WEG VLIEGEN Belastingontduiking toch reden om belasting af te ook geen schaffen? „V.N.-garanties zullen waardeloos blijken" MXTIVIE E SXE K. Prinsessen namen kijkje in Suriname van de achttiende eeuw Rotterdamse politie hielp zwervende padvinders DERDE VAN ALLEN- GORDEL ONTSTAAN LEGER SCHAKELT T.V. IN BIJ OPLEIDING VAN CHAUFFEURS REAAL KOOPKRACHT VAN NEDERLANDSE LONEN LAAGSTE IN DE E.E.G. Rondgeleid door oude koloniaal ARBEIDERS AAN DE DOOD ONTSNAPT DONDERDAG 12 JULI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Prof. Vondeling trekt vergelijking met zijn wetsontwerp prijsbeheersing landbouwgrond „NOTARISSEN SCHEPPEN OP" (Van onze parlementaire redacteur) Als een pseudo-minister achter een pseudo-regeringstafeitje het tafelblad van zijn bankje, waarop een lessenaar was geplaatst en waarbij een microfoon was neergezetheeft prof. dr. ir. A. Vonde ling van de P.v.d.A., die minister van landbouw en visserij is geweest en dus het klappen van de zweep kent, gisteren in de Tweede Kamer zijn initiatief-ontwerp verdedigd tot handhaving van de prijsbeheer sing van de landbouwgronden tot 1 januari 1968. ten van Nederland. Op korte termijn zijn E.E.G.-regelingen te verwachten op het gebied van suiker, zuivel en rundvlees. Nederland ma,g niet aar zelen. Het moet klaar zijn om op de beste w(jze zijn plaats in de Europese landbouw te vinden. Prof. Vondeling ontkende, dat de prijs beheersing een verstarring van de grondprijzen heeft veroorzaakt. Als zij zou worden afgeschaft, neemt Neder land in West-Europa vrijwel een uit zonderingspositie in. In West-Duitsland heeft men juist de vervreemding van landbouwgronden uitvoerig geregeld. Hij constateerde verder, dat beweerd is, dat er veel ontduikingen van dr prijsbeheersing voorkomen. Voor eer aantal leden was dat aanleiding om voor de afschaffing van deze prijsbe heersing van landbouwgronden te plei ten. Prof. Vondeling voerde hiertegen aan, dat ook de belastingen veelvuldig ontdoken worden- Dat is echter geen re den om de belasting af te schaffen. Notarissen Het is met de ontduikingen trouwens niet zo bedroevend gesteld, als men het wil doen voorkomen en zoals de notarissen en de kandidaat-notaris sen beweren. Hij kwalificeerde de uitlatingen van deze beide groepen als opschepperij. Of de notarissen verstaan hun taak niet, want deze is juist te bemiddelen bij grondover- dracht tegen geoorloofde prijzen. Op de vraag, of hij de wet na 1 januari 1968 verlengd zou willen zien ant- woorde de heer Vondeling, dat hij al leen kon zeggen, dat zijn initiatiefwet in elk geval op 1 januari 1968 afloopt. Machteloos De minister van justitie, mr. noemde als oorzaken van de „uithol ling" van de wet op de vervreemding van landbouwgronden, dat de prijsbe heersing niet in het rechtsbewustzijn van de betrokkenen ligt cn dat de no tarissen daardoor machteloos staan. In geen geval veronderstelde hij bij hen kwade trouw. De bewindsman verdedigde het over brengen van het voorkeursrecht en dan nog wel op een uitgebreider manier in de pachtwet. Nog meer overtuigd De minister van landbouw en visserij mr. Marijnen verklaarde, dat hij na de discussie aangehoord te hebben nog meer overtuigd was van de juis te visie der regering om de prijsbe heersing thans op te heffen. De bij zondere omstandigheden, die inder tijd de invoering van de prijsbeheer sing noodzakelijk maakten, o.a. de zogenaamde generatie-druk, bestaan niet meer. Dan moet ook het mecha nisme van de vrije prijsvorming wor den hersteld. Wel bestaat er tharts een drang naar bedrijfsvergroting, maar dat achtte de bewindsman geen argument voor de handhaving van de prijsbeheersing. Be langrijk vond hij, dat de toeneming van de vraag als gevolg van de drang naar grotere bedrijven tot een doelmatig grondgebruik leidt. Bovendien is er een groter aanbod door afstoting van grond. De minister had die optimale doelma tigheid van het grondgebruik broodno dig om tijdig voorbereid te zijn op de concurrentie op de vrije markt van de E.E.G. Niet aarzelen Uitvoerig betoogde de bewindsman, dat de maatregelen van de regerin afgestemd zijn op de actuele behoel Vlido laat u ongestoord kamperen! 'n Erdal produkt, dus goed! JONGETJE VALT VAN JACHT VAN OUDERS In de Kromme Does, een watertje in Hoogmadc (gemeente Woubrugge) is gistermiddag het driejarige jongetje Ro nald Victor de Wilde uit Den Ilaag ver dronken. Het jachtje van het gezin De Wilde lag in de Kromme Does gemeerd. Om on geveer half één misten de ouders het kind. Zij waarschuwden de politie die onmiddellijk begon te zoeken. Tegen zes uur gistermiddag werd het stoffelijk overschot van het kind, op een tien me ter afstand van het jachtje in het wa ter gevonden. Minister Marijnen zegde in antwoord op een desbetreffende vraag van de heer Droesen van de K.V.P. toe, dat hij aan het bestuur van de Stichting Beheer Landbouwgronden zou voorleggen de vraag of deze stichting hulp kan verle nen als een pachter buiten zijn schuld geen gebruik van zijn voorkeursrecht kan maken, een regeling dus uitsluitend voor noodgevallen. Speculaties in land bouwgronden dacht de bewindsman te kunnen tegengaan met behulp van pla nologische maatregelen. Replieken Hierna repliceerden de lieren Biesheu vel (a.r.), Egas (p.v.d.a.), Droesen (k. v.p.), Vredeling (p.v.d.a.), Kikkert (c. h.), Engelbertink (k.v.p.), Van Rijcke- vorsel. (k.v.p.), Berkhouwer (v.v.d.) en Brouwer (k.v.p.). De Kamer, die 's nachts om half een uiteenging, zal vandaag over de wets ontwerpen stemmen. (Advertentie) Het originele EAU de MÉLISSE des Carmes 'Boyer' Enkele druppels op wat suiker of suikerwater helpen snel bij vermoeid heid, onrust, onwel zijn bij hitte, reisziekte, emoties, overspanning, mis selijkheid, lichte spijsverteringsstoor-, nissen. (5& Reeds meer dan 300 jaar met suc ces gebruikt. Eau des Carmes 'Boyer'ontspant de zenuwen en verhoogt de weerstand. Bij apotheken en drogisterijen. De Rotterdamse kinderpoli tie heeft het hart gestolen van vier jonge Belgische pad vinders, die door haar hulp zonder twijfel een ereprijs hebben verdiend. De jongens werden dinsdagmid dag zwervend aangetroffen op de Binnenweg, in het stadscentrum, waar zij aan een agent vroegen hoe zij het gemakkelijkst een lift naar België konden krijgen. Het bleek, dat zij afkomstig wa ren uit een padvinderskamp bij het Belgische plaatsje Capellen en dat zij met hun kornuiten de op dracht hadden gekregen om op eigen gelegenheid zo ver moge lijk te komen. Het viertal had het, al liftende, tot Rotterdam ge bracht- De kinderpolitie vatte de zaak sportief op en voorzag de pad vinderslegitimatie van een stem pel als een bewijs van de voort varendheid. Zij zorgde er tevens voor dat de jongens weer behou den in hun kamp terugkwamen. Amerikaanse geleerden hebben te Washington onthuld dat zich na de ruimte-kernexplosie van maandag onder de natuurlyke stralingszone een derde radioactieve gordel heeft gevormd. De Van Allen gordels hebben van de explosie niet meer te lijden gehad dan van de verstoringen die zij regelmatig van de zon ondervinden, aldus de Ame rikaanse geleerden. Merkwaardig genoeg heeft het radiover keer van genoemde proef boven de Johnston atol minder overlast onder vonden dan van twee explosies met praktisch dezelfde uitwerkingskracht die in 1958 op hoogten van 42 en 76 ki lometer teweeg werden gebracht. JUNGLE PIMPERNEL" OVER NIEUW-GUINEA Plan-Bunker is onaanvaardbaar (Van een onzer redacteuren) „Het plan-Bunker is onaanvaardbaar. Met het handvest van de Verenigde Na ties in de haud hebben wij de Papoea's van Nederlands-Nieuw-Guinea zelfbe schikking beloofd, maar van deze belofte zal bij aanvaarding van het plan-Bun ker niets terecht komen. Zolang do grote vijf ten aanzien van dit vraagstuk niet eensgezind zijn, zolang de Sowjet-Unie vóór overdracht aan In donesië is en de Verenigde Staten zwe ren bij een heilloze compromis-politiek zijn de garanties van de Verenigde Na ties waardeloos- De enige oplossing, welke ik persoonlijk zie, is overdracht van de souvereiniteit aan de Verenigde Naties. Laten we de volkerenorganisatie voor een fait accompli stellen. Laat. Ne derland de V.N. meedelen, dat het zich op 1 januari 1964 geheel uit Nieuw- Guinea zal hebben teruggetrokken en dat wij op die datum de souvereiniteit aan de Verenigde Naties overdragen". Deze uitspraak komt uit de mond van dr. Victor Jean de Bruyn, die interna tionale vermaardheid kreeg als „Jungle Pimpernel", de man, die 23 jaar van zijn leven In dienst stelde van land en volk van Nleuw-Guinea, de laatste ja ren als leider van het kantoor bevol kingszaken in Hollandia Enige maanden Seleden zei „Jungle Pimpernel" het land, at hij als geen ander kent, vaarwel. Hij keerde terug naar Nederland, om kort daarop met het lid van de Nicuw- Guinearaad, Nicolaas Jouwe, naar de Verenigde Staten te vertrekken ten einde verslag uit te brengen in de rap portagecommissie van de Verenigde Naties. Thans neemt dr. De Bruyn af scheid van zijn vrienden in Nederland. Op 1 augustus zal hij in Noumea op Nieuw-Caledonië in de Stille Zuidzee als eerste Nederlander de functie aan vaarden van directeur van het- „Urba nisation Information Research Centre". Garantie „Als de wereld niet wil, dat wij onze taak in Nederlands-Nieuw-Guinea voortzetten tot het ogenblik, waarop de Papoea's zelf over hun toekomst kunnen beslissen, dan rest ons alleen de garantie te scheppen, dat onze belofte wordt nagekomen", aldus dr. De Bruyn. ,Wij hebben de Papoea's zelfbeschik king beloofd. Dit recht ligt verankerd in het Handvest van de Verenigde Na ties. Maar wat zal hiervan terechtko men als het plan-Bunker wordt aan vaard? Ik kan begrijpen, dat Indonesië bezwaar maakt tegen een referendum op dit ogenblik, omdat Nieuw-Guinea per slot jarenlang door Nederland is bestuurd. Maar wat voor zekerheid bie den de garanties, welke de Verenigde Naties bij aanvaarding van het plan- Bunker zullen geven?" „Het gevaar van het plan-Bunker schuilt in de schriftelijke overeenkomst, getekend desnoods door prof. De Quay en Soekarno en met de contra-signatuur van secretaris-generaal Thant. Mijn enige hoop is, dat de Nederlandse rege ring de internationale, garanties zo scherp zal stellen, dat geen teleurstel ling mogelijk is. Ik betwijfel echter of Indonesië in dat geval het plan-Bunker zal aanvaarden", aldus dr. De Bruyn. Het leger zal chauffeurs opleiden nipt behulp van een heel bijzonder toestel waaraan het samen met Philips en Werkspoor vier en een half jaar heeft gewerkt. Het is een rijeducator, waarby televisie wordt gebruikt. Een vele vierkante meters grote maquette met straten, moeilyke kruisingen en ge vaarlijke bochten vormt het circuit, dat de leerling-chauffeur berijden moet met een legertruck. Alles is 25 maal kleiner dan in werkelijkheid. Ook de kleine truck rijdt 25 keer zo langzaam. Op dit autootje is een t.v.-camera gemonteerd. In een ander leslokaal van de rij- en tractieschool in de „Constant van Re- becque kazerne" in Eindhoven staat een echte, grote legertruck. Hij staat onwrikbaar vast op zijn plaats. De motor is vervangen door een andere en de achterwielen draaien, net zoals bij een „home trainer" in de wieler sport, op rollen. De bestuurder merkt echter aan niets, dat hij niet op straat rijdt. De truck botst en hotst bijvoorbeeld bij slecht schakelen, net zo hinderlijk als wanneer hij gewoon zou rijden. Dc leerling achter het stuur krijgt een helm op, die verbonden is met de apparatuur. Hij rijdt nu in feite op de maquette. Want op een meters hoog doek voor hein wordt het beeld van de televisie camera op de kleine truck zo groot als de werkelijkheid geprojecteerd. Al thans over enige tijd, als het prototype gebouwd zal zjjn, want nu is het beeld van de experimentele educator nog kleiner. die ontbrak er nog aan in de nieuwe prijsklasse van 25 ct. U rookt er weer goed van Volgens Westduits onderzoek Zweden hebben het best Blijkens eer. vergelijkende studie van het Duitse Industrie-Insti tuut te Keulen is de koopkracht van het loon van de Nederland se industrie-arbeider lager dan in alle andere landen van de E. E.G. en bedraagt zij iets minder dan de helft van de koopkracht van de Westduitse industrielo nen en ongeveer een kwart van de koopkracht der industrieio nen in de Verenigde Staten. Het Duitse Industrie-Instituut heeft na gegaan, hoeveel uur de industrie-ar beiders in acht Europese landen en de Verenigde Staten moeten werken om met het in deze tijd verdiende VROLIJK BEZOEK AAN COMME WIJNE >r Nadat dinsdagavond, voor het eerst, een programmapunt tij dens het bezoek der prinsessen aan Suriname door het slechte weer in het water was gevallen, was het gisterochtend weer schitterend tropenweer. De tocht naar het district Comme- wyne, dat hoofdzakelijk Indonesische bewoners heeft, werd een luisterrijk succes. Overal grote hartelijkheid en vriendelijkheid, overal ontvingen de fn'lnsessen weer bloemen en cadeaus, n Nieuw Amsterdam werd op zeer originele wijze een bloemenhulde ge- Prinses Irene en prinses Mar griet genieten van klapper- melk tijdens een kort verblijf in het Surinaamse Domburg bracht. Er was n.l. een bloemenstal- letje ingericht, waar de prinsessen hun eigen boeket konden uitzoeken. Deze boeketten werden vervolgens overhandigd door een 93-jarige vrouw „moeder Kajafas". De prin sessen wandelden vervolgens gevolgd door „kotomissies" met muziek voor op door het plaatsje naar de oude vestlngswallcn. Vesting Op de vestingswallen waar uit de achttiende eeuw afkomstige kanon nen nog staan opgesteld, stond een oude „koloniaal" voor zich uit te sta ren. By de aankomst van het. gezel schap ontwaakte hjj uit zijn droom en gaf de vorstelijke bezoekers een volledige uiteenzetting hoe de gang van zaken op deze wallen is geweest in vroeger tijden en hoe de vesting (zo wordt het plaatsje overigens nog steeds genoemd) is ontstaan. De beide prinsessen waren kennelijk verheugd door deze originele vondst. Bij het laatste kanon gekomen zakte de „koloniaal", die een prachtig schutterspak aanhad, weer weg in zijn droom. Na een zanghulde reed men naar de suikeronderneming Mariënburg van de Ncd. Handelmaatschappij. Gamclanmuziek, Javaanse vrouwen in hun mooie klederdrachten en machtige palmen die heerlijk scha duw gaven, riepen de oosterse sfeer op. T amanredjo Bij de erepoort van de Javaanse ne derzetting Tamenrcdjo, met het op schrift. „selamat dntang di Taman- redjo" dat via een knus landelijk weggetje was bereikt, stond de be volking opgesteld. Behalve de Javaanse bevolkingsgroep (uiteraard sterk vertegenwoordigd) waren er ook vertegenwoordigers van de bosnegers en Indianen, beide met hun kapiteins, aanwezig voor de be groeting. Tot slot was er een huldiging op „Meerzorg", hier waren de Hindosta- nen in de grote meerderheid hetgeen al direct merkbaar was, toen bij aan komst door een Hindostaans orkest op een wat Hindostaanse toonzetting het Wilhelmus werd gespeeld. Hierna werd de terugtocht aanvaard. Bij Meerzorg staken de prinsessen met een motorboot de rivier over en begaven zich naar het dichtby gele gen gouvernementshuis. loou bepaalde levens- en genotmidde len, verbruiksgoederen en dienstver richtingen te kunnen kopen. Aan de studie liggen de gewogen gemid delden van de bruto-uurlonen ten grondslag. Met de belastingtarieven en de sociale bijdragen der werkne mers is geen rekening gehouden. De studie rekent met de prijzen van le vensmiddelen, zoals zij in oktober '60 waren en met de prijzen van ver bruiksgoederen en dienstverrichtin gen. die in de tweede helft van 1961 golden. Artikelen De berekening van het instituut omvat, met inachtneming van de verbruiks- mogelijkheden en de verbruiksge- woonten, de prijzen van 26 voor het levensonderhoud belangrijke artike len, verdeeld in de groepen levens- en genotmiddelen, verbruiksgoederen en dienstverrichtingen. De groep levens- en genotmiddelen om vat melk, boter, margarine, slaolie, rundvlees, eieren, wittebrood, rijst, aardappelen, suiker, sinaasappelen, bier in flessen en sigaretten De groep verbruiksgoederen omvat een heren kostuum, een popeline jurk, een paar dameskousen, een paar leren heren schoenen, een stofzuiger, een koel kast (150 liter), een televisietoestel, (beeldscherm 53 cm) en een perso nenauto. De groep dienstverrichtingen omvat een haarknipbeurt voor heren, een enkele reis per tram of bus, een weekkaart voor deze vervoermiddelen, een trein reis van 10 km en een bioscoopkaart je. Voor de aanschaffing van al deze goe deren moet de Nederlandse industrie- arbeider gemiddeld 3972 uur werken, de Amerikaanse slechts 1013 uur, de Zweedse arbeider 1820 uur en de Duitse arbeider 2155 uur. De Ita liaanse arbeider moet om deze goede ren te kunnen aanschaffen 3871 uur Averken, voor Frankrijk is het cyfer 3288 uur, a-oor België 3044 uur, voor ZAVitserland 2729 uur en a'oor Enge land 2716 uur Bouwput in haven stortte in De stalen damwand van een bouw put, welke gelegen is voor de scheepswerf „Welgelegen" in de haven van Harlingen, is gistermid dag met een enorme klap bezwe ken. De vloer van de put bevond zich zeven meter onder de water spiegel. Meer dan 100.000 kubieke meter water stortten zich naar binnen, alles vernielend en ver splinterend. De haven werd één grote draaikolk en de afgemeerde schepen rukten aan hun trossen. Er werken geregeld ongeveer twintig man in deze bouAvput aan de aanleg van nieuwe rails voor de scheepswerf. Deze arbeiders haddeD gistermiddag juist vrij voor de jaarlijkse kermiskaatspartij. Daardoor zijn ze aan een zekere dood ontsnapt. Het Averk was bijna gereed. Hoe groot de materiële schade is, is nog niet bekend. Het Wereldgebeuren Vredespijp In Moskou organiseert men regelmatig grote vredescongressen en op die vre descongressen houdt premier Kroesjts- jew oorlogsredevoeringen. Maandag j.l. begon er weer zo'n wereldcongres voor ontwapening en vrede in de grote hal van het Moskouse Kremlin. Daar wa ren een paar duizend vredestichters bij een. Zij zullen in de loop van deze week zes grote vergaderingen houden en er komen in die vergadering veertig rede naars aan het woord. Behalve de zes algemene vergaderingen, waarbij de pers voorzover in Rusland toegela ten at ij aanwezig mag zijn, worden er ook nog vele commissievergaderingen gehouden, waar men ten dele geheim houding zal betrachten in zoverre dat daarbij alleen journalisten van een be paalde „kleur" worden toegelaten. Het presidium van dit soort congressen wordt meestal samengesteld uit figu ren, welke men in dit milieu bijzonder wil eren. Dat zijn in dit geval zulke mensen als de patriarch van de Russi sche kerk Alexis, de Russische schrij ver Ilja Ehrenburg en de actuele pre sidente van de eerste zitting mevrouw Eugenie Cotton. De paar duizend congresgangers zelf worden zorgvuldig bijeengegaard uit kringen, die iets te maken hebben met wetenschap, cultuur, godsdienst enz. Ditmaal had men niet minder dan acht protestantse predikanten uit W. Duitsland weten te bewegen naar Mos kou te gaan, Opvallend waren ook de talrijke bezoe kers uit de Aziatische en Afrikaanse landen, maar het was niet altijd duide lijk of deze mensen als toeristen naar Moskou waren gekomen of als verte genwoordigers van bepaalde organisa ties. Aangenomen moet worden dat de meeste niet-Russïsche vertegenwoordi gers alleen maar voor zichzelf konden spreken op dit vredescongres. Patriarch Alexis had voor de „kerkelij ke" deelnemers Jiog een apart „vriende- lijkheidje" georganiseerd. Hij zou de kerkelijke figuren ontvangen in het klooster Sagorsk bij Moskou, Avaar ze konden praten met vertegenwoordigers van alle godsdienstige genootschappen in Rusland. Tot de genodigden in Moskou be hoorden ook de achttien eerste minis ters, die officieel te zamen de ontwape ningsconferentie van Genève vormen, maar die niet in Genève aanwezig zijn omdat het werk van de conferentie is vastgelopen. Met uitzondering van de heer Kroesjtsjew was geen van hen aanwezig op het vredescongres van ten weten, dat ze niet persoonlijk aan- Moskou. Negen hadden schriftelijk la- wezig konden zijn. Acht hadden geen antwoord gezonden. Er zijn overigens niet minder dan 150 Amerikanen naar het congres ge gaan en er is ook een stevige Engelse vertegenwoordiging. Die Engelsen zijn volgelingen van de bekende asfalt-lig- ger en vredesstaker Lord Russell, die ofschoon hij negentig jaar oud is, het kort geleden voor het Engelse parle mentsgebouw nog zo bont maakte, dat de politie hem moest arresteren voor het belemmeren van het verkeer. De Engelsen zullen op het vredescongres een motie van Russell verdedigen, waar in hij voorstelt tot gecontroleerde ont wapening te komen, maar de controle op te dragen aan neutrale staten, die geen belang hebben bij de bewapenings wedloop. Russell is van mening, dat ieder in het Westen moet zeggen: „Een atoomoorlog is erger dan een overwin ning van het communisme" en dat ie der in het Oosten moet zeggen: „Een atoomoorlog is erger dan een overwin ning van het kapitalisme". Vanzelfsprekend was men in commu nistische kringen furieus over deze mo tie van.Russell en begon men op de eerste dag al met te pogen die motie onder tafel te werken. Op die eerste dag werd bekendge maakt, dat Kroesjtsjew dinsdag een grote rede zou houden, waarin hij mededelingen zou doen, welke van we reldbetekenis waren. Welnu die mededelingen vielen dinsdag wel tegen. De heer Kroesjtsjew her haalde een oud voorstel om de bezetting van West-Berlijn te wijzigen. De gealli eerde troepen zouden moeten verdwijnen en er zouden troepen van neutrale lan den voor in de plaats moeten komen. Bij die troepen uit neutrale landen zou den ook militairen uit Polen en Tsjecho- Slowakije moeten zijn Dit onzinnige voorstel, dat vroeger al verworpen werd door de geallieerden, maakt vanzelfsprekend in Washington en Londen geen schijn van kans. Dat weet Kroesjtsjew heel goed, maar hij Avilde vermoedelijk laten weten dat hij nog niet bereid is te praten over het in ternationaliseren van geheel Berlijn (Oost- en West-Berlijn tezamen) en over het garanderen van de vrije toe gang tot deze geïnternationaliseerde stad. De heer KroesjtsjeAV hield het gebruike lijke betoog over de enorme lasten, wel ke de bewapening legt op de wereld, waarna hij vaststelde, dat de dreiging van een nieuwe wereldoorlog inderdaad bestond. Rusland, zo zei hij, was niet van plan het initiatief te nemen bij het beginnen van zo'n oorlog, maar het be zat de honderd-megaton bom, het bezat de anti-raket (dat is de raket, die een vijandelijke raket in de lucht vernietigt) en het bezat nog veel meer. In verband met die dreigende groot spraak van Kroesjtsjew merkte de New York Herald Tribune gisteren op, dat de Russen het bezit van die anti-ra ket dan maar eens moesten demonstre ren voor de gehele wereld. Waarom is Kroesjtsjew zo woedend over de experi menten, welke de Amerikanen thans uitvoeren boven de Stille Oceaan? Het antwoord, zou, aldus het genoemde blad, moeten zyn, dat we er niet komen met een bewapeningswedloop of met te ho pen op superieure bewapening, maar al leen met een overeenkomst, welke ver dere proeven verbiedt en dat ook inter nationaal contx-oleert. Uit de toespraak van Kroesjtsjew te Moskou blijkt echter, dat de bewa peningswedloop voortgaat. Dat is dus de Russische vredesboodschap aan de ver zamelde vredesvrienden in Moskou. Kroesjtsjew verzekerde, dat Rusland op het gebied van de atoomwapens sterker was dan de Verenigde Staten, maar hij verklaarde bereid te zijn de strijdbijl te begraven en met de Amerikanen de vredespijp te roken, hoewel liij een niet- roker was. Zulke akelige grapjes worden dan op zo'n vredescongres uitbundig toege juicht. Wel moet tot slot nog even ver meld worden, dat enkele van de aanwe zige Engelsen en Amerikanen stevige verwijten tot de Russen hebben gericht over het feit, dat zij in het naj'aar 1961 als eerste de atoomproeven hebben her vat en daardoor een nieuwe stimulans hebben gegeven aan de bewapenings wedloop. Maar zulke opmerkingen worden han dig weggewuifd en uiteindelijk gaat er van het congres toch weer een soort vredesboodschap uit, waarbij de rode heren gelegenheid krijgen zich als de ware rokers van de vredespijp aan de wereld aan te bieden. En helaas zijn er altijd nog te veel men sen. die aan zo'n boodschap geloof hechten. Voorzitter van Sidemar De gouverneur van de „Société Generale de Belgique", Max Nohin, is gekozen tot voorzitter van de dinsdag opgerichte vennootschap „Sidemar" die te Zelzate een staalfabriek gaat bouwen De heer Nokin is 55 jaar. Hij heeft in Luik ge studeerd, waar hij de titel van civiel mijningenieur behaalde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5