PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONDERLINGE STRUD VERGROOT CHAOS IN ALGERIJE DAGELIJKS DUIKERS ZWEVEN IN ZEEUWSE STROMEN Troepen beschermen Europeanen in Oran frankel moet aftreden Uitzonderingstoestand in zuid Nieuw-Guinea Crisis in Westduitse regering DEGUF.LDRE GEFUSILLEERD ONDERGRONDSE KERNPROEF BIJSTANDREGELING MINDER VALIDEN Fiscus deelde niet mee HAGENAAR VERDIENDE EEN TON AAN IJS OP HET IJSELMEER Lloyds betaalde „gokverzekering" uit TOCH PARA'S GELAND IN WANDAMMEN ALGERIJNSE TROONPRETENDENT WIL GEEN KONING MEER WORDEN GRIEZELIG Artikel acht Vand aag. 205e jaargang no. 158 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Lentouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week. ƒ8.00 per kw.: Ir. per post ƒ8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: •n: Wa straat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 <b.q g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv 5213). Oostburg: tel. 2395: Terneuzen: tel. 2116; - lol .o, om.4 Adv pr 27 ct per mm. Min. per adv. ƒ4.—. Ingez. med. 3 s tariel Kleine adv. imax. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 7 juli 1962 Toetsi-onrust aan de grens Pagina 3 en 10 Zierikzee- red. tel. 2425. adm tel. KHIDER BESCHULDIGT TUNESIE De verwarring ir het zondag onafhankelijk geworden Algerije, waar een politieke machtsstrijd gaande is tussen twee blokken geleid door Ben Bella en Ben Khedda is gisteren nog groter geworden. Uit de veelheid van tegenstrijdige berichten vallen de volgende ontwikkelin gen te destilleren: O Marokkaanse troepen zouden reeds donderdag een buitenpost 24 kilometer binnen de Algerijnse grens hebben bezet. Volgens Mohammed Kliider, de onlangs afgetreden minister van staat in de voorlopige Algerijnse regering, zou Tunesië de in dit land gelegerde Algerijnse troepen hebben afgesneden van de buitenwereld door hun voedseltransporten tegen te houden en bun bewegingsvrij heid te ontnemen. Volgens onbevestigde berichten zouden aanhangers van Ben Bella in Oran de macht hebben overgenomen. Er kwamen uit deze stad be-' richten over nieuwe schietpartijen. Er is een uitgaansverbod inge steld. Generaal Joseph Katz heeft met zijn Franse troepen de bescher ming van de Europeanen in het gebied van Oran op zich genomen. Mohammed Khider verklaarde gisteren op een persconferentie in de Marok kaanse hoofdstad Rabat, dat „de crisis onder de Algerijnse nationalistische lei ders zich oj) gevaarlijke wüze dreigt te ontwikkelen". Crisis uitgelokt Hij beschuldigde de premier der Alge rijnse voorlopige regering, Ben Khedda en diens aannangers ervan deze crisis te hebben uitgelokt door het „saboteren" van besluiten van de Algerijnse „revo lutionaire raad", het „parlement" dei- Algerijnse nationalisten, dat te Tripoli, in Libië, zetelt. „De voorlopige Algerijnse regering", aldus Khider. „steunt slechts op een minderheid, daar 58 van de 68 leden van de revolutionaire raad tegen Ben Khedda hebben gestemd, terwijl de meerderheid van het Algerijnse op- standelingenleger eveneens tegen hem is gekant". „Men heeft ons fascisten en militaire avonturiers genoemd, doch Ben Khedda CJ5. zijn de ware avonturiers, omdat zij het gezag van de revolutionaire raad niet erkennen", aldus de aanhanger van vice-premier Ben Bella, oud-minister Khider. middag door eenheden der Marokkaanse politie omsingeld. Dit geschiedde, nadat Mohammed Khider zijn persconferentie had gehouden. Intussen rukken de Algerijnse troepen die in Marokko gelegerd zijn en die op rond 10.000 man geschat worden, op r het. gebied van Oran, waar zij zich zuillen verenigen met de troepen „«illja vijf" (West-Algerije). De operatie wordt geleid door kolonel Hoetti Boemedicnne, de stafchef van het Algerijnse rebellenleger die zoals hekend de vorige week door Ben Khedda is ont slagen. Ambassade omsingeld i Ben Bella, is gister- De 37-jarige ex-luitenant Roger Degueldre, de leider van de com mando's van het Franse geheime leger in Algerije, is gisterochtend vroeg in fort van Ivry bij Parijs gefusilleerd. Hij was vorige maand wegens mede plichtigheid aan moord op meer dan twintig mensen ter dood veroordeeld door het militaire gerechtshof dal; in het leven «'as geroepen nis opvolger van het hoge militaire tribunaal dat ex-generaal Racial Satan tot levenslange gevangenis straf in plants van de doodstraf veroor deelde. De commando's die Degueldre had ge vormd waren belast met de „directe ac tie". Hjj was er onder meer van beschul digd opdracht te hebben gegeven tot de moord op commissaris Roger Gavoury. Aan zijn commando's worden verschei dene moorden toegeschreven alsmede het mitrailleren van Mohammedanen in de Mohammedaanse café's in Algiers. De advocaat van Degueldre. Tixier-Vig- nancour, zei tegen verslaggevers na de terechtstelling dat het vuurpeloton De gueldre niet dodelijk- had getroffen. Elf minuten later werd het genadeschot met een revolver gegeven. „Slechts een der kogels van het vuurpeloton had hem getroffen", aklu's Tixjer-Vignancour. Vrijdagochtend is in Rotterdam het hu welijk voltrokken tussen dc acteur Paul Cammermans cn mej. Locs vati Toorn ex-injormatricc van de V.V.V. Op de foto: het jonge echtpaar ziet de toe komst lachend tegemoet De procureur-generaal van de Bondsre publiek, Wolfgang Frankel, zal wegens zijn verleden als rechter in de nazi-tijd moeten aftreden. Dit is het resultaat van een onderzoek, ingesteld door een commissie uit het Westduitse parlement. Hoewel het on derzoek nog niet definitief is afgesloten, kwam de parlementscommissie vrijdag tot de conclusie, dat de door de Oost- duitse regering ingediende documenten, die bezwarend zijn voor Frankel, echt zijn. Als voorzorgsmaatregel Resident krijgt grotere macht In zuid Nieuw-Guinea, waar veer tien dagen geleden bij Merauke In donesische parachutisten zijn ge land, is de burgerlijke uitzonde ringstoestand afgekondigd. Naar het A.N.P. heeft vernomen, moet dit besluit worden gezien als een voorzorgsmaatregel om de resi dent, mr. F. Iï. J. Eibrink Jansen in staat te stellen bijzondere maat regelen te treffen met het oog op het grote aantal Indonesische in woners in zuid Nieuw-Guinea. Onder c'.c uitzonderingstoestand zyn een aantal maatregelen mogelijk zoals cen suur en het instellen van een avond klok, voorts kan handelend worden op getreden tegen personen, die zich tegen het Nederlandse gezag keren. Voor zover gisteren in Hollandla bekend was, zijn er behalve de intrekking van de vergunningen voor jachtgeweren, die vrijwel onmiddellijk na de landing van Op het proefterrein van Nevada is gis teren op ruim 200 meter onder de grond een thcrmonucleaire ontploffing teweeg gebracht. De explosie-kracht was ten minste gelijk aan 100.000 ton T.N.T. Het is vermoe delijk de sterkste, kernontploffing die ooit in Amerika is veroorzaakt. Men wil de mogelijkheden leren kennen van het februik van nucleaire springstoffen bij et verzetten van grond. Indonesische parachutisten door honder den Indonesiërs werden ingeleverd, geen maatregelen tegen de Indonesische be volkingsgroep genomen. Voorbereiding Het besluit tot het instellen van de uitzonderingstoestand wordt in Hol- landia dan ook meer opgevat als een voorbereiding voor het opvangen van eventuele verdere ontwikkelingen. Door contacten met de Nederlandse strijdkrachten te vermijden een tac tiek, die zij ook in andere infiltratie- gebieden toepassen maken de infil tranten de zuiveringsactie in het gebied van Merauke eveneens tot een operatie van lange duur. De ongeveer honderd pai-achutisten zijn nu veertien dagen in dit gebied aanwezig. Keiezen vermist Dit zou invloed kunnen hebben op de houding van vooral de Kciezen, van wie, naar vernomen wordt, er sedert de luchtlanding' een dertigtal wordt ver mist. Het Nederlands bestuur trad reeds in 1960 tegen een subversieve bewe ging onder de van de Kei-eilanden af komstige Indonesiërs in Merauke, van wie een aantal leiders destijds werd aan gehouden. Onder de uitzonderingstoestand is het ook mogelijk eventueel tot steun aan Indonesische parachu tisten opwekkende voormannen onder de Indonesische bevol kingsgroep preventief in hechtenis te nemen. De waarnemend secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Oe Thant, vertoeft op het ogenblik in Londen voor een bezoek van en kele dagen. Hier is hij gefotogra feerd met de Britse premier Ha rold Macmillan tijdens een ont vangst, vooraf gaande aan een lunch in de Engelse hoofdstad. Weer gevechten in Katanga Een compagnie van de Katangese gen darmerie heeft in Kaseya in Noord-Ka- tanga het dertiende bataljon van het nationale Kongolese leger aangevallen, aldus een bekendmaking gisteren uit het hoofdkwartier van het Kongolese leger Leopoldstad, In een verslag aan de Verenigde Naties werd gezegd dat „een Katangese huur soldaat" werd gedood, en dat uitrusting, waaronder zware machinegeweren, werd buitgemaakt. Kaseya ligt op 40 km van Konkolo, waar Kongolese troepen op 1 januari 21 blanke missionarissen vermoordden. Een woordvoerder van de V-N. heeft meegedeeld dat een onmiddellijk onder zoek is ingesteld. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede- Kamer heeft zich donderdag na enige, discussie verenigd met een tij delijke bijstandsregeling voor minder- validen, waarmee voor de resterende maanden van 1962 een bedrag van vijf miljoen gulden genoemd is. De regeling omvat de meerderjarige, on gehuwde minder-validen beneden 65 jaar, die in het gezinsverband van ali- mentatieplichtigc verwanten leven en die tengevolge van belemmeringen of tekortkomingen in de lichamelijke, zin- tuigeüjke of geestelijke vermogens geen regelmatige arbeid kunnen., verrichten. De regeling treedt in werking op 1 juli 1962. De uitvoering ervan is gelegd in handen van de gemeentebesturen. (Van onze correspondent) Naar eerst thans uit de fiscale pers blijkt heeft zich omtrent de ijsgang in de winter van 1954-'55 een merkwaardige his torie afgespeeld omdat de veer boot Staveren-Enkhuizen 48 da gen. de dienst moest staken kreeg een Hagenaar 105 dui zend gulden inkomen uit het ver zekeringsovereenkomst zonder dat de fiscus daar belasting over kon heffen. Dit is wel een van de meest curieuze bronnen van inkomens die de moderne maat schappij aan gokkers kan ver schaffen zonder dat een toto- wet of hazardverbod er iets te gen kunnen doen. Een Hagenaar, in dienst van een verze keringskantoor aandeelhouder van een Groninger kustvaartonderne ming, en commissionair in scheep vaartzaken, sloot in de zomer van 1953 door tussenkomst van zijn werk- tever bij Lloyds een verzekering op at hij voor elke dag dat de veer dienst Staveren-Enkhuizen haar dienst wegens ijsgang op het IJsel- meer moest staken, driehonderd gul den uitbetaald zou krijgen. De eerste zeven dagen telden niet mee. Het maximum aantal dagen was 45 da gen en de premie bedroeg 17.062,- De Hagenaar had buitengewoon vc geluk. De Nederlandse Spoorwegen staakte op 27 januari 1954 haar veerdienst. Op 16 maart kon de dienst pas weer worden hervat. De verze- Volgens Raadslid Het Nieuw Guinea Raadslid M. Achmad heeft in een gesprek met United Press International in het bijzijn van de Nieuw Guinea Raadsleden Nicolaas Tangghama en Abdoeilah Arfan verklaard dat „inderdaad een aantal weken gele den een landing van Indonesische parachutisten in het Wandammen- gebied heeft plaatsgevonden". Achmad zei: „De landing was in de na bijheid van het dorp Urere. Ik heb de mensen nit Urere zelf gesproken". Achmad is districtshoofd van het dis trict Kaimumi waar het Wanclammen- gebied aan grenst. Hij verklaarde te geloven dat deze lan ding die door de militaire instanties werd aangeduid als een dropping in „noord Kaimana" de verwarring heeft gesticht. De landing heeft in Wandam- men plaatsgevonden, maar is, doordat de militaire instanties niet volledig met de districtsindeling op de hoogte zijn, abusievelijk als plaatsgevonden hebben de in noord Kaimana omschreven. De pretendent uaar de Algerijnse troon emir Said Gazaira, heeft te Da mascus verklaard, niet langer aspiraties te koesteren om koning van zijn land te worden. De 80-jarige emir is dc kleinzoon van emir Abdelkarim Gazzlari, die in de vorige eeuw tydens de eerste Algerijnse revolte tegen de Franse bezetting heeft gevochten. In de verklaring van de emir stond: „In deze eeuw van het volk zal alleen het volk het recht hebben over zijn eigen lot te beslissen. Mijn aan spraak op de Algerijnse troon in het verleden was slechts bedoeld om de vlam van de Algerijnse zaak brandende te houden. Mijn enige wens op het ogenblik is naar mijn land terug te keren om de dageraad van de onafhankelijkheid te zien aanbreken". kering kreeg van Lloyds uitbetaald 41 maal 3000 gulden. Na aftrek van de premie en enkele andere kosten was het inkomen 105.145 gulden zon der dat daar enige schade tegenover stond voor de verzekerde. Dus zuiver een gokverzekering. De fiscus trachtte dit bedrag aan de belastingheffing dienstbaar te ma ken, omdat de Hagenaar daar geen genoegen mee nam, kwam het ge schil voor het belastinghof. De in specteur stelde dat het bedrag be lastbaar inkomen was op grond van ten eerste winst uit bedrijf, ten tweede andere opbrengst dan arbeid, ten derde opbrengst van roerend ka pitaal. De stellingen van de fiscus werden ruim gemotiveerd met statistieken van de ysgang in voorgaande jaren. Het hof achtte echter geen termen aanwezig om aan de stellingen van de fiscus tegemoet te komen. En over de weersgesteldheid formuleer de het kort en bondig, dat ons wis selvallig klimaat, dat strenge, matige en zachte winters en korte en lange vorstperioden ïn bonte verscheiden heid vertoont, zich niet leent vooi een op statistische gegevens van ze ven voorafgaande winters berustende waarschijnlijkheidsberekening ten aanzien van de komende winter en verder dat al was achteraf gebleken, dat de weergoden hem welgezind zijn geweest van een redelijke kans op voordeel bij het afsluiten van de overeenkomst niet kon worden ge sproken. Erich Mende DR. ERICH MENDE ....crisis gemeld.... De Westduitse regeringscoalitie van Christen-Democraten en Vrije Democraten is volgens een verkla ring voor de pers van de voorzit ter van laatstgenoemde partij, Erich Mende, in een ernstige crisis geraakt. Een voorgenomen gesprek van de coali tie-genoten woensdag aanstaande op het bureau van de bondskanselier in Bonn zal moeten uitwyzen of voortzetting van de coalitie nog zin heeft. Het huidige klimaat was echter voor samenwerking in de regering overdragelijk. De F.D.P. hoopte echter dat nog niet alle mogelijk heden om ile toestand te verbeteren uit geput zyn. De Vrije Democraten, aldus Mende, zijn niet bereid cm de huidige strijd over de opvolging van Adenauer tussen de ver schillende gioperingen van de C.D.U. op hun rug te laten uitvechten. Mende meent dat de linkse vleugel der Chris ten-Democraten onder leiding van de bondsdag-afgevaardigde Hans Katzer naar een coalitie met de Sociaal-Demo craten streeft Tussen de fracties van beide partijen werd hierover reeds ge sproken, achter de rug van Adenauer en diens mede-voorzitter Dufhüs om. RIJKDOM AAN WATER-BIOLOGIE DE KOEIEN op dc zecdyken rondom Schouwen-Dniveiami komen nieuwsgie rig over het nri.ckeldraad kijken, wanneer op „vaste punten" langs de zeewe ring van tyd tot tijd een auto niet duïkersmateriaal wordt uitgeladen, ,,'t Zijn onze vaste s inporters", wijst Henk van "Vlimmcren, voorzitter van de Haagse hobby-vereniging „Baracuda". Op een paar honderd nieter afstand van het haventje van Flaauwers, aan de zuidkant van het eiland, wringt liy zich in het rubber p ik. Talkpoeder stuift uit de mouwgaten en dryft weg op een gure juli-wind. De afgelopen weken waren ze regelmatig (e vinden langs de boor den van Ooderschelde en Grovelingen: de Haagse duikers. Maar even plotse ling waren ze soms ook weer verdwenen: dan zweeft liet groepje tussen de zeebodem en liet wateroppervlak. kust van Colynsplaat en in de buurt van de zogenaamde buitenputten bij Yerseke. Op excursie naar de rijkdom nan vis sen en waterflora. In liet voorbije pinksterweekend doken ze met hon derd man tegelijk naar de diepte. Het dorpshuis in Dreischor u-as toen hun kampement. En daar kouien de „Ba- racuda"-leden steeds terug. De be woners aan de ring zien hen dan elke morgen vertrekken. Hun bagage bestaat uit zwemvliezen, maskers, snorkels, een reddingsvest, het stugge duikerspak, persluchtcilinders Aldus gewapend begeven de duikers zich naar het operatieterrein, waar de omstandigheden op dat moment het gunstigst zijn. Getij en wind bepalen in de meeste gevallen het succes van deze ontdekkingstochten naar de bo dem van de Zeeuwse stromen. Wat „Baracuda" in de wateren tus sen Schouwen, Tholon en de Bevelan- den doet is in zekere zin pionieren. Het duiken in de Hollandse plassen in een wijde kring rondom Den Haag le verde nu vijf jaar geleden aan de en thousiaste beoefenaars van deze overigens vrij dure sport niet meer genoeg voldoening. „We moeten naar Zeeland gaan", profeteerde Hen van Vlimmeren. „In de geulen van Ooster- schelde cn Grevelingen ligt voor on der-water-biologen een schat aan ma= teriaal". Het gebeurde. Er werden zeekaarten gekocht en bestudeerd. In weekends en vakanties lieten „Bara- cuda"-leden zich langs de glooiingen van de zeedijken in het zilte water glijden. Liefst op plaatsen, waar de stroomgeul vlak langs de djjk loopt. Dan kan het allemaal zonder boten gebeuren. Bij Strijenham op Tholen bijvoorbeeld, b(j Wemeldinge, voor de Langzuain maar zeker kwam men op de hoogte van de speciale eisen, die aan het duiken in de Zeeuwse wate ren worden gesteld. „De buitenstaan der vindt liet vaak griezelig". Henk van Vlimmeren heeft kritiek in deze trant al vaak aangehoord. „Een be ginner, die in Zeeland ongetraind en op eigen houtje gaat duiken liaalt levensgevaarlijke kunsten uit". De voorzitter van „Baracuda" weet ei- alles van. Zelf verzorgt hy in het Delftse sport- fondsenbad in de wintermaanden de training voor de brevetten. „Dan leer je je pappenheimers goed kennen". Onder hobby-duikers zijn namelijk verschillende types te vinden: de bra- vourachtige, de op sensatie beluste en de rasechte liefhebber van de sport zelf en van dc aanverwante onder- water-bïologie. Voor de laatste cate gorie zijn de Zeeuwse Stromen een dorado. liet zweven onder de water oppervlakte op zichzelf gaat namelijk op de duur vervelen. „Je moet iets te doen hebben. De een onderzoekt de flora van de zeebodem, de ander legt zich toe op fotografie en een derde zoeken' dagen rondom Artikel acht is voor menige Zeeuw een bekend begrip, bekend sinds eeuwen mag men wel zeggen. Het is een bepaling uit de Dordtse kerkorde, die de toelating regelt tot het ambt van predikant op grond van „singuliere ga ven". De uitdrukking „artikel-aeht-do- minee" is en wordt ook in Zeeland veie malen gebruikt, meestal in gustige zin: het waren inderdaad vaak singuliere mannen die met een beroep op dit arti kel tot het predikambt werden toegela ten. De laatste jaren echter is artikel acht helaas op geheel andere wijze be kend geworden, ditmaal niet ontleend aan het kerkelijk recht, maar aan de wetgeving van de Staat. Wij schrijven nadrukkelijk hier „helaas", want het gaat om een zeer vervelende aangele genheid. In de Deltawet is namelijk een achtste artikel opgenomen, waarover in Zeeland de laatste jaren zo ongunstig is gesproken, althans door bepaalde gToe- pen van de bevolking, dat men bij het gebruiken van het woord „artikel acht" helemaal niet meer denkt aan singuliere mannen, maar integendeel aan minis ters, die in gebreke zijn gebleven. Het stelt vast, dat bij of krachtens afzonderlijke wet regelen worden ge steld voor de vergoeding van de schade, welke tengevolge van de deltawerken ontstaat voor „de visserij en aanver wante bedrijven en voor andere daar voor in aanmerking komenden". In be ginsel de Deltawet is een raamwet wordt hier dus bepaald, dat er recht op schadevergoeding bestaat, maar dat de uitwerking daarvan bij afzonderlijke wet wordt geregeld. Destijds bij de be handeling van de Deltawet in de Tweede Kamer is er van ver schillende kanten op ftahtli ijfi Vijf jaar geleden: de toenmalige minister - tn 1 pe gewezen, dat schadevergoedingswet eigenlijk gelijktijdig met de Deltawet had moeten worden ingediend. De minister echter verklaarde dat een dergelijke wens onmogelijk kon worden ingewil ligd, want er was nog veel te studeren rond deze schadevergoedingen en er was bovendien interdepartementaal overleg noclig, zodat hij daarvoor een speciale commissie had benoemd. Die commissie zou hem over de uitwerking van het wetsontwerp nader adviseren. Dat is nu bijna vijr jaren geleden. verklaring van excellen tie Algera dateert van 31 oktober 1957. Het komende najaar dus kunnen een eerste lustrum vieren rond arti kel acht Deltawet, het lustrum van het uitblijven. Want nog altijd is de com missie niet gereed met haar werk en nog altijd weet niemand wat er precies in de schaderegelingswet zal komen te staan. Wanneer men nu zegt, dat aldus een ongewenste toestand is ontstaan, dan drukt men zich naar ons gevoel welwillend en beleefd uit. Met evenveel recht zou men kunnen concluderen, dat hier sprake is van een treurige gang van zaken. Treurig en verwerpelijk. ze kritische geest zijn de afgelo- jaren vele malen opmerkingen ge maakt, ook door kamerleden. Maar de minister wimpelde ze onbewogen af. want naar zijn mening was de toestand niet zo ernstig. Op voorstel van de be wuste commissie waren namelijk een aantal tussentijdse voorzieningen getrof fen, waardoor belanghebbenden al dan niet voorlopig konden worden geholpen. Dat was weliswaar geen definitieve re geling, maar iedereen kan voorlopig vooruit. En bij défee ministeriële mede delingen is het tot dusver gebleven. Eind mei heeft de vaste commissie Deltazaken uit de Tweede Kamer de minister van verkeer en waterstaat nog weer eens heel nadrukkelijk gezegd dat de toestand zeer onbevredigend is. dat nu al vijf jaar lang wordt betoogd dat deze regering geen herhaling mag op leveren van het Zuiderzee-drama, dat het uitblijven van de wet niet alleen voor betrokkenen nadelig kan zijn, maar ook voor de staat en tenslotte dat er nu toch eindelijk eens een definitieve voor ziening moet komen. Deze week kwam er opnieuw een parlementaire verma ning en was het de commissie voor so ciale zaken en volksgezondheid uit de Tweede Kamer, die nog weer eens de vinger op de wonde legde en ditmaal de minister van sociale zaken opvorderde iets aan deze zaak te doen. En gisteren vestigde de visserijvereniging Zevibel opnieuw de aandacht voor de zoveel ste maal op het uitblijven van de wet ex artikel acht. Maar het helpt allemaal niets. Nederland slaat zich stoer op de horst, omdat het toch maar zulke mooie waterstaatswerken maakt, miljarden worden er aan ten koste gelegd, maar net ziet geen kans om tegelijkertijd een redelijke regeling binnen een redelijke termijn te maken voor de mensen, die door deze werken schade lijden. Er is maar één woord voor: schande! Wij wil len als Nederlanders zo graag groot zijn in de zaken, waarin een klein land groot kan zijn. Een enkele maal lukt dat wel eens. Maar gelukkig hebben we nog meer troeven achter de hand. Want als het er op aan komt heel formeel-piete peuterig te zijn, desnoods ten koste van het geluk van landgenoten, dan is er geen land in Europa dat ons kan voor bijstreven. Daarom gaan we nu blijmoe dig' naar het eerste lustrum toe, het lustrum van de studiecommissie artikel acht Deltawet. Dat zal een heel bijzon dere vlaggetjesdag worden! Maar de leden van de „commisie artikel acht" moeten wel drommels oppassen, dat niet een of andere benadeelde er een bijltjes- -an maakt. i vwwwwwvwwwwwwvwwwwwwww luc uu luiugi mie cu ecu ueiue begint naar historische restanten te Op enkele honderden meter van het ha- Het groepje dat nu veertien centje van Flaauwers aan de zuidkust Sciiouwen-Duiveland van Schouwen, hebben de laatste weken hobby-duikers van de Haagse vereni ging Baracudageopereerd. (Zie slot pag. 2 kot. 4) is het 25 jaar geleden, dat bij de Marco Polobrug ten westen van Peking Japanse soldaten Chi nezen aanvielen. Dit incident werd de aanleiding tot de niet verklaar de oorlog tussen China en Japan- De oorlog eindigde pas met de capitulatie van Japan op 9 sep tember 1945. MORGEN ■and van Waas. In 1576 werd hij wegens zyn lakse optreden tegen de Geuzen uit dit ambt ontzet. Willem van Oranje herstelde hem in 1580 weer in ere. Dit belette Servaes van Steeland echter niet het Land van Waas met de ver sterkingen bij de herovering van de lage landen door de Spanjaar den in 1583 in handen van Alexan der Farnese, hertog van Parma te spelen. (Foto P.Z.G.) VWWWWWVWUVWWWWWWWWWWWI/WWÏ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1