„Tyfuspatiënten waren zeker niet ingeënt" N.V.V. gaat studie maken van de vermogensongelijkheid Kamp te Tanah Merah wordt opgeheven Laatste Nederlandse gezin op een W alt er-Pastore-visum naar V.S. WEER VERBETERT IETS MAN DOOR GAS GEDOOD Avontuur van fam. Van Helden ZATERDAG 30 JUNI 1962 PROVINCIALE 'ZEEUWSE COURANT 8 Ipi LEXI MET OPEN VIZIER De strijd gaaf voorf! De ware cijfers zullen zegevieren: Motie N.G.-raad over associatie De Nieuw-Guinearaad zal vandaag stemmen over een motie waarin de zekerheid wordt gevraagd dat Nederland het financiële nadeel zal opvangen dat het eventuele gevolg zal zijn van de associatie van Suri name met de E.E.G. De motie is gisteren ingediend bij de behande ling van het ontwerp van rijkswet voor de goedkeuring van de asso ciatie van Suriname bij de gemeen schap. Dit ontwerp is, zoals be kend, ter advies aan de Nieuw- Guinearaad voorgelegd. In de motie wordt er de nadruk op ge legd dat de associatie van Suriname met de E.E.G. „een aangelegenheid is die als zodanig Nederlands Nieuw-Guinea niet raakt" en dat de raadpleging van de raad alleen betrekking kan hebben op de belangen van Nieuw-Guinea bij het Europese ontwikkelingsfonds en de ge volgen van de Surinaamse associatie, in dien die tot een vermindering van de E.E.G.-gelden voor Nieuw-Guinea zou leiden. De tijdens de bespreking geopperde ge dachte om de rijkswet zonder advies te rug te zenden werd van de zijde van het gouvernement niet gesteund omdat dit „niet helemaal correct" zou zijn tegen over de Nederlandse regering. Communisten in Venezuela worden ontslagen De Venezolaanse minister van buiten landse zaken, Carlos A. Perez, heeft aangekondigd, dat communistische en andere zeer -links georiënteerde leden van het overheidspersoneel onmiddellijk zullen worden ontslagen. Perez zei op een persconferentie dat president Romulo Betancourt van plan was een „genadeloze oorlog" tegen de communisten te voeren teneinde zich ervan te verzekeren dat de overname van het gezag door zijn opvolger op or dentelijke wijze zou geschieden. WINSTEN EN INVESTERINGEN Minister De Pous mist in E.E.G. een gemeenschappelijk conjunctuurbeleid (Van een onzer verslaggevers). Het N.V.V. zal in nauwe samenwerking met de twee andere vakcen trales een onderzoek instellen naar de oorzaken van de toenemende vermogensongelijkheid. Tot dit onderzoek besloot het N.V.V.-con- gres naar aanleiding van een voorstel van de algemene bedrijfsbond textiel en kleding „De Eendracht" om de mogelijkheid te doen on derzoeken de werknemers op een effectieve wijze te doen delen of deelgenoot te maken in de investeringen uit de winsten. Volgens het verbondsbestuur zou het zwaartepunt van het onderzoek, waaraan het wetenschappelijk bureau van het N.V.V. overigens reeds werkt, moeten liggen bij het voorkomen, respectievelijk corrigeren van de vermogensongelijkheid. De lieer A. H. Kloos, een der secreta rissen van het N.V.V., zette uiteen, dat naar Schatting ongeveer 80 procent van de bruto investeringen in de onderne mingen worden gefinancierd uit de in gebonden winsten en de afschrijvingen Hier ligt volgens de heer Kloos de grote bron van de steeds groter wordende vermogensongelijkheid. De investeringen uit de winst komen ten goede aan de juridische eigenaars van de ondernemingen, namelijk de aandeel houders, direkt door hogere dividenden cn bonus-aandelen en indirekt door stij gende koersen. In de laatste maanden is echter gebleken, dat men de waarde ring van de aandelen heeft overschat. Investeringen als zodanig zijn zeer be langrijk, omdat zij werkgelegenheid scheppen en de produktiviteit verhogen. Hier ligt een der problemen, waarom een oplossing zo hoer Kloos. „Wij moeten voorkomen, dat we de kip, die voor ons de gouden eieren legt, niet tegelijk slachten". Welke zekerheid is er, zo vroeg de heer Kloos, dat hogere lonen tot dezelfde besparingen zullen leiden als bij investeringen uit de winst. Sommigen willen hier de kunstgreep toe- lassen van blokkering van een deel van iet inkomen van de werknemers. Ge dwongen blokkering kwam de heer Kloos wel 'aantrekkelijk voor, hoewel het hier een gedwongen besparing be treft. Hij achtte het echter niet uitgeslo ten, dat op deze manier weer een nieuwe ongelijkheid tussen de werk nemers in het leven wordt geroepen. Want niet alle werknemers werken in grote winstmakende ondernemin gen. De heer Kloos wees verder op de jongste scherpe koersschomme lingen, die leren aan welke risico's men de werknemers bloot stelt, wan neer men hen aandelen laat verwer ven. Zelfs de aandelen van beleg gingsfondsen zijn niet aan een flinke koersdaling ontkomen, aldus de heer Kloos, De fusie Beijnes-Hoogovens was door een der afgevaardigden ter sprake ge bracht. De heer Kloos kritiseerde het feit, dat de arbeiders van Beijnes vol- KORTE PREDIKATIE Die in de Hemel woont zal lachen. Psalm a it. Op gevaar af, dat. U, die dit leest, deze woorden nog al gewaagd zult vinden en misschien wel grenzende aan bias- pfemie, zo wil ik tóch in navolging var de dichter dóórgeven, dat er in de He mel een lach is. Een lach.' Om de mens! Ja... cn behalve die lach ook tóórn en liefde. Een liefde die niet te peilen is. Maar ook een lach. Geen hdteUjlce lach... in de zin van... Die het laatst lacht, lacht het bést! Maar een Godde lijke lach, die er noodgedwongen wel zijn moet om al het dwaze gewürm van do mens om toch maar gróót te zijn! Zoals in onze dagen, waarin hij althans in ónze ogen groot, geworden is als nooit, tevoren. 'Een lach juist hierom, omdat hij zich zo opblaast. Een situatie waarom wij nu juist helemaal niet lachen kunnen... daar dit alles naar onze mening tot. de allerergste consequenties zou kunnen leiden. En wel tot deze, dat cr misschien voor óns niet veel te lachen zou overblijven. Niettemin in de Hemel een laoh! En met de bedoeling voor óns... om daardoor to't een heilig „Lcvens-opti- misme" te, kunnen komèn. En tot het rijke geloof, dat die God, die lacht... om de mens... héél het wereld gebeuren dirigeert. En dat zonder Zijn wil... zich geen schepsel roeren noch bewegen kan. En wat leeft! Zijn Koning... Zijn Zóón... door de men sen gekroond met, een dóórnen kroon. Docli aan Wie Hij alle macht gegeven heeft in Hemel en op aarde én ook het óórdeel over dl diegenen, die hier dat koningschap hebben genegeerd. Die niet geluisterd hebben naar het ver maan: „Kust de Zoon... opdat Hij niet toorne en gij zult vergaan door die toorn!" Het geloof dus óók in die lach, zonder hetwelk we niet leven kunnen., en we hddst zouden denken, dat de Satan het mééste recht heeft om te lachen. Maar nu een vraag.' Hoe staat het met U wat betreft, die Zoon? Hebt U Hem al tij dig uw hulde gebracht? SIRJANSLAND J. VAN VLIST. komen buiten de fusie-onderhandelingen zijn gehouden. „Ook in 1962 staat de mens nog achter bij de machine", zei hij. E.E.G. en beleid De minister van1 economische zaken, drs. J. W. de Pous, zei in zijn rede, het te betreuren, dat in het E.E.G.- verdrag zo weinig te vinden is over een gemeenschappelijk conjunctuur beleid van de zes lidstaten. Naar aanleiding van de koersval op de beurzen, merkte de minister op, dat een stagnatie in de economische ont wikkeling niet ophoudt bij onze gren zen. Hij vond het van algemeen be lang," dat alle aangesloten landen een goed economisch beleid voeren, doch dit kan alleen dan effect hebben als men een gemeenschappelijk beleid voert. De minister, onderstreepte aan .het' eind van zijn betoog nog eens de noodzaak van een nationaal gecoördineerd pr(js- en loonbeleid. Hoe meer landen bereid zijn om hun conjunctuurbeleid te coör dineren, des te beter. Bestuur N.V.V. Tot vice-voorzitter van het N.V.V. werd gekozen de heer A. H. Kloos. Tot nu toe was hij in het bijzonder belast met het internationale werk van het N.V.V. Dit zal hij thans overdragen aan de heer W. F. van Tilburg, die de deskundige was van het N.V.V. op het gebied van de loonpolitiek. Voorzitter Roemers deelde mede, dat het loonpolitieke werk in tweeën zal worden gesplitst. Met het werk van de contracten, de praktische loonpolitiek, zal de heer L. P. G. Nele mans, een der secretarissen van het verbond worden belast, terwijl vice- voorzitter Kloos zich met de theore tische vraagstukken van de loonpolitiek zal bezighouden. In plaats van de heer Korte werd geen nioinve secretaris benoemd. I-Iet dage lijks bestuur van het N.V.V. zal (lus niet meer uit tien, maar uit; negen leden be staan. Het werk van de heer Korte, die expert was op het gebied van de sociale verzekering, wordt overgenomen door de heer J. Lageveen. Juni is een koude en droge maand geworden. In de laatste dertig jaar was alleen juni 1956 nog iets kouder. Er is bijzonder wéinig re gen gevallen, vooral in de zuide lijke provincies. In enkele plaatsen in Zeeland 5 tot 8 mm, waarmee deze maand tot een der droogste van de laatste Tionderd jaar be hoort. Een hogedrultcentrum bij Ierland is bijzonder hardnekkig en houdt een noordwestelijke lucht stroom in stand. Hierdoor bléven de temperaturen in de afgelopen dagen veel te laag. Tijdens het weekeinde gaat de afnemende wind iets meer naar westelijke richting draaien, en zal wat min der koude lucht worden aange voerd. De regenkansen zijn tijdens het weekeinde niet groot, maar de temperatuur' blijft nog beneden normaal. De eerste dagen van juli zullen een langzame verbetering te zien geven. Overijssel en Van Ewijck in Willemstad. De onder/.eebootjager „Overijssel", die onder bevel van de kapitein-luitenant- ter-zee A. van der Moer onderweg is van Nederland naar Nieuw-Guinea, is gistermorgen in de haven van Willem stad op Curacao aangekomen. Het schip zal op 2 juli zyn reis vervolgen. Eveneens gistermorgen is in Willem stad aangekomen het fregat „Van Ewijck", dat onder bevel staat van lui tenant-ter-zee der eerste klasse A. J. van Velthoven. Dit schip zal de in de Nederlandse Antillen gestationeerde „Van Amstel" aflossen. De „Van Am- stel" vertrekt dinsdag naar Nederland waar het na bezoeken aan enige bui tenlandse havens op 28 juli wordt vernacht. „Bevoorrading werd probleem" Gevangenen gaan naar Hollandia [n beginsel is besloten de gevan genis „Tanah Merah" aan de bo venloop van de rivier de Digoel in Nieuw-Guinea te liquideren. De on geveer tweehonderd gevangenen, gewone misdadigers, politieke ge vangenen. en infiltranten, zullen worden overgebracht naar andere gevangenissen aan dè zuidkust van Nieuw-Guinea en naar een nieuw te bouwen kamp bij Hollandia. De gevangenis van Tanah Merah - „rode aarde" bevindt zich op dezelf de plaats, waar 35 jaar geleden een in terneringskamp voor Indonesiërs werd aangelegd, die ervan werden beschul digd te hebben deelgenomen aan een opstand van 1926 tegen het Nederland se gezag in het toenmalige Nederlands- Indië. Deze plaats werd daarvoor uit gekozen, omdat de gesteldheid van het terrein ontsnapping vrijwel onmogelijk maakt. Tanah Merah ligt hemelsbreed ongeveer, driehonderd kilometer van de kust en behalve per vliegtuig is het slechts bereikbaar per boot over de Di- goelrivier, een afstand van ruim 450 kilometer. Tot de vooraanstaande Indo nesiërs, die daar destijds waren geïn- terneerd, behoren de voormalige Indo nesische vice-president Hatta en de lei der van de socialistische partij van In donesië, Soetan Sjahrir. Directeur rioleringen Hooguit 2 kubieke meter rioolwater in leidingnet De directeur van de afdeling rio leringen van publieke werken in Amsterdam, ir. A. C. J. Koot, heeft gisteren verklaard het in twijfel te trekken of er samenhang be staat tussen de verkeerde aanslui ting bij de rioolzuiveringsinstalla tie-west en het optreden van tyfus. „Volgens onze bedrijfsresultaten en vol gens berekeningen is er misschien hoog uit 1 tot 2 kubieke meter gezuiverd rioolwater in de waterleiding gekomen", aldus ir. Koot tijdens een persconferen tie naar de rioolzuiveringsinstallatie bij de Sloterplas. I-Iij noemde het min of meer onverklaarbaar dat een betrekke lijk kleine fout echter daardoor niet minder erg zulke ernstige gevolgen heeft kunnen hebben. Ir. Koot vond het optreden van de werkbaas die twee jaar geleden op eigen houtje de verbinding tussen i de riolering en de waterleiding tot stand bracht, ongehoord, omdat het eigenhandig veranderen van machi nes enz. steeds ten strengste verboden is. Ook de opvolger van deze inmid dels overgeplaatste werkbasis achtte hij verantwoordelijk voor het gebeur de. Sir Winston Churchill, die donderdag ochtend bij een val in zijn hotelkamer in Monte Carlo een dijbeen heeft gebro ken, is vrijdagochtend met een speciaal vliegtuig van de R.A.F. van het vlieg veld van Nice naar Londen gevlogen. De foto toont de vermaarde staatsman op het vliegveld, waar hij, gelegen op een draagbaar op zijn vervoer wachtte. De patiënten moeten opgewarmd eten van de vorige dag, dat met het besmet te water was bereid, gegeten hebben. Ze waren bovendien waarschijnlijk niet ingeënt, zo veronderstelde de heer Koot. Na de oorlog werd vrijwelop de zelfde plaats een gevangenis ge bouwd. Het door moerassen en oer wouden vrijwel van de buitenwereld afgesloten en met witte muren om geven complex is thans gedoemd te verdwijnen. Als aanleiding wordt te Hollandia genoemd, de toenemende moeilijkhe den met de aanvoer van voorraden en uitrusting, aangezien onder de huidige omstandigheden de seheeps- ruimte voor andere doeleinden moet worden gebruikt. Reeds in het begin van deze week is een tiental gevangenen pér vliégtuig' uit Tanah Merah naar Merauke over gebracht.- Ook werden politieversterkin- gen 'naar de gevangenis in Tanah Me rah gezonden. De aanleg van een nieuw kamp te Hol landia wordt noodzakelijk geacht om dat er te weinig opvangmogelijkheden zijn voor het grote aantal gevangenge nomen en eventueel nog gevangen te nemen parachutisten en infiltranten. Woendi Op het eiland Woendi, vier uur varen van Biak, zijn nu reeds 250 infiltranten ondergebracht. De bevoorrading van hen begint, zo wordt 'in Hollandia ver nomen, ook reeds moeilijkheden op te leveren. Te Hollandia wordt ten stel ligste ontkend dat het in de bedoeling ligt alle infiltranten naar Hollandia over te brengen en Woendi ook op te heffen' als liet nieuwe kamp eenmaal gereed is. Aan de aanleg van het kamp moet overigens nog worden begonnen. Men zou wel van plan zijn, de gewone misdadigers, die thans in Tanah Merah in de gevangenis zitten en voor het merendeel Papoea's zyn, naar andere gevangenissen in Merauke en andere plaatsen over te brengen en de politieke gevangenen en infiltranten naar Hol landia te brengen waar men de bewa king en bevoorrading gemakkelijker te regelen acht. De 64-jarige alleenwonende marktkoop man G. Mosker is gistermiddag dood in z|jn woning aan de Zeedijk in Am sterdam aangetroffen. Hij bleek door gasverstikking om het leven te zijn ge komen. De politie neemt aan dat de man 's nachts bedwelmd is geraakt door het gas dat uit een losgeraakte slang stroomde. Het Wereldgebeuren Armoede Economen, die pleidooien leveren voor hulp aan onderontwikkelde landen willen nogal eens erg be droefd praten over de prijzen van de tropische landbouwprodukten. De mees te onderontwikkelde landen exporteren landbouwprodukten, maar zij moeten dat doen tegen een vrije wereldmarktprijs en dat betekent dikwijls tegen een zo lage prijs, dat de producent er armoe bi] moet lijden. Men is het er allang over eens, dat de hulp aan onderontwikkelde landen niet alleen moet bestaan uit het verschaffen van leningen en het zenden van advi seurs, maar ook uit het scheppen van een internationale organisatie, die voor bepaalde hoeveelheden tropische land bouwprodukten een zeker afzetgebied garandeert tegen een redelijke prijs. De prijsfluctuaties van deze produkt'en moeten niet langer zodanig zijn, dat de landbouwers in de tropische landen op de rand van het kale bestaansminimum of daaronder moeten werken. Het is ook uitgesloten, dat men er in zou slagen het gemiddeld volksin komen in de onderontwikkelde lan den op een wat hoger niveau te brengen als niet de prijs van de landbouwexpoi't- produkten wordt opgetrokken. Een voorbeeld van een land dat ove rigens door de eigen schuld van de regering diep in de prijzenmisère raakte is Cuba. Dat land produceerde grote hoeveelheden rietsuiker en het verkocht die suiker naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika tegen een prijs, welke via internationale afspra ken op een vrij redelijk niveau lag. Na de communistische revolutie op Cu ba had men in de Verenigde Staten geen behoefte meer aan de rode Cubaan se suiker, die toen op de vrije wereld markt werd geworpen met alle nare gevolgen van prijsdaling enz. Nu lijdt men in Cuba grotere armoe dan ooit te voren. Hoewel dit Cubaanse voorbeeld wat ongewoon is, bewijst het toch duidelijk, dat er ook voor onder ontwikkelde landen een landbouwpoli tiek opgebouwd moet worden, waarbij op internationaal niveau een zekere af zet wordt gegarandeerd. Tot op heden is de toestand zó, dat het gemiddelde volksinkomen in de hogerontwikkelde industrielanden van het Westen sneller stijgt dan het gemiddelde volksinkomen in de onder ontwikkelde gebieden en dat dus de welvaartskloof steeds groter wordt. Dat is nu wel niet zo verschrikkelijk als sommige dames en heren in Westerse landen menen, want het streven naar grotere welvaart is in de meeste onderontwikkelde landen nauwe lijks populair, maar het geeft in die achtergebleven landèn toch wel aanlei ding tot een zekere jaloezie en soms zelfs tot haat jegens het „rijke" Westen en de „i"ijke" blanken. Het zou dus beter zrjn wanneer de welvaartskloof niet werd verbreed, maar juist versmalde. En dat dient dan te ge beuren door opvoering van de produktie, industrialisatie, beter prijsbeleid, enz. enz, in de onderontwikkelde landen. Hoewel er dus allang over een beter internationaal marktbeleid en prijs beleid werd gepraat, heeft eindelijk de Franse minister van landbouw Pisa- no in bescheiden mate de kat de bel aangebonden. Hij heeft vrijdag in Brussel aan zijn collega's uit de E.E.G.-landen voorge steld zo spoedig mogelijk een speciale conferentie te beleggen om over een betere organisatie van de wereldmarkt voor landbouwprodukten te praten. In de eerste plaats zou men dan op wereld niveau kunnen bestuderen, hoe in het kader van zo'n organisatie een aantal problemen van het Britse gemenebest bij toetreding van Engeland tot de E.E. G. kunnen worden opgelost. Een tweede aspect van de orgianisatie der wereldmarkten, zoals Frankrijk die ziet, zou de hulp aan onderontwikkelde gebieden moeten zijn. Pisano verklaarde dat een Van de vraagstukken zal zijn, wie de conferentie moet organiseren: de E.E.G., of de E.E.G. plus Engeland, of Frankrijk. Zelf vond hij het op dit ogen blik niet zo belangrijk wie als uitnodi gend land zou optreden. Het is het tweede aspect namelijk de hulp aan de onderontwikkelde ge bieden dat het belangrijkste is in het voorstel Pisani. Het eerste aspect be treft zulke landbouwexportlanden als Canada, Australië en Nieuw-Zeeland die tot het Britse gemenebest behoren en daarvoor zijn altijd wel regelingen te maken, waarbij geen al te harde Map pen vallen, want het zijn geen onderont wikkelde landen. Maar voor de onder ontwikkelde landen is dat thans nog te moeilijk en daarom moet er door een internationaal lichaam iets aan het prijs beleid voor de tropische landbouw wor den gedaan. Suikerprijs 1962 De minister van landbouw en visserij heeft voor de oogst 1962 de af-fabrieks- prijs voor suiker vastgesteld op 62,20 per 100 kg witsuiker (exclusief accijns en omzetbelasting). De garantie wordt evenals vorig jaar gegeven over ten hoogste 465.000 ton van de uit de bie- tenoogst 1962 vervaardigde witsuiker, dan wel, indien de in het binnenland verbruikte hoeveelheid suiker in het tijdvak van 1 oktober 1962 80 sep tember 1963 meer zou bedragen dan 465.000 ton, over ten hoogste de ver bruikte hoeveelheid. De vaststelling van deze prijs betekent een verhoging van 1.per 100 kg suiker ten opzichte van het vorige jaar. Dientengevolge zal te zijner tijd, in principe als de gegarandeerde hoeveel heid oude oogst geruimd is, de consu mentenprijs voor suiker met 1 cent per kg omhoog gaan. Deze prijs bedraagt thans 0,97 per kg. „Globetrotter" Wim van Helden (34) uit Vlaardingen heeft een nieuw levensdoel in het ver schiet. Op 11 augustus stapt hij in de Rotterdamse haven met zijn vrouw (34) en zeven kin deren (2 tot 16 jaar) aan boord van het s.s. „Waterman", dat hem naar zijn nieuwe vaderland Amerika brengt, waar hem in Milford een modern huis en in Bellingham, Massachusetts, een nieuwe baan bij de' Draper Cor poration wachten. Bijzonder De emigratiereis van het gezin Van Helden is een bijzondere, want zij is de laatste die valt onder de zgn. „Walter-Pastore-wet", genoemd naar de twee Amerikaanse congresleden die het ontwerp indienden, hetwelk het voor vele uit Indonesië gerepa trieerde Nederlanders mogelijk maakt in de Verenigde Staten een nieuw bestaan op te bouwen. Deze wet loopt vandaag af. Aanvankelijk voorzag zij in de emigratie van 3126 gezinnen, maar op 1 juli 1960 na ruim twee jaar werd het program ma nogmaals twee jaar verlengd en het quotum verhoogd tot 7272 gezin nen. Dit aantal dat uiteindelijk 17.895 personen omvatte is met het gezin Van Helden bereikt. De Amerikaanse consul-generaal in Rotterdam, de heer Barr V- Wash burn had daarom gistermiddag van de anders zo sobere uitreiking der visa een klein feestje gemaakt, met drankjes, fotografen en ve- gezellige c le verheui toespraak sprak hij zyn dank uit aan de Nederlandse emigratiediensten, die hun medewerking hebben ver leend aan de uitvoering van het pro gramma. Klok De plaatsvervangend regeringscom missaris voor de emigratie, de heer G. D. J. Kraan, toonde vervolgens de Nederlandse waardering voor het Amerikaanse initiatief door de aan bieding van een Oudhollandse Mok, die een plaats zal krijgen op het consulaat. Voor de toekomstige emi grant had de heer Kraan een foto boek van Nederland bij zich. Anderhalf jaar heeft Wim van Hel den op deze kans gewacht. Hij meld de zich al op 15 februari voor emi gratie aan, maar het duurde lang voor men in Amerika een sponsor voor zijn gezin kon vinden. Tenslotte gelukte dat door de bemiddeling van de Wereldraad van Kerken. De vrou welijke predikant mrs. Palmer van de First Baptist Church zal voorlo pig het gezin onder haar hoede ne- T óekomst Wim van Helden heeft, voor liy aan dit avontuur begint, al de halve we reld rondgezworven. Als oud-marine- nian verbleef hij o.a. lange tijd in Nederland terug en een jaar later Soerabaja. In 1952 keerde hij naar kwam hij als operator in dienst by de Shell. Waarom hij weggaat? „Het is me hier te Idein", zei hy zonder aarzelen. „Ik wil een toekomst heb ben voor mijn kinderen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3