PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT N.-GUINEA OVERLEG GEOPEND Grote groep para's gaf zich over ENGELS KABINET STERK GEWIJZIGD Vooruitzichten voor Zeeuwse landbouw zijn niet ongunstig Eerste gesprek over lonen KROESJTSJEW INSPECTEERT HET WINTERKOREN TOESTAND VAN CHURCHILL CONSTANT Pistoolkogel treft Papoea Militairen bij brand gewond ging in vlammen op Afscheid van parlement na 40 jaar DR. TILANUS VAN PLAN AF TE TREDEN ALS FRACTIEVOORZITTER Gulden boek 10 x 10 voor prinses Beatrix Opbrengst van anti-hongeractie overgedragen Dolk steek Granen en bieten beloven veel Vandaag... 205e jaargang - no. 164 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN tel 242b adm. den Boer. Adjunct. W. de Pagter. Hooidredacteuren W. 155 (b.gg, rrJ --■-••• I 2094 Adv. adv. 4,Tncez. med. 3 x t.aref Kleine adv i O pei kw.; fr. per post 8,26 per kw. Losse nummers 16 cent Bureaus; 10 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213) Oostburg: tel. 2395, Terneuzen; tel 2116; 8 r~egefsT25 ct oer regel (min. f 1.25) .Brieven bur van dit olad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 14 juli 1962 Do besprekingen over de kvvestie- Nieuw-Guinea in de Verenigde Staten, tussen de heren Van Royen en Adam Malik in tegenwoordig heid van de Amerikaan Ellsworth Bunker, zijn donderdagavond be gonnen en gisteren voortgezet, al dus heeft de woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, Lincoln White medegedeeld. Dr. Van Royen, de Indonesische ambas sadeur Malik en de derde partij bij de Nederlands-Indonesische besprekingen, de Amerikaans) oud-ambassadeur Ells worth Bunker, reden donderdagavond naar het landhuis bij Washington waar de besprekingen worden gehouden. Het landhuis ligt op ongeveer vijftig kilome ter van Washington. Het bureau van secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft gisteravond het volgende communiqué uitgegeven „Delegaties van de regeringen van Ne derland er Indonesië hebben in tegen woordigheid var de heer Ellsworth Bun ker. die de waarnemende secretaris generaal van dt V-N. vertegenwoordigt, het overleg hervat voor een vreedzame oplossing van het geschil over West Nieuw-Guinea, op basis van het voorstel van de heer Bunker". In een communiqué dat gisteren in Hollandia werd uitgegeven wordt gezegd, dat zich in totaal 85 Indo nesische parachutisten liebben overgegeven. Het grootste gedeel te deed dat in het actiegebied van Kaimana. Er is ccn onderzoek ingesteld naar de vraag of zich bü deze Indonesiërs ook soldaten bevinden die destijds by Urere zqn geland en waarmee de Nederlanders reeds vuurcontact hadden naby Kaima na. Thans is gebleken dat het hierbij gaat om de door de leden van de Nieuw-Gui nea Raad M. Achmad en Nicolaas Tanjj- gahma aangeduide groep, die destijds bq' het dorp Urere in het Wandammange- bied is neergekomen. ywwwwwwwwwwwwvwwvwwww* Minister Cals neemt volgend jaar afscheid Minister Cals zal, wanneer het van hemzelf afhangt, de schone voleinding van het „Mammoetproject" niet meer als onderwijsminister mee maken. Wel zal hy nog als ook de Eer ste Kamer het ontwerp hoeft goedgekeurd de basis leggen voor de uitvoering van de wet, maar van de geleideiyke inpassing van de bestaande onderwysvormen zal hy niet meer op o., k. en w. getuige zijn. De bewindsman verklaarde in een Interview voor de microfoon van do wereldomroep, dat hy „bepaald voornemens was volgend jaar van zyn functie afscheid te nomen". Op de vraag, of hy de mammoet wet als zyr. levenswerk beschouw de, antwoordde de minister, dat hij, nog geen vijftig, daarop niet graag bevestigend zon willen ant woorden. In zijn carrière tot dus ver zag hy de wet echter wel als z(jn voornaamste werk, Hy wees er echter op. dat na do aanvaar ding van het ontwerp door de Kamers ten departemente een gi gantische arbeid aan uitvoerings maatregelen wacht. ..Daar is al aan begonnen", deelde hy mede. Q In Waltham, in de Amerikaanse staat Massachusetts, hebben bandieten zich mees ter gemaakt van een bedrag van omstreeks 52.000 dollar (bijna 190.000 gulden) uit een gepantserde bedrijfsauto van een bunk. Zij gingen er vandoor nu de Dimden van de auto te hebben doorgesneden. De politie vermoedt dat zij over een sleutel van de geparkeerde wagen beschikten. De toestand van sir Winston Churchill, is „constant", is gisterochtend ver klaard door een woordvoerder van het Middlesex-ziekenhuis. De 87-jarige ex-premier, die reeds trom bose in zijn gebroken linkerbeen had, heeft nu ook een bronchiale infectie, is donderdag door dokters verklaard. Door een ongeluk tijdens het schoon maken van zqn pistool heeft een Neder lands soldaat in Teminahoean een Pa poeajongen gedood en een licht gewond. In het officiële communiqué dat hier over werd uitgegeven, werden geen na men genoemd. Gistermiddag kort na vier uur tijdens j sclv 0011111 aak werkzaam heden is brand 1 uitgebroken in een garage in de leger plaats 't Harde. Bij die brand is le- vensgevaariyk gewond geraakt de 20- jarige dienstplichtig soldaat N. Th. M. van Beusekom (ongehuwd) uit Haar lem. Vry ernstig gewond is de 21-jarige on gehuwde dienstplichtig soldaat G. Ek- kelkamp uit Ommen. Voorts liepen brandwonden op <fe 21-jarige ongehuw de reserve korporaal H. Frens uit Erme- lo, de 20-jarige ongehuwde dienstplich tig soldaat G. M. Vermeulen uit Til burg, de 34-jarige gehuwde korporaal eerste klas G. de Vogel uit Meppel en de 21-jarige ongehuwde dienstplichtig soldaat J. de Haas uit Noordwijkerhout. De schade welke aan de garage is aan gericht schynt vrq gering te zqn. De marechaussee stelt een onderzoek, in. Hoe de brand precies is ontstaan is nog niet bekend. De Russische premier Nikita Kroestsjew inspecteert een veld winterkoren op een proe/boerderij in de omgeving van Moskou. Naast hem staat Mikhail Suslov, lid van het presidium van de op perste Sowjet, die deel uitmaakte van het gezelschap, dat de proef- boerderij bezocht. Selwyn Lloyd uit regering verdwenen Premier Macmillan van Engeland heeft zijn kabinet gisteren ingrij pend gewijzigd. Hij heeft de ont slagaanvragen van zeven ministers waaronder minister van financiën Selwyn Lloyd aanvaard en de mi nister van binnenlandse zaken R. A. Butler tot eerste minister van staat benoemd. Butler zal optreden als vice-premier. Het is de eerste keer dat een dergelqke functie in de Engelse regering is gescha pen. Hij behoudt de verantwoordelijkheid voor Centraalafrikaanse aangelegenhe den en biyft aan het hoofd van de minis teriële groep die het oog houdt i onderhandelingen met de F1 den. Minister van binnenlandse zaken wordt staatssecretaris Henry Brooke. Reginald Moudling wordt van minister van kolo niale zaken minister van financiën. De minister van luchtvaart, Homeycroft wordt minister van defensie. De voormalige adviseur bq het minis terie van financiën sir Edward Boyle volgt sir David Eccles op als minister van onderwqs. Sir Keith Joseph volgt dr Charles Hill op als minister van huisvesting. De huidige minister voor koloniën, Duncan Sandys, krijgt te- vens het beheer over de portefeuille van betrekkingen met het gemene best. De twee posten zijn samenge smolten. De voorzitter van de conservatieve par tij Ian Macleod is gehandhaafd, ondanks alle geruchten die het tegendeel beweer den. Sir Reginald Mannigham Bulier, neef van premier Macmillan en voorma- procureur-generaal, volgt burggraaf Imuir op al3 voorzitter van het Hoger huis, tevens hoogste rechter. Lord Mills, minister zonder portefeuille en een oude vriend van Macmillan. is af getreden en wordt opgevolgd door het Lagerhuislid William Deedes. Het door Enoch Powell geleidde ministe rie van volksgezondheid heeft een kabi- netszetel toegewezen gekregen. Het was de meest ingrijpende en drama tische wijziging die een Engelse regering in jaren had ondergaan. Macmillan ver anderde, blijkbaar naar aanleiding van de rake klappen die zijn conservatieve partij in districtsverkiezingen had moe ten incasseren, de bezetting van zijn ka binet op alle hoofdposten. Mr. Beernink genoemd als opvolger (Van onze parlementaire redacteur) Naar we vernemen schijnt het in het voornemen te liggen van dr. H. W. Tilanus, voorzitter van de christelijk-historische Tweede- Kamerfractie, om in 1963 geen nieuwe kandidatuur voor het lid maatschap van de Tweede Kamer te aanvaarden. Er zal althans ernstig rekening mee gehouden moeten worden dat deze bekende figuur uit het Nederlandse parle ment verdwijnt. De heer Tilanus wordt op 5 oktober aan staande 78 jaar. Op 25 juli 1922 deed hy zijn intrede in de Tweede Kamer, waar in hij daarna zonder onderbreking zit ting heeft gehad tot nu toe, dat is d,us op 25 juli aanstaande precies 40 jaar. Tweede voorzitter van de christelqk- historische fractie in de Tweede Ka mer is mr. H. K. J. Beernink, ge meentesecretaris van Ryswyk. Zqn naam is al eerder genoemd als de eventuele opvolger van dr. Tilanus in de functie van fractieleider van de C.H.U. in de Tweede Kamer en daar mee als politiek leider van zqn partq. In 1958 nam mr. Beernink het voorzit terschap van de C.H.U. van dr. Tilanus over. Het zal van de dan geldende om standigheden afhangen, of hij het voor zitterschap van de christeiyk-histori- sche fractie zal aanvaarden, als de nieu we fractie die optreedt na de Tweede- Kamerverkiezingen van 1963, hem dat zal verzoeken, zo deelde de heer Beer nink ons mee. Het ziet er wel naar uit, zo komt ons voor, dat de hoer Beernink het leiderschap van zijn party, ook wat de politieke kant daarvan betreft, van dr. Tilanus zal overnemen. Mot do heer Tilanus treedt een markan te parlementariër uit de Tweede Kamer, politicus die ondanks zqn bqna 78 Jaar met een jeugdige belangstelling de parlementaire zaken volgt en daarin een werkzaam aandeel neemt. Zqn speciale belangstelling hebben onderwqszaken en ook wel militaire zaken. Maar er zijn weinig terreinen waarover de interesse van de heer Tilanus zich niet uitstrekt. DB. H. W. TILANUS ...Veertig jaar Tweede Kamer... RUSSISCHE VROUWEN TRADEN OP TEGEN ANTI-KERNBOM-BETOGERS Een aantal zelfbewuste burgeressen van Moskou heeft gisteren binnen luuele seconden een einde gemaakt aan een anti-kernbom betoging v<>u ongeveer 20 westelijke afgevaardigden bij het communi-.itisch-georiënteerde wereldcongres voor vrede en ont wapening. Do groep telde gistermorgen nog 40 leden tydens een persconferentie, maar toen de demonstratie begon was de helft afgevallen, kennelijk be ducht voor de wraak van dc Russische autoriteiten. Het gemeentebestuur van Moskou had laten weten dat de uitgestippelde protestmars als een inbreuk op de verleende gastvrijheid zou worden beschouwd en daaraan het dreigement van uitwyzing gekoppeld. Wat een tocht van een tot twee uur had moeten worden eindigde zodra de betogers hun drie spandoeken, waarop zowel de Russische als de Amerikaanse kernproeven werden afge keurd, hadden ontvouwd. Verontwaardigde vrouwen liepen toe en namen dc doeken af. „Zc zijn schandelijk en bovendien niet decoratief", zo zei een van de kordate dames. Er werden geen arrestaties verrièht, maar on der het publiek werden verscheidene politiemannen-in-burger gezien. De 20-jarige onderwijzers zoon A. Stolp uit het Friese dorpje Harkema-Opeinde, heeft drie maanden lang in zijn vrije tijd steden en dor pen in Friesland en Gronin gen afgezworven met een „gulden boek". Onder het pseudoniem Jaap An- drae bood de jongeman dit boek aan vooraanstaande personen aan met het verzoek er een opdracht en hun handtekening in te plaat sen en een gulden te betalen ter ondersteuning van de anti-honger actie van de Nederlandse jeugd 10 x 10. Einddoel van Jaap Andrae was om op deze wijze een bedrag van 1010 gulden bijeen te brengen voor de actie 10x10. De burgemeester van Kollumer- land bracht hem op het idee om niet een gulden maar een tientje per handtekening te vragen, dat bleek nos: gemakkelijker te gaan dan een gulden. Jaap Andrae heeft in totaal 143 handtekeningen voorzien van talryke treffende uitingen van sympathie met de anti-hongeractie in zijn „gulden boek" verzameld. Predikanten, hoogleraren, artsen, burgemees ters, advocaten, architecten, kun stenaars, politici en vele andere vooraanstaande figuren zetten liun handtekening. André Stolp deed er zelf de laatste twee dub beltjes by en kwam daarmee op een totaal bedrag van f 1010,20, het gironummer van de actie 10 x 10. Tot degenen die het boek te kenden behoorden ook een bakker en 'n huismoeder, de twee figuren in de samenleving, aldus Andrae die in dc meest letterlqke zin da gelijks een anti-hongeractie voe ren. Het ligt in de bedoeling het „gulden boek" dat door Jaap An drae is versierd met verschillende kunstzinnige tekeningen als uiting van sympathie in woord en daad met de actie 10 x 10 aan te bie den aan prinses Beatrix. ftantliJH In aanwezigheid van prinses Beatrix heeft de voorzitter van de Neder landse Jeugdgemeenschap, ds. N. O. Steenbeek, gistermorgen in de raad zaal van Lopik het resultaat var de anti-hongeractie bekend gemaakt. Ds. Steenbeek droeg het bedrag van 2.092.347,34 met enige trots over aan de voorzitter van de Novib mr. F. J. G. Baron Van Voorst tot Voorst. Hy gewaagde voorts van de grote inspanning, die de Nederlandse jeugd zich getroost heeft om deze ac tie te doen slagen, met name noemde hy de activiteiten van het jongeren- comité in Lopik, dat 15.000 bijeen gaarde en daarnaast nog een bedrag van 8000 buiten de gemeente ver zamelde. Dominee Steenbeek vertelde verder, dat de helft van het bedrag dat thans is overgedragen uit de eigen zak van de jeugd is gekomen. Mr. Baron Van Voorst tot Voorst legde er vervol gens de nadruk op, dat de Neder landse jeugd intuïtief besefte dat it de ontwikkelingslanden de behoefte aan voedsel niet wordt bevredigd. Wat gaat er nu gebeuren in het West-Zeeuws-Vlaamse land Daar beginnen respectabele burgemees ters elkaar over en weer harde waar heden toe te roepen rond een industrie schap, dat er nog niet eens is. Steken er stormen op Wiegt de blauwvoet Of is er slechts sprake van een kleine rimpeling in het anders zo rustige op pervlak van de gemeentelijke gemoede ren beneden de Honte of Westerschel- de? We zullen maar aannemen, dat het laatste het geval is: de dagen van de Hoekse en de Kabeljauwse twisten zqn voorbij, voorbij ook de tijden waarin dor pen op enkele kilometers afstand met elkaar complete oorlogen voerden. Wat is nu de reden van de overver hitting Breskens, Hoofdplaat. Schoondijke en Groede zouden samen een industrieschap vormen, maar bij nader inzien voelde Groede er niet veel voor: deze gemeente legt liever het ac cent op haar recreatieve functie en meent nu. dat het aantrekken van in dustrie daarmee niet of heel moeilijk in overeenstemming is te brengen. De bur gemeester van Groede heeft dat alles onlangs in zijn raad uiteengezet, het- :een voor zqn ambtgenoot van Schoon- Jijke een reden, was dramatisch te doen: hij noemde de houding van Groede „een dolksteek in de rug". Een dolksteek in de rug. Dat is nogal wat! Bij het lezen van zo'n uitdruk king krijgen we altyd visioenen van een rustig-wandelende burger, die on verhoeds door een onverlaat in de rug wordt gesprongen, een schurk die het scherpe mes vastberaden in de gespier de vuist heeft geklemd. Beide burge meesters (van Schoondyke en Groede) kennend, moeten we zeggen een dergelijke beeldspraak wel aan de overdreven kant vinden, temeer 1 het onderwerp een kalmer formulering heus wel toe liet. Maar goed, de burgemeester van Schoondqke vond de dolk-uitdrukking blijkbaar mooi en ieder begreep, wat er mee werd bedoeld. Met de dolkstoot blqkt echter de zaak niet afgedaan, want deze week heeft de burgemeester van Groede op zqn beurt van zich af- ;ebeten. Daarmee evenwel is het geheel ielaas in een sfeer gekomen, die naar onze mening bedenkelijk is. Wij menen er goed aan te doen deze bedenkelqke kant te signaleren. De burgemeester van Groede heeft zich namelijk enige kritische op merkingen veroorloofd over zijn ambt genoot van Schoondqke en daarbij ge zegd, dat deze „nog jong is en nog veel te leren heeft". Het spqt ons: dat vinden wij een kinderachtige manier van discussiëren. In een meningsverschil, zeker wan neer dat zoals hier de publieke opinie mede bezighoudt, behoort men zich tot de zaak-zelf te beperken. Die beperking laat genoeg vrijheid toe om sommige dingen scherp of indien men dat wil dramatisch te zeggen: de dolk steek is er het voorbeeld van. Maar het gaat te ver wanneer, men een tegen stander in een zakelijk debat persoon lijk getinte verwijten maakt. Een op merking als „hij is nog jong en heeft nog veel te leren" is ongepast: het heeft niets met de zaak te maken en staat ook niet ter beoordeling van een colle ga-burgemeester. Als men op deze ma nier doorgaat kan een discussie over allerlei zakelijke onderwerpen tot in het oneindige worden voortgezet. Want als men de ene dag de leeftqd als verwijt gebruikt, dan kan men de volgende dag wel slecht gepoetste schoenen (om maar wat te noemen) als discussie-ar gument gebruiken. Dat doet denken aan het politieke grapje, dat enige jaren ge leden in omloop was over een Ameri kaan in de fraaie ondergrondse van Moskou: hij vond het prachtig, alleen viel het hem op dat er langs al die fraaie stations geen treinen reden. Wat was nu het nut van de ondergrondse Toen hq die vraag had gesteld, viel zqn Russische begeleider woedend uit: „Zorg eerst maar eens, dat jullie je neger- vraagstuk oplostDergelijke debat ten zijn inderdaad mogelijk tussen Washington en Moskou (helaas), maar het is toch te gek dat ze nu ook al in gang vinden in Schoondqke en Groede. Dolksteek en jeugd: het zijn geen za ken, die veel te maken hebben met het industrieschap in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Wq hopen dat de argumen tatie over en weer zich in de toekomst tot de zakelijke elementen zal beperken. Felle discussies kunnen verdiepend wer ken, maar dan is het een voorwaarde, dat ze niet worden vermengd met emo tionele opmerkingen in de persoonlqke sfeer. In West Zeeuwsch-Vlaanderen is dat blijkbaar over het hoofd gezien. INVLOED VAN DROOGTE EN KOUDE OP GEWASSEN JVVWWWWUWVWVAAiW\AAAAA/WV\AA/WWWWlAAAA/WA/WVWIM/WVAAAAAAfWVWUWVVNMVW Ondanks koude en droogte ziet het er naar uit, dat de Zeeuwse landbouw dit jaar redelijke tot goede oogsten zal binnenhalen van de te velde staande gewas sen. Met name de stand van de granen is uitstekend, hetgeen niet zo verwonderlijk is, want een droog jaar is een goed jaar voor het graan. Ook de suiker bieten een ander hoofdgewas van de Zeeuwse landbouwer staan er uitstekend voor en houden beloften van een goede oogst in. Minder gunstig is het gesteld met de (late) aardappe len, die te veel van de koude en de droogte hebben geleden om straks een rijke oogst op te le veren. De telers van vroege aardappe len hebben het in dit opzicht be paald beter. Weliswaar zijn de kilogramopbrengsten lager dan normaal, maar de hoge prijs is voor de meeste telers van vroe ge aardappelen een uitstekende compensatie, met name in het oostelijk deel van Tholen, waar de kilogramopbrengsten niet te genvallen. De. afgelopen maanden is veel te doen geweest over de aardappelen en het ziet er naar uit, dat dit volks- voedsel-bij-uitstek nog wel enige tijd in het „nieuws" zal blijven. Als gevolg van de weersgesteldheid in het voorjaar van 1962 is een grote spreiding ontstaan in de zaaiperiode; daardoor is dus ook de opkomst erg gespreid. Na het zaaien trad een koude en droge periode in. Over het algemeen kan echter gesteld wor den. dat de gewassen goed zijn opge komen. Do aardappelen hebben tijdens hun ontwikkeling veel te lijden gehad van de koude en de droogte. Deze ont wikkeling verliep daardoor traag. Dit verschijnsel zag men niet alleen in Nederland, maar in geheel West- Europa. zelfs in Italië. De oogst van vroege aardappelen viel daardoor drie weken later dan normaal. Dat betekende uiteraard drie weken lan ger toekomen met de oude oogst, waarop nu juist een aanslag werd gedaan door het buitenland. De prijs van de oude aardappelen liep daar door enkele weken geleden tot on gekende hoogte op. De hoge prijs van de oude aardappe len had tot gevolg, dat ook de nieu we op hoog niveau startten. Vele kwekers van vroege aardappelen zijn toen, aangetrokken door de ho ge prijs, hun vroege aardappelen gaan rooien op een tijdstip, dat er per ha nog slechts 8000 kg was. De prijzen waren echter uitstekend: 60 tot 80 cent per klio. Er zijn de afge lopen weken flinke hoeveelheden ge rooid, die vrij grote oppervlakten be slaan. Er is derhalve een blijvende schaarste aan vroege aardappelen, want wanneer een gezin anders met twee struiken per maaltijd toekwam, heeft men er tot voor kort vijf nodig gehad. Verschillen Opmerkelijk zijn in Zeeland de ver schillen in kilogramopbrengst van de vroege aardappelen. Het feit, dat het in de ene plaats belangrijk meer heeft geregend dan in de andere, is hiervoor verantwoordelijk. In het oostelijk deel van Tholen een centrum van de vroege aardappel teelt heeft het geregeld geregend, zodat de vroege aardappelen zich goed konden ontwikkelen. Daar wor den thans hoeveelheden van 15.000 (Zie slot pag. 2 kol. 4) ...herdenkt Frankrijk de bestor ming van de Bastille (1789); ...is het 100 jaar geleden, dat de bekende Oostenrijkse schilder Gus- tav Klint te Baumgarten bij We nen werd geboren. MORGEN.... ...is het 100 jaar geleden, dat de Duitse toneelschrijver Ludwig Fulda te Frankfort a.d. Main werd geboren. De ministers van financiën, van economische zaken en va nsociale zaken en volksgezondheid en de staatssecretaris van dit laatste de partement hebben gisteravond met vertegenwoordigers van die orga nisaties, die samenwerken in de Stichting van de Arbeid een „con- frontatiegesprek" gehad. Onderwerp van gesprek waren de even tueel in de nabije toekomst te nemen maatregelen op het gebied van de loon vorming, zulks in verband met de te ver wachten economische ontwikkeling. Het gesprek, dat door meer ontmoetin gen zal worden gevolgd, werd gehouden in hotel De Witte Brug in Den Haag. Bijzonderheden over dit eerste oriënte rende gesprek zqn nog niet bekendge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1