PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INDONESISCHE AMBASSADEUR MALIK REIST IN DE RICHTING WASHINGTON Beroep van Ben Khedda op leger van F.L.N. Amerikanen weg uit Thailand DIRECTE VERBINDING GENT - ZEELAND ROTTERDAM MOET ER KOMEN Den Haag vreest dat landingen zullen voortduren TWEE PRINSESSEN BEGINNEN VANDAAG BEZOEK AAN DE WESTl VOORBEREIDINGEN VOOR ONAFHANKELIJKHEID GROOT ALARM BIJ BOTSING VAN TWEE BUSSEN IN HEERLEN Va ndaag Getuigenverhoren in D.A.F.-zaak Verontrust geweten 205e jaargang - no. 154 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: ..Jstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: M 1. tel 2425. adm. tel 2094 Adv. pr. 27 ct per mm. Min. per adv 4.—. Inge Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8.00 per kw.fr. per post 8.25 per k 1. 3841 (b.gg. red. 2078/3169. adv. 2375). Goes: Grote Markt 2, tel 6140 (b.g.g. red. -J~ 1 tariel Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1,25). „Brieven bur. s 15 cent. Bureaus: Temeuzen: tel. 2116; Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 3 juli 1962 Koek en beschuit land niet uit Pagina 3 HERVATTING BESPREKINGEN OMSTREEKS 10 JULI? (Van onze Haagse redactie) De Indonesische ambassadeur in Moskou, Adam Malik, Soekarno's onderhandelaar voor de zogenaamde Bunker-besprekingen, heeft zijn standplaats verlaten voor een reis naar liet westen, waarvan voorlo pig de tussenstations Warschau en Bonn bekend zijn gemaakt, maar die volgens westelijke diplomatieke waarnemers omstreeks volgende week maandag in Washington zal eindigen. Dat reisplan schijnt de verwachtingen te bevestigen die zaterdag in diplomatieke kringen in Den Haag bestonden, namelijk dat de Bun ker-besprekingen omstreeks 10 juli in Washington zullen worden hervat. Overnachting op Curaqao Dat deze op informaties uit Djakar ta gebaseerde verwachtingen het op timisme in Nederlandse en in diploma tieke kringen niet hebben doen terug keren vindt zyn oorzaak in de thans vrijwel algemene overtuiging dat Indo nesië de hervatting van de Bunker onderhandelingen geen aanleiding zal vinden om zijn militaire actie tegen d( Nederlandse aanwezigheid in Nieuw Guinea te staken. Met het tegendeel wordt thans zelfs ernstig rekening ge houden. Eind vorige week heeft Soekarno te verstaan gegeven dat als hij opdracht Beeft tot hervatting van de onderhande ngen, zijn onderhandelaar de Neder landers een paar zeer concrete vragen zal hebben te stellen, en als daarop een ontwykend antwoord komt, de Indone sische onderhandelaar weer zal moeten vertrekken. Militaire dwang De gevolgtrekking in diplomatieke kringen is dat Soekarno door gebrek aan bewegingsvrijheid voor Malik en de gelijktijdige militaire operaties, de Nederlandse regering tot een snelle en volledige capitulatie zal trachten te dwingen, zo niet tijdens de Bun ker-onderhandelingen dan kort daar op in de Veiligheidsraad. Met een militaire krachtsontplooiing wordt dan ook zowel in Nederlandse als in diplomatieke kringen ernstig reke ning gehouden. Het begin is er reeds Na het verontrustende gebeuren bij Mcrauke heeft \ooral de tweede lucht landingsoperatie b(j Kaimana in Den Haag opzien gebaard. Niet in de eerste plaats door het feit dat de Indonesische luchtmacht kans heeft gezien een twee de en nu omvangrijker groep vliegtui gen in dit gebied te laten doordringen, maar vooral doordat dit op klaarlichte dag kon gebeuren. En nog meer door het uitblijven van een officiële tegen spraak van berichten uit Kaimana en Hollandia, waarin werd verklaard dat deze grotere groep van kolossale Her cules-transportvliegtuigen niet is ont dekt door de Nederlandse luchtverdedi ging- Hiaat in bewaking De berichten dat de verdedigers op deze landing door de plaatselijke bevolking moesten worden geatten deerd, hebben grote ongerustheid ge wekt. Ook de Indonesische lucht macht moet daaruit de conclusie heb- Km beeld uit de kasba van Al- s diers: hoogspanning bij het bc- schilderen van spandoeken en feestversiering, die dc feesten rond de onafhankelijkheid sullen s opluisteren. ben getrokken, dat het Nederlandse radarwaarschuwingssysteem op de hele zuidkust kolossale gapingen vertoont en dat grote gebieden open liggen voor geneel onopgemerkte landingsoperaties. Dat. naast het feit dat de Indonesische luchtmacht de kennelijke heerschappij in het luchtruim bezit, stemt vele waar nemers tot grote bezorgdheid. De Indo nesische heerschappij in de lucht is al eerder gebleken. Er zijn nog nimmer berichten geweest over pogingen tot in terventie van de Hunter-straalvliegtui- gen van de koninklijke luchtmacht tegen de Indonesische landingsoperaties op de zuidkust. Daaruit wordt in parlemen taire kringen afgeleid dat de op Biak aan de noordkust gestationeerde Hunters, die een vliegbereik hebben dat hen op de zuidkust slechts korte tijd van actie toestaat, nog altijd geen lan dingsmogelijkheden op de zuidkust hebben gekregen. Nieuwe vliegtuigen Een andere reden tot ongerustheid over de militaire situatie vinden waarnemers in de gevolgen van het verloren gaan van de tweede Dakota in korte tijd. Daardoor is de mogelijkheid om na In donesische landingsoperaties zeer snel versterkingen naar liet bedreigde ge bied te dirigeren op zorgwekkende wijze aangetast. De situatie die daardoor is out- Reis in drie etappes naar Paramaribo »e prinsessen Irene en Margriet zijn gistermorgen om half elf van Schiphol naar de West ver trokken. Uitgeleide gedaan door koningin Juliana en prinses Beatrix begaven zij zich aan boord van de K.L.M.-DC-8 PH- DCB „Daniël Beroulli" met be stemming New York. Daar stap ten zij over in een vliegtuig naar Willemstad. Maandagochtend zijn de prinsessen Margriet en Irene per vliegtuig Schiphol vertrokken voor hun reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen. Op de luchthaven namen zij hartelijk afscheid van H.M. de Koningin en H.K. H. Prinses Beatrix. staan, vormt op het ogenblik on derwerp van diepgaande studie op het hoogste militaire niveau. In be voegde militaire kringen ontkende men ons gisteren niet dat de mo gelijkheid van onverwijlde uitzen ding van een aantal Fokker troop ship-vliegtuigen van de koninklij ke luchtmacht ernstig onder ogen wordt gezien. NASSER DRINGT AAN OP EENHEID „Blijf leiding van mijn regering aanvaarden" Ben Joesef Ben Khedda, premier van de Algerijnse voorlopige rege ring, heeft in een toespraak te Tu nis een beroep op het Algerijnse bevrijdingsleger gedaan om de lei ding van zijn regering te blijven aanvaarden ter wille van de zaak van een verenigd Algerije. Ben Khedda, die het woord voerde op schilderachtige bijeenkomst, die in het stadion van Tunis werd gehouden ter gelegenheid van do geboorte van de nieuwe Algerijnse staat, verklaarde dat zijn regering het enige gezagsinstru- meiit in Algerije was. „Wij hebben de overwinning behaald, omdat de aanwijzingen van de leiding zijn opgevolgd en omdat wij één zijn ge bleven", verklaarde hij. Ben Khedda zei verder dat de Europeanen in Algerije dc burgerlijke rechten zouden genieten, die hun bij dc vredesovereenkomsten van Evian zijn toegekend. Hij werd toegejuicht bij dc woorden: „de overwinning is niet slechts het werk van Algerije geweest. Ook Tunesië, alle Arabische volken en Afrika hebben ge wonnen". Bon Khedda werd, voor hij begon te spreken, omhelsd door de Tunesische president Bourguiba. De byeenkomst werd mede bijgewoond uoor luite nant-kolonel Ali Sabri, Egyptisch mi nister voor presidentiële zaken. Sabri was onverwachts in Tunis aangeko men om een onderhoud te hebben met premier Ben Khedda. Onvoorwaardelijk President Bouguiba hield later een toe spraak, waarin hij zich onvoorwaardelijk achter de Algerijnse voorlopige regering schaarde. Hij werd luide door zijn Tune sische toehoorders toegejuicht bij de woorden: „Wij hebben altijd achter de Algerijnse voorlopige regering gestaan en dat zal ons standpunt blijven, wat er ook moge gebeuren". Bourguiba sprak over de meningsver schillen tussen dc Algerijnen en het be sluit dat de Algerijnse voorlopige rege ring met betrekking tot het Algerijnse bevrijdingsleger heeft genomen. „Ik geloof 'lat dit optreden der voorlo pige Algerijnse regering met succes zal worden bekroond", aldus dc Tunesische president. President Nasser van Egypte heeft gis- Gevolgen vielen mee Tweeëndertig van zestig passagiers lichtgewond (Van onze correspondent) Bij een frontale botsing tussen twee lijnbussen van de Limburgse Tramweg Mij. te Heerlen gister middag. werden 32 passagiers lichtgewond. Zeven inzittenden, waaronder een bestuurder, moes ten met ambulancewagens naar het St. Josephziekenhuis worden vervoerd. Na behandeling konden ook zij weer naar huis toe. botsing gebeurde gistermiddag om half vijf op de Heerlerbaan. Een van de bussen die richting Heerlen reed, is ver moedelijk geslipt en kwam op de linker weghelft terecht. Met een klap botste de bus op een uit Heerlen komende auto bus, eveneens van de Limburgse Tram weg Mij. Deze tweede autobus remde net af om dertig meter verder bij een halte te stoppen. Door de schok van de botsing Vlogen dc zestig inzittenden van de twee lijnbussen door elkaar. De helft van dc inzittenden, mannen, vrouwen en kinderen. liepen min of meer kleine verwondingen op aan neus en voor hoofd doordat ze tegen de leuningen van de zitplaatsen vlogen. ...is het 100 jaar geleden, dat de Duitse componist, cellist en diri gent Prof. Friedrich E. Koeh te Berlyn werd geboren. teren boodschappen gezonden aan eerste minister Ben Khedda en aan de Alge rijnse vice-premier Ben Bella, waarin liy er bij lien op aandringt de eenheid der Algerynso revolutie te bewaren. Enkele passagiers hadden schaafwonden aan armen en benen, en bij andere reiz' gers knapten door de slag tegen de rug leuningen voor hen de tanden uit de mond. Paniek brak niet uit. Met de politie waren snel de ambulance- auto's van het ziekenhuis en E.H.B.O.- hulp aanwezig. Vierentwintig lichtge wonden werdén ter plaatse behandeld. Het verkeer dat in de straat een uur ge stremd was, werd omgeleid. De twee bussen liepen flinke schade op. De beide prinsessen worden vandaag op het vliegveld Zandery in Suriname verwacht. Het is het eerste bezoek, dat de beide prinsessen aan Surina me en de Nederlandse Antillen bren gen. Het gezelschap werd behalve door onze koningin en prinses Beatrix uitgelei de gedaan door de vice-minister-pre sident, drs. H. A. Korthals, de gevol machtigd ministers van Suriname en van de Antillen, resp. mr. dr. R. H. Pos, en de heer W. F. M. Lampe, de president-directeur der K.L.M., drs. E. H. van der Beugel, de directeur van de N.V. Luchthaven Schiphol, mr. J. C. H. A. van Stapele. en de particulier secretaris van H.M. de koningin, mr. J. van der Hoeven. Ondanks het gure weer bleven de konin gin en prinses Beatrix, beiden ge kleed in mantelpakjes, vele minuten lang op het winderige platform dt prinsessen Irene en Margriet toewui ven, terwijl de motoren van de DC-8 brullend draaiden om warm te lopen. Weliswaar leidt het bezoek van de prin sessen eerst naar Suriname, waar zy twee weken zullen blyven, en dan naar de Nederlandse Antillen, waar ze op 17 juli worden verwacht, maai toch was het Curacao, dat onze prin sessen het eerst kon begroeten. Op doorreis naar Suriname arriveerden zij daar nanielyk gisteravond, prinsessen brachten de nacht in Wil lemstad door. Communistisch-Chinese eis op Laos-conferentie Op de eerste zitting van de hervat te conferentie van 14 naties over Laos, heeft communistisch-China het vertrek van alle Amerikaanse militairen uit Thailand geëist. De Chinese gedelegeerde Tsjang Foe negeerde de opwekking van de Ameri kaan Averell Harriman de conferentie regeling in acht te nemen en geen by- koiristige zaken aan de orde te stellen. Tsjang betoogde dat de aanwezigheid van de Amerikanen in Thailand niet al leen een dreiging is voor Laos, maar ook voor alle buurlanden. In Amerikaanse kringen maakte men zich geen zorgen om de door Tsjang on dernomen aanval. Men geloofde niet dat de in Genève op te stellen neutraliteits- verklaring voor Laos er gevaar door zot lopen. Op een persconferentie maakte een Rus sische woordvoerder slechts terloops een opmerking over Thailand. Wel sprak hij dc wens uit dat de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie (Scato) Laos met rust zou laten. De moeilijke punten voor deze Geneefse Belgische gegevens voor oeververbinding Wester schelde Dc weg Aiitvverpen-Kortrijk, deel vail dc E-3 autoweg, is een zeer belangrijke transito-weg voor Nederland. Van het vrachtverkeer naar Frankrijk via Kortrijk is 52% afkomstig uit Nederland en meer bepaaldelijk 41% uit Zeeland, Noord- en Zuid-Hol.und. Dit stelt liet vraagstuk van een directe ver binding Rotterdam-Zeeland-Gent. Van het vrachtautoverkeer uit de richting Gent naar Antwerpen passeert een kwart Antwerpen. Hiervan gaat een derde naar Zee land en Zuid- en Noord-Holland. Ook nu de voorgenomen aanleg van een tweede vaste oeververbin ding ten zuiden van Antwerpen dreigt Itier overbelasting. Er dient thans eerder gedacht te worden aan een ontlasting via een directe verbinding Gent-Zeeland-Rotter- dam. Dit zijn voor Zeeland de belangrijkste conclusies uit een onderzoek naar het verkeer op het traject Antwerpen-Kort- rijk, dat door de Belgische vcrkccrsdcs- kundige dr. de Waele is opgezet ten behoeve van dc rijksuniversiteit te Gent. Dit onderzoek zal over enige weken worden gepubliceerd, maar thans reeds is een samenvatting er van verstrekt. In Nederland had men over deze zaken heel wat sneller een oordeel gereed. „Bij een op de Nederlandse buitenwegen in gesteld onderzoek naar oorsprong en bestemming van het op deze wegen rijdende autoverkeer is gebleken, dat slechts een zeer klein percentage van het daarop aanwezige verkeer een reis- oule heeft van grotere lengte." het uit Frankrijk komende verkeer op de rijksweg Rotterdam-Den Haag (be droeg) slechts 0,2 van het totale bin nenstromende verkeer op die weg. Dit voorbeeld is ook daarom interessant om dat na de totstandkoming van een ka naaltunnel Londen uit wegverkeersoog- punt een ongeveer aan Parys gelijk waardige positie zal innemen ten op zichte van Nederland." Dit wordt ge steld door niemand minder dan dc mi nister van verkeer en waterstaat op bladzijde 23 van het eindverslag van dc commissie van rapporteurs uit de Eer ste Kamer van zijn begroting van 1962. Dc minister concludeert dat de tunnel van en naar Engeland dus van zeer ge ring gewicht is voor de verkeersfunctie van een eventuele brug over de Wester- scheldc. Bovendien staan of komen er concurrerende routes van en naar het westen van Nederland ter beschikking via weg no. 16 en later via de Zoomse- weg. De iets grotere lengte van deze wegen vergeleken met een weg dwars door Zeeland speelt geen rol op de af stand van 150 km tot de uitmonding van de tunnel. Uit het rapport van de universiteit van Gent kan men verschillende weerleggin gen van dit standpunt putten, al komt dit niet met zoveel woorden ter sprake. Daartoe moeten wy de studie „vry ver talen"; op deze wijze kunnen tevens di verse algemene conclusies worden ver meld. I)é tellingen hebben aan het licht gebracht «lat er tussen Rotterdam en omgeving en België en Frankrijk een belangryk vrachtvervoer is. De boven vermelde 0,2 is een slechte verge- lijkingsbasis. In de eerste plaats zijn Rotterdam en zijn haven, Dordrecht en vele omliggen de plaatsen voor het internationale ver keer in deze richting belangrijker dan de plaatsen benoorden Rotterdam. Bo vendien is het getelde grensoverschrij dende vervoer in de buurt van Gent voor 63 in handen van Nederlandse vervoerders. Voor zover het vervoer van en naar Frankrijk betreft is dit het geval voor 48 c/ede Franse vervoerders hebben 21, de Belgische 29 De tel lingen by Den Haag betroffen alleen Franse vervoerders. Het lange afstands vervoer per vrachtauto en zjjn groeien de betekenis wordt trouwens onderschat, zo blykt eveneens uit dc tellingen. In bin nenlands verkeer in België is de gemid delde afstand by nacht 90 km, bij het grensoverschrijdende verkeer 320 km; voor Nederlanders zelfs 350 km. De af- (Zie slot pag. 2 kol. 6) DRIE ETAPPES e reis naar het vliegveld Zanderij wordt in totaal in drie etappes ge maakt. Gistermiddag tegen drie uur arriveerden de prinsessen op het vliegveld lólewild bij New York. An derhalf uur later zetten zij de reis voort in een vliegtuig, dat in Neder land nog onbekend is: de met vier straalmotoren uitgeruste Convair 880, die de K.L.M. op haar route van New York naar Curagao van de Venezo laanse maatschappij Viasa heeft ge charterd. Om 19.45 uur plaatselijke tijd arriveerden de prinsessen op Cu racao. Donderdag zal de rechter-commissaris te Rotterdam, mr. E. J. Rosen Jacobs, de door de D.A.F.-automobielfabrieken te Eindhoven gevraagde voorlopige getui- Teverhoren inzake de publikaties over le zogenaamde „dubbele facturen", af nemen. Als getuigen zullen worden gehoord: de perschef, hoofd afdeling public relations van de D.A.F., mr. O. C. M. Wibaut, de heer O. M- H. Donkers, redacteur van het Dafblad, de heer M. W. van Eijk, redacteur van het Algemeen Dagblad, de heer L. Worms en de mr. dr. J. C. Maris, officier van justitie in Den Haag. Dit getuigenverhoor zal worden toege laten als bewijsmateriaal voor een even tueel door de D.A.F. aan te spannen procedure tegen hetzij het Algemeen Dagblad, hetzij de staat der Nederlan den, dan wel tegen beide. conferentie zijn de kwestie van bescher ming van Laos door de Seato en de kwestie van samensmelting van de drie rivale legers in Laos. In eerste instantie zullen de twee voorzitters van de confe rentie, de Rus Poesjkin en de Engels man Macdonald onderling deze punten bespreken. Vorige week is er een nota verschenen van het Nederlandse Pugwash-co- mité over de problemen van kernbewa pening. bescherming en voorlichting. Een ernstig stuk: zonder luidruchtig vertoon, maar gedreven door een heilige verontrusting zetten de samenstellers uiteen wat een kernoorlog voor de we reld en haar bevolking zal betekenen om vervolgens in te gaan op de vraag in hoeverre bescherming tegen de meer dan afschuwelijke gevolgen van een kernoorlog mogelijk zal zijn. Daarbij wordt met name aandacht besteed aan de Nederlandse adviezen inzake zelfbe scherming, voor welke adviezen het co mité weinig goede woorden over heeft. :e voorlichting bevordert de waan, met enige beschermingsmaatrege len de gevolgen van een moderne kern oorlog voor de Nederlandse bevolking nog wel te overkomen zou zijn. In plaats van bq te dragen tot inzicht in de ernst van de situatie en tot begrip van de in de wereldgeschiedenis geheel ongeken de problemen van oorlog en vrede in ons tijdperk van kernwapens en raket ten, belemmert de voorlichting deze veeleer en draagt daarentegen juist bij tot een vals beeld van deze alles beheer sende problemen", aldus het Nederland se Pugwash-comité. En verder: „Wij zijn er van overtuigd, dat mocht een kernoorlog uitbreken, beschermings maatregelen slechts in omstandigheden, die weinig waarschijnlijk lijken, een ge ring en twijfelachtig effect kunnen heb ben. Wij menen, dat dit in de voorlich ting eerlijk en duidelijk moet worden uitgesproken en dat geen valse ver wachtingen ten aanzien van de effecti viteit van de bescherming mogen wor den gewekt". Wij zeiden het reeds: een ernstig stuk. Het is samengesteld door mannen, len niet kan verwijten, dat ze met holle frasen werken of dat ze er uit sluitend op uit zqn ultra-links in de kaart te spelen. Het Pugwash-comité bestaat namelijk uit geleerden van grote naam en reputatie, natuur- en scheikun digen, sociologen en economen, medici en wiskundigen, juristen en genetici, kortom vele takken van de wetenschap zijn in hen vertegen woordigd. Hun hou ding ten aanzien van het kernvraagstuk is in zoverre sympathie ker dan die van de demonstranten, die met gekruiste be nen op de straat zitten, dat zij niets voelen voor een uitsluitend protesteren de afweerhouding. Zij proberen voor zichtig misschien naar het inzicht van menig politicus op een onwerkelijke manier tot een constructieve benade ring te komen van het inderdaad ont zaglijke probleem van de kernbewape ning. De internationale Pugwash-bewe- ging heeftvia wetenschapsmensen niet alleen contacten in het westen, maar ook in het oosten, contacten die zij tracht dienstbaar te maken aan het door haar nagestreefde doel: voorko ming van een kernoorlog. Tot dusver echter worden de leden met name in Haagse kringen nog altijd beschouwd als weliswaar knappe, maar tevens van realiteitszin gespeende idealisten. Hun werkelijkheidszin evenwel is van een andere aard dan die van politici: het is het weten hoe de wereld er na een kernoorlog zal uitzien. En men vergist zich, wanneer men deze reali teit als niet ter zake doende nonchalant zou wegwuiven. Wie daartoe neiging heeft wordt de lezing van de Pugwash- nota dringend aanbevolen. Het is te ho pen, dat dit stuk te zrjner tijd in Twee de en Eerste Kamer die aandacht krqgt, die het verdient. Wie weet is een betere B.B.-voorlichting er tenminste het ge volg van. ontrusting", zo schreven wij hier boven. Daarop willen wij nog eens de aandacht vestigen, omdat het de laatste ratuur vindt men die mode terug, waar bij het liefst wordt uitgegaan van de onvermijdelijkheid van een derde we reldoorlog. Dergelijk fatalisme nu is Pugwash-groep ten enenmale vreemd, hetgeen nog weer eens opnieuw onze overheid moet manen tot bereidheid naar deze mannen te luisteren. Reinhold Niebuhr heeft eens geschreven naar we ons menen te herinneren over „het geruste geweten" als de voor naamste zonde van onze tijd. Velen, zéér velen beschikken over zulk een ge rust geweten: in het ene geval leidt dat tot het eten, drinken en vrolijk zijn van de fatalist, in het andere tot de vaste overtuiging dat de eigen politiek (zowel in het oosten als in het westen) het juiste beleid inhoudt. Het Pugwash- comité heeft echter dit geruste geweten niet. Het is daarom goed naar haar te luisteren! ftahtli IJK Een Iraakse krijgsraad heeft in Bagdad vijf juristen en drie journalisten tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het ondertekenen van een omroep voor „vrede Koerdistan". Een beeld uit Nieuio-Guinea, gemaakt in de omgeving van Merauke: Papoea-politie in stelling langs de Maro-rivier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1