Prinses Irene opende in Paramaribo toeristenhotel met speelzaal Tweede Kamer verdeeld over wet vervreemding landbouwgronden KLANKBORD Papoea's willen zelf met Indonesië praten WETSONTWERPEN VAN REGERING EN PROF. VONDELING N.V. „SIMMAR" IN GENT OPGERICHT PR/NS BERNHARD VERRICHTTE OPENING AMSTERDAM HILTON' Meerderheid N.O.V. en Volksonderwijs vóór mammoetwet Grootste tanker ter wereld te water Ouderwetse „trek naar het westen" in 1962 Tweede triomftocht door de stad WOENSDAG 11 JULI 1962. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VOOR EN TEGEN AFSCHAFFING (Van onze parlementaire redacteur) Het was gisteravond in de Tweede Kamer, waar men liet voorstel van de regering om de prijsbeheersïng van de landbouwgronden op te heffen en liet initiatief-voorstel van prof. Vondeling (p.v.d.a.) om die prijsbeheersïng nog vijf jaar te laten voortduren, behandelde nog geheel onzeker, cf het regeringsontwerp het zou halen en of het ont werp van prof. Vondeling al of niet zou kunnen worden aangenomen. Want in agraris< he kringen verschillen de meningen sterk over deze kwestie, zodat in de meeste fracties zowel voorstanders als tegen standers v*an de opheffing van de wet vervreemding landbouwgron den te vinden zijn. Van politieke tegenstelling is nauwelijks sprake, of het moet zijn, dat de P.v.d.A. unaniem vóór de handhaving van de prijsbeheersing van landbouwgronden is. Bij haar kan van een principiële opvatting ge sproken worden. Overbodig of niet De liberale lieer Den Hartog erkende dat aan de prijsbeheersing van land bouwgronden nadelen kleven, maar als men nu vraagt of zij moet worden op geheven, dan twijfelde hij. Hij liet de Kamer zozeer in het onzekere hoe hij zijn stem zal uitbrengen, dat hij aan het eind van zijn redevoering verklaarde, dat hij eerst het antwoord van de minis ters van landbouw en justitie, de heren Marijnen en Beerman, wil afwachten, alvorens zijn stem te bepalen. De antirevolutionaire heer Blesheuvel sprak zjjn verwondering erover uit, dat prof. Vondeling, die principieel vóór de prijsbeheersing is, zijn wetsontwerp heeft gewijzigd, toen hem gebleken was, dat er in de Kamer een nog al sterke oppositie tegen bestond en wel in die zin, dat de prijsbeheersing er niet langer blijvend in is gemaakt, maar vijf jaar zal duren. In deze wijziging zag hij een politlek-tactische manoeuvre. Daarom bond hij zijn mede-afgevaardigden op het hart niet te vergeten, dat prof. Vonde ling in 1968, als de prijsbeheersing van landbouwgronden volgens het door hem ingediende wetsontwerp afloopt, stellig zal proberen haar verlengd te krijgen. Naar het oordeel van de antirevolutio naire fractie moeten er zeer bijzondere omstandigheden aanwezig zijn om de prijsbeheersing te doen voortduren. Na mens zijn fractie verklaarde de heer Biesheuvel zich tegen het voorstel-Von- deling en vóór het ontwerp van de rege ring. Dr. Van Zijll naar Nieuw-Guinea Het bestuur van de Stichting Nationaal Thuisfront heeft «Ir. W. van Zijll ge vraagd op zo kort mogelijke termijn naar Nieuw-Guinea te- willen gaan met de opdracht overal waar dat mogelijk is voor de militairen lezingen te houden over de sport. Het accent zal daarbij worden gelegd op de menselijke kant van deze vorm van recreatie. Voorts ligt het in de be doeling om met burgerlijke en militaire autoriteiten besprekingen te voeren om de behoefte in Nieuw-Guinea aan sport- materiaal, sportfilms cn lectuur te pei len. Dr. Van Zijll heeft in overleg met het bestuur van de Nederlandse Sport federatie, waarvan hij algemeen secreta ris is. deze opdracht aanvaard. Minister zei niets over plan-Bunker (Van onze parlementaire redacteur) Minister Toxopcus heeft zich gister avond niet lutcn verleiden tot een uit spraak over de ..Bunkor-voorstellen" waartoe «Ie socialistische senator Tho massen een poging had gednan. „Wij staan al maanden lang aan de voor avond van besprekingen en ipdere uit spraak kan voor- of nadelig z.jjn voor de gang van zjikcn", betoogde minister Toxopcus in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van de l>egroting 1962 voor Nieuw-Guinea. De meeste senatoren hadden reeds bij de schriftelijke voorbereiding hun voorkeur uitgesproken voor een meer formele be handeling, maar daar hierover geen een stemmigheid bestond, zagen verschillen de leden zich genoodzaakt toch enkele opmerkingen te maken. Zeer uitvoerig was de communistische mevrouw Van Ommeren-Averink, wier redevoering één grote veroordeling was van het re geringsbeleid. De Kamer keurde tenslot te de begroting goed met aantekening dat mevrouw Van 'Ommeren had tegen gestemd. Advertentie „IK LEEF ECHT NOG". De 80-jarige mevrouw Jessie Collins in Westcljff, Engeland, heeft met nadruk verklaard, dat zjj nog in leven is, in weerwil van hardnekkige berichten die haar overlij den meldden. De geruchten werden zo positief, zei ze, dat ik maar een advertentie in de krant heb laten zetten, dat ik nog leef. De mensen op straat begonnen mij gewoon vreemd aan te kijken, met een starende uitdrukking en zo. „Ik kreeg or krie bels van". ALLEEN MAAK ETEN. De vorige weck overleden schrijver William Faul kner had een zeer onal'liankol(jke na tuur. Toen president Kennedy in april j.l. hem uitnodigde voor een diner in het Witte Huis met ander Nobelprijs winnaars, liet Faulkner verstek gaan. In een brief uan het Witte Huis legde hij later uit, dat hij 160 km een hele afstand vond, als het alleen maar om eten ging. Toen hij in Stockholm zijn Nobelprijs in ontvangst nam uit handen van ko ning Gustaaf, was het de enige maal dat hij in jacquet verscheen. De 30.000 dol lar welke hij bij die gelegenheid ont ving, zei hij te zullen gebruiken ten be hoeve van „de kleine luiden bij mij op het platteland". De heer Mellema van de C.H.U. acht te de prijsbeheersing van landbouw gronden overbodig geworden. Hij was dus voor de afschaffing van de wet vervreemding landbouwgronden. Men kan erover twisten of dat nu al dient te geschieden, of pas over enke le jaren. Wat hem betrof, kon men er dadelijk een eind aan maken. Het voorkeursrecht van de pachter wilde hij handhaven. Hij had vrede met de wijze, waarop de regering het in pachtwet wil onderbrengen. De heer Egas (p.v.d.a.) had begrip, zei hij, voor de wijziging, die zijn partijge noot prof. Vondeling in zijn wetsontwerp had aangebracht. Men kan beter een tijdelijke verlenging van de prijsbeheer sing hebben, dan vrije prijzen, temeer daar bij de grote vraag naar gronden voor recreatie en andere doeleinden het gevaar voor speculatie toeneemt. Ontduikingen De staatkundig-gereformeerde heer Kodde verklaarde zich tegen het voort duren van de prijsbeheersing van land bouwgronden. De wet leeft niet in het rechtsbewustzijn, z<* betoogde hij. Er komen veel ontduikingen voor. Dat ver hoogt allerminst de eerbied voor het ge zag. De heer Kodde, erkende, dat er van de wet ook wel enige gunstige werking uitgaat en dat bij afschaffing ervan de grondprijzen wel zullen oplopen, maar alles tegen elkaar afwegende en in aan merking nemende dat het agrarische be lang er niet in alle opzichten mee ge diend is, voelde hij het meest voor af schaffing van de wet. Met de overbrenging van het voorkeurs recht van de pachter naar de pachtwet en dns inet handhaving van de bescher ming van de pachter ging de heer Kodde akkoord. Minister herhaalt: BOUWWET NIET NOODZAKELIJK (Van onze parlementaire redacteur) De minister van volkshuisvesting bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, twijfelt aan de noodzake lijkheid en wenselijkheid van een bouwwet. Dit verklaarde de minis- ter gistermiddag in de Eerste Ka mer toen hij de opmerkingen be antwoordde, die vorige week in eerste termijn waren gemaakt bij de behandeling van de nieuwe wo ningwet, die de gelijknamige wet van 1901 zal vervangen. De minister moest de heer Reyers (e.h.) teleurstellen, die graag had gezien, dat in de wet voorschriften zouden zijn op genomen betreffende het voorkomen van geluidshinder in de woningen. Deze ma terie was volgens de minister nog niet rijp genoeg om in de wet geregeld te worden. De gemeenten kunnen echter in hun bouwverordeningen bepalingen om trent geluidshinder opnemen, aldus de minister, die er nog aan herinnerde, dat het rijk al bij wijze van proef een bijdra ge ter beschikking had gesteld om ge luidshinder te weren. Het is niet de bedoeling, dat in elke pro vincie een inspecteur van de rijks plano logische dienst wordt geplaatst. De mi nister zei te denken aan een vijftal standplaatsen voor dergelijke inspec teurs. De Kamer keurde de nieuwe wo ningwet zonder hoofdelijke stemming goed. In Gent is dinsdag ten overstaan van drie notarissen de naamloze vennoot schap „Sidemar" opgericht die aan de rechteroever van liet kanaal Gent-Ter- neuzen, bij Zelzate, een staalfabriek gaat bouwen. Aan de oprichting is een studie van twee jaar en overleg met de hoge auto riteit van de E.G.K.S. vooraf gegaan Het beginkapitaal van de onderneming waarin Belgische, Luxemburgse en Franse maatschappijen samenwerken, bedraagt 4,5 miljard Belgische franken. Hier zal nog twee miljard franken bij komen als de fabriek, naar men hoopt in 1966 met de produktie gaat beginnen. De produktie zal zich concentreren op platte produkten en meer speciaal op het koudwalsen van staalplaat van grote breedte en hoge kwaliteit. „THERE IS A SMALL HOTEL Eerste officiële gast in nieuw logeerpaleis Prins Berilbard heeft gistermor gen als eerste officiële gast het nieuwe, elf verdiepingen hoge Hilton hotel in Amsterdam, „Amsterdam Hilton" betreden, nadat hij op het voorplein van het hotel de officiële openings plechtigheid had verricht. Tcrwyl de Koninklijke Militaire Kapel vrolijke muziek ten gehore bracht, had de prins de Nederlandse drie kleur in top gehesen, waarna de am bassadeur van de Verenigde Staten in ons land, de heer John S. Rice, het Amerikaanse dundoek omhoog had doen gaan. Vervolgens overhandigde de voorzitter van dc raad van commissarissen van do N.V. Amsterdam Hilton Hotel Maatschappij, de heer J. Honig, de sleutel aan hoofdportier H. Düster. Deze ontsloot de grote glazen toe gangsdeur van het ultra moderne logeerpaleis, waarop de prins, ge volgd door honderden genodigden, naar binnen trad. Hotelmagnaat Con rad Nicholson Hilton, omringd door tientallen leden van zijn internatio nale staf. hield een „openingstoe spraak", die zich beperkte tot de ene zin „dames en heren, ik heet U allen welkom in het nieuwe Amsterdam Hilton Hotel". De officiële plechtigheid werd bijge woond door de minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, dc staatssecretaris van economische zaken, drs. F. Gijzeis, de commissaris van «ie koningin in Noord-Holland dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, en vele andere autoriteiten die in «le enorme met centimeters dikke tapij ten beklede lobby nauwelijks een plaals konden vinden. De hoofdbesturen van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging en van de ver eniging „Volksonderwijs" hebben een verklaring gepubliceerd waarin zij zeg gen zich na de Kamerdebatten, die him verontrusting hebben opgewekt, al heb ben beraden over de vraag of zij de Tweede Kamer moeten adviseren de Mammoetwet aan te nemen dan wel te verwerpen. De hoofdbesturen zijn ernstig teleurge steld, dat de door hen in overeenstem ming met de zienswijze van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten uitge sproken wens, dat de rechtsongelijkheid tussen het openbaar en bijzonder onder wijs ten aanzien van de stichting van scholen, buiten het zogenaamde plan om, zou worden opgeheven, niet in ver vuiling is gegaan. Tijdens de besprekingen kwam een vrij sterke stroming tot de conclusie de Tweede Kamer te adviseren het wets ontwerp te verwerpen, omdat in de on wil van de Kamermeerderheid die rechtsongelijkheid weg te nemen of te verzwakken een ernstige discriminatie van het openbaar onderwijs moet wor den gezien. Een sterke stroming evenwel kwam tot een tegenovergestelde conclusie. Naar haar mening moeten de positieve ver diensten van het wetsontwerp zowel ten aanzien van de onderwijskundige verbeteringen en vernieuwingen, als ten opzichte van de positie van het openbaar onderwijs, o.a. door de invoe ring van de plan-procedure prevale ren boven de nadelen van de verwer ping der amendementen betreffende de opheffing van de rechtsongelijkheid. Spaanse partij stelt zich achter „München" De nationale raad van de Spaanse Sociale Partij voor Democratische Actie (P.S.A.D.) heeft maandag te Madrid een manifest verspreid waarin wordt gezegd dat zij het eens is met de conclusies van de Spaanse afvaardiging op het con gres van de Europese Beweging begin juni te München. Aan de opstelling van deze conclusies is volgens liet manifest van de nationale raad deelgenomen door twaalf leden van de P.S.A.D. De voorzitter van de nationale raad, Ridruejo, bevindt zich sedert het con gres in ballingschap te Parijs. De lei ding van de partij deelde voorts mee dat zij zal blijven streven naar eenheid van aile Spaanse democratische krachten om een gemeenschappelijk verzetsfront tegen het regime van géneraal Franco te vormen. Zij gaf voorts uiting aan haar solidari teit met de slachtoffers van „de vergel dingsmaatregelen". die de Spaanse over heid na het congres van München heeft genomen, „ongeacht de partijen of de groepen waartoe zij behoren". Met het hijsen van de Nederland- en de Amerikaanse vlag heeft Z.K.H. Prins Bernhard dinsdag ochtend in Amsterdam de opening verricht van het Hilton-hotel. Foto: Op de ontvangst, vooraf gaande aan de openingsplechtig heid, maakte de prins een grapje, dat hotelmapnaat Conrad Hilton kennelijk bijzonder amuseerde. Hero... veruit favoriet! Die plezierige Hero-pauze! Die verrukkelijke zonnige zomerse «dranken. Hero heeft het unieke fruitaroma en de smaak voor élke smaak. Geen wonder dat ook bij u Hero veruit favoriet is. Hero is met niets te vergelijken dat proeft u immers zo! Het grootste assortiment, zuiverder van kwaliteit:perl sinas - citroen - cassis - ananas cerise - frambozen grapefruit. helemaal üw smaak Om mening duidelijk te maken „Garanties wegen zwaar voor Nederland" In de vergadering van de Nieuw- Guinea Raad van gisteren zijn stemmen opgegaan om nog deze maand een Papoea-delegatie naar Indonesië te zenden om het stand punt van de Papoea's aan de Indo nesische regering kenbaar te ma ken. De wens is vervat in een van de vijf moties die werden inge diend bij de verdere debatten over de politieke ontwikkelingen rond Nieuw-Guinea en waarover waar schijnlijk vanavond zal worden ge stemd. De motie over het zenden van een dele gatie is met twee andere leden van de raad opgesteld door de Papoea bestuursambtenaar Tanggahma uit Fak-Fak die in een toelichting verklaart dat Indonesië thans met vreugde Pa poea studenten uit Nederland ontvangt. „Moeten wij thans niet zo spoedig mo gelijk een officiële delegatie zenden die het Papoea volk vertegenwoordigt zo vroeg hij zich af. Voorts zeide hij „wij moeten daarbij niet als bedelaars han delen die er om vragen dat onze rech- Rondgang Tijdens de receptie maakte prins Bern hard, samen met de heer Hilton en de manager van het hotel, de heer Ralph Starke, een rondgang door het gebouw, waarbij zij enige' kamers op de vierde verdieping en de keuken bezichtigden. Prins Bernhard had in middels z(jn anjer aan de heer Hilton gegeven en In z(jn colbert de anjer gestoken, die hij van de zesjarige Linda Starke ontvangen had. Na de rondgang voegde de prins zich weer bij de genodigden in de lobby. Terwijl een strikje toepasselijke muziek speelde, zoals „There is a small hotel" genoot men daar staande nog ruim een uur van het aperitief. Kort na Iwanli uur gingefi de genodig den niuir dc grote balzaal, waar een lunch geserveerd werd. Met de prins, de Amerikaanse ambassadeur, minis ter Veldkamp, staatssecretaris Gy- zels, de commissaris der koningin en het voltallig college van b. en w. van Amsterdam, zaten daarby aan de leden van de raad van commissaris sen en van de raad van bestuur van „Amsterdam Hilton", de architecten van liet gebouw, dc president direc teur van de K.L.M., drs. E. II. van der Beugel, «le directeur van de A.N. V.V., de beer J. A. Risseeuw, en een groot aantal hoofdredacteuren van Nederlandse dagbladen. ten gehonoreerd zullen worden, maar gaan omdat Indonesië tot vandaag niet heeft willen horen wat* door ons is ge zegd. De delegatie moet de Indonesische regering duidelijk maken wat in het hart van de meerderheid van de bevol king leeft". De motie Tanggahma en de vier an dere moties werden gisteren inge diend na het antwoord in eerste ter mijn van het gouvernement van Nw.- Guinea op de politieke beschouwin gen in de Nieuw-Guinea Raad. De regeringsgemachtigde, de heer H. Veldkamp, zei dat de Nederlandse regering en het gouvernement van Nieuw-Guinea „gaarne instemden met het samenstellen van een repre sentatieve delegatie van West Pa poea voor een oriënteringsreis naar Indonesië zodra de omstandigheden «Ut mogelijk maken". Deze delegatie zou echter eerst kunnen vertrekken „zodra de agressie wordt gestaakt en gebleken is dat de delegatie in In donesië welkom zal zijn". Naar aanleiding van de door een be langrijk deel van de raad uitgesproken ongerustheid of er voldoende garanties zullen worden gevonden voor de uitoe fening van het recht tot zelfbeschik king werd nogmaals verzekerd, dat „de ze garanties voor de Nederlandse rege ring bijzonder zwaar wegen". Een ingaan op de merites van het plan- Bunker was niet mogelijk, zulks ten einde de pogingen van de secretaris-ge neraal der Ver. Naties om de Neder lands-Indonesische voorbesprekingen te doen hervatten, niet te belemmeren. De Nederlandse regering zal eerst op nieuw aandringen op het zenden van een V.N.-commissie naar Nieuw-Gui nea, zoals door een aantal raadsleden was gevraagd, „indien langs de weg van onderhandelingen niet een voor alle par tijen bevredigende oplossing mocht wor den verkregen, aldus de heer Veldkamp. Motie De heer Jouwe diende een motie in, waarin de Nederlandse regering wordt verzocht een of meer Papoea's toe te voegen aan de Nederlandse permanente vertegenwoordiging by de Verenigde Naties. Hij betoogde, dat minister Luns hem had toegezegd, dat het Nederlandse kabinet instemde met een Papoea-ver tegenwoordiging te New York. Op een scheepswerf in Japan is 's we relds grootste tankschip te water ge laten. De „Nissho Maru" meet 181.000 ton en heeft een lengte vam 291 meter, een breedte van 43,5 meter en een hoog te van 22 meter. Het schip wordt voort gestuwd door een stoomturbïnemotor van 28.000 pk. De kruissnelheid zal 16,25 knopen bedragen. De „Nissho Maru" is gebouwd in op dracht van een Japanse olieraffinaderij, die hoopt op deze w(jze de kosten van het vervoer van ruwe olie van de Per-' zische Golf naar Japan met dertig pro cent te verlagen. Het schip zal negen j miljoen barrels ruwe olie kunnen ver voeren. Verwacht wordt dat het schip eind september zal worden opgeleverd. De trek naar het westen van het gezin van de Amerikaan Orin Gulbranson heeft vertraging ondervonden omdat een smid nieuwe hoefijzers moest slaan onder de hoeven van de 13 paar den die de vier huifkarren trek ken. Gulbranson zal dezer dagen het kamp opbreken en verder trekken naar het westen om bijna 2000 kilometer van het beginpunt een nieuw leven te beginnen in Salt Lake City. Dit klinkt allemaal als een krantebe- rlcht uit dc tijd van Jesse James of Billy the Kid. We schrijven echter 1962 en we schrijven dus verder: Honderden automobilisten veroor zaakten ernstige verkeersopstoppin gen langs route U.S. 71, waarlangs Gulbranson reisde. Zij wilden het ta fereel in het weilandje wel eens zien. De smid had een licht aambeeld meege bracht cn smeedde ter plaatse de hoefijzers. Gulbranson deed goede zaken. Hij verkocht foto's van zijn gezin in covered wagons voor 50 cent per stuk. Gulbranson. een Mormoon uit St.-Cloud Minnesota, ging kort geleden geheel failliet. Vrienden hielpen hem er ech ter weer bovenop en Gulbranson be sloot, dat hij een nieuw leven zou beginnen in het westen, niet als za kenman, maar als paardenfokker. Hij kreeg van broeders in het ge loof nabij Salt Lake City een stuk land en daarheen is hij nu op weg- v «WXAAAAAAAAAAAAAA/VAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/IAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/ „ZO VADER, ZO DOCHTER" Gisteren hebben de prinsessen Irene en Margriet te zien gekre gen wat er de laatste jaren zo al voor de opbouw van Suriname is gedaan en welke projecten nog zullen worden uitgevoerd. Op het kantoor van het Suri naams planbureau gaf de Suri naamse minister van opbouw, dr. ir. F E. Essed, 's ochtends een korte uitleg van het tien jarenplan en de zogenoemde operatie Sprinkhaan, die de aanleg van een zevental kleine vliegvelden in het zuidelijk bos- en berggebied van Suriname omvat. In aansluiting hierop volgde een rondrit langs enkele tienjarenplan-projecten. De route was zodanig gekozen dat speciaal die gedeelten van Paramari bo werden bezocht waar de prinses sen nog niet waren geweest, waar door ook deze inwoners de gelegen heid kregen om de beide prinsessen toe te juichen. De belangstelling was ook gisteren weer zo groot, dat op nieuw van een „triomftocht" kon worden gesproken. Tydens de rondrit werd gestopt bij de opleidingsschool van onderwijze ressen en bij dc technische school. Ook de nieuwe melkcentrale werd vanuit de auto's bekeken. Albums Bij het gebouw van „landsbosbeheer" stapte het gezelschap uit om de prachtige wandversiering, uit Suri naams hout vervaardigd, te bewonde ren. Hier kregen de prinsessen her- inncringsalbiims met. prachtige foto's uit de Surinaamse „jungle" aangebo den. Later in de morgen werd in Parama ribo het: nieuwe Surinaamse toeris tenhotel Torarica officieel door prin ses Irene geopend. „Zo vader, zo dochter" was daarmee in actieve zin van toepassing geworden op prins Bernhard en prinses Irene. De prins opende gisteren, zoals bekend, in Amsterdam het nieuwe Hilton hotel. Speelzaal Dc prinses onthulde, daartoe uitge nodigd door de Surinaamse minister van economische zaken, de heer L. C. Zuivcrloon, een wandversiering in de eetzaal van het hotel. In oktober 1960 was de eerste steen voor dit ho tel gelegd. De bouw heeft bijna zes miljoen gulden Ned. crt. gevergd. De „lobby" is voorzien van prachtig houtsnijwerk van bosnegers terwijl ook andere kunstvoorwerpen van in Suriname levende bevolkingsgroepen zijn gebruikt om het hotel te ver fraaien. Het hotel is verdeeld in drie verdiepingen met elk 27 kamers, ter wijl er ook eén speelzaal is onderge bracht. Tot op heden hebben de Sta ten van Suriname de landsverorde ning betreffende hazardspelen nog niet aangenomen, zodat de speelzaal voorlopig nog niet in gebruik kan worden genomen en de roulettetafels nog achter slot en grendel zijn opge borgen. Bij ile opening van het hotel waren als gasten onder meer aanwezig de Antilliaanse minister van economi sche en sociale zaken, C. D. Kroon en vele vertegenwoordigers van de in ternationale hotel- en toeristenwe reld. Het Wereldgebeuren Bewapening 'n het Franse ministerie van defensie te Parijs zetelt als minister een man, die de bijnaam heeft „de olifantenja ger". Als jongeman had hij voor zich zelf een carrière uitgestippeld in de Franse ko loniale dienst en dus studeerde hij in zijn jeugd rechten en Oosterse talen. Zijn studie verliep vlot. Op 24-jarige leeftijd was hij al een jaar bij de kolo niale dienst toen de tweede wereldoor log uitbrak. Direct trad Pierre Auguste Mesmer want over hem gaat het! als vrijwil liger toe tot het regiment parachutis ten van het Vreemdelingenlegioen in Algerije en later werd hij een verknocht aanhanger van generaal de Gaulle. Een dapper man was hij stellig wel. Hij liet zich tegen het einde van de wereld oorlog zelfs nog parachuteren boven Indo-China, dat door Japanners was be zet, maar de Japanners kregen hem snel te pakken. Toen de -vrede uitbrak werd hij in vrijheid gesteld en kon hij eindelijk zijn carrière hervatten als ambtenaar bij de Franse koloniale dienst. Mesmer werkte vervolgens in Indo-Chi- na en in Frans-Afrikaanse gebieden. Hij klom op tot hoge commissaris, maar in de jaren 19591960 heeft hij toch weer zijn militaire uniform aangetrokken en bevond hij zich in Algerije bij zijn oude regiment parachutisten, dat daar vocht tegen de Algerijnse opstandelingen. de die de Franse nationalis ten in Algerije organiseerden om de Gaulle aan de macht te brengen en daardoor Algerije te behouden binnen het Franse staatsverband. De „Putsch" gelukte in zoverre, dat de Gaulle inderdaad aan de macht kwam en dat Pierre Mesmer naar Parijs werd geroepen om daar op te treden als mi nister van oorlog. Dat is Mesmer vandaag nog, ook al ging Algerije verloren. En hij is een minister van oorlog, die nog altijd ge worteld staat in de „grandeur" van Frankrijk, waarvoor hij èn als militair èn als koloniaal ambtenaar zich steeds geheel heeft ingezet. Het zal dan ook niemand verbazen, dat deze minister van oorlog de Gaulle's plannen voor het opbouwen van een Franse atoom-macht met kracht uit voert. Hij ziet er precies als de Gaulle een middel in om Frankrijk toegang te ver lenen tot de club der grote (atoom) mogendheden, die het in de wereld voor het zeggen hebben. Hij moet alles geweten hebben x „putsch" I B ,OA/WW\AAA/\/V«A/\AAAAAAAAAA/W\A/VWWlAA/V/VAAAA/W«AAAAi'V\/V\AA/\/V\A/\AAAAA/\AAAA/V\/\AAAAAAA/«AA/\/\/V\AA^A^W\AAAAA/V«AAAAA'^/«A/WWW\AA/UV yfaandag eergisteren heeft de IVi heer Mesmer een aantal lucht vaartjournalisten ontvangen aan wie hij een en ander heeft verteld over de Franse atoom-bewapeningsplannen. Omstreeks 1970 zal Frankrijk zover zijn dat het eigen waterstofbommen kan maken. Dat zal dan waarschijnlijk gebeuren in de atoominstallaties te Pierrelatte aan de Rhóne. Over de bouw van die installaties zou gisteren dinsdag worden gespro ken in de Franse nationale vergadering en dat is op zichzelf een opmerkelijk feit. Het verloop van dit debat is nog niet bekend, terwijl dit overzicht wordt geschreven. De Gaulle heeft het tot diepe verontwaardiging van vele Fran se parlementsleden niet nodig geacht de onafhankelijkheidsverklaring van Al gerije officieel aan het parlement mede te delen. Wel echter vond de Gaulle het van belang, dat er gedebatteerd werd over de bouw van de atoom-installaties te Pierrelatte en dus ook over de atoom bewapening van Frankrijk. Dat zegt wel iets over de waarde welke de Gaulle aan de atoombewapening hecht. Hij zou zelfs de vertrouwenskwestie laten stel len tijdens het debat in de nationale ver gadering, maar aangezien de benodigde gelden voor de atoom-uitrusting gro tendeels reeds gevonden zijn door be sparing op andere onderdelen van de staatsbegroting, is het wel zeker, dat hij een meerderheid voor zijn plannen krijgt. Moet Frankrijk op de waterstofbom nog tot 1970 wachten, het zal slechts enkele jaren duren voordat Frankrijk de. beschikking heeft over bruikbare series meer eenvoudige atoom wapens. Frankrijk staat dan echter nog wel voor de opgave, dat het ook raket ten moet ontwikkelen om de atoomla dingen te vervoeren. Het ontwikkelen van zulke raketten kan evenmin in een handomdraai gebeuren als het ontwik kelen van atoomwapens. Dat wordt een kostbare geschiedenis en juist om die reden heeft president Ken nedy er bij Frankrijk op aangedrongen dat het geen eigen „atoommacht" zou ontwikkelen. Overigens werd te Parijs bekend, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk bij zijn jongste bezoek aan Parijs wei het standpunt van Kennedy heeft verdedigd, maar tegelijk meedeelde, dat de Ver enigde Staten bereid waren zich bij de Franse atoombomproduktie neer te leg gen als een „fact of life". De Gaulle heeft als concessie aan de Amerikanen goedgevonden, dat Franse vliegtuigen voorlopig voorzien zullen worden van Amerikaanse atoomwa pens, maar hq heeft geweigerd Ameri kaanse vliegtuigen met zulke wapens toe te laten op Franse luchtbases. De Westeuropese landen zullen er goed aan doen met een verder voortschrijden van de Franse atoombewapening reke ning te houden en ook met het feit, dat West-Duitsland en Frankrijk straks bij de produktie van atoomwapens nauw zullen samenwerken. Tot zover de Franse atoombewape ning. Er is deze week nogal wat gepraat over de jongste Amerikaanse experimenten op het gebied van atoom explosies in zeer hoge luchtlagen. Ver scheidene geleerden hebben opnieuw gewezen op de gevaren van zulke explo sies. Hoewel de juiste gegevens over de Amerikaanse explosies nog niet weten schappelijk zijn verwerkt, is al wel ge bleken, dat de bijzondere gevolgen van de explosies veel geringer zijn dan som mige angstige geleerden hebben voor speld. Men ontkomt niet aan de indruk, dat bij deze geleerden de naam van Sir Bernard Lovell mag wel genoemd worden de wetenschappelijke angst door politieke angst was geïntensiveerd. Daartegenover mag dan wel opgemerkt worden, dat men in het Westen een be- aaide angst moet hebben voor de atoombewapening, maar dat men toch nog veel angstiger zou moeten zijn in dien die bewapening in het Westen ont brak of... niet gelijkwaardig zou zijn aan de Russische bewapening! Kind door trein overreden Gistermorgen is de anderhalf jaar oude Anton van Leeuwen op de spoorlijn Barneveld-Voorthuizen onder een trein geraakt en gedood. Het ongeluk gebeurde vlakbij de ouder lijke woning. Het ventje was met andere kinderen naar de spoorlijn gegaan. Naast het zogenaamde spoorweghek was de omheining kapot, zodat ze er door konden. De machinist van de trein zag de an dere kinderen langs de lijn en hield die in het oog. Toen hij op korte afstand Anton, die met de keien tussen de rails zat te spelen, zag opkijken, was een ongeluk niet meer te voorkomen. De trein, die ongeveer twintig minuten vertraging had, was een extra trein met schookinderen uit Nijmegen en om geving. De kinderen zijn van het onge val weggehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3