Een Rusman is geen Rus maar een V/rfezenvener Jacqueline is weer terug in Casablanca Twents dorp heeft oude band met St.-Petersburg NIEUWS UIT DE KERKEN Dieet voor dikke Dakkeis Interpol kwam in actie Alaska's hoofdstad wordt wellicht tweede Brasilia ZATERDAG 14 JULI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VREEMD HUISHOUDER Het is inderdaad een vreemd huis houden dat bovenstaande foto ons toont. Het gaat hier om een kop pel 'driehoornkameleons, kostgan gers van de Nationale Zoo te Ant werpen f Chfmaeleon jacksoni Blgr.). Deze soort is afkomstig uit Oost-AfriJca. Alleen het man netje vertoont drie scherpe hoorns op de snuit. Bij de kame leons is alles ongewoon: zij kun nen van kleur veranderen, naar gelang van de gevoelens die zij ondergaan: vrees, woede en warmte; hun ogen bewegen, het een onafhankelijk van het ander, m alle richtingen, zonder dat zij de kop bewegen; met hun tong, die zo lang is als hun lichaam, zijn zij in staat insekten te van gen op een afstand van 20 cm. *AA/\*AA/V\AAAAAAAAAAIW\AAAA*\AAAA/W\AA/W De Neicski-Prospekt te St. Pe- hervormde kerk, geflankeerd tersburg in de vorige eeuw door Vriezenveense handelsfir- met monumentale Nederlands ma's. (Van onze correspondent). IN MENIGE NEDERLANDSE gemeente vaar het verleden rijk is geweest aan grote daden of gedenkwaardige perioden zal men wel een kleir museum of een oudheidkamer kunnen vinden waar voorwerpen, afbeeldingen en documenten uit vroeger jaren bijeen liggen, al of niet bedekt met het laagje stof van vergetelheid, want een te grote belangstelling hebben dergelijke verzamelingen niet vaak. De oudheidkamer van het Overijselse dorp Vriezenveen dat eigenlijk nog steeds Friezenveen zou moeten heten zoals het ook in de schoolboekjes staat, omdat zijn bevolking eeuwen terug uit de omgeving van het Friese Weststellingswerf vandaan is ge komen heeft echter geen tijd om onder het stof te raken. Vrij plotseling krijgt hij namelijk de beschikking over een grote hoe veelheid mate'iaal dat betrekking heeft op enkele eeuwen hoogst merkwaardig verleden: de bloeiende handel tussen dit dorp en Rusland en oe bloeiende kolonie van Vriezenveense zakenlieden die tot ongeveer 1920 van generatie op generatie in St. Petersburg heeft gewoond en gewerkt. van de keizerin van Rusland had ontvangen toen hij haar eens op de jacht had vergezeld. Het liep uit op een proces. De afloop daarvan blijft ons onbekend, wel blijkt dat de twee compagnons uit elkaar zijn gegaan. PIRO-RUSS1SCH Ook met de politiek heeft de Vrie zenveense kolonie zich nog wel eens bemoeid. Dat bewijst een handge schreven request, gericht aan de Tweede Kamer, waarin het onjuist wordt genoemd dat onze minister van buitenlandse zaken in de „Pools-Rus- sischc-kwestie" de zijde van Polen had gekozen. De Vriezenveners von den het Russische standpunt veel sympathieker dan het Poolse. Zij hadden bij een goede verstandhou ding met de Russen dan ook wel meer Het oudst aanwezige bewijsstuk, een Russische munt uit 1737, die in de tuin van een Vriezenveense notaris is gevonden, duidt er op, dat al in het begin van de 18e eeuw onderne mende dorpelingen hun paarden voor de huifkar spanden om zo, beladen met kisten handelswaar, bijvoorbeeld linnen, in goed vier weken tijds van Vriezenveen naar St. Petersburg te rijden. Over die beginperiode is niet zo heel veel meer bekend; uit de vo rige eeuw blijkt echter wel veel be waard te zyn gebleven. Dat kwam pas goed tot uiting toen een ambtenaar ter gemeentesecreta rie vorig jaar de beschikking kreeg over het afschrift van een oud reis journaal. geschreven door de toen 14- 'jarigc Jacob Zacharias Ursinus Kruys, een Vriezenveense jongen, die met zijn vader mee naar Rusland mocht. Dit journaal werd yorig jaar in de vorm van een serie artikelen gepubliceerd en daardoor kon de ambtenaar met succes een actie be ginnen oni allerlei papieren en pren ten over deze merkwaardige geschie denis bijeen te krijgen. ..RUSMAN" Zo bleek hem dat in het plaatsje Almen hij Zutphcn de oudste Vrie- zenvener woont die nog in St. Peters burg bundel heeft gedreven. Het is de heer I). Hsirmsen, die tot zyn Sl-ste in Rusland vertoefde, zich er nog veel van kan herinneren en nu zelfs begonnen is zijn memories er over te schrijven. Deze vroegere „Rusman" zoals men in het dorp de kooplie den van St. Petersburg noemt heeft ook nog een album vol foto's uit St. Petersburg In zijn bezit, waar op veel over deze „Ruslui" en hun zaken staat afgebeeld. De helft van de Oudheidkamer, ge vestigd op de zolder van een oud patriciërshuis dat aan dc Rusman- ramilie Jonker heeft toebehoord, is thans al met het tot nog toe verza melde materiaal gevuld. Er staat een authentieke linnenkast bijvoorbeeld, die verscheidene malen in zo'n huif kar heen en weer is gereisd. Erboven hangt een schilderij uit 1954 van de Vriezenveense boer en schilder Jas pers Fayer, waarop een afscheid wordt weergegeven. Op dc achter grond: een huifkar, waèrin een knecht hel linnen opstapelt. Dc vele aocumcnten - waaronder het originele reisjournaal van de 14- jarige Kruys - onthullen iets van de bloeiende gemeenschap van Vriezen veense kooplieden die in St Poters burg heeft bestaan. Velen van hen hadden hu,i winkels en magazijnen in de Gostir.ny-Dvor, een soort win kelgalerij van ongeveer 100 x 100 meter ,dlo ook op oen oude gravure oooooootxxxjoaxwoixxmioooooooooooo^ g Het voorname patriciërshuis-in 8 6 boerenstijl aan het. Westèinde 8 8 te Vriezenveen, op dc zolder g X waarvan de „Russische af de- g X ling" van de Oudheidkamer g 55 zich bevindt. staat afgebeeld. Anderen huurden hun winkels van de eigen Ned. Herv. Kerk, die een monumentaal kerkge bouw. geflankeerd door winkels, be zat aan le brede Newskl-Prospekt. klacht tegen zijn mcdekerkeraadsle- den die deze ivinkels van de Kerk naar zijn mening voor een veel te laag bedrag konden huren Hij ver weet hun, dat zy zichzelf ten koste van de Kerk bevoordeelden en liet, om zijn standpunt kracht bjj te zet ten, deze aanklacht in het Duits over drukken. Wie in zijn winkel kwam kon er een exemplaar van meenemen. Zo'n overdruk is bewaard gebleven. Het heeft wol eens meer niet gebo terd tussen de Vriezenveners onder ling, die in hun Petersburgse winkels manufacturen, wijnen en sigaren ver handelden, zoals ook uit talrijke in het Russisch en soms Duits of Frans gestelde annonces blijkt. Zo onthullen enkele kopieën die het Rijksarchief twee weken geleden aan de Oudheidkamer zond, dat zekere Gerrit ten Cate kwaad is geworden op zijn compagnon Jan Gerrits, toen deze weigerde hem zijn deel te geven van een blauw kleed en een camisool met „zilveren passementen", die hij Te verwachten valt dat nóg veel meer materiaal van zolders en uit oude kisten en kasten voor de dag zal ko men wanneer het originele plan door gaat deze zomer een reünie in het dorp te houden van oud-Ruslui en hun families, die o.m de namen Engberts, Harmsen, Smelt, Jonker, Feik, Brink, Kunst en Ten Cate dragen. Sommi gen van hen moeten er zelfs voor uit Duitsland, Engeland en Frankrijk ko men. Belangstelling schijnt er wel voor te zijn: de eerste gasten uit Frankrijk hebben al om lo- gies-accommodatie verzocht. Vriezenveen heeft alleen vrijwel geen hotelruimte.... Molen „De Ster" door brand verwoest Een van de mooiste, zo niet de mooiste molen, van Rotterdam, de specerijmolen „De Ster" aan de Kraliiigse Plas, is gistermor gen een prooi van de vlammen geworden. Omstreeks vijf uur zagen vissers, die zich in een bootje op de plas bevon den, rook uit de molen opstijgen. Zij waarschuwden zo snel mogelijk de brandweer en de molenaar, die in een huis naast de molen woont. Toen deze de molen binnenging had het vuur echter al zulk een omvang genomen, dat er aan het redden van de molen niet meer viel te denken. De brandweer moest zich dan ook beperken tot het nathouden van de opslagplaats en het huis van de mo- lenaar- Om precies kwart over zes stortten kap en wieken op de verkeersweg langs de plaszoom neer en was het gedaan met een van de mooiste be zittingen van de gemeente Rotter dam. De dichtbij gelegen snuifmolen „De Lelie" heeft geen schade opgelopen. De molen, die verbrand, stond op de monumentenlijst en was in het najaar van 1959 geheel gerestaureerd. De brand trok ondanks, het vroege uur zeer grote belangstelling. Ds. P. van Vliet 40 jaar predikant Vfije Evang. Gem. Maandag 16 juli is het veetig Jaar ge leden, dat ds. P. van Vliet uit Oldebroek werd bevestigd als predikant bQ de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland. Ds. Van Vliet werd 16 janu ari 1898 te Dordrecht geboren en ont ving zijn theologische opleiding aan het interkerkelijke seminarium te Saint Chrischona bij Bazel. Op 16 juli 1922 werd hij bevestigd als predikant van de Vrije Evangelische Gemeente van We- meldinge. Op 2 augustus 1925 verwissel de hij deze gemeente voor die van Am sterdam. Sinds 3 april 1949 dient hij de Vrije Evangelische Gemeente van Olde broek. Ds. Van Vliet neemt in de Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland (Van een correspondente). Een werkelijk goed bericht voor alle hondenliefhebbers is de aankondiging van een Engelse firma in dierenvoer, dat thans een vermageringsdieet te verkrijgen is voor te dikke honden. Schommelende collies, spaniels met hangbuik, tonronde dakkeis en al die andere overvoerde stakkers kunnen hun jeugdige vor men we>-r terugkrijgen zonder honger te lijden. De dierenbescherming hoe kan het anders in Engeland reageerde prompt: De beste kuur voor dikke honden is ze eenvoudig minder te eten tc geven, En artsen mensenartsen wel te verstaan zeiden: Dit is het einde van alles. Nu krijgen de bazen en bazinnen dat laatste beetje beweging, dat zc b(j de dagelijkse wandeling met de hond genoten, óók niet meer. Vooral honden van luie bazen, in do stad op kleine bovenhuizen, waar ze veel te weinig beweging krijgen en honden, die met de bazin de hele dag door mccsnocpen, worden gewoonlijk veel te vet- Het siankheidspreparaat wordt In blikken In de handel gebracht en wordt slechts geleverd op recept van een dierenarts. Het bevat veel vitaminen en mineralen en weinig vet en andere dikmakende stoffen. Kortom, het is een navolging van de vele slunkhcidsdiëten voor de mens, die alle als calorieënarmo maaltijden worden aangeboden. De fabrikant levert er nog een gewichts tabel bij ook. Intussen zijn de dierenartsen zelf de mening toegedaan dat het allemaal onzin is: Geef de dieren rauw vlees en géén koekjes. Geef een volwassen, hond één maaltijd per dag en een puppie twee keer. Wandel flink met het dier dat is ook goed voor U zelf maar ga nu ook weer niet met een te dikke hond een vierdaagse lopen, want dan is hot gevaar niet denkbeeldig, dat hij letterlijk dood neervalt. In elk geval heeft dit nieuwe prepuruat dc Engelse dierenvrienden én de Ingezondenstukken- 3chr(jvers voldoende stof opgeleverd voor levendige discussies. «VVWWVWVWWWVVVWVWVNCAA/VWWVVWIA/VWVVVWVWVWVVWVVVVWVVWVWVWVWVVVÏ: een zeer vooraanstaande plaats in. Hij was meer dan vijfentwintig jaar secre taris van het Comité van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Neder land. Vorige week is hij als zodanig af getreden en opgevolgd door ds. A. J. Buurman uit 's-Gravenhage .Verder was hij curator van dc theologische school van de Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland te Utrecht. Hij is voorts gast- lid van de Oecumenische Raad van Ker ken in Nederland. Ds. G. de Wijk, Zoutelande en Kamperland, overleden Te Ferwerd in Friesland vond de be grafenis plaats van ds. G. de Wijk, in leven emeritus predikant van de Neder landse Hervormde Kerk, die vorige week op ruim vijfenzeventig jarige leef tijd te Groningen is overleden. Ds. Dc Wijk werd op 27 april 1887 te Nieuwe Pekela geboren. Hij werd op 20; augustus 1911 door ds D. J Lazonder, toen predikant te Giessen-Nieuwkerk, bevestigd als predikant van de Her vormde gemeente van Zoutelande. Daar na stond de thans overledene onder meer te Kamperland op Noord-Beveland van 1921 tot 1926. Tijdens zijn ambtsbediening te Zoute lande was ds- De Wyk in 1918 één van de oprichters van de christelijke school. De openbare lagere séhool werd daar toen opgeheven Ds. Baars, 's-H.-Arendskerke, 25 jaar zendeling-leraar Vandaag 14 juli is hel vijfentwintig jaar geleden, dat ds- D. J. Baars, predikant van de hervormde gemeente van 's-Heer- Arendskerke werd geordend en afge vaardigd als zendingsleraar naar het voormalige Nederlands Oost-Indië. Ds, Baars werd 11 mei 1907 te Rotter dam geboren en ontving zijn opleiding aan de Nederlandse zcndingshogeschool te Oegstgeest. Hij was eerst ongeveer twee jaar werkzaam als zendeling leraar te To Wana op Midden-Celebes en daarna tot januari 1951 Indisch pre dikant van de protestantse kerk te Loewoek Banggai aan de oostkust van Celebes. Van januari 1951 tot december 1959 was hij bijna negen jaar zendingspredi kant te Sarmi op Nieuw-Guinea. In juli 1959 keerde dc jubilaris met verlof naar Nederland terug. Op 20 december 1959 werd hij door dr. F. J. Fokkema uit Doctinchem, oud rector van de Nederlandse zendings hogeschool, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van "s-Heer- Arendskerke. Tijdens zijn ambtsbedie ning te Loewoek heeft ds. Baars in 1946 meegewerkt aan dc instituëring van de kerk op Midden-Celebes en Loe woek Ganggai en te Sarmi aan de zelf standigwording van en de instruëring van de Evangelisch Christelijke Kerk in Nieuw-Guinea Ds. Baars is secretaris van de classicale zendingscommissic in dc classis Goes. Ds. Baars zal zondag 22 juli enige aan dacht aan dit jubileum schenken.' NKI>. HERV. KERK Beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werk zaamheden (luchtmacht) F. 1 Verbaas kand. te Amsterdam: beroepen te Vlaar- dingen I,. Kievit te Putten; beroepen te Tholen J Kooien tc Reeuwijk; beroe pen te Zevenhoven B. Duistcrhof kand te Meteren; beroepen te Hei- en Boei- coop G. Feldjesgraaf kand. te Ede; aan genomen naar Odijk J. Hiensch kand. te Utrecht: aangenomen naar Utrecht (predikant voor vrijzinnig hervormden) G. M. Spelberg, studentenoredikant al daar; bedankt voor Slnt-Philipsland A Uam te Andol (N.-Br.). Beroepen te Wijckel K. Zuurmond, kand te Leiden; beroepen tc Zwolle J- Schip pers te Goenga; beroepen te Kerkwou- de A. de Vos, kand. de Leiderdoro: be dankt voor Bennekom H. S. J Kalf tc Bennebrock GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Hilversum ds. W. A, Wiersinga a.s- emeritus pre dikant te Baarn; aangenomen naar Noordwijk aan Zee H A. van Botten- burg te Schoondijke De classis 's-Gravenhage heeft praep geëxamineerd en beroepbaar verklaard Mét matroos, scheepshond en papegaai (Van onze correspondent) INTERPOL en de Marokkaanse politie hebben het dossier „Jac queline" voorgoed dichtgesla gen. „Jacqueline" is weer ïr haar thuishaven Casablanca te ruggekeerd om precieser te zijn: ze is er heengesleept. „Jacqueline" uit Casablanca heeft met de vrouw van de Ame rikaanse president alleen de naam gemeen. Overigens is het een schip, een slank, zeewaardig zeiljacht, dat Interpol vier we ken heeft beziggehouden. De eigenaar van „Jacqueline", dt Fransman Yves Guyonnet moest vooi langere tijd op reis en daarom ver trouwde hij zijn jacht toe aan een Engels echtpaar, de heer en mevrouw John Miles. Die twee kregen al gauw genoeg van het rondhangen in de ha ven van Casablanca. Ze huurden Erik, een jonge Deense matroos en samen met hem, de Braziliaanse scheepshond en de Japanse papegaai zeilden ze de open zee op. Omdat het vertrek op nogal geheimzinnige wij ze en bovendien bij slecht weer plaatsvond en omdat de heer Miles, gevangen in een Britse vaderlands liefde, de Marokkaanse vlag had la ten vervangen door de Union Jack, werd dc heer Guyonnet van een en TWEEDE PROGRAMMA DUITSE TELEVISIE Nadat thans ook München zich akkoord verklaard heeft niet het televisiepro gramma der afzonderlijke Bondslanden, is de toekomst hiervan verzekerd. Bijna 80 procent van de bevolking van de Bondsrepubliek en West-Berlyn zal in het voorjaar van 1963 dit tweede pro gramma kunnen ontvangen. Tegen die tijd hoopt men, zoals door de Duitse P.T.T. in Bonn werd medege- deld, 58 hoofdzenders geïnstaleerd te hebben. Tegelijkertijd worden talrijke nevenzenders gebouwd die moeten die nen om de ontvangst mogelijk te ma ken in die gebieden, waar om technische redenen de ontvangst van de hoofdzen ders onvoldoende is. deze grafiek komt duidelijk tot uiting hoe de xooningbouw in de afge lopen jaren in ons land is teruggelopen. Gerekend over de periode van januari t/m april is de laatste jaren de prodük- tie teruggelopen van 27.000 woningen tot ongeveer 21.000, hetgeen dus over een tijdvak van j niaanden een achter uitgang van 7000 tooningen betékent. DALENDE WONINGPROOUKTIE de heer J. B burg, kand. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Siegerswoude S. Cnossen, kandidaat te Drachten. CHR. GEREF. KERKEN' Tweetal te Oud-Beijerland M. de Boer en G. Leendertse, beiden kandidaat te Haarlem; beroepen te Eemdijk G. Leen dertse, kandidaat te Haarlem. Beroopen te Gorkum G. Leendertse, kandidaat te Haarlem; beroepen te Pa- pendrecht M. de Boer, kandidaat te Haarlem; beroepen tc Vlaardingen F. Bakker te Driebergen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middelburg P. Blok te Dirksland GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Terncuzen Chr. van de Woestijne te Barneveld. ander op de hoogte gesteld met de mededeling dat zijn „Jacqueline" waarschijnlijk wel ontvoerd zou zijn. De aldus gealarmeerde heer Guyon net repte zich naar de Marokkaanse politie, en deze riep wederom de hulp in van Interpol. Gevangenis in Intussen kliefde de „Jacqueline" door de golven van de Atlantische Oceaan. Van een Spaanse vissersboot werd, op open zee, proviand en drinkwater overgenomen. Nog weer 23 dagen later legde het jacht aan in de ha ven van Funchal op Madeira. De door Interpol gewaarschuwde Portu gese autoriteiten stopten het Britse echtpaar in de gevangenis, tot de Britse consul de gevangenen opeiste voor overbrenging naar Engeland. „Jacqueline" zelf werd met de Deen se matroos, de Braziliaanse scheeps hond en de Japanse papegaai door de Franse „Spotvogel", ook een zeil jacht. en met de Marokkaanse vlag in top naar Casablanca terugge sleept. Het zou het slot zijn van een internationaal georiënteerde geschie denis, welke in Casablanca niet voor het eerst is voorgekomen, ware het niet dat de heer Miles in Londen elke aanklacht van piraterij ver en met afschuw van zich wierp. Hij had met „Jacqueline" alleen maar een plezier- reisje^willen maken- De eigenaar van het jacht had,hem dat nimmer, maar dan ook nimmer verboden. En ziet: de heer Guyonnet trok zijn aanklacht wegens ontvoering in. Dusdoende is alles bij het oude. Al leen een paar politiemensen met Sherlock Holmes aspiraties grom men nog na. Ze vragen zich af of er niet toch sprake is geweest van een doorgestoken kaart van een klein verzekeringszwendeltje bijvoorbeeld. Alleen doordat Interpol er eerder bij is geweest, dan de uitkering van de verzekeringspremie wegens diefstal kon plaatsvinden, zo menen deze arg wanende politiemensen.„Jacque line" zwijgt. Het wordt druk in de lucht (Van onze correspondent). Het luchtruim boven de Verenigde Sta ten schrompelt steeds meer ineen. Moderne propellermachines leggen ongeveer 8 kilometer per minuut af. Straalvliegtuigen in het burgerlucht- verkeer vliegen ongeveer dubbel zo snel. Enkele militaire machines be reiken de 32 kilometer per minuut. En terwijl duizenden vliegtuigen de V.'S. overvliegen, worden bij tyden zelfs de 7,8 miljoen vierkante kilo meter luchtruim knap benauwd. Grote gebieden zijn thans voor mili taire doeleinden tot verboden gebied verklaard, andere blijven voorbehou den aan de installaties voor radio- en t.v., zodat thans minder ruimte voor het vliegen ter beschikking is dan in het jaar 1903, toen de gebroeders Wright met hun eerste vliegmachines de lucht „onveilig" maakten. Sinds dien heeft het luchtverkeer in de V.S. een enorme vlucht genomen. In 1940 toen de luchtbeveiliging nog in de kinderschoenen stond, waren er in de V.S. ongeveer 20.000 vlieg tuigen, waarvan slechts weinige snel ler vlogen dan 250 kilometer per uur.. Nu, twintig jaar later, heeft men in Amerika rekening te houden met 22.700 militaire machines en 111.480 verkeersvliegtuigen, waar van er 2000 voortdurend in lijndien sten in de lucht zijn. Over het enorme territoir van de V.S. zijn tegenwoordig luchtwegen ge trokken, die weliswaar onzicht baar evenals hun voorbeelden op aarde bevolkingscentra met elkaar verbinden. Zij staan op de luchtver- keerskaarten en hebben hun eigen „wegwijzers", „kilometerpaaltjes" en andere navigatiehulpmiddelen. Even als de grote autoroutes dragen zij namen. Ihplaats van E 8 of E 36 heten zij bijvoorbeeld „Victor 5" of „Victor 28". In totaal 35 luchtbeveiligingscentra be waken controlegebieden, die elk weer in zones zijn ingedeeld. De centrales zjjn via een net van 560.000 kilome ter telefoon- en telexkabel verbon den met het onzichtbare net, waar van de lichte mazen bestaan uit ra dargolven en radiosignalen. En daar vermoedelijk reeds binnen tien jaar het aantal vliegtuigen verdubbeld zaL zijn, worden door de luchtvaartauto riteiten thans reeds nieuwe wegen in geslagen: men voert nog meer auto matisering in het systeem der lucht beveiliging in, teneinde de controle rende ambtenaren steeds meer te maken tot de „meesters van een complex van elektronische hersenen". Dc twee Oostenrijkse coalitiepartijen, de Conservatieve Volkspartij en Socialistische Partij, zijn overeengekomen de algemene verkiezingen, die oorspronkelijk in het ko mende voorjaar zouden worden gehouden, te vervroegen tot 18 november, zulks in ver band met de omstandigheid dat in het voorjaar presidentsverkiezingen worden ge houden. 0 Johannes Bnhner, pionier van de Duitse kousenindustrie, is op 87-jarige leeftijd in München gestorven. Een onderdeel van het jaarlijkse „Royal Tournament" dat. tot het einde van de maand in „Earl's Court" in Londen wordt gegeven, is de „Vliegende caval cade", een luchtvaartshow, toaarin de hoogtepunten van de Britse militaire luchtvaart worden belicht ter gelegen heid van de 50e verjaardag van het „Royal Flying Corps", de voorloper van de R.A.F. Op de foto zien we een beeld tijdens de finale van de show, gemaakt op de generale repetitie. Anchorage rivaal van Juneau (Van onze correspondent) Sinds Alaska byna drie jaar geleden al$ 49ste staat werd opgenomen iu dc Amerikaanse sta tenbond moeten de be woners van de hoofdstad Juueau nu reeds voor de tweede maal iets van hun oude rechten prijs geven. De ongunstige ligging van Juneau op de zuidoostelijke punt van Alaska heeft bepaalde politieke en handelskrin gen er toe gebracht, voor te stellen, de hoofd stad tc verplaatsen, lit eerste instantie wil An chorage met zijn 2(1.000 inwoners dc grootste nederzetting in Alaska Juneau zijn positie als hoofdstad ontnemen. In het jaar 1960 werd het probleem door mid del van een volksstem ming beslist: de Juneau- aanhangers behaalden op de ..reformisten" een zege van 24000 tegen 19-000 stemmen. Thans wyzen de voorstanders van een nieuwe hoofd stad erop, dat Juneau van verkeersoogpunt gezien slechts moeilijk te bereiken is en ver van het zwaartepunt van de bevolkingsdicht heid is gelegen. Een nieuw verzoekschrift, voorzien van 6800 hand tekeningen stelt voor, een nieuwe hoofdstad te stichten in het westelijk deel van de staat, doch niet dichter dan 50 ki lometer bij Anchorage. De briefschrijvers zweeft een tweede Brasilia voor ogen: evenals de nieuwe Braziliaanse hoofdstad willen zij ook de nieuwe hoofdstad van Alaska van de grond af opbou wen. De staat moet daartoe voldoende grond ter beschikking stellen op een centraal gelegen punt en dus geschikt als knooppunt van wegen en spoor- en luchtver- bindingen. Juist in een periode, dat Alaska bezig is, zich zeer snel te ontwikkelen, heeft dit plan nogal wat beroering gebracht. De tegenstanders zoeken thans naar wegen om een nieuwe volksstem ming met de wet in de hand to verhinderen. In Juneau zelf heeft men nog hoop. Minstens 60 procent van dc bevolking is afhan- kclyk van de stad en wat er omgaat en men begroette dezer dagen met vreugde dc opening van een filiaal van de Bank van Alaska in de stad. Men beschouwt dit als een teken, dat Ju neau niet spoedig getrof fen zal worden door het lot een „spookstad" te moeten norden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 15