PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VELE DODEN TIJDENS PANIEK IN 0RAN De forens in Zeeland legt grotere afstanden af dan die in Drente „Ondanks tweespalt geen burgeroorlog" President Soekarno geeft laatste kans" Spoed met politieke unie Sta-in-de-weg eindelijk weg Onschendbaarheid opgeheven NIEUWE V.S.- AMBASSADEUR IN MOSKOU Britse Nazi-leider geschorst TWEE DODEN EN TWEE GEWONDEN BIJ BOTSING KENNEDY WENST EENZAME BRITSE OCEAANZEILER GELUK PARA'S GEDOOD BIJ GEVECHTEN PREMIER DJOEANDA .- Campagne om NieuwGuinea duur betaald VELE DODEN BIJ STORM IN JAPAN Vesting-Bestel kantlijn 205e jaargang - no. 157 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: van de Velde en t. B. Vlissingen- Walstraat 58-60. tel 235i Zienkzee red tel 2425 «dm te. 2094 Boer Adjunct: W de Pagter Hoofdredacteuren. W. Leertouwer en G. A. de Kolt. Abonnementsorils 62 cent per weeK. 6.00 per Kw.fr. per post ƒ8,25 per fcw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643). Middelburg: Markt 61. tel. 3841 (b.eg. red. 2078/3169 adv 2375), Goes: Grote Markt 2, tel 6140 tb.g.g. red 7853. adv 5213). Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: tel. 2116; Adv. pr 27 ct DeT mm Min. per adv f 4.—. Ingez med. 8 tarieJ Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1.25). brieven bur. van dit blad" 25 ct meer Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Vrijdag 6 juli 1962 Pagina 2 TROEPEN BEZETTEN AMBASSADE IN RABAT BEN BELLA PLEEGT OVERLEG MET NASSER In Oran liebhen zich gisteren de eerste ongeregeldheden sedert de onafhankelijkheid van Algerije voorgedaan. Onder de feestvierende menigte brak paniek uit toen plotseling; enkele schoten vielen. Door dat men dacht dat de O.A.S. weer met terreurdaden was begonnen namen de Algerijnen spoedig een dreigende houding tegenover hun Europese stadgenoten aan. Het duurde niet lang of iedereen, de mi litairen van liet Algerijnse bevrijdingsleger, de burgers van het be vrijdingsfront, de hulppolitie en de Franse soldaten, schoot in het wilde weg. De ramingen van het aantal slachtoffers als gevolg van deze vecht partijen lopen uiteen. In Algerijnse nationalistische kringen geeft men als voorlopig aantal tussen twintig en dertig doden en meer dan vijftig gewonden. In liet regeringscentrum in Roclier Noir noemden gewoonlijk welingelichte krin gen een getal van dertien doden en 25 gewonden onder de Europese bevolking en een zeker even hoog aantal aan Al gerijnse kant- Een officiële bekendma king wordt niet voor vandaag verwacht, Een door verslaggevers gemaakte tel ling kwam lot veertien gedode Euro peanen, van wie dertien door messteken zyn vermoord. In de rest van Algerije was het rustig. Zonder geweld Ondanks de tweespalt die momenteel heerst in de Algerijnse leiding ziet het er niet naar uit dat het in Alge rije tot een burgeroorlog zal komen. Dc Franse nationale vergadering heeft gisteren de parlementaire onschendbaarheid van oud-pre mier Georges Bidault vervallen verklaard. Do stemenverhouding was 211 voor, 72 tegen. Bij het debat, dat aan dc stem ming voorafging, kwam het tot oen tumult van dc rechterzijde, dat de minister van justitie ver hinderde het woord tc nemen. Na twintig minuten schorste de voor zitter de vergadering. Na de hervatting werd een brief van Bidault voorgelezen, waarin h}j toegaf zich bij de O.A.S. ge voegd te hebben „om trouw te blijven aan zijn woord inzake de integratie van Algerije". President Kennedy heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij, behou dens goedkeuring door de senaat, de onderminister van buitenlandse zaken voor Europese aangelegen heden, Foy Kohier, zal benoemen tot ambassadeur in Moskou, Koh ier zal daar Llewellyn Thompson opvolgen, die sinds juni 1957 zijn land in de Sowjet-Unie vertegen woordigt. De perschef van liet Witte Huis, Salin ger, deelde mee dat Thompson een andere functie krijgi. Zodra dc senaat zich met do benoeming van Kohier akkoord heeft verklaard, zal deze naar Moskou vertrokken. De 5'1-jarige Kohier, die van 1947 tot 1949 ambassadeur in Moskou is geweest, wordt beschouwd als een der deskundi gen van het State Department op het gebied van Europese en Sowjetzaken. In de loop der jaren heeft hij als diplo- maat ook in Boekarest, Belgrado, Athe ne, Cairo, Ankara en Ottawa gewerkt. De leider va» de Engelse nationaal-so- clalistiHche partij, Colin Jordan, is woensdag geschorst van zjiii functie als onderwijzer in Coventry. Tydens een bij eenkomst van zij», partij op Trafalgar Square ia Londen, zondag j.l., waren on geregeldheden voorgevallen. Dc 39-jarige Jordan zei ais commen taar op deze maatregel: „Ik zal vechten zolang ik kan. Ik heb de politiek altijd thuis gelaten, en wanneer ik eventueel wordt ontslagen zal dit eerder worden veroorzaakt c'oor vooroordeel dan door kritiek op myn lesgeven". De beweging van Jordan streeft naar het uitwijzen van alle joden en gekleurde immigran ten uit Engeland. 1 De Algerijnse leiders legden vertrouwen aan de dag dat het mogelijk zou zijn de moeilijkheden zonder geweld te overv'- nen. De gebeurtenissen die zich in verband met de crisis hebben voorgedaan zijn als volgt: In de Marokkaanse hoofdstad Rabat bezetten troepen van het Algerijnse Na tionale Bevrijdingsleger A.L.N.) woens dagavond namens vice-premier Moham med Ben Bella de Algerijnse ambassade. Een woordvoerder leverde kritiek op de- voorlopige regering (G.P.R.A.) in Al giers, die naar hij zei de besluiten van het nationalistische parlement (C.N.R. A.) niet langer eerbiedigde. Hij noemde premier Ben Youssef Ben Khedda een „usurpator". Ben Bella, die min of meer openljjk met de voorlopige regering heeft gebro ken, voerde een tweede gesprek mot de president van dc V.A.R., Gamal Abdel Nasser. Ben Bella zou van plan zijn van daag naar Marokko te vliegen. Achter Ben Bella Verondersteld wordt (lat het meren deel van do 35.000 Algerynse militai ren in Tunesië en de 10.000 man schappen in Marokko, alsmede de troepen in minstens een van do zes militaire districten van Algcrye, ach ter Ben Bella staan. Nationalistische leiders vertrouwden er echter op dat het mogelijk zou zijn de twist tussen Ben Bella en de voorlopige •egering bij ta leggen zonder dat het tot een burgeroorlog zou komen. Zij dachten dal; het vraagstuk binnen kort door do C.N.R.A. zou worden be sproken en achtten het niet waarschijn lijk dat Ben Bella en het leger zouden proberen zich meester te maken van de macht. In de nacht van woensdag op don derdag is omstreeks half één in de gemeente Huizen (N.H.) op rijks weg één een verkeersongeval ge beurd, waarbij een echtpaar om het leven kwam en twee andere personen zwaar gewond werden. Om ongeveer twaalf uur was er een ket tingbotsing geweest nabij de Noordcrai- loseweg tegenover de „Kolonel Palm ka zerne", waarbij vier auto's betrokken waren geweest. Dit ongeval was echter van weinig betekenis en drie auto's wa ren weer weggereden. De vierde auto mobilist wilde echter wachten tot de po litie kwam. Terwijl hij nog wachtte, na derde uit de richting Naardcn een ver huiswagen, bestuurd door dc heer R. uit Blaricum. Deze wilde om de stilstaande auto heen rijden, doch kwam daarbij frontaal in botsing met een uit de rich ting Laren komende personenauto. Het in laatstbedoelde auto zittende echtpaar Lankreijer-Jongman uit Naarden werd bij deze botsing op slag gedood. De twee andere inzittenden van de personenauto de heer Jongman uit Voilenhove en diens verloofde, mejuffrouw De Haan uit Kraggenburg werden ernstig ge wond. Een inwoner van Bresliin heeft zeventien jaar lang op een goudschat, geslapen zonder er iets van te vermoeden. Dit kwain aan' het licht, toen hij zijn matras, wnnrop hij sinds hei einde van de oorlog had geslapen, liet repareren. Vermoed wordt, dat dc gouden munten aan een tijdens de oorlog hij de strijd om Breslau omgekomen inwoner van Brcslau hebben toebehoord. 'WVUVÜWWWUWWVUWAAAA/WWWVWWWWUVWUWWlAArt/WVJVWWWVWWVWVAftAAAA/V/U De Britse zeiler Frank Chichester die na een solotocht van 33 dagen en 35 uur met zijn 13 meter lange „Gypsy Moth" over de Atlantische Oceaan in de haven van New York binnenliep en daarmee z'jn record uit 1960 meer dan zes dagen scherper stelde heeft ven president Kennedy een hartelijk klopje op de schouder gekregen. De 60-jarige cartograaf die op 1 juni om 11 uur uit de Engelse haven Plymouth vertrok passeerde woensdagnacht het lichtschip Ambrose voor New York. Hij zeilde door naar het quarantaine station op Staten eiland waar hij tien minuten voor middernacht (Amerikaanse tijd) afmeerde. Kennedy, zelf oud-zeeofficier, stuurde Chichester het volgende telegram: „hartelijk gelukgewenst met uw geslaagde recordverbetering, wij zijn bijzonder verheugd dat U op de vierde juli, onanafhankelijkheidsdag, in Amerika bent, aangekomen". Chichester antwoordde de president ad-rem: „mijn aankomst na 33 dagen van zwalken op de oceaan is door uw vriendelijke telegram wel bijzonder luisterrijk geweest. Het zou mij nog meer verheugen indien ik door mijn binnenlopen op deze gedenkwaardige dag een bijdrage heb mogen leveren aan hel bewijs dat uw onafhankelijkheid de bloedbanden tussen onze landen niet heeft geschonden. Dank U meneer dc president voor uw bood schap van dc ene zeeman aan de andere". Bij een aanval op Indonesische pa rachutisten in het gebied van Kai- mana is weer een aantal parachu tisten gesneuveld. Dit heeft het gouvernementsbureau in Hollan- dia meegedeeld. Uit een gevangenenverhoor is gebleken dat een twintigtal Indonesiërs vrijwel zonder wapens door het oerwoud trekt. In het gebiei van Merauke hebben pa trouilles met medewerking van de be volking Indonesische parachutisten in een hinderlaag gelokt. Bij het vuurge vecht dat ontstond vielen aan Indonesi sche zijde enkele doden. Onder meer werd een terugstootloze vuurmond buit gemaakt. De acties nabij Teminaboean zijn thans wel afgelopen. Tijdens een kort vuurge vecht werden daar hoogstwaarschijnlijk de laatst overgebleven parachutisten ge dood. Tenslotte vielen ook in het actiegebied nabij Fak-Fak aan Indonesische zijde enige doden, een parachutist werd daar gevangen genomen. De Indonesische premier, Djoean- da, heeft gezegd dat president Soekarno door het zenden van een afgezant naar Washington de Ne derlanders een laatste kans geeft om hun houding jegens het plan- Bunker openlijk bekend te maken. „Indonesië heeft van het begin af de voorstellen van Bunker aanvaard daar zij de overdracht van het bestuur over West-Irian aan ons inhouden Door welke middelen ook, West-Irian moet dit jaar nog aan ons worden terug gegeven". Hij zei dat er, als het gebied eenmaal verworven was, een „overgangs-situatie" bestaan. Premier Djocanda heeft volgens „Anta- ra" vei-klaard dat „nu Indonesië „de fac to" belangen in West-Irian bezit het dit moet verdedigen". Hjj zei dat de Indonesische regering nu „een zware verantwoordelijkheid voor circa 700.000 Indonesische burgers in West-Irian draagt. T oestand De premier legde in het parlement een regeringsverklaring af over „de toestand van de staat". Hij lichtte toe, dat deze verantwoor delijkheid betreft „het bevrijden van deze mensen van een bewind van toe nemende onderdrukking". Ook zei h(| dat „de regering zich niet zonder meer kon ontdoen van de verant woordelijkheid voor dc veiligheid van de Indonesische guerrilla's die nu ver spreid zijn in een gebied van een punt van de Vogelkop tot Merauke. De Indonesische premier deelde voorts in het parlement mee, dat de kosten van de Nieuw-Gumeacampagne en het na tionale ontwikkelingsplan een zware fi nanciële last voor Indonesië blijken te zijn. De grote toeneming van de invoer heeft op de betalingsbalans van 1961 een groot tekort doen ontstaan, ondanks het feit dat een gedeelte van de invoer met buitenlandse leningen werd gefinancierd, aldus Djoeanda. Versobering Daarom en doordat de wereldmarktprijs voor produkten als peper en palmolie daalt „is dc regering gedwongen een versoberingspolitiek op het gebied van de invoer te voeren". Hij verklaarde voorts, dat de Indonesi sche regering tot dusver de inflatie niet tot staan heeft kunnen brengen. „Het indexcijfer voor de kosten van levenson derhoud in Djakarta was eind 1961 en eind maart 1962 in vergelijking met eind 1960 met resp. ongeveer 70 procent en 225 procent gestegen. De regering heeft plannen de belastin gen te verhogen en voorts worden po gingen gedaan om nieuwe buitenlandse markten en nieuwe produkten om te verkopen te vinden", aldus Djoeanda. Een hevige storm heeft woensdag het zuidelijk deel van Japan geteisterd en dood en vernieling gezaaid. Volgens het persbureau Kyodo zijn min stens 24 mensen om het leven gekomen en worden er vijf vermist. De storm ging vergezeld van een hevige stortbui die meer dan 44.000 woningen onder water zette. Duizenden hectaren akkerland stonden blank. Er werd grote schade aan de te velde staande gewas sen aangericht. De aankomst van de prinsessen Irene en Margriet op het vlieg veld Zanderij in Suriname: ter be groeting stond bij het vliegtuig de waarnemend gouverneur van SurinameZ. Ex. A. Currie. (Foto boven). Enkele van de schilderachtig ge klede inwoners van Suriname, die reeds lang voor de aankomst van het vliegtuig met de prinsessen op het vliegveld Zanderij stonden te wachten om een glimpje van de hoge bezoeksters op te vangen. Foto onder). DE GAULLE EN ADENAUER: President de Gaulle en bondskan selier Adenauer achten het wense lijk om de besprekingen over de vorming van een Europese politie ke unie zo spoedig mogelijk en in overleg met hun bondgenoten af te ronden. Dit valt te lezen in een communiqué, gisteren in Parijs uitgegeven. Hierin wordt voorts gezegd, dat beide staatslie den het volledig eens zijn over het Duit se vraagstuk en de kwestie-Berlijn. Zij hopen dat de vraagstukken, verbonden aan Engelands verzoek tot toetreding tot de Europese gemeenschap, zo zullen worden opgelost, dat de opbouw van Europa hierdoor bevorderd wordt. Ade nauers bezoek aan Parijs, aldus het communiqué, zal de banden tussen de landen van Europa en daardoor ook het gehele Atlantische bondgenootschap ver sterken. Beide leiders zjjn verder inge nomen met de vorderingen die de E.E.G. heeft geboekt. Over het Duitse vraagstuk merken de Gaulle en Adenauer op, dat alleen de hereniging van Duitsland in een sfeer van ontspanning en met inachtneming van het recht op zelfbeschikking een werkelijk bevredigende oplossing van dit probleem mogelijk maakt. Beide man nen zijn ervan overtuigd dat de vrijheid en onafhankelijkheid van Berlijn, even als tot nu toe is gebeurd, bewaard kun nen blijven in nauwe samenwerking met hun Britse, Amerikaanse en andere bondgenoten. Veertien landen uit de Raad van Euro pa hebben besloten de strijd aan te binden tegen de piratenzenders. Als aan dat besluit uitvoering zal worden ge geven, betekent dat vermoedelijk ook het einde van Radio Veronica: als im mers het meewerken aan zenders als deze strafbaar wordt gesteld, dan blijft er voor de organisatoren weinig meer over dan de tent maai' te sluiten. Merk waardig waren overigens de reacties in diverse dagbladen, toen bekend werd dat men de piratenzenders op een breed front wil gaan aanvallen. Er waren kranten, die protesteerden tegen de uit drukking „piratenzenders" en voorts waren er schrijvers van ingezonden stukken, die vaststelden dat zij maar wat graag naar Radio Veronica luister den en woedend werden bij de gedachte alleen al, dat deze scheepszender uit de ether moet verdwijnen. Zelf luisteren we nooit naar Radio Veronica, maar we hebben de laatste weken er eens op gelet of we dikwijls te maken kregen met mensen, die wél tot de sympathisanten van deze instel ling behoren. En we moeten erkennen, dat het er heel wat meer waren dan we zo aanvankelijk vermoedden. In een eta blissement, waar we in de middaguren een bespreking hadden, vertelde de ober dat „Veronica" voortdurend aanstond en dat men zelfs sommige uitzendingen op de band opnam „omdat het zo makke lijk was wat plezierige muziek bij de hand te hebben". Diverse taxichauffeurs verzekerden ons, dat hun autoradio uit sluitend op „Veronica" stond, terwijl ook allerlei autobezitters tot de vaste luisterkern van het piratenschip bleken te behoren. En als men dan vroeg hoe men tegenover de reclameboodschappen stond, dan kreeg men meestal een schouderophalen te zien. „Och, die re clame neem-je op de koop toe". Hoofd zaak bleek in alle gevallen, dat men een „lekker achtergrondmuziekje" ter be schikking had. Dit brengt ons bij de vraag: hoe moet in het algemeen bij en met de radio worden gewerkt? Immers, Radio Vero nica vult kennelijk een Hilversums hiaat op. Over de radio nu kan men betogen, dat dit medium in dienst behoort te staan van een hoogstaand cultureel ideaal: zij die zich op dit standpunt stellen, zulen met name een derde pro gramma van een hoog niveau bepleiten. Men kan echter ook een geheel tegen overgestelde mening verkondigen, na melijk dat de radio uitsluitend een ont spanningsfunctie heeft. Diegenen, die deze opvatting huldigen, zullen onge twijfeld een meer dan sympathiek oor deel vellen over de kwaliteit van de Veronica-programma's. Wij geloven, dat beide stromingen recht van spreken en wat meer is recht op uitvoering van hun wensen heb ben. Het is goed dit vast te stellen op dit ogenblik, nu over wogen wordt Radio Veronica aan te pakken. Wij willen er overigens geen misverstand over laten bestaan, dat ook wij van mening zijn dat het hier om een piratenzender gaat. aan welks be staan men liever vandaag nog dan mor gen een einde moet maken. Maar tevens erkennen wij, dat Radio Veronica heeft aangetoond dat er in Nederland een grote behoefte bestaat aan een zender, die oppervlakkige verstrooiingsmuziek uitzendt. Men kan dit betreuren, maar het feit wordt er niet door weggerede neerd. En daarom zullen maatregelen tegen Radio Veronica gepaard moeten gaan met voorzieningen in het eigen omroepbestel. Voorzieningen in het eigen omroep bestel: ze zijn sinds jaar en dag in discussie. Die discussie gaat onder meet- over de commerciële televisie, over de F.M.-zenders, over het derde program ma. In dit debat horen we steeds maar het harde Hilversumse geluid, waarmee Nederland wordt aangepraat dat het „bestel" zo goed is en dat héél Europa ons er om benijdt. Wij van onze kant vonden de kritiek van de V.P.R.O. vo rige week nog niet zo gek: men sprak in deze kring over de „onwrikbare ves ting van ongenaakbare stabiliteit tegen over iedere poging om tot herziening van het bestel te komen". Toch zal die vesting genomen moeten worden. Het geroep om commerciële televisie de noodzakelijkheid daarvan is nog steeds niet aangetoond komt in ons land voor een groot deel voort uit ontevre denheid met het bestel. De* sympathie voor Radio Veronica: alweerdezelfde ontevredenheid over het bestel. De felle discussies rond Gomperts en de VARA over het derde (culturele) programma: ontevredenheid over het bestel. Men zal in Hilversum tot een totaal andere aan pak dienen te komen, waarbij de huidige fans van Veronica even goed aan hun trekken moeten (en bij de stand van de huidige techniek ook kunnen) komen als hun culturele tegenvoeters van het derde programma. De strijd tegen de piratenzenders is uitstekend. Maar laten de vecht jassen géén moment vergeten dat Radio /eronica niet de kwaal-zelf is. maar het symptoon. De kwaal is de vesting-Hil- versum. In naam van de kh'k-luiste- raars, doet open die poort! DRENTE: Dag-forensen Andere forensen cic is dc industrie zo sterk groeid. ge- Twee economische structuren vergeleken (slot) Een vergelijking van de volks tellingen van 1947 en 1960 in Drente en Zeeland dient behalve langs economische ook langs maatschappelijke lijnen te wor den gemaakt. Economische groei heeft zijn effecten op de sociale structuur en de sociale structuur is weer voedingsbo dem voor de economische ont wikkeling. Het is zelfs moeilijk tussen economische en maat schappelijke kenmerken een 10.340 23.091 scheiding te maken. Het bevol kingsregister is daarvan een voorbeeld, omdat het van beide aspecten van het samenlevings verband iets vertelt. De over gang van de economische naar de sociale categorie houden wij dan ook vaag. Een belangrijk sociaal-economisch gegeven is dat over de forensen die ter plaatse of zelfs in dc eigen pro vincie geen geschikt werk kunnen vinden. Een vergelijking tussen de twee provinciën voor 1947 en 1960 is hierbij in tabelvorm gemaakt: ZEELAND: 1947 1960 10.434 17.335 4.709 13.186 Zeeland telde in 1947 anderhalf maal. in 1960 nog één en een derde maal zoveel forensen als Drente. Er is zon der nadere gegevens niet uit te ma ken of dit vooral forensen op lange afstand zijn of niet. Er zijn echter tekenen die er op wijzen, dat men in Zeeland ge middeld verdere afstanden aflegt dan in Drente, wat trouwens zou passen in de meer expansieve Drentse economie. De niet-dagfo- rensen, die dus langer en meestal verder van huis werken namen sedert 1947 in Zeeland met onge veer 8490, in Drente met 6070 toe. Voor de dagpendelaars was dit 6900 respectievelijk 6690. Van deze groep is voor Zeeland be kend dat er in 1960 1820 mannen buiten de provincie werkten. Wij betwijfelen het of dit aantal in Drente zo hoog is. Aan de peri ferie zyn daar minder groeipolen aanwezig en juist in deze provin- Wat de geboorteplaats van de Dren tenaren betreft staat de provincie daar iets meer naar buiten open, omdat 79 pet. er in de eigen provin cie is geboren tegenover 86 pet. in Zeeland. HUISHOUDINGEN EN WONINGEN. Drente telt 83.000 huishoudingen, Zeeland met 9 pet. minder inwoners telt er 85.000. Het verschil dat thans 2000 bedraagt was in 1947 nog 7100. Wat de gezinsverdunning betreft wordt Zeeland dus geleidelijk inge haald. De woning-voorraad, zonder noodwo ningen. liep in Zeeland op van 62.660 tot 80.050, dus met bijna 17.400 en in Drente van 53.640 tot 74.190. dat is met 21.550. De sterkere groei in Drente is natuurlijk veeleer "een ge volg dan een oorzaak van het meer toegenomen inwonertal. Intussen daalde het wat dubieus gedefinieerde statisch woningtekort in Zeeland van 10.000 tot 4900 en in Drente van 11.900 tot 8900. Men zou hier een deel van de bewoners van gestichten (Zie slot pag. 2 kol6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1