke man Die dag afwachtend, bouwden zij een schrijn die Attenborough heeft gezien, en die een beeltenis van John Frum en een model van een propeller-vliegtuig bevat te. In de buurt was een geïmproviseerde lan- dingsstrook en een wa renhuis van takken en bladeren, klaar om de la ding op te vangen en te bergen. „U.S.A." Uit bamboehout hadden de volgelingen van John Frum karabynen nage maakt, en hadden de let ters „U.S.A." „gebor duurd" In die typische Amerikaanse mouwloze tee-shirts. Toen Atten borough de stam bezocht was er een soort leger. „Deze cultussen" aldus de geleerde, „variëren van district tot district in heel Melanesië. Het gaat hier klaarblijkeiyk om mensen die, nog le vend in het stenen tijd perk, plotseling met een of andere vorm van be schaving zyn geconfron teerd. De inboorlingen waren geschokt door de vliegtuigen die ze zagen en zaken als ingeblikt voedsel, radiozenders en lampen in chroombekle ding begrepen ze niet." „De negers redeneren blijkbaar als volgt: deze dingen zUn niet gesneden noen gevlochten, ze moe ten dus van goddelykc oorsprong zyn. En aan gezien de blanke man weet hoe er aan te ko men, is het zaak hem te imiteren en te aanbidden zoals in het geval van de „god" John Frum". Onderzoek naar invloed van getijbewegingen In de loop van do zomer zal aan de Noordzeekust bezuiden Katwijk een twee maanden durend wetenschappelijk onderzoek worden ingesteld naar de in vloed van de getijbewegingen op de ver andering van de kust, zulks in verband met praktische problemen in het Delta gebied. Voor dit onderzoek, waaraan land-, zee- en luchtmacht hun medewerking zullen verlenen, zullen op ongeveer 600, 200 en 100 meter uit de kust drie torens worden geplaatst, die tot ongeveer ze ven meter boven NAP zullen reiken De doorgangen tussen de torens zullen worden versperd. Het onderzoek ge schiedt in samenwerking tussen de di rectie waterhuishouding en waterbewe ging en de Deltadienst van de rijkswa terstaat, de technische hogeschool, uni versiteiten en het K.N.M.I. in De Bilt. In de wetenschappelijke staf zijn acht academici opgenomen, een aantal hoog leraren is wetenschappelijk adviseur. De resultaten van het onderzoek zullen waarschijnlijk worden gepubliceerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6