HOLS BATAVUS Lot van mammoetwet onzekerder door aarzeling P.v.d.A.-fractie „Snel vorm geven aan politieke eenwording" Geen para-landingen nabij Kaimana KAMER LIET ZICH NIET DOOR EEN DREIGEMENT AFSCHRIKKEN Prof. Oud te bejaard om verkiesbaar te stellen SURINAMERS PRATEN MEE IN TWEEDE KAMER VOLGENDE WEEK Toetreding Engeland tot E.E.G. mag niet vertragend werken Wellicht deze week beslissing over N.S.-tarieven S0RAYA OP DE RACEBAAN Vliegtuigen zochten contact met reeds gelande troepen WOENSDAG 4 JULI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S VORMINGSONDERWIJS ALS OUDERS DIT WENSEN (Van onze parlementaire redacteur) Het lot van de mammoetwet is wat onzekerder geworden, doordat de fractie van de P v.d.A. dinsdag enkele keren van haar aarzeling heeft laten blijken om voor dit wetsontwerp te stemmen, nu daarin enkele bepalingen zk;n opgenomen of eruit zijn verwijderd tegen haar uit drukkelijke zin in. In de eerste plaats zyn het godsdienstonderwijs en het vormingsonderwijs op geestelijke grondslag gedacht moet worden onder andere aan het vormings onderwijs dat vanwege het Humanistisch Verbond gegeven wordt in het wetsontwerp niet volledig gelijk gesteld zijn. En in de tweede plaats verklaarde de heer Kleywegt van de P.v.d.A. op een gegeven ogenblik: „als ook dit amen dement wordt verworpen dan zou deze beslissing zwaar kunnen wegen bij ons eindoordeel over het wetsontwerp". De Kamer liet zich door deze bedreiging niet afschrikken en verwierp het desbetreffende amendement met 66 tegen 72 stem men. Tegen waren de K.V.P., de A.R.P. behalve de lieer Kieft die bij vergissing vóór stemde, de C.H.U. en de S.G.P. Bezwaren Het betrof een amendement van de heer Vermeer van de P.v.d.A., dat wilde vastleggen, dat een school, die buiten het scholenplan wordt opgericht en dus niet voor bekostiging uit 's rijks kas in aanmerking komt, zeker drie jaar zal moeten wachten voordat zij op subsidie aanspraak kan maken, ook als zij be zocht wordt door het aantal leerlingen, dat voor de subsidiëring voor zo'n school minstens moet zijn bereikt. Bovendien verzette de P.v.d.A. zich hef tig tegen een poging van de heer En- gelbertink van de K.V.P. om de nor men voor de subsidiëring van de bijzon dere scholen voor voortgezet onderwijs lichter te maken dan wat hieromtrent in het wetsontwerp is bepaald. De heer Tans van de P.v.d.A. zei hiervan, dat wanneer zijn amendement zou worden aangenomen, dit weer een stuk van de overtuigingskracht van het wetsontwerp zou wegnemen. Kansen tanen Met had de indruk in de Kamer dat en niet zo heel-veel meer moet ge beuren en de aantrekkelijkheid is voor de P.v.d.A. van de mammoet wet af. Aangezien het van het begin af heeft vastgestaan, dat de mede werking van de socialisten onont beerlijk is om de mammoetwet in het staatsblad te krijgen de C.H.U. is er allerminst enthousiast voor en ook de A.R.P. en de S.G.P. staan niet te dringen om het wetsontwerp aange nomen te krijgen begint het er dus op te lijken, dat de kansen van minister Cals. die zijn werkstuk met een voorbeeldige ijver verdedigt, aan het tanen zijn. Eerder op de middag verwierp de Ka mer een amendement van de heer Kley wegt, waarin stond dat godsdienstonder wijs wordt gegeven aan de leerlingen ..wier ouders of verzorgers daartoe de wens te kennen geven". Voor stemden 68 leden en tegen 71 leden, waaronder de K.V.P.de A.R.P., de C.H.U. en de S.G.P. De Kamer ging wel akkoord met een amendement van de heer Kleywegt, dat inhield, dat vormingsonderwijs mo gelijk zal zjjn als de ouders dat voor nun kinderen verlangen. De Kamer aan vaardde dit amendement met 118 tegen 21 stemmen. Tegen het eerste amendement werden vooral van de zijde der K.V.P. bezwa ren geuit. Dr. Albering stelde voor de redactie van het amendement zodanig te wijzigen, dat daarin zou komen dat godsdienstonderwijs - of vormingsonder wijs - op de openbare scholen wordt ge geven, als de ouders of de kerken - of verenigingen op geestelijke grondslag - dat wensen. De ouders dus voorop. De heer Kleywegt voelde hier echter niets voor, met het gevolg dat de K.V.P. te gen het amendement stemde. Russische eis V.S.-troepen uit Zuid-Vietnam De Sowjet-Unie heeft gisteren de terug trekking geëist van alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam, en een Britse nota verworpen, waarin was gezegd dat „de bestaande moeilijkbeden" in Zuid- Vietnam waren veroorzaakt door Noord- Vietnam, dat in communistische handen De Russische eis was vervat in de ant woordnota aan de Britse regering, al dus Tass. Volgens de Russische nota was de terugtrekking van Amerikaanse troepen en van de Amerikaanse militai re missie, „dringend nodig" voor de „normalisering" van de toestand in Zuid-Vietnam. V.V.D.-AFDELING: Uit de voorlopige groslijsten opgemaakt door de afdelingen van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, voor de Tweede-Kamerverkiezingen van 1963 kan worden geconcludeerd, dat staats secretaris Van Houten, alsook de heren Ritmeester, Van Leeuwen en Den Har- tog zich niet meer beschikbaar willen stellen.. De afdeling Zwolle-Zwollerkerspel heeft schriftelijk aan het hoofdbestuur mede gedeeld, de partijvoorzitter, prof. P. J. Oud, thans te bejaard te vinden om nog verkiesbaar te stellen. Op vrijwel alle andere voorlopige groslijsten der afde lingen komen de topfiguren van dej V.V-D. voor, behalve de partijsecretaris, de heer Dettmeijer en vice-premier drs. H. A. Korthals. Daarmede is niet ge zegd, dat de heer Korthals op de duur geen kandidatuur zou willen aanvaar den. Deze aangelegenheid maakt volgens het partijsecretariaat, nog een punt van bespreking uit. Senaat aanvaardt wet op ruimtelijke ordening (Van onze parlementaire redacteur.) De Eerste Kamer heeft dinsdagavond zonder hoofdelijke stemming liet wets ontwerp op de ruimtelijke ordening aanvaard. Minister Van Aartsen ver klaarde, dat deze wet een goed arsenaal van bevoegdheden geeft om te trachten het vraagstuk van de ruimtelijke orde ning in Nederland te regelen. Enerzijds laat deze wee recht wederva ren aan een zekere decentralisatie door het geven van bevoegdheden aan pro vincies en gemeenten lot het opstellen van streekplannen, st ructuur- en be stemmingsplannen, terwijl anderzijds de gelegenheid wordt gesctiapen voor een beïnvloeding door de centrale overheid. Volgens de minister heeft de regering daarom afgezien van de opstelling van een nationaal plan. Wel heeft de Tweede Kamer de mogelijkheid daartoe bij amendement in de wet opgenomen. De minister legde er de nadruk op, dat wil de opzet van de wet slagen, een goed overleg tussen rijk, provincies Het Wereldgebeuren Een beeld van de rumoerige vechtpartij zondag op Trafalgar Square in Londen, waar een groep leden van de Nationaal Socialistische Beweging" de eerste open- luchtbijeenkomst sinds de oorlog hield. Het was er allemaal weer: de leuzen, de banieren (die in grote trekken gelijk waren aan de S.A.-standaard)de anti- joodse toespraken en.... de vechtpartij, toen vele Londenaars, die zich de zege ningen van liet nazidom nog heel goed herinnerden, zich ondanks liet feit dat de politie de N.S.M.-ers moest bescher men met de zaak bemoeiden en ingre pen Wim Bleyenberg op de transferlijst Wim Bleijenberg, de middenvoor van Blauw Wit heeft zich op eigen verzoek op de transferlijst laten plaatsen. De onderhandelingen, die inmiddels gaande waren om de Amsterdammer over te laten gaan naar Go Ahead zijn afge broken. De Amsterdamse ere-divisie. club heeft van RCH, Kruyer overgenomen. en gemeenten strikt noodzakelijk is. Dit geldt trouwens ook voor de samenwer king lussen de ministeries. Wanneer bovengemeentelijke belangen aan de orde zijn, kunnen Gedeputeerde Staten of het rijk via Gedeputeerde Staten aan wijzingen aan de gemeenten geven. Novum in parlementaire historie Over associatie met de E.E.G. Als de Tweede Kamer volgende week waarschijnlijk op 10 juli het wetsontwerp behan delt tot goedkeuring voor Suri name van het verdrag tot op richting van de Europese Eco nomische Gemeenschap en van de aan het verdrag gehechte toepassiugsovereenkomst be treffende associatie van de lan den en gebieden overzee met de gemeenschap, dan zal zij een beeld te zien geven, dat men tot dusver nog niet heeft kunnen waarnemen. Advertentie Adenauer en de Gaulle akkoord President Charles de Gaulle van Frankrijk en do Westduitse bonds kanselier dr. Konrad Adenauer hebben gisteren in Parijs besloten Senatoren achten bouwwet gewenst (Van onze parlementaire redacteur.) De Eerste Kamer heelt gisteren ccn aunvang gemankt met de behandeling van dc nieuwe woningwet, die de plaats gaat Innemen van dc wet van 1001. Vertegenwoordigers van alle fracties toonden zich verheugd over de indiening van dit wetsontwerp, dat in de eerste plaats ten doel heeft de stcdebouwhun- dige vraagstukken aan te passen aan de eisen van de tjjd. De senatoren Kraayvanger (k.v.p.), Mazure (p.v.d.a.) en De Wilde (v.v.d.) betreurden het. echter, dat de regering de totstandkoming van een bouwwet niet nodig achtte, omdat voorschriften omtrent het bouwen in tal van wetten reeds te vinden zijn. De heer Mazure zette daarentegen uitvoerig uiteen, dat dc verantwoordelijkheid en de bevoegd heid van het bouwen onvoldoende vast ligt.. Dit kun in de praktijk zelfs een gevaar zijn voor de veiligheid. De heren Mazure cn De Wilde spraken de hoop uit, dat de gemeenten zullen streven naar unificatie van de technische bepa lingen in hun bouwverordeningen naar het model, dat opgesteld is door de Ver eniging van Nederlandso Gemeenten. Minister Van Aartsen zal volgende week dinsdag antwoorden. KLEUTER VERDRONKEN Wachtmeesters van de rijkspolitie te water hebben uit bet water van de Witxcnkodo te Amsterdam opgedregd het lijkje van de 4-jarige Martinus Sies. Het kind was te water geraakt toen het op een langs de waterkant liggende gasbuis speelde en zijn evenwicht ver loor.. snel vorm te geven aan een poli tiek verenigd Europa. Beide staatslieden zyn het erover eens dat Engeland lid moot worden van de Euromarkt. Ze erkennen evenwel dat moeilijkheden hierover bij het overleg in Brussel, vertragingen kunnen veroorza ken. Het werk aan de Europese eenheid moet volgens de Gaulle en Adenauer 'orden voortgezet, ongeacht of Enge land lid wordï of niet van de E.E.G. De Gaulle en Adenauer hebben gister morgen in het Elysée gedurende bijna twee uur met elkaar gesproken. Het was hun eerste van drie gesprekken tij dens Adenauers zesdaags officieel be zoek aan Frankrijk. Woordvoerders zei den dat het onderhoud geheel was ge wijd aan problemen rondom de Europese eenheid. Adenauer eregast aan een lunch die hem in het ministerie van buitenland se zaken werd aangeboden door pre mier Georges Pompidou. Later op de dag bracht Adenauer een bezoek aan het Louvre, vergezeld van Frankrijks minister van cultuur An- dré Malraux. AANMOEDIGING Tijdens een banket, dat president de Gaule z(jn gast gisteravond in het Ely sée aanbood verklaarde kanselier Ade nauer, dat een verenigd Europa, onge acht dc vorm waarin het tot stand zal komen, niet zal kunnen bestaan zonder vriendschaps- en saamhorigheidsbetrek kingen tussen Frankrijk cn West-Duits- land. Dr. Adenauer zei dit in antwoord op een rede van het Franse staatshoofd, „De toesprmik van de president heeft mjj diep getroffen", aldus de kanselier, „ik zie er een bevestiging en een i moediging in van mijn werk. Zij is te vens een versterking van mijn hoop op steeds nauwer wordende vriendschaps handen tussen Frankrijk en Duitsland en de totstandkoming van een groot en sterk Europa". HET SOP WAS DE KOOL WAARD. Het hooggerechtshof van dc Amerikaan se staat Michigan heeft mevrouw Made- Ion Lindsay uit de stad Lansing vijftien duizend dollar schadevergoeding toe gekend, omdat ze op de markt was ge troffen door een forse bloemkool die de ene koopman dc andere toewierp. FEEST VOOR UW KATI KATTEBROOD SUPERIEUR fijner, voedzamer en lekkerder. Per zakje van 275 gr. f 0.40. ALGERIJE WERD OM 10.38 UUR ZELFSTANDIG Om 10.38 uur Nederlandse tijd verklaarde president de Gaulle Algerije gistermorgen j zelfstandig. Via de Franse Hoge Commissaris in Alge rije deed de president een brief toekomen aan de voor zitter van het voorlopig uit voerend orgaan in Algerije, Fares. In deze brief zei de Gaulle, dat Frankrijk nota had genomen van het resultaat van het referendum Aan 1 juli en het van kracht wor den van de verklaringen van 19 maart 1962. „Frankrijk", aldus de Gaulle, „heeft de onafhankelijk heid van Algerye erkend". „Met heel Frankrijk", zo besloot de Franse president, „doe ik U de beste wensen toekomen voor de toekomst van Algerye". Fares maakte gisteren ook de of ficiële uitslag bekend van het re ferendum. Riera gaat Benfica trainen Benfica, de tweevoudige winnaar van het toernooi om de Europese beker, heeft een nieuwe trainer aangetrokken. Het is de Chileen Fernando Riera, vo rig seizoen trainer van het nationale Chileense elftal, die de komende maan den de spelers van de Portugese club onder zijn hoede zal Zwaartepunt zou liggen in goederenvervoer Het moet- niet geheel uitgesloten worden geacht, dat zeer binnen kort, mogetijk nog deze week, de beslissing van de regering valt over het verzoek tot tariefsverho ging van de Nederlandse Spoor wegen. Formeel is door de N.S. het verzoek gedaan aan de minister van verkeer en waterstaat, die bepaald niet afwijzend staat tegenover het verzoek. Het ver zoek heeft echter, zoals te verwachten was, onderdeel uitgemaakt van kabi netsberaad en met name is er een zeer intensief interdepartementaal overleg geweest eu vermoedelijk nog gaande tussen minister Korthals en minister De Pons. Zoals bekend is de minister van econo mische zaken fel gekant tegen elke ta riefsverhoging in de persoonlijke sector. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk, dat. minister De Pous erop heeft aan gedrongen, de tariefsverhoging zoveel mogelijk te zoeken in het goederenver voer. Naar verluidt zouden de reizigers- tarieven zelfs met uitzondering van abonnementen in het geheel niet ver hoogd worden. Voor de N.S. dringt de tjjd. Elke week, dat gereden wordt tegen het huidige tarief kost tonnen. En het is zeer dr vraag, of de spoorwegen dit jaar noj kans zien zonder verlies te werken. Gesprek achter de schermen over Laos Engeland en de Sowjet-Unie zijn giste ren besprekingen achter de schermen begonnen die de veertienlandenconferen- tïe over Laos in Genève snel moeten brengen tot het formeel neutraal ver klaren van Laos. Malcolm Macdonald van Engeland, Georgi Poesjkin van de Sowjet-Unie, voorzitters om toerbeurt van de Laos- conferentïe, ontmoetten elkaar in het gebouw in Genève waarin de Sowjet- delegatie zetelt. De vfiertienlandenconferentie droeg op haar zitting van maandag beide voor zitters op een formule uit te dokteren die de nog resterende geschillen zal kun nen bijleggen. Een datum voor de volgende plenaire zitting is niet vastgesteld, men ver wacht dat dit zal gebeuren zodra de premier van de nieuwe Laotiaanse coa litieregering, prins Soevanna Phoema, in Genève zal zijn aangekomen. Dit zal naai- alle waarschijnlijkheid vandaag het geval zijn, zodat nog vandaag of morgen een plenaire zitting kan worden geconvoceerd. Koninklijk besluit ingetrokken Ter uitvoering van hetgeen door het Koninkrijk der Nederlanden en de repu bliek der Verenigde Staten van Indone sië ter gelegenheid van de soevereini teitsoverdracht is overeengekomen, is in 1951 een koninklijk besluit versche nen, waarbij een algemeen verlof werd verleend aan Nederlanders en Neder landse onderdanen, niet-Ncderlanders, in krijgsdienst to treden van de repu bliek Indonesië. Dit koninklijk besluit is blijkens het gisteren verschenen staatsblad 233 ingetrokken. De intrekking' van dit k. b. heeft tot gevolg, dat personen, die thans nog in staats- of krijgsdienst van Indonsië zijn en ten aanzien van wie moet worden aangenomen, dat zij de dienst kunnen verlaten, hun Neder landse nationaliteit zullen verliezen wanneer zij zulks nalaten. XAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA WIMBLEDON Ex-keizerin Soraya toont haar bekwaamheid als bestuurster van een skelter op een skelter-racebaan in München, haar tegenwoordige woonplaats. Op de foto: de ex-keizerin in actie op een bochtig circuit. OP T.V. Aan het internationale tennis toernooi, dat thans in Wimbledon wordt gehouden, worden vier rechtstreekse Eurovisiereportap s gewyd, die door de N.T.S. worden overgenomen. De eerste uitzending is vandaag woensdag) van 15.30 tot 17.00 uur. Voor het commentaar zorgt A. C. van Swol. Donderdag, de dag waarop, de halve finales dames-enkelspel* en andere wedstrijden plaatsvinden, wordt er van 15.30 tot 17-00 uur een reportage gegeven, die door W. Duys van commentaar wordt voorzien. De finale lieren-enkel en halve finales in de dubbelspelen worden vrijdag gehouden. Dan wordt er van 14.00 en 17-55 uur een repor tage gegeven, waarbij hot com mentaar weer door A. C. van Swol wordt geleverd- Beide commentatoren komen za terdag van 14.00 tot 17.00 uur in actie. Dit is de dag van de finales dames-enkel, heren-dubel, dames- dubbel en geniengd-dubbel. Dan zullen namelijk tussen de Neder landse kamerleden zitten vijf frac tieleiders van in de Surinaamse sta ten vertegenwoordigde politieke par tijen. Het zyn de heren J. Pengel van de Nationale Partij Suriname, J. Lachmon van de Verenigde Hin- doestaanse Partij en mr. C. Ooft van de Progressieve Surinaamse Volks partij leden dus van de rege ringspartijen benevens van de oppositie de heer I. Soemita van de Indonesische K.T.P.I. en Poetoe van de Nikeriaanse Onafhankelijkheids- party. De heren, die de staten van Suriname hebben afgevaardigd dat behoeven uiteraard niet de fractievoorzitters te zijn, ook andere leden komen daarvoor in aanmerking hebben in de Tweede Kamer vrij vergaande bevoegdheden. Zij kunnen mee be raadslagen en op hen is dan, even als op de Nederlandse kamerleden, de parlementaire onschendbaarheid van toepassing. En zij kunnen, al weer zoals de Nederlandse kamer leden, amendementen indienen. Zij missen echter één zeer belangrijk recht, namelijk dat van medestem men over de zaak die in behande ling is. Toch hebben zij enige invloed op de beslissing over het wetsontwerp. Artikel 18 bepaalt namelijk, dat de daartoe door de Surinaamse staten aangewezen bijzondere gedelegeerde zich voor de eindstemming tegen het voorstel, van de rijkswet kan verkla ren en dan tevens kan verzoeken de stemming tot de volgende vergade ring aan te houden. Indien de Twee de Kamer, nadat de bijzondere ge delegeerde zich tegen het wetsont werp heeft verklaard, dit aanneemt, met een geringe meerderheid dan drie-vijfden van het aantal der uit gebrachte stemmen, wordt de behan deling geschorst en pleegt men na der overleg over het voorstel in de ministerraad. De Surinamers, die volgende week de vergadering der Tweede Kamer zullen deelnemen, zouden het de re gering dus nog lastig kunnen ma ken. Waarschijnlijk zal dit echter niet gebeuren, want na enkele aan vankelijke bezwaren zijn ze het nu wel met het wetsontwerp eens. UW HAAR CORRECT IN MODEL Parade Vorst Konrad bezoekt keizer Karei. Dat waren de woorden waarmee een Zwitsers journalist commentaar leverde op het bezoek van de Duitse bondskanselier Adenauer aan de Franse president de Gaulle. Hoewel Adenauer geen staatshoofd is wordt hem ai het eerbetoon van een staatshoofd gebracht. Hij wordt als een vorst ontvangen door de man, die probeert de glorie van het koninklijke, keizerlijke en republi keinse Frankrijk samen te vatten en te handhaven in onze woelige wereld. Niet zonder goede reden heeft de Gaul le dit statiebezoek van Adenauer laten vallen in de week, waarin Algerije on afhankelijk werd. Hij wilde daarmee aan het Franse volk duidelijk maken, dat Algerije wel goeddeels verloren was gegaan, maar dat hij inplaats daarvan de Duitse vriendschap had ver worven en dat hij daarmee een leidende rol voor Frankrijk had verkregen in het verenigd Europa van de toekomst. Nu wapperen dan langs de Parijse boulevards de Duitse en de Franse vlaggen „broederlijk" naast elkaar. Het volk van Frankrijk krijgt de gele genheid zijn teleurstelling over Algerije te vergeten bij het kijken naar de feest stoet van Adenauer. Helemaal prettig zit dat natuurlijk nog niet bij alle Fran sen. Duizenden kijken nog wat onwen nig naar de Duitse vlaggen en ze zien op het voorhoofd van de „Duitse Michel" nog het litteken van de hakenkruis- wond, maar na een stuk of vijftien be zoeken van Adenauer aan Parijs moest deze „symbolische verzoening" toch ein delijk wel komen. Dus is president de Gaulle naar 't vlieg veld Orly gegaan om Adenauer plechtig te ontvangen. Voorafgegaan door repu blikeinse garden te paard arriveerde Adenauer in het Franse ministerie van buitenlandse zaken, waar hij de sta- tievertrekken kreeg toegewezen. Dins dag werd er gedineerd in het Elysée. woensdag kranslegging bij het graf van de onbekende soldaat, ontvangst in het gemeentehuis, galavoorstelling in de opera, vaart over de Seine. Vrijdag be zoek aan Rouaan, zaterdag aan Bor deaux en zondag aan Reims. Dat bezoek aan Reims zal een merk waardig hoogtepunt vormen, want des morgens zullen de Gaulle en Adenauer een gemengde Frans-Duitse troepenparade aanschouwen op het oefenterrein van Mourmelan en daarna zullen ze de hoogmis bijwonen in de kathedraal, die in de oorlog 1914-1918 grotendeels werd verwoest. In Reims reiken het oude Frankrijk en het nieuwe Duitsland elkaar symbolisch de hand Toch is er bij dat statiebezoek nog iets meer dan alleen maar symboliek en uiterlijk vertoon. Niet minder dan drie grote besprekingen tussen Adenauer en de Gaulle met hun adviseurs, zijn in het reisprogramma voorzien en juist over die- besprekingen is men in Bonn heel wat minder gerust dan over de symbo lische verzoening. Men twijfelt namelijk in Bonn wel eens aan Adenauer. Bondskanselier Adenauer is niet slechts een bejaard, maar ook een nogal wisselvallig man en hg zegt wel eens dingen, waarmee zijn regering in Bonn het niet eens is. Bovendien lijdt Adenauer al jarenlang aan een psychisch complex, dat bestaat uit een heleboel angst vermengd met een dosis respect voor Frankrijk. Zijn grote angst is, dat Frankrijk en Duitsland het nim mer met elkaar zullen vinden en dat dit de Idem zou kunnen blijven van oor logen en tweedracht in Europa. Zo groot is die angst en tegelijk het res pect dat hij aan Frankrijk telkens weer opmerkelijke concessies doet zo dra er sprake zou kunnen zijn van me ningsverschillen tussen Frankrijk en Duitsland. Men vreest daarom in Bonn dat Adenauer bij zijn besprekingen met de Gaulle wel eens meer zal kunnen beloven dan zijn ministers in Bonn wenselijk achten. Blijkbaar om dat te voorkomen heeft men in Bonn al laten weten, dat het be zoek van Adenauer aan Frankrijk stel lig niet het voorspel is voor het smeden van een as Bonn-Parijs. De Benelux- landen en Italië behoeven niet te vre zen voor een komende Duits-Franse overheersing in het Verenigde Europa. Ook is ten stelligste ontkend, dat het bezoek van Adenauer een demonstratie zou zijn tegen Engeland en de Verenig de Staten. Wat het dan wel is, zegt men in Bonn niet, maar het gaat toch wel over de samenwerking binnen Euro pa en voornamelijk over het geven van gestalte aan een gemeenschappelijke Europese politiek. President de Gaulle, die precies even eenzaam staat in Europa als hij staat in zijn Franse vaderland, zal stellig een schema voor Europese politieke samen werking aan de orde stellen in öe hoop daarvoor de medewerking te krijgen van Adenauer. Vervolgens zal de Gauile met behulp van Adenauer zijn denkbeelden op het stuk van een „Europese politiek" willen op.dringen aan de Benelux-landen, Italië enzelfs Engeland. Dat zal de hardnekkige generaal de Gaulle stellig proberen zolang hij aan de macht blijft in Frankrijk en niemand weet hoe lang dat zal zijn ofhoe kort! VOLGENS OFFICIËLE MEDEDELING: De Indonesisché vliegtuigen, die vorige week donderdag op klaar lichte dag in de buurt van Kaima na boven het gebied van westelijk Nieuw-Guinea vlogen, hebben geen parachutisten afgeworpen. is gisteren medegedeeld in een te Hollandia uitgegeven communiqué. „De op 29 juni gemelde activiteit in de lucht- in de omgeving van Kaiiuana blijkt niet te hebben bestaan uit een landing van Indonesische parachutisten. (Advertentie) Wel vlogen donderdag Indonesische Mitchell bommenwerpers-verkennings vliegtuigen boven dit gebied die waar schijnlijk getracht hebhen contact te verkrijgen met reeds eerder gelande pa rachutisten", aldus deze mededeling. Zaterdag werd officieel bekend ge maakt dat een aantal grote vliegtuigen nabij Kaimana was gezien diej naar kon worden aangenomen, parachutisten hadden afgeworpen, en dat geëigende maatregelen waren getroffen om deze groep te liquideren- Sporen „De waargenomen verse sporen bleken afkomstig van een reeds in mei ge lande groep para's die bij nadering van een Nederlandse patrouille was verdwe nen en waarvan sindsdien elk spoor was verloren", zo luidt liet communiqué verder, waarin het bericht over een nieu we landing by Kaimana werd tegenge sproken. Reeds maandag bestond te Hollandia onzekerheid over de juistheid van dit bericht. In de dagelijkse officiële mededeling werd met geen woord gerept over acties van Nederlandse strijdkrach ten in dit gebied, en het werd bekend dat de Nederlandse patrouilles rond om Kaimana er niet in geslaagd wa ren nieuw gelande r~"achutisten te ontdekken. Geen contact Vernomen wordt voorts dat liet hoogst onwaarschijnlijk is dat de Mitchells er de vorige week donderdag in geslaagd zyn contact te krijgen met de parachu tisten die zich in de omgeving van Kai mana bevinden. De Nederlandse pa trouilles, die dit gebied nauwkeurig af zoeken, hebben noch valschermen ge- onden, noch containers waarmee voor raden zouden kunnen zyn afgeworpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5