Staatssecretaris Sociale Zaken opent gebouw geneeskundige dienst Gemeenteclassificatie Goes gunstig gewijzigd BIJOU Dijk door Zuid-Sloe op 13 juli dicht Fundering Romeins tempeltje in Aardenburg ontdekt.... ALMANAK ZEEUWSE GEMEENTEN BRENGEN CULTURELE WAARDEN IN GEDING S AWE MA N.V. HERBOUW COMMISSARISWONING BEGINT BINNEN DRIE WEKEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 30 JUNI 1962 BIJ KON. MIJ. „DE SCHELDE" IN VLISSINGEN Ontstaan Voordat de heer Roolvink sprak, had de heer J. W. Hupkes. voorzitter van de directie van „De Schelde" de talrijke genodigden verwelkomd, in het bijzon der de commissaris der koningin in de provincie Zeeiand, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de voorzitter van de pro vinciale raad voor de volksgezondheid, mr. dr. A.. J. J- M. Mes, mr. P. H. Va- lentgoed, directeur-generaal van de ar beid, alsmede de arts G. J. Noome uit Krabbendijke als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur der koninklijke Neder landse maatschappij tot bevordering der geneeskunst. De heer Hupkes ging in het kort het ontstaan van de be drijfsgeneeskundige dienst bij De Schel de na en merkte op, dat de taak van ongevallendienst reeds kort na de op richting werd uitgebreid tot het terrein van de presentie. In 1917 werd een oogarts aangetrokken en in 1942 kreeg de K.M.S. een bedrijfsarts. Het nieuwe gebouw vervangt dat van 1919 en staat (bij de hoofdpoort van het Scheldecomplex) op de plaats van een vroegere doopsge zinde kerk. De heer Hupkes wees op de „unieke positie" van de Schel- Aeeuwse Brommen „Vroeg weg en over de binnenwe gen. Om te beginnen binnendoor, via Souburg naar Nieuioland", zó en niet anders had het Vlissmgs echtpaar afgesproken, dat per brommer naar Apeldoorn zou brommen. Ze zijn er ook gekomen, maar helemaal over een leien dakje is het. toch niet gegaan. De start om vijf uur in de prille morgen ging vlot genoeg, maar eenmaal in Souburg aangekomen, ging er iets mis. Er vielen een paar re gendruppels en mevrouw achtte het raadzaam om een capuchon op te zetten. Ze stopte bij de to ren, terwijl manlief door bromde. ,.lk haal hem zo wel in", dacht ze. Haar man dacht even later, toen hij omkeek, heel iets anders. Zijn vrouw was weg. Gewoon weg van de weg. Helemaal verdwenen. ..Asjemenou"peinsde hij, keerde haastig zijn voertuig en tufte te rug naar de toren van Souburg. ..Een mevrouw op een bronwier gezien?", vroeg hij aan een mati- 'neuze landbouwer, maar de land man had niemand gesignaleerd. Brommend in twee betekenissen begon de man een kleine speur tocht rond. Souburg. Bij de toren, het punt van uitgang en terug keer, sloeg hij telkens terecht linksaf. Dit werd funest. Want zijn vrouw, eveneens bezig met de Ronde van Souburg, sloeg daar trouwhartig telkens rechtsaf en zo reden ze elkaar gedurende een dikke twintig minuten voort durend verrukkelijk mis. Om beurten de toren passerend. En als die tweede matineuze land bouwer er niet geweest was, bij wie de vrouw ten einde raad naar een man op een brommer vroeg en als die landbouwer de brom mende man niet zou hebben ge zien, weldan zouden ze er nu mg gereden hebben. Maar ze hebben Apeldoorn ge haald. En reken maar dat er heel wat af gebromd is... de als enige grote metaalindustrie in Zeeland, welke positie echter ook extra verplichtingen oplegt z( bijvoorbeeld wat betreft de bedrijfs geneeskundige dienst. Het nieuwe gebouw kostte omstreeks 400.000 gulden en de kosten van de niei medische dienst zullen 3,3 cent per gewerkt uur bedragen, Felicitaties „De randgewesten komen niet achter aan en de Zeeuwen zijn trots op het ge zonde en wijze inzicht van de Schelde- directie, die bijna zestig jaar geleden de eerste bedrijfsgeneeskundige dienst stichtte", betoogde de commissaris der koningin, jhr. mr. De Casembroot hier na. De commissaris meende uit oude papieren te mogen concluderen, dat De B. Roolvink„De Schelde verdiende sporen in wat geïsoleerd gebied" Staatssecretaris B. Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid heeft vrijdag middag het nieuwe gebouw van de bedrijfsgeneeskundige dienst der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde op de werf in Vlissingen officieel ge opend, De achtjarige Hetty Stumphius, dochtertje van de bedrijsarts J. Stum- phius, bood liem daarvoor de sleutel van het nieuwe gebouw met een hoofs bui ginkje aan. Daarmee ontsloot de staatssecretaris een fraai," gelijkvloers bouw werk, waarin op hypermoderne wijze de oudste bedrijfsgeneeskundige dienst van Nederland is gehuisvest, die dateert van 1 december 1908. Dat was tien jaar, nadat de veiligheidswet (1895) en het veiligheidsbesluit (1898) tot stand kwamen. Op de betekenis van de wetgeving de bescherming van de arbeiders ii bedrijf had de staatssecretaris van te voren gewezen op een bijeenkomst van genodigden in „Het Scheklekwartier" in Vlissingen. De heer Roolvink consta teerde daarnaast ook een toename van de activiteiten door het bedrijfsleven zelf op het gebied van de arbeidsbe scherming. Deze toename gaat parallel met een vermeerdering van de proble men rond de bescherming In het bedrijf: nieuwe gevaren als industriële, vergiften en stralingsgevaar, mechanisatie en automatisering. Psychologische gevaren Naast deze fysische problemen krijgt de bedrijfsgeneeskundige dienst ook psychologische problemen op te lossen waar de bevrediging in het arbeidspro ces door toenemende specialisatie, auto matisering, e.d. steeds moeilijker wordt. De bedrijfsgeneeskundige diensten heb ben niet alleen tot taak de negatieve invloeden te weren, maar ook moeten zij positief de gezondheid van de mens bevorderen, een mooie taak: het mee werken aan de bevordering van goede harmonie in de arbeidsgemeenschap. „De Schelde handelt liierbij niet be perkt, maar heeft een open oog voor de behoeften. Men werkt hier niet uitsluitend volgens de door de over heid gegeven richtsnoeren, maar gaat in de eigen praktische werk zaamheden vooraan bij de mogelijk heden, die hier liggen", aldus de staatssecretaris. „De dienst heeft het vertrouwen van het bedrijf en de werknemers, het is zaak dit ver trouwen te houden en het oog te houden op verborgen moeilijkhe den." Het was de staatssecretaris een genoe gen de opening van het nieuwe gebouw van de bedrijfsgeneeskundige dienst te kunnen verrichten. „Er is in Vlissingen geen stilstand op het terrein van de geneeskundige zorg, De Schelde heeft meer dan haar sporen verdiend op dit terrein in een bijzonder mooi, maar van overig Nederland betrekkelijk geïso leerd gebied", zo zei de heer Roolvink. Dit jaar, zo ging spreker verder, is voor de bedrijfsgeneeskunde een belang rijk jaar, omdat per 1 september van overheidswege een bedrijfsgeneeskundi ge dienst verplicht wordt gesteld voor bedrijven met meer dan 750 werkne mers. Er is een groei op bredere basis gekomen. Dit, nadat in 1874 de kinder wet van Van Houten was aangenomen en daarmee de eerste stap op de weg van de zorg voor de arbeiders in het bedrijf was genomen. Sindsdien is de wetgeving in beweging gekomen. Schelde ook al de oudste ideeënbus, „wenkenbus" was toen nogde naam, heeft, nog voordat sociologen en psy chologen op een dergelijk idee waren gekomen. De arts G. J. Noome uit Krabbendijke, onlangs afgetreden als voorzitter van het hoofdbestuur van de koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst sprak een felici tatie namens deze instelling, de heer A. van Borren, bood namens de beide pen sioenfondsen van de K.M.S. ter ver fraaiing van de hal van het nieuwe ge bouw een reeds aangebrachte mozaïek aan, dat vervaardigd is door mejuf frouw M. Verschoor. De heer A. Kuijl deed uit naam van de ondernemings raad en de afdelingskas, ziekenkas en het fonds voor sociale voorzieningen K.M.S. de toezegging, dat in het nieuwe gebouw een „ergometerfiets" zal wor den geplaatst, die dient voor het meten van prestaties. Namens het voltallige personeel van de bedrijfsgeneeskun dienst overhandigde de chirurg dr. P. C. Kraan „symbolisch" een ook al in het nieuwe gebouw (in de verbandka- mer) aangebrachte draadpl.astiek van Na de bijeenkomst in „Het Schelde- kwartier" verrichtte staatssecretaris Roolvink de officiële opening van Ir nieuwe gebouw. Het gezelschap genodij, den bezichtigde vervolgens het nieuwe gebouw, waarbij de bedrijfsarts J. Stumphius de staatssecretaris een en ander over de inrichting van het ge bouw vertelde. Tot slot kwam men v bijeen in „Het Scheldekwartier", v dokter Stumphius een dankwoord sprak. Per trein op reis De ideale Lange Delft 44 KOFFER en REISTAS heeft MIDDELBURG VAN 4e NAAR 3e KLASSE AANPASSING C.A.0.'s BETEKENT HOGERE LONEN De gemeente Goes heeft van liet college van rijksbemiddelaars bericht ontvangen, dat de gemeente met ingang van 2 juli a.s. is opgenomen in de derde gemeente klasse. Het gemeentebestuur heeft daar toe vorig jaar een verzoek ingediend. Momenteel is Goes ingedeeld in de 4e gémeenteklasse. Deze herindeling heeft een aantal gunstige consequenties voor Goes. Reeds vele jaren lang vormt de gemeen teclassificatie bij tijd en wijle een onder werp van gesprek in de gemeenteraad van Goes. Met name by de behandeling van de gemeentebegroting werd deze kwestie vaak aan de orde gesteld, waar bij werd aangedrongen stappen te onder nemen om Goes tot een lagere in casu betere gemeenteklasse te laten doordringen. Zeeuwse N.V. met Belgische deelneming Opgericht is Hondius Zoon Terneu- zen N.V., bankiers en assurantiebe zorgers, waarin Hondius Zoon, bankiers, Middelburg, voor een der de gedeelte participeert. In verband hiermede deelt deze firma het vol gende mede: De firma Hondius Zoon, Terneuzen, is in 1955 opgericht met als firman-: ten de firma Hondius Zoon te Mid delburg, welke reeds vele jaren in Zeeuwsch-Vlaanderen werkzaam was en de heer F. J. Fermont te Ter- neuzen. Deze firma is thans onder gebracht in de nieuwe N.V. Hondius Zoon, Terneuzen. Het maatschap pelijk kapitaal der N.V. is groot 1 miljoen, waarvan voorlopig ge plaatst en volgestort 250.000, In het aandelenkapitaal wordt gelijke lijk deelgenomen door de firma Hon dius Zoon te Middelburg, de firma R. Mees Zoonen te Rotterdam en een Belgische instelling. Bij deze kapitaaldeelname valt de sa menwerking op tussen een Rotter dams bankiershuis en een Belgische belanghebbende, bij welke samen werking wordt betrokken een In Zeeland bekende bankiers- en assu rantiefirma, waarvan de naam ge handhaafd blijft. De participanten in N.V. Hondius Zoon, Terneuzen, leveren hiermede een bijdrage voor nauwere samen werking tussen België en Nederland en wel speciaal in de sfeer van de zo belangrijke havengebieden van Eu ropoort en Westerschelde, welke ge bieden door het binnen afzienbare tijd te realiseren Delta- en bruggen- plan nog dichter bij elkaar komen te liggen en in de maritiem zo histo rische provincie Zeeland een aan trekkelijk ontmoetingspunt vinden. De N.V. Hondius Zoon, Terneuzen, zal zich door het verrichten van ac tief gerichte bank- en assurantie- zaken inspannen bij te dragen aan de economische ontwikkeling van de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaande ren, welke ontwikkeling het laatste jaar reeds zulk een interessant as pect heeft gekregendoor de vesti ging van enige grote industriële be drijven- De directie van de N.V. Hon dius Zoon, Terneuzen, zal bestaan uit de heren F. J. Fermont en J. G. L. van Hasselt. Commissarissen zijn drs. J. van der Driest, industrieel te Ambt Delden, mr. G. H. Hintzen, bankier te Rotterdam, P. van der Veen, bankier te Middelburg (gede legeerd commissaris) en ir. C. F. M. J. Wats, consul van België te Ter neuzen en wonende te Gent. Inwoner Philippine bij ongeluk gedood Tydens sproeiwerkzaamheden met eer tractor in een boomgaard in de Mossel polder in de gemeente Hoek is vrijdag morgen op nog onverklaarbare wijze de heer 9. Dhooge uit Philippine onder zijn traetor gekomen. De 42-jarige heer Dhooge, die ongehuwd was, kwam om het leven. meenteklasse-indeling heeft voor Goes een aantal aantrekkelijke aspecten. Dit is vooral van belang, omdat deze ge meente een centrumfunctie vervult. Me de ook met het oog op industrievesti ging in de-kerngemeente Goes, moet er grote waarde aan worden gehecht, dat de gemeente thans een klasse beter staat genoteerd. „De gemeente is er bijzonder ver heugd mee", zei ons gisteravond ge meente-secretaris M. J. Taillie. Ir het byzonder wordt de lierindeling van de classificatie van belang ge acht voor de bouwnijverheid. Het feit, dat Goes thans in de derde klas se is ingedeeld betekent, dat alle c.a.o.'s zich hieraan kunnen optrek ken; anders gezegd: de industriële ondernemingen en ook anderen zullen hun werknemers meer kunnen be talen. Dit zal weer een gunstige in vloed uitoefenen op het aantrekken en het behouden van werkkrachten. Uit de brief, welke b. en w. hierover aan de raad en belanghebbenden hebben :zonden, blijkt, dat een wijziging de richtlijn voor de indeling van de gemeenten in klassen in collectieve arbeidsovereenkomsten en bindende loonregelingen in de Staatscourant van 2 juli 1962 zal worden gepubliceerd. Partijen bij de betrokken collectieve ar beidsovereenkomsten kunnen, indien zr dit wensen, te zijner tijd voorstellen tot aanpassing van de gemeenteklasse-in deling aan de gewijzigde richtlijn bij het college van rijksbemiddelaars in dienen, zo blijkt verder uit de brief van en w. van Goes. Burgemeester van Kruiningen Slotavond Landjuweel met prijsuitreiking Tydens de gisteravond in „Ons Dorps- huis" te Kruiningen gehouden slot avond van het Zeeuwse Landjuweel 1961-1962 gaf de burgemeester van deze gemeente, de heer A. Schipper, in een welkomstwoord te kennen, dat naast de provincie ook de ge meenten hun taak op cultureel gebied dienen te verstaan. De burgemeester RECEPTIE TERRITORIAAL COMMANDANT ZEELAND De territoriaal commandant Zeeland luitenant-kolonel Y. Meeter, hield vrij dagmiddag een receptie in de klooster gangen van de Abdij te Middelburg ter gelegenheid van de verjaardag van prins Bernhard. Er was een druk komen en gaan van allerlei autoriteiten, die hun opwachting kwamen maken. De receptie werd onder meer bezocht door de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot en zijn echtgenote. DIRECTEUR CULTUUR SPREIDING ZEELAND De Stichting Cultuurspreiding in Zee land heeft in haar dezer dagen gehouden vergadering tot directeur benoemd de heer W. I-I. P. Meerkamp van Embden, tot dusver secretaris van de Zeeuwse Volksuniversiteit. Besloten werd voorts dat de stichting een culturele kalender voor Zeelanrl zal uitgeven waarop alle culturele evenementen in de provincie zullen worden vermeld. Inzameling Rode Kruis De jaarlijkse inzameling ten bate van het Nederlands Rode Kruis heeft te Ril- land-Bath f 756,25 opgebracht. Geen gokapparaten meer in Hulst In Hulst zullen voortaan geen speelautomaten meer toege staan zijn in openbare gele genheden. De raad van Hulst besloot namelijk b. en vv. te machtigen niet langer onthef fing te verlenen op het ver bod gokapparaten in openba re gelegenheden te hebben. Dit voorstel ging vlot onder de hamer door: een enkel j raadslid maakte een op- of aanmerking. Advertentie Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 meer op uit zyn „om de boot af te houden" dan om de zo nodige finan ciële offers te brengen. Naar zijn mening komen op deze manier zelfs reeds verworven (culturele) waar den in het geding. Tevoren had hij zijn vreugde uitgesproken over het feit, dat de slotavond van het Land juweel in Kruiningen werd gehouden- De heer M. J. van Poelje, lid van Gedep. Staten en vice-voorzitter van de Zeeuwse Culturele Adviesraad, reik te hierna de Landjuweelpryzen uit. Voor het winnende R.Z.V.T. was er nog een extra prijs voor het in eigen beheer verzorgde decor, terwijl de r.-k. toneelgroep „St.-Paulus" uit Middelburg een aanmoedigingsprijs mocht ontvangen, fn een korte toespraak ging de heer Van Poelje nog even in op de ver minderde belangstelling voor het Landjuweel. In 1958 nog 23 deelne mende verenigingen, nu negen. Als mogelijke oorzaken noemde hij o.m. televisie, geringe belangstelling bij de jongeren en het feit, dat-dit Land juweel gold als een voorronde voor het Nationale Landjuweel. De heer Van Poelje zei te hopen, dat het hier om een incidentele achteruitgang ging, daar het amateurtoneel naar zijn mening kan gelden als een der beste vormen van vrijetijdsbesteding. Na de opening van het nieuwe gebouw van de bedrijfsgeneeskundige dienst van „De Schelde" in Vlissingen maakten de genodigden een rondgang. In de revali- datie-afdeling ziet men hier de staats secretaris van sociale zaken en volks gezondheid, de heer B. Roolvink (rechts) in gesprek met de heer J. TV. Hupkes, (midden) en de commissaris der koningin in de provincie Zeeland. Geheel links dokter J. Stumphius, be drijfsarts van „De Schelde". Foto P.Z.C.) Strand Zoutelande voor draagbare radio's taboe Het gebruik van draagbare radio's op het strand van Zoutelande zal, zodra de apparaten 'n voor de medebadgasten hinderlijk geluid produceren, worden verboden. De raad van Zoutelande heeft deze bepaling vrijdagmiddag in een gecompliceerde redactionele vorm opgenomen in de algemene poli tieverordening. Enige tijd geleden diende de plaatselijke V.V.V., naar aanlei ding van het steeds toenemende aantal klachten die hierover door de badgasten werden geuit, een verzoek in bij het gemeentebestuur deze bepaling op te nemen in de politieverordening. Wel rezen er by de raad nog enkele bezwaren tegen de term „hinderlijk", omdat die niet voor iedereen dezelfde is: de term blijft echter gehandhaafd en kan bij eventuele geschillen nog altgd worden gewyzigd. „GELEIDELIJKE SLUITING" VOOR SLUITING WORDT MIJNSTEEN GEBRUIKT Rijkswaterstaat streeft er naar de ruim 2 km lange afsluitdijk door het Zuid-Sloe op vrijdag 13 juli te dichten. Het werk is thans al zover gevorderd, dat veilig aan genomen kan worden, dat de „ge leidelijke sluiting" op die dug door gang zal kunnen vinden. Bij de dichting van het dan nog reste rende circa 50 meter brede sluitgat zal rebrulk worden gemaakt van mynsteen. Iet sluitgat zal by laag water worden gedicht. Daarna wordt de inmiddels ge storte mynsteenkade zodanig opge hoogd. dat de mijnsteen ook bij hoog water boven de waterspiegel uitkomt. Hoewel men in het Sloe niet kan spre ken van een spectaculaire dichting er wordt geen gebruik gemaakt van caissons, die de stroom in luttele minu ten volledig blokkeren betekent deze laatste fase toch een belangrijke stap voor de werkers aan het Sloeproject. Immers, met de dichting wordt een be langrijke werkperiode afgesloten. Inmiddels is al bijna 4 km weg op de afsluitdijk en op de verhoogde zeewe ring aan de Walcherse kant gereedge komen. Er rest nog een strook van circa een Va km, nameiyk het sluitgat en de bouwput van de uitwateringsluls. De sluis zal vóór 13 juli in bedrijf ko men, omdat anders de afwatering van de achterliggende polders in gevaar zou komen. De aansluitende wegen op Walcheren en Zuid-Beveland zullen worden aan gelegd door de provinciale waterstaat. Momenteel worden de hiervoor benodig de gronden aangekocht. liet gedeelte van de nieuwe verbinding, dat door rijkswaterstaat wordt aangelegd to taal dus éy2 km zal vóór 1 januari 1963 gereedkomen. KUNST „Die gecroonde leersse" UIT HET STOF der eeuwen heeft het „Reizend Zeeuws Volkstoneel" het vas tenavondspel in vyf bedryven „Die ge croonde leersse" van Michiel de Swaen opgedoken en het heeft dat moet ge zegd kans gezein om er een frisse, stofvrije voorstelling van te geven. Het R.Z.V.T. had dat al eerder gedaan, maar gisteravond ging het dan als sluitstuk van het Zeeuws Landjuweel in het Dorpshuis te Kruiningen en het is. zo als by het R.Z.V.T. te doen gebruilce- lyk, een tot in de puntjes verzorgde voorstelling geworden. Om te beginnen was het „in eigen beheer" vervaardigde decor van Cor Verdonschot (die tevens tekende voor kostuums en dansen) al direct een open doekje waard. Het kreeg het niet, maar het was het dubbel en dwars waard geweest. Tegen dit decor dan ontrolde zich in een te loven tem po een serie kleurige taferelen, die ten volle een onvervalste vastenavondsfeer opriepen en die dit uit de zeventiende eeuw daterende stuk tot een boeiend kylcspel maakten. Regisseur drs. Louis Lockefeer had de kluchtige elemen ten uitnemend geaccentueerd en bo vendien met veel zorg gebruik gemaakt van de mogelijkheden tot typering, die de hem ter beschikking staande spelers hem boden. Zo ontstond een uiterst ga ve opvoering, waarin alle geboden kan sen tot het spelen van toneel gretig en met beleid benut werden. Want die kansen biedt deze klucht vol op. Over de zin van het opvoeren van een dergelijke verjaarde klucht zou nog wel het een en ander te zeggen zijn en laten wij in dit kort bestek mogen volstaan met op te merken, dat het alle maal wel van heel dik hout planken za gen is en dat er ook gisteravond bijzon der vlqtig alsmaar heel boertig planken zyn gezaagd. Maar er is tenminste vak kundig gezaagd. Dat werd dan gedaan door een Jo de Block, die van Teunis de schoenlapper een heel mooi, met verve mopperend en naderhand heel angstig, klein mannetje maakte: door Camiel Roctus als een heerlijk onnozele en toch uitgekookte bloed van een op vrijersvoeten gaande stoethaspel en door een Cor Verdon schot als een spirituele nar. Louis Loc kefeer zorgde voor een zelfverzekerde en toch joviale Keizer Karei en Fons Roctus voor een stoere lijfwacht. Trees Verwilligen dartelde levensluchtig rond als de verliefde jongedochter en Wim Borghstyn speelde met veel overtuiging de favoriete minnaar Joren. Riet Franc kenLockefeer zette een vinnige huis vrouw op de planken en de „vasten- avondvierders" in de byrollen deden in de betrokken scènes zo aanstekelijk hun best, dat er twee open doekjes uit voortkwamen. Waarmee dit Landjuweel dus opgewekt besloten werd. Het „Reizend Zeeuws Volkstoneel" zal met deze klucht uitko men in het te Haarlem te houden Na tionale Landjuweel. f Advertentie) WERK GEGUND AAN FIRMA L. C. BOM TE BURGH Naar wij vernemen heeft de mi nister van wederopbouw en volks huisvesting de herbouw van de commissariswoning in de Abdij thans gegund aan de firma L. C. Bom en Zn. te Burgh. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden binnen drie weken een aanvang zullen nemen. Met de bouw is in totaal ee i tweetal jaar gemoeid. Zoals bekend bestaat deze herbouw uit het optrekken van de vroegere gouver neurswoning, die thans zodanig zal wor den ingericht dat er ten dienste van ,de Staten aan de huidige statenzaal en- Plattegrond van groot gebouw al eerder gevonden OPNIEUW IS bij opgravingen in Aardenburg een belangrijke vondst gedaan: ditmaal werden de overblijfselen ontdekt van een Gallo-Romeins tempeltje of kapelletje. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek ontdekte namelijk de volledige natuurstenen funde ring van een gebouwtje uit de tweede helft van de tweede eeuw. De gedachte aan een tempeltje werden nog versterkt door de vondst van een bewerkt stuk zandsteen, ongetwijfeld een hoekfragment van een gelofte-f of altaarsteen. Bovendien wer den twee grote schalen van Ro meins aardewerk aangetroffen, alsmede enkele Romeinse mun ten, onder andere met een beel tenis van Antonius Pius, die leefde van 138 tot 161 na Christus. Het tempeltje is zes bij zes meter. Het grondplan laat duidelijk een cella (kamertje of cel) en een ongeveer één meter brede omgang zien. buitenwand van het gebouwtje be> staat uit op regelmatige afstand ge plaatste grote stukken Doornikse steen, waarop waarschijnlijk een open houten constructie heeft gestaan in de vorm van zuilen. In de cella stond waarschijnlijk een godsbeeld, maar hiervan Is tot nu toe nog niets gevonden. Mogelijk is dit voor of na de verwoesting van dit heiligdom meegenomen. De fun dering van het gebouwtje was, toen het in de opgravingsput te voorschijn kwam, afgedekt door een aanzieniyke brandlaag, bestaande uit verkoold hout, door verhitting rood gebakken brokken leem afkomstig van de wan den en honderden fragmenten van naar beneden gestorte dakpannen. Onder het tempeltje zyn enkele diepe putten ontdekt. Deze zullen in de komende weken aan een nauwkeurig onderzoek worden onderworpen, om dat het niet uitgesloten wordt ge acht, dat zich hierin offers bevin den. Vlak by do plaats waar dit tempeltje heeft gestaan, word reeds eerder de plattegrond van een groot Romeins gebouw blootgelegd, die thans nog duidelijk te zien is. De resten van hel burg worden geplaatst. Met grote Romeinse gebouw, dat eer der werd gevonden, dateert uit dt eerste helft van de derde eeuw. Dul- dciyk is' nog te zien dat het geheel op palen werd gebouwd. Men vond daar: aardewerk en brons, leerbeslag van paardentuig, bronzen beeldjes en munten. De foto toont de fundering van hei Romeinse tempeltje, (Foto P.Z.C.). kele commissiekamers alsmede een keu ken zullen komen. Het exterieur van het geheel zal niet geiyk zyn aan de commissariswonlng vóór 1940, maar zo veel mogelijk worden aangepast aan de situatie, zoals die in een vroeger ver leden is geweest. Aanvankelijk zag het er naar "uit dat gedurende de werk zaamheden de Statenzaal eveneens lan ge tyd buiten gebruik zou moeten blij ven, maar dank zy enkele noodvoorzie ningen zal het mogelijk zijn dit onge rief tot het uiterste te beperken, zodat de statenvergaderingen gewoon door kunnen gaan in de vroegere Abdijrefter. De firma Bom is dit werk gegund na een onderhandse aanbesteding. Zy heeft reeds meer werken in de Abdy onder handen gehad, onder andere de provin ciale bibliotheek. Universitair examen Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het kandidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur H. Dek ker te Goes. HET WEER IN EUROPA Oslo, licht bewolkt 21 gr. C. Kopenhagen, half bewolkt 18 gr: C. Londen, zwaar bewolkt 10 gr. C. Brussel, zwaar bewolkt 17 gr. C. Luxemburg, zwaar bewolkt 10 gr. C. Parijs, zwaar bewolkt 18 gr. C. Nice, onbewolkt 21 gr. C. Frankfort, huif bewolkt, 17 gr. C. München, zwaar bewolkt 1G gr. C. Ziirich, regen 1 20 gr. C. Locarno, zwaar bewolkt 25 gr. C. Wenen, zwaar bewolkt 10 gr. C. Innsbruck, hall bewolkt 17 gr. C. Rome, onbewolkt 27 gr. C. Madrid, zwaar bewolkt 32 gr. C. Mallorea. zwaar bewolkt 27 gr. C. KOUD. Plaatselijk opklaringen en op de mees te plaatser droog weer. Meest matige wind tussen noord en west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag nog matig strandweer, met vrij voel bewolking, maar op de meeste Taatsen droog. Matige wind uit weste- jlce richting. Nog xoel In de middag 5 tot 17 graden; zeewater ruim 15 graden. Vooruitzichten: langzaam Iets beter, maar nog steeds koel strandweer. 1 juli ZON EN MAAN. Zon op Maan op Zon op 4.24 Maan op 4.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2