„D en D" waken over het Veerse Meer Noordwester blaast tenten dicht BILT 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Chefarine 4 STREEKVERVOER WALCHEREN HAD BIJZONDER GOED 1961 VLAG IN TOP OP KWEEKSCHOOL ALMANAK Schouwse C.B.T.B. naar Scheldemonden EXAMEN H.B.S.-A KAPELLE-BIEZELINGE MAAKT PLAATS VOOR 700 WONINGEN Vlissinger viel van steiger in Zuid-Sloe ZEEUWS TIJDSCHRIFT MET EEN STERK DOCUMENTAIRE INSLAG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 JULI 1962 Een triest en helaas Zeeuws beeld van een zo mer, die ons enkele weken geleden bijna het miezerige voorjaar deed vergeten. Tenten op een Walchers kampeerterrein, aan de voet van de duinen tussen Vlissingen en Dishoek. Geslo ten tenten op een winderig, koud en verlaten kampeerterrein. De kampeerders: niet naar het strand, maar zo nemen we aan naar de stad, gevlucht naar de geborgenheid van een museum, een koffiehuis. Maar vannacht is er weer in die tenten geslapen. Brrrr En als we de strandverwachting van onze weer kundige medewerker moeten geloven, en dat moeten we wel, is het al niet veel beter. „Nog een te krachtige tot harde wind uit noordweste lijke richting met te koud juliweer. Een enkele bui afgewisseld met opklaringen. Koude periode duurt voor de zomer ongewoon lang". Nu maar hopen op de vooruitzichten, die ons enige stabi lisatie in de tweede helft van de week beloven. En dankbaar zijn, als daarmee niet een stabili satie van de bestaande toestand wordt bedoeld. (Foto P.Z.C.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I Een belangrijke ontdekking op ge neeskundig gebied is„synergismus" Hiermede wordt bedoeld de weder zijdse versterking van verschillende geneesmiddelen. De vier middelen verenigd in Chefarine ,»4" - elk af zonderlijk al beroemd - werken te zamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen Tegen pijn en griep. Geschikt voor een gevoelige maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. 20 tabletten f 0.80, 40 tabletton i 1.50, 100 tabletten I 3.50 VERSLAG OVER AFGELOPEN JAAR Notaris R. Batten, de voorzitter van het bestuur van de christelijke kweek school te Middelburg, heeft maandag de vlag gehesen op de nieuwe in aanbouw zynde christelijke kweekschool aan de Oosterscheldestraat in de Stromenwijk. Die dag hadden de bouwers het hoogste punt bereikt. Dit heuglijke feit werd opgeluisterd door de aanwezigheid van de bestuurs leden, waarnemend directeur N. Ver boom en zijn personeelsstaf, alsmede door de leerlingen, die voor deze gele genheid vrij hadden gekregen. Niet al len vrij, maar ook een traktatie, dié het schoolbestuur bij het bouwpro- ject voor de aanstaande onderwijzers en *VVAAA/W*AAAAA/\AAAAAAflAAAAAAAAA/VV\AAAAAA'\AAAAAAAAAAAAA'V/*AAA/\AAAAAAAAAAAAAAAAAA^AAAAAAAAA/\A/WV\A/\AAAAAAAAAAaAAAAAA/\A/V\AAAAAAAfU Onderwijzeressen had klaargezet. Wanneer de weersomstandigheden geen roet in het eten zullen gooien, kan de nieuwe kweekschool volgend jaar om streeks deze tijd in gebruik genomen worden. IR. FEUUS BENOEMD BIJ „DE WILHELMINAPOLDER" Ir. P. M. Felius, de adjunct-directeur yan het Proefstation voor de Fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp, heeft een functie aanvaard bij de maat schap „De Wilhelminapolder". Bij de maatschap zal hij de leiding ter hand nemen van de exploitatie van het fruitteeltbedrijf in de Wilhelminapolder. In verband hiermee necft hy met in gang van 1 juli a.s. ontslag gevraagd als adjunct-directeur van het Proefsta tion het bestuur heeft dit verzoek in gewilligd. Tot zijn opvolger werd be noemd ir. G. S. Roosje, die reeds bijna tien jaar op het Proefstation te Wil helminadorp werkzaam is als weten schappelijk onderzoeker, gedetacheerd door het I.P.O. De benoeming van de heer Roosje tot adjunct-directeur is per 1 augustus a.s. VOOR VOORZIENINGEN AAN STATENZAAL 4150 Zoals bekend'zullen de provinciale sta ten van Zeeland de statenzaal kunnen blijven gebruiken voor vergaderingen tijdens de herbouw van het laatste deel der .Middelburgse abdijgebouwen. Er moeten echter diverse voorzieningen worden getroffen, zoals een garderobe in de hal, een dienkcuken en toiletten in een tydelyke aanbouw. De kosten van deze voorzieningen worden globaal ge raamd op 4150. De publieke tribune zal tijdelijk niet kunnen worden gebruikt en het publiek, dat de vergaderingen wil bijwonen, zal in de vergaderzaal plaats moeten nemen. Dividend bepaald op acht procent De gang van zaken is in 1961 bij zonder goed geweest voor de N.V. Streekvervoer Walcheren, aldus deelt de directeur mee in zijn jaar verslag. Enerzijds stegen de op brengsten onder meer ten gevolge van de voor het autobusvervoer uitermate gunstige weersomstan digheden, anderzijds is het moge lijk geweest om tot een aantal kos tenbesparingen te geraken, waar van er enkele overigens een tijde lijk karakter hadden. In de aan deelhoudersvergadering, die dins- dag in het kantoor te Middelburg gehouden werd, is het winstsaldo' van 141.462,15, verhoogd met de onverdeelde winst per 1 december 1960, groot 896,55, op voorstel van de raad van commissarissen als volgt verdeeld: 8 procent divi dend 60.000, een dotatie aan de algemene reserve van 80.000, een dotatie aan de personeelsvereni ging van 750, waarna 1608,70 overgebracht zal worden naar de nieuwe rekening. De totale vervoersopbrengst bereikte met 1.374.100 een hoogtepunt, dat na de oorlog alleen in 1948 1.838.000) werd overtroffen. Tot de vermeerdering van deze opbrengst hebben vrijwel alle activiteiten bijge dragen. Ten opzichte van 1960 stegen de totale ontvangsten met 6,9 pro eent; op de lijndiensten bedroeg deze stjjging 5,9 procent en by het toer- wagen- en groepsvervoer respectie velijk 11,9 en 6,7 procent. In het kader van de zomerdienstregeling was het mogelijk om met het in het be drijf aanwezige aantal autobussen de frequentie op de ringlijn iets op te voe ren. De opbrengst van deze lyn steeg met 7,7 procent en het aantal vervoerde reizigers met 6,7 procent. De per 1 fe bruari ingevoerde tariefsverhoging op de stadsdienst in Vlissingen had tot ge volg, dat op deze lijn voor het eerst sinds 19o6 weer een voordelig resultaat kon worden bereikt. De gemiddelde reisafstand op de in terlokale lynen bedroeg 8,3 km tegen 8 km precies in 1960. De revaluatie van de gulden had een nadelige in- De uitvoering van de dienstregeling on dervond, vooral in de seizoenmaanden, veel hinder van de vertragingen die ont stonden door de verkeersopstoppingen bij de te smalle Stationsbrug te Middel burg. Het gevolg was onder meer, dat de reizigers hun trein- en busaansluitin- gen misten. Het ziet er, aldus de direc teur in zyn verslag, helaas nog niet naar uit, dat voor dit uitermate hinderlijke verkeersprobleem binnen afzienbare tijd een bevredigende oplossing wordt ge vonden. Her verzoek van de directie om des noods by wijze van proef en alleen gedu rende het zomerseizoen de zogenaam de werkweg, die Vrouwenpolder-strand met de dyk verbindt, te mogen bèryden, werd helaas door' de Deltadienst van rükswaterstaat afgewezen. Hierdoor moeten volgens de directie het centrum van Vrouwenpolder en het strand een goede verbinding missen, terwyl vooral des zomers vele (vakantie-)reizigers ge dupeerd worden. De vernieuwing van het wagenpark vond verdere voortgang. Op 31 decem ber bestond het wagenpark van het Streekvervoer uit 29 autobussen, terwijl er aan het eind van het jaar 8 in hestel ling waren. Afgelegd werd in totaal 1.964.700 kilometer, dat is gemiddeld 67.800 per bus tegen 62.000 kilometer in 1960. f Advertentie) Leeuwse Paraat Het is voor de soms zo argeloos voortlevende burger toch een hele geruststelling te weten, dat er ingespannen geviaakt wordt over zijn veiligheid. De burger beseft het niet altijd. Laten we eerlijk blijven, soms gaan er dagen voor bij dat men zich het bestaan van een politiekorps nauvjelijks reali seert, maar dan ineens, béng, vjorat het ons weer duidelijk. Dat was gisteren nog heel sterk het geval, toen het kleine, blauwe politie-auto'tje met loeiende sire ne en fel flikkerend knipperlicht Vlissingen doorkruiste, waar no dig dwars tegen het éénrichtings verkeer in. „Moord",' dachten wij. JU oord, brand of doodslag, maar gewaakt wordt er. Dat zie je maar weer". Het was ook zo. Nee, niet dat er sprake zou zijn gevjeest van moord, brand of doodslag, maar dat er gewaakt vjerd. Dat de po litie paraat was. Op de bres voor de veiligheid van de burgerij. In dit geval in het bijzonder voor die van een bejaard vrouwtje, dat och arme haar woning niet meer binnen kon. Ze had de sleu tel verloren en ze dreigde in pa niek te raken. En al mogen we ons dan in Vlissingen niet beroe men op het bezit van een „vijf maal acht", zoals Amsterdam die kent, paraat zijn we viel. Com pleet met mobilofoon, sirene en knipperlicht om binnen de kortst mogelijke tijd in te grijpen, waar en waarvoor dat nodig mag zijn. Kortom, ook oma kan op de po litie rékenen. Veel hinder Reizend Volkstoneel naar Middelburg Het Reizend Zeeuws Volkstoneel, de win naar van 't Zeeuws Landjuweel 1961-'62, zal op dinsdag 17 juli a.s. desavonds om half negen in het openluchttheater Toorenvliedt te Middelburg een opvoe ring geven van het toneelstuk „Nacht vo] vergissing" van Olivier Goldsmith. Parachutist uit Middelburg sprong bij Stockholm Een twaalftal leden van de Eerste Nederlandse Parachutistenclub, onder wie de Middelburger F. W. Teurlings, heeft in Zweden een springdemonstratie gegeven met een Fokkcr-Friendship. De demonstratie werd gegeven op uitnodiging van de Fokkerfabrie ken met als belangstellenden autoriteiten van de Zweedse lucht macht. die interesse heeft voor de betreffende vliegtuigen. De Zweedse luchtmachtexperts wa ren enthousiast over de resulta ten, die de Nederlandse parachu tisten bereikten. De heer Teur lings cn zyn collega's sprongen binnen de 14 sec. uit de machi ne. De eerste dropping slaagde zo goed, dat de Nederlandse para chutisten in tegenstelling tot de aanvankelijke bedoelingen geen tweede sprong meer hoefden te maken. De demonstratie werd gegeven op het Zweedse vliegveld Ska Edeby bij Stockholm gedurende een 4- daags verblijf van de Hollandse springploeg in Zweden. Zestig land- en tuinbouwers van Schou- wen-Duiveland, allen lid van de gewes telijke afdeling van de C.B.T.B., hebben dinsdagavond tussen de buien door hun traditionele excursie raar het land- bouwproefbedrijf „De Scheldemonden" te Bruinisse gemaakt. De belangstelling was groter dan andere jaren, toen de bedrijfsleider, de heer L. by de Vaate, het gezelschap tegen half acht in de schuur begroette. Daar kregen de boeren en tuinders uit alle delen van het eiland een toelich ting op de nieuwe teeltwijze van sui kerbieten rnet de precisie-zaaimachine. Het voordeel daarvan is, dat de bieten niet meer met de hand behoeven te wor den gedund, wat een enorme arbeidsbe sparing oplevert. Op he* ogenblik wor den er op het Bruininser bedryf met deze methode proeven genomen. Het on derwerp is de laatste jaren in Zeeuwse agrarische kringen druk besproken: be- drijfsstudiegroepen en verenigingen voor bedrijfsvoorlichting hebben zich er mee bezig gehouden. Dinsdagavond konden de Schouwse C.B.T.B.-ers nu in de praktijk zien wat er voor deze nieu we teeltwijze een eclangrijk onder deel ervan is de onkruidbestrijding komt kyken. Andere leerzame aspecten van de excursie naar „De Scheldemon den" waren het rassenonderzoek en de bemestingsexperimenten. Op het proef- bedryf worden acht gewassen geteelt en ieder daarvan telt vele tientallen va riëteiten. Regen vergezelde de C.B.T. B.-ers op hun tocht langs de proefvelden ln de polder van Bruinisse, toen zy daar de resultaten van de verschillende soor ten bemesting bekeken: de velden, waar kunstmest, stalmest, grondbemesting en combinaties van dit drietal waren ge bruikt. Alles byeen was het weer een geslaagde oriëntatie. De C.B.T.B.-leden hebben hun licht opgestoken over nieu we technieken, die in Bruinisse op hun waarden worden getoetst en in de toe komst ook op de bedryven zullen wor den toegepast. Aan het. St.-Willibrordcollege te Goes zijn voor h.b.s.-A geslaagd: D. Diender, H. Franken, J. Huige, J. Kriiger en Y. Siebels, allen Goes, M. Martens, Hans- weert, C. NJjsten, 's-Hecrenhoek, E. de Jong, Heinkenszand, M. Castenmiller en J. Debr^uwer, beiden Middelburg, A. Brandes en G. Geers, beiden Vlissingen. Afgewezen: geen. TWINTIG HECTARE GROOT „Groot, maar zeker niet te groots" Een byzonder snel groeiproces, alsmede enkele door Ged. Staten afgekeurde op de toekomst gerichte uitbreidingsplan nen hebben de gemeente Kapelle ge noodzaakt met een gewyzigd uitbrei dingsplan in onderdelen te moeten ko men. In de dinsdagavond gehouden raadsvergadering werd hierover uitvoe rig gesproken, waarby ir. Wesseloo uit Bussum als ontwerper aan de hand van een situatie-tekening uitvoerig van voorlichting diende. Het plan, dat voor al in een grote uitbreiding van het dorp Biezelinge voorziet, bestrijkt samen met de uitbreidingen voor het plan Kapelle een oppervlakte van ruim twintig ha. Het gehele plan zal plaats bicden aan zevenhonderd woningen. Burgemeester H. G. van Suyiekom, die sprak van een grote, maar zeker niet te grootse opzec, zei dat na de behandeling' van het uitbreidingsplan in hoofdzaak er ook gewerkt zal worden aan het ontwer pen van een structuurplan. Ook ir. Wes seloo achtte een structuurplan van gro te betekenis, omdat er volgens hem dan logischer gedacht kan worden over ex ploitatie-opzet. In zijn toelichting zei lurgemeester Van Suijlekom, dat de grootte van de plannen gezien moeten vorden in het licht van de groei der ge meente. Daarbij is er vooral gekeken naar welke kant men het beste met de uitbreiding zou kunnen gaan, waarbij de belangen als tuinbouwstreek zeker als richtsnoer hebben gediend. Sprekend in het algemeen over gemeen- teiyke uitbreidingen, zei ir. Wesseloo, dat men er ook in Kapelle voor zal moeten waken, dat het geen plezier- woongemeente gaat worden. Het zoeken naar een rem om hen, die alleen econo misch met de gemeente zijn verbonden toe te laten achtte hy wel op zijn plaats. GLASCULTUUR Op de vraag ,van de heer J. de Jager (a.r.) of het niet mogelijk zal zijn het Alexander-poldertje in de plannen op te nemen voor concentratie van de in de gemeente op gang komende glascultuur zei ir. Wesseloo, dat dit in het plan in hoofdzaak zeker zal kunnen. Burgemeester Van Suijlekom kon hierop meedelen, dat er in die richting al ge werkt wordt in samenwerking met ker- keiyke instanties en de burgerlijke in stelling voor maatschappelijke zorg, die samen over vele hectaren grond beschik ken, die men hiervoor gedeeltelyk wi! bestemmen. Een ander belangrijk besluit, dat dt raad kreeg ie nemen, was het voorstel tot herziening van de verkoopprijzen van de nog onverkochte bouwgrond. E. en w. hadden gemeend dit te moeten doen teneinde de pryzen op een tussen- niveau te brengen en tevens enige reser ve te kweken voor de nieuwe exploita- tiegebieden. Deze prijzen, die tot nog toe varieerden van 7,50 tot 10 per vier kante meter zullen nu met 3 omhoog gebracht worden, De reserve die men niermee wil verkrijgen zal 20.544 be lopen. Voor de nieuwe bouwplannen de P.ondweg tussen Goesestraat en Oost straat, alsmede die voor Biezelinge, zullen de bouwprijzen zeker niet bene den de 17 komen te liggen. (Advertentie) Haags gerechtshof verzwaarde straf tegen Middelburgers Het Haagse gerechtshof heeft de Mid delburgse loswerklieden A. van P en J. G. van A. in verband met diefstal in ver eniging veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Middelburgse recht bank had hen veroordeeld t.ot J jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen dit vonnis tekenden Van P. en Van A. beroep aan bij het Haagse ge rechtshof. De advocaat-generaal had, gezien het strafblad van de verdachten, verzwaring van de straf tot 1 jaar en 6 maanden geëist. „De Steltkluut" op excursie De vogelwacht „De Steltkluut" zal aan staande zaterdag een uitstapje maken naar de Braakman. Door het koude en late voorjaar konden de zangexcursies niet doorgaan en de gebruikeiyke wan deling rond het Groot Eiland moest dit jaar ook achterwege blijven, omdat geen toestemming werd verkregen het: gebied te betreden. Het bestuur dacht er daarom goed aan te doen een excursie in de Braakman te organiseren, omdat het aantal en de soorten vogels daar weinig afwyken van die op het Groot Eiland. Tijdens deze excursie zal een schorrcnwandeling ge combineerd worden met een bezoek aan de polder. (Slot van pag. 1) onze bedoeling niet geweest een oogstbaar gewas uit te zaaien", ver klaarde ir. Smid. De dienst van ir. Smid beraadt zich mo menteel nog over maatregelen voor de drooggevallen plaat tussen Veere en Kamperland, namelijk de Haringvreter. Hier komen nog zandverstuivingen voor. „Het ligt in de bedoeling hieraan iets te doen, in dezelfde geest als voor de Schotsman en De Ruyterplaat", al dus de ingenieur van de Domeinen. Afkalven Een geheel ander hoofdstuk in de nog jonge geschiedenis van het Veer- Dinsdagmiddag om twee uur heeft de 37-jarige heer D. P. Antheunisse uit Vlissingen bij de werken in het ZuTd- Sloe, toen hij bij het stellen van een be- tonbekisting het evenwicht verloor, een val gemaakt van enkele tientallen me ters. Het ongeluk is byzonder goed af gelopen; hoewel de heer A. met een rug blessure naar het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen moest worden overge bracht, was zyn toestand gisteravond uitstekend. Hij zal enkele dagen ter ob servatie in het ziekennuis moeten 'blij ven. Bij het ongeval verleende dokter P. J. Brons uit Nieuw- en St-Joosland eerste hulp. Gemeente Nieuwland koopt bouwgrond .De gemeenteraad van Nieuw- en Sint- Joosiand heeft in zijn vergadering van maandagavond besloten tot aankoop van bouwgrond in het uitbreidingsplan. In totaal gaat liet om 6720 vierkante me ter grond aan de Wilhelminastraat, die voor 21.910 zullen worden gekocht van de wed. De Visser van Leerdam. Op deze grond kunnen 73 woningen worden gebouwd. Op advies van Bouw en woningtoezicht op Walcheren stelde de raad de uitgifteprijs van de grond in het uitbreidingsplan tevens vast op 15,10 per vierkante meter. Naar aanleiding van dit aankoopvoor- stel van burgemeester en wethouders vroeg het P.v.d.A.-raadslid dc heer C. van Nimwegen, hoe de gemeente aan liet benodigde geld komt voor deze aan koop. Burgemeester mr. F. S. K. J. Graaf van Randwyck zei hierop, dat hiervoor een kaageldlening zal worden aangegaan. In verband met het besluit om deze grond aan te kopen, werd ook overgegaan tot een vierde wijziging van de begroting 1962. Eveneens stelde de raad een definitief besluit tot onteigening van tuingrond aan de Molendijk vast. Dit besluit tot onteigening zal éénentwintig dagen ter visie worden gelegd voor de ingeze tenen, waarna het zal worden gezon den aan Ged. Staten van Zeeland, die het ter goedkeuring aan de Kroon zul len voorleggen. "Verder verleende de raad eervol ontslag aan mej. M. H. C, van Geel als onder wijzeres aan de o.l. school met ingang van 1 oktober a.s. en werd afwijzend beschikt op een subsidieverzoek van de stichting militair vormingscentrum en van. de Nederlandse federatie voor be jaardenzorg. Voorts stelde de raad de nieuwe jaarwedde-verordeningen voor het gemeentepersoneel conform de rijks regeling vast. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Knuyt (p.v.d.a.) b. en w. stappen te nemen om tot verbreding van de Kortweg tc kun nen overgaan. De heer Knuijt noemde verbreding van deze weg noodzakelyk, omdat het autoverkeer door deze straat steeds meer toeneemt. De heer C. A. Polderdyk (g.b.) zou verder graag de wyzers van de toren verguld zien, zo dat men beter zien kan hoe laat het is. EXPOSITIE IN ZIERIKZEES „BREEDE BRUG" VERLENGD Gezien de grote belangstelling in de ga- lcry „De Breede Brug" aan het Zierik- zeese Havenpark heeft de Stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars beslo ten om haar zomerexpositie daar nog twee weken te „prolongeren". Zoals men weet heeft de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dyckmeester op 7 juni deze kunstsalon van de twee Schouwse schilders Jan Jongschaap en Peter van Veelen in het markante heren huis aan het I-ïavenpark officieel ge opend. Het is de bedoeling, dat „De Breede Brug" dit zomerseizoen perma nent exposities huisvest. De eerste ls die van de Zeeuwse Beeldende Kunstenaars. Twaalf leden en als gast de Zonnemairse onderwijzer Van Veelen hebben er in to taal 69 werken bijeengebracht: schilde rijen, tekeningen, etsen, beeldhouwwerk en keramiek. De initiatiefnemers van „Dc Breede Brug" hebben in de afgelopen maand zo veel bezoekers onder de bewoners van het eiland en de toeristen genoteerd, dat de start-tentoonstelling er nog tot 15 juli aanstaande zal zijn te bezichtigen. Verbinding Gent-Rotterdam In de beschouwing over de Belgische gegevens voor de Wcsterschelde-oevcr- verbinding, gepubliceerd in ons blad van gisteren, dinsdag, is de naam van de auteur weggevallen. Het artikel was ge schreven door drs. M, C. Verburg, dc di- j recteur van het E.T.I. voor Zeeland. se Meer is het afkalven van de voor landen en eilanden tengevolge van de golfslag. Ir. Hofker van de Delta dienst ziet dit niet zo somber in. „Op sommige plaatsen lijkt het ernsti ger dan het in werkelijkheid is. Afkal ving van een zandplaat vlak naast diep water is onvermydelyk. Een verdedi ging zou te kostbaar zijn," merkte hij op. ..Volgens ir. Hofker moet de natuur eerst zijn werk doen in zo'n geval. Als tengevolge van afkalving eenmaal een ondiep gedeelte is verkregen, kan men gemakkelijker maatregelen nemen, die clan veel minder kostbaar zijn. De waterstaatsingenieur was het er ech ter over eens, dat zo langzamerhand wat gedaan moet worden aan verschil lende plaatsen, waar afkalving is waar- igenomen. Hij noemde de afkalving over het algemeen echter niet verontrustend. „Het valt beslist wel mee," was zijn me ning. Het feit echter, dat zandverstuivingen optreden en dat afkalving der voorlanden en eilanden van het Veerse Meer voor komt, zet kracht by aan het pleidooi van de A.N.W.B., die de minister van verkeer en waterstaat heeft verzocht ten behoeve van de recreatie en bepaal de voorzieningen in het Deltagebied 1 tot 2 procent van het jaarlijks budget voor de Deltawerken uit te trekken voor dit soort zaken. Geslaagde „inklimming" van brandweer Bergen op Zoom Een portemonnee met geld en een huissleutel, heeft dinsdagmorgen een huisvrouw te Bergen op Zoom de politie en de brandweer voor problemen geplaatst. De huis vrouw, omdat zy haar woning in de Stationsstraat niet meer bin- nenlcon, waar haar baby lag te slapen; dé afdeling gevonden voorwerpen van de politie, omdat zich hier nog geen eerlijke vinder had gemeld; de brandweer, die tenslotte voor de oplossing moest zorgen. Deze deed dit door met behulp van een ladder de woning binnen te klimmen, waarna het leed vlug was geleden. Vooral toen bleek dat dé baby van al de ze consternatie niets had gemerkt en nog rustig lag te slapen. Al leen de portemonnee bleef zoek... IN BRESKENSE HAVEN Fransman besteelt vriend op vakantie De vakantie van twee Fransen is dins dag in Breskens tot een plotseling einde gekomen, toen één van hen degene, met wie hij op een jacht een vakantie in Europa zóu doorbrengen, hem beroofde van een aanzienlijk bedrag aan geld en van een aantal sieraden. De 20-jarige Jacques C., een vroegere parachutist, uit Parys, wilde met de buit via Roosendaal naar België uitwij ken. Op het Roosendaalse station hield de Koninklijke Marechaussee hem ech ter aan. Hij zou vandaag op transport worden gesteld naar Breskens. De dief stal zou gaan om een bedrag van 400.000 Franse franken, 37.000 Belgische fran ken, 500 Zwitserse franken, een hor loge alsmede enige sieraden. De zaak is nog in onderzoek. De bestolene, de 45-jarige Michel C. uit Parys, was met de 20-jarige J. C., eveneens uit Parijs, met het jacht „Sancta Maria" in de Breskense haven aangekomen. Het tweetal wilde enige omliggende gemeenten bezoeken. Na een meningsverschil, zo vernamen wij, ging de oudste aan wal. In de tussentijd heeft J. C. het aan boord aanwezige geld en de sieraden verzameld om daarmee naar België uit te wijken. Nadat de Bresken se politie door de bestolene was inge licht, is J. C. in Roosendaal aangehou den. Spoed definitieve regeling art. 8 Deltawet bepleit De vaste Tweede-Kamercommissie voor sociale zaken en volksgezondheid heeft zich aangesloten by de vorig jaar door de vaste Kamercommissie voor Delta zaken op de minister van verkeer en wa terstaat uitgeoefende aandrang, om zo spoedig mogelyk de totstandkoming van de definitieve regeling, ingevolge artikel 8 van de Dellawet te bevorde ren. De commissie vindt het onjuist de zelf standigenregeling, die in het betreffen de artikel wordt vermeld, te hanteren voor hulpverlening aan mensen, die bij de uitoefening van hun bedrijf nadelige gevolgen ondervinden van de uitvoering der Deltawerken. Enige commissieleden vinden voorts, dat de minister van so ciale zaken en volksgezondheid de ver antwoordelijkheid voor de regeling in gevolge artikel 8 van de Deltawet zou behoren te dragen en niet de minister van verkeer en waterstaat. Ter illustra tie van hun mening herinneren zij aan de gang van zaken bij do tenuitvoerleg ging van de Zuiderzeesteunwet. Zij wil len dat de minister van sociale zaken en volksgezondheid zich ter verwezen- lyking van hun wensen zal moeten wen den tot zijn ambtgenoot van verkeer en waterstaat. MET EEN ARTIKEL van ir. C. L Temminck Gr oil (hoofd gemeentelij ke monumentenzorg te Utrecht.) wordt in de 2e aflevering in deze jaargang van het Zeeuws Tijdschrift aandacht geschonken aan het voor Vlissingen zo belangryke sanerings plan. Het gaat hier weliswaar om een bewerking van een eerder in het orgaan van de Bond Heemschut ver schenen artikel, maar het is niette min interessant om kennis te nemen van de zienswyze van de auteur. Hy schetst nauwkeurig de ontwikkeling van de zeshoekige, door „De Schel de" overgroeide stad en met name dus van het stadscentrum, maakt enige bezwaren kenbaar en komt dan tot énkele algemene conclusies. Ir. Temminck spreekt de hoop uit, dat met enkele van zyn suggesties by het uitwerken van het saneringsplan rekening kan worden gehouden, ten einde een fraai, historisch gegroeid en levendig centrum te behouden. Ir. W. Thysen (ingenieur bij het staats bosbeheer te Rilland-Bath) schreef een zorgvuldig gedocumenteerd arti kel over „De Poel", het circa 5000 ha grote graslandencomplex ten zuidwesten van Goes. Hy bezag dit complex „als biologisch milieu vroeger, nu en in de toekomst... Ten aanzien van de toekomst laat hy een waarschuwend geluid horen. Een zich achter het pseudoniem J. Cir rus verschuilende medewerker deed „Walcherse waarnemingen" op na tuurgebied, waarby hij in kort be stek de uitwerking van „tempera turen onder normaal" op de levende natuur nagaat. Gemeentearchivaris J. den Hoed be- Wagon en motorloc bij Bergen op Zoom gekanteld Op een ioslyn van het spoorwegempla cement van Bergen op Zoom zijn dins dagmiddag bij het rangeren een cement- tankwagon, een lege wagon en een mo torloc gekanteld, toen de cementtank- wagon een wagens, die door de motor loc verreden werd, by oen splitsing ram de. Vermoedeiyk is de cementtankwa- gon door de sterke wind in beweging (ckomcn. De rangeerder P. Keyzers uit Talsteren, bemerkte de botsing, toen zyn motorloc ging hellen: op het laatste moment wist hy van het gevaarte te; springen. Zowel motorloc als de belde wagens liepen flinke schade op. Direct na het ongeval werd een opruimings- ploeg uit Roosendaal gewaarschuwd, die vry spoedig de gekantelde wagons weer op het rechte spoor had gezet. Het treinverkeer van en naar Zeeland onder vond van het ongeval geen hinder. Vijftig jaar getrouwd was dinsdag hl Arnemuiden het echtpaar L. K. J. de Pree en J. A. de Pree-Bak. De heer De Pree was SA jaar bij de brandweer in Arne muiden, waarvan 10 jaar als commandant. Tot zijn pensionering was hij tim merman van zijn vak. Het- echtpaar heeft twee kinderen en één kleinkind. Foto loont de heer en mevrouw De Pree. (Foto P.Z.C.) schrijft de historie van honderd jaar gas in Vlissingen en daar zit meer in dan men in eerste instantie mis schien zou denken. Van de socioloog Q. J. Munters is er tenslotte een visie op Zeeland in deze, snel ver anderende tijd en dc vaste rubrie ken „Zeeuwse kroniek" van M. P. de Bruin- en „Zeeuws prentenboek" van L. W. de Bree completeren we derom ook dit nummer, waarin te vens een kort afscheidswoord is op genomen, gericht aan de heren A. Schout en mr. A. J. van der Weel, die zijn afgetreden als respectievelijk waai-nemend voorzitter en lid van het bestuur van het Zeeuws Tyd- schrift, nu zy niet langer deel uit maken van het provinciaal bestuur. Deze aflevering is niet zo zeer een won der van levendige variëteit, maar documentair toch alleszins waarde vol. V. B. (Advertentie) Iedere woensdag-, donderdag en vrijdagavond. Aanvang 21 en 21.30 uur. Het weer in Europa Oslo, zwnnr bewolkt, 17 gr., Kopenhagen, zwaar bewolkt. 17 er- Londen, zwaar bewolkt, 17 er. Brussel, zwaar bewolkt, 16 Er. Luxemburg, onbewolkt. 24 er- Frankfort, zwaar bewolkt. 17 er München, regen, 15 gr. Gent-ve, regen. 24 gr. Locarno, half bewolkt, 27 gr. Wenen, regen. 10 gr. Innsbruck, regen. 18 gr. Rome, onbewolkt, 27 gr. Madrid, onbewolkt, 35 gr. Mnllorca, onbewolkt. 28 gr. VERWACHT. Strandverwachting (Van onze weerkundige medewerker) VANDAAG: nog een te krachtige tot harde wind uit noordwesteiyke richting met tc koud juliweer. Een enkele bui afgewisseld door opklaringen. Tempe ratuur 14 tot 15 graden, zeewater 35 graden. Koude periode duurt voor de zomer ongewoon lang. VOORUITZICHTEN: in dc tweede helft van dc week enige stabilisatie maar nog wel tc koel. AANHOUDEND KOUD, Zwaarbewolkt niet enkele verspreid voorkomende opklaringen cn plaatsciyk enkele buien. Aanhoudend koud. Mati ge tot krachtige langs de kust af en toe harde noordwestelijke wind. ZON EN MAAN. lil Zon op 4.26 onder 21.02 Maan op 8.03 onder 23.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2