runex Honderden deelnemers aan P.Z.C.-rit over Walcheren en Bevelanden Westerschouwen laakt houding Centrale Dienst BILT „Levend Erfdeel" in Goese Magdalenakerk Zeeuwse ALMANAK Wedstrijd ZIERIKZEE ZAG ZES ZEEUWSE POLITIEHONDEN IN ACTIE x STRAMERWACHTIK 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 2 JULI 1962 AUTO'S, MOTOREN, SCOOTERS EN BROMFIETSEN BIJNA driehonderd automobilisten, motor-, scooter- en bromfietsrij ders (onderg •b'-acht in 4 autoklassen, 1 motor- en scooterklas en 2 bromfietsklassen) hebben zaterdag als deelnemers aan de tweede P.Z.C.-rit kris kras door Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland gere den. Het leek er althans aanvankelijk op, dat ze kris-kras reden, maar uiteindelijk was er toch wel een lijn in al de bewegingen van die 300 gemotoriseerde^ te vinden: van de „start in aangegeven richting" uit Middelburg en F.ewedorp (voor de bromfietsers) tot aan de Prins van Oranje (het eindpunt van de rit) probeerden de deelnemers zo nauw keurig mogelijk de oriëntatiepunten te volgen. Nadat stof- en uitlaat- dampen opgetrokken waren kwamen als besten in de drie afdelingen uit de bus: Chr. Janse uit Souburg als automobilist met 83 strafpun- ten, B. van Wouwe uit Serooskerke (motor- en scooterïst) met 107 strafpunten en L. J. Gakeer uit Goes als bromfietser met 113 straf punten. Zij kregen, uit handen van P.Z.C.-directeur F. B. den Boer, de fraaie wisselbeker uitgereikt. WINNAARS PAS NA FELLE KAMP AANGEWEZEN De rïtorganisatoren hadden het traject niet al te moeilijk gemaakt, dat wil zeggen, dat behalve de geroutineerde zeker ook de beginnende rijders een kans hadden gekregen om in de boven ste regionen te eindigen. Overigens wil dat weer niet zeggen, dat het nu alle maal zo bijster gemakkelijk was; de uitzetters hadden voor voldoende „strik jes" gezorgd. Het begon al onmiddellijk nadat de eersten van bet deelnemersveld om precies 5 uur van dt Middelburgse Markt waren „vveggevlagd". Het gros van de automobilisten, motor- en seooterrijders wist biykbaar niet, dat een zebra volgens dc wet een gewoon beest Is en geen VOP een voet gangers-oversteekplaats. De in de PZC-rit bedoelde zebra was dan ook een op de muur getekend dier. Maar velen hebben die tekening niet gezien; wel de strafpunten, die ze er bij opliepen P.Z.C.-directeur F. B. den Boer reikt hier de wisselbeker uit aan de winnaar van de autoklas in de zaterdag ver reden tweede P.Z.C.-rit, Chr. Janse uit Souburg (rechts). (Foto P.Z.C.) 40 kilometer Brigadier De Visser van de Middelburg se gemeentepolitie had r.et even buiten de stad bijzonder druk. Op de route beschrijving stond aangegeven, dat de rijders tot punt 35 met een maximum snelheid van 40 kilometer per uur moch ten rijden. Maar nét buiten Middelburg, terwijl de rijders twee maal opgehou- „fijn recht stuk weg" om de verloren gegane tijd in te halen. Maarpunt 35 was nog niet voorbij, wél stond even tevoren brigadier De Visser met zijn gatsometer. Snelheden van rond de 60, zelfs van 78 en 87 kilometer per uur, waren geen uitzondering; slechts een enkele maal kon de brigadier een snel heid beneden de 40 aan de controleurs doorgeven gehad. Na „3" en 30 knotwilgen 2 x B aanhouden, kon liet deelnemers veld nog wel volgen, maar de le weg links ua het Solexstatïon gleden de nieesten toch voorbij. En de Nuts- spaarbank in Kortgene was eveneens moeilijk te vinden, terwijl velen niet wisten, dat een barometer nog geen thermometer is. Do bromfietsers hadden het onder meer bijzonder moeiljjk, toen ze na „LAND" le ge legenheid rechts moesten. Het was een rijwielpad, waar alleen maar echte rijwielen mochten kernen. De bromfietsmotoren moesten dus afge zet worden. Maar heel veel van de bijna 100 brommers lieten het motor tje rnstig snorren Toet-toet Na de oriënterlngsroulo moesten alle deelnemers nog een wandelingetje door Goes maken om de dader te zoeken, die dezelfde morgen de PZC van de Prins van Oranje „verduisterd" had. Het was een „gevaarlijke", maar vrij gemakke lijke route, die alleen aan het einde wat narigheid bracht, toen in één van de twee medewerkende zakenpanden de dader gezocht moest worden. De houder van telefoonnummer zoveel, weet de dader, kregen de deelnemers te horen. Nu zat dc „houder" naast zijn eigen telefoonnummer, dat ook opgegeven werd aan die deelnemer. De resultaten van het „strikje" zijn vrij aardig ver deeld: wellicht dat er wat meer „snug- geren" waren dan „stugge doorden kers",-die opgewekt met de kiesschijf begonnen te manipuleren en vervolgens Een vroegere stadsverslaggever van de „vooroorlogse" Prov. Zeeuwse Courant placht in de ge noeglijke krantestijl van die da gen vrij veel stadsberichten te be sluiten met de toevoeging: ,$en en ander bracht veel volk op de been". Hij zou dat ongetwijfeld ook hebben geschreven, wanneer hij nog tegenwoordig had mogen zijn bij de zaterdag gehouden Scheldebekerzwemwedstrijden, waarbij een en ander te Vlissin- gen inderdaad veel volk op de been bracht. Op de been en op de Boulevard Evertsen, waar het al vroeg in de middag feestelijk toeging, met luide muziek uit me talen luidsprekers. Er kvjam trouvjens niet uitslui tend muziek uit die luidsprekers. Plotseling begon er een man al lerlei mededelingen te verstrek ken en dat had een enigszins won derlijk effect.. Bet leek er een beetje op of Neptunus persoonlijk een toespraak hieldzó uit zee. Eerst, klonk er wat gehoest en gerommel, daarna kon men wel degelijk de klank van een man nenstem beluisteren en vervolgens was er zelfs een brokstuk van een complete zin waarneembaar. .(En ook nog een juffrouw....", riep de stem in het wilde weg, waarna de muziek weer inviel. „Wat zou er toch met die juffrouw zijn'/", vroegen wij ons af, maar dat werd niet opgehelderd. Wél bleek er tenslotte een juffrouw winna res te zijn geworden. Ze stapte uit het water of ze even een baan tje naar de duiktoren getrokken had in plaats van het. traject. Breskens-Vlissingen. „Laten wij eerst dan....", riep de stem-uit-zee plechtig. Daarna rommelde het weer even onheil spellend, „een overzicht geven van de stand van zaken", vervolgde Neptunus en dat gebeurde met te loven toewijding, zodat iedereen volledig op de hoogte kwam. 't Was een leuke wedstrijd. Zomerexcursie naar Braakman van Het Zeeuwsche Landschap De Stichting „Het Zeeuwsch Land schap" heeft zaterdag per bus een zo merexcursie gemaakt naar de Braak man. Bij aankomst van het gezelschap aan de Braakman maakte men een wan deling in de bossen en langs het natuur reservaat. De lunch gebruikte het gezel schap in hotel „De Vriendschap" te Biervliet, In de middaguren bezichtigde men de Nederlands hervormde kerk en het beeld van Willem Beukelszoon. Met de bus ging het toen weer naar de Pau- linahaven aan de Westerschelde, waar nog een wandeling werd gemaakt. Rond vier uur keerde men per provinciale boot weer naar Vlissingen terug. wa~~ het gezelschap werd ontbonden. Twee Zeeuwse scholieren wonnen prijs in opstel en tekenwedstrijd Ruim 60-000 leerlingen van scholen voor v.hm.o., ulo, n.o. en kweekscholen in Nederland hebben tezamen met 1.300.000 leerlingen van overeenkomstige school typen uit elf andere Europese landen deelgenomen aan een Europese tekenin gen- en opstellenwedstrijd, die voor de achtste maal werd uitgeschreven door de Europese Beweging. Nationale prij zen zijn hierbij toegekend aan Adriana Hennekij uit Retranchement in de cate gorie van 12 tot 14 jarigen (tekenin gen) en aan Bram Wattel uit Seroos kerke in de categorie 16 jaar en ouder opstellen Van vele zijden hebben de organisatoren medewerking gehad: van de rijkspolitie en de gemeentepolitie van Middelburg en Goes, van de verschillende clubs in Zeeland, terwijl zaterdagmorgen vroeg zelfs nog een aannemer op verzoek van de Kortgeense burgemeester enkele j stratenmakers bereid vond om er voor te zorgen, dat de deelnemers enkele uren later over een „vlak padje" in Kortgene konden rijdenDe rekenka mer werkte op topsnelheid: nog voor 11 uur konden de prijzen bekend gemaakt worden, waarna de heer Den Boer de ereprijzen overhandigde. Uitslagen De beste resultaten van deze tweede PZC-rit zijn: Auto's: 1. Chr. Janse Souburg, 83 straf punten; 2. M. A. Hundersmarck, Ka- pelle, 111; 3. L. J. v. d. Zande, Goes, 112; 4. J. Traas. Middelburg, 113; 5. J. G. Voorn, Middelburg, 119; 6. A. Jor- ritsma, Vlissingen, 120; 7- H. van Oos ten, Goes, 124; H. Tavenier, Vlis singen, 127; 9. F. Duynhouwer, Kloe- tinge, 128; 10. P. van Boven, Lewedorp, 131; 11. J. v. d. Kreeke, Middelburg, 132; 12. H. Dekker, Driewegen, 134; 13. J. van Hoorn, Middelburg, 135; 14. W. Bos, Vlissingen, 135; 15 mej. Van Eldik, Koudekerke, 140; 16- H. Geldof. Seroos kerke. 143; 17. J. Minnaar, Middelburg, 144, 18. C. W. Wondergem, Vlissingen, 144; 19. J. Don, Middelburg, 160 en 20. L. A. Smit, Kloetlnge, 160. Motoren en scooters: 1. B. van Wouwe, Serooskerke, 107; 2. a. Polderman, Sè- rooskerke, 120; 3. S. Jongepier, Seroos kerke, 133; 4- A. Joosae, Middelburg, 134; 5. J. A. Verboom, Goes, 157; 6. A. Lammers, Hoedekei.skerke, 161; 7. C. Adriaanse, Serooskerke, 167; 8. H. v. d. Glimst, Vlissingen. 167; 9. L, D. Vercouteren, Yerseke, ISO; 10. H. Gel dof, Serooskerke, 182; 11. G. Taal, Mid delburg 228; 12. C. J asperse, Vlissin gen, 231; 13. P. C. Bommel jé, St.-Lau- rens, 238; 14. S. Goris, Vlissingen, 238; 15. J. van Oudheusdcn, Goes, 252. Brommers: 1. L. J. Gakeer, Goes, 113; 2. P. J. Temmerman, Goes, 116; 3. G. J. van Haaf ten, Goes, 127; 4. J. Arnol- dus. Middelburg, 156; 5. A. J. v. d. Vliet, Souburg. 157; 6. J. Bartelse, Goes, 159; 7. C. N. v. d. Male, Goes, 160; 8. J. v. d. Berge, Kloetinge, 161; "j. de Vlieger, Middelburg, 163; 10. d. Water, Groede. 163; 11. P. J, Kodde, Nieuwland, 166; 12. C. Rouw, Goes, 166; 13. J. A. C. Wamst, Vlissin gen, 167; 14. J. Fraanje, Lewedorp, 168 en 15. F. Harinck, Goes, 169. t Advertentie) Let bij aankoop van Uw LADDERVRIJE naadloze nylons op dit herkenningsembleem. U loopt dan geen enkel risico! K BOTSING OP RIJKSWEG ONDER SCHORE In de nacht van vrijdag op zaterdag is de heer J. C. A. uit Bergen op Zoom op de rijksweg onder Schore op een stil staande personenauto gereden. Het on geluk gebeurde toen de heer J. F. E. B. uit Souburg stond te wachten voor het stoplicht, dat daar tijdelijk is geplaatst in verband met werkzaamheden, aan de rijksweg. Op nog onverklaarbare wijze reed de Bergen op Zomenaar tegen de auto van B. op. Twee medepassagiers van B. liepen hierbij een hoofdwonde op. Na door dokter E. F. Fagee-Schaef- fer behandeld te zijn, konden zij naar huis terugkeren. De heer A. uit Bergen op Zoom liep vermoedelijk een hersen schudding op. Per taxi werd hg naar hqis gebracht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Arts H. 1. J. Kiviet in Borssele jubileerde De bevolking van Borssele heeft dokter H. M. J. Kiviet zaterdagmiddag in ga rage De Munck hulde gebracht voor het feit, dat hij die dag 25 jaar praktizerend arts was in Borssele. De jubilerende arts werd door kinderen van de kleuter school afgehaald. In garage De Munck werd hij toegesproken door burgemees ter P. J. Dominicus, die de vele verdien sten van dokter Kiviet schetste voor de gemeenschap van Borssele. De burge meester zei grote waardering te hebben voor het werk van de jubilerende arts. Voorts werd dokter Kiviet toegesproken door dr. J. M. van Daal uit Goes namens de Bevelandse artsen, de heer J. Hom mes uit Nieuwdorp namens de wijkver pleging en de gemeentesecretarissen van Ellewoutsdijk en Borssele, resp. de he ren N. A. van Overbeeke en M. F. Boo- ï)e eerste Borsselse patiënt van dokter Kiviet, de heer J. van Westen, overhan digde de jubilerende arts het geschenk van de bevolking: een geldbedrag van bijna 2400, Prins Bemhard erevoorzitter T rekpaardententoonstelling Prins Bernhard heeft het voorzitter schap van het ere-comité der 30ste Na tionale Trekpaardententoonstelling aan vaard. Deze tentoonstelling, die in verband met het zesde lustrum een bijzonder feeste lijk karakter zal dragen, wordt gehou den op vrijdag 14 en zaterdag 15 sep tember a.s. in de Veemarkthallen te 's- Hertogenbosch. Adjudant Louisse in Goes vierde 40-jarig jubileum Adjudant Chr. Louisse van de Goese ge meentepolitie heeft zondag in intieme kring het feit gevierd, dat hij veertig jaar geleden in overheidsdienst kwam, namelijk bij de P.T.T. in Hansweert en Schore. Zes jaar later ging hij over naar de gemeentepolitie te Goes, waar hij als agent begon. Velen zijn adjudant Louisse zondag komen feliciteren met zijn jubileum: collega's, vrienden en relaties. Aavertenttet Universitair examen Aan de Rijksuniversiteit in Leiden is geslaagd voor het kand. examen Ned. recht, de heer K. Michielsen te Middel burg. Alpenhoornblazers bij volksdansfeest le Goes Het grote internationale volks dans- en gymnastiekfeest, dat eind juli en begin augustus bin nen de wallen van Goes zal wor den gevierd, krijgt ook dit jaar '.veer de medewerking van een Oostenrijkse volksdansgroep van de Salzburger Volkshogeschool. Deze bekende folkloristische groep, die onder leiding staat van Friedrich Teichmaun, komt dit jaar met iets geheel nieuws: een groep Alpenhoorn-blazers. Zoals bekend is de Alpenhoorn len der oudste muziekinstrumen ten in de Alpen. Het zijn lange, rechte hoorns, die qua toonhoogte op elkaar zijn afgestemd en in vroeger tijden dienden om er sig nalen mee te geven van de ene Alpenweide naar de andere; af standen van dikwijls enkele da len- Momenteel zijn de instrumen ten bijna vergeten Slechts in het dorp Alm bij Saalfelden hoort men ze nog. Vier muzikanten uit dit Alpendorp zullen met de Salz- burger-volksdansgroep. naar Goes komen. Overigens zullen daar niet alleen Alpenhoorn-blazers Oosten rijk vertegenwoordigen. Ook de Jodelgroep van de familie Kas- wurm die twee jaar geleden reeds in Goes was, zal het feest opluis teren. De „kinderen Gindlmair", zoals ze gewoonlijk worden ge noemd, komen van een op .1000 meter hoogte in het dorp Wa- grain gelegen boerderij, eveneens in de landstreek Salzburg. Zeelands best afgerichte politiehon den hebben zaterdagavond een Zic- rikzees publiek enkele staaltjes van hun gehoorzaamheid en taaie vast houdendheid laten zien. Op het sport park „Bannink" gaf de afdeling Zeeland van de K.N.P.V. (Kon. Ned Politiehonden Vereniging) tussen de bedrijven van een voetbalwedstrijd door een knappe demonstratie van oefeningen, die baas en hond in een verbluffende combinatie tot in de puntjes wisten af te werken. Terwijl de rust van de wedstrijd tus sen Zierikzee 1 en een elftal uit de combinatie-zonmeravondvoetbal in ging, stonden zes politichonden aan de lijn van hun begeleiders klaar om zich aan het publiek te presenteren. In hun midden was dc zwarte bou vier „Wibo" van wachtmeester J. Stroo uit Wolphaartsdijk, de Neder landse kampioen 1961 en de Duitse herder „Wilson" van wachtmeester W. Babijn uit Biggekerke, dc politie hond, die het Zeeuwse kampioen schap op zijn naam heeft staan. In een strak tempo werd het publick een scala van oefeningen geboden. De honden begonnen met voedsel- weigeren, sprongen daarop één voor één over een metershoge schutting, bewaakten trouw aan hun voeten ge deponeerde voorwerpen en lieten zien wat zij in het stokstcllen mans zijn. Twee pakwerkers lieten" zich ver schillende keren als prooi van de dieren gebruiken en meer dan eens kwam vast te staan hoe schot- en werpvast de zes dieren wel zijn. Na afloop van het tweede deel van de voetbalwedstrijd traden de zes honden met hun begeleiders nog maals voor het publiek op. En zo kreeg ook Zierikzee een goede in druk van de capaciteiten, die politie honden met certificaten bezitten. (Foto P.Z.C.) GYMDEMONSTRATIES VAN VZOS De Yersekse gymnastïekver. VZOS heeft zaterdagavond laten zien, wat de leden op het gebied van de gymnastiek presteren. Uit deze demonstraties op EIGEN INITIATIEF GENOMEN Gemeentewerken zijn in de knel geraakt ER GAAT op Schouwen-Duiveland bij na geen raadsvergadering voorbij of de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" is over de tong gekomen. Men heeft het over „fatale data", de alombe- kend veronderstelde reorganisatie plannen A en B, meer dan eens valt het woord uittreden, en in vele ge vallen hoort men de klacht, dat er stapels werk op uitvoering liggen te wachten. Zo ook vrijdagmiddag in Haamstede, waar b. en w. van de gemeente Wester schouwen zelf het initiatief hadden ge nomen om de achterstand in het bouw en woningtoezicht en gemeentewerken in te halen. Het college legde de raad een voorstel voor om als tijdelijke op lossing de opzichter van de stichting „Renesse", de heer S. Rosmolen, half in gemeentedienst op te nemen. Dat vergde een krediet van 3000, „Er moet nu iets gebeuren", zo lichtte burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell de stap van het college toe. „Al meer dan eens hebben we bij de Centrale Dienst een aanvraag ingediend voor meer per soneel, maar steeds kregen we nul op het request. We hebben nog getracht om voor de Westtoek een tijdelijke kracht aan te trekken, maar dat lukte niet". Om te illustreren welke hoeveelheden werk er in de duinstreek voor het bouw- en woningtoezicht liggen te wachten, noemde de burgemeester een cijfer; in 1961 zijn 145 bouwvergunnin gen afgegeven. Deze cumulatie heeft zijn uitwerking gehad op de gemeente werken. „Dat kwam er door in de knel", zo ging de burgemeester verder. Over de gang van zaken bij de Centrale Dienst zei jhr. Röell verder nog: „er zijn dozijnen rapporten gemaakt". Wet houder L. v. d. Klooster kon daarbij nog aantekenen, dat de gemeentebesturen van Schouwen-Duiveland, Tholen en Slnt-Philipsland in de loop van de maand juli nog drie rapporten zullen ontvangen. Eén daarvan zal de con sequenties voor uittreding uit de ge meenschappelijke regeling behelzen. Een oplossing om uit dc moeilijkheden te komen met de reorganisatie zag de hoer Van der Klooster niet. Daarom noemde hij 1 augustus de fatale datum voor beslissing over uittreden of niet. De burgemeester stelde de zaak even later nog wat scherper: „het wordt eer der een fatale datum, wanneer we met de Centrale Dienst verbonden blijven. Zoals het thans gaat. loopt het onher roepelijk mis". Druk uitoefenen Uiteraard heeft het besluit van de raad Westerschouwen om een eigen tijdelijke kracht te benoemen de goedkeuring van Gedeputeerde Staten nodig. Maar daar in zagen de heren vrijdagmiddag eer der een voordeel dan een risico. „Het is goed dat er van onze kant ook eens druk wordt uitgeoefend", aldus de bur gemeester. Overigens was men ervan overtuigd, dat het krediet, nodig om de heer Rosmolen aan te trekken, zeker uit de leges kan worden bestreden. „En", zo werd cr hoopvol aan toege voegd, „wanneer de bouwstop wordt: opgeheven, werkt alles nog veel sneller door". v Op een vraag van de lieer J- Pad mos (prot.-chr.) kon de raadsvoorzitter mededelen, dat liet. streekplan voor Schouwen-Duiveland van de nrovinciale planologische dienst mogelijk in sep tember aan de gemeentebesturen zal worden aangeboden. Eerst dan bestaat de mogelijkheid om tegen details ervan bezwaarschriften in te dienen. In dc kampeerverordening voor Haam stede heeft men deze middag een bepa ling geschrapt. Het zal ook voor hou ders van kampeerpaspoorten „men sen die veel mans zijn op het gebied van kamperen" niet meer mogelijk zijn om zonder toestemming van b. en w. tweemaal 24 uur hun tenten op te slaan bulten de daarvoor aangewezen kampeerterreinen. De raad vond dat deze bepaling weinig zin heeft als over al goed geoutilleerde campings zijn In gericht. Overigens zal het komend na jaar een kampeerverordening voor de Collecte Dc collecte voor de sanotoria „Sonne- vanck" en „Zonnegloren" hoeft te Sta- venisse 248 opgebracht. gehele gemeente Westerschouwen wor den vastgesteld naar het model dat de Nederlandse kampeerraad en A.N.W.B. op het ogenblik uitwerken. Aan het corsocomité van de vereniging N.F.O. en „Pomona" stelde de raad een subsidie van 300,beschikbaar voor het optuigen van een praalwagen, die op 15 september a s. in het fruitcorso te Goes zal meerijden. Bovendien zal de gemeentetimmerman helpen bij de opbouw van de wagen. „Deze subsidie heeft ons tot op heden geen windeieren gelegd",zo vond de burgemeester. De Schouwse Westhoek heeft tot tweemaal toe de dorpsprljs van 1000,gewonnen. Bovendien zag de raad de wagen als een goede re clame voor het fruitgebied van Schou wen. Noordwelle krijgt een rioolwaterzuive ringsinstallatie, zo kon tijdens de ver gadering nog worden meegedeeld. Het N.V. advies- en ingenieursbureau Wit- teveen Bes te Deventer werkt daar voor op het ogenblik de plannen uit. In het aanstaande najaar zal de raad deze op tafel brengen. liet gemeentelijk sportterrein aan de Marjjkelaan bleek, dat VZOS over een aantal zeer behoorlijke en veelbelovende krachten beschikt. Het programma, dat de vereniging het publiek voorschotelde mocht er dan ook zijn. Weliswaar deden wind en koude afbreuk aan sommige prestaties, maar de algemene indruk was toch ruim voldoende. Vooral bij de nummers evenwichtsballc en ringen bleek het nadeel van het tur nen in de openlucht. De wind bracht verscheidene gymnasten uit hun even wicht, waardoor zij tot mindere presta ties kwamen, dan zij in een zaal zouden kunnen leveren. Het programma begon met een knotso^fening van de meisjes 3 en 4. Daarna toonden de meisjes 6 hun kunnen op de brug-ongeiyk en met het ringenzwaaien. Verder werkten de heren aan de hoogbrug, op de lange mat, aan de ringen en aan het hoogrek. De dames turnden op de evenwichts ballc, aan de ringen, op de lange mal: en aan de brug-ongelijk. Tussen deze oefe ningen door brachten de meisjes 4, 5 en 6 de bondsserie vrije oefening „Wheels"; de dames 1 en 2 een ritmi sche knotsoefening. De toeschouwers konden voorts genieten van een per soonlijke vrije oefening van Jan dc Wee, lid van het Zebrakorps en van Mia van de Plassche, die eveneens lid is van het Zebrakorps en ook de centrale training van het dames B keurkorps volgt. Een ritmische gezamenlijke hoepeloefening van de meisjes en de dames besloot deze demonstraties. Voor de aanvang had VZOS met de drumband van de muziekvereniging .Mozart" een mars gemaakt door het dorp. Tijdens de demonstraties, die de gym nastiekvereniging V.Z.O.S. uit Yerseke zaterdag gaf. is gebleken, dat V.Z.O.S. over een aantal zeer behoorlijke en veel belovende krachten beschikt. Het was een uitstekend programma, dat geboden werd en waarvan op deze foto een on derdeel op de evenwichtsbalk getoond wordt. (Foto P.Z.C.) (Slot van pag. 1) evenement bestempeld cn de verwach ting uitgesproken, dat dit tevens de start zou betekenen van meer culturele gebeurtenissen in zijn gemeente. Na de officiële opening maakte het gezel schap een rondgang over de expositie, waarbij mr. T. Landheer een uitleg gaf. MONUMENTENZORG Op deze reizende tentoonstelling wordt met foto's, oude prenten, tekeningen cn wordt mot wat pakkende teksten, ge- met cijfermateriaal, dat verduidelijkt wezen op het doel en het belang van de monumentenzorg in ons land. „Gezien liet vele wat er al verloren is gegaan, dienen wij alle zorg te besteden aan wat er nog over is. Hier mogen wij niet te kwistig mee omspringen", zo wil de expositie tot uitdrukking bren gen. Wij moeten zuinig zijn op de erfenis, die thans nog omvat rond 1500 belang rijke torens; 2000 kerkgebouwen; 750 belangrijke stedelijke gebouwen als stadhuizen, waaggebouwen en stads poorten; 500 bijzondere gebouwen als gestichten, verzorgingshuizen, hofjes en kloosters cn de talrijke burgerhuizen en pakhuizen, waarvan ons land er nog een 40.000 telt. Dit is ons levend erfdeel! Verder wordt cr op de expositie aandacht besteed aan het gebruik van deze oude gebouwen, die een nieuwe bestemming moeten krij gen, wil men ze behouden. Als voor beeld wordt hier gesteld de Abdijge bouwen te Middelburg, die voor een deel gebruikt worden als Provinciale Griffie. Ook wordt er op deze expositie gewezen op de nieuwe functie van de oude binnensteden cn het nationale pro- Duits vrachtschip bij Walsoorden aan de grond Zondagmorgen is nabij b°p' rood 48, ter hoogte van liet, oude hoofd van Wals oorden op de Westerschelde, het Duitse vrachtschip „Kiithe Grammersdorf" aan de grond gelopen. B'ij het passeren van «le heide Nederlandse binnen vaart- schepen „Rodort 7" en „Eendracht", die naast eikaak' gekoppeld op weg waren naar Hansweert, liep het, 2581 hrt. me tende Duitse vaartuig uit zijn roer met genoemd gevolg. Om een aanvaring met het Duitse zee schip te voorkomen gaven dc schippers van de helde Nederlandse vaartuigen hard stuurboordroer. Dit kon evenwel niet verhinderen, dat de „Rodort 7" te gen de achtersteven van de inmiddels gestrande „KEthe Grammersdorf" aan liep, waardoor er enige schade aan dc neus van het: vaartuig ontstond. De Ne derlandse vaartuigen zetten hun reis naar Hansweert direct voort. Het Duit se vaartuig, dat van Antwerpen op weg was naar San Juan (Porto Rico) kon tegen het middaguur op eigen kracht vlot komen en naar reis voortzetten. Enkele sleepboten, die vanuit Tcrncu- zen waren uitgevaren, moesten onver- richterzake naar huls terugkeren. De „KUtho Grammersdorf" Is een schip van de rederij Karl Grammersdorf uit Kiel. gramma voor het behoud van de oude monumenten. Het herstel van de klei ne cn grote monumenten tezamen het nationaal programma vergt in vijfentwintig jaar ruim één miljard gulden, aldus wordt do bezoeker op de expositie voorgerekend. ZORG Tijdens een ontvangst in het stad huis van Goes gaf mr. S. P. baron Bentlnck, burgemeester van Soest en voorzitter van dc Monumenten- raad, vervolgens nog een uiteenzet ting over de Monumentenwet. Hier bij .vees hij erop, dat de zorg voor de monumenten in de eerste plaats ligt bij dc gemeentebesturen. De expositie die voor een deel bekos tigd wordt uit de opbrengst van do zo- merzegelsverkoop blijft te Goes tot 12 juli. Van 17 of 18 juli tot en met 7 augustus in Sluis en daarna van 11 au gustus tot en met 27 augustus in Zie rikzee. HET WEER IN EUROPA Oslo, zwaar bewolkt, Kopenhagen, onbewolkt, Londen, zwaar bewolkt, Brussel, geheel bewolkt. Luxemburg, zwaar bewoikt, Parijs, zwaar bewolkt. Nice, zwaar bewolkt, Frankfort, gc-heel bewolkt, Mllnehen, zwaar bewolkl, Genève. onbewolkt. Locarno, half bewolkt. Wenen, zwnor bewolkt. Inssbruck, half bewolkt. Rome, half bewolkt. Madrid, half bewolkt. Mallorcn, regenbui, 21 gr. 16 gr. 15 gr. 20 gr. 23 gr. 14 gr. 30 gr. 21 gr. 21 gr. 20 gr. 20 gr. 27 gr. 32 gr. 31 gr. VERWACHT. (Van onze weerkundige medewerker) VANDAAG iets gunstiger strandweer met kans op enkele zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. In de middag 15 tot 17 graden; zeewater 15 graden. VOORUITZICHTEN: wat zachtere oce- aanlucht zal de komende dagen via de Noordzee ons land bereiken. ENKELE OPKLARINGEN Enkele opklaringen, maar ook hier en danr enige regen. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Over het algemeen iets hogere temperaturen dan gisteren. 3 juli ZON EN MAAN. Zon op 4.25 o Maan op 5 56 o

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2