PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALGERIJE STEMT JA" VOOR ZELFSTANDIGHEID Gouverneur Platteel vertrekt naar Kaimana „Levend Erfdeel": pleidooi voor restauratie Conflict in F.L.N. Papoea's naar Indonesië toegespitst na ontslag officieren Met de helmkap geblinddoekt Dakota nog vermist Drie doden en vele gewonden bij botsing STAP DICHTER BIJ ENGELANDS TOETREDING TOT E.E.G. Vandaag KLEUTER NA NACHT ZOEKEN SLAPEND IN BOS GEVONDEN Woensdag grote kernproef van V.S. Soekarno erkent binnenlandse moeilijkheden V.S. TREKKEN MARINIERS UIT THAILAND TERUG 205e jaargang - no. 153 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN uiiectie. i? van de veide en t B. aen Boer Adjunct W de Pagtei Hootdredacteuien; W. Leertouwei en Q. A. de Kolt. Aöonnementsprys 62 cent pet week. ƒ8,1» pet kw.Ir. per post 8.25 pet KW Losse VUsungèn Walstraat 68-60, til 2356 ib.e.g red. 3508/3546. adv. 3647/3643). Middelbars Mirkt 51, tel. 3841 (b.eg. red. 2078/3169 adv 2375), Goes. Grote Markt 2, tel 6140 (bg.e. red. 7863, adv 5213) Oostburg: teL -- -- - Bffiji I (min. /155). P-eveo bur. vso dit blad'" 25 ct meer Giro- xdni tel 7094 Adv ot 77 "I o Inee? med 3 tarief Kleine adv. fraai. 8 regels) 25 ct o 15 cent O Bureaus: i, Temeuzen: tel. 2116; 100 PZ C. Middelburg. Maandag 2 juli 1962 Twee vrouwen zijn 14 mannen te erg Pagina 3 REFERENDUM RUSTIG VERLOPEN Zes in ons land wonende paoea's hebben besloten maandag 9 juli naar Indonesië te vertrekken voor een oriëntatiereis van ongeveer 3 weken. Het geld voor de reis 30.000) hopen zij voor die tijd door een actie onder de Nederland se bevolking bij elkaar te krijgen. Zij verwachten geen gebruik behoeven te maken van het Indonesische aanbod de reis te betalen. In Indonesië zullen zij de gast zijn van de regering. De reis is voorbereid via de Indonesische am bassade in Bonn. Dit is gisterochtend bekendgemaakt op een persconferentie van de Nederlandse Staatkundige Stu denten-Federatie in American te Am sterdam, belegd ten behoeve van de in ons land verblijvende Papoea's. De N.S.S.F. zal de actie om het geld bij elkaar te krijgen leiden. Op de perscon ferentie" verklaarde de leider der Pa poea's. de student Frits Kirihio, die reeds een bezoek aan Indonesië bracht, dat de ambassade in Bonn heeft toege zegd, dat deze groep Papoea's in Indo nesië een gesprek zal hebben met pre sident Soekarno. Het gezelschap zal bestaan uit: dominee Koiboer, Indey (belastingambtenaar). Hanasbei (leer ling Sios), Somisu (belastingambte naar), Jelman (leerling analisten- school) en Wanma (leerling filmaca demie). Algerïje's zes miljoen moslim kiesgerechtigden zijn gisteren naar de stembus getrokken om door te kiezen voor onafhankelijkheid, een einde te maken aan 132 jaar Frans bestuur. De Fransen in Algerije hielden zich merendeels afzijdig. Aan het resultaat van de stemming wordt niet getwijfeld. Men is er zeker van dat een overweldigende meerderheid voor onafhankelijk heid en voortgezette samenwerking met Frankrijk zal kiezen. Volgens semi-officiële cijfers die zondag kort voor middernacht in Rocher Noir werden gepubliceerd op grond van de toen beschikbare uitslagen van het refe rendum in Algerjje, hadden 1.293.779 stemgerechtigden zich vóór onafhankelijk heid uitgsproken en 6517 tegen. Over twee dagen zal de Franse hoge commissaris, Christian Fouchet, het bestuur overdragen aan Abderrahmane Fares, de Algerijnse voorzitter van het voorlopig Frans-Algerijns bestuur in Rocher Noir, dat Algerije sinds april regeert. Zaterdagavond is een ernstig geschil aan het licht gekomen binnen de voor lopige Algerijnse regering in balling schap. Het voorlopige Algerijnse bewind maakte in een dagorder het ontslag bekend van kolonel Bouiucdicnne, chef staf van het nationalistische bevrij dingsleger, ep twee zijner voornaam ste medewerkers. In de dagorder van premier Ben Khedda heette het dat Boutnedienne een „misdadiger" was. Hierdoor is een breuk ontstaan tussen Ben Khedda en zijn aanhang, en een deel van de F.L.N., dat achter vice- premier Mohammed Ben Bella staat. Een t beeld van het, referendum, dat zondag in geheel Algerije is gehouden over de vraag of het I land wel of niet onafhankelijk zal i worden: hier zien we een Euro- pese vrouw haar stem uitbrengen, terwijl twee gesluierde moham- medaanse vrouwen met kinderen op de arm haar beurt afwachten. Zon brak door in Brussel Eind juli nog een laatste conferentie De achtste ministerconferentie in Brussel over toetreding van Enge land tot de E.E.G. heeft enige vor deringen opgeleverd, doch er zijn ...is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse genees- en heelkun dige J. P. H. van de Loo te Ot- tersum werd geboren. Door toe doen van Van der Loo vond het door Antoon Mathijsen uitgevon den en door hem zelf verbeterde gipsverband overal ingang. President Frans militair hof overleden Generaal René de Larminat, de 66- jarige president van het onlangs inge stelde Franse militaire hooggerechtshof, heeft in de nacht van zaterdag op zon dag zich met een revolverschot van het leven beroofd. Generaal De Larminat, wiens gezond heidstoestand reeds geruime tijd slecht was, keerde vrijdag naar zijn woning in Parijs terug, na ontslagen te zijn uil een militair ziekenhuis. Generaal De Larminat werd 2 juni tot president van het hoge militaire ge rechtshof benoemd. Hij kon evenwel door ziekte de eerste zaak die door het hof is behandeld (de zaak-Degueldre) niet leiden. De nasporingen naar de sinds donder dag boven Nieuw-Guinea vermiste Dako ta van do Koninklijke Luchtmacht, met acht personen aan boord, heeft tot za terdag nog geen resultaten opgeleverd. In een officieel communiqué wordt mee gedeeld dat het vermiste toestel het laatst ten noorden van de wisselmeren gezien is. Het vloog in noordwestelijke richting over een zeer bergachtig gebied. De Dakota had op deze vlucht met zeer slecht wbor en zware onweersbuien te kampen. De berichten van de Indonesi sche radiozender in Makassar dat het toestel in Makassar zou zijn geland, wor den beschouwd als passend in het raam van „een niets ontziende psychologische oorlogsvoering". Er wordt dan ook al gemeen rekening mee gehouden dat het vliegtuig is neergestort. Het wordt uit gesloten geacht dat de Indonesische pa rachutist, die bij Merauke gevangen was genomen en die met dit toestel naar iak werd overgebracht voor ondervra ging, een rol heeft gespeeld bij de ver missing van de Dakota. Aan boord be- 5 TerwUI haar dodelijk ongeruste ouders, geholpen door manschappen van de rijkspolitie onder leiding van districtscommandant, majoor G. de Bek- 5 kor, drie speurhonden van de rijkspolitie, veertig milituiren van de vlieg- 5 basis Volkel en een groot aantal burgers, koortsachtig naar haar zochten, 5 heeft «le tweejarige Karin Peters uit Uden, die 'sedert zaterdagavond zes J uur zoek was, de nacht kennelijk rustig slapend op een plekje tussen een korenveld en de rand van een bos doorgebracht. Daar werd zij althans gistermorgen om vijf uur, heerlijk slapend, gevon- den door de hond van de speurhondgeleider, A. Kuijs uit Beek en Donk. Tot diep in de nacht hadden politiemannen en burgers gezocht naar het 5 meisje, dat vrijwel onmiddellijk nadat het was gaan dwalen, was vermist J 5 door haar ouders, die met nog twee andere kinderen voor een overnach- 5 5 ting hun tent hadden opgeslagen bij het bungalowpark Bedaf in Uden. 2 s De drie speurhonden kon men echter die avond niet meer op een spoor 3 J krijgen J vond zich een gewapende wacht voor de bewaking van deze para. Het toestel had bij het vertrek uit Me- •auke voor zes uur brandstof aan boord. Jig VOlg- uitgeslo- tcn dat dit voldoende was om. Makasser te halen, Dit is een Indonesische para, die enkele dagen geleden nabij Me rauke is gevangen genomen: met een jeep wordt hij naar de politie kazerne te Merauke gevoerd en om hem te blinddoeken is hem de cumouflagekap van een helm over het gelaat getrokken. Deze wordt algemeen gezien als Ben Khedda's rivaal naar de macht. Ben Bella heeft zich gisteren vanuit Tripolis openlijk gedistantieerd van het ontslag der drie officieren. Ben Bella zei, dat deze resolutie zeer ernstig was en dat hij niet wenste in te staan voor de gevolgen. Rustig De" stemmingsdag is in alle rust verlopen. De moslims kwamen in grote getale op. Laat in de middag waren er bureaus waar zich al tus sen de 75 en 80 procent van het kie zersvolk had gemeld. In de liasbah van Algiers, waar naar schatting 80.000 moslims wonen, had op eer der genoemd tijdstip tachtig pro cent der kiezers zijn stem uitge bracht. Het eerste resultaat kwam van de stad Montebello bij Algiers Hier werd voor honderd procerit „ja" gestemd. Er wa ren 1617 kiesgerechtigden. In delen van Algiers en Oran werd het sluitingsuur van de stemlokalen, offi cieel gesteld op zes uur gisteravond, verlengd. Er stonden nog te veel mos lims op hun beurt te wachten. Bab el Oued In Beu Khedda's geboorteplaats Berrouaghia ten zuiden van Al giers, stemden 6838 Algerijnen ,ja". In Bab-el-Oued, de voorstad van Algiers, stemden 940 mensen ,ja" en L59 „nee". Tweeëntwintig procent van de kiezers was opge komen. Ongeveer twintig proeent van de biljetten was ongeldig, om dat er „O.A.S." of anderszins in die geest op was geschreven. De Verenigde Staten zullen op 4 of 5 juli opnieuw proberen op gro te hoogte boven het eiland John ston in de Stille Oceaan hun groot ste kernproef te nemen, zo heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie zaterdag meege deeld. NA NIEUWE LANDINGEN Bij Kaimana in Zuid Nieuw-Guinea zijn donderdag opnieuw Indonesi sche parachutisten geland. Uit het te Hollandia uitgegeven communi qué kan worden afgeleid, dat het nu de eerste keer is dat er para chutisten op klaarlichte dag zijn neergelaten. Vrijdagavond meldde een patrouille van de strijdkrachten, dat zij een groot aan tal sporen had aangetroffen ten noor den van Kaimana, zodat kan worden aangenomen dat er wederom Indonesi sche parachutisten zijn geland. Er wer den maatregelen getroffen om deze pa ra's te neutraliseren. Bij Kaimana, 'dat ruim 300 km ten zuidwesten van Fakfak aan de kust ligt, vonden in april ook de eerste luchtlan dingen plaats. De groep, die toen werd neergelaten en die op 60 man geschat werd, stond onder bevel van luitenant Hiru Sisnoto, die bekendheid kreeg om zijn fanatieke houding. Hij schoot enkele; van zijn manschappen neer omdat zij de strijd wilden opgeven. Enige weken ge leden heeft men zijn dagboek gevonden, waarin hij uiting gaf aan zijn ontgooche ling over het uitblijven van steun uit Indonesië. Enkele dagen geleden hebben de Nederlandse strijdkrachten van het nizoen van Kaimena, dat uit mart 's en mannen van de landmacht be staat, het contact met de groep van Sisnoto verloren. Het is niet bekend of de pas gelande para's opdracht hebben zich bij hem te voegen. Uit de tot dusver gepubliceerde gege vens over de actie bij Kaimana kan men de conclusie trekken dat ongeveer de helft van Sisnoto's groep uitgeschakeld is. Het terrein rond Kaimana is zeer moeilijk begaanbaar. Het is een bergach tige en moerassige landstreek. Bij de eerste landingen van de Indonesiërs zjjn ongeveer een ze3tig van de honderd Eu ropese inwoners van dit gebied geëva cueerd. Het waren allen vrouwen en kin deren. Onder de ruim duizend niet-Eu- ropese inwoners zijn er velen van Chine se en Indonesische afkomst. STRAALJAGERS Een speciale correspondent van United Press International meldt voorts dat i aan de zuidkust de laatste dagen een sterk toegenomen vijandelijke luchtacti- viteit wordt waargenomen die de veron derstelling wettigt dat nog meer landin gen kunnen worden verwacht. Voor het eerst is ook een aantal Mig straaljagers gezien. Men wijst er in Hollandia op dat dit de derde keer is dat een aanval op Kaimana wordt gedaan. De eerste vond plaats op 15 januari van dit jaar toen de marine een Indonesische motortorpedoboot in de grond boorde die op weg was naar de kust in de buurt van Kaimana. Volgens toen opgevangenen gevonden instructies was de opdracht het vlieg veld van Kaimana te bezetten, opdat transportvliegtuigen met versterkingen en voorraden vanuit Ambon op Nieuw- Guinea zouden kunnen landen. Men vraagt zich af of dit thans opnieuw het doel is van de landingen van j.l. don derdag. geen concrete regelingen voor de nog openslaande belangrijke vraagstukken getroffen. De ministers blijven er evenwel naar streven, dat een conferentie van enige dagen aan het einde van juli voldoende overeenstemming zal opleveren om het Engeland mogelijk te maken zich over een definitief ja of neen t.a.v. het E.E.G.-lidmaatschap uit te spreken, zo verklaarden na afloop zowel minister Luns als zijn Italiaanse collega Colom bo, die de vergaderingen van de zes met Engeland voorzit. Vóór de volgende vergadering, van 24 tot 26 juli, zal een extra-conferentie van de ministers van landbouw over het probleem der Britse landbouw worden ingelast, en wel op 18 en 19 juli. Minister Luns verklaarde zaterdag middag, dat' de afgelopen tweeëneen- halve dag van intensieve onderhan delingen, zowel tussen de zes onder ling als met Engeland, sombere en meer zonnige perioden had gekend en dat de conferentie gelukkig op een zonnig ogenblik was geëindigd. In conferentiekringen verluidt dat de vorderingen die op twee belangrijke punten zijn gemaakt (de associatie van femebestlanden in Afrika en West- ndië en de afzet van Canadese, Nieuw- zeelandse en Australische landbouw- produkten) vooral te danken was aan de Duitse minister van buitenlandse zaken, Schroder. Schroder nam een veel tegemoetkomen der houding t-a.v. de Engelse wensen in dan men van de Duitsers gewend was. Daardoor waren ook de Fransen, die voorheen steeds op Duitse steun konden rekenen, toeschietelijker geworden. Wat de associatie betreft is men het er nu wel over eens dat dè gemenebest- landen die ervoor in aanmerking komen, op dezelfde voet zullen moeten worden behandeld als de bestaande geassocieer den, voornamelijk voormalige Franse gebieden in Afrika. President Kennedy heeft gisteren volgens het Amerikaanse ministe rie van defensie in Washington be sloten, ongeveer duizend mariniers die in mei naar Thailand werden gestuurd, op hun schepen terug te trekken. De terugtrekking zal geleidelijk plaats vinden. Wat met de teruggetrokken mariniers zal worden gedaan, aldus, het ministerie, zal afhangen van „de alge mene toestand" in Zuidoost-Azïë. De dood op de weg Twee ernstige ongevallen in België Als gevolg van een autobotsing op de rijksweg 63 (Tilburg-Eind- hoven) onder de gemeente Moer gestel zijn gistermorgen drie per sonen, namelijk de beide bestuur ders en een zoontje van één hun ner, om het leven gekomen en werd 'een groot aantal personen gewond. dat tijdstip reed vanuit de richting hoven een auto, bestuurd door de 36-ja- rige vertegenwoordiger M. Muys uit IN MARIA MAGDALEN A-KERK TE GOES Commissaris opende tentoonstelling Zaterdagmiddag heeft de commis saris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, in de Grote of Maria Magdalenakerk te Goes een kleine, inftar instructieve expositie ge opend, die onder de naam „Levend Erfdeel" door ons land trekt. Op deze expositie, die is ingericht ter gelegenheid van het 50-jarig be staan \"<in de Bond Heemschut, de hond die waakt voor de schoonheid van ons land, wordt een pleidooi gehouden om de vele monumenten die vorige geslachten nagelaten hebben, als een levend erfdeel te behouden. Na Goes zal deze expo sitie in Zeeland ook nog te zien zijn in Sluis en Zierikzee. De noodzaak om in de tegenwoordige tijd ook iets van het oude te bewaren onderstreepte de heer De Cascmbroot in zijn openingstoespraak tot de vele genodigden zaterdagmiddag in de Ma ria Magdalenakerk. De commissaris noemde het een gelukkig feit. dat er in ons land al veel gedaan wordt om deze oude monumenten te behouden en gaaf door te geven aan volgende geslachten". Naast restauraties van stadhuizen, ker ken en andere grote gebouwen is er ook een streven om de woningen in de omgeving te behouden als een levend erfdeel", aldus do commissaris, die hierover zijn vreugde uitsprak. „Niet al leen monumenten maar hele straten worden op deze wijze onderhanden ge nomen, zooat ook deze huisjes met hun vaak prachtige gevels niet alleen be houden blijven, maar ook weer goed bewoonbaar worden gemaakt"- In zijn openingstoespraak sprak de commissa ris voorts de hoop uit, dat het bezoek aan deze expositie zal bijdragen het erfdeel van vorige geslachten werke lijk levend te houden. Hieraan vooraf gaand had burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes als voorzitter van de Evenementen-commissie deze expositie voor zijn gemeente als een cultureel (Zie slot pag. 2 kol. 6) Zaterdagmiddag heeft de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in dé Grote of Maria Magdalenakerk te Goes de reizende expositie ,X-evend Erfdeel officieel geopend. Na de opening maak te het gezelschap een rondgang over de tentoonstelling. Op de foto de commis saris met rechts van hem gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes. (Foto P.Z.C.) Eindhoven, die juist op dat moment, dat een tegenligger naderde, van achter een vrachtauto vandaan kwam met de be doeling deze te passeren. Een botsing was onvermijdelijk. De heer Muys werd hierdoor op slag gedood evenals zijn l' j jaar oude naast hem gezeten zoontje Hans, dat uit de auto werd geslingerd. In de wagen bevonden zich nog een aantal kinderen, namelijk de dochtertjes Johanna (8) en Joke iö) en een ander zoontje Josje (6), alsmede een vrien dinnetje van de cudsio dochter Elle Korteknie, eveneens uit Eindhoven. De ze kinderen werden allen gewond en overgebracht naar het St. Elisabethzie- kenhuis te Tilburg. Enige hiervan kon den in de loop van de dag naar huis worden vervoerd. De bestuurder van de andere auto, de 56-jarige J- Verbraak uit Breda, werd bij de botsing eveneens op slag gedood en moest uit het wrakstuk van zijn auto worden gezaagd. Zijn echtgenote en hun beide dochters, Ti neke en Lena, werden met verwon dingen naai- het ziekenhuis te Til burg overgebracht. In deze auto zat ook nog een broer van de bestuurder uit Roosendaal met zyn dochtertje Ineke. De man kwam met de schrik vrij, doch zijn dochtertje werd in zorgwekkende toestand opgenomen in het Tilburgse ziekenhuis. De au to's werden totaal vernield. In België In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 4 uur 's morgens is te Oud Turnhout een personenwagen met vijf Nederlandse inzittenden, allen afkomstig uit Tilburg, tegen een boom te pletter gereden. De 28-jarige bestuurder, Pe trus Jonkers, werd on slag gedood. De vier andere inzittenden, het echtpaar Laarmaekers-Vos en hot echtpaar Vos- Van Geloven werden allen in het zieken huis te Turnhout opgenomen. De toe stand van de heer Laar-mackers is ernstig, terwijl de overige gekwetsten buiten gevaar zij.n Drie gewonden Op de weg Tongeren-Maastricht te Herderen in België heeft' een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waarbij drie Nederlanders ernstig gewond wer den. Een Nederlandse personenauto wilde een Belgische vrachtauto passeren op het ogenblik dat er een tegenligger od- daagde- De bestuurder slaagde er niet meer in tijdig te remmen en botste te gen de achterkant van de vrachtwagen. De drie inzittenden van de Nederlandse jiersonenauto werden bewusteloos naar het stedeljjk ziekenhuis te Tongeren overgebracht. Geen van de drie kon ge ïdentificeerd worden, daar geen van hen een identiteitskaart had. De Zuidkoreaanse regering heeft de pers in dat land verzocht zich te verenigen om onnodige concurrentie en het verspillen van buitenlandse betaalmiddelen tegen te gaan. In Zuid-Korea zijn 38 kranten, 12 persbu reaus. 34 maandbladen en 84 andere druk werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1