Geen Papoea-delegatie op bezoek bij Soekarno Landbouwvoorstellen van Engeland aan EEG. Komende dagen beslissend voor Algerijnse eenheid BIJEENKOMST IN RABAT HAD GEEN ENKEL RESULTAAT Radio Veronica dient klacht in bij E.E.G. Vrees voor mond- en klauwzeer in Europa PRINSESSEN VERGATEN DORPJE CORNELIS KONDRE NIET COALITIE C.D.U EN FD.P IN NOORDRIJNLAND Kennedy stelt reis naar Brazilië uit ZATERDAG 14 JULI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S VERZOENINGSPOGINGEN WORDEN VOORTGEZET De minister van voorlichting van de voorlopige Algerijnse regering, Mohammed Yazid, heeft gisteren verklaard dat de „volgende paar dagen beslissend zullen zijn" voor de eenheid van Algerije. Hij verklaarde op een persconferentie: „ik ben in een positie om dit te weten, maar ik blijf weigeren iets te zeggen waardoor degenen die hun energie wijden aan de handhaving en de versterking van de eenheid in hun werk zouden kunnen worden belemmerd". Terwijl Yazid deze verklaring aflegde zei Mohammed Ben Bella in een vraaggesprek met een verslaggever van „Paris Presse" dat slechts eenzevende der Algerijnse bevolking het eens was met Ben Khedda's politieke denkbeelden. Yazid verklaarde tegenover de pers dat in de huidige toestand „alle voorwaar den, ik zei alle voorwaarden, voor de handhaving van de nationale eenheid waren besloten". Slechts een stap „Wij weten", zo vervolgde hij, „dat de onafhankelijkheid van ons land slechts een stap is in de richting van de verwe zenlijking der doelstellingen van de Al gerijnse revolutie. Eerst moet de Alge rijnse staat worden geconsolideerd en moet de F.L.N. worden herzien. Het is natuurlijk een vraag wie deze plannen moet uitvoeren. Dit is echter van weinig belang. Het draait om de verwezenlij king der doelstellingen en wie hierbij de leiding moet nemen is geen probleem", aldus Mohammed Yazid. Beraadslagingen Er worden een aantal bijeenkomsten gehouden met het doel de kloof in de gelederen der Algerijnse nationalisten te overbruggen. De zes plaatselijke districtsraden var de revolutionaire beweging in Alge rije. alsmede een speciale groep uit Algiers en een delegatie bestaande uit vertegenwoordigers van de in Frankrijk wonende Algerijnen zullen waarschijnlijk tijdens het weekeinde bijeenkomen. De voorlopige regering (G.P.R.A.) „Radio Veronica heeft zich tot de commissie van de Europese Economische Gemeenschap in Brussel gewend naar aanleiding van een ontwerp van wet tot wijziging van de wet over de radio-telegrafie, de radio-telefo- nie en andere radioverbnidingen van België. In navolging van Denemarken en Zwe den wil België in een strafrechtelijke bepaling zijn onderdanen verbieden om mee te werken aan zends'chcpen, respectievelijk uitzendingen vanaf zendschepen. Het Belgische wetsont werp gaat evenwel verder dan de wetten van de beide Scandinavische landen en wil ook een buitenlander die meewerkt aan een buitenlands zendschip buiten België aan vervol- Sng in België blootstellen, indien hy arbij op een of andere wijze met een Belg heeft samengewerkt. Ingevolge het Belgische wetsontwerp zullen de buiten België woonachtige of gevestigde bestuurders van „Radio Veronica" niet zijnde van Belgi- gische nationaliteit in België strafrechtelijk kunnen worden ver volgd wanneer zij advertentiecontrac ten afsluiten met Belgische onderne mers voor de door „Radio Veronica" uit tc zende- reclame. Voorts is Ra dio Veronica strafbuar als zij uit Bel- glë enig onderdeel betrekt of een elg in dienst neemt van de vennoot schap. „Radio Veronica" doet thans een beroep drag in te grijpen, als het wetsont werp in België wordt aangenomen. Het Belgische wetsontwerp, waarin een onderdaan van een andere staat strafbaar wordt: gesteld voor feiten die in zijn eigen land wel zijn toege staan, acht men bij „Radio Veronica" in strijd roet algemeen erkende vol kenrechtelijke beginselen. KORTE PREDIKATIE „Wie Mij gezien heeftheeft de Vader gezien; hoe zegt gij dan: Toon óns de Vader f" Joh. IJ, 9 b. Het was een prachtig Mozartooncert alleen toen wij thuis waren en de beto vering allengs van ons week, vroegen wij ons af wat wij nu eigenlijle gehoord hadden: de muzetk van Mozart of het virtuoze pianospel van de heer X. Iemand zou uit zijn eigen levensgeschie denis kunnen vertellen, hoe zijn moeder hem voor het eerst de ogen opende voor de grootheid van God en het mysterie van het leven. „Maar later moest ik mij van h aar gedachten wereld vrij maken, om het alles te kunnen zien met een zuivere en onbevangen blik". Als predikant heb ik de opdracht om het evangelie aan de gemeente en de wereld te verkondigen, maar hoe vaak eta ik niet juist belemmerend tussen dat evangelie en mijn medemensen in* Elke vertolker is een tioodzakelijk kwaad. Hij moet er zijn, maar moet ook weer tijdig verdwijnen, om geen sta-in- de-weg te worden. Het is geen wonder dat wij, in het voet spoor van de discipel Philip pus, ook be zig zijn achter de vertolker, de „midde laar" Jezus Christus, te zoeken naar de Vader, naar God zelf, in Zijn pure god delijkheid. Jezus lijkt ons in de weg te staan, doordat. Hij ook maar die éne mens was, Zijn daden slechts hier en daar te zien waren, Zijn verschijning beperkt bleef tot die luttele jaren „er gens" in de geschiedenis. En de werkin gen van Zijn Geest, in onze wereld ge ven de indruk fragmentarisch, voorbij gaand te zijn. Toch vergissen wij ons, als wij menen dat daarin niet de volle werkelijkheid van God ligt uitgedrukt, Zijn pure we zen, al Zijn majesteit en liefde: in hel leven, sterven, opstaan van Jezus Chris tus, en in de sporen van Zijn Geest op aarde. Het, geloot herkent daarin de Le vende God. Het, heeft er genoeg aan. En wij hebben aan het geloof genoeg. Wij zullen God nooit anders te zien krijgen dan in die middelaartot op de dag dat al het tijdelijke zal zijn voorbijge gaan en ook Hij zal terugtreden, om God te laten zijn alles in ailen. En dan nóg zal God Dezelfde zijn als die Hij zich in Jezus Christus heeft ge toond. VLISSINGEN. F. S. KLOOSTERMAN. kwam byeen in de prefectuur Algiers. De bijeenkomst, waarop slechts Ben Bel la en de minister van staat, Mohammed Khider ontbraken, werd voorgezeten door Ben Khedda. Geen resultaat Ahined Boumendjel, een nationalistische leider die zich aan de zyde van Ben Bella schaarde, zei gisteren op een persconfe rentie in Tlemcen dat de besprekingen die van de week in Rabat tussen Ben Bella en vertegenwoordigers van G.P.R.A. waren gevoerd „geen enkel re sultaat" hadden opgeleverd. Aanklacht tegen J. A. Pengel De Nationalistische Beweging Su riname in Nederland heeft de offi cier van justitie in het arrondisse ment Haarlem verzocht een vervol ging in te stellen tegen de heer J. A. Pengel, fractievoorzitter van de „Nationale Partij Suriname", op grond van de smalende en beledi gende wijze waarop de heer Pengel zich in Nederland heeft uitgelaten over Surinaamse jongeren hier te lande". Onder onze „jongeren" aldus het be stuur van de nJ.S.N. bevinden zich afgestudeerde intellectuelen, studenten en leden van vooraanstaande Surinaam se families, die een dusdanig optreden van de heer Pengel niet aanvaarden. De N.B.S.N. heeft om vervolging van de heer Pengel verzocht, omdat een via haar advokaat aan hem gericht schrijven niet het gewenste resultaat heeft opge leverd. De heer F. M. MoII, voorzitter van „Ons Suriname", heeft ter vermijding van mo gelijk misverstand medegedeeld, dat de aanklacht tegen de heer J. A. Pengel niet mede namens „Ons Suriname" is in gediend. Deze orgaöisatie vindt, aldus de heer Moll, in de uitlatingen van de heer Pengel generlei reden tot enige re actie. GRAFISCHE C.A.O.'s OPGEZEGD Op dezelfde dag dat de goedkeu ring van de technische c.a.o. bin nenkwam, hebben de drie werkne mersbonden in het grafische be drijf de collectieve arbeidsovereen komsten voor deze bedrijfstak per einde december 1962 opgezegd. De goedkeuring van de chefs-c.a.o. en de c.a.o. voor het administratief personeel is nog niet eens binnen. Het „Drukkersweekblad", het orgaan van de Federatie van Werkgeversorga nisaties in het boekdrukkersbedrijf, noemt het ontvangen van zowel de goed keuring als de opzegging van de c.a.o.'s een coïncidentie met een onprettige bij smaak „want zjj illustreert toch wel treffend, hoe labiel de grafische bedrijfs- gemeenschap op dit ogenblik balanceert op haar grondvesten. Op dezelfde datum waarop men kennis neemt, dat het ge vaar voor ineenstorting van het bouw werk van de grafische rechtsorde is be zworen (want dit geschiedde toch door de officiële goedkeuring van de c.a.o.'s) verneemt men dat de einddatum van de overeenkomst die tot basis van die rechtsorde strekt, weer is bepaald". Het Drukkersweekblad concludeert dat de ordening die in' het grafische bedrijf tot stand is gekomen op den duur niet kan blijven bestaan met jaarcontracten. FRIEZIN WERD MISS BRIL De 20-jarige kantoorbediende op een beddenfabriek Coba van de Kamp uit Oosterwolde mag zich een jaar lang Miss Bril noemen. In de Amsterdamse Stadsschouw burg werd zij gisteravond uit ne gen andere briïdragende schonen, die na elf voorronden met dui zend deelneemsters de finale be reikten, als beste briklragende miss gekozen. Deze verkiezing werd voor de zesde maal georga niseerd door de stichting „Oog en Bril". Mejuffrouw Van de Kamp, die in de voorronde in Friesland op de derde plaats eindigde en bij de nationale verkiezingen vorig jaar beslag legde op de vierde plaats, ging 1000 rijker terug naar Oosterwolde. Ze wil het geld gebruiken voor haar uitzet, want ze hoopt spoedig te kunnen trou wen met haar verloofde die voor opticien leert. Tweede bij deze Miss Brilverkiefcing werd de 26- jarige schoonheidsspecialiste Christien Ludtke uit Amsterdam en derde de 16-jarige kapster mej. Jantiene Dijkstra uit Bruns- De voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. (F.A.O.) heeft gisteren in Ro me bekendgemaakt dat de Europese vee stapel wordt bedreigd door een kwaad aardige in Afrika voorkomende mond- en klauwzeerepidemie. De F.A.O. heeft be sloten een spoedzitting te houden van de Europese commissie voor mond- en klauwzeer. Het hoofd van de afdeling dierengezond- heid van de organisatie E.A. Eichhorn, verklaarde dat de ziekte zich reeds tot Turkije had verbreid. Tevoren was zij ook al in Irak. Israël en Syrië gecon stateerd. Eichhorn zei dat wanneer de Europese veestapel door deze mond- en klauwzeer epidemie wordt getroffen de schade nog veel groter zou zijn. dan aie van 1952. ERNSTIG ONGELUK BIJ SLAAN VAN EERSTE PAAL Het slaan van de eerste paal voor de rooms-katholieke lagere technische school in Uithoorn is in plaats ran een verheugende, een ongelukkige gebeurte nis geworden. By de laatste slag van het heiblok spatte een yzeren plaatje uiteen. Verscheidene omstanders wer den daarbij door de rondvliegende scher ven getroffen. De uitvoerder van V. de Vries' Bouwbedrijf werd in het oog ge raakt. Ernstig gewond moest hy naar een ziekenhuis worden overgebracht. De voorzitter en de secretaris van het stichtingsbestuur en de burgemeester van Uithoorn werden ook getroffen, maar werden slechts licht gewond. Na door een arts behandeld te zijn konden ze naar huis gaan. Bjj de laatste slagen met het heiblok is het gebruikelijk, dat kruit wordt ge bruikt om het effect te verhogen. Dit kruit wordt op een ijzeren plaat op de paal gelegd. Deze plaat nu is uit elkaar gesprongen. De receptie die na het slaan van de eerste paal zou worden gege ven, werd afgelast. In de Spaanse plaats. San Sebas tian heeft een merkwaardige wed strijd plaatsgevonden tussen twee Spanjaarden, het. optillen van een blok steen van £00 kg, gedurende drie perioden van zeven minuten elk. Winnaar werd de heer A guerre, die er in slaagde het blok maar liefst zestien keer op te tillen. Zijn tegenstander Artola behaalde dit resultaat niet. Op de foto zien we een moment tijdens de wedstrijd: Artola in actie met het steenblok op zijn rug. Oud-strijders vragen regering: Overbrenging gesneuvelden naar Nederland De Federatie van Nederlandse Oud-strijders Organisaties heeft aan de minister-president een brief gezonden, waarin overbrenging van de stoffelijke overschotten van de gesneuvelden op Nieuw- Guinea naar Nederland wordt ge vraagd. „Met diep-leedwezen, aldus de brief, hebben wij uit de pers moeten vernemen, dat dc ministerraad heeft besloten de stoffelijke overschotten van de Nicuw-Guinea gesneuvelde Nederlandse militairen niet naar Nederland te doen overbrengen. „Wy betreuren deze beslissing om meer dan een reden, waarvan de voornaamste is, dat het onaanvaardbaar moet worden geacht, dat wel de nabestaanden stoffelijk overschot van hun dierbare gesneuvelde op eigen kosten kunnen la ten overbrengen, doch de Nederlandse regering biijkens deze beslissing het niet op zich wenst te nemen het transport uit 's ï-yks middelen te bekos tigen. Duar het hier Gode zy dank slechts om een klein aantal gesneuvel den gaat en het onvcrdragolijk moet worden geacht, dat wederom de graven van onze gevallenen voor de nabestaan den onbereikbaar worden mede als gevolg van de te verwachten politieke ontwikkeling dringen wy er met de meeste kracht by U op aan deze beslis sing te herroepen en maatregelen te treffen, dat de stoffeiy'ke overschotten van onze gesneuvelden alsnog op piëteitsvolle wyze naar Nederland wor den overgebracht", aldus dc brief. Het Wereldgebeuren N.G.-Raad verwerpt motie Commissie ter bestudering van garanties De Nieuw-Guinea Raad heeft gis teravond een motie verworpen waarin voorgesteld wordt om nog deze maand een delegatie van de raad naar Indonesië te zenden „om het standpunt van de Papoeabevol king aan de Indonesische regering kenbaar te maken". Vijftien leden van de raad stemden tegen, twaalf leden voor de motie. De uitslag was tegen de algemene verwachting in, vooral ook omdat de algemene ge machtigde, de heer Veldkamp, voor de stemming namens het gou- Russische visie op Nieuw-Guinea Het Russische blad van de strydkrach- ten Krasnaja Zwezda (Rode Ster) heeft gisteren in een commentaar op de kwestie Nieuw-Guinea geschreven: „de omstandigheden in de guerrillaoorlog di e in Nieuw-Guinea is ontstaan zijn zoda nig, dat de relatief kleine Nederlandse strijdmacht als sneeuw voor de zon zal verdwijnen". De Sowjet-Unie heeft np het veertiende jeugdfestival te Genève de hoofdprijs ge nen met de film ..De eersle liefde" van Joeli Karasik. In totaal waren er 215 films uit zestien landen ingezonden. In Brussel ingediend Britten stellen 3 voorwaarden Dezer dagen heeft de Engelse dele gatie bij de ouderhandelingen in Brussel de Britse tegenvoorstellen ingediend op de suggesties van de E.E.G. inzake de sluiting van in ternationale overeenkomsten voor de voornaamste landbouwproduk- ten. De onderhandelingen over de toetreding van Groot-Brittannië tot de E.E.G. vin den op het ogenblik op niveau van ho gere functionarissen plaats in afwach ting van de twee ministersconferenties, die aan het eind van de maand zullen worden gehouden. Voor Groot-Brittannië zou een regeling op het gebied van internationale over eenkomsten onder drie belangrijke voor waarden bevredigend zyn: het garande ren van toegang tot de markt aan pro ducenten, wat wil zeggen het geven van afzetgebieden aan de producenten die met hun huidige gebieden vergelijkbaar zijn, rekening houden met het produktie- peil en voorzien in regelingen voor eer- iyke concurrentie, vooral op het gebied >-an de prijzen. Uitvoer van granen De tegenvoorstellen van Engeland omvatten het voornaamste probleem, dat het moeiiykste is op te lossen, na- meiyk de uitvoer van granen van de landen in dG gematigde zone van het gemenebest (Canada, Australië en Nieuw-Zeeland). De Britten verlangen voor deze produk- ten de instandhouding van een afzet vergelykhaar niet do afzet die zy op het ogenblik op de Britse markt hebben. Van de zijde van de E.E.G. heeft men tot dit ogenblik elke concessie in die rich ting geweigerd. De onderhandelaars van de gemeenschappelijke markt hebben als definitieve oplossing, behalve een over gangsperiode, een. organisatie van de wereldmarkten aanbevolen, die de pro ducenten de verhoging en de stabilisatie van de graanprijzen garandeert. In deze geest heeft men het „plan-Pisa- ni" en de algemene voorstellen van de Italiaanse minister van liandei en indus trie, E. Colombo, ingediend. vernement had verklaard dat er „geen principiële bezwaren" tegen het zenden van een delegatie naar Djakarta bestaan. Het raadslid de heer N. Tanggahma uit Fak-Fak, die de motie eerder deze week samen met twee andere leden had inge diend verklaarde voor de stemming dat hy de motie had ingediend omdat zijn kiezers hem hadden opgedragen „naar Soekarno te gaan om hem te vertellen dat wij zelfstandig willen worden". Het doel van de delegatie zou dan ook moe ten zyn, „Soekarno in oren en hart te doen klinken dat het grootste deel van de Papoea's want er zijn ook anderen die West-Papoea wel bij Indonesië wil len voegen niet onder zijn bestuur wil komen". De motie werd krachtig bestreden door de heer M. Kaisiepo die aanvoerde dat „het zenden van een delegatie niet nodig is omdat Soekarno wel degelijk weet wat wy willen", een mening die verscheidene andere raadsleden deelden. Voorstanders Tot de voorstanders van de motie be hoorde de afgevaardigde van de Par- na, de heer E. J. Bonay, die verklaar de dat „de Indonesische regering wel vanuit Nederland en via de radio, maar nog nooit van het Papoeavolk zelf gehoord heeft wat onze wensen zyn. Als Nederland verliest dan ver liezen wij ook. Daarom moeten wij alles doen voor ons eigen belang". zei hij. Van de zes Nederlandse raadsleden spraken zich alleen de heren A. van Zeeland en ds. Kamma voor het zen den van een delegatie naar Indonesië uit. De Nieuw-Guinea Raad keurde gister avond wel drie andere moties goed. De eerste daarvan was afkomstig van de heer Kaisiepo, daarin wordt de instelling van een commissie voorgesteld die tot taak zal krygen de voorwaarden te be studeren waaraan de in het plan-Bunker vervatte volksstemming moet voldoen. Voorts wordt daarin gezegd, dat „geer oplossing van het conflict om Nieuw- Guinea "aanvaardbaar is die niet vol doende waarborgen biedt voor de vrije uitoefening van het zelfbeschikkings recht". Deze motie werd aangenomen met 25 stemmen voor en 2 tegen (van Tanggahma en Bonay). V.N .-vertegenwoordiging Een motie van de heer Jouwe waarin wordt aangedrongen op het opnemen van oen of mee,. Papoea's in de perma nente Nederlandse delegatie bij de Ver enigde Naties werd met algemene stem men goedgekeurd nadat de regerings gemachtigde de heer Veldltamp de be reidheid had uitgesproken om dit „in po sitieve overweging" te nemen. De laatste motie, ingediend door de heer Walab, een Papoea-onderwijzer uit het Asmat-gebïed, werd eveneens aanvaard met 25 stemmen voor en 2 tegen. In deze motie wordt aangedrongen op beëindi ging van de vyandelykheden door Indo nesië en terugtrekking van de Indonesi sche parachutisten uit Nieuw-Guinea. Coronie, district van de kokosnoten Gistermorgen vroeg gingen de prinsessen Irene en Mar griet en hun gevolg in het plaatsje Wageningen in het Surinaamse district Nickerie aan boord van het motor jacht „Oranje" voor een reis van ongeveer 24 uur naar het district Coronie. Pas na tien uur varen in een se rene rust die weldadig aandeed na de drukte en vermoeienissen van de afgelopen dagen werd het dorp je Kornelis Kondre aan de Coppe- namerivier bereikt. Hier stonden meester Kassels met zyn 65 Indiaanse schoolkinderen opgesteld om de prinsessen toe te zingen. Na de zanghulde worden Indiaanse geschenken aangeboden door het 15-jarige meisje Cornelia Filtp, die een brief aan koningin Juliana had geschreven, waarin zy had gevraagd om de prinsessen ook een bezoek aan haar dorp te laten brengen. Nu, Kornelis Kon dre werd niet vergeten. Het hoge gezelschap wandelde langzaam door het dorpje en sloeg geruime tyd de bereiding van cassiri, een Indiaanse drank met een hoog al coholpercentage, gade. Hartelijk toegejuicht ging men daarna weer aan boord om do reis naar Coronie, het district van de kokosnoten, voort te zetten. Van daag wordt het gezelschap, dat de nacht aan boord van de „Oranje" zal doorbrengen daar verwacht. De 88.500 ton metende tanker „Noess Champion" tijdens een proefvaart, pal van voren gefotografeerd. Duidelijk is op deze foto de breedte van de zeereus te zien. Het schip zal na de proefvaarten in Japan aan de rederij worden overge dragen. Nazi Hunsche tot 5 jaar veroordeeld Otto Hunsche, een voormalige mede werker van de in Israël terechtgestelde jodenvervolger Eichmann, is door een rechtbank in Frankfort wegens mede plichtigheid aan moord tot vyf jaar ge vangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest en met aftrek van de straf, die Hunsche door een zoiverings- kamer in Recklinghausen was opgelegd. Deze laatste straf van 2 jaar en 3 maan den is veranderd in een jaar en zes maanden. De 52-jarige Hunsche is beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op 1200 Hongaarse joden, die 19 juli 1944 van het Hongaarse interneringskamp Kis- tarscsa naar het vernietigingskamp Auschwitz gevoerd werden. De openbare aanklager had levenslang tegen Hunsche geëist. Het arrestatiebe vel tegen Hunsche blijft van kracht. Instituut voor verkeersveiligheid gesticht Ter gelegenheid van het tekenen ran de stichtingsakte ran de „Stichting weten schappelijk onderzoek verkeersveilig heid" in Den Haag, heeft de minister van verkeer en waterstaat drs. H- A. Korthals verklaard, „dat deze stichting wetenschappelijk werk in volledige vrij heid tot ontplooiing zal kannen brengen, ogeacht of de resultaten daarvan al of niet welkom zijn". Tot de te onderzoeken vraagstukken be horen bijvoorbeeld de gedragingen der verkeersdeelnemers, de mvloed van de leeftijd van bromfietsers, voor- en na- studies van wegverbeterïngen, zichtbaar heid van zebra's en de invloed van ou derdom van automobielen op de ver keersveiligheid. De stichting zal werk groepen instellen, wetenschappelijk en technisch onderzoek stimuleren en co- ordineren en zorgen voor uitwisseling van kennis en ervaring, ook in interna tionaal verband. Noordrijnland-Westfalen, de Duit se deelstaat met de grootste be volking, zul de komende vier jaar worden bestuurd door een rege ringscoalitie van Christen-Demo craten en Liberalen (Vrije Demo craten) naar het voorbeeld van de bondsregering. De christendemocratische fractie van het verleden zondag nieuw gekozen par lement heeft de voorstellen van de on derhandelingsdelegaties van beide par tijen aangenomen. De minister-presi dent en zeven ministers zullen christen democraat zijn, twee ministers worden uit de liberale partij benoemd. Een woordvoerder van de christen-de mocraten zei, dat zijn partij ook over leg had gepleegd met de socialisten over een mogelijke coalitie van de C-D-U. en de S. P. D. Deze besprekingen waren op niets '>*gelopen, omdat de socialis ten „buitensporige eisen" hadden ge steld- Zoals bekend hebben de socialis ten de grootste successen geboekt bij de verkiezingen voor de landdag van Westfalen. President Kennedy heeft de reis, die hij binnenkort zou ondernemen naar Brazilië, uitgesteld tot 12 no vember. Volgens het Witte Huis ïs het uitstel het gevolg van het feit dat Kennedy per soonlijke aandacht wil schenken aan enkele zaken die in de laatste dagen van de zittingsperiode van het Amerikaanse congres ter sprake komen, en omdat op 7 oktober en 6 november verkiezin gen worden gehouden in Brazilië en in de Verenigde Staten. Het bezoek van president en mevrouw Kennedy zou aanvankelijk op het eind van deze maand hebben plaatsgevc den. In de eerste helft van dit jaar zijn 332 geüniformeerde Oosduitse militairen en Utiemannen naar het westen gevlucht. Dit meldde het Westduitse ministerie voor ken geheel Duitsland betreffende. Komende dictatuur Enkele dagen geleden vroeg iemand zich af, waarover de (gemiddelde) Parijzenaar nu wel het meest praat te. Er waren zoveel schokkende gebeur tenissen op deze wereld, dat die Paryze- naar waarschynlyk wei praatstof ge noeg moest hebben en daarom zou het interessant zijn te vernemen, wat bij hem nummer één kwam en wat op de tweede of derde plaats. Het resultaat van een vluchtige opinie peiling was verrassend. Het bleek, dat de (gemiddelde) Parijzenaar de schok kende gebeurtenissen liet voor wat ze waren en dat hij in de eerste plaats praatte over zyn vakantie. Daarna praatte hij over de Tour de France en vervolgens over allerlei wissewasjes, tot dat hij heel achteraan ook een paar woorden besteedde aan Algerije. Vermoedelyk mag daaruit wel afgeleid worden, dat de Parijzenaar de Algerijnse kwestie een beetje beu is en dat komt waarschijnlijk voort uit de onduidelyk- heid van de situatie in Algerije. Het staat vast, dat èr in dat land tweedracht heerst tussen de groep van Een Khedda, die de „opstande lingenregering" leidt en de groep van Ben Bella, die te zamen met de leiders van het Algerynse ODstandelingenleger ageert tegen Ben Khedda. Het staat ook vast, dat er nog niet ge vochten wordt tussen de volgelingen van deze beide Algery'nse figuren. Voor het overigen staat nagenoeg alles in Algerije op losse schroeven. Ben Bella heeft een triomfale intocht gehouden in Oran, waar de mannen van het opstan- delingenleger het voor het zeggen heb ben, maar hij heeft direct daarna mede gedeeld, dat hy niet naar Algiers zou gaan, waar Ben Khedda de lakens uit deelt. De heer Bella heeft verklaard, dat zijn conflict met Khedda niet is bijge legd, maar dat alles in orde zou komen, wanneer Khedda de raad voor de na tionale revolutie zou bijeenroepen, wel ke raad voor ten minste tweederde deel op de hand van Bella zou zijn. Intussen zwijgt Ben Khedda en probeert hy zijn politieke partij beter op te bouwen. Het interimbewind te Algiers zou ver kiezingen organiseren voor een Alge- ryns parlement. Het nad oorspronkelyk daarvoor als datum gekozen de 28ste juli, maar die datum is verschoven tot 12 augustus. Inmiddels gaan er stem men op om die datum opnieuw te ver schuiven, want by de huidige onenig heid tussen Ben Bella en Ben Khedda zou het niet wel mogelyk zijn de ver kiezingen in rustige sfeer te doen hou den. Dat zyn dan enkele van de vele onze kerheden. Maar er is nog een kans, dat er eind augustus inderdaad een gekozen Algeryns parlement zal bestaan, dat dit parlement aan het kabinet Ben Khedda het bestuur over het land zal opdragen en dat Ben Khedda zal prohe ren een soort democratisch bewind in te stellen. Die kans i3 echter niet groot. Het ziet er thans veeleer naar uit, dat Ben Bella gesteund door de leiders van het Algerijnse bevrijdingsleger zal trachten druk uit te oefenen op Ben Khedtja en dat Ben Khedda voor die druk goeddeels zal bezwijken. Dan zal de raad voor de revolutie het voorlopig in Algerye voor het zeggen krijgen, de parlementsverkiezing zal uitgesteld worden, de afgezette kolonels van het beyrydingsleger zullen in ere worden herspeld en er zal een revolutie ontstaan, welke zich niet zal voltrekken volgens de akkoorden van Evian. De Paryzenaars, die thans zo gezellig over him vakantie en over de Tour de France praten, zullen tot de ontdekking komen, dat het (eventuele) samengaan van Ben Bella en Ben Khedda een soort Fidel Castro-periode in Algerije zal in-: luiden, waarbij van de Franse bezittin gen en belangen in dat land even weinig overblyft als van de Amerikaanse be zittingen en belangen op* het eiland Cuba. Er zal dan geen democratisch bewind komen in Algerije, maar een soort dictatoriaal bewind, waarby het be vrijdingsleger eenzelfde rol zal willen spelen als het Egyptische leger in Egyp te en het Indonesische leger in Indone sië, namelijk de rol van toeziende voogd op de sociale en politieke hervorming van de samenleving. Aangezien Ben Bella en Ben Khedda beiden linkse extremisten zijn en de laatste alleen maar wat gematigder je gens Frankrijk optrad, omdat hy voor deel zag in een (voorlopige) samenwer king met Frankrijk, moet het niet zo heel moeilyk voor Ben Khedda zyn aan de extremistische verlangens van Ben Bella tegemoet te komen. Het enige struikelblok zal wel gevormd worden door de houding van de drie kolonels, die het Algerijnse bevrijdingsleger aan voeren en van wie de kolonel Boume- dienne de felste is. Hij heeft in een reeks radioredevoeringen Ben Khedda en zijn ministers zo onvervaard uitgescholden en verdacht gemaakt, dat Ben Khedda niet anders kon dan hem afzetten. Het leger heeft echter zoals bekend die afzetting niet aanvaard, evenmin als de heer Ben Bella. Die kolonel Boumedienne is een by- zonder opvallende figuur onder de revolutionaire leiders van Algerije. Hij is een magere man, die naar ver luidt aan tuberculose lydt en die zich het liefst vertoont in een grauw uni form met een Fidel-Castropet op het hoofd. Hij heeft een veel lichtere kleur van haar dan de meeste Arabieren. Men noemt hem daarom wel- de Zweed. Ze ven jaar geleden kwam hy als 30-jarige man uit Marokko in Algerije aan om deel te nemen aan de strijd tegen de Fransen. Doordat de bevelhebbers van Algerijnse opstandelingenafdelingen sneuvelden, maakte hij vry shel promo tie en vyf jaar na zijn aankomst was hij chef van de legerstaf Men zegt, dat Boumedienne in Frankrijk een middel baar-technische opleiding heeft gehad. Hy is een vurige redenaar, die de be kende communistische theorie aanhangt, dat het ware revolutionaire sentiment slechts in de dorpen ontstaat en dat men van het platteland uit dc revolutie moet doorvoeren. De revolutie in Algerye is niet geëindigd met de akkoorden van Evian, maar pas begonnen, zo predikt hij. Een figuur als Boumedienne laat zich niet afremmen door mannen als Ben Bella of Ben Khedda. Zy kunnen er slechts op hopen, dat hij bereid is zich zelf enige remmen aan te leggen. De regeringen van de andere Arabi sche landen houden zich tamelijk afzydig van het conflict in Algerije. De opmerking is al gemaakt, dat pre mier Nasser van Egypte niet weet welke partij zal winnen en dat hy daarom aan Ben Bella en Ben Khedda het advies heeft gegeven vrede mei elkaar te slui ten. Een soortgelyk advies zou koning Hassan van Marokko hebben gegeven. Soldaat door kogel uit eigen geweer gedood Do dienstplichtig soldaat J. Boelhomver, die op Nederlands Nieuw-Guinea zo ern stig werd gewond, dat hij kort nadien is overleden, blykt, zo heeft de legervoor- lichtingsdienst meegedeeld, te zijn ge troffen door een kogel uit zijn eigen ge weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3