NIEUW de kwartjes-sigaar Adam Malik ontving instructies Huurverhoging getuigt niet van wijs beleid PARA'S bij Merauke zijn allesbehalve strijdlustig Ook al aan de sigaar? WEER AANTAL INDONESIËRS BUITEN GEVECHT GESTELD In Amsterdam rijden nog enkele trams van het oude model met balcons, waarop je roken mag. Nu zijn er mensen,die rustig bij 'n halte kunnen blij ven staan wachten, PRINS 3ERNHARD ONTHULDE OP SCHIPHOL DELLAERT-MONUMENT Louis van Gasteren overleden „Vrienden van Radio Veronica" Ouders mishandelden baby van 7 welten Roode Kruis bereidt zich voor op overdracht Veertien doden bij Tsjecho-Slowakije spoorwegongeluk in FLUITIST JAN PRINS IN DEN HAAG OVERLEDEN DINSDAG 10 JULI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MISVERSTANDEN ROND CAPITULATIE De Nederlandse strijdkrachten zijn in het afgelopen weekeinde met succes opgetreden tegen de Indonesische parachutisten die ruim veer tien dagen geleden bij Merauke zijn geland. In de overigens schaarse communiqué's van de afgelopen twee dagen wordt over deze actie gemel^dat niet alleen een niet nader genoemd aantal para's buiten gevecht is gesteld doch dat tevens een grote hoeveelheid materiaal is buitgemaakt. In het communiqué van gisteren wordt gesproken van een „grote hoeveelheid uitrusting'- van parachutisten die in Nederlandse handen is gevallen, terwijl zondag reeds officieel was bekendgemaakt dat een grote buit, waaronder wapens en een grote hoeveelheid munitie, op de para's wan veroverd. De correspondent van de „Nieuw-Guïnea Koerier" te Merauke schreef gisteren dat de in de omgeving van deze plaats gelande Indonesische parachutisten „niet van hetzelfde heilige vuur en fana tisme zijn bezield als die welke ïn de meer westelijke streken zijn neergela ten". Verscheidene keren zijn er infil tranten gesignaleerd die zich individueel of in kleine groepjes naar Merauke be gaven met het plan, zich over te geven. Er ontstonden echter herhaaldelijk r verstanden omdat zij niet wisten hoe zij daarbij moesten handelen. Zo zou het bij het dorpje Nassim op tien kilometer van Merauke tot een vuurgevecht tussen parachutisten en een patrouille van ma- finiers zijn gekomen, „dat misschien vermeden had kunnen worden indien de para's beter onderlegd waren geweest in de bij militairen gebruikelijke wijze van overgeven", aldus de correspondent. Twee Indonesiërs sneuvelden en drie maakten zich uit de voelen met achter lating van hun wapens. Represailles Nog steeds volgens de correspondent van de „Nieuw-Guinea Koerier" schijnt voorts de kampong Baad, in de buurt waarvan de parachutisten twee weken geleden landden, door de bevolking te zijn ontruimd uit angst Advertentie tot er eindelijk zo'n tram aankomt. Ze hebben juist een sigaar op gestoken en ze piekeren er niet over, die te doven, 'n Sigaar, die eenmaal aan is, moet aan blijven anders is het uit. Uit met het echte genot, waarvoor een echte genieter graag een stel trams over heeft. Hij laat ze in alle gemoedsrust zijn neus voorbij gaan. Maar waar om telkens dat wuiven.dat hij doet? Och. hij wuift, nu hij zich in de buitenlucht bevindt, de rook naar zich toe! Trams mogen zijn neus voorbij gaan. het aroma van zijn sigaar mag dat niet. Hij staat daar echt, zo'n sigarenroker, als een man, die verheven is boven het jachten van deze tijd. Daar komt eindelijk zijn ouderwetse tram. De grote stroom van gehaasten en zich verdringenden is intussen afgevoerd. Nu staat hij als een vrij man op een vrij balcon. Met zijn sigaar! Ook al een vrij mens? voor repressailles. In dit gel bracht het hoofd van een kampong enige tijd geleden namelijk een Indo nesische parachutist om het leven Het terrein rondom Merauke blyft overigens veel moeilijker begaanbaar dan voor de tijd van het jaar gebruike lijk is. De late regens hebben het gebied in een toestand van grote drassigheid en moerassen gebracht. Een van de gevol gen hiervan is dat er zeer grote aantal len muskieten voorkomen. Hertevlees Inmiddels blijft Merauke het toonbeeld van rust en men bemerkt niets van de tegenacties of het moest zijn dat het hertenvlees, waarvoor Merauke bekend staat, vrijwel niet meer voorradig is. Dit is een gevolg van het feit, dat de meeste jachtgeweren zijn ingenomen en dat de jagers zich niet meer ver buiten de stad wagen. svwwwwwvwwwvwwwwwwwwwvw H.b.s: 'er slaagde met 5 tienen Aan de christelijke h.b.s. „Over- voorde" in Den Haag is een 17- jarige leerling, Krijn Wit uit Den Haag, geslaagd met vijf tienen, zes negens en vijf achten. De tie nen werden alle verkregen bij het examen in de exacte vakken. Niet eerder slaagde aan de h.b.s. een leerling met zulke fraaie cij fers. De geslaagde gaat aan de technische hogeschool te Delft studeren. Zoals bekend, slaagde de vorige week in Zaltbommel een h.b.s.- leerling met vier tienen, acht ne gens en vijf achten. PROF. OUD WIL_ WEGGAAN VOOR DRS. KORTHALS (Van onze Haagse redactie) Prof. mr. P J. Oud heeft zaterdag op een vergadering van het hoofd bestuur van de V.V.D. meegedeeld, dat hij bereid is bij de kamerver kiezingen in 1963 als lijsttrekker plaats te maken voor drs. H. A. Korthals, de huidige vice-premier en minister van verkeer en water staat. Prof. Oud komt hiermee tegemoet aan de wens van die liberalen, die aan drs. Korthals als lijsttrekker de voorkeur ven. Hij heefc het plan niet meer in Tweede Kamer, waarin hg sedert 1917 met enkele jaren onderbreking zit ting had, terug te keren. Intussen is het nog niet zeker of drs. Korthals genegen zal zijn een kandida tuur voor de Tweede Kamer in 1963 te aanvaarden. Zoals bekend heeft hij ge weigerd zijn naam op de voorlopige kan didatenlijst te laten plaatsen. Deze wei gering was echter niet definitief, omdat, deze verband hield met de door drs. Korthals nodig geoordeelde reorganisa ties binnen de V.V.D. Beslissingen kunnen aanstaande zater dag worden verwacht. Dan komen te Utrecht het dagelijks bestuur van de V.V.D. met de vertegenwoordigers de vijftien kamercentrales bijeen om een advies over het lijstaanvoerderschap op te stellen, waarover de partij zelf te zij ner tijd een definitief besluit zal moeten nemen. Blijde gebeurtenis aan Marokkaans hof verwacht In een korte, speciale uitzending van Radio Marokko ïs gisteravond bekend gemaakt dat „in het koninklijk paleis een blijde gebeurtenis wordt verwacht". De geboorte zou in september of okto ber moeten geschieden. Uit het communiqué blijkt echter niet om welke moeder het hier gaat. Dit zou een van de drie zusters van koning Has san kunnen zijn, die op 15 augustus 1961 gehuwd ïs, of de wouw van ko ning Hassan, wiens huwelijk volgens Marokkaanse gewoonte geheim gehou den moet worden tot aan de dag van de geboorte van het kind. Eerste paal geheid voor Rotterdams Concertgebouw Rotterdam heeft er nieuw gedaver van heimachines bijgekregen: gistermor gen namelijk leidde dirigent Eduard Flipse van het Rotterdamsch Filhar monisch Orkest de bouw van het nieuwe, groots opgezette Concert gebouw van de Maasstad in door de eerste van de 819' betonpalen die het project zullen steunen ïn de grond te heien. „Flipse heeft met deze stoomsymfonie zojuist zijn lievelings-ouverture ge dirigeerd", zei zeer toepasselijk later tijdens een receptie in de Schouwburg de Rotterdamse wet houder van kunstzaken mej. mr. J. Zeelenberg, daarbij doelende op de activiteiten van de heer Flipse ter realisering van het in de Maasstad lang gekoesterde verlangen naar een eigen muziektempel. De plechtigheid werd bijgewoond door burgemeester mr, G. E. van Walsum, verscheidene wethouders van wie mej- mr- Zeelenberg voor het heien van de paal de Rotterdamse groen- wit-groene vlag in top hees en vele prominenten uit het Rotterdamse culturele leven. WANDREL1ËF VAN DICK STINS Aangeboden door K.L.M.-vliegers Prins Bernhard heeft gistermor gen op Schiphol een monument onthuld, dat de vüegers van de K.L.M. ter nagedachtenis aan de vroegere directeur U. F. M. Dellaert hebben aangeboden aan de huidige directie van de N.V. Luchthaven Schiphol. Het is een door de beeldhouwer Dïck Stins ontworpen wandreliëf in- ge bakken en geglazuurd steen, voor stelend een opstijgend gevleugeld paard op het patroon van het tan- gentiële banenstelsel van Schiphol, waarvan wijlen Jan Dellaert de grondlegger was en het prijkt thans trots op de muur naast de ingang van de intercontinentale hal, waar een oude gedenkplaat aan de eerste vlucht van de K.L.M. naar Batavia ervoor heeft moeten plaatsmaken. Bouwer Met dit monument is Schiphol een nieu we energieke slagzin rijker: „Het is de stuwkracht die de vaart bepaalt" en de eerste directeur van Schiphol en zeker Schiphols grootste pionier is thans op zijn eigen monument en op zgn eigen luchthaven voor het na geslacht vereeuwigd met de woorden „Jan Dellaert de bouwer van Schip hol". De broer van Jan Dellaert, en de heer S. de Mul, directeur van de luchtha ven, dankte van harte de K.L.M.- vliegers voor hun initiatief. Ook de echtgenote van de in 1960 terstond na z(jn pensionering overleden Jan Del- IN OOSTENRIJK Nederlands meisje door rotsblok getroffen Ecu Nederlands schoolmeisje, de 19-ja- rigo Edit Evolyne Veere uit; Hoofddorp heeft gisteren bij een ongeluk ïn de bergen, in do buurt van Itlagenfurt, ernstige verwondingen opgelopen, zo is verklaard door de Oostenrjjk&e politic. Het meisje was in de buurt van het zo genoemde „Franz-Josef gebergte" aan het wandelen toen zij werd getroffen door een van dc hellingen rollende rots. Zij viel meer dan 50 meter en kwam te recht op een lager liggende berg. Bij de val liep zij ernstige hoofdwonden op. Een arts die zich in de buurt bevond behandelde het meisje dat later in een ziekenhuis werd opgenomen. Haar toe stand is ernstig maar niet kritiek. Edit Veero was gisteren met een groep Nederlandse toeristen aangekomen. HET VLEES IS ZWAK. William Kings- ley Martin een geestelijke uit Coalpit Heath Engeland J. heeft onlangs de autoriteiten verzocht een politie radar post oj) te zetten bij zijn kerk, omdat zijn gemeenteleden gevaar liepen aange reden te worden door te hard rijdende automobilisten, als zij naar de kerk gin- &e,F Enige dagen later kreeg de geestelijke twee pond boete Wegens te hard rijden. Hjj was door een politie radarpost betrapt bij Chipping Sodbury. De Indonesische ambassadeur in Moskou, Adam Malik, is aangewe zen om in Washington met Neder landse vertegenwoordigers overleg te plegen over de kwestie Nieuw- Guinea, zo heeft president Soekar- no gisteren bekendgemaakt. Malik had gisteren een onderhoud van bijna twee uur met minister Soebandrio, met wie hij vervolgens naar het presi dentiële zomerpaleis in Bogor vertrok voor een bespreking met president Sde- karno. Na zjjn ontmoeting met Soebandrio wei gerde Malik de pers te woord te staan, ïij de bespreking was ook aanwezig Soedjarwo Tjondronegoro, die te zamen met Malik heeft deelgenomen aan de voorbesprekingen met Nederland, die eerder dit jaar in Washington zijn ge- i houden en werden afgebroken. Welingelichte kringen in Djakarta zei- |den, dat Malik en Soedjarwo waar- jschijnljjk binnen enkele dagen naar New York zullen vertrekken om daar de Ne derlandse vertegenwoordigers te ont moeten. Tijdens een van de zwaar».: onweders, wellcc Kopenhagen in de laatste jaren ooit heeft meegemaakt, sloeg de bliksem eind vorige weck in de toren van de „Kerk van Onze Ver losser" in de Deense hoofdstad. Een fotograaf had het geluk dit indrukwekkende natuur verschijnsel op de gevoelige plaat vast te leggen. Acteur Robinson in Londense kliniek De Amerikaanse filmacteur Edward G, Robinson, 69 jaar, die onlangs in Nai robi een hartaanval heeft gehad, is maandag per vliegtuig,te Londen gear- -!"".erd. Hjj werd overgebracht naar een idense kliniek. Op een draagstoel gezeten, vertelde Ro binson aan de pers dut hij verwachtte maar enkele dagen in de kliniek te zijn. Hij verwachtte weer spoedig aan het werk te kunnen gaan. Advertentie K.A.B.-VOORZ1TTER MIDDELHUIS: S.ER.-rapport over loonpolitiek thans gereed De voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer J. A. Middelhuis, meent dat de regering de spanningen in de economie ne geert, door te blijven vasthouden aan een huurverhoging in 1962. Dit, aldus dc heer Middelhuis, getuigt niet van een wijs beleid, want huurver hoging en compensatie betekenen een stimulans voor onze economie, zelfs al betalen de werkgevers dat uit hun ruimte over enige tyd r moeilijkheden kan opleveren. Dit regeringsbeleid, zo meent hg, is bo vendien niet bevorderlijk' voor de geest, die nodig zal zgn om de eventuele moei lijkheden van straks het hoofd te kun nen bieden. Sprekende over het loonpolitieke sys- 'teem zei de K.A.Bl-voorzitter, dat hot rapport van de Sociaal-Economische Raad thans gereed is en over niet al te lange tijd zaï worden gepubliceerd. De K.A.B., zo betoogde hij, behoort tot de genen die de verantwoordelijkheid voor dc loonvorming verder naar het bedrijfs leven willen brengen. Stap terug Dat betekent dus minder bemoeiing van de overheid met de details van de loonvorming, en een stap terug voor het college van rijksbemidde laars. Op die wijze, aldus de heer Middel huis, kan de starheid, die de naoor logse loonpolitiek heeft gekenmerkt, worden doorbroken. Gezamenlijk moet, volgens hem, met de werk geversorganisaties een nieuw sys teem opgebouwd worden, waarin met de nodige soepelheid loonbeleid kan worden gevoerd. Naar de mening van de heer Middelhuis is er sprake van een duidelijke verbete ring van het klimaat voor de bezitsvor ming. Hij tekende hierbij aan dat het niet alleen gaat om het kweken van een zeker bezit bij hen die tot dusverre be zitloos waren, maar om een rechtvaar dige vermogensverdeling en om een aan deel in de investeringen. In dit verbaud deelde de heer Middel huis mee, dat de drie vakcentralen zich thans gezamenlijk beraden over de vraag welke maatregelen dienen te wor den getroffen om dit probleem aan te pakken. laert was bij de plechtigheid aanwe zig, evenals de president-directeur der K.L.M. en de burgemeesters van Amsterdam en de Haarlemmermeer. In ere Tevoren had K.L.M.-gezagvoerder G. J. ten Duis, die het monument met een korte redevoering aan de directie de luchthaven overdroeg, gezegd, „wij vliegers er behoefte aan voelden de nagedachtenis van Jan Dellaert, de onvermoeibare pionier van deze vei lige luchthaven, waarop wij bij onze landingen steeds zo volkomen kun nen bouwen, blijvend in ere te hou den". In het stads- en academisch zie kenhuis in Utrecht ïs gistermorgen na een vrij langdurige ziekte over leden de acteur Louis van Gaste ren. Hij was 74 jaar. Louis Auguste van Gasteren, op 14 no vember 1887 te Rotterdam geboren, be zocht de h.b.s. en was aanvankelijk be stemd voor de zeevaart. Van 1905 tot 1908 bezocht hij de toneelschool en was hij tevens als volontair verbonden aan de Koninklijke Vereniging Nederlands Toneel. Met Eduard Verkade maakte hij van 1911 tot 1912 een tournee door het voor malige Nederlands-Indië. Daarop is hij enige tijd als volontair verbonden ge weest aan het Deutsches Theater Ber lin onder Max Reinhardt, waarna hij tot 1917 weer optrad bij Verkade. Vervol gens kwam hg bij het Hofstadtoneel on der Van der Lugt Melsert. Van 1920- 1925 was Van Gasteren leraar aan de toneelschool. In deze jaren was hij te vens regisseur bij de Kon. Ver. Ned. Toneel onder dr. W. Royaards en van 1925 tot 1933 was hij dit aan Hofstad toneel. Na 1933 trad hij op bij verschillende ge zelschappen in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Hij maakte vele reizen, onder andere naar Spanje, Italië, Frank rijk en Rusland; gaf lessen aan de volks universiteit te Rotterdam en Den Haag over Spaanse literatuur en hield lezin gen en voordrachten voor arbeiderscor poraties. Gedurende 17 jaar regisseerde Louis van Gasteren het Leidse studen ten toneel, het Rotterdamse studenten toneel en de Haarlemse toneelclub. Bij notariële acte is te Hilversum opgericht de stichting „Vrienden van Veronica". Deze heeft ten doel: „het verlenen van daadwer kelijke en morele steun aan het streven van Radio Veronica om te voorzien in de in Nederland be staande behoefte aan een radio- omroep welke zich, zij het steund door adverteerders, toelegt op het uitzenden van een voorna melijk muzikaal programma". toe-| com merciële zender voor ons land de spits heeft afgebeten, de officiële erkenning „Wij zouden het als stichting: zeer t juichen als Radio Veronica, die als cc man uit Heemstede. Er bestaat volgens hem ook voor ons land behoefte aan een zender waarop men „gezellige muziek" kan beluisteren. „Wij zijn er van over tuigd, dat de kosten van een dergelijke zender bestreden zullen moeten worden uit de opbrengst van via deze zender uitgezonden reclameboodschappen" De aanleiding tot oprichting der stich ting zijn de recente publikaties over een speciale commissie van de Raad van Europa, die zich bezighoudt met de be strijding van de commerciële zenders, die vanaf buiten de territoriale wateren liggende schepen, uitzenden. Het gevaar dreigt, aldus de voorzitter der stichting, dat als de Nederlandse re gering de gedane suggesties overneemt er een wetsontwerp zal komen waarbij de medewerking aan dergelijke zenders in welke vorm dan ook verboden wordt en strafbaar wordt gesteld. Na een onderzoek van de Rotter damse kinderpolitie zijn de 26-jari- ge bouwvakarbeider B. A. H. en diens 24-jarige echtgenote I. A. V. voor de officier van justitie geleid, op beschuldiging van zware mis handeling van hun 7 weken oude baby. Uit het onderzoek is gebleken dat het kindje zeer ernstig letsel aan het hoofd je had opgelopen, terwij! liet linkeroogje dusdanig was beschadigd, dat het voor goed verloren ïs. Het echt paar zegt van niets te weten. Enige jaren geleden werd de nac de vader, die toen met een andere vrouw was getrouwd, ook al genoemd in een dergelijke zaak. Een kindje uit dit hu welijk liep destijds tengevolge van mis handeling acht gebroken ribben en een gekneusd aijbeentje op. In hoeverre hier sprake kan zijn van geestelijke afwijkin gen wordt nader bezien. NIEUW-GUINEA In de te Haarlem gehouden jaarverga dering van het Nederlandsche Roode Kruis heeft de afgevaardigde van de af deling Krommenie gevraagd wat het Nederlandsche Roode Kruis van plan is te doen als na behandeling van het plan-Bunker de overdracht zal geschie den van Nieuw-Guinea. Namens het hoofdbestuur deelde de di recteur-generaal, de heer A. van Ein den, mee, dat een half jaar geleden een gedelegeerde van het Nederlandsche Roode Kruis naar Nieuw-Guinea is ver trokken. Zrjn taak is de huidige werk zaamheden van het Roode Kruis aldaar te stimuleren en hij bereidt zich voor op een overgang van het Nieuwguinese Roode Kruis naar het Indonesische Roo de Kruis. Het Tsjechische persbureau „C.T.K.", heeft meegedeeld, dat bij een spoorweg ongeluk in de buurt van Seubzin in Noord-Bohemen, veertien passagiers om het leven zijn gekomen en 62 gewond. Het ongeluk gebeurde toen een perso nentrein inreed op eerder ontspoorde goederenwagons. Bij het ongeluk, naar de oorzaak waarvan volgens Ceteka een officieel onderzoek gaande was, waren geen buitenlanders betrokken. In Den Haag is overleden de oud-solo fluitist van het Residentie-Orkest, de heer Jan Prins. Hij is ook als solist opgetreden. Jan Prins werd op 11 oktober 1___ Schiedam geboren. Reeds op jeugdige leeftijd begon hij zijn muziekstudies met de fluit als uitverkoren instrument. Hg studeerde bij Best aan het conserva torium in Den Haag en deed ïn 1916 eindexamen. Na enige tijd tweede fluitist van het Re sidentie-Orkest te zgn geweest werd hg in 1938 benoemd tot eerste fluitist. Een groot aantal Nederlandse componisten schreef werken, die Jan Prins in bin nen- en buitenland uitvoerde. Ook de Franse en Belgische muziek hebben de grote belangstelling van Prins gehad, die voor zijn verdiensten in dezen dooi de Belgische regering werd benoemd tot ridder in de Orde van Leopold II. De Duitse stad Frankfort heeft zijn sporthuwelijk van het jaar beleefd, toen het Duit se lcunstrijkampioenspaar Mar- gret Goebl en Franz Ningel zich in de kathedraal van de stad in de echt liet verbinden. Volgens traditie kreeg het paar bij het verlaten van de kerk een worst aangeboden en er was een erehaag, gevormd door meisjes van de Frankfor ten' rol- eh ijsschaats club. Het Wereldgebeuren Vele twisten De Algerijnse vrijheid was slechts en kele uren oud toen er al een broe dertwist uitbrak tussen de meer gema tigde Algerijnse politici en de extreme bestrijders van Frankrijk. De gematig den wilden samenwerken met Frankrijk, dat tot op heden voor 80 de Algerijnse economie heeft beheerst. De extremisten wilden direct met anti-Franse maatrege len beginnen, het grondbezit van de Franse boeren in Algerije onteigenen en de economische macht van Frankrijk in Algerije breken ook al zouden daardoor enkele miljoenen Algerijnen aan werk loosheid en armoede worden prijsgege ven. Het is op dit ogenblik nog niet duidelijk in hoeverre de extremist Ben Bella het zal winnen van Ben Khedda, die voor hemzelf moet het wonderlijk klinken tot leider van de gematigden is ge promoveerd. Van verscheidene kanten is al de op merking gemaakt, dat deze onenig heid tussen „politieke leiders" en „vrij heidsstrijders'' zich altijd voordoet, wan neer ergens het ogenblik van de bevrij ding aanbreekt. Men wijst daarbij op de diepe teleurstelling, welke zich in 1945 van verzetstrijders in sommige Europese landen meester maakte toen zich na de verdrijving van de Duitse le gers niet de krachtige „zuivering" van het politieke en economische leven vol trok. waarvan zij voorstanders waren. Men zou eenter de zaken in Algerije al te eenvoudig zien, wanneer men volstond met het trekken van deze Europese pa rallel. De Arabische volkeren, die Noord- Afrika bewonen, kennen namelijk een heel lange geschiedenis van twisten en... onderlinge overheersing. Het waren de Turken die aan de Arabische twisten een einde maakten door het vestigen van een koloniaal stelsel. Daarna hebben Europese volkeren de taak van de Tur ken overgenomen en nu is het dan sedert kort zover, dat alle Arabische volkeren vrg zijn. Maar dit betekent niet, dat die diverse volkeren in de achterliggende eeuwen hun les geleerd zouden hebben op het gebied van eensgezindheid en voor de wederzijdse vrijheid. In het Engelse blad de „Daily Express" is zaterdag j.l. de aandacht gevestigd op de eisen, welke alle Arabische staten en Afrikaanse staten aan elkaar stellen voor wat betreft gebiedsuitbreiding en machtsbegeerte. In Algerije speelt zich een twist om de macht af tussen het leger en de politici en in verscheidene Afrikaanse staten heeft zo'n strijd zich reeds afgespeeld. Dat is dan nog intern, maar wat erger is: er is vrijwel geen Afrikaanse staat, die genoegen neemt met de grenzen, welke hij toegemeten kreeg. Elk van de zevenentwintig Afrikaanse staten wordt hetzij bedreigd met annex atie door een buurstaat ofis op annexatie van grondgebied uit! De grote staat Nigeria heeft herrie met het kleinere Ghana, dat op zijn beurt weer het kleinere Togoland zou willen opslokken. Marokko eist de staat Mau- retanië op en het snakt naar een stuk van de (thans Algerijnse) Sahara. Egyp te heeft altijd nog hoop op het annexe ren van de Soedan. Ten zuiden van Egypte willen de Somali's een stuk van het keizerrijk Ethiopië afscheuren. In de Kongé woedt een levendige strijd om Katanga, waar president Tsjombe zich deze week opnieuw ernstig bedreigd voelt door troepen van de Kongolese premier Adoula. In Boeroendi staan hevige stammentwis ten op het punt van uitbreken. Via acti viteiten op het internationale vlak pro beren de afro-aziatische landen geza menlijk de staat Zuid-Rhodesië stuk te breken. Minder succes heeft men gehad met het verwekken van onrust in Portugees Angola en Mozambique, maar er wordt nog aan gewerkt. Slaat men een blik op de kaart van Afrika, dan is er vrijwel geen gebied, waar men in rust en waardigheid kan genieten van de vrijheid, di£ zo hevig werd begeerd, maar die toch wel heel sterk een terugkeer betekende naar on derlinge twisten (de Arabieren) of tot stammenvetes (de negerbevolking) en grensgeschillen. Kijkt men wat verder Oostwaarts, dan ligt daar de staat Israël omringd door vijandige Arabische staten, die het overigens onderling niet al te best kun nen vinden. De staat Irak eist het sjeik- dom Koeweit op, alleen maar voor de rijke oliewinsten. Nog wat verder zien we hoog in de Himalaya troepen van China vechten met troepen van In dia om de grensgebieden van Ladak, het zelfde India, dat kort geleden Goa met :eweld veroverde. Daar is dan ook nog de oude twist tus sen India en Pakistan over Kasjmir. In het verdergelegen Burma kunnen be paalde „stammen" het bijzonder slecht vinden met de meerderheid van Burme- zenHoe het in de staten van het voormalige Indo-China is behoeven we niet verder te vermelden. President Soekarno eist Nederlands Nieuw-Guinea op hoewel de Papoea's niets van hem willlen weten. De Philip- pijnse regering is in de markt voor een stuk van Ncord-Borneo en de regeer ders van Malakka en Singapore zijn in de markt voor geheel Noord-Borneo Over de twist tussen Klein-Duimpje For mosa. dat de reus China wil opeten, pra ten we verder maar niet. naar Zuid-Amerika kijken we ook maar niet, want daar behoren revolu ties en dictatoriale twisten al langer dan een eeuw tot de volksgewoonten. Terugkerende, van deze reis over drie werelddelen en nog even denkende aan de 27 twistende staten van Afrika, moet men toch wel aan de leiders van die staten toewensem dat ze hun volke ren wat beter zullin doordringen van respect voor eikaars vrijheid en voor eikaars mensenrechten. De Afri kaanse vrijheid ziet er vandaag aan de bepaald niet aanlokkelijk uit! Een Noordkoreaanse patrouilleboot heeft het vuur geopend op oen Zuidkoreaanse patrouilleboot ter hoogte van de Koreaanse westkust. Wanneer dit is gebeurd werd niet gezegd, evenmin als het aantal' „spionnen" dat volgens het communiqué hierbij gevan gen is genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5