Zwitserse jongeren bij Schouwse LJ.G. te gast AGENDA WALCHEREN MIDDELBURGSE DANSPAREN NAAR LUSTRUM VAN A.S.C. ZEEUWSCH-VLAANDEREN SOUBURGSE SPORTRAAD START WELLICHT NOG VOOR VAKANTIE Brandweermateriaal voor zeventig mille MAANDAG 2 JULI 1962 PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT 5 Voor veertien dagen Uitstapjes en op de boerderij helpen ZE ZIJN er rond voor uitgekomen tegenover hun Schouwse gasthe ren en gastvrouwen, de zeventien Zwitserse landbouwjongeren: de overtocht met de veerpont van Anna Jacobapolder naar Zijpe en de excursie langs de Deltawerken met het m.s. „Lodewijk" uit Brui- nisse vond men echt een beetje griezelig! Maar toen mevrouw Moelker uit Duivendijke een van de boerendochters uit de Alpen la chend adviseerde: „Houd je maar aan Gijs vast - die kan ook niet zwemmentoen begrepen de Zwitserse deelnemers aan de uit- wisselingsreis, dat de Schouwse L. J.G. echt geen waaghalzerij met hen' zou uithalen. Trouwens dat is ook niet de bedoeling van het tweeweekse bezoek, dat de veertien meisjes en drie boerenzonen uit het land van de ravijnen en gletsjers aan Schouwen-Duiveland brengen. Het gaat erom, dat zij een globale indruk krijgen van de Nederlandse landbouw methodes, van de levensgewoontes en de typische eigenschappen van Zeeland, dat zij ieder een stukje daarover schrijven in het Zwitserse landbouwblad en dat zij een handje meehelpen op de boerderij. Met die opdrachten heeft de „Schweize- rische Verein für Landjugend" haar jon- gerendeputatia naar Schouwen gestuurd. De eerste week hebben ze er al opzitten. Een kille week onder een vaak dichtbe- wolkte hemel. Maar de pleeggezinnen ii Brouwershaven, Schuddebeurs, Ooster- land, Duivendijke en al die andere plaat sen op het eiland wisten er wel wat op. Ze lieten dikke truien en warme jacks aanrukken. En dat huiselijke gebaar was typerend voor het gulle onthaal, dat de Zwitserse jongelui van aankomst tot vertrek op Schouwen-Duiveland wordt geboden. De L.J.G.-afdeling heeft het er druk mee. KENNISMAKING. BEGIN vorige week haalde het bestuur de Zwitserse gasten in Roosendaal van de trein. Er was een hartelijke kennis making in Zierikzee en daarop toog men, gewapend met een uitgebreid pro gramma voor de komende twee weken, naar de vriendelijke nieuwe boerderijen langs de voor Zwitsers zo akelig kaars rechte herverkavelingswegen. Om de andere dag vermeldt het patroon van het uitwisselingsbezoek een uitstapje. Daartussendoor stond zakelijk „werk dag of rustdag". En tussen haakjes (zo men verkiest!) Maar dat was louter be leefdheid van de ontvangende Schouwse L.J.G. Hun Zwitserse vrienden hebben er geen ogenblik over gedacht om uit te slapen of op de divan te gaan liggen. Ze trokken een overall aan en reden op de trekker mee het vlakke bouwland in. Ze hielpen een handje in de keuken- en zetten zich onder de koeien. Een rust dag? Daarvoor waren ze niet naar Schouwen gekomen. En wat het excur sie-programma betreft: de jongelui heb ben stof genoeg voor hun artikeltjes in het Zwitserse landbouwblad. In Zierikzee namen ze een kijkje in de land- en tuinbouwschool en in de land- bouwhuishoudschool van de Z.L.M. De heer B. J. Franke vertelde hen wetens waardigheden over de herverkaveling op het eiland en in het streekmuseum te Zierikzee neusden ze in de historie. FOKVEEDAG. EEN UITGEZOCHTE gelegenheid om dc veestapel van het eiland te leren ken nen was do fokveedag in Zierikzee, waar do Zwitsers tegelijk konden zien welke prestatie de Zeeuwse landbouw- jeugd met een kalvcrenopfokwedstrhd weet te bereiken. Voordien hadden ze R.-K. RAADSLEDEN IN SLUIS BIJEEN Op een bijeenkomst, in het seminarie St. Augustinus te Sluis hebben zaterdag een groot auntal r.-k. raadsleden uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen voorlichting gekregen over het vraagstuk van de gemeentelijke subsidie- Hierover sprak inr. dr. Van Haren uit Valkcnswaard, waarna drs. W. Dusarduyn uit Goes een uiteenzetting gaf over de noodkerk tc Cadzand. In zijn inleiding over hot vraagstuk van de gemeentelijke subsidie belichtte mr. dr. Van Haren in het bijzonder de sub sidiëring van sociaal maatschappelijke instellingen. Hierbij betoogde hij onder meer dat bijdragen hiervoor uit over heidskassen geen extra belasting bete kent van de begroting, maar een ver lichting, omdat net sociaal maatschap pelijk werk op particulier terrein ligt. „Als dit door de overheid moet geschie den, dan komen de uitgaven in het al gemeen hoger te liggen. De overheid heeft alleen een taak als het particulier initiatief ontbreekt", aldus mr. dr. Van Haren. Hij betreurde liet, dat men zich nog zo vaak onthoudt aan gemeen schapszin. Maar al te vaak wordt er door stichtingen en instellingen een be roep gedaan op de gemeentekas en dan dient men wel terdege onderscheid te maken, tussen subsidié voor goede doel einden en voor die, welke voor die be paalde gemeente van belang zjjn. Dc heer Dusarduyn gaf hierna nog een nadere uiteenzetting over de opening van een noodkerk té Cadzand. Medege deeld werd nog, dat de Stichting katho liek gcestcliike volksgezondheid een cir culaire heeft gericht aan de gemeente raden, waarin geoloit wordt voor ge meentelijke subsidie. Middelburg City: Als vrouwen liefhebben, 20 uur, 14 Jaar. Ëleetro: Stormloop der Tartaren. 19.30 uur, 14 jaar. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—18 uur. Zeeuws Museum: Expositie ,Tun Toorop in Zee land, 10—17 uur. Vllsslnj-en Alhambra: Als vrouwen lief hebben. 20 uur, 14 Jaar. Luxor: Zweedse meisjes in Parijs, 20 uur, 18 Jaar. Goes Grand: Als vrouwen liefhebben, 20 uur. 14 jaar. Bergen op Zoom Roxy: De gebochelde van Rome, 20 uur, 18 Jaar. Luxor: De zee rovers van Toruga, 20 uur, 14 Jaar. Tornou'cn Luxor: Twee vrouwen. 20 uur, 18 Jaar. Watertoren: expositie sohelderij- en Piet dc Bodt, 10—12 en 13—21 uur. Oostburc Ledelthenter. Moonlight melo die, 20 uur, a.l. Sas van Gent Olymplatheater: Wild in the country, 20 uur. 14 Jaar, Axel Met Centrum: Alleen dc zon was ge tuige, 20 uur, 18 Jaar, Hulst Bioscoopgebouw: Meneer de gravin is niet thuis, 20 uur, a l. Zierikzee Concertzaal* Lokvogels der nacht, 20 uur, 18 Jaar Haamstede Bioscoop Bom: Hartstochten rond de trapeze,.20 uur, 14 Jaar. witte silo van de C.A.V. aan de rand van Zierikzee beklommen en de zuivelfa briek bekeken. Afgelopen zaterdag wa ren natuurlijk de Deltawerken aan de beurt. Het gezelschap was bij deze rondvaart belangrijk uitgebreid omdat de Schouw se afdeling nog bezoek kreeg van jonge ren uit Groede en Herveld in de Betuwe. 's Avonds had men in restaurant „De Val" een gezellig onderonsje. Deze week staat nog een rondrit over Schouwen op het program en woensdag trekt de L.J. G .-af deling met haar buitenlandse gas ten naar Rotterdam om hen onder ande re een echt zeeschip te laten zien. Vrij dag komt het vertrek. Maar dat bete kent nog niet het eind van de uitwisse ling: de Zwitsers hebben namelijk met een op Schouwen een uitnodiging voor een bezoek van de L.J.G.-ers aan hun land gedeponeerd. En de Zeeuwse jon gelui kunnen ervan verzekerd zijn: .op het programma daar staan avontuurlijke tochten met kabelbanen en over berg passen. Maar ter geruststelling: niet al le Zwitsers zijn Alpinisten Genootschap voor geslacht- en wapenkunde bezocht Zeeland Ruim 50 leden van het Koninklijke Ne derlandse Genootschap voor geslacht en wapenkunde hebben zaterdag een bezoek aan Zeeland en meer in het bij zonder aan Walcheren gebracht. He1 gezelschap, dat 's morgens per trein in Vlissingen arriveerde, werd in het gemeentehuls door burgemeester mr B. Kolff van Vlissingen officieel ver welkomd, waarna het genootschap zijn jaarvergadering hield. archivaris, het geslacht Van Dishoock, dat het ge meentehuis heeft laten zetten. Vervol gens bezocht het gezelschap de St.-Ja- cobskerk, waar diverse wapens werden bekeken. De lunch gebruikte men in het hotel-restaurant „Britannia". Later op de middag bezocht het gezelschap, dat onder leiding stond van jhr. De Roo van Alderwereld, voorzitter van het genoot schap, Veere. Daar werden de ruim 50 personen, voor het merendeel afkomstig uit Den Haag, ontvangen door burge meester jhr. I. F. den Beer Portugael. Na een rondleiding gebruikte het gezel schap de thee in de buitenplaats „Zee duin" van mevr. Lantsheer-Hoeufft. Het gezelschap keerde later op de avond per trein naar huis terug. MIDDELBURG Tweetal opgemaakt in vacature-Ytsma De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk in Middelburg heeft ter vervul ling van de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. J. Ytsma naar Kralin gen, het volgende tweetal opgemaakt: ds. R. J. Beukema te Ermelo en ds. J. Nagel te Brussel (B.). Uit dit tweetal zal door de 'gemeente leden een predikant moeten worden be roepen. Twee Middelburgse dansparen hebben onder leiding van dansleraar W. M. J. Meeuse uit Middelburg meegewerkt aan een van de festiviteiten, die het Am sterdams Studenten Corps ter gelegen heid van zijn 66e lustrum momenteel houdt. De Zeeuwse dansparen traden op het Amstelveld te zamen op met nog 24 andere dansparen uit andere plaat sen in Nederland en wel speciaal met de Pachenga, een Zuidamerikaanse dans. De avond werd gegeven door het A.S.C. in samenwerking met de Nederlandse vereniging van dansleraren. Voor hun medewerking kregen de lei*aren een oorkonde, terwijl de waardering voor de leerlingen gestalte kreeg door de aanbieding van een medaille. 's Zondags later en sneller passage via Stationsbrug Zoals bekend is deze week de tweede doorvaartopening van de Middelburgse Stationsbrug (de doorvaart aan de zijde van de Kanaalweg) opengesteld. Deze .nieuwe" doorvaart is alleen bestemd 'oor waterspprtvaartuigen, die boven dien nog geen grotere diepgang mogen hebben dan 2 Ms meter. Met name des zondags zal deze tweede doorvaart- mogelijkheid een veel vlottere afvoer van de sportscheepjes bewerkstelligen, temeer omdat in tegenstelling tot voor heen op dc zondagavonden de brug een uur later opengedraaid kan worden. Vroeger was het gedurende de zomer periode van 7 tot 9 uur 's avonds; thans van 8 tot 10 uur, waarbij rijkswater- slaat er rekening mee heeft gehouden dat omstreeks 7 uur de drukke ver keersstroom over de brug nog niet ge heel gepasseerd is. De nieuwe openstellingsregeling op zon dagavond geldt eveneens voor de Keer sluisbrug in Vlissingen. Bijzondere voorzieningen heeft de wa terstaat bij de Middelburgse Stations brug niet hoeven te treffen. Alleen is voor dc tweede doorvaart een bebake- ning aangebracht met een aantal zoge naamde „Schotse blazen". ARNEMUIDEN Volière voo;- kleuterschool Het bestuur van de vogelhoudersvereni- ging „Arnemuiden" heeft aan de chris telijke kleuterschool een verplaatsbare volière geschonken. Het geheel heeft een plaats gekregen in de klas van de hoofdleidster mejufrouw A. M. v. d. Hart. Officiële publikatie VLISSINGEN SANERINGSPLAN Verordening bijzondere rooilijnen Lange Zcl- n omgeving Vlamingstraat, en omgeving. Het. hoofd van het gemeentebestuur van Vlissingen brengt ter openbare kennis: I. dat het besluit van de i.-iad dier gemeen te d.d. 30 muart 1962, no 14b, tot aanvulling de kaart, behorende bij de Verordening bUzondere rooilijnen Lange Zellte en omge- 'ing, Vlamingstraat en omgeving voor het gedeelte gelegen tussen de Oude Markt en de Lange Zelke is goedgekeurd door Gede puteerde Staten van Zeeland by hun besluit 29 mei 1962, no 1723.263, 3e afdeling. II. dat belanghebbenden binnen 30 dagen na heden tegen voormelde goedkeuring bü H.M de Koningin voorziening kunnen vragen. Vlissingen, 2 Juli 1962. Het hoofd van het gemeentebestuur voor noemd. B. KOLFF. MIDDELBURG Wijziging algemene politieverordening. Burgemeester en wethouders van Middel burg maken bekend, dat door de raad dier ?ente in zijn vergadering van 28 mei 1962 de Algemene Politieverordening is aan gevuld met het navolgende artikel 40a, lui dende: Artikel 40a 1-Iet is kooplieden, die in deze gemeente een gevestigde winkelnering bezitten, of koop lieden. die in een andere, gemeente zulk een winkelnering uitoefenen, voor zover zij niet handelen krachtens vergunning ingevolge afdeling 3 marktpolitic van deze ver ordening. van 1 mei af tol 1 oktober verbo den hunne voorwerpen of waren te verko pen of te koop aan te bieden aan personen op dn hierna genoemde openbare wegen: de Markt: b. de Lange Delft, tussen de Markt en de Koorkerkstraat: de Nieuwe Burg; d, de Vlnsmorkt; de Langevinle. tussen de Pottenmorkt en de Beddewijkstrant: f. dc» Poltenmarkt: g. het. Plein 1940: h. de Gravenstraat, tussen de Markt en de Zusterstraat: het verbindingsstraatje 'tussen de Markt en het Zusterplein: j. het Zusterplein: k. dc Lange Noordstraai. tussen de Markt en de Sint Sebastlannslrnat. Deze aanvulling treedt, in werking op de de derde dag na de datum dezer afkondi ging. Middelburg, 30 Juni 1962. VLISSINGEN Rond dertig attracties op Vlissingse kermis Voor de Vlissingse kermis, die van 16 tot en met 21 juli wordt gehouden, heb ben een flink aantal exploitanten inge schreven, die met rond dertig grote en minder grote attracties acte de pré- sence zullen geven. Naast de gebrui kelijke gebak, paling en andere snoep- kramen komen er onder meer een auto scooter, een lachspiegeldwaaltuin, een dierenshow, een fotoschiettent, een luchtschommel, een rupsbaan, terwijl men ditmaal ook zijn horoscoop kan laten trekken. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 29-6: Marga van Zee. Vlissingen vertrokken 29-6; Christa Jurgens naar Helsinki. 30-6: Naseenee naar Goole, Athelduke naar Cuba, Marga haar Puero La Cruz, Beekbergen naar Gramton. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 29- 6: Rondo van Durban, Catharina W van Hull-Brussel: Sont van Barking, Beta van Zee-Terneuzen, Zeester van Rotterdam. Navis van Grangemouth, Arndijk van Rot terdam. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 29-6: Victory naar Londen. Viking naar Belfast- Gent, Nassauborg naar Rotterdam. Denzo naar Londen, Juvalta naar Kopenhagen, John V. naar Cork. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 30-6: Pygmalion van Courenne. Kerlcedyk van Rotterdam, Leucehaven van Rotterdam, Steenbergen van Hamburg. Prins Willem van Oranje van Amsterdam. Marinus V van Zee, Orient van Londen-Terneuzen. Delta" vergaderde op Vrederust De groep Vrederust van de filatelisti sche vereniging „Delta" te Middelburg heeft in het óntspanningsgebouw van de inrichting „Vrederust" haar maan delijkse ruilavond gehouden, die deze keer werd geleid door het hiervoor speciaal uit Middelburg overgekomen bestuur van „Delta". De heer J. Adriaansen opende met een welkomstwoord deze ruilbeurs, waarna hij een kort overzicht gaf van de werk zaamheden van de gocp „Vrederust". De voorzitter van „Delta" Middelburg, de heer J., Mennes, memoreerde vervol gens de voorspoedige groei van „Delta" en gaf een toelichting op de statuten. In principe werd besloten om in het na jaar een grote tentoonstelling te hou den op „Vrederust". De heer F- J. Kon- raad hield in zijn functie van leider van het rondzendverkeer hierover ten slotte een leerzaam betoog. TENTOONSTELLING SLOT HELLENBURG Tijdens een rondwandeling over de ex positie „Levend Erfdeel, nadat deze even te voren door de fcommissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A F. C. de Casembroót, zaterdag middag in de Grote Kerk te Goes, of ficieel was geopend, deelde burgemees ter mr. F. G. A. Huber van Goes mee, dat in het najaar een expositie zal wor den ingericht over het slot Kollenburg. Zoals bekend zijn nog niet zo lang ge leden de fundamenten van dit slot in Zuid-Beveland blootgelegd. „De tentoon stelling over dit oude slot zal worden gehouden op initiatief van het comité „De Bevelanden","' aldus zei de burge meester, die deze mededeling deed naar aanleiding van een foto van de funda menten van het slot Hellenburg, die op de tentoonstelling „Levend Erfdeel" wordt getoond. Oud-wethouder Den Boer van Brouwershaven begraven Dezer dagen is op de algemene begraaf plaats te Brouwershaven de oud-wet houder en het oud-raadslid van de ge meente Brouwershaven, de lieer C. W. den Boer, ter aarde besteld. De begra fenis werd bijgewoond door onder an deren oud-burgemeester C. Gast, die ruim 88 jaren met de hoer Den Boer heeft samengewerkt, loco-burgemeester J. Dekker, namens de gemeente Brou wershaven, ds. J. Keijzer en de heer C- v. d. Linde, namens de Gereformeerde Kerk (onderhoudende art. 81), en de heer W. Jonker als vertegenwoordiger van het Groene-Kruisbestuur. Aan dc groeve sprak loco-burgemees ter Dekker namens de gemeente zijn grote erkentelijkheid uit voor hetgeen de heer Den Boer voor Brouwershaven heeft gedaan. Hij schetste de overledene als iemand, die onvermoeibaar was in zijn werk. Ds. J. Keijzer dankte namens de familie Den Boerv. d. Wekken voor de belangstelling. Dc predikant richtte zich tot de familieleden met woorden van troost, waarna hij de plechtigheid met gebed besloot. Nederlandse gemengde dubbels wonnen op Wimbledon De Nederlands gemengd dubbel Jenny Ridderhof-Seven en Piet van Eysdon, die op Wimbledon in de eerste rondo een bye hadden, versloegen vrijdag in de tweede rondo de Brits/Argentijnse com binatie Carol Rosser en Soriano. De set standen waren 6-3, 1-6 cn 6-3. Ook dc tweede Nederlandse combinatie in hot gemengd dubbel behaalde een overwin ning. Mevrouw Eva de Jong en Willem Maris wonnen hun duel voor de eerste ronde van mevrouw Abe Segal (Z.A.) en Shepherd (Austr.) met 9-7 en 6-4. WETENSCHAPPELIJKE BELANGEN HEEFT NIEUWE VOORZITTER Tijdens de vrijdagavond in hotel „Cen traal' 'te Goes gehouden vergadering van de Vereniging voor Algemene We tenschappelijke Belangen is ir. W. B. Sweep benoemd tot voorzitter. Hij komt in de plaats van de lieer B. van den Ber ge, die 25 jaar bestuurslid is geweest, waarvan 15 jaar als voorzitter. De heer Van den Berge, die uit Goes is vertrok ken, werd benoemd tot ere-lid. In deze vergadering maakte secretaris J. C. Scheffer het winterprogramma be kend. Algemene Wetenschappelijke Belangen krijgt op 22 oktober bezoek van prof. dr. P. J. Bouman uit Groningen, die zal spreken over: „Televisie, een nieuwe wereldmacht". Op 14 november zullen Peter de Vos, Lenie Henning, Wiebe Draayer, Corrie Bijster en Hans Schouw man een concert van klassieke muziek verzorgen. Vrijdag 7 december zal dr. W. Suetens uit Gent een paratje houden over „Vogels van van de Scheldeboor- den". Het nieuwe jaai* wordt voor We tenschappelijke Belangen ingezet op 22 januari met een lezing door J, Hammes uit Zeist over „Uit de wereld der edel stenen". Op 27 februari vervolgt de ver eniging haar winterprogramma met een lezing door Lucie Schouten, getiteld: „Zwerftochten door Jordanië", De avond van de 22e maart is gereserveerd voor Truus Huuyer, die een programma van voordrachtskunst verzorgt. Alle bijeen komsten worden in de Prins van Oranje gehouden. Tijdens deze vergadering werden de zit ting hebbende bestuursleden ir. W. R. Sweep en de heer J. W. M. Blom herko zen. Tot nieuw bestuurslid werd benoemd de heer H. G. Jung. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. C. Scheffer bleek, dat het ledental enigszins is te ruggelopen. Het bezoek aan de opera in Antwerpen gaf ee nmihder gunstig beeld dan in het vorig seizoen. Dank zij het feit, dat drie jaar achterstallige subsidie van de ge meente werd ontvangen en de eigen inkomsten ook hoger waren door verho ging van de contributie was er een batig saldo van bijna 900. De begroting voor het komende seizoen was sluitend ge maakt met een post onvoorzien van 145. R.-k. strandkerklent in Cadzand in gebruik gesteld Vrijdagavond heeft de heer L. van 't Westende, voorzitter van het comité strandzielszorg, de r.-k. strandkerktent te Cadzand voor gebruik opengesteld. In zjjn openingswoord heette hjj in het bijzonder welkom burgemeester J. A. Leenhouts en de raadsleden van de ge meente Cadzand. De open strandkerk wjïrd daarna ingezegend door pastoor sftel te Middelburg, bisschoppelijk com missaris. De Heilige Mis werd vervol gens gecelebreerd door deken A. Lieve- goed te Oostburg. De zang tijdens deze Heilige Mis werd verzorgd door de se minaristen van Sluis. Bij deze opening waren voorts tegen woordig verschillende burgemeesters en verdere vertegenwoordigers van rooms- katholieke zijde. Na de kerkdienst ver zamelden de genodigden zich in het Badhotel, waar burgemeester Leen houts het comité namens het gemeen tebestuur zijn gelukwensen aanbood met de ingebruikname van de strand kerktent. Hij ,wees erop, dat de Cad- zandse gemeenschap, die overwegend protestant is, overtuigd is van de nood zaak dat ook de rooms-katholieke bad gasten ter plaatse gelegenheid moeten hebben tot het vervullen van hun ker kelijke plichten. De burgemeester noemde het een verblijdend verschijn sel, dat de kerken ook in verband met de toename van het toerisme hun taak uitbreiden. Hij deelde voorts mede, dat het gemeentebestuur in principe mede werking zal verlenen om te komen tot de bouw van een permanente kerk. De heer Van 't Westende dankte de burge meester voor diens woorden en wees op de zeer prettige verstandhouding die er steeds tussen de burgemeester en het comité heeft bestaan. Dr. Soblen in Londens ziekenhuis Dr. Robert Soblen, die in Amerika wegens spionage voor de Russen tot levenslang werd veroordeeld en daarna naar Israël uitweek, is gisteren in een Londens ziekenhuis opgenomen. Dr. Soblen werd gisteren in Tel Aviv in een vliegtuig gezet naar New York. Op het traject Athene-Londen probeer de hij zich van het leven te beroven door zich de polsen door te snijden. In ernstige toestand is de 62-jarige psy chiater naar een ziekenhuis in Londen gebracht. Hij was tot levenslang veroordeeld, doch in afwachting van een uitspraak in het hoger beroep dat hij bij het Amerikaan se Hooggerechtshof had ingesteld, tegen betaling van een borgsom vrijgelaten. Nadat dit beroep werd afgewezen en Soblen zich had moeten melden om zijn straf te ondergaan, bleek hij, zelf een jood, naar de joodse staat Israël te zijn gevlucht, waar hij zich, op grond van het recht dat elke jood heeft om zich in Israël te vestigen, aan zijn straf wilde onttrekken. De Israëlische wet sluit echter misdadigers van dit voor recht uit. Dr. Soblen was tegen, borgtocht vrijge laten omdat hij aan een ernstige ziekte lijdt en volgens artsen nog slechts een jaar in leven kan blijven. P.S.P.-RAADSLID IN ROTTERDAM BEDANKTE De P.S.P.-afdeling Rotterdam heeft, in een vrijdagavond gehouden ledenverga dering als zijn oordeel uitgesproken, dat het verleden van de heer P. jTroost in de jaren 1940-'45 gezien zijn leeftijd 37 jaar het milieu waar uit hij af komstig is en zijn houding in de latere oorlogsjaren geen aanleiding geeft het vertrouwen in hem als partijgenoot op, te zeggen. Zo begint een verklaring die door het bestuur van de Rotterdamse af deling van de Pacifistisch Socialistische Partij is uitgegeven. De heer Troost, zo bleek na zijn verkie zing als gemeenteraadslid van Rotter dam, was vrijwilliger geweest bij de Duitse arbeidsdienst en deswege na de oorlog geïnterneerd en voor tien jaar uit zijn burgerrechten ontzet. Naar aanleiding van de kritiek die van de ledenvergadering uit werd geleverd op het feit, dat Troost bij zijn kandi daatsstelling in de afdeling Rotterdam de omstandigheden uit de oorlogsjaren niet kenbaar heeft gemaakt, heeft Troost besloten toch zijn zetel in de Rotterdamse gemeenteraad ter beschik king te moeten stellen, mede omdat hij er zich van bewust is dat zijn persoon nu gebruikt wordt als middel om de uit bouw van dc P.S.P. te belemmeren", al dus de verklaring van de afdeling Rot terdam. De heer Troost had eerder zelf ver klaard. dat hij door de Duitse bezetter als Rijksduitsér werd beschouwd en dat hjj om te ontkomen aan de militaire dienst daarom toe getreden was tot de Arbeidsdienst. Beroep in aardappelzaken werd verworpen Het college van beroep voor het be drijfsleven heeft vrijdag uitspraak ge daan in vier zaken, de exportstop voor consumptie-aardappelen betreffend. De zaken waren aanhangig gemaakt door handelaren uit Heusden, 'Middelharnis, Kruiningen en Oudebildtzijl, die leve ringscontracten met het buitenland had den lopen toen de exportstop inging. Zij waren in beroep gekomen omdat het hun door het produktschap voor aard appelen toegewezen exportcontingent hun niet in staat stelde, die contracten volledig na te komen, of omdat in het geheel geen contingent wa3 toegewezen. In alle vier de gevallen werd dit beroep verworpen. Drie van de vier handelaren waren bovendien in beroep gekomen te gen het besluit van het produktschap voor aardappelen betreffende de export stop en tegen de aanwijzing van de mi nister van landbouw, die tot dit besluit geleid heeft. In deze beroepen werden betrokkenen niet ontvankelijk ver klaard. GEMEENTE SAS VAN GENT Burgemeester en wethouders van SAS VAN GENT brengen ter algemene kennis, dat de kantoren en werk plaatsen van ALLE gemeentelijke diensten en instel lingen gesloten zullen zijn op woensdag 4 juli 1962. Sas van Gent, 2 juli 1962. en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, G. A. van den Hemel R. A. J. den Boer SLUÏS E.H.B.O.-examens In het medisch centrum te Sluis werd dezer dagen het examen E.H.B.O. af genomen. De kandidaten werden geëxa mineerd door de doktoren H. P. de Jong uit Oostburg en G. de Meijer uit Sluis. De namen van de geslaagden zijn: de dames A. G. Dierikx, M. H. Dierikx, M. J. du Fossé, M. J. Maenhout, E. A. Marsman-Klein, A. J. Ohms-van Poe- clte, M, W. Roth, J. Westerweele, T. G. v. d. Plassche-Tack, G. C. T. M. Adri- aansens en de heren F. J. v. d. Neste, A. E. Ohms en M. Quekelberghe, Bres- kens. Alle kandidaten verkregen het di ploma. AXEL Invalsweg Axel aanbesteed In het gemeentehuis te Axel werd dezer dagen in het. openbaar aanbesteed de aanleg van een invalsweg aan de ka naalkade te Axel, met de reconstructie van het kruispunt Kanaalkade-Kinder- dijk-Zuidsingel-Zeestraat. Er werd als volgt ingeschreven: „Zee land" N.V. te Middelburg f241.000, Elk N.V, te Schoondijke f239.700,— fa. Ruysscher en Zn. te Biervliet f237 200,gebr. Geldof te Seroosker- ke (W.) f234.900,—; N.V. J. de Oude te Biervliet f231.900,fa. gebr. De Bokx te Terneuzen f231.700,M. P, Lueas- se te Kloosterzande f 229.900,M. P. Hol N.V. te Hulst f224.700,—. In verband met het overschrijden van de bcgrotingssom moest de gunning worden aangehouden. Op 5 juli a.s. houdt de afdeling Oost- Zceuwsch-Vlaanderen van de Vereni ging Tot Verbetering" van het Rundvee in Zeeland een rundveefokdag op de Markt te Axel. De keuringen vinden plaats in de ochtenduren vanaf 9 uur. Omstreeks drie uur 's middags wordt een défilé gehouden van de bekroonde dieren. Er zijn 19 inzenders met 138 stuks vee, verdeeld over 29 klassen. ZUIDZANDE Geen bijval voor motie Aardenburg in raad Zuidzande De gemeenteraad van Zuidzande heeft in zijn vergadering van donderdagavond dc bekende motie van de gemeenteraad van Aardenburg inzake verlenging van de wet op vervreemding landbouwgron den, voor kennisgeving' aangenomen. Op het verzoek van de Federatie van Verpleeginrichtingen voor langdurige zieken te Utrecht om subsidie voor het jaar 1962 werd afwijzend beschikt. Vastgesteld werd de eindwrjziging der begroting voor het dienstjaar 1961. Ver der besloot de raad medewerking te ver lenen aan de ontbinding van de grind wegcommissie Nieuwvliet-Sluis-Retran- cliement en daarbij van deze commissie over te nemen een gedeelte van de Sluissestraat tegen de afkoopsom van f 13.200. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad voorts akkoord met de voorgestelde nieuwe gemeenschappelijke regeling voor de schoolartsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen. WESTDORPE GYMNASTIEKONDERWIJS IN GROTE ZAAL VAN CONCORDIA WESTDORPE De gemeenteraad van Westdorpe heeft in zijn laatst gehouden vergadering be sloten de grote zaal van de Stichting Concordia geschikt te laten maken voor gymnastiekonderwijs. Voor de aanschaf van de benodigde toestellen voor de lichamelijke opvoeding stelde de raad een krediet, beschikbaar van 9695. Ook werd besloten voor de speeltuin de nodi ge speeltoestellen aan te schaffen. Op voorstel van de keer A. de Hulsters (k.v.p.) zal begonnen worden met een klinirek. Over de aanschaf van andere speeltoestellen zal nog een voorstel aan do raad worden gedaan. Naar aanleiding van een vraag van de heer De Hulsters, die wees op de nood zaak, dat ook voor de klein-industrie plannen worden in orde gemaakt voor het gebied ten oosten van het kanaal Gent-Terneuzen deelde burgemeester G. H. E. M. van Waes mee, dat liiei'over reeds onderhandelingen worden gevoerd. Do raadsvoorzitter deelde hierop mee dat na met het verzoek om er bjj Ged. Sta ten op aan te dringen om de gehele Ka naalzone als kerngebied aan te wijzen. De raadsvoorzitter deelt hierop mee, dat hiertoe reeds herhaalde malen de nodige pogingen zyn aangewend. Het verzoek van de heer Beleir zal hij nogmaals on der de aandacht van Ged. Staten bfen- werd uit de raad een commis sie samengesteld, die het reglement voor de nieuwe „Sociale dienst der gemeente Westdorpe" het vroegere Burgerlijk Armbestuur zal onderzoeken. Eervol ontslag verleende deraad voorts aan mej. J. de Jonghe met ingang van 1 september a.s. als schoonhoudster van het gemeentehuis wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. MEDEDELING IN RAAD de sportraad zal moeten bieden de sportraad er zal toe bijdragen, dat de gehele gemeente de sport mee kan bele ven. De heer Potter hoopte, dat de ver enigingen begrip hebben voor een zo belangrijke zaak als de sportraad, een gedachte, die waarnemend burgemeester Van de Putte volkomen onderstreepte. De toekomstige Souburgse Sport raad, die zoals bekend de vereni gingen in de derde gemeente van Walcheren zal overkoepelen, zal zo mogelijk nog vóór de vakanties starten. Alle verenigingen, die voor deelneming in de sportraad in aan merking komen, hebben thans hun medewerking toegezegd. Dat deel de waarnemend burgemeester M. A. van de Putte mee tijdens de vrijdag gehouden vergadering van de Souburgse raad naar aanleiding van een opmerking, die de heer C. Potter (p.v.d.a.) bij een begro tingswijziging maakte over de vol gens hem wat hoge entree-prijzen tijdens de afgelopen Souburgse Sportweek. Niet alleen hoopte de heer Potter, dat de gemeente in het vervolg een wat ho gere bijdrage voor de sportweek zou kunnen verstrekken, bovendien achtte hij het bijzonder gewenst dat onmid dellijk na de grotere mogelijkheid, die Huurcompensatie A.O.W.-ers en A.W.W.-ers (Van onze Haagse redactie) De Sociaal-economische Raad heeft zoals bekend de regering geadvi seerd de uitkeringen van de be jaarden en van de weduwen krach tens de algemene ouderdomswet en de algemene weduwe- en we zenwet onmiddellijk aan te passen aan de stijging van uitgaven die voortvloeit uit de verhoging van de huren. Voor de berekening van de compensatie wil hij dezelfde grondslag gebruiken en dezelfde normen hanteren als ten aan zien van de 'huurverhoging van 1 april 1960 is geschied. Toen bedroeg de ver hoging van de uitkering voor gehuwde bejaarden en weduwen met kinderen f 84,per jaar en voor de ongehuwde bejaarden en de weduwen zonder kin deren f 72,per jaar. Geheel in over stemming met de denkbeelden van de regering hieromtrent, adviseert de S-E-R. de verhoging voor de ongehuwde bejaarden en de weduwen zonder kin deren nu niet op f 72,maar op f 78, te bepalen. regering had berekend dat de huren voor de ongehuwde bejaarden en voor de weduwen zonder kinderen gemiddeld van f 600,tot f 675,bedragen. Aan gezien de verhoging voor de gehuwde bejaarden en voor de weduwen met kin deren gesteld is op 12 procent van de voor deze categorieën geldende gemid delde huren, meende de regering, dat ook 12 procent moet worden aangehou den voor de andere groepen. Zij kwam daardoor op een verhoging van f 78, per jaar. De S.E.R. heeft zich daar mee verenigd. BOETE VOOR SNIJDENDE MIDDELBURGER Conform de eis van de officier van ju stitie heeft de kantonrechter te Bergen op Zoom een verontwaardigde Middel burger veroordeeld tot twee boetes van f 20 subs, tweemaal 4 dagen. De Mid delburger M. van IJ. was ten laste ge legd, dat hij een polïtie-auto in de bocht was gaan passeren, terwijl er tegemoet komend verkeer naderde. Om ongeluk ken te voorkomen zou Van IJ. de poli- tie-auto toen hebben gesneden, hetgeen een verontwaardigde verdachte ten stel ligste ontkende. Nadat de verbalisant als getuige was gehoord, kwam de of ficier tot zijn eis, waarna de kanton rechter de gevorderde boetes conform oplegde. Voorts gingen de raadsleden akkoord met het voorstel om nieuw brand weermateriaal aan te schaffen. Zo koopt Souburg een nieuwe hoge druk- nevel-tankwagen, die 40.000 kost, een manschappenbellewagen, die 24.000 moet opbrengen, alsmede materiaal voor de hoge druk-tank- wagen (zoals twee luehtpersmaskers, een schijnwerper enz.) voor de prys van 6000, tezamen dus 70.000. In West-Souburg werden twee straten namen gegeven: de Van Borsselestraat en de Steengrachtstraat. Mevrouw W. Postema-Wolöhek (p.v.d.a.) maakte de naamgever een compliment voor zijn duik in de historie, daarmee de namen van deze Zeeuwen uit het verleden aan de vergetelheid ontrukkend. De heer J. K, Stroo were eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Pieter Louwerse- sehool, in zijn plaats werd benoemd de heer J. J. Wisse uit Tholen. Mevrouw C. F. Sandifort-Wensvoort werd eervol ont slag verleend als leidster aan de open bare kleuterschool „De Kleuterdroom". Voorts gingen enkele grond- en huis aankopen vlot onder de hamer door. als mede de voorstellen om de uitbreidings plannen Middenhof, Nagelenburg en West te wijzigen en medewerking te ver lenen aan de uitbreiding van de C.V.O.- noodschool. MOTIE Het verzoek van Aardenburg om adhe sie te betuigen met een motie van die gemeente om de wet vervreemding land bouwgronden in stand te houden, was aanleiding voor een uitgebreide discus sie. De heer A. W. Bouff (p.v.d.a.) voel de er veel voor dit Aardenburgs pleidooi te steunen, met het oog" op de uitbrei dende tendens van de gemeente, welke uitbreiding steeds duurdere grond zou gaan vragen. Nadat burgemeester Van de Putte er op gewezen had, dat de Aardenburgse mo tie bepaald niet de mening verkondigt van de landbouvv-standsorganisaties achtte de heer Bouff het toch wel ge wenst ,dat de wet verlengd wordt zoals oud-minister Vondeling in een initiatief- ontwerp heelt voorgesteld De motie, waarin de heer Bouff zijn wens neerleg de werd door andere raadsleden onder steund en tenslotte in stemming ge bracht: zij werd aangenomen met 6 te gen 4 stemmen. Mevrouw Postema en de heren Bouff, Potter, W. de Wolf, wet houder F. Leenhouts (allen p.v.d.a.) en M. Ufbcns (m.p.) waren de voorstem mers, de heren Van de Putte, W. M. .Jan sen (kvp), G. J. Janse (eh) en L. Fran cois (c.h.) waren er tegen. De heer G. J. Janse betoogde, dat de lagere be stuursorganen zich niet te veel in deze kwestie moeten mengen. Dit is, zo zei hij, een zaak van de landsoverheid. Marktberichten VEILING THOLEN Doree 56.67—59.47; Poters 42.58—42.81; Kriel 33.21; Eerstelingen 49.50—52.50; Poters 38.00 •30.07; Kriel 30.00. Aanvoer 213,4 ton. V.V.Z.B., GOES Kruisbessen 62—74. Aardbeien zonder dop: Regina I 143. H 139: Senga Sengana I 138. XI 130: Mach. Frühernte I 137. II 124; Mad. Moutot II 129; Div. aardbeien III 48. .Aard beien per doos: Regina extra 48—55, I 44— 49, II 2536, III 1524; Senga Sengana, ex tra 44—47, I 3616. II 26—35, Hl 13—18: Ta lisman, extra 48—54. I 33—52, H 32-43;Red- Gauntlet, extra 54—58, I 43—56, n 28—46, in 27—31: Mach. Frühernte. extra 50, I 40, n 29 40; Cambridge Vigour I 43—49; Bowa I 47 48: Gorella, extra 56, I 4850; Mad. Moutot H 31; Rode bessen, extra 86; Earley Rivers I 60, n 56. Per stuk: Perziken I 12—21, II 7— 15, IH 3—5; Kaspruimen I 15—17. Aardbeien per kg: Regina I 130, II 90—100: Senga Sen gana I 130—140, II 100—110: Talisman I 140 —150, II 110—120: Red Gauntlet I 140—150, H 120—130: Mach. Frühernte II 100—130: Kas pruimen I 170, n 100. Groenten: per stuk: Bloemkool AI 28—40, All 22—28, BI 17—27, Bil 13—19, alw. 11—22; Kropsla I 3,50—4.50: Komkommers A 31—33, B 27, C 21; Kroten 14—21; Uien 4—18: Wortelen 32—38; Selderij 12—21. Per kg. Rabarber I 13—18: Postelein 1319; Doperwten 90; Peulen I 160: Dubb. pr bonen 220—240: Groene sav. kool 12—14: Spitskool 1113: Zeekraal 5769; Tuinbonen 18—27; Vr. aardappelen grote 49—60: drie lingen 33—42; Kriel 26—32. COÓP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM Aardappelen: Eerstelingen groot 5461. Po- 4052. Kriel 3240, Doree. groot 56—63. Poters 3931, Kriel 22—39 Eigenheimers. 47. Poters 4042, Kriel 36. Barima. gr. 5262, Poters 3653. Kriel 2644. Aanvoer 58.000 kg. Andijvie 1929 per kg. Aanvoer 4000 kg. Sla IA 3(45 per stuk. Aanvoer "0 stuks. Spinazie 28—38 per kg. Kom kommers 70-80 20—26. 60-79 18—22, 50-60 14— 19. 40-50 10—16 per stuk. Komkomers 12—22 per kg. Dubb, bonen 1,502.40. Kassnybonen 1.60—1.70. Stoksnijbonen i 1,60—1,70, H 1,20 —1,40 per kg. Kroten 1022 per bos. Rabar ber 1721 per kg. Selderij 710, Peterselie 710 per bos. Spitskool I 1214 per kg. Bospeen I 2751. II 1825 per bos. Aanvoer 8000 bos. Postelein 31—35, Waspeen IA 43— ITA 2139. Tuinbonen 2432 per kg. To maten. extra A 7,40, AI 7 30, B 7,00—7.30, extra C 7.20. CT 6.80—6.90. CC 5.00—5,30 per bak. Sjalotten I 17—24 psr kg, Bloemkool T 6 stuks 2745, 8 stuks 1629. 10 stuks 14— 22. Bloemkool II 6 stuks 21—28. 3 stuks 12— 30, 10 stuks 1116 per stuk. Aanvoer 11.000 stuks. Beauty A 1.80. B 1.60, C 1,20 per kg. Rode Bessen I 6482, II 3966 per doos. Perziken AA 37—48, A 28—39. B 16—24. C 9 per stuk. Ontario A 2 60, B 2,40 C 2,10. June Blood 1,70. Golden Japan 2.10—2,50. Frnnkenthalers 3.90. Aardbeien I 2,002,70, II ,50—2,10 per kg. Aardbeien I 40—68, II 33— 56 per doos. Examens Voor het examen kinderverzorgster in koloniehuizen, afgenomen door de Cen trale Raad, gehouden in de Industrie- en Huishoudschool te Middelburg slaag den de leerlingen: M. Bot, Oostburg, C. P. Dorleijn, Mid delburg, M. Hoitsma, Middelburg, A. Kelder, Vlissingen, W. M. A. Meeuwse, Borland, I. M. Pieters, Middelburg, I. Rekkers, Vlissingen, M. F. Roose, Vlis singen, J. J. Steendijk, Kamperland, M. Visser, Middelburg, alle leerlingen van de Industrie- en Huishoudschool te Mid delburg. Eén leerlinge werd afgewezen; C. Keijser, Terneuzen leerlinge van de R.-K. Huishoudschool „St. Martha" te Hulst; Twee leerlingen werden afgewe zen: C. Eelants, Breda, Y. van Geelen, Oosterhout, M. v. d. Heyden, Kruisland, M. Hopstaken, Breda, W. Jansen, Prin senbeek, H. de Leeuw, Breda, M. Mer- tens, Breda, M. van Miert, Breda, M. Raaymakers, Breda, E. Talboom, Bre da allen leerlingen van de R.-K. Huis houdschool „Maria Assumpta" te Bre da; Eén kandidate werd afgewezen. Bij de aan de opleidingsschool voor chr. kleuteronderwijs gehouden examens voor hoofdleidster slaagden de volgende dames: C. Lobbezoo, J. de Smidt te Bergen op Zoom; J. Pouwer te St.-Laurens; H. A. Rouw te Yerseke en J. J. Wouters te kleuterleidsters, 13 hoofdlêidsters. In totaal afgewezen 1 leidster en 2 hoofd leidsters. De examens zijn beëindigd. Te Arnhem slaagde voor adspirant wa terbouwkundig opzichter-tekenaar deel I en n de heer P. H. Vasseur te Terneu zen. Voor deel I slaagde verder de heer A. Dekker, eveneens uit Terneuzen; voor deel II de heer L. W. de Groote uit Hoek. Voor assistent bedrijfstechnicus deel H slaagde voorts de heer J. Hu- bregtse te Terneuzen. Voor het eindexamen gymnasium Alfa van het Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg slaagden vrijdag alle drie de kandidaten. De namen van de ge slaagden zijn: mej. J. M. Masclee te Zuidzande, mej. T. A. v. d. Waal te Schoondijke en de heer J. C. Robesin te Oostburg. Bij de aan de opleidingsschool voor Chr. Kleuteronderwijs te Middelburg gehouden examens voor hoofdleidster slaagden de volgende dames: M. Bosse- laar te Souburg: J. van Damme te Wol- phaartsdijk; J. M. Fioole te Bergen op Zoom; J. A. van Iwaarden te Kloetin- ge; H. E. P. de Jager te Arnemuiden; L. Jagt te Sint-Annaland; A. J. J. de Koeijer te YersekeY. R. J. Lavooij te Ovezande. Afgewezen: geen. De exa mens worden voortgezet. Voor het examen van het koninklijk technicum P.B.N.A. (te Arnhem) slaag den de volgende Zeeuwen: Voor bouwkundig opzichter-tekenaar, deel I, J. Florisse te Middelburg: voor aspirant bouwkundig opzichter-teke naar: J. de Jonge te Goes en H. P. C. Pundke te Oost-Souburg; voor aspirant bouwkundig opzichter-tekenaar, tweede deel: H. Stroo te Vlissingen, C. J. Jon- gepier te Serooskerke, C. J. Oreel te Goes, P. I. Flipse te Kapelle, L. J. Do- minicus te Kruiningen; voor bouwkun dig uitvoerder, tweede deel: A. A. de Rijke te Middelburg, G. Geschiere te West-Souburg; voor bouwcalculator: A. Dingemanse te Veere; voor meubelteke naar: G. C. Bosschaart te Vlissingen; voor tekenaar-constructeur (stoom- techniek) deel II: G. P. Schat te Vlis singen en J. Platteeuw te Vlissingen; voor machineconstructeur motoren techniek): L. J. Kap te Vlissingen; voor tekenaar-constructeur machinebouw J. D. C. Raas te 's-Heerenhoek. Bij de examen van het koninklijk tech nicum P.BJM.A. slaagden voor: bouwkundig opzichter-tekenaar: I. de Buck te Souburg; bouwkundig opzich ter-tekenaar (eerste deel): P. Terpstra te Vlissingen; M. Milot té Vlissingen; J. Florisse te Middelburg; F. de Klerk te Goes; F. Kempe te Terneuzen; bouw kundig opzichter-tekenaar (tweede ge deelte); J. Buteijn te 's-Heer-Arends- kerke; A. Meijaard te Middelburg; adsp. bouwkundig tekenaar: L. J. M. Cornelissen te Terneuzen; H, G. San- derse te 's-Heer-ArendskerkeA. van Hemert te Sas van Gent; J. J. van Dorsselaar te Lamswaarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7