PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DUBBELE OVERWINNING VAN REGERING .Mammoetwet erdoor .Einde prijsbeheersing landbouwgronden Amerika beëindigt kernproeven SL0EDLIK GING „GERUISLOOS" DICHT V.N.-troepen slüiten Elizabethstad af Moskou dreigt weer met vredesverdrag Olie op golven COMPLOT IN PARIJS ONTDEKT Toestand van Churchill iets minder gunstig SITUATIE IN PERU IS GESPANNEN Vandaag... SPANNING AAN REGERINGSTAFEL Telstar-telefoon voor burgemeester Hustinx van Nijmegen „Nederlafid Weiger de landingsrechten in Los Angeles" n Mammoet-wet 205e jaargang - no. 163 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. P. van de velde en P B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week. 8.00 per RW.fr per post 825 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: yiissingen Walstraat 58-60 tel 2355 (b.gg. red. 3508/3546. adv. 3647/3643). Middelburg Markt 51 tel 3841 (b.g.g. red 24178/3169 adv. 2375). Goes: Grote Markt 2. tel 6140 (Dg.g. red. 7853, adv. 5213) Oostburg: tel. 2395, Terneuzen: tel 2116; dv or. 27 ct Der mm Min per adv f4 tneea med 3 t.ar ef Kleine adv (mar 8 regels) 25 ct per regel (min. f 125) .Brieven bur van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 13 juli 1962 pagina 2 Zlenkz»e red tel 2425 adm 'el 209« i TWEEDE KAMER TOT SEPTEMBER UITEEN De regering heeft gisteren in de Tweede Kamer een dubbele over-, winning behaald. De Kamer nam de mammoetwet van rnr. Cals, de wet tot regeling van het voortgezet onderwijs, aan met 100 tegen 44 stemmen. Tevens ging de Kamer akkoord met het wetsontwerp van de regering dat de wet vervreemding landbouwgronden en daarmee de prijsbeheersing van de landbouwgrond en de landbouwkundige toetsing op 1 januari 1963 opheft, waarbij het voorkeursrecht van de pachter naar de pachtwet wordt overgebracht. Tegen dit laatste wetsontwerp waren P.v.d.A. en P.S.P. Het initiatiefvoorstel van prof. Vondeling om de wet te verlengen werd met 61 tegen 83 stemmen verworpen. Vóór stemden de'P.v.d.A., de C.P.N. en de P.S.P., van de K.V.P. me juffrouw Knol e:i de heren Weyters, Van den Ploeg, Zwanikken, De Wolf, Engelbertink, Van Dongen, Bogaers en Kolfschoten, van de V.V.D. de herer Zegering Hadders, Ritmeester en Den Hartog en van de C.H.U. de heer Kikkert. Vóór de mammoetwet stemden de K.V.P.de P.v.d.A., de P.S.P. en een aantal antirevolutionairen Tegen waren de V.V.D., de C.H.U., de C.P.N.. de S.G.P. en de meerderheid van de A.R.- party. Wanneer straks ook de Eerste Kamer zijn fiat geeft, zal de wet geleidelijk worden ingevoerd en men denkt daarbij aan een overgangsperiode van ongeveer tien jaar. In deze periode zullen alle conventionele schooltypen gaandeweg worden ingepast in het raam. dat minis ter Cals construeerde en waarvan de algemene opzet in de loop van het de bat overeind is gebleven. Een opzet ove rigens, die geheel de gecompliceerdheid afspiegelt, welke het onderwijs hier te lande In al zijn geledingen vertoont. De Tweede Kamer Is na haar ver gadering van gisteren op reces ge gaan. Zij zal vermoedelijk niet weer bijeenkomen voor de derde dinsdag in september, prinsjesdag, waarop de BIJ CHRISTMAS-ISLAND De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteren mede gedeeld, dat de Verenigde Staten hun kernproeven in de dampkring boven het eiland Christmas in de Stille Oceaan hebben beëindigd. Het proefgebied rondom het eiland, dat op 4 april werd afgekondigd, zal van morgen 11.00 uur Nederlandse tijd wor den vrijgegeven, Voorts doelde do commissie mede, dat rondom het eiland Johnston, waar de Verenigde Staten in het begin van deze weck hun eerste kernproef op grote hoogte hebben genomen, een beperkt froefgebied gehandhaafd zal worden, n het proefgebied van het eiland Christ mas zijn sinds het begin der proeven op 25 april. 26 bomontploffingen tot stand gebracht. De Franse politie heeft bij razzia's tegen rechts-extremisten 12 perso nen gearresteerd, zo is gisteren in Parijs vernomen. De groep wordt: ervan beschuldigd een „spectaculaire operatie" in Parijs te heb ben beraamd. Do leider was een markies, Raymond Durand de Keguelin de Rozle- res. Het doel van de groep was een comman do te vormen voor de nationale verzots- raad (C.N.R.), die zich beschouwt als de fiolitieke arm van de O.A.S. en naar ver- uidt geleld wordt door cx-prcmier Ge orges Bldault. Schietpartij in congres van Nicaragua In het Nicaragueense congres zijn woensdag schoten gevallen en 15 personen gewond toen de vaardigden hun goedkeuring hechtten aan een wetsvoorstel tot censuur van radio-uitzendingen. Het tumult was het ernstigste in de ge schiedenis van het Nicaragueense con gres. Afgevaardigden doken onder ta fels of renden naar de uitgangen, toen er schoten vielen en linksgeoriënteerde toeschouwers op de vuist gingen met regeringsgezinde congresleden. De voorzitter van het congres, Adolfo Martinez Talavera, kreeg een slag in het gelaat met een stoelcpoot, die een onbekende toeschouwer als wapen ge bruikte. Links-georiënteerde jongelieden waren de oorzaak van de rel, toen zij „vlva Castro" en „viva Sandino" (een Nicara gueense revolutionaire held) riepen, over de hekken klommen en de afgevaar digden met pistolen en stoelen aanvie len. nieuwe gewone zitting van de beide Kamers der Staten-Gcneraal geopend wordt. In het gebruikelijke speechje, waarin de voorzitter dr. Kortenhorst, een over zicht gaf van de verrichte werkzaamhe den en waarin hij de leden een prettige vakantie wenste, maakte hij gewag van een nieuwe werkwijze van de Kamer, die, als de leden daarmee instemmen, in het najaar kan worden ingevoerd. Efficiënter De commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijkheid van een efficiënter v erkwijze van de Kamer, zal aan de Kamer voorstel len, zo deelde hij mede, bij wijze van De toestand van sir Winston Chur chill wordt gecompliceerd door een bronehiale infectie welke een lichte stijging van temperatuur heeft veroorzaakt, zo staat in een speci- lal bulletin dat gisteren is uitgege ven. Aanvankelijk was bepaald dat geen me disch bulletin meer zou worden uitge geven, tenzij daartoe speciale aanlei ding zou bestaan- De opzwelling van het gebroken been is iets afgenomen. proef enige begrotingshoofdstukken te behandelen zonder schriftelijke voorbereiding, derhalve zonder voor lopige verslagen en memories van antwoord. De bedoeling is dat deze hoofdstukken in eerste aanleg behandeld zullen wor den in openbare commissievergaderin gen, te houden tussen de bij de zaak be trokken minister en eventueel staats secretaris (sen) en de leden der hierbij betrokken vaste commissie, waarbij ook de andere leden der Kamer toegang heb ben. Van dit overleg wordt een verslag opgesteld zowel over het gevoerde, en het te voeren beleid als over de finan ciële aspecten van de begroting en van de eventuele voorstellen en in te dienen amendementen. De behandeling van deze hoofd stukken in de plenaire vergaderin gen der Kamer zal zich beperken tot de stemmingen, voorafgegaan door zeer korte uiteenzettingen. De politieke spanning in Peru heeft zich gisteren ernstig toegespitst nadat door de volgelingen van Famando Belannde was gedreigd een revolutie te ontkete nen indien Belaunde niet onmiddellijk zou worden aangemerkt als winnaar van de op 10 juni gehouden verkiezin gen voor het presidentschap. Belaunde overhandigde de nationale verkiezingsraad een ultimatum waarin werd verklaard dat het college drie da gen de tijd kreeg om de officiële verkie zingsuitslagen bekend te maken. Hier bij „moest rekening worden gehouden met beschuldigingen van militaire zijde, betreffende ernstige -ongeregeldheden" aldus Belaunde. Conflict met Tsjombe Katangezen versterkten hoofdstad Troepen der Verenigde Naties heb ben gisteren de hoofdstad van Ka- tanga, Elizabethstad afgegrendeld. Het motief is dat de president van Katanga, Moise Tsjombe, zich niet aan zijn belofte heeft gehouden zijn strijdkrachten in de hoofdstad niet te versterken. Later belegde Tsjombe een persconfe rentie waarop hij vertelde dat door het optreden van de V.N. een situatie was ontstaan waarin tenauwernood het uit breken van worden vermeden en wel doordat Tsjom be zijn manschappen had bevolen kalm te blyven. Tsjombe antwoordde tevens op een felle protestnota welke hij woensdag avond had ontvangen van het civiel hoofd van de V.N. in Katanga, Jean Back. Back verweet Tsjombe dat h(j het aantal manschappen in de parade van woensdag ter gelegenheid van de onafhankelijkheid niet had beperkt tot het afgesproken aantal van 300. „Onder dez». omstandigheden zal het voor de V.N. moeilijk zijn uw woord te aanvaarden in de toekomst", schreef Back. Even ging het gisterochtend spannen bij Nog steeds geen datum Westen moet uit Berlijn In een inderhaast bijeengeroepen persconferentie in het gebouw van Pet ministerie van buitenlandse za ken in Moskou, heeft het Russi sche persbureau Tass gisteren een 3500 woorden lange „gezaghebben- ie verklaring" uitgegeven, waarin ivordt gezegd dat de Sowjet-Unie met betrekicing tot het sluiten van aen vredesverdrag met Duitsland „tot het laatste toe haar plicht zal vervullen". De-verklaring, waarin geen datum voor het sluiten van een vredesverdrag wordt genoemd zegt o.m.: „de Sowjetregering is een grote stap tegemoet gekomen aan het standpunt van de westelijke landen door in te stemmen met de vervanging voor een beperkte periode van de bezet tingstroepen der drie mogendheden door de troepen van ccn aantal andere landen onder de V.N.-vlag, wat de heer N. S. Kroesjtsjew, hoofd van de Sowjetrege ring, op 10 juli voor de wereldconferen tie voor algemene ontwapening en vrede heeft bekendgemaakt". In zijn rede voor het wereldcongres in Moskou zei Kroesjtsjew niet, dat een dergelijke regeling door de SoWjet- Unie voor een beperkte periode was bedoeld. Hij gebruikte de woorden „op bepaalde voorwaarden". „De Sowjet-IJnie kan niet instemmen in het onderhouden van een militaire N.A.V.O.-basis in West-Berlijn en alle berekeningen dat haar toestemming hiervoor zal worden verkregen, zijn on realistisch. Indien dit het standpunt van de Verenigde Staten mocht z(jn, dan zal de Sowjet-Unie te zamen met vele andere vredelievende landen een beslissing moe ten nemen over de kwestie van het te kenen van een Duits vredesverdrag en regeling op basis daarvan van de situa tie in West-Berlijn zonder de deelname van de westelijke landen". De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk heeft gisteren te Washingtor verklaard dat er geen basis bestaat voor ernstig gemeende onderhandelingen over de kwestie Ber lijn zolang de Sowjet-Unie blyft weige ren om over iets anders te praten dan reductie van de Westelijke rechten in de voormalige Duitse hoofdstad. .is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse zeeschilder Chris- tiaan C. Kannemans te Breda werd geboren. de nieuwe wegversperring, toen er 12 gewapende Katangese politiemannen op toeliepen en zij een aantal vaten om schopten die de weg gedeeltelijk ver sperden. Er viel echter geen schot. Auto's en voetgangers kregen toestem ming langs dc versperring te gaan, maar Katangese politie zal niet worden door gelaten, zei men op het hoofdkwartier van de V.N. De nieuwe situatie wordt, besproken tus sen functionarissen van de V.N. en Ka tangese autoriteiten. Back had een ont moeting van twee uur met Tsjombe. La ter waren minister van financiën Kibwe en minister van openbare werken Kiten- ge anderhalf uur op het hoofdkwartier der V.N. In de loop van de ochtend richtten de Katangezen een eigen wegversperring op, op 100 meter van het stadscentrum. Personeel van de V.N. behoeft daar ech ter niet te komen. MILITAIR VERONGELUKT In Biak op Nederlands Nieuw-Guïnea is gisteren de dienstplichtig soldaat J. Boeihouwer uit Enschede tengevolge van een dienstongeval zo ernstig ge wond geraakt, dat hy enkele uren later aan zyn verwondingen is bezweken. Sol daat Boelhonwer was twintig jaar. TELSTAR-PROJECT ONTKETENT EUROPESE TELEVISIETWIST De Amerikaanse televisiesatelliet „Telstar" heeft een Europese televïsietwist uitgelokt. De Britse radio- en televisiemaatschappij B.B.C. protesteerde gisteren bij de Franse televisie tegen het feit dat Frankrijk in strijd met de af spraken der samenwerkende organisaties in de nacht van woensdag op donderdag een eigen programma via de Telstar naar de V.S. had uitge zonden, hoewel het de bedoeling was dat er thans nog slechts proef- beelden zouden worden overgebracht die niet het karakter hadden van ontspanning of voorlichting. Tegen het eind van deze maand zal pas het eerste officiële programma worden uitgezonden dat representatief zal zijn voor Europa. In de Franse uitzending werd onder andere het beeld van Yves Montand getoond en diens stem ten gehore gebracht. De Britten hadden gezien het karakter van de Franse uitzending later zelf een ge ïmproviseerd programma uitgezonden, aldus verklaarde de B.B.C. Het is het plan om over een week of twee de burgemeesters van 22 steden in verschillende werelddelen gelegenheid te geven per telefoon en via de kunstmaan een gesprekje met elkaar te voeren. Als representant van Ne derland zal de heer Hustinx uit zijn werkkamer in Nymegen vier minuten mogen spreken met burgemeester Corning van de Amerikaanse stad Albany. Deze Amerikaanse gemeente heeft direct na de oorlog Nijmegen geadop teerd en sindsdien zyn de banden tussen beide gemeenten hecht gebleven. Het is nog niet bekend op welke dag of nacht dat zal zijn. Aangeno men wordt in ieder geval dat het zal gebeuren in de week waarin de vierdaagse gehouden zal worden. Donderdag heeft de Tweede Kamer met 100 tegen kk stemmen de mammoetwet goedgekeurd. Foto: Spanning achter de regeringstafel tijdens de stemming: van voor naar achter mr. J. M. J. Th. Cals, mr. Broekman, directeur-generaal van het onderwijs, en minister Beerman. AMERIKAANS BLAD: Het in Washington verschijnende tech nische blad „Aviation Daily" schreef woensdag, dat de Nederlandse rege ring in de herfst van het vorige jaar een Amerikaans aanbod om de luchtvaartmaatschappij K.L-M. lan dingsrechten te Los Angeles te ver lenen in roll voor een „tamelijk strikte beperking van zijn capaciteit op de atlantische lyn" van de h heeft gewezen. Hoewel het blad dit niet met zoveel woorden stelde, meenden ingewijden dat genoemde beperking bedoeld was voor het aantal passagiers op K.L.M. -vluchten naar Amsterdam, die een andere Europese hoofdstad als eind bestemming hadden. „Aviation Daily" meldde, dat de toen malige assistent van de minister van buitenlandse zaken, Edwin Martin, die met Europese aangelegenheden was belast, voor het forum van een subcommissie uit 't congres had ver klaard dat dit aanbod tijdens een informele bespreking was gedaan. .Hoewel de Nederlanders met de huidi ge situatie niet erg gelukkig zijn," aldus het blad, „zijn er geen verdere stappen om het luchtvaartverdrag te herzien gedaan". Volgens „Avia tion Daily" had de voormalige on derminister in zijn getuigenis ver klaard dat de Amerikaanse lucht vaartondernemingen met de situatie „wel tevreden" waren. DIJKBOUWERS BLEVEN DE VLOED VOOR Moment van afsluiting: tocht van genodigden met truck over dijk TRIOMFANTELIJK reed donderdagmorgen oin precies dertien minuten voor tien een zwaar beladen zg. half-truck over de smalle pas gereedgekomen mijnsteenkade in het twintig meter brede stroomgat van de afsluitdijk door het Zuid-Sloe tussen Walcheren en Noord-Beveland. Dat was het moment, waarop voor de werkers aan het Sloeproject een nieuwe mijlpaal werd bereikt: de dichting van de afsluitdijk. Feitelijk was de stroombeweging woensdag avond al afgedamd, maar de „officiële" dichting werd genoteerd op het moment, dat de van een ruim platform voorziene half-truck, met een aantal waterstaatsingenieurs en enkele genodigden, over de mijnsteenkade reed. In alle vroegte in de afgelopen nacht zijn de dijkbouwers in actie gekomen. Na twaalf uur in de nacht van woens dag op donderdag werden de honder den tonnen mijnsteen in depot ge bracht, in de onmiddellijke nabijheid van het twintig meter brede sluitgat. Reeds woensdagavond was de "een maand geleden gestorte mijnsteenka- ftdlltllj: De mammoetwet van minister Cals en zijn staf is gisteren in de Tweede Kamer aangenomen. Als de wet straks in het Staatsblad is verschenen zal Ne derland een nieuwe regeling hebben voor alle vormen van onderwijs, die liggen tussen de lagere school en de univer siteit. Zowel de voor- als tegenstanders van deze nieuwe regeling waren het er in de achterliggende maanden wel over eens, dat er een nieuwe wet moest ko men, want de oude wetgeving had zich zelf overleefd. Die oude wetgeving ga randeerde niet meer aan de jonge men sen van Nederland anno 1962 een brede kans op een bruikbare intellectuele vor ming. Dat er desondanks zoveel tegen stand in de Tweede Kamer bestond te gen de mammoetwet, vond zijn oorzaak in bepaalde onderwijskundige en poli tieke bezwaren, welke bij de ene partij veel sterker wogen dan bij de andere en welke tenslotte er toe geleid hebben, dat en kele kamerfracties liever deze mammoet wet wildèn verwerpen in de hoop, dat dan over enige jaren een nieuw wetsontwerp zou worden ingediend, waaraan minder bezwaren zouden kleven. Welnu, die ver werping ging gisteren niet door, want voor de twee grootste kamerfracties wo gen de voordelen van de wet zwaarder dan de nadelen, waarvoor zij overigens evenmin blind waren als de tegenstan ders. Wij geloven dat dit meerderheidsbe sluit van de Tweede Kamer een nuttig besluit is geweest. Misschien zou er over enkele jaren een betere wet uit de bus zijn gekomen, maar dat tijdver lies zou niet verantwoord zijn geweest. Men heeft in Nederland al veel te lang gewacht met de aanpassing van be paalde onderwijsvormen bij het maat schappelijk leven. Het wetsontwerp- Cals komt eigenlijk al twintig jaar te laat! Nu de wet is aangenomen, heeft men gelegenheid met de nieuwe onder wijsvormen ervaring op te doen en dan zal de praktijk ongetwijfeld zijn, dat er toch nog wel wijzigingen komen. De tegenstanders van de wet krijgen dan opnieuw gelegenheid him verlangens te bepleiten. Dat kan hen wellicht eniger mate verzoenen met de aanvaarding van de wet. Het tot stand komen van de mammoet wet mag wel een persoonlijk succes worden genoemd van minister Cals en zyn medewerkers. De gedachten gaan daarbij terug naar wijlen J. R. Thor becke, die bijna honderd jaar geleden aan Nederland de wet gaf, waarbij on der meer de tegenwoordige h.b.s. tot stand kwam. Mede om zijn onderwijs- wetgeving wordt de nagedachtenis van deze staatsman nog altijd geëerd en het is ook daarvoor, dat men borstbeelden en portretplaquettes van Thorbecke vindt in zalen en op muren. Nu willen wij minister Cals als hij via de mammoetwet opstijgt van politicus tot staatsman, van harte soortgelijke bronzen en stenen eerbewijzen gunnen, als die, welke thans de herinnering aan Thorbecke levendig houden. Maar er is toch wel een groot verschil met de man, die honderd jaar geleden het middelbaar onderwijs vernieuwde en de minister Cals van heden. Thomecke was bij al zijn grote gaven een man met een hoekig karakter, een man, die vele relaties, .maar weinig vrienden had. Hij stelde strenge eisen aan zichzelf en als hoogleraar deed hy dat ook aan zijn leerlingen. Kortom, hy was verre van gemakkelijk en weinig ge neigd tot het zoeken van de middenweg. Hij zou niet de soepele figuur geweest zijn, die in het Nederlandse parlement anno 1962 een onderwijswet aanvaard baar kon maken voor een zo veeleisend en kritisch gezelschap als onze parle mentariërs zrjn. Minister Cals is een geheel ander man. Hij heeft goedgevonden dat de kamer leden in zijn ontwerp mammoetwet heel wat hebben veranderd, toegevoegd en soms ook weggelaten. Minister Cals heeft daarbij zowel grote, hardnekkigheid als grote toegefelijkheid moeten be trachten totdat hij uiteindelijk een ka mermeerderheid voor zijn wet bijeen had. Hij bewees daarmee een bijzonder be kwaam politicus te zijn. Zijn wet opent thans nieuwe wegen en nieuwe mogelijkheden voor het ge ven van onderwijs aan de vele Neder landse jongelieden die de lagere school verlaten. Die jongelieden zullen straks gemakkelijker de ontwikkeling kunnen krijgen, welke past in de sfeer van hun intellect en bij hun aanleg. Zij zullen meer geschikt gemaakt worden voor het vervullen van velerlei functies in onze hedendaagse maatschappij en daardoor zullen zij grotere bijdragen kunnen leve ren tot de opbouw van die maatschap- Dat alles is een gelukwens waard aan minister Cals en aan zijn medewerkers. Hij heeft op het gebied van de onderwys- 9 Boven het noordwesten van de Ameri kaanse staat Kansas is een B-47 straalbom- menwerper van de strategische luchtmacht ontploft. Een der inzittenden heeft zich met zijn parachute kunnen redden. (Zie slot pag 2 kol. 1 „Dc tranen komen er van in myn ogen", merkte een van de werkers aan de kant een beetje spottend op, terwijl hij overigens met welgeval len naar dit tafereeltje keek. Want. al was de dichting van de afsluit dijk door het Zuid-Sloe geen specta culaire zaak met tientallen fotogra fen en laag cirkelende vliegtuigen, toch slaakten do mannen van rijks waterstaat en van Van Hattum en Blankevoort een zucht van verlich ting, toen de truck aan de Bevelandse kant arriveerde. Donderdag is Zeeland bijna 160 ha cul- Als de kersverse kade de zware truck tuurgrond rijker geworden, toen een hield, zou de zee cr wel geen vat ruim twee kilometer lange dijk in het meer op hebben! En Inderdaad: hoe- Zuid-Sloe werd gesloten. Zoals bekend is wel het water tegen kwart voor tien de N.V. Kon. Mij. ,fie Schelde" in het op zijn hoogste punt was en de gol- Zuid-Sloe reeds bezig met de bouw van ven, gesteund door een stevige bries een reparatiewerf. Deze A.N.P.-luchtfo- uit het zuidwesten aanval op aanval to geeft een beeld van het Zuid-Sloe, op de dijk ondernamen, hield deze zoals het er woensdag voor de sluiting stand. uitzag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1