VOLGENDE WEEK DONDERDAG STEMMING OVER MAMMOETWET Regeringsgaranties voor bedrijfsleven Paramaribo's jeugd spijbelde om beide prinsessen te zien B.B.C. krijgt een derde t.v.-kanaal STICHTINGSNORMEN VOOR DE KLEINERE GEMEENTEN VERFIJND TWAALF LEDEN NIEUW-GUINEA RAAD TEGEN HET PLAN-BUNKER JAYNE MANSFIELD ONTSLAGEN ARTIESTEN NAAR NIEUW-GUINEA ZO SPOEDIG MOGELIJK NIEUW MIJNREGLEMENT BENNY GOODMAN BLIES 11.000 MOSKOVIETEN HOOFD OP HOL Eén dode en drie ernstig gewonden bij ongeluk Beklimmers van Wilhelminatop vinden bergmeer Klein en arm H' LAGERE N.S.-TAR1EVEN VOOR STUDENTEN DONDERDAG 5 JULI J962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEHANDELING LOOPT TEN EINDE In een gisteren gepubliceerd wit boek der Britse regering wordt ge zegd dat aan de B.B.C. het derde t.v.-kanaal is verleend, dat ook en kele programma's in kleur zal be vatten. Gehoopt wordt medio 1964 te kunnen beginnen. Twee mannen bij aanvaring verdronken Bij een aanvaring; op de Nieuwe 31 ter hoogte van het IJselmondse hoofd zijn gistermiddag; omstreeks «lrie uur twee opvarenden van de vlet „Jan" van Boele-Bolnes verdronken. Het zijn 46-jarige kapitein H. van der Veer de 31-jarige voorman H. Veuger beiden uit Bolnes. Uit het voorlopige onderzoek van de vierpolitie mag worden aangenomen dat het ongeluk te wijten is geweest aan een verkeerde manoeuvre van de vlet, die samen met de „Alvracht 4" in ooste lijke richting stroomopwaarts voer, waardoor de „Jan" plotseling voor de steven van de „Alvracht 4" kwam te liggen en overvaren werd. Van de vijf opvarenden aan boord van de vlet, die geen van allen konden zwemmen wer- de de overige drie door een in de buurt liggend vaartuig van de rijkspolitie te water uit Vlaardingen gered. Geen zilver, maar goud In ons blad van gisteren, woensdag, is abusievelijk vermeld dat Jan Vrijman voor zijn film over de schilder Ivarel Appel de zilveren Beer heeft ontvangen op het filmfestival in Berlijn. Vrijman ontving echter geen zilver nmar goud. De font is te wijten aan een onjuiste mededeling van het persbureau United Press, dat doorg f, dat de Nederlandse documentaire bekroond was met de zil veren Beer. (Van onze parlementaire redacteur*) De Tweede Kamer is woensdag zo snel door de behandeling van de mammoetwet heengeschoten, dat zij er vandaag mee klaar komt. Dat wil zeggen in eerste lezing. Er is zoveel in de artikelen veranderd, dat men eerst nog eens rustig wil nagaan, of er geen fouten zijn ingeslo pen. Daarvoor heeft men volgende week binnenskamers de gelegen heid, waarna op donderdag 12 juli a.s. het wetsontwerp officieel in de Kamer in tweede lezing zal w orden goedgekeurd. Dan zal ook tie commissie van voorbereiding haar oordeel over het wetsontwerp, zoals het dan definitief zal luiden, uitspreken. De com missie bleek ni^t bereid om dat al donderdag 5 juli te doen, omdat sommige fracties zich willen beraden, welke houding zij tegenover de mammoetwet in haar geheel zullen aannemen. Wanneer ook de com missie van voorbereiding haar mening kenbaar heeft gemaakt, zal volgende weck de eindstemming plaatshebben. zetten ook hun handtekening; onder het amendement. Toen liet bij zitten en opstaan in stemming werd ge bracht, bleek dat het grootste deel van de Kamer ervoor was. Slechts enige leden van de fractie der P.v.d.A. waren ertegen. De Kamer heeft zich woensdag vooral beziggehouden met een aantal techni sche en formele kwesties. Er ontstond al dadeljjk verwarring over een amende ment van de lieer Engelbertink van de K.V.P., dat beoogde door een soepeler regeling van de stichtingsnormen voor de kleinere gemeenten en de minder dichtbevolkte gebieden gemakkelijker te komen tot het stichten van scholen van voortgezet onderwijs. Dit amendement zat technisch namelijk niet goed in elkaar. De-heer Engelbér- ting vroeg schorsing van de beraadsla- g', opdat hij en de andere voorstellers van het amendement de gelegenheid zouden hebben het in de juiste vorm te gieten. De voorzitter dr. Kortenhorst voelde daarvoor niets. Integendeel, hij maande tot. spoed aan. Hij voorzag na melijk, dat men met een beetje goede wil nog dezelfde dag zou kunnen klaar komen met de behandeling van de mam moetwet. Wel kreeg de heer Engelber tink gelegenheid nog wat aan zijn amendement te dokteren, maar intussen ging de Kamer door met de bespreking -an andere artikelen. Verfijning Later op cie middag zag de heer En gelbertink in, dat zijn amendement moeilijkheden zou kunnen opleveren, zoals hij het had ingediend. Hij ver anderde hét dus. Dat kwam neer op oen verdere gaande verfijning van de normen voor de stichting van scholen voor voortgezet onderwijs De V.V.D. kreeg hij mee, leden van deze fractie „Onvoldoende garanties" Scherpe aanval op- in Nederland studerende Papoea's Vrijwel alle Papoea-leden van de Nieuw-Guinea Baad die gisteren op de eerste dag van de bespre king van de politieke ontwikkeling in de kwestie-Nieuw-Guinea aan het woord zijn geweest, hebben het plan-Bunker minder of meer beslist van de hand gewezen. Ook baseerden vrijwel alle sprekers hun afwijzing op grond van het feit dat deze voorstellen onvoldoende garanties bieden voor do uitoefening van het recht van zelfbeschikking, dat het hoofdthema was van bijna alle afgelegde verklaringen. Twaalf sprekers kwamen aan hel woord in deze met enige spanning ver beide bespreking, die echter is begon nen in oen uiterst kalme sfeer, zonder veel belangstelling van de zijde van hel publiek. Onder hen was geen enkel Ne derlands lid van de raad, noch een ver tegenwoordiger van do enige politieke groepering die zich tot dusver voor aan vaarding van het plan-Bunker heeft uit gesproken, de Partai Naslonal waarvan de heer E. J. Bonay voorzitter is. In de redevoeringen waren talrijke eisen en suggesties vervat. Een aantal hiervan kwam reeds eerder tot uiting, zoals in schakeling van een Papoea-delegatie bij het overleg tussen Nederland en Indo nesië. het uitnodigen van een commissie der Verenigde Naties om dc situatie in Nicuw-Guinoa ter plaatse te bestuderen en het houden van een volksstemming onder toezicht van de Verenigde Naties. Ook dc uitroeping van een onafhanke lijke republiek Papoea werd als moge lijkheid genoemd. Enige keus „Het is onze enige keus om niet te worden overgegeven aan liet Indone sische kolonialisme", verklaarde on der ineer de afgevaardigde van de Schouten-eilanden li. Mofu, die hier aan toevoegde dat echter eerst dient le worden afgewacht welke resulta ten dc verdediging van «Ie belangen der Papoea's door Nederland zal op leveren. Hij werd hierin gesteund door de heer N. Tanggahma uit Fakfak een van dc Papoea-leden van de raad die dc vorige maand een reis door Afrika hebben gemaakt die betoogde dat „er wel een sterke neiging tot hét volgen van een De Turkse prémier, Ismeti HÜbnu, is getui ge geweest van een verkeersongeluk, Een Amerikaanse legerauto reed in een straat in Ankara een kind aan. In plants van te -stoppen recti de auto door. Dc premier, die vlak achter tic Amerikaanse auto reed, stop te onmiddellijk cn overtuigde zich van de toestand van liet kind. dat slechts licht ge wond bleek te zijn. Premier Inönu stelde de Amerikaanse autoriteit van het gebeurde op dc hoogte. De automobolist. een luitenant kolonel. kon weldra worden achterhaald. OPSCHRIFTEN. De aannemer van het Canyon damprojcct in New Braunfels in de Amerikaanse staat Texas, hoeft een hekel ann pottekijkers die zich te ver wagen. Hij heeft daarom een bordje neergezet met het opschrift: „Voorbij L puilt dreigt gevaar. Overlevenden irdcn strafrechtelijk vervolgd". Opschrift in een verfwinkcl in Brent wood Sn de Amerikaanse staat Missouri: „Het is niet onze gewoonte om kleuren tc mengen voor echtgenoten die geen briefje van moeder de vrouw bij zich hebben" eigen weg bestaat maar dat het zonder sterke leiding moeilijk is voor een ge koloniseerd land om tot vrijheid te ko men". Hy stelde voor een delegatie sa men te stellen uit do 'Nieuw-Guinea Raad voor directe besprekingen met In donesië, met als uitgangspunten: „Wij willen geen oorlog, maar ook geen over dracht aan Indonesië". Evenals enkele andere sprekers deed hij een scherpe aanval op de in Nederland studerende Papoea's die in dc bevoegd heden van de leden van de Nieuw-Gui nea Raad treden door het zoeken van contacten iu Indonesië. „Zij gingen naar Nederland om te studeren en hebben geen enkel recht de belangen van de Papoea's te vertegenwoordigen", zei hij. Op hetzelfde artikel had de heer Roos- jen van dc A.R.P. een amendement in- fediend ertoe strekkende voor het M.A. .O. en het L.A.V.O. het zogenaamde automatisme te handhaven, dat wil zeg gen een op te richten school automa tisch voor subsidie in aanmerking te la ten komen als voor die oprichting vol doende leerlingen krachtens handte keningen van de ouders zijn opgege ven. De Kamer verwierp het bij zitten en opstaan. Voor waren de A.R.F,., de C.H. U. en de S.G.P. Inrichtingskosten Op artikel 73 van het wetsontwerp, be trekking hebbend op de berekening van de vergoeding ten behoeve van gemeen telijke scholen voor V.W.O. en H.A.V.O., was een amendement ingediend door drs. Vermeer van de P.v.d.A., dat be doelde te verwezenlijken, dat ten aanzien van de inrichtingskosten zowel de af schrijvingskosten als de rente worden vergoed en dat voorts de vergoeding voor de inrichtingskosten bij uitbreiding van het schoolgebouw wordt geregeld. Een dei-gelijke regeling ontbreekt name lijk'in het wetsontwerp ten aanzien van deze soorten van gemeentelijk onderwijs geheel. De heer Vermeer was van me ning dat op deze wijze tevens een betere gelijkschakeling van de rijksvergoeding voor het gemeentelijk en bijzonder on derwijs wordt bereikt. Stemmen staakten Bij de stemming over dit amende ment bleek, dat er 59 leden voor wa ren P.v.d.A.. V.V.D.C.P.N. en P.S.P. en ook 59 tegen, zodat de stemmen staakten. Dit betekende dat er vandaag opnieuw over zal moeten worden gestemd. Voor de voorzitter was dit aanleiding om niet het gehele wetsontwerp nog dezelfde dag af te handelen. Aangezien men voor deze stemming toch vandaag bijeen moet komen, kan men rustig de behan deling van de mammoetwet ten einde brengen. Wel besprak de Kamer nog oen aantal artikelen, betrekking hebbend op de be rekening van de vergoedingen, die aan de scholen voor voortgezet onderwijs ge geven zullen worden. De daarbij inge diende amendementen vervielen door vroegere beslissingen of zij werden in getrokken, zodat minister Cals bij stuk jes en beetjes zijn mammoetwet kon binnenhalen, in hoofdzaak, zoals hij zelf geredigeerd had. Woensdagochtend vond in Amsterdam de „kiellegging" plaats van het eerste element van de IJ-tunnel. Op deze over zichtsfoto zien we hoe de eerste twee delen van dit element op hun plaats worden gebracht. De aanwezigheid van vele genodigden en autoriteiten ver klaart het typisch Amsterdamse woord grapje. Twentieth Century Fox Film heeft be sloten geen gebruik te maken van het recht van optie op het contract met de ster Jayne Mansfield. De maatschappij had Jayne Mansfield nog een jaar in dienst kunnen houden. De filmster vertoeft thans in Rome, waar zij opnamen maakt voor de film „Panic Button", die door een onafhan kelijke producent wordt gemaakt Zij heeft reeds zes jaar onder contract ge staan bij Fox. Onlangs werd Marilyn Monroe ook ont slagen door de maatschappij. Toen was de reden dat de ster door veelvuldig niet in {ie studio te komen de film duur maakte. Er werd geen reden gegeven voor het „loslaten" van Jayne Mans- field. Op Nieuw-Guinea Wetsontwerp wordt op korte termijn ingediend Gezien het positieve belang dat de Nederlandse regering hecht aan normale handhaving en voortzet ting der activiteiten van het be- voorradings- en distributieappa raat in Nederlands Nieuw-Guinea, acht de Nederlandse regering be paalde voorzieningen gewenst ten aanzien van de risico's, die momen teel aan deze activiteiten zijn ver- Woensdagmiddag is dr. eerste groep artiestendie in Nederlands Nieuw- Guinea voor de militairen zal optreden, van Schiphol vertrokken. „Weg brengers" waren Willy Alberti met zijn dochter Willeke en hammond- organist Gnus Jansen. Op de foto v.l.n.r. de Wico's, de Marichica's en Frans du Mee. iAdvertentie De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, heeft gisteren op een bij eenkomst op zijn ministerie verklaard, dat hy een zo spoedig mogelijke tot standkoming van een nieuiv mijnregle ment zal bevorderen. De minister toonde zich tevreden over het rapport dat de commissie voor de herziening van het mijnreglement van 1939 heeft aangeboden. By het rapport is een ontwerp-mynreglement met een nota van toelichting gevoegd. Het ont werp omvat S68 artikelen. Minister De Pous zei onder meer dat de commissie er in is geslaagd een syn these tot stand te brengen van de vaak tegenstrijdige belangen die by de win ning van delfstoffen zQn betrokken. Een mijnreglement aangepast aan de technische cn sociale eisen van deze tijd is in dit opzicht van het grootste ge wicht, aldus de minister. Het leek alsof de zaal zou exploderen. De 11.000 Moskovieten die voor het eerste, concert in de slotweek van Benny Goodmans Russische tournee kaarten hadden bemachtigd waren niet tevreden toen na enkele uren de slot-tune was gespeeld. Zij hadden meer willen horen. De koning van de swing had de gevraagde toegiften de zaal in laten dansen, maar zijn muzikale geschenk werd ontluisterd door een plotseling neervallend gordijn. Maar juist toen de ouvreuses door belegeraars onder de voet dreigden te worden gelopen stak Benny zijn hoofd onder het gordyn door en trok oen gezicht van „zullen we nog wat?" De 11.000 brulden instemmend, Goodman bracht zijn klarinet naar de lippen en het handgeklap, voetgestamp en vingergeknip werd hervat. Deze officiële jazztournee iets wat enkele jaren terug nog voor onmo gelijk zou zijn gehouden geschiedt in het, kader van het culturele uitwisselingsprogram tussen Rusland en de Verenigde Staten. Omstreeks kwart voor elf is dinsdag avond op de rijksweg 12 (Den Haag- Utrecht) nabij het verkeersplein Ouden rijn een ongeluk gebeurd dat aan een aannemer uit Montfoort hot leven heeft gekost. Drie personen werden ernstig gewond. Over de identiteit van de slachtoffers en de toedracht van het ongeluk zijn tot dusver geen nadere gegevens be kend. By het ongeluk waren drie perso nenauto's betrokken. De gewonden zijn naar een ziekenhuis in Utrecht overge bracht. De bromfietser H. Cents uit Haarle (ge meente Hellcndoorn) is in de nacht van dinsdag op woensdag overleden nadat hij dinsdagavond frontaal tegen een vrachtauto was gebotst. Dit gebeurde op een onoverzichtelijke bocht van een zandweg in Haarle. Dc heer Cents schoot onder de vracht wagen en werd ernstig gewond naar het r.-k. ziekenhuis in Zwolle gebracht waar hy in de loop van de nacht is overleden. Naar eerst thans bekend is gewor den, hebben drie bewoners van de Baliemvallei in het voetspoor van de ontdekkingsreizigers Lo- renz en Cremers bekend uit militaire onderzoekingsexpedi ties in het begin van deze eeuw in Nieuw-Guinea een succes volle aanval gedaan op de met eeuwige sneeuw bedekte Wilhel minatop. Het zijn de paters Arie Blokdyk en Herman Verheyen en onderwijzer W. Westerink, die te zamen met twee Dani-jongens Winnetou Dabbi en Wa- reken Alao er op 7 juni in slaagden de 4540 meter hoge top via de uiterst steile noordwand te beklimmen. Tijdens voorverkenningen werden onder meer rijstbiikken en flessen gevon den op een hoogte van 4100 meter. Vermoedeiyk zijn dit restanten van bonden, zo heeft de afdeling voor lichting van het ministerie van bin nenlandse zaken medegedeeld. Met het oog hierop zal op korte termijn bij de Staten-Generaal een wetsontwerp worden ingediend, op grond waarvan aan het bedrijfsleven in Nieuw-Guinea de nodige garanties en zekerheden kun nen worden gegeven. Deze garanties zullen betrekking hebben op het molest- en politiek risico dat voor, tijdens en gedurende een zekere tijd na een eventuele statuswijziging van Nederlands Nieuw-Guinea zou kun nen optreden. Bovendien zal de moge- lykheid worden geopend om volgens door de betrokken minister(s) te stel len regelen naar redelijkheid en billijk heid garanties te geven met betrekking tot bepaalde vorderingen op het gouver nement van Nieuw-Guinea, omwisseling, van muntbiljetten ten laste van Nieuw- Guinea daaronder begrepen. Verzekering Het ligt in het voornemen de garanties en zekerheden ter zake van het molest- en politiek risico te geven in de vorm van een door de Nederlandse staat van geval tot geval te verstrekken verzeke ring tegen een evenredige premie, waar bij zal worden uitgegaan van een eigen risico van dc verzekerde van 25 procent voor handelsvoorraden en 50 procent voor de overige bedrijfseigendommen en een jaarlijkse afschrijving van 10 pro cent op opstallen en schepen en 20 pro cent op de overige bedrijfsmiddelen. Engeland aanvaardt kernbepalingen van Euratom-verdrag De Britse minister Edward Heath heeft dinsdag in Brussel de ministers van de landen der Europese gemeenschappen medegedeeld, dat Engeland de onder handelingen over toetreding tot Eura tom in dezelfde geest benadert als die »ver de Britse toetreding tot de E.E.G. „Mij zijn bereid", zo zei hij, „de kern- bepalingen van het Euratom-verdrag, zoals zij zijn, te aanvaarden". In het verdrag zullen alleen de zuiver technische wijzigingen moeten worden aangebracht die bij de toetreding van elk nieuw lid nodig zijn. Elke speciale regeling waarover in de loop der onder handelingen overeenstemming zou wor den bereikt, en blijkens de inleiding van de Britse minister zullen onder neer speciale regelingen moeten worden ;etroffen met het oog op de Britse :ernwapenindustrie, zou men in proto collen bij het verdrag kunnen voegen. de expeditie van de Amerikaanse miljonair Archbold in 1938. Tot gro te verbazing van de bergbeklimmers werden ook drie uitheemse verwil derde honden aangetroffen, vermoe delijk eveneens tot vooroorlogse expe dities behorend. De eigenlijke beklimming nam een vol ledige dag in beslag, waarbij de klim mers werden geplaagd door een striemende hagel en natte-sneeuw- buien. Bij de verdere verkenningen naar de Prins Hendrik-top werd een nimmer op enige kaart aangete kend prachtig bergmeer van flinke grootte aangetroffen. AywwvwwwvwwvwvwwvwWWWWWWWWWWWW\AA/VWVWW\/WWWWW\/\A/W\/WW\/\/WVVWWWWWWVWVWVWWWWWWW\ Het Wereldgebeuren Galareceptie besloot tweede dag van bezoek Het programma van de tweede dag van het bezoek van de prin sessen Irene en Margriet aan Suriname werd al vroeg begon nen. Reeds om half acht bega ven de beide prinsessen zich in gezelschap van de waarnemend- gouverneur van Suriname en mevrouw Currie te voet naar het monument voor de gevalle nen. Na aankomst van het hoge gezel schap werd het Wilhelmus gespeeld. Vervolgens werd de krans door de adjndant-kapitein-luitenant ter zee A. J. de Graaf f, aan de prinsesen overhandigd. Na de lt runslegging werd een minuut stilte in acht ge nomen, waarna de militaire kapel liet Surinaamse volkslied speelde. De dag begon met mooi weer, de palmen rond het monument en de pittoreske waterkant werden dan ook door de zon overgoten. Vele kinderen spijbelden nu de scholen geen vrijaf hadden gekregen. Langs de 300 meter lange weg. die de prin sessen van het gouvernementshuis naar het monument voerde, stonden duizenden toeschouwers, die, aan vankelijk wat verlegen, spoedig dank zij liet spontane optreden van de prin sessen Irene en Margriet in gejuich losbarstten, waarbij vooral de jeugd zich niet onbetuigd liet. Défilé Na de kranslegglng volgde het défilé van de troepenmacht in Suriname en het korps der gewapende politie- Na het défilé, dat ongeveer vijftien minuten had geduurd, begaf het ho ge gezelschap zich naar het gouver nementshuis. Even later verlieten de prinsessen, Irene gekleed in een licht blauwe japon en witte hoed, Mar griet in een roze gebloemde japon niet een roze dophoedje, het paleis om officiële bezoeken af te leggen bij regering en statencollege van Suriname. By het nieuwe gebouw van de mi nisterraad werden de prinsessen ver welkomd door premier Emanuels. In de regeringszaal hadden de prinses sen de gelegenheid voor een praatje met de ministers. Vervolgens werd het statencollege bezocht. Voorzit ter Kraag sprak een kort welkomst woord uit, waarin hy de nauwe ban den tussen Suriname en Oranje me moreerde en wees op de liefde voor het Huis van Oranje by het Suri naamse volk. Niet naar school Toen de hoge gasten het Statenge- gebouw verlieten werden zjj zeer hartelijk toegejuicht door de vele scholieren die er niet aan dacl'.ten om naar school te gaan. Ook tijdens de rondrit door Parama ribo ontmoetten de prinsessen veel hartelijkheid en enthousiasme van de zijde der bevolking. Eerst werd er een bezoek gebracht aan de „cultuurtuin" waar het. ge zelschap in de koelte van de hoge bomen de verschillende cultures van Suriname konden bekijken. De prin sessen proefden van een door de mi nister van landbouw aangeboden ca caoboon. Ondanks alle sombere voorspellin gen bleef het weer meewerken, al scheen de zon soms wel wat te fel. Hulde De autotocht naar de villawyk „Zorg en Hoop" bracht wat verkoeling voor dc drukkende warmte. Vrijwel geheel „Zorg cn Hoop" was op de been om hulde te betuigen. Tenslotte werd. het internaat „Arya Dewaker" bezocht. Hindostaanse da mes in kostbare sari's gekleed, om hingen de nrinsessen met bloem kransen van rozen. Dc prinsessen ontvingen geschenken, waaronder een juwelendoos van Surinaams hout. In de namiddag werd het program ma voortgezet met een lange rijtoer door de stad en een bezoek aan het Surinaams museum, 's Avonds was er een galareceptie op het gouver nementshuis waar ongeveer 600 gas ten aanwezig waren. et is lange tijd mode geweest onder enigermate defaitistisch denkende Nederlanders te praten over Ne derland als een klein landje bewoond door een klein volkje. Deze defaitisten zullen wel verwonderd zijn als ze ver nemen, dat het Nederlandse volk in de Verenigde Naties tot de grotere volke ren behoort. In die organisatie zijn na melijk de laatste jaren zoveel kleine staten opgenomen waar peutervolkjes wonen, dat Nederland in het koor van de groteren moet meezingen. En het aantal kleintjes neemt nog steeds toe. Zo juist zijn er in Afrika weer twee onafhankeiyke staten gebo ren te weten Rwanda en Boeroendi, die binnenkort het Afro-Aziatlsche blok in de Verenigde Naties zullen versterken. Het zijn landjes die elk een paar mil joen inwoners tellen. In economisch qpzicht staan ze heel wankel op de benen. Als onafhankeiyke staten zijn het in feite niet meer en niet beter dan bloedarme wezentjes. Zq be hoorden niet onafhankelijk te zijn. maar een onderdeel te vormen van een veel grotere federatie, waarbinnen wel een gezond economisch leven mogelijk zou zijn. Maar de geestelijke verwarring, die in de vorm van oververhit nationalisme, anti-kolonialisme en politieke onbe suisdheid over Afrika en hier en daar ook nog wel over een stuk van andere werelddelen rondwaart, wil nu een maal met niet minder dan totale onaf hankelijkheid genoegen nemen, ook als er geen basis voor die onafhankelijkheid {n het geval Rwanda en Boeroendi wil- deó de extreem-nationalisten daartoe aangespoord door de communisten en door oververhitte nationalisten in enkele andere Afrikaanse landen allereerst de Belgen weghebben, die tot nog toe deze landen beheerden. Het bleek echter, dat die Belgen voorlopig onmisbaar waren. De beide staatjes hebben geen leger, dat kan zorgen voor de handhaving van de orde als er stammenoorlogen uitbre ken zoals in de Kongo. Ze hebben ook geen „technische" ambtenaren voor het doen functioneren van openbare dien sten en bedrijven, kortom ze zouden bij het vertrek van de Belgen in een chaos geraken. Er is toen gedacht aan de Verenigde Naties. Vooral Afrikaanse en Aziatische volkeren denken graag aan de Verenig de Naties. Ze betalen aan die organisa tie niet of nauwelijks mee, maar ze ver wachten er alles van en ze laten de fi nanciering grotendeels over aan de wes terse volkeren tegen wie hun extreme politici zo fel ageren. De Verenigde Naties echter beschikten voor Rwanda en Boeroendi niet over toereikende kapitalen en over de men sen om deze staatjes te helpen. Net zo min als die organisatie beschikte over de mensen en de kapitalen om de voor malige Belgische Kongo te helpen. Die hulp in de Kongo wordt thans hoofd zakelijk verleend doorde vroegere kolonisators, de Belgen! Daarover praat men uiteraard in ex treem-gezinde Afrikaanse landen zo min mogelijk. Om nu terug te keren tot de Ver enigde Naties: deze organisatie is de laatste jaren een nogal woelig platform geweest van anti-kolonialisme, van anti-westerse gezindheid en van ge brek aan verantwoordelgkheidsgevoel- In 1960 werd in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties een motie aangenomen, waarin de onafhankelijk heid werd geëist van alle nog bestaande trustgebieden en koloniën. Dit onder de leuze, dat elk volk ter wereld rijp is voor de onafhankelijkheid. Helaas bleek al enige malen, dat be paalde volkeren volstrekt onrijp waren voor de onafhankelijkheid en dat zelfs vele volkeren niet of nauwelijks konden bestaan als ze niet met miljarden dol lars, ponden, marken, franken, guldens enz. op de been werden gehouden. Ook is al gebleken, dat de volkeren van het Afro-Aziatische blok zich niet bekom meren om volkeren, die overheerst wor den door andere lieden van eenzelfde ras; maar uitsluitend om volkeren, die leven in een land, dat bestuurt wordt door niet-rasgenoten. Er zitten dus in de anti-koloniale agita tie van de Afro-Aziatische volkeren duideiyke elementen van rassenhaat. Nu is het toch wel onaangenaam en mischien zelfs gevaarlijk, dat die AÖ-o-Aziatische volkeren in de Verenigde Naties het steeds meer voor het zeggen krijgen en dat ze daar on besuisde anti-westerse uitspraken bij meerderheid van stemmen kunnen goed keuren. Elk lid van de Verenigde Na ties heeft één stem. Een Afrikaans staatje met 800.000 inwoners kan even veel invloed uitoefenen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties als een westerse staat met 180 miljoen inwoners en... ook maar een enkele stem. Elk lid kan in de vergadering ook net zolang praten als dat lid zelf wil. De Afro-Aziatische staten slaagden er in de jongste zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties vanzelfsprekend gewijd aan het enige onderwerp waarover ze uitvoerig praten: het anti-kolonialisme tot tien maan den te rekken! Dat wordt straks nog erger, wanneer nieuwe dwergstaatjes tot de Verenigde Naties toetreden. Het aantal leden zal dit jaar groeien tot 110 en daarvan zullen er 55 behoren tot het Afro-Aziatische blok, dat met behulp van de elf communistische landen altijd een meerderheid van 66 stemmen bijeen kan brengen, wanneer het er om agi tatie, rassenpolitiek enz. tegen de wes terse landen gaat. Begin september komt de Veiligheids raad van de Verenigde Naties bij een om te stemmen over de toela ting van de nieuwe landen en verwacht wordt dat die raad en ook de assemblée de nieuwe staten zal toelaten. Dan wordt het dus op het platform van de Verenigde Naties wel een wonder lijke zaak: de arme. achtergebleven landen grotendeels geleid door lieden met weinig politieke ervaring en met laaiende emoties, zullen het grootste woord hebben. De gedachte is dan ook al geopperd, dat er iets gedaan zou moeten worden aan het systeem van stemmen in de al gemene vergadering van de Verenigde Naties. Het is op zichzelf onzinnig, dat een armlastig landje van nog geen miljoen zielen en een land als de Ver enigde Staten van Noord-Amerika elk slechts een stem mogen uitbrengen. Men zou bijvoorbeeld tot waardering van de stemmen naar het inwoneraantal kunnen komen. Tot nog toe voelt de heer Stevenson, vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties weinig voor die stemmenwegery. Biykbaar wil hy met een verandering wachten totdat de zaak flink spaak loopt. Daar wacht de wereld dan maar op! KAMERLID VRAAGT: Het Tweede-Kamerlid nu*. E. G. M. Roolvink (k.v.p.) heeft aan de staats secretaris van verkeer en waterstaat een schriftelijke vraag gesteld betref fende het overleg over de verhoging van de spoortarieven. Hij vraagt of de staatssecretaris bereid is in dit overleg ook de vraag van een tariefreductie voor studenten te betrekken, met com pensatie uit de algemene middelen om het karakter van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen als commerciële onderne ming onverlet te laten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3