UITSLAG Slag in het Zuid-Sloe begonnen Verbetering rijksweg bij 's Heer Hendrikskinderen in eindfase P.Z.C. HEEFT THANS 31.000 ABONNEES BILT UQOR NIETS I Stroomgat gaat vanmorgen dicht hkeoag EEN FIETS ALMANAK Fijnproever Voor bouwvakvakantie 21 juli is nieuwe weg gedeeltelijk gereed BURGEMEESTER DRIJBER REIKTE EUROPESE OPSTELPRIJZEN UIT Amateur-archeologen graven naar SNEL GOED FOTO VERSCHOORE 3 PROVIN CI ALE ZEEUWSE COURANT rÜONDERDAG 12 JULI 1962 Vannacht om twaalf uur is de slag in het Zuid-Sloe begonnen: de dichting van het twintig meter brede sluitgat in de afsluitdijk door het Zuid-Sloe tussen Walche ren en Zuid-Beveland. Kort na middernacht traden de twee bull dozers in werking, die de duizen den kilo's mijnsteen moeten ver zetten om het nog resterende sluit gat van twintig meter te dichten. Vanmorgen omstreeks negen uur zal de dichting een feit zyn. De reeds een maand geleden in het sluitgat gestorte mïjnsteendrempel zal dan zodanig zijn opgehoogd, dat hg boven de hoogwater- spiegel uitkomt. Onmiddellgk daarna zal een begin worden gemaakt met het spuiten van grote hoeveelheden zand aan de binnenzijde van deze laatste schakel in de Sloedijk. Het zand wordt „geleverd" door twee zandzuigers, die na negen uur vanmorgen de persleidin gen onafgebroken zullen voeden. Rijkswaterstaat heeft het zich bij de dichting zo gemakkelijk mogelijk ge maakt. Aan weerzijden, van het sluitgat ligt een mijnsteendepot van 1000 ton. Aan beide zijden van het sluitgat staan bull dozers, die de mijnsteen in het stroom gat zullen deponeren. Drie draglines en verschillende vrachtauto's staan gereed om de mijnsteen voor de bulldozers aan te voeren. Een samenspel van-mensen en materiaal om in kort tijdbestek veel werk te verzetten. Vanochtend zal dus een nieuw hoofd stuk zijn toegevoegd aan de geschiede nis van de Nederlandse dijkbouw. Niet alleen voor de waterstaatsmensen is er dan alle reden tot tevredenheid, maar ook de landbouw is er mee gediend. Immers, achter de nieuwe dijk ligt een stuk grond ter grootte van 160 ha, dat in cultuur zal worden gebracht. De voor de afsluitdijk door het Sloe liggen de schorren zullen gedeeltelijk worden opgespoten voor de vestiging van in dustrieën, zoals aan de Walcherse kant voor het project van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissin- „ZILVEREN SCHOR" IN STATENVERGADERING In het verslag van de statenvergadering in de P.Z.C. van gisteren werd gezegd, dat over het „Zilveren Schor" te Arne- muiden het woord werd gevoerd door de- heer W. Koster (v.v.d.). Dit moet zyn: de heer A. Koster (c.h:u.). Advertentie LAATSTE PRIJSVRAAGWEEK DIT ZIJN DE WINNAARS ZATERDAG 2! JUNI mevr. G. Prenen-Biermann Bispincklaan 58, Bloemendal! MAANDAG 25 JUNI mej. A. van Ommeren van Enstscraat 19. Doetfnehtm DINSDAG 26 JUNI Rudi Velden Handboogjtraat 24, Delfc WOENSDAG 27 JUNI de Heer A. Brijs Molendijk 16, Den Bommel DONDERDAG 28 JUNI mevr, P. A.v.d. Bor-de Jonr Maartensdijklaan 162, Den Haaz VRIJDAG 29 JUNI de heer M. in 't Veld Precoriastraat 4, Bolnei Een goed adviec aan iedere fi'tierï Zorg, dat u óók prettig en enge» stoord met uw flets van uw vakan. tïè kunt genieten. Laat hem voeraf goed naaien door uw fietsenhandelaar. Aeeuwse Er is een categorie vakantiegan gersdie van de nood een enorme deugd maakt en dat is die van de scholieren. Met name onder de middelbare scholieren zijn er ve len, die de zaken drastisch aan pakken en die hun vrije tijd, of althans een deel ervan, vullen met arbeid. Handenarbeid. 'Ze verdienen. Als volleerde ongeschoolde arbei ders om het maar eens para doxaal te zeggen werpen zij zich bijvoorbeeld in de conser- ven-industrie, waar in deze wéken de aardbeien en kersen tiaar het schijnt bij wagonladingen ver werkt worden. Bessen ook trouwens. Met het plukken van bessen valt ook nog een zakcentje te verdie nen. maar dat is meer de afde- in de lagere en uloscholen, v.tij begrepen. Ergens op Walcheren was een groepje naar stig bezig met het plukwerlc en het laat zich horen, dat het niet bij plukken alleen blijft. Er wordt ook wél eens geproefd, want wie appélen vaart., wie appélen eet en zo is het. maar net. Ook met bes- Bij dit groepje besservplukkers bevond zich overigens wél een fijnproever. Want op een gegeven ogenblik hoorde de fruitkweker een der knaapjes tot zijn vriendje zeggen; „Morgen breng ik suker mee. Die dingen bent zo niet te eten" Advertentie) TOT NU TOE NOG WEINIG STAGNATIE De honderden automobilisten, die dagelyks de „nauwe trechter" van rijksweg nr. 58 bij 's Heer Hendrikskinderen moeten passeren, zullen nb/21* juli bet" gas pedaal weer wat dieper kunnen indrukken. Want aan het begin van de bouw- vakvakantie komt hét zuidelijke gedeelte van de in aanleg zyfide niéuwe"weg gereed. Het verkeer uit de richting Goes zal dan hierover worden geleid, het verkeer uit de richting Middelburg zal voorlopig nog gebruik moeten maken van de zuidelijke parallelweg, die voor het verkeer Gverigens weinig oponthoud veroorzaakt. Het zal evenwel nog tot november duren, alvorens het circa 1,2 km nieuwe weggedeelte met aansluitende verbindingen geheel gereed is geko- vorig jaar september is met deze belangrijke wegverbetering begonnen. Niet alleen zijn een paar bijzonder on aangename bochten uit de weg gehaald, maar tevens bestaat een gedeelte van weg uit een dubbele rij- I. Waar de provinciale weg naar Noord-Beveland op de rijksweg komt, is een wegverdubbeling ter lengte van 500 meter geprojecteerd. Pas nu is het werk voor een belangrijk gedeelte in de eind fase geraakt. Het verkeerstechnische :te heeft rijkswaterstaat weinig orekens gekost. Als het alleen om een wegverbetering ging, zouden de au tomobilisten al enkele maanden over een fraaie asfaltweg kunnen rijden. Het werk is echter vertraagd als ge volg van het feit, dat talrijke kabels en leidingen van de openbare nutsbe drijven moesten worden verlegd. Hiervoor werd niet minder dan 15 km sleuf gegraven, hetgeen een bij zonder tijdrovend karwei is geweest. Dit is wel de voornaamste reden, waarom het verkeer al bijna een jaar enig oponthoud ondervindt bij 's Heer Hendrikskinderen. De verbeteringen aan de rijksweg te 's Heer Hendrikskinderen bevinden zich in een eindfase. Voor de bouwvakvakan tie op 21 juli zal de nieuwe weg gedeeltelijk gereed zijn. De „nauwe trechter" die door de verbeteringswerk zaamheden was gevormdzal dan lot het verleden behoren. Het duurt even wel nog tot november alvorens alle ver bindingen geheel gereed zullen zijn. (Foto P.Z.C.) Vrij vlot Overigens moet gezegd worden, dat de stagnatie nogal is meegevallen. Welis waar moesten en moeten de automobi listen hun vaart belangrijk verminderen, maar het is bepaald niet zo, dat vele kostbare minuten verloren gaan door wachten. Integendeel zelfs. Links en rechts van het werk zijn flinke parallel wegen aangelegd, die het verkeer vrij vlot verwerken. De verkeersverbetering ie 's Heer Hen drikskinderen was nodig in verband met het gereedkomen van de provinciale weg naar Noord-Beveland. Voor het verkeer komende van Noord-Beveland wordt het door de rijbaanverdubbeling heel wat gemakkelijker gemaakt om de rijksweg op te rijden. De vernieuwde rijksweg is zeven meter breed, inclusief de kantstro ken van 30 centimeter. De parallelwegen hebben e&n breedte van 4 Va meter. Over deze laatste wegen zal al het langzame verkeer worden geleid. Voor het door gaand verkeer is van belang, dat de landbouwwagens van de rijksweg ver dwijnen en van de parallelwegen ge bruik zullen moeten maken. Met deze wegverbetering is tegelijker tijd de aanleg van een nieuwe afwate- ringssluis van het waterschap „de bre de watering van Zuid-Beveland" meege nomen. Hiermee is men thans voor ruim de helft klaar. Wanneer na 21 juli de meest noordelijke van de twee geschei den rijbanen wordt afgewerkt, zal te vens de laatste hand worden gelegd aan de sluis, die in capaciteit en lengte de vorige belangrijk o'vertreft. Het is duidelijk, dat een dergelijk slechts in grote getallen is uit te druk- c werk ken. Zo is voor deze wegverbetering niet minder dan 40.000 kubieke meter zand gebruikt, waarvoor 8000 vrachtwagen ladingen nodig waren. Het asfaltgedeel- te van de verbetering beloopt 20.000 vierkante meter en de oppervlakte klin kers, vooral op de aansluitingen, niet minder dan 13.000 vierkante meter. Voor café Oranjeboom, waar vroeger een diepe inzinking was. wordt een par keergelegenheid ingericht. Deze par keerplaats is 30 meter la.ng_eii.18 me-, ter brééd. Vérder wordt de aansluiting bij 's Heer Hendrikskinderen verbeterd, o.m. door het aanbrengen van een „druppel" bij de splitsing. De gehele dubbele rijbaan zal worden verlicht. Het werk heeft een uitgaaf gevergd van bijna acht ton, exclusief de grondaan kopen en de werken van de openbare nutsbedrijven. Aannemer is de firma ge- br. Geldof uit Serooskerke (W.). Motorschip „Elfra" bij Hansweert aan de grond In de nacht van maandag op dinsdag omstreeks middernacht is het ruim 1800 ton metende motorschip „Elfra", dat op weg was van Gent naar Wezel op de Westerschelde nabij de overloop van Hansweert aan de grond gelopen. Op het moment dat de „Elfra" het Zee mansvaarwater wilde oversteken nader den uit de richting Antwerpen en Vlis- singen enkele zeeschepen, waarvoor de „Elfra" om een aanvaring te voorko men plotseling moest uitwyken. Vanuit Hansweert voer woensdagmor gen het bergingsvaartuig „Inktvis" ter assistentie uir. Omstreeks negen uur is de „Elfra" by opkomend water vlot ge komen en naar de haven van Hansweert gevaren. Het vaartuig liep ernstige ave rij op: toen liet by afgaand water op de zandplaat vrywel droog kwam werd de scheepshuid geplooid. Het vaartuig maakte evenwél geen water. De „Elfra" zal vermoedelijk naar een werf in België worden gebracht. Motorschepen botsten in havenmonding Hansweert Woensdagmiddag ontstond in de mon ding van de buitenhaven te Hansweert een aanvaring tussen het Belgische mo torschip „Clementine" en het Duitse motorschip Stettin". Het 605 ton me de „Stettin"~binnenkwam. Mede als ge volg van de stroom botsten beide vaar tuigen tegen elkaar, waarbij de „Cle mentine" enige averij aan het achter schip opliep. Na onderzoek konden bei de vaartuigen hun reis voortzetten. De 1333 ton metende „Stettin" was met een lading stukgoed op weg van Ant werpen naar Duitsland. Burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg heeft woensdagmorgen de prijzen uitgereikt, die de twee chr. h-b.s.- Ieerlingen Neleke Gul- demond uit Oostkapelle en Bram Wattel uit Se rooskerke in de Europe se tekeningen- en op stellenwedstrijd gewon nen hebben. De beide prijswinnaars waren uit genodigd om naar het stadhuis te komen, waai de burgemeester hen in de kamer van burge meester en wethouders het verworven diploma van de Europese bewe ging overhandigde. Neleke Guldemond, die deze week is bevorderd naar de 5e klas, had de radio- en televisieuitzen dingen als uitgangspunt genomen voor haar op stel over de Europese eenwordingsgedachte, terwijl Bram Wattel, die met goed gevolg het eindexamen afgelegd heeft, de zaak belichtte vanuit de historie. Burgemeester Drijber vertelde in een inleidend gesprekje, dat de Euro pese samenwerking nog niet zo heel lang gele den een nog volledig on bekend begrip was. Hij voegde er aan toe, dat het niet altijd even ge makkelijk is om tot sa- m en werking te komen en hij achtte het daar om van belang, dat zo wel leraren als leerlin gen (deze laatsten bui ten de schooltijd) de be reidheid getoond hebben om het streven naar de samenwerkingsgedachte te helpen bevorderen. Daarna overhandigde de burgemeester de diplo ma's plus voor Neleke Guldemond een boeke bon van de Europese beweging, En daar het gemeentebestuur niet al leen de boodschapper voor anderen wilde zijn, kregen de beide prijs winnaars ook van de femeentebestuurders 'n oekebon aangeboden. Tot slot verzekerde de directeur van de Middel burgse chr. h.b.s-, drs. H. J. van Alphen, het bijzonder prettig te vin den, dat zijn school nu ook voor het eerst „in de prijzen" gevallen is. Schipper Kwist uit Tholen EEN-EN-DERTIG-DUIZEND ABONNEES: gisteren kon de P.Z.C. opnieuw van een „mijlpaal" spreken toen de eenendertig- duizendste abonnee werd ingeschreven: het was de heer S. Kwist, Hofstraat 19, Tholen. Een kleine deputatie van ons blad vervoegde zich gisteren ten huize van de heer Kwist om zo langzamerhand een P.Z,C.-traditie de nieuwe abonnee een geschenk onder couvert aan te biedeii. Deze deputatie bestond uit de heren F. van de Velde jr., directeur, G. A. de Kok, hoofdredacteur, alsmede de heer G. Schout, inspecteur buitendienst P.Z.C. De heer Van de Velde deelde mevrouw Kwist mee dat zij of al thans haar man als onze eenendertigduizendste abonnee was in geschreven. „Voor ons is dat een bijzonder verheugende zaak" ver klaarde de P.Z.C.-directeur, „een verheugenis, waarin wij ook U graag willen '.aten delen". In korte trekken zette de P.Z.C.-di recteur uiteen, hoe snel de groei van de P.Z.C. de laatste jaren zich heeft doorgezet. Nadat niet zo lang gele den in Terneuzen de dertigdulzendste abonnee were ingeschreven bleek de groei van het abonnementenaantal nog niet tot stand te zijn gekomen. Integendeel: in gestage regelmaat meldden zich nieuwe lezers. „De traditie wil, dat in een agrari sche provincie de zomermaanden voor de abonnee-werving van een dagblad niet zo best zyn", aldus de heer Van de Velde. „Deze tra ditie echter blykt wat ons blad be treft volkomen doorbroken te zyn: zo boekten wij de laatste veertien dagen van juni een winst van niet minder dan tweehonderd abon nees". De heer -Van de Velde meende dat het 3(000 Woensdag heeft de P.Z.C. opnieuw een mijlpaal bereikt toen de 31.000ste abonnee Icon worden ingeschreven, de heer S. Kwist te Tholen. P.Z.C.- directeur Van de Vélde bood de echt genote van de lieer Kivist een ge schenk onder couvert aan. (Foto P.Z.C.) een gelukkige omstandigheid was, dat deze eenendertigduizendste abonnee op Tholen was ingeschreven: „Tussen ons blad en,, dit eiland be staan goede relaties. Wij hebben er een bijzonder trouwe en steeds groter wordende groep lezers. Deze banden worden door uw toetreding nog weer eens nader aangehaald", zo besloot de P.Z.C.-directeur. Hy over handigde tenslotte mevrouw Kwist een envelop met waardebonnen. 19500 99000 2i50Q 2Ï5Ö0 In deze grafiek hebben wij de groei van ons blad in de laatste jaren nader aangegevenhet abonnee-aantal dat na de oorlog met sprongen omhoog ging on derging enige stabiliteit om streeks 1953. De ramp bleef niet zonder gevolgen voor ons blad doordat een aantal lezers evacu eerde en in de rampgebieden slechts langzaam het normale leven terugkeerde. Toen echter de eerste gevolgen van de over stroming overwonnen waren werd de groei van vóór de ramp weer voortgezet. In betrekkelijk korte tijd volgden nieuwe „dui zendlallen": 27.000, 28.000, 29.000 en wat na de oorlog niemand voor mogelijk had ge houden 30.000. Maar ook dat getal streefden we voorbij dank zij de inschrijving deze week van de heer Kwist tilt Tholen. Overigens is do 31.000 al weer gepasseerd: wij hopen thans op de volgende etappe! Vermel denswaard is nog, dat de heer Kwist de sehipper was van de „Tholen 14" die enige weken ge leden op de Banjaard verging. Eén van de korren van de schip per bleef in een wrak steken, waardoor de boot vastliep op een verraderlijke zandrug. Na dat de schipper en zijn knechts Kees Dcurloo en Dick Hage eni ge honderden meters door een woeste branding waren gezwom men werden zij door de Veere 7 aan boord genomen. De heer Kwist vaart thans met een an der Thools vaartuig, maar tracht weer een nieuw schip te krijgen. „FEDERATIE ZEEHENGELEN OOSTERSCHELDE OPGERICHT" Dezer da';gen heeft een aantal hengel- sportvereinigingen de „Federatie Zeehen- gelen Oosterschelde" opgericht. De deel nemende1 verenigingen zijn de Kapelse Kanaalviissers uit Kapelle, Oosterschel- de uit Zierikzee, Nieuw Leven uit Steen bergen, )De Karper uit Bergen op Zoom, De Zeester uit Halsteren en de Zeebaars uit Seheijpenisse. Het totaal aantal leden van deze, verenigingen bedraagt onge veer 560.: Alleen verenigingen aangesloten bij de Algemene Hengelaars Bond kunnen toe treden tót- deze federatie. Door déze' federatie wordt tellcenjare het individuele kampioenschap „Zeehen- gelen Oosterschelde" vervist. Het maximaa' aantal wedstrijden dat jaarlijks meetelt voor dit kampioenschap bedraagt zes. Het bestuur van de fede ratie wijst de wedstrijden aan die mee tellen voor dit kampioenschap. Toetredingen van andere verenigingen worden ook beperkt door de ligging. Al leen die verenigingen welke gevestigd zijn op Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland, Noord- en Zuid-Beve land en West-Brabant ten westen van de lyn Dinteloord-Putte, kunnen toetreden. Eis is, dat 'de wedstrijden worden ge houden in de Oosterschelde of zij-armen hiervan. Voor de drie best geklasseerden van het, seizoen worden ereprijzen be schikbaar gesteld. De federatie zetelt te Bergen op Zoom. Tijdens studieweken Omstreeks vijftig amateur-archeologen uit geheel Nederland en uit Belgisch Vlaanderen zullen in augustus deelne men aan twee werk- en studiekampen in Aardenburg. Organisator is de ar cheologische werkgemeenschap voor westelijk Nederland in samenwerking met de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek in Amersfoort. De deelnemers zullen de oude stads poort van Aardenburg ontgraven. Zoals bekend zijn er in Aardenburg de laatste jaren belangrijke opgravingen verricht, waarbij vondsten uit de Middeleeuwen de Romeinse tijd en het Neolothicum zijn blootgelegd. Ir. J. A. Trimpe Burger zal de weten schappelijke leiding van de opgravin gen hebben. De heer A. van Pernis, evenals de heer Trimpe Burger R.O.B- ambtenaar, is met de technische leiding belast. De Aardenburgse historici J. van Hinte en J. J. Rosseel zullen de'deelne mers voorlichten. Overdag zal men op gravingen verrichten en 's avonds zal men lezingen aanhoren. Voor de lezin gen zijn al uitgenodigd prof. S. J. de Laet uit Gent, dr. W. J. de Boone uit Amersfoort, de leraar E. J. Trips' uit Brugge en de heer J. van Hinte, die zal spreken over oud-Aardenburg. De deel nemers zullen voorts excursies maken naar archeologische bezienswaardighe den in onder meer Gent, St.-Niklaas, Hulst en St-Anna ter Muiden. De ama teur-archeologen zij onder andere af komstig uit Goes, Middelburg, Zierik- zee. Zij zullen overnachten in de jeugd herberg te Aardenburg. Ze komen in twee groepen van 5 tot en met 11 en van 12 tot qn met 18 augustus. Angstige kinderen doken onder Twee broertjes uit Middelburg, de zesjarige B. J. van G. en de acht jarige M. J. van G., zyn dinsdag avond uit angst voor een standje van hun ouders niet naar huis ge gaan maar hebben hun toevlucht gezocht in school C aan de Bree. 'e politie had omstreeks tien uur bericht gehad van de ouders, dat de twee kinderen onvindbaar wa ren. Alle pogingen van do politie om de kinderen te vinden bleken vruchteloos. Omstreeks kwart over drie 's nachts belde mevrouw B„ die aan de Bree woont, de politie op met de mededeling dat er licht brande in school C. Toen de poli tie ging kijken bleek dat de twee vermiste jognens zich het gemak kelijk hadden gemaakt in een van de lokalen van de school. Ze hadden hun honger gestild met enkele koeken, die daar in een kast lagen, en ze waren juist van plan thee te gaan zetten toen de politie binnenkwam. Nadat de jongens hun verhaal op het poli tiebureau hadden verteld werden ze aan hun ouders terugbezorgd. Advertentie Uw films vóór 5 uur gebracht... de volgende dag klaar. Goes - Kruiningen - Vlissingen HET WEER IN EUROPA max. temp. 25 gr. C. 20 gr. C. 21 gr. C. 21 gr. C. 21 gr. C. 22 gr. C. 25 gr. C. 25 gr. C. 20 gr. C. 35 gr. 9. 29 gr. C. 28 gr. C. 33 gr. C. 32 gr. C. 20 gr. C. Oslo, 7.wnar bewolkt Kopenhagen, regenbui Londen, regenbui Brussel, regenbul Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, half bewolkt Nice, licht bewolkt Frankfort, onbewolkt MUnchen, zwaar bewolkt Gonève, zwaar bewolkt Wenen, zwaar bewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt Rome, onbewolkt Madrid, onbewolkt Mallorca, onbewolkt VERWACHT. Wisselende bewolking met hier cn daar enige buien. Overwegend matige zuid westelijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. STRARDVERW ACHTING Ook vandaag flinke perioden van zonne schijn met nog een kleine kans op buien. Matige zuidwesten wind. Overdag onge veer 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Perioden met vrij goed strandweer. ZON EN MAAN. 13 juli Zon op 4.34 onder 20.56 Maan op 16.49 onder 1,37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2