Henk Nijdam behield gele trui ten koste van grote krachtsinspanning Zeelands staten zien discriminatie in jaarsalarissen van leden van G.S. „Muzikant" Cor Schijve gaat met pensioen Rudi Altig behaalde in Antibes derde ritzege Speciaal bezoek aan „Het Zilveren Schor" KLASSEMENTEN TOEKOMST-TOUR KLASSEMENTEN TOUR DE FRANCE Van adviseurs en stichtingsbestuur WOENSDAG 11 JULI 196*2. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 DE TOUR VAN DE TOEKOMST Ontsnapping van de Belg Bracke na 2 kilometer verraste Oranjeploeg Geeu Nederlander in de voorste linies, dinsdag in de negende etappe van de Tour de l'Avenïr. De volgers wreven hun ogjen uit van verbazing, controleerden voor alle zekerheid nog even de opgegeven nummers, maar het was inderdaad waar. In de kopgroep van elf was Oranje niet vertegenwoordigd, wel bevonden er zich mensen als de Italianen Roberto Poggiali en Mario Maino, de Spanjaard Antonio Gomez del Moral, de Zweed Gosta Patterson en de Belgen Camile Vyncke, Ferdinand Bracke en Willy Monty in. Nederland had de boot gemist, kenneljjk volkomen verrast door het vroege uur waarop het offensief werd in gezet. Jan Hugens, sedert maandag geen leider meer in het algemeen klasse ment, had opdracht gekregen mee te gaan met de eerste de beste belangrijke aanval. Ook liy had echter niet verwacht, dat de dfemarrage van de Belg Bracke, nauwelijks twee kilometer na de start in Aix en Pïovence, de inleiding zou vor men tot de beslissende slag. Hugens kwam, evenals zijn ploeggeno ten, bedrogen uit. Elf man gingen weg cn bleven weg, alle reacties van het pe loton ten spijt. Ten koste van zeer veel krachtsinspanningen kon de schade vooi de mannen van Jefke Janssen uiteinde lijk zodanig worden beperkt, dat Henk Nijdam zijn gele trui behield. Het is echter de vraag, of de bergen werk die de Oranjemannen op het 201 km lange parkoers tussen Aix en Provence en Antibes moesten verzetten, niet teveel van de krachten hebben gevergd. Na de Alpenrit van woensdag, met obsta kels van formaat als de Vars (2111 meter) en de Izoard (2360 meter) zal het pas mogelijk zijn deze vraag te be antwoorden. Ferdinand Bracke gaf liet sein voor de ogenschijnlijk volkomen zinloze aanval. Even buiten Aix en Provence sprong hij weg uit de hoofdgroep tijdens de be klimming van een lastig heuveltje. Vyncke, Monty, Poggïali, Maino, Gomez del Moral, Petterson en nog enkele an deren reageerden onmiddellijk. Van de Nederlanders was alleen Jan Janssen in de buurt, maar de Nootdorper maak te een fatale misrekening door te ver onderstellen dat hij na de top gemak kelijk aansluitiug zou krijgen. Op het hoogste punt bleek er namelijk reeds een niet meer te overbruggen gat te zijn geslagen, zodat Janssen zijn po ging spoedig moest staken. De winst van de elf koplopers groeide snel. Van 2 minuten na 17 km liep het verschil op tot 3 min. 40 sec. na 40 km. waarmee Nijdam en de zijnen in een zeer onpret tige situatie verzeild waren geraakt. Een tegenoffensief kon en mocht niet uitblijven. Het volgde dan ook prompt. Zeven Nederlanders kozen positie voor in het peloton en deden zich om beurten belastend met het kopwerk, het tempo met sprongen omhoog gaan. De gevol gen bleven niet uit. In Esparron, 14 km verder, was de achterstand terugge bracht tot 2 min. 10 sec., doch het was tevens duidelijk geworden dat Oranje zonder steun van de andere ploegen niet zou slagen. En geholpen werd er nu juist allerminst. Zodoende was de ople ving van tijdelijke aard en was het pe loton bij de ravitaillering te Draguignan (na 107,5 km) weer een minuut ach- tergcraakt. Renner A. Oosthoek won de kermiskoers te ffestdorpe De kermiskoers voor nieuwelingen te Westdorpe heeft dinsdag een zege of leverd voor de Zuidlandse renner Oosthoek, die het 70 kilometer lange parcours verdeeld in 5 grote en 40 kleine ronden aflegde in een tijd van 1 uur 35 minuten. Aanvankelijk had het tweetal C. van Dorst uit Roosendaal en W. van Alphen uit Made de kop ge nomen en dit dus bereikte zelfs een voorsprong van 20 seconden op het uit 18 renners bestaande grote peloton. Pas toen de helft van het parcours was af gelegd trok een volgend tweetal naar voren, n.l. ,1. van Geel uit Breda en A. Oosthoek uit Zuidland. die hun kleine voorsprong weldra opvoerden tot onge veer een halve minuut. Renner Oosthoek kon zich tenslotte van Van Geel los maken en sprintte naar de zege. De uit slag van deze door het Westdorpse feestcomité georganiseerde wedstrijd was als volgt: 1. A. Oosthoek, 2. J. van Geel, Breda, 3. A. Naaktgeboren (op halve minuut, won sprint van het pelo ton), 4 W. de Wilde, Oudelande. 5. J. van der Put, 6. G. Minr.cbo, Heem- vliet, 7. P. Braspenning .Rijsbergen, 8. C. van Dorst, Roosendaal, 9. W. van Alphen, Made en 10. C. de Wolf. HANDBAL VOOR ZONNEVELD Hedenavond 7 u. organiseert de Middel burgse handbalvereniging E.M.M. enke le wedstrijden op het gemeentelijk sportterrein te Middelburg ten bate van „Sport Steunt Zonneveld". Er wordt be gonnen met een 2 x 20 minuten durende handbalwedstrijd lussen E.M.M. en de voetbalvereniging Middelburg. Daarna volgt een oveneens 2 x 20 min. durendo damesvoetbalwedstrijd terwijl tot besluit nog 2 x 20 minuten zal wor den gevoetbald tussen dezelfde ploegen van E.M.M, cn Middelburg die aan de handbalwedstrijd hebben deelgenomen. Radio Luxemburg: aandacht aan Ronde Midden-Zeeland Radio Luxemburg zal in zijn sportprogramma van zondagmor gen a.s. om half elf aandacht be steden aan «le internationale Ron de van Midden-Zeeland voor ama teurs cn onal'hankeiyken. In dit programma zal Herman Enimink een interview hebben met de voorzitter van het. ronde-comité, de heer A- G. Verhulst uit Goes. Mot name omdat er in deze 213 kilometer lange wielerronde zo veel buitenlandse ploegen van start gaan, heeft Radio Luxem burg dit ongeveer 3 minuten du rende programma opgenomen. Chris de Veth won koers te Ramskapelle Aan de successen van de plaatselijke jeugdige renner Chris de Veth komt "og geen einde. Zondag wist hij in een kermiskoers voor adspiranten te Rams kapelle in een keurige sprint, waarin nog zes Belgen zaten, de lauwertak te veroveren. Het terugvallen van de Zuidslaviër Boltezar' en de Brit Holmes tastte de kracht van de kopgroep in het geheel niet1- aan. Toch bleek tegen het einde dat .men niet straffeloos eeu '200 km. lange vlucht kan onderne men. Het tVmpo van de negen over gebleven leifclers liep terug, terwijl dat van het peloton daarentegen om hoog ging. Bovendien ging J«an Hugens. kennelijk met de wil zich te revancheren, nog kort voor Antibes op jacht, waarbij hij Adolf Heep en dé' Zuidslaviër Skerl meekreeg. Het resulteerde nog in een winst van bijna een halve minuut op de hoofdmacht maar As nederlaag, welke Nederland had geleden, kon hierdoor niet worden verdoezeld. Op de abominabel sd'echte sintelban van het sportpark te Antibes leverden de Italiaan Roberto P;oggioli en Anto nio Gomez del Moral nog een fel vecht om de etappezege. Nagenoeg ge lijktijdig stoven zij over de streep en het was niet mogelijk met het blote oog een verschil waar te nemen. De finishfoto wees echter Poggiali als winnaar aan, De Belgen, in de kopgroep door drie man vertegenwoordigd, legden onbe dreigd beslag op de eerste plaats in het dagploegenklassement. De uitslag van de 9e etappe van de Ronde van de Toekomst over 201 km luidt: 1. Pog giali (Italië) 5.24.19 (met bonificatie 5,23.19); 2. Gomez Moral (Spanje) z.t. (met bonifica tie 5.23,49): 3. Jaisli (Zwitserland) 5.24.19: 4. Monty (België) z.t.; 5. Maino (Italië) z,t.; 6. Vincke (België) z,t.: 7. Bracke (België) z.t,: 8. Varga (Oostenrijk) z.t.: 9. Petterson (Zweden int.) z.t.; 10. Hugens (Ned.) 5.26.18; 32. Nijdam (Ned.) z.t.; 3.Ï. Janssen (Ned.) z.t.; 39. De Jongh (Ned.) z,t.; 42. Van Kreu ningen (Ned.) z.t.; 46. Knops (Ned.) 59. Miel Verstraete (Ned.). Na negen etappes luidt het algemene klas sement: 1. Nijdam (Ned.) 33.45.55 2. Janssen (Ned.) 33.47.13 op 1.13: 3. Carton (Fr.) 33.40.53 op 2.58; 4. Maino (Italië) 33.49.18 op 3.2! Vyncke (België) 33.49.44 op 3.49; 6. Hugens (Ned.) 33.51.09 op 5.14; 7. Gomez del Moral (Sp.) 33.51.11 op 5.16; 8. Petterson (Zweden, int. ploeg) 33.51.37 op 5.42; 9. Ferrett.i (Ita lië) 33.52.36 op 6.41: 10. Crïnnion (G.-B.) 33.53.32 op 7.37; 11. Knops (Ned.) 33.53.58 op 8.03: 14. Verstraete (Ned33.55.11 op 9. 26. ex aequo Van Kreuningen (Ned.) Timmerman (België). beiden 34.03.44 op 16.49: 39. De Jongh (Ned.) 34 07.31 op 21.16. DE TOUR DE FRANCE Reputatie van André Darrigade in gevaar Rudi Altig is in.de Tour de France be zig te knagen aan de reputatie vun André Darrigade als etappewinnaar. De blonde Fransman is nog altijd record houder niet vijf overwinningen in één Ronde van Frankryk. Als er echter in de nabye toekomst iemand Darrigade zou kunnen onttronen dan is dat Rudi Altig, die dinsdag in le luxueuze bad plaats Antibes zijn derde ritzege in de wacht sleepte. Daarbij komt nog, «lat Altig zowel in Bayonne als in Carcas sonne ongetwijfeld ook de overwinnings- kus zou hebben gekregen, als er niet bijzondere omstandigheden in het spel waren geweest. Geen wonder dus, «lat Darrigade de Duitser nauw in het oog houdt. Maar in de rit van Aix cn Provence naar de Rivièra ontglipte Altig' toch aan die bewaking en won met grote overmacht op zijn drie vluchtmakkers, Jos Hoeve- naers, Bihouee en Delberghe, op de sin- telbaan van het stadion te Antibes. Al tig kwam als eerste de baan oprijden en demarreerde toen zo overweldigend, dat hij zeker met vijf lengten voor sprong als eerste over de eindstreep ging. Niet waar... De karavaan had in het begin van deze etappe kennis kunnen nemen van een door alle ploegleiders onder tekende verklaring, waarin deze met nadruk stelling nemen tegen do jour nalisten, dje naar aanleiding van het grote aantal opgevers na de tijdrit op de Superbagneres de doping in het geding hadden gebracht. „Het is niet waar". Men heeft dat meer malen gehoord en daarom werd er in de volgerskaravaan smalend gelachen over de verklaring van de ploegleiders, die de schuld schuiven op de klimatologische omstandigheden en het drinken van te koude dranken na afloop van de tijd rit - Na 65 km trok de Fransman Delberghe er alleen tussenuit. Toen hij anderhalve minuut voor het peloton uit reed. pro beerden Bihouee, Massignan, Cnrlcsi, Bahamontes, Stablinski, Foucher, Van Tongerloo, Barale, Van den Berghen, Gainche en Dotlo het gat te overbrug gen. maar vooral de aanwezigheid van de drie-eenheid Mussignan-Carlesi-Ba- hamontes had het peloton waakzaam ge maakt. Toen echter Rudi Altig. Jos Hoe- venaers en Bihouee de sprong waagden, bleken de grote heren beter gestemd. )e uitslag van de 17e étqppc van dc Ronde van Frankrijk luidt: 1, Rudi Altig <Dld„ Ge- miniani) 5.27,36 (met bonificatie 5.26.36); 2. Hoevenaers (België, Surdt) z,t. (niet bonifi catie 5.27,06); 8. BillOUOrc (Fr.. Magno) z.t.; Delberghe (Fr., Gauthicr) z.t.; 5, Darri gade (Fr., Louvioi) 5.33 47. 6. Wolfshohl (Did,, Louviot): 7. Benedcttl (Italië. Proiet- ti); 8, Cazala (Fr., Magna): 9. Viot (Fr., Plaud): 10. G, Desmet. (iielgië, Keteleer); 16. Stolker (Ned.): 40. Go'dcrmans (Nod.), allen in dezelfde tijd als Darrigade: 65. Ma liepaard 5.39.20: 87. Van Est z.t.; 97. Entho ven 5.46.-16 Na de zeventiende etappe luidt liet alge meen klassement: 1. Pluiiekaert (Belg., Drles- ,sens) 83,50,28: 2. Desmet (België. Keteleer) V3.51.18 op 50 sec.: 3. Anquetil (Fr.. Gemi- liani) 83.51.36 op 1.03: 4. Geldermans (Ned., Geminiani) 83.52.03 op 1.35; 5. Simpson (G.- Louvlot) 83.52.27 op Ï.OO' 6. Suarez (Sp.. Pezzi) 03 57 'JÜ op 7.20; 7 Massignan (Italië. Pavesi83.58.20 op 7.52: 8 Lebaubc (Fr.. Lc«iviot) 83.58.25 op 7.5": 9. Carlcsi (Italic. Sartdl) 83.59.25 op 8,57: 10. Gaul (Lux., Villa) 83.5P.S5 op 9.27: 22. Altig iDld.) 84.11.40 op 21.12: 28. Stolker (Ned.) 84.18.12 op 27.44: 29. 'i'on Est (Ncd.) 84.22 40 op 32,12; 31. Ma liepaard (Ned.) 84.23.35 op 33.07: 83. Entlio- ven /Ned.) 84,37,04 op 46,36. Geen aanstalten Bij de ravitaillering in Draguignan (107 km) waren Altig en zijn makkers Del berghe tot op 30 sec. genaderd en in «1e afdaling van de cote na deze plaats streken zy op hen neer. Het peloton lag op W/z min. en maakte nog steeds geen aanstalten op jacht te gaan. In Antibes bleken Altig en zijn mede vluchters, van wie Delberghe als aan stichter van de beslissende slag tot de strijdlustigste werd uitgeroepen, 6 min. en 11 sec. voor te liggen op het peloton. Darrigade won de spurt van de eerste groep van het peloton, waarin zich be halve alle „azen" ook de Nederlanders Stolker en Geldermans bevonden. Bas Maliepaard zat in het tweede peloton, dat in de slotfase maar liefst 12 minu ten op de koplopers was achtergeraakt. De laatste Nederlander, Dick Entho ven, kwam met zyn ploeggenoten Mat- tio en Ramsbottom ruim 19 minuten na Altig de sintelbaan oprijden. Maar voor Enthoven was er een troostprijs. Omdat hij by de ravitaiilering een lekke band had gekregen en daardoor zo ver was achtergebleven, kreeg de Nederlander de premie voor de ongelukkigste renner. MET EXTRA aandacht hebben twaalf bezoekers van de publieke tribune van de Middelburgse Statenzaal dinsdag morgen geluisterd toen in de vergade ring van provinciale staten punt Villa ter sprake kwam. Dat was de wijziging van het tertiair wegenplan voor Zee land 1958. Die wijziging betrof de aan leg van een weg naar het koninklijk jeugdcentrum „Het Zilveren Schor" bij Arnemuiden. Het voorstel werd van zelfsprekend aangenomen. „Het is goed in deze vergadering nog eens onze vreugde uit te spreken over dit prach tige plan van Koningin Juliana en Prins Bernhard", zei mevrouw E. J. v. d. Broecke-De Man (p.v.d.a.). Zij drong er op aan, dat Zeeland op alle manieren die mogelijk zijn, helpt bij de realise ring van dit plan. Ook de heren W. Koster (v.v.d.) en E. J. van Ruijmbeke (k.v.p.) getuig den van hun bijval en bewondering voor dit plan. Tenslotte zei de heer J. M. A. C. van Dongen (k.v.p.), lid van Gedeputeerde Staten, nog dat de provincie Zeeland het koninklijk paar grote dank is verschuldigd voor het plan. Hij hoopte, dat het stich tingsbestuur de realisering van deze plannen tot een uitstekend einde zal brengen. Het voorstel werd vanzelf sprekend aangenomen. Het „tribunegezelschap van twee da mes en tien §eren, leden van het stich tingsbestuur en van de commissie van advies ten behoeve van de twee ko- ninkiyke jeugdcentra „Het Zilveren Schor" en „De Hunneschans" werden de hal ontvangen door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Uitdenken „WE MOETEN de concrete gang van zaken nog uitdenken over het „Zilveren Schor" zegt pater W. A. M. Alting von Geusau, o.f.m., voorzitter van het stichtingsbestuur. „Iedereen hier in Zee land springt er op, dat blykt ook weer uit de Statenzitting", zegt mr. M. B. v. d. Werk, voorzitter van de commissie van advies. Hoe zullen de voorzieningen zijn voor de gehandicapten, waarvan er velen een plaats zullen krijgen in de beide jeugd centra? „Op dat laatste terrein is er nog niets, daaraan moet heel veel ge daan worden in het „Zilveren Schor". Pater Alting von Geusau zegt het enthousiast en vol overtuiging. „De overgang voor de gehandicapten van zijn eigen wereld naar de normale niaatschappy vraagt sterk dergelijke jeugdcentra". Welke jongeren er zul len komen? „We zullen ze uitzoeken via alle mogelijke communicatiemid delen". V Speciaal advies daarvoor zal worden ingewonnen van dokter A. Klapwijk, di recteur-geneesheer van de Johanna- stichting in Arnhem, een arts voor re validatie. Alles moet landelijk worden bekeken. „We zullen nooit iemand in de provin cies concurrentie aandoen", zegt pater Alting von Geusau. Mr. Van de Werk is herhaaldelijk in Zeeland geweest om het daar aanwezige jeugdwerk te inven tariseren. „Maar de koninklijke jeugd centra zijn weer nieuw en anders en er is van alle partijen veel enthousiasme te bespeuren", zo zegt deze Utrechtse kinderrechter. in De commissaris der koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot kwam dinsdagmorgen even uit de vergadering van provinciale sta ten in Middelburg om de bestuursleden van de stichting voor de exploitatie van de jeugdcentra Zilveren Schor" en ,J)e Hunneschansen leden van de advies commissie te begroeten. Bij de ingang 4 van de Statenzaal in het midden de li commissaris op de foto links van hem p pater W. A. M. Alting von Geusau, o.f. m., Maastricht, voorzitter van het stich- tingsbestuur v:erkzaam in het liturgisch •J apostolautswerk onder jongeren en rechts de Utrechtse kinderrechter mr. M. B. van de Werk, voorzitter van de commissie van advies. Voorts van links naar rechts op de foto: de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester lid commissie van advies, jhr. P. A. C. Beelaerts van Blokland, bestuurslid der stichting, verbonden aan de provinciale planologische dienst in Gorcum, de arts P. D. van Leeuwen uit De Bilt, vroeger in Zierikzee (c.v.a.), mej. C. Herberichs bestuurslid van de stichting, ds. H. M. Strating, (c.v.a.predikant te Goes en directeur van het maatschappelijk werk vanwege de Hervormde Kerk in Zee land. Rechts van mr. v. d. Werk mej. A. O. ter Haar, directrice van de landbouw- huishoudschool, bestuurslid der stich ting, mr. U. 8. Stikker, penningmeester van het stichtingsbestuur uit Den Haag, ds. P. A. E. Sillevis Smitt, predikant voor clubhuiswerk in Rotterdam, lid stichtingsbestuur, de bankier J. Kraayenhof uit Amsterdam (c.v.a.) en K. J. Abaron Collot d'Escury te Kloos- terzande rentmeester der Kroondomei nen, lid commissie van advies. (Foto P.Z.C.) Samenwerking ZO IS er bijvoorbeeld het vormingscen trum Hedenesse bij Cadzand. De werk zaamheden van „Het Zilveren Schor" en die van „Hedenesse" zullen elkaar niet overlappen. Ds. Strating heeft zitting in de commissie van advies en hy is zeer goed op de hoogte van het werk in Hedenesse. Men hoopt zelfs op een be paalde vorm van samenwerking, die echter nog niet vast staat. „De moge lijkheden zullen worden bezien", zegt pater Alting von Geusau. „Daarover zullen we later praten". De voorzitter van het stichtingsbestuur legt er nog de nadruk op, dat het Hede- nessewerk, meer provinciaal is gericht. Om half twaalf wachtte in Veere de R. P. 9 van de rijkspolitie te water om het gezelschap langs de schorren by Arne muiden te varen. Daarna zouden ir. J. G. Snip en ir. D. v. d. Zaken, respectie velijk hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat en van de Cul tuurtechnische Dienst (Prov. directie Zeeland), in de Campveerse toren spre ken over de technische voorzieningen in verband met het jeugdcentrum „Het Zilveren Schor". Er wordt hard gewerkt aan de ko ninklijke plannen. Zelfs wanneer het „Zilveren Schor" maar ter sprake komt in de Zeeuwse Statenvergadering zyn de erbij betrokken commissie- en stichtingsleden aanwezig. Het „denk werk" heeft echter momenteel nog voorrang. BRANDWEER ST.-PHILIPSLAND WON EERSTE PRIJS By de zaterdagmiddag te Hoeven ge houden brandweerwedstrijd kwam de vrijwillige brandweer van St.-Philips- land voor het derde jaar met de eerste prijs thuis. Bij de wedstrijd was aanwe zig de burgemeester van Sl.-Pliilipsland L. J. de Jonge. Demonstratie oogst en transport van stro De verenigingen voor bedrijfsvoorlich ting op de Bevelanden organiseren don derdag 19 juli 's middags om twee uur op een perceel van de Wilhelminapolder een „stro"-middag. In samenwerking met de rijkslandbouwvoorlichtings- dienst zullen enkele nieuwe methoden met betrekking tot het oogsten, het transport en het laden van het stro wor den gedemonstreerd. Het accent wordt daarbij gelegd op arbeidsbesparende methoden. EXAMENS Aan het Handelsinstituut te Eindhoven slaagde als typiste mej. Marie-Louise van Daele te IJzendijke. Voor het eindexamen elektrotechnisch installeren, volgens het leerlingenstel sel V.E-V. dat te Goes werd afgeno men, slaagde de heer M. de Jonge te Terneuzen. De heer L. Simpelaar te Terneuzen slaagde voor het te Arnhem door de P.B.N.A. afgenomen examen electro- technisch opzichter sterkstroom-tech niek. JAARWEDDE VAN 16.000 NAAR 20.000 In „de Hollanden" f 2000 meer Mot ingang van 1 juli 1962 ontvan gen Gedeputeerde Staten van Zee land een salaris van f20.000 per jaar indien althans de minister uit voering geeft aan zi jn voornemen. Daarmee wordt het vorige jaar salaris f 16.000) met 25 procent opgetrokken. In de zitting van gis teren stolden de provinciale staten daartoe het advies aan de minister van binnenlandse zaken vast in zake de jaarwedde voor de leden van Gedeputeerde Staten en de vergoeding voor hun vervangers. Met name de heren C. F. van der Peijl (c.h.u.) en mr. J. F. G. Schlingemann (v.v.d.) vonden het echter niet juist, dat de G.S.-leden van Noord- cn Zuid- Holland 2000 per jaar meer lcrygen dan de G.S.-leden in de overige provin cies. De heer Van der Peyl sprak in dit verband zelfs van een discriminatie. Beide lieren wilden in deze situatie dan ook verandering. Maar beide wilden die verandering niet op de zelfde wijze bereiken. „Deze verho ging komt mij nogal hoog voor", zo meende «1e heer Schlingemann en hjj vond het daarom juist 20.000 voor alle Nederlandse G.S.-leden uniform te stellen. Duarmec was de heer Van der Peyl het allerminst eens. „In vergelijking met dc wethouderssalarissen in de grote plaat sen, zyn de salarissen voor de G.S.-leden nog aan de lage kant", zo stelde hij en daarom achtte hij het beter het Noord en Zuidhollandse salaris 22.000) uni form te maken. De commissaris der ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zegde toe beider meningen aan de mi nister te laten weten. De heer P. V. M. Vercauteren (k.v.p.) stelde nog voor deze verhoging niet iu te. laten gaan op 1 juli, maar reeds op 1 april, „teneinde ook de G.S.-leden uit de vorige zittingsperiode er nog enigs zins van te laten profiteren", zoals hij toelichtte. Daar bleek de meerderheid het mee eens te zijn, want zyn voorstel werd met 20 tegen 15 stemmen aanvaard. De aanne ming' van dit voorstel betekent overi gens niet. dat deze nieuwe salarissen nu inderdaad ook in zullen gaan op 1 april. Het is slechts een advies van de Zeeuw se provinciale staten aan de minister van binnenlandse zaken. Drs. Th. J. Westerhout (p.v.d.a.) had bezwaar tegen het ministerieel argu ment, dat deze salarisverhoging „past in het geheel der salarisbeweging". Met name de verhoging voor de lagere amb tenaren ligt aanzienlijk lager, zo meende hy. Omdat in het nieuwe G.S.-salaris een duidelyke erkenning opgesloten ligt van het feit. dat het werk van de G.S.- leden als een full-time-job gezien moet worden, wenste hij deze salarisverbete ring geheel los te zien van het geheel der salarisbeweginr Geldleningen Ook het punt „verstrekking geldlenin gen onder hypothecair verband aan pro vinciaal personeel" gaf aanleiding tot discussie. Met name de heren C. Hoek (p.v.d.a.), P. Meliefste (a.r.) en J. F. van der Voorde (k.v.p.) achtten het niet geheel juist, dat de lening onmiddellijk „opeisbaar wordt, op het tydstip waarop de weduwe van een ambtenaar zal her trouwen". De heer M. J. van Poelje, lid van G.S., vvees er op, dat dit niet bete kent, dat de lening inderdaad ook op geëist zal worden. „Deze gevallen zullen imnier soepel en rechtvaardig behandeld worden", zo zei hij. De heer C. Boender (s.g.p.) vroeg „de verplichting tot verzekering niet in te stellen als er onomstoteiyke principiële bezwaren zijn". De heer Van Poelje achtte echter, dat hier zulke belangrijke financiële belangen voor de provincie op het spel staan, dat in een dergelijk ge val pas na ampele overwegingen e'cn be slissing kan worden genomen. Hij zegde echter toe de zaak in het college van G.S. te zullen bespreken, Bijslandscommissie Bij het punt ..toepassing Reglement Contactcommissie Provinciale Stoom bootdiensten" drong de heer Wester hout op de instelling van meer commis sies van bijstand voor verschillende tak ken van provinciale activiteiten. De heer W. Sanderse (c.h.u.) viel de heer Westerhout bij. Verder pleitte de heer Westerhout nog voor een nieuw regle ment van orde." „We leven nu onder een reglement, dat niet meer van toepassing is op de nieuwe provinciewet", zo zei hy. De heer J. van de Bos, lid van G.S. kon medelen, dat reeds aan een nieuw reglement van orde wordt ge werkt en dat daarin ook bepalingen zul len worden opgenomen voor commissies van bijstand DONDERDAGAVOND AFSCHEID „EERST DOEN.... DAN DENKEN" Scliijve met pensioen: zo werd het ons een maand of wat gele den aangekondigd. Of liever, men zei: „Corre Schieve wordt vuufenzestig". Onze eerste reac tie was: „Is hij nu al zover?" Er zullen vermoedelijk lieel wat mensen dezelfde reactie hebben gehad toen zij van zijn vertrek hoorden, want de alom in Zee land vermaarde kweekschool leraar en musicus Cor Schijve is wel zo'n brok energie en zit wel zo vol activiteit, dat het een voudig onbestaanbaar is deze man een pensioen toe te dichten. Als we werk en optreden van deze beminnelijke Zeeuws-Vla ming zouden moeten karakteri seren, dan zouden we zeggen: „Hij is altijd aan het volgende bezig". Dat is namelijk typisch voor Schijve: zijn interessen zijn zo dynamisch, dat hij ieder een altijd ver vooruit is. Schijve is een man van morgen, niet van vandaag. Voor de omstanders is dat eerlijk gezegd wel eens een beetje vermoeiend, maar aan de andere kant: kwaad kan men nooit op Corre Schieve worden, want daarvoor is hij te beminnelijk, te plezie rig, een té groot vakman ook. Daarover kan namelyk geen verschil van mening bestaan: Schyve is één van de markantste muzikanten, die er in Zeeland werken. Met opzet ge bruiken we hier het (meer Neder landse) woord „muzikant", dat in dit geval verre is te verkiezen boven het plechtige „musicus". Schijve is een muzikant, dat wil zeggen goed, we overdrijven een beetje, maar dat mag wel dat alles wat hij bij wijze van spreken aanraakt in mu ziek verandert. Maar hij doet dat met een grote kennis van zaken, Kennis van zaken. Muzikant. Deze woorden willen we nog eens herha len. Want zij tekenen Schyve heel scherp. We willen dat met een voor beeld nader verduidelijken. Toen een aantal jaren geleden het vak „school muziek" in de belangstelling kwam te staan en de benadering van de muziek op school een geheel nieuwe werd,voelde Schyve bij intuïtie dat deze richting de juiste was. Daar had- hij altijd naar gezocht en verlangd: niet langer meer de scholier het vak muziek bijbrengen, maar hem be wust maken van het muzische ele ment dat in elk mens verscholen ligt. In Nederland is liet onder andere Willem Gehrels geweest, die dit dui delijk heeft gemaakt en aldus een pionier is geworden van de vernieu wing van het muziekonderwijs. Schyve schaarde zich vol enthousias me onder deze nieuwe vanen. Maar hij voelde tegelijkertijd, dat hij hoewel muzikant tot in de vinger toppen in kennis tekort schoot. Hij COR SCHIJVE man van morgen was qua opleiding nog te veel een man van de oude stempel. Géén nood: Schyve, de vijftig reeds gepasseerd, toog naar Den Haag, sprak met Hen drik Andriessen, de directeur van het Koninklyk Conservatorium, en liet zich inschrijven als leerling. De over weging, dat hij voor de studie tot het diploma schoolmuziek óók een ho gere pianobevoegdheid nodig had, nam liy op de koop toe: dan óók die studie aangevat. En wat niemand eigenlijk had verwacht, lukte Schijve: hij was een van de eersten in Neder land, die het C-diploma schoolmu ziek behaalden. Geen geringe presta tie. Een prestatie, die de man Schijve tekent: hij wordt gedreven door het heilige vuur van de ras-muzikant, hij erkent echter tegelykertijd, dat voor het doorgeven van ziin opvattingen een gedegen kennis nodig is. En hij zorgde ervoor zich dip eigen te ma ken. Scliijve heeft kans gezien een wezen lijke vernieuwing van het muziekon derwijs tot stand te brengen op de kweekschool van Middelburg: de be zoekers van de leerlingen-uitvoerin gen kunnen liet getuigen. Wat hij met zijn schoolkoor wist te bereiken, was fenomenaal. Soms eiste hy van de jongelui prestaties, die ver boven hun vermogen lagen: wij hebben eens meegemaakt, dat hij van hen vergde een moderne meerstemmige composi tie zo maar van het blad te zingen. En toen dat mislukte foeterde hij de arme kinderen minutenlang uit. Maar ze namen het graag: het was immers hun plezierige, bewegelijke meneer Schijve Hij gaat met pensioen: een vreemde gewaarwording. Sinds 1944 is hy aan de rijkskweekschool verbonden, na dat hij tevoren jarenlang leraar was geweest aan de Oostburgse kweek school tot aan het moment, waarop deze onderwijsinrichting werd opge heven. Hy schreef enkele jaren gele den een methode voor muzïekonder- wys op de scholen, onder de naam „Eerst doen. dan denken". Deze ti tel is ook alweer kenmerkend voor Schijve: musiceren voorop, de kennis daarna. Hy wijdde overigens niet al leen zijn aandacht aan de muziek: ook schreef hy enkele toneelstukjes in West Zeeuws-Vlaams dialect, die hy met de leerlingen opvoerde. De keuze van het dialect was vanzelf sprekend, want hij heeft zyn hart verpand aan het Land van Cadzand. In Oostburg werd hij geboren en hij is daar blijven wonen, ook gedurende de jaren, dat hij in Middelburg werk te. In deze Zeeuws-Vlaamse stad is hij in zijn prille jeugd zijn „niaat- schappelylc" leven begonnen als za delmaker. later werd hij winkelier, voordat hy zich geheel aan de muziek ging wijden. Hy werd directeur van het Oostburgse fanfarekorps, stu deerde hard en werkte dit korps in korte tijd op tot ongekende hoogte. VEEL TE DOEN Voorts is liij kerkorganist geweest en werkte hij mee aan uitvoeringen van de Zeeuwse Muziekschool. In Oostburg heeft hij nu nog de leiding van een pas opgericht kamerkoor. Plannen voor de toekomst „Ik heb nog veel te doen", zegt Cor Schyve. Hij is iveer bezig aan een toneelstuk en hoopt ook op muziekgebied nog meer van zich te laten horen. En daarbij hlyft steeds hel motto: „Eerst doen - dan denken". 'WWWVA/WVAAAAArtWWWWWWUWWlA/UWWWAA/VAAAAAAJVWVlAAAAA/l/lAA/VW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7