Anquetil na de tijdrit zeker van overwinning Opnieuw twee Zwitserse renners vooraan in rit zonder historie w PufOlbreng* Jubileum fokveedagen Walcheren trokken veel publiek KLASSEMENTEN TOEKOMST-TOUR KLASSEMENTEN TOUR DE FRANCE Vêefcl&ffi yN SCHERPENISSER KLEUTERSCHOLEN VRAGEN BEIDE OM VERNIEUWING VARKENS LIETEN VERSTEK GAAN Speeltuin voor Stavenisser jeugd „VIA MALA", DRAMATISCH EN VOL DREIGING NAAR KNITTEL Koerden vechten in Noord-Irak 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 JULI 1962 DE RONDE VAN DE TOEKOMST ORANJE-TEAM HIELD ZICH KALM Door Erwin Jaisli en Adolf. Heeb behaalde Zwitserland vrijdag: in de twaalfde etappe van de Tonr de l'Avenir voor de tweede maal in successie een dubbele overwinning. Bovendien eisten de Helveten evenals donderdag het ploegentlas- sement voor ach op hetgeen bepaald een knappe prestatie was, aangezien drie van hun zeven overgebleven renners in de achterhoede verzeild waren geraakt na een lekke band van Francis Blanc. Het resultaat van de 150,5 km lange rit van Chambery naar Lyon was voor één renners bijzonder teleurstellend. De dappere Ier Peter Crinnion, reeds na 38 km alleen ontsnapt uit het peloton, gold zeer lang als de favoriet voor de eerste plaats. Zelfs toen de Oostenrijker Varga zich na 90 km bij hem voegde, was er voor Crinnion nog geen reden tot onge rustheid. Het tweetal hield lang stand, maar werd nauwelijks vijf km voor het einde inge lopen door een viertal achtervolgers, de Zwitsers Jaisli en Heeb, dé Belg Willy Monty en de Brit Bradley. Op dat mo ment vervloog de illusie Van Crinnion want de Ier is nu eenmaal geen spurter, in tegenstelling tot Jaisli, Heeb en Mon ty. Zodoende moest Peter Crinnion, ongetwijfeld de strijdlustigste coureur, genoegen nemen met de vijfde plaats. Zijn winst op het peloton werd tot over maat van ramp ook bijna geheel teniet gedaan, want de meute arriveerde slechts 33 seconden na de koplopers op de wielerbaan. Het algemeen klasse ment veranderde wat de eerste tien be treft nauwelijks. Slechts Crinnion klom van de acht ste naar de zevende plaats, dit ten koste van Henk Nijdam. De favorie ten voor de eindzege (Antonio Go mez del Moral, Mario Maino Jan Janssen en Camille Vyncke) bevon den zich allen in het peloton. De Ita liaan Maino had op de laatste tien km wel een poging gedaan enkele seconden te winnen, maar als enke ling was hij niet opgewassen teger de hoofdmacht en kort voor het sta dion werd hij teruggehaald. De Nederlanders hielden zich de hele rit opvallend kalm en wanneer zij al een poging waagden om de orde te versto ren, toonden de Spanjaarden zich uiterst waakzaam. Na 98 km kreeg Jan Hugens bijvoorbeeld Velez mee toen hij op jacht ging naar de koplopers en ruim zes kilometer verder moest Miel Ver- straete onder soortgelijke omstandighe den het gezelschap van Jose Momene dulden. De Spanjaarden bereikten met dit alles, dat Crinnion en Varga htm voorsprong rustig konden vergroten, waardoor de kans op een eventuele etappezege en de daaraan verbonden bonificatie van Jan Janssen alleen maar kleiner werd. Van daar ook, dat Jaili, Heeb, Bradley er Monty na ruim 120 km wel weg moch ten gaan. Aanvankelijk bleef het viertal hangen tussen de vluchters en de hoofd macht maar langzaam aan kwamen zr dichter bij de leiders. Tussen de 136e er 140e kilometer daalde de winstmarge van Crinnion en Varga van 1.20 tot 35 seconden en ondanks de wanhopige po gingen van het leidende duo op de laat ste tien km althans iets van de voor sprong te behouden, kwam vijf km voor Lyon de aansluiting tot stand. Mario Maino had op dat ogenblik nog een voorsprong op het peloton maar daar mee konden vooral de Spanjaarden zich niet verenigen en even verder werd hij tot de orde geroepen. Antonio Gomez del Moral rijdt dus twee dagen voor de aankomst in Pa rijs nog altyd in het geel. Het is ech ter de vraag, of de 22-jarige onaf hankelijke ulf Cabra de gevaarlijkste tegenstander zal zijn by een even tueel slotoffensief van Jan Janssen. Mario Maino, het kleine Italiaantje, doet namelijk de laatste dagen bij zonder dreigend en naar onze mening is hij een completer coureur dan de Spanjaard. De toekomst zal echter «ïoeten uitwijzen wie van het tweetal de sterkste is. Voor zaterdag staat de langste rit van de ronde op het programma, niet minder dan 232 kilometer scheiden Lyon van Nevers en er wordt verondersteld dat op dit traject de Spaanse equipe wel en kele aanvallen te verduren zal krijgen. Het is echter heel goed mogelijk dat de strijd ook zaterdag nog niet uitgewoed zal zijn. In de Tour de France, bij de professionals, is het de gewoonte om van de rit naar Parijs een wandeletappe te maken. Van amateurs en onafhanke- lijken kan men echter van alles ver wachten. De uitslag van de twaalfde etappe van de Ronde van de Toekomst luidt: 1. Jaisli (Zwitserland) 3.50.47 (met bonificatie 3.49.47); 2. Heeb (Zwitserland) 3.50,47 (met bonifica tie 3.50.17: 3. Monty (België) z.t.: 4. Varga (Oostenrijk) z.t.: 5. Crinnion (G.-B.) z.t.; 6. Bradley (G.-B.) z-t.; Petterson (Zwe.- int.) 3.5120; 8. Jan Janssen (Ned.) z.t.: 9. Maurer (Zwitserland) z.t. 10. El Gourch (Marokko) z.t.; 44. Jan Hugens (Ned.): 48. Lex van Kreuningen (Ned,)' 50. Leo Knops (Ned.); 58. Kees de Jongh (Ned.); 64. Henk Nijdam (Ned.); 65. Miel Verslraete (Ned.), allen In 3.51.20. Na de twaalfde etappe iuidt het algemeen klassement: 1. Gomez del Moral (Spanje) 44.45.15: 2. Maino (Italië) 44.47.09 op 1.54: 3. Jan Jans sen (Ned.) 44.47.18 op 2.03. 4. Vyncke (Bel gië) 44,47.59 op 2.44; 5. Ferretti (It.) 44.52.51 op 726: 6. Partesotti (Italië) 44.54.27 op 9.12: 7. Crinnion (G.-B.) 44.58 29 op 13.14: 8. Henk Nijdam (Ned.) 44.58.50 op 13.35: 9. Velez (Spanje) 44.59.52 op 14.37; 10. Jan Hugens (Ned.) 45.00.15 op 15.00: 19. Leo Knops (Ned.) 45.02.31: 30. Kees de Jongh (Ned.) 45.16.17: 39. Miel Verstraete (Ned 45.27.17: 41. Lex van Kreuningen (Ned.) 45.30.35. De uitslag van de 20ste etappe van de Ronde van Frankrijk, een tijdrit over 68 km van Bourgoin naar Lyon luidt 2. Anquetil (Fr.. Geminlanl) 1.33.35 (gem. 43.597 km/uur) (met bonificatie 1.32.35); 2. Baldini (Italië. Proietti) 1 '>634 (met bonifi catie 136.04); 3. Poulldor (Fr., Magne) 1.38.36: 4. Planckaert- (België. Drlessens) 1.3834; 5. G. Desmet (Eelgië, Keteleer) 1.39.41: 6. Anglade (Fr.. Gauthier) 1.39.50; 7. Geldermans (Ned., Gemlniani) 1.40.24 8. Van Schil (België, Magne) 1.41.06: 9. Daems (België. Sard!) 1.41.41: jo. Balletti (Italië, Keteleer) 1.41/44: 13. Gaul (Lux.. Villa) 1.42.18: 19. Plet van Est (Ned., Drlessens) 2.43.02: 51. ex. aequo o.a Stolker 1.46.57: 63. Maliepaard 1.48.43. Na de 20ste etappe ziet het algemeen klasse ment er als volgt uit: 1. Anquetil (Fr., Gemlniani) 101.13.08: 2. Planckaert (België. Drl.-s-=ens) 101.18.19 op 5.41: 3. Poulidor (Fr.. Magne) 10133.44 op 30.36: 4. G. Desmet (België, Keteleer) 101.2631 op 13)13: 5. Geldermans (Ned., Gcminiani) 101.27.12 op 14.04; 6. Simpson (G.-B.. Lou- viot) 101.30.20 op 17.21: 7 ex. aequo Massig- nan (Italië, Pavesï): Gaul (Lux.. Villa), 101.31.10 op 18.02: 9. Baldini (Italië. Proietti) 101.32.08 op 19.00: 10. Pauwels (België, De Kernpe) 101.36.12 op 23.04 26. Piet van Est 10230.22. 33. Stolker 102/15.12: 49. Maliepaard 103.03.01. Er zijn nog 94 rennere in de strijd. (Advertentie) BINNENVERINGBED i /iet beste bed oclt gemaakt Jjinnlwill SCHUIMRUBBER BED 1 met versterkte middensector t fabrieken Zevenbergen l Kantongerecht Bergen op Zoom Tholenaar sneed legertruck op Halsterseweg te B. o. Z. Voor de Bergen op Zoomse kantonrech ter stond dezer dagen terecht E. J. uit Tholen, die op 26 februari op de Hal sterseweg te Bergen .op Zoom na het inhalen van een militaire truck sneller naar rechts was gereden dan verant woord was- E. J., die een truck met aanhangwagen bestuurde van de firma S- uit Tholen, was achterna gereden door een aalmoezenier, die hem op zijn verkeerde rijwijze attent had gemaakt. De Tholenaar had daarbij de militaire wagen geraakt, maar was zich niet be wust een, aanrijding te hebben veroor zaakt De officier van justitie achtte het snijden bewezen en eiste een geld boeten van f 50 subs. 10 dageh hechte- nisstraf; de kantonrechter maakte er f 40 subs. 8 dagen van. De volgende zaak ging tegen J. J. G. uit Tholen, die op 23 april in het parkoers van de ronde van de Welberg een wielrenner had aangereden, waarbij zijn racefiets werd vernield. Hij kon daarom niet aan de wedstrijd deelnemen. De schade aan de racefiets bedroeg f 129,Na enig over leg werd de civiele som verlaagd tot f 100,een som die de officier ook toewees. De eis luidde voorts f 25 subs. 5 dagen; de kantonrechter vonniste conform. Niet Noord-Beveland, maar Zuid-Beveland In de aanhef van het artikel over de dichting van de afsluitdijk in het Zuid- Sloe in de krant van vrijdag is een sto rende fout geslopen. Ten onrechte is vermeld, dat het Zuid-Sloe tussen Wal cheren en Noord-Beveland is gelegen. De lezer zal begrepen hebben, dat nier werd bedoeld „Walcheren en Zuid-Be veland". DE RONDE VAN FRANKRIJK Bijna zes minuten voor op Planckaert Jacques Anquetil heeft zyn woord ge stand gedaan. Voor en tydens deze Tour de France had de Fransman in veie f~ terviews verklaard de gele trui v Frankrijk in de individuele tijdrit van Bourgoin naar Lyon te veroveren daarna zijn triomfantelijke intocht Parijs te honden. Het eerste deel van zijn voorspelling is al uitgekomen, een ongelooflijk gereden rit over km tegen het horloge liep Anquetil niet minder dan 5 min. 11 sec. uit op de Belg Jos Planckaert, die ook nog 80 straf- seconden toebedeeld kreeg omdat hjj van zyn ploegleider een bidon met drin ken aanpakte. Met de bonificatie en na aftrek van de achterstand van 1 min. 8 sec. die An quetil na de Alpen op Planckaert had. betekent dit dat de Fransman met een voorsprong van 5 min. 41 sec. op Frank- rijks nationale feestdag, de „quatorze Juillet", langs zijn landgenoten als win naar van de Tour 1962 zal paraderen. Het is vrijwel zeker, dat de ploeg van Anquetil in Parijs op alle fronten zal zegevieren. Want behalve de gele trui en het ploegenklassement heeft de equipe ook de groene trui stevig in han den. Rudi Altig staat namelijk in het puntenklassement zo veel voor op Emile Daems, dat de Duitser de trui alleen kan verliezen als Daems de laatste twee dagen bij de eerste drie eindigt Altig geen enkel punt behaalt. En daarin gelooft niemand. Geen twijfel Er heeft geen moment enige twijfel be staan over de zege van Anquetil. Hal verwege liad hy Raymond Poulidor, die drie minuten vóór hem was gestart, al bijna ingehaald. De ex-kampioen van Frankrijk was op de rechte einden in zicht gekomen en moest nog voor de ra- vitallering in Cliaponnay (44 km) zyn tegenstander voorbij laten gaan. Maar in de laatste 20 km verloor hij meer terrein. Anquetil was nog niet te vreden. HQ ging onverdroten verder tot hij vlak voor Lyon ook Gilbert Desmet passeerde. Achter Anquetil streed Jos Planckaert voor een verloren zaak. De Belg was als laatste vertrokken met de wetenschap dat hij de gele trui aan de Fransman hoe dan ook zou moeten af staan. Want in het tijdrijden is Plan ckaert nu eenmaal niet van de klasse van Anquetil. Een lekke band in de eerste 20 km vernietigde het laatste beetje hoop van Plankaert op een dra gelijk resultaat. Hij reed echter door om ook niet de tweede plaats in het klassement te verspelen en bereikte in de tijdrit ten slotte de vierde positie achter Baldini en Poulidor. Geldermans Ab Geldermans heeft nog geprobeerd in de tijdrit de vierde plaats in het algemeen klassement te veroveren. De Bevewijker was in een uitste kende conditie en had na 20 km al 35 sec. gewonnen op Gilbert Des- met, die op de ranglyst 8 sec. of hem voor stond. Maar de Belg kwam terug. Halverwege was het verschil gereduceerd tot 22 sec. en in de tweede helft fietste Desmet zich naar een voorsprong van 43 sec. De vijfde plaats van Geldermans staat intussen wel vast, want in de rit-van-de-waarheid liep Geldermans 3 min. 10 sec. uit op Tommy Simp son, die hij 5 km voor Lyon ln- haald, en 3 min. 31 sec. op Massig- nan, zodat zijn voorsprong op dit rauKT-Fc lsc5YMPH0RIEM D'OZON CHAP0(wr stjusT-CHALETCsm HBUmm CKARANT0NKAY A Z'-iEHFÜZ.- BCUR-tfY ■nCHAROUES LA CLAYETTEU CHAUFFA'U.ES'V ÉCHARMEAUX _r—^'.AMURE-S- ET.21 U AZERGUES ■14/7/62 .CHESSY- |_232kmj LtS-MiNES j tweetal is gegroeid tot respectieve lijk 3.17 en .358. Van de andere Nederlanderss eindigde Piet van Est op de eervolle 19e plaats. 9^4 minuut achter Anquetil. Stolker reed een voor zijn doen opperbeste tijd rit en werd 51e. Maliepaard eindigde als 63e met ruim een kwartier achter stand op de winnaar. ANTIEK-EXPOSITIE IN OOSTBURG GEOPEND Vrijdagavond heeft burgemeester J. L. van Leeuwen van Oostburg de in de Burgerzaal van het raadhuis opgestelde tentoonstelling van 17e, 18e en 19e eeuws koper-, tin-, ijzer- en aardewerk officieel geopend. Hij deed dit met het luiden van een oude koperen bel, afkom stig van een der eerste stoomtramloco- motieven in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Hij merkte daarbij op, dit niet te doen als symbool van het inluiden van een oud tijdperk doch door het inlui den een verbinding tot stand te bren gen tussen het oude eri het nieuwe. -Jurgemeestser Van Leeuwen was van mening, dat door deze expositie de aan dacht voor het oude wordt gebonden en verhoogd. Hij bracht dank aan de heer Dierkx en mevrouw De Mul uit Oost burg, voor hun vele werk by het inrich ten van de tentoonstelling. De expositie is ingericht door de Oost- burgse antiquair J. Dierkx. De tentoon gestelde artikelen, waren destijds in West-Zeeuwsch-Vlaanderen in gebruik. Onder de diverse voorwerpen, die over zichtelijk in de Burgerzaal staan opge steld. bevinden zich oude tinnen maten, kerkkandelaars, een zeventiende eeuwse beddepan, een ijzeren handvat, vuur- lepels, puthaken, koperen tuitlampen, koekplanken, blakers, een platte buis kachel voor een imitatie oude schoor steen. doofpotten, kaarsensnuiter etc. Voorts zijn er te zien enkele kaarten van West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Naast de in totaal 192 voorwerpen, die in de zaal staan opgesteld, kan men in de hal van het gemeentehuis nog be zichtigen een honderd jaar oude pers pomp-brandspuit, eigendom van de ge meente Breskens. Ook zijn er een drie tal oude rijwielen geëxposeerd, waar van een, met ijzeren banden rond hou ten wielen. Verder is er een uit het jaar 1926 daterend motorrijwiel ten toongesteld. Deze zeer interessante expositie zal duren van 14 juli tot en met 29 juli, en is voor bezichtiging dagelijks geopend van 2 tot 5 uur 's middags en bovendien op woensdagen en zaterdagen 's avonds van 7 tot 9 uur. de officiële opening had verricht van de jubileum- fokveedagen voor Walcheren, die ii Koudekerke worden gehouden, maakte de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot (links), met de vice-voorzitter van de afdeling runderen, de heer M. Kleinepier uit Mid delburg (tweede van links) de rijks- veeteeltconsulent, ir. W. L. Harmsen, de algemeen voorzitter (tweede van rechts en burgemeester J. L. Dregmans, een rondgang over het terrein. (Foto P.Z.C. Advertentie .in de huid gezondheid en zuiverheid GIFTEN THUISFRONT NIEUW-GU1NEA In het tijdvak van vier tot elf juli heeft „Het Zeeuwse Thuisfront Nieuw- Guinea" de volgende giften ontvangen: Fraanje, Kruiningen f 2,50: J. van Aalst, Den Haag f 2,50, L van de Driest Koudekerke f 2,50; Provinciale Zeeuw- sche Courant f J00,I- P. F. van de Plassche, Goes f 2,50; A. van dc Guch- te, 's-Heer-Arendskerke f 5,Totaal kwam er in het genoemde tijdvak f 115,binnen. Giften voor bovenge noemd Thuisfront kunnen gestort wor den op postrekening 154617, ten name van Nu'Ksnaarhank Kanelle. onder ver- WEDSTRIJDEN HELLAS- REÜNIE In tegenstelling tot een eerder gemelde tijd beg it de dameshandbalwedstrijd tijdens de Hellas-reünie in Goes (van daag, zaterdag) niet om half elf, maar om één uur 's middags. De heren treden om 2 uur in het strijdperk, de voetbal lers daarna om 3 uur. Collecte De collecte te Arnemuiden gehouden ten bate van het Anjerfonds heeft opge bracht de somma van 106,58. Er wer den 189 kaarten van het koninklijk gezin verkocht. RAAD VOORZIET AL: Aanvraag christelijke school ingewilligd Het ziet ernaar uit, dat de huisvesting van de beide kleuterscholen in Scherpe- nisse in de naaste toekomst belangrijk zal worden verbeterd. Vrijdagmiddag hebben de raadsleden van deze gemeente besloten om aan het bestuur van de christelijke kleuterschool medewerking te verlenen voor het optrekken van een nieuw gebonw. Dat zal moeten verrijzen op een perceel bouwgrond van 1300 vier kante meter aan de Laban Deurloo- straat. Het zal een school worden van één lokaal met een capaciteit van 40 leerlingen. Bij een dergelijke aanvraag wordt van de raad tevens een beslissing gevraagd over het al dan niet stich ten van een openbare kleuterschool. In Scherpenisse lag dat besluit voor de hand: binnen de gemeente vindt men nog een tweede kleuterschool, een openbare, die wordt bestuurd door de vereniging „Prinses Marij ke" De Thoolse gemeente is dus vol doende voorzien van mogelijkheden voor kleuteronderwijs: het stichten van nog een derde gemeentelijke school is overbodig. Nu evenwel aan het bestuur van de „vereniging tot stichting en instandhou ding van een school voor christelijk voorbereidend lager onderwijs" steun voor nieuwbouwplannen is toegezegd, verwacht het gemeentebestuur dat ook de „Prinses Marijke-school" vroeger of later met voorstellen voor een oetere outillage zal komen aankloppen. Burge meester D. C. Bouwense bereidde de he ren er vrijdagmiddag alvast op voor. Het kleuteronderwijs in Scherpenisse is aan modernisering toe. De agenda voor deze zomerse raadsvergadering werd ln een vaardig tempo afgehandeld. Zonder verdere discussie gaven de heren hun stem aan het voorstel van b. en w. het torenuurwerk van het raadhuis vernieuwen en de klok van de kerktoren als slagwerk daarvoor te gebruiken. Een handige combinatie-methode van de firma Eysbouts te Asten, waarover wij gisteren reeds schreven. BEGRAAFPLAATS Een gedachtenwisseling ontstond over de verpachting van de voormalige be graafplaats van het gehucht Westkerke. Dertig jaar is dit terrein als bouwland gebruikt. Verschillende malen stieten de arbeiders bjj hun werkzaamheden op beenderen van vroegere inwoners en daarom stelden b. en w. voor, het per ceel voor 1962/63 alleen als welland te verpachten aan een van de gegadigden, die zich daarvoor hebben aangemeld. De heer J. Poppe (p.v.d.a.) vond een der gelijke beperking wat verregaand. Hij wuifde de klachten weg en zag het stuk >nd graag vrij verpacht. Ook de heer A, Polderman (s.g.p.) dacht cr zo over: „Dan hadden wc het vroeger ook nooit voor bouwland moeten vrijgeven", vond hij. De tegenstanders van „vrije pacht" hadden ook éterke argumenten. De heer A. Hage (g.b.) kende aspi rant-gegadigden, die het omwille van de beenderenvond.sten voor een be stemming tot bouwland nog niet van dc gemeente zouden willen krygen stemming wees ten slotte niet een 4-3 verhouding uit, dat er voor 1962/68 al leen gras op de voormalige begraaf plaats mag worden gezaaid. B(j de lo ting werd het perceel verpacht aan de heer A. L. Polderman. Van een aantal bejaarde inwoners had den b. en w. een verzoek gekregen om op de Spuidam twee kolommen van dc oude betonmuur deze wordt afgebro ken te handhaven voor een rustige zitplaats daar. Burgemeester Bouwense moest toegeven, dat de bejaarden vaak in groten getale op de Spuidam verpo zen. Twee kolommen laten staan is technisch niet mogelijk. Maar er zal worden gezorgd, dat de bejaarden op de Spuidam van Scherpenisse ook in de toekomst aan hun trekken kernen. IN BUURTSCHAP „LAMMERENBURG" Alle goede wensen, die de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot vrijdagochtend de organisatoren van de tiende fokveedagen voor Walcheren had toebedacht zijn in vervulling gegaan. Het gepresenteerde vee kon de toets der kritiek volkomen doorstaan, tenvi.il er bovendien in vergelijking tot voorgaande jaren een verheugende belangstelling bestond. De weide in het buurtschap „Lammerenburg" in de gemeente Koudekerke, waar deze fokvee dagen worden gehouden, werd bijkans overstroomd door de vele belangstellenden: zowel fokkers als ettelijke honderden toeristen omzoomden de grote ring, toen aan het slot van de middag de kam pioenen hun ererondje mochten maken. Dat dit met succes is gebeurd bewezen de prijzen: behalve een stijging in het aantal eerste prijzen is ook de midden moot de tweede prijzen zeer sterk vooruitgegaan, terwijl er minder derde prijzen toegekend behoefden te worden. Voor een belangrijk deel is deze be langstelling te danken geweest aan het gevarieerde programma: niet alleen het puikje van Walchers' rundveestapel werd getoond, maar ook presenteerden dit jaar voor het eerst de trekpaarden- fokkers hun dieren op deze rundvee- fokdagen. Bovendien was er even eens voor de eerste maal de provin ciale keuring van landbouwtuigpaar- den (warmbloeden) van het Gelderse en Groninger type aan deze rundvee- fokdagen verbonden en gaven verder dc schapenfokkers acte de présence- Jammer was het echter, dat de var kensfokkers verstek moesten laten gaan. In verband met de elders ln net land nog steeds heersende mond en klauwzeer had men het te ris kant gevonden om een groot aantal van deze „vleesproducenten" bijeen te brengen. Dubbel jammer, omdat de Walcherse varkensfokvereniging dit jaar precies een kwarteeuw be staat. Om de samenwerking compleet te ma ken, komen voorts vandaag (zaterdag) de shetlandpony's en de geiten aan bod, waarmee de jubileum fokveedagen z(jn uitgegroeid tot een grote demonstratie van de Walcherse fokkers. BESCHEIDEN De eerste fokveedag was in vergelij king hiermee maar een bescheiden beurtenis. Dit kon de commissaris koningin constateren, toen hij 's och tends deze twee dagen durende manifes tatie opende. „Veel is er sinds die eerste fok veedag veranderd", zei de commissaris, die cr op wees, dat de veestapel in de afgelopen tien jaar enorm is vooruitge gaan. In de eerste plaats noemde jhr. De Casembroot dit het werk van de fok kers, maar zeker niet minder dat van rijksveeteeltconsulent ir. W. L. Harm sen. die hQ lof toezwaaide voor z(jn ve le arbeid en voorlicthingswerk. Ondertussen waren in de verschillende ringen de keuringen al begonnen. Dc kwaliteit toonde in vergelijking tot de eerste fokveedag een aanmerkelijke verbetering. Zowel exterieur, rastype en de uniformiteit werden door de rijks veeteeltconsulent ir. Harmsen geroemd. „Dit is mede te danken aan de hoog waardige stieren, die bij hot fokken worden gebruiktwaarby de K.I.-stieren toonaangevend zijn", verklaarde hij. OP EIGEN BENEN Een ander verheugend verschijnsel noemde ir. Harmsen, dut eigen fok kwantitatief en ook in verhouding tot de eerste tokveedag volkomen over heersend was geworden, In voorgaan de jaren kreeg de jury veel meer aan gekochte dieren te beoordelen, terwijl de veehouders de laatste tijd steeds meer met eigen fok in de ring ver schijnen. Men heeft geleerd op eigen benen te staan. WANNEER niemand er op let dar telt de jeugd van Stavenisse af en toe ui over dc klauterrekken, de klimboog of de draaimolen op een stuk grond, weggedoken achter de houten huizen aan de Koning Haa- konstraat. Dat gebeurt op het ogen blik nog clandestien, want de nieuwe speeltuin van de gemeente Stavenisse zal pas over enkele weken geopend kunnen worden. Het wachten is nog op de betonfunderingen voor de toe stellen, waarop de kinderen van het dorp in de toekomst vele uurtjes zullen doorbrengen. Op .Tholen komt het laatste half jaar de ene speeltuin na do andere van de grond. Op koninginnedag liet Sint- Annaland de jeugd los in een dorado van alle mogelijke aantrekkelijke toestellen. Anderhalve maand later, op de zaterdagmorgen vóór Pinkste ren, was de beurt aan Sint-Maartens dijk om de kinderen de speeltuin „Prinses Margriet" te laten binnen stormen. Stavenisse blijft dus nu niet achter. Binnenkort zal burgemeester A. Sluljmers aan een wachtende kin derschare het sein geven, om de toe stellen op het perceel gemeentegrond in het uitbreidingsplan „in bezit" te nemen. ALLEEN mot dit verschil, dat dc jeugd van Stavenisse alles te danken liceft aan de vooruitziende blik en de plannen van het gemeentebestuur. In dit meest westelijke dorp vnn Tholen bestaat namelijk geen speel tuinvereniging, zoals fn andere plaat sen in de omgeving. Daarom heeft de raad het initiatief zelf genomen. Een paar jaar geleden lieten de he ren het woord „speeltuin" al uit de mond vallen. Men nam er een perceel voor In het uitbreidingsplan op Er werd hier en daar geïnformeerd De plaats, die voor de speeltuin was bestemd, werd nog eens verlegd. Maar aan het be gin van dit jaar was het toch zover, dat een bestelling van rond driedui zend gulden aan toestellen kon worden geplaatst. Het terrein achter de Koning Haakonstraat werd ge ëgaliseerd en ingezaaid. Er kwam een afrastering rond en cr werd een schuchtere beplanting aangebracht. Alles om cr voor te zorgen, dat de jeugd een veilige plaats heeft om eens heerlijk te ravotten. Nog even cn het is z~ver Minderwaardige dieren zoals in het begin noga' eens het geval was wer den er met gepresenteerd. Een succes dus voor de Walcherse fok kers en met name voor de stallen van L. P. Brasser uit Vrouwenpolder, die twee kampioenen leverde: kampioen werd Marijke 8 en reserve kampioen Mieneke 6. Oud-kampioen Mineke 3 uit dezelfde stal was voorts de koe met de beste af stammelingen, terwijl bij de fokgroepen van minstens vijl melkkoeien uit één stal de dieren van de heer L. P. Brasser eveneens beslag legden op een prijs. Tot kampioen stier werd uitgeroepen Bockanta Jan, eigenaar de stierenvereni ging „Veevertietering is ons doel" uit Aagtekerke. Reserve-kampioen werd een eigen fokprodukt, de „zeer luxe stier", zoals in vakkringen werd gezegd, Mie- neke's Wytsturt van L. P. Brasser uit Vrouwenpolder. Ook over de gepresenteerde paarden was niets dan Tof, waarby Iz. de Buck uit Grjjpskerke de meeste bewondering afdwong met een achtspan merries die voor een daverende finale van deze eer dag zorgden. FILMS IN ZEELAND Brigitta Bardot houdt van grapjes „Via Mala", het beroemde verhaal van de Zwitserse schrijver John Knittel biedt als breed uitgespon nen familieroman, gesitueerd in de woeste alpen zoveel dramatische mogelijkheden, dat het niet anders kon of het boek moest in handen vallen van de Duitse filmindustrie. Regisseur Paul May ontfermde zich erover en schreef samen met Kurt Heuser het draaiboek voor een kleurenfilm, die thans te zien is in ALHAMBRA (Vlissingen), CITY (Middelburg) en GRAND (Goes). De mensen In Via Mala zijn van het soort, dat ook de romans van de Ameri kaanse schrUver Caldwell bevolkt, een voudige mensen, wier bestaan sterk af hankelijk is van de grillige natuur, pri mitief en onbeheerst reagerend op de invloeden van buiten. In dit milieu, dat bepaald wordt door de aan de drank verslaafde vader een fraaie rol van Gert Fröbe heerst _dc dreiging van een onontkoombare climax, die het ge volg moet zijn van de terreur die de vader over zijn familie uitoefent. Er dreigt een misdaad tc gebeuren en dat die zal gebeuren is een onuitgesproken wetenschan. Allen zijn bang voor elkaar. Een van beide dochters ontvlucht zelfs het huis, maar z(j ontkomt evenmin aan het conflict, wanneer haar echtgenoot, een jurist, wordt belast met het onder zoek naar de plotselinge verdwijning van de vader. „Vla Mala" is in de eerste plaats de film van Gert Fröbe, die van de ti rannieke vader een zeer Aalistische woesteling maakt. Joachim Hansen speelt niet onverdienstelijk de jonge jurist en Christine Kaufmann zien we als het jonge meisje, dat door een overhaaste vlucht aan de ellen de thuis probeert te ontkomen. De moeder wordt eveneens uitstekend gespeeld door Edith Schulze-Wes- trum. „Olie in Oklahama", dc zondagmatinee- fllm in CITY (Middelburg) voert Roy Rogers en zijn vrienden ten tonele ln In Istanboei zijn berichten uit zuid oost Turkije ontvangen, volgens welke in noord-Irak zware gevech ten aan do gang zijn tussen de Koerden onder leiding van Moella Moestafa Barzani en de Iraakse strijdkrachten. Turkije heeft aan zijn grenzen maatregelen getrof fen om te voorkomen dat Koerden Turkije binnenkomen. Het Turkse ministerie van binnenlandse zaken sprak de berichten tegen, volgens welke vliegtuigen van do Iraakse lucht macht drie plaatsen in zuidoost-Turkije zouden hebben gebombardeerd. Het mi nisterie zei, dat een artilleriegranaat op Turks gebied ontploft was, maar geen schade had aangericht. De Turkse regering hcoft met Irak contact opge nomen over dit incident. NICOLE MAUREY een waarachtige western, waarin Roy ten koste van een boel machtsvertoon met succes een reeds jaren smeulende en plotseling fel oplaaiende veto tussen twee oude families in Cherokee City by- legt. GRAND (Goes) vertoont zondagmiddag „Greep naar de macht", do spannende historie van een bandietenbende ln het wilde westen, aangevoerd door Luke Darcy (Jeff Chandler) en bestreden door Cam Bleekcr (Fcss Parker). Do vrou- weiyke hoofdrol in deze Amerikaanse film wordt gespeeld door Nicole Maurey. In ELECTRO (Middelburg) wordt een werk vqn de auteur Peter Cheney als film vertoond: „Inspecteur Callaghan slaat toe", een thriller rond de legenda rische speurder Slim Callaghan. Een boeiende geschiedenis. Brigitte Bardot is middelpunt, oorzaak en attractie van ccn komedie zonder pre tenties, gemaakt door Michel Boisrond en onder de voor zichzelf sprekende ti tel „Brigitte, liet meisje van Place Pi- ralle" te zien In LUXOR (Vlissingen). Jrigitte is de ondeugende Parislenne, die op onbegrijpelijke ivijze terecht komt in het eerst zo vlot verlopende leventje van zanger Jean en dnnrmee in zyn vrjjgc- zellenflat, die dnarnn drukker dan ooit bezocht wordt. Niet alleen door Jeans Tienden, maar ook door de politic en de brandweer, want er zyn ook nog valse munters ir. liet vrolijke spel. (Nagekomen advertenties) Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve schoonzuster JANNETJE DE GRAVE, geboren I/Oïjs, in de ouderdom van 82 jaar. Breda: C. Melse-dc Grave J. Melsc Schevenlngcn: Wed. C. Harteveld- de Grave Souburg: C. de Grave J. de Grave- v. d. Wende 12 juli 1962.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 4