PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AANHANGERS VAN BEN BELLA RUKKEN UIT MAROKKO OP NAAR 0RAN Ben Khedda streeft naar „verzoening" Rusland reageert fel op kernproef van V.S. Akkoord in Genève over neutraal Laos Nieuw pleidooi voor inpoldering Saeftinge TWEE WIJKEN BEZET LUGUBERE VONDST COMPLICATIES IN CHURCHILLS TOESTAND KOOPVAARDIJ-OFFIUEREN VRAGEN OM GEVARENTOESLAG Voor de vaart op Nieuw-Guinea Vandaaq.. AMERIKAANSE BEZOEKERS VAN LANGELAND WACHT GEVANGENIS DIRIGENT FLIPSE ALS HE1ER Negenendertig doden j bij botsing in Iran K.A.B. zal zich 13 juli niet binden G.S. zullen worden benaderd ANDRÉ RENARD DOOR BEROERTE GETROFFEN Van Veronica tot Derde Program 205e jaargang - no. 160 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SS1NGSE, GOESE, BJRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8.00 per kw.fr. per post 8,25 per kW- Losse nummers 15 cent. Bureaus: VlissingenWalstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg- Markt 51, tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2, tel 6140 Cb.g g. red. 7853 adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; Zienkzpe. red tel 2425 ad ra. tel. 2094. 0 Adv. pr. 27 ct per mm. Min. per adv. ƒ4,Ingez. med. 3 x tarief Kleine adv (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1.25) „Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 10 juli 1962 Onelegante dolkstoot in Schoondijke Pagina 2 REGERING IN ALGIERS ONDER DRUK Het zag er gisteren naar uit dat Mohammed Ben Bella met zijn aan hang, liet merendeel der 60.000 man Algerijnse guerrillatroepen, aan de winnende hand is in zijn strijd met de Algerijnse voorlopige regering (G.P.R.A.). Terwijl duizenden manschappen van het nationale bevrijdingsleger (A.L.N.) uit Marokko naar Oran oprukten, bevond Ben Bella zich in Rabat voor besprekingen met afgezanten van de G.P.R.A. In officiële kringen te Algiers was men gisteren optimistisch erover gestemd dat eer einde van de onenigheid in zicht was. Men verklaarde dat de overweldigende aanhang die Ben Bella van de gelederen in bet A.L.N. heeft gekregen, Ben Khedda zal dwingen belanrijke concessies te doen. Manschappen van het A.L.N., die Ben Bella aanhangen, hebben zich meester gemaakt van twee Algerijnse wijken in Oran, zo is gisteren vernomen. De sol daten trokken tijdens het weekeinde de Cité du Tit Lac en de wijk Victor bin nen. Zij hebben systematisch naar wa pens gezocht en de papieren van Alge rijnse voorbijgangers gecontroleerd. In Tlemcen, even ten westen van Oran, is de plaatselijke radio-omroep sinds za terdag gesloten. Volgens de directeur was de voornaamste microfoon zaterdag gestolen, enkele uren nadat een A.L.N.- commandant in het Arabisch had ge sproken om Ben Khedda te hekelen. Verzoening Uit Rabat, in Marokko, wordt be richt dat vice-premier Ben Bella waarschijnlijk vandaag een verzoe ningsbijeenkomst met Algerijnse functionarissen zal hebben. Tijdens een bijeenkomst in het ge meentelijk stadion van Algiers van ruim 15.000 Algerijnen, riep Ben Khedda gisteravond zijn landgenoten op tot eenheid en discipline. „Deze regering (G.P.R.A.), die door 33 staten is erkend, is het enige gezag in Algerije", zo verklaarde hij, „alle-Alge rijnen dienen haar te erkennen In het hoogste belang van de natie. Hij riep zijn landgenoten op tot discipline en eer biediging van eigendommen en levens der Europeanen. Broederlijke groet „Bij deze gelegenheid", zo ring hij voort, „richt ik een broederlijke groet tot Gamal Abdel Nasser en alle Arabi sche staatshoofden die thans ervoor werken om deze eenheid te behouden." Ben Khedda werd op het podium voor afgegaan door vice-premier Belkacem Krim, staatssecretaris Ait Ahmed en ko lonel Si Azzedine, commandant van de autonome militaire zone Algiers. Politiek Over Algerije's toekomstige bui tenlandse politiek in de koude oor log zei Krim: „Wij zullen ons niet laten dwingen stelling te nemen tegen de een of de andere, of ons bij het ene of andere kamp aan te sluiten." Een inwoner van Wachtebeke, bij Zei- zate aan de grens, heeft bij het spitten in zijn tuin een lugubere vondst ge daan. Hij stootte n.l. op het geraamte van een betrekkelijk jonge man. Uit het eerste onderzoek maakt men op dat het waar schijnlijk de stoffelijke resten zijn van een man die ongeveer een eeuw geleden als vermist werd opgegeven. Het linkerbeen van Sir Winston Chur chill, gebroken door een val en ontsto ken aan een ader, is nog al opgezwol len, zo is in het medisch bulletin van gisteren bekendgemaakt. De toestand wordt niet verontrustend genoemd. De situatie is echter niet van ernst ont bloot, gezien het feit dat een aderont steking soms bloedklontering veroor zaakt en daardoor de bloedsomloop en het hart gestoord kunnen worden. De dokters zeggen echter dat deze ziekte veel voorkomt bij bejaarde patiënten en dat er geen reden is waarom Churchill niet zou herstellen. Churchill is 87 jaar. Brief aan prof. De Quay Het bestuur der Vereniging van Nederlandse Koopvaardij Officie ren (V.N.K.O.) heeft in een brief aan de minister-president ge vraagd of de huidige toestand de regering nog geen aanleiding heeft gegeven om voor op Nieuw-Guinea Explosie op grote hoogte Propaganda-aanval verwacht in Genève De Verenigde Staten hebben boven het eiland Johnston in de Grote Oceaan een kernbom tot ontplof fing gebracht op een hoogte van ongeveer 320 kilometer. De bom werd vervoerd door een raket. De explosiekracht was gelijk aan die van ten minste een miljoen ton TNT. Het tijdstip van de ontploffing was maan dagmorgen 10 uur. Voor de ontploffing gold het „driemaal is scheepsrecht". Twee vroegere pogin gen een atoomtoestel tot ontploffing te brengen op grote hoogte waren mislukt als gevolg van panne met de Thor-raket die bij die proeven werd gebruikt. De thans geslaagde derde proef was viermaal voor een etmaal uitgesteld wegens ongunstige weersomstandighe den. Doel van de proef was de gevolgen van zulke explosies voor radio- en ra darverbindingen gewaar te worden. De verwachting van geleerden was dat som mige van die verbindingen tijdelijk zou den uitvallen. Het radioverkeer op de korte golf werd inderdaad gestoord. Radio To kio kon een half uur na het moment van de explosie nog niet zenden. Ra dio Australia kon zijn uitzendingen na dertig minuten hervatten. In Honoloeloe zagen ooggetuigen van de explosie hoe de hemel na groen, rood werd gekleurd. De kleur vervaagde ge leidelik aan tot rose dat ongeveer ze ven minuten zichtbaar bleef. De sterren en de maan verbleekten temidden van dit kleurige schouwspel- Propaganda-aanval Radio Moskou stempelde de proef Een beeld van het bezoek van de prinsessen Irene en Mar- firict aan SurinameH.K.H. Prinses Irene flinksfilmt en H.K.H. Prinses Margriet foto grafeert het werk aan de Hro- kopondo waterkrachtcentrale. varend koopvaardijpersoneel com pensatiemaatregelen (een gevaren- toeslag) te treffen. Mocht dit nog niet gebeurd zijn dan ver zoekt het bestuur dringend aan de rege ring dit alsnog te doen. „Onder niet aflatende bedreiging met oorlogsgeweld van Indonesische zijde onderhouden onze Nederlandse koop vaardijschepen de vaart op Nieuw-Gui nea, waarin zij mede voor het vervoer van militairen en evacuatie van burgers worden ingezet. Wij beschouwen het als een algemeen belang dat het korps koopvaardij- officieren met de andere schepelin gen, evenals het dikwijls bewonde renswaardige burgerpersoneel, hun plicht doet. Zij zijn daarbij echter on derworpen aan extra risico's en heb ben er recht op dat deze worden ge compenseerd", aldus de brief. In het verleden geschiedde dit door ge- varentoeslagen op de gages en de uit keringen krachtens de zee-ongevallen wet (ziekten en ongevallen door oorlogs verrichtingen zijn gelijkgesteld met zee ongevallen). De volledige dekking van deze wet is echter beperkt tot een be neden de dagloongrens blijvend salaris. „Voor officierei- en evenzeer voor de kapiteins wier arbeidsinkomen deze grens te boven gaat is er dus nog meer aanleiding voor comnensatie dan voor de mindere schepelingen, aldus het V.N.K O.-bestuur in rijn brief aan pre mier Do Quay. ....is het 50 jaar geleden dat de Nederlandse landschapschilder en tekenaar Hendrik W. J. C. Sjoerdsma te Renkum over leed. „De gehele mensheid heeft woedend ge protesteerd tegen de explosie", aldus het Russische station. Welingelichte zegslieden te Genève voor spelden dat de Sowjet-ÏJnie de Ameri kaanse ruimtetest als springplank zou gebruiken voor een grootscheepse pro paganda-aanval ter gelegenheid van de heropening van de 17-landenconferentie inzake het ontwapeningsvrahgstuk vol gende week. De helft van een 44 leden tellende groep Amerikaanse studenten die momenteel door Denemarken trekt wacht zaterdag bij aan komst in Rudkoebing voor een vierdaags verblijf op het eiland Langeland een merkwaardig onderkomen... de plaatselijke ge vangenis Er waren niet voldoende kamers beschikbaar om alle studenten bij par ticulieren onder te brengen en derhalve vroeg het stadsbestuur toestem ming om een aantal cellen te mogen inrichten tot logeerkamers. De kille hokjes z(jn wat fleuriger gemaakt met bloemen en prenten en de vertrekken van de gevangenisdirecteur zijn al3 conversatieruimte beschik baar geste'd. De 22 ongebruikelijke gasten zullen door twee politieagenten bij de boot worden afgehaald. Bij een botsing tussen een trein en een j autobus op de overweg, 140 km ten zui den van Teheran (Iran) zijn gistermor gen vroeg 39 inzittenden van de auto bus gedood en omstreeks twintig ge wond. Er zat muziek in het heiwerk, dat Eduard Flipse, dirigent van het Rotterdams Phiihar- monisch Orkestmaandagmid dag verrichtte op een terrein aan de Karei Doormanstraut. Be heer Flipse heide n.l. de eerste paal voor een concert gebouw in de Maasstad. De foto laat. zien hoe dat gingOp 'le achtergrond het orkest, dat in een mobiele kiosk voor de begeleiding zorgde. Conferentie is het eens LEGERS ZULLEN WORDEN SAMENGESMOLTEN De 14-mogendhedenconferentie over Laos heeft gisteren een neu- traliteitsverklaring van de neutra- listische regering van premier Soe- vanna Foema goedgekeurd, zo is bericht in Genève. Men verwacht thans dat de conferentie spoedig zal kunnen worden beëindigd. Slechts een paar minder belangrijke bij zonderheden betreffende het ontwerp moeten nog worden geregeld. Zowel oost als west hebben iets toegege ven. Het westen kreeg van premier Soe- vanna Foema de verzekering dat Laos niet zou worden gebruikt als basis voor ondermijnende activiteiten in nabij gele- i landen. Door deze verzekering zou men het westen, dat. waarborgen inzake de doeltreffende integratie van de drie troepenmachten in Laos had geëist, halverwege tegemoet zijn gekomen. Het westen vreesde dat de commu nistische troepen zouden voortgaan Laos heimelijk als operationele basis voor vijandigheden tegen Zuid-Viet- nam te gebruiken. De communisten toonden zich bereid tot het sluiten van een compromis betref fende het controversiële vraagstuk van de rol van de Zoavo in Laos. Indien zich geen onvoorziene gebeurte nissen voordoen zal waarschijnlijk voor het midden van de volgende week over eenkomst zijn bereikt over de Laotische neutralitcitsverklaring. Het ligt in de bedoeling dat een ont- werpcommissie de verklaring van prins Soevanna Foema, waarin de gelofte wordt afgelegd dat Laos neutraal zal blijven, samen zal voegen met een ver- lilaring van de andere 13 landen, waar in wordt beloofd de neutraliteit van het land te garanderen en niet in te grijpen in Laotische interne aangelegenheden. Het is stellig niet de bedoeling' dat wij ons tijdens het gesprek met de regering op 13 juli aanstaande aan afspraken binden. De bijeenkomst over de mogelijkheden en wense lijkheden van de loonpolitiek draagt een zuiver informatief ka rakter. Dit verklaarde gistermiddag de voor zitter van de Katholieke Arbeiders Be weging, de heer J. A. Middelhuis, toen hij op vragen var, afgevaardigden van de verbondsraad van de K.A.B.' mededelin gen deed over het binnenkort te houden gesprek met de regering. Ee heer Middelhuis zei, dat de regering modedelingen zal doen en dat duurna zo- wol intern door de vakcentralen als on derling overleg zal worden gepleegd. „We hebben het zelf in de hand tot wel ke afspraken wij ons kunnen laten ver leiden", aldus de K.A.B.-voorzitler. Bij bezoek agrarische deskundigen De kleine groep agrarische des kundigen, die maandagmiddag het meer dan 3000 ha grote schorren- gebied van het Verdronken Land van Sael'tinge in alle richtingen hebben doorkruist, zijn meer dan ooit tot het besef gekomen, dat in poldering van dit gebied een eis is. De vette, smeuïge klei van dit sciiorreniand in liet noordoosten van Zeeuwscli-VIaanderen ligt als het ware te wachten om geploegd, geëgd en ingezaaid te worden. De bestuurscommissie van de Gewes telijke Raad voor Zeeland van bet Landschap en enkele gasten zullen door deze excursie met nog grote re beslistheid achter het oordeel van de georganiseerde landbouw staan, namelijk, dat spoedige in poldering van bet Land van Saef tinge dringend gewenst is. De landbouw is sterk geporteerd voor inpoldering van dit gebied, want dat zou betekenen, dat Zeeuwse boeren, die thans door stadsuitbreiding, industriali satie en recreatie van hun grond wor den verdrongen, in de eigen provincie een goed stuk grond zou kunnen worden aangeboden. Daarnaast spelen ook ar- gumenten als beveiliging en recreatie èen rol, zoals trouwens ook duidelijk werd gesteld tjjilcns de officiële ont vangst van de agrarische deskundigen in het gemeentehuis van Clinge. De voorzitter van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van liet Landbouwschap, de heer J. van Duyse te Nieuw-Namen onderstreepte daarbij het belang van de inpoldering. Hij sprak de wens uit, dat alle Zeeuwse gemeenten mede hun in vloed zullen aanwenden om de stem men, die pleiten voor inpoldering van het Land van Saeftinge kracht bij te zetten. G.S. inschakelen Er kwam overigens uog een belangrijk aspect naar voren in de bespreking over dit voor de Zeeuwse landbouw zo belangrijke onderwerp. Opgemerkt werd dat liet provinciaal bestuur van Zee- Innd zich nog nooit over eventuele in poldering van het Land van Saeftinge heeft uitgesproken. Men meent daar, zo werd gesteld, dat dit een zaak is voor de ministeries van buitenlandse zaken van Nederland en België. Mede in verband hiermee achtten verschillen de deskundigen het van belang, dat het Landbouwschap over de kwestie Land van Saeftinge contact opneemt met Ge deputeerde Staten van Zeeland. Een suggestie, die de voorzitter van de Ge westelijke Itaad onmiddellijk overnam. Hy zegde toe, dat het Lnndbouwschap hierover de leden van Gedeputeerde Sta ten officieus zal benaderen. De leden van de bestuurscommissie het Landbouwschap en mr- F. G. A. Hu- ber, burgemeester van Goes, dr. ir. F. P. Mesu te Bilthoven, lid van de com missie grondgebruik van het Land bouwschap en het adviserend lid, ir. J. D. Dorst uit Goes als gasten hebben gisteren het Verdronken Land van Saef tinge niet alleen met kennersogen beke ken, maar zij hebben tevens een uitste kend inzicht gekregen in de aan feiten zo rijke geschiedenis van dit gebied. De amateur-historicus, de Hulster wethou der P. J. Brand vertelde het gezelschap over de vorming, vervorming en onder gang van de in de middeleeuwen zc welvarende vrije Heerlijkheid van Saef tinge. Onder de energieke leiding van de Saeftinge-gids F. van der Zande uit Clinge, die het gebied als geen ander kent, trok het Landbouwschap met zijn gasten daarna de gehele middag door dit nog maagdelijke gebied, waar een enkele herder en een eenzame visser de enige levende menselijke wezens zjjn. Geen veranderingen De heren van liet Landbouwschap wer den 's morgens door b. en vv. van Clinge in het gemeentehuis ontvangen. Hier sprak burgemeester I'. V. NI. Vercaute- ren, in wiens gemeente 4/5 van het ruim 3000 ha grote gebied ligt, een kort woord ter begroeting. Hij betoogde, dat (Zie slot pag. 2 kol. 3) De 51-jarige leider van de links- gerichte Waalse Federalistische Beweging, de sociahst André Re- nard, is zaterdag door een beroer te getroffen. Hij is sindsdien be wusteloos. Volgens het ziekenhuis is zijn toestand „zeer ernstig". André Renard, voormalig functionaris van de socialistische vakvereniging in Luik, was de leider van de revolutionaire stakingen die in december 1960 uitbra ken en België in een ernstige crisis stortten. Deze stakingen werden gehou den naar aanleiding van de belasting- politiek van de Belgische regering. Eerlijk gezegd zijn we geschrokken van de rede, die A.VR.O.-voorzitter Röell zaterdag heeft gehouden tijdens de algemene vergadering van de A.V.R.O. Geschrokken ook van het jaar verslag, dat werd uitgebracht door de waarnemend directeur van het omroep bedrijf dezer organisatie Zowel rede als jaarverslag namelijk waren gespeend van ook maar de geringste verontrus ting over de gang van zaken in de Ne derlandse radiowereld. En daarbij doe len wij niet op de moeilijkheden in de A.V.R.O. zelf, maar op allerlei ontwik kelingen rond het bestel als geheel, die toch zo maar niet één-t wee-drie aan de kant kunnen worden geveegd. Vorige week hebben wij gewezen op de grote populariteit van Radio-Veronica en daaraan de conclusie verbonden, dat een dergelijke situatie Hilversum toch wel behoorde te verontrusten. Daarnaast is er het steeds sterker wordende geroep om een cultureel Derde Programma, waarvoor vorig jaar een comité is op gericht onder voorzitterschap van pro fessor Rooij. hoogleraar in de commu nicatiemiddelen aan de universiteit van Amsterdam. Twee opvallende sympto men, die op onbehagen bij bepaalde groepen luisteraars duiden. Deze zaken zpn nu weliswaar genoemd door voor zitter en omroepdirecteur van de A.V.R.O., maar helaas: geen van beiden is in staat geweest hierover één woord te zeggen, dat bij de omroep geïnteres seerden de overtuiging heeft gegeven dat hierover althans wordt nagedacht in Hilversum. De opmerkingen van de heer Röell over een Derde Programma kwa men er op neer, dat bij de A.V.R.O. reeds jarenlang een derde programma in feite aanwezig is. Al veertig jaar lang, aldus de voorzitter, die er aan toe voegde dat nu wel het onwaarschijnlijke vermoeden moest rijzen, dat de A.V.R.O. en haar programma's voortdurend aan de aandacht van professor Rooij en zijn mede-comitéleden waren ontsnapt. En wat zei vervolgens de directeur van het omroepbedrijf over kwesties als derde programma en radio-Veronica Wij ei eren letterlijk: „Noch Veronica-fans, noch hun antipoden zullen voor de door hen ten volle geëiste honderd procent aan hun trek komen, maar in een eerlijke, objectieve mate hebben zij in onze programma's zaken van hun gading aangetroffen en zij zullen die ook in de toekomst aan treffen". En verder: „de uitgebreidheid van de stof, de veelvuldigheid van cul turele uitingen op muziekgebied en van gesproken woord, van louter verstrooi ing, maken gezien de relatief beperk te zendtijd, waarover de A-V.R.O. kan beschikken verstandige, gewetensvol toegepaste dosering noodzakelijk". Daar kunnen we het dan mee doen: het hele gamma van mogelijkheden is dus bij de A.V.R.O. te vinden, zij het mondjesmaat, omdat er onvoldoende zendtijd is. Hoe durven we eigenlijk nog iets te zeggen Het wachten is nu op de voorzitters van de andere omroepverenigingen. Vermoedelijk zullen zij het in grote lij nen met de heer Röell eens zijn. zodat ook wat hen aangaat er géén vuiltje aan de lucht is. Immers, K-R.O-. V.A.R.A.. N.C.R.V.. zij leveren allemaal op hun beurt alle gewenste variaties, van Ve ronica tot Derde Programma, alles mondjesmaat natuurlijk, gelet op de re latief-geringe zendtijd. Hoe heeft me neer Röell het zaterdag nog weer eens gezegd „Het is immers een der ken merkendste en tevens verdienstelijkste eigenschappen van het Nederlandse om roepbestel, dat de omroepverenigingen die te zamen dit bestel vormen, alle rechtstreeks aan het initiatief van het volk zijn ontsproten. Aan deze van een duidelijke democratischs geaardheid ge tuigende eigenschap ontlenen zij hun grootste kracht". Na deze lofrede op het bestel dient een ieder, die er wel eens kritiek op heeft, beschaamd in een hoekje te vluchten. Ieder zijn eigen Ve ronica. ieder zijn eigen Derde Program ma. Geen vuiltje aan de lucht. Men moet erkennen: er is hier sprake van zelfvoldaanheid, helaas niet van verontrusting. Het is te veel: „het- gaat-goed-waar-praat-ir.en-over in plaats van een gewetensvol onderzoek van de Hilversumse situatie. Wij gelo ven echter, dat men zich vergist als men meent dat het goed gaat: juist dat po gen van elke omroepvereniging om al les te willen geven, van Veronica tot Derde Programma, leidt tot zoveel" over bodigs, tot versnippering van krachten en tot onvoldoende coördinatie. De om roepverenigingen betogen weliswaar steeds, dat de coördinatie zo goed is, maar met het programmablad in de hand kan men aantonen dat er nog héél veel aan schort. Dat zou allemaal niet zo erg zijn. wanneer er sprake was van een ernstige wil dezo verstarring te doorbreken, van een poging tot een be tere taakverdeling. Maar daarvan is geen sprake, integendeel: er wordt ons slechts voorgehouden, dat het allemaal zo goed gaat. En nogmaals: dat is om van te schrikken. Een groep agrarische deskundigen heeft maandagmiddag een bezoek gebracht aan het Verdronken Land van Saeftin ge. Na de wandeling over het uitge strekte schorrengebied was men het er roerend over eens: de meer dan 3000 vruchtbare hectaren moeten worden in gepolderd. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1