PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SPOEDIGE HERVATTING VAN OVERLEG VERWACHT NA BOODSCHAP VAN THANT Ben Khedda wil zondag het gezag overnemen Triomf amateurtoneel Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in Zeeuws Landjuweel Eerste vuurcontact in omgeving Merauke Goes gaat over van 4 naar 3 Churchill weer geopereerd TIEN MAAL TIEN BRACHT RUIM TWEE MILJOEN OP OOSTDUITSERS BEPLEITEN EEN Wakker worden BESTAND AAN BERLIJNSE GRENS Misverstand rond associatie is van de baan D° GEEN SPOOR VAN VERMISTE DAKOTA Vandaag... Sfeer „onderonsje" nog niet te boven 205e jaargang - no. 152 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN i I? B. aen Boer. Adjunct; W de Pagtet Hoofdredacteuren; W. Leertouwer en Q. A. de Kok. O ADonnementspMjs 62 cent per week, 8,(KI per few.ti. per p t 8,25 per kw Losse nummers 15 cent. ds 5213). Oostburg: tel. 2305; Terneuzen j dit blad" 25 ct meer Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Zaterdag 30 juni 1962 Pagina 2 NOGMAALS V.N.-BEROEP OP SOEKARNO Volgens westelijke diplomatieke kringen in Djakarta zouden binnen kort informele contacten tussen Indonesië en Nederland over de kwestïe-Nieuw-eruinea kunnen worden verwacht. Deze kringen lieten zich op dit punt optimistisch uit, ofschoon het antwoord van president Soekarno op de boodschap van secretaris-generaal Tliant donderdag nog niet bekend was. Thant heeft in zijn jongste boodschap aan president Soekarno ver klaard, dat de Nederlandse regering nogmaals had bevestigd dat zij de opeenvolging van ontwikkelingen zoals neergelegd in de voor stellen van Bunker, aanvaardt op voorwaarde dat zij voldoende condities en garanties voor de rechten en belangen van de Papoea's zal verkrijgen Thant verzocht Soekarno nogmaals om bespoediging van de aanwijzing van een gemachtigde voor de besprekingen met Nederland. De Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion, heeft gisteren in een boodschap tot ambtenaren in cen traal Java gezegd, dat zich rond de voor naamste steden in „West-Irian" al vrij willigers bevinden terwijl de marine en de luchtmacht langs de kust patrouille ren. Hij verklaarde voorts dat Indone sië voorbereidingen treft „om het be stuur over YVest-Irian onmiddellijk over te nemen als de president zegt dat het ogenblik hiervoor gekomen is". Schout-bij-nacht Reeser, de commandant van de Nederlandse strijdkrachten op Nicuw-Quinea, heeft gisteren op een persconferentie in Hollandia verklaard, dat „Merauke geen gevaar loopt, even als Fak Fak en Sorong destijds". Hij zei het niet de opdracht van de Indone sische para's tc achten om Merauke te veroveren. Zij zyn rondom deze plaats Vrije zaterdag op Haagse scholen om zon te zien B. en w. van Den Haag hebben besloten aan de leerlingen van dc openbare kleuterscholen on dc j openbare scholen voor gewoon la ger onderwijs, buitengewoon la- ger onderwijs on voortgezet ge woon lager onderwijs (met uit- zondering van de determineer- scholen) op de zaterdagen in de maand juli vrijaf te geven, in ver- J band met dc ongunstige weorsom- j standighoden tijdens het afgelo- j pen voorjaar. Op de andere takken van onder- wijs is deze regeling niet van toe- passing daar deze langere vakan- ties hebben. t Spion Soblen nog niet uitgewezen In Tel Aviv is gisteren officieel meege deeld dat de naar Israël gevluelitte Amerikaanse Sowjet-spion dr. Robert Soblen, niet zal worden uitgewezen om dat hij op een vals Canadees paspoort is binnengekomen. De voorlichtingsambtenaar van de Is- ruëlisclie regering, David Landor, maak te dit bekend, nadat berichten waren gepubliceerd dat dc Israëlische regering Soblen kwyt wilde alvorens de man linar in verlegenheid zou brengen. Aangezien Israël geen uitleveringsver drag heeft met dc Verenigde Staten, is net zeer wel mogelijk dat Soblen zal mogen blijven, ondanks Amerika's wens om hem opnieuw in handen te krijgen. De bekende Oostenrijkse bergbeklimmer Siegfried Loew uit Grocdig in hel gebied van Salzburg ia bij de beklimming van het DiamirgelKTgte in de Hiroalnja om het leven gekomen. In gezelschao van twee andere bergbeklimmers bad bij op 22 Juni de 8125 meter hoge Nanga Parbat bedwongen. Op de terugweg gleed hij uit en overleed aan zijn verwondingen. Hen Kheddu T egenactie Donderdag was er voor het eerst bij een tegenactie bij Merauke op twee plaatsen vuurcontact geweest tussen Nederlandse patrouilles en Indonesi sche parachutisten. Hierbij waren enige Indonesiërs gedood of gewond. Eén was er gevangen genomen. Aan Nederlandse zijde waren er geen ver liezen. De Nederlandse commandant zei voorts, niet over rapporten te beschikken, waar uit blijkt dat men lichtsignalen vanaf de grond heeft waargenomen bij de na dering van de Indonesische vliegtuigen. Over de houding van de bevolking' wonen veel Indonesiërs in Merauke omgeving had schout-bij-nacht Ree ser geen klachten. Men ondervond ac tieve medewerking bij de opsporing van de para's. Evacuatie Men had wel delen van de bevol king van Fak Fak en Sorong ge- evaeueerd, maar niet van Merauke, omdat de eerste twee plaatsen zoveel dichter bij Indonesisch ge bied liggen en omdat er destijds nog grote onzekerheid bestond over de bedoelingen van Indonesië. DEFILE VOOR JARIGE PRINS Morgen referendum in Algerije Snsini adviseert „ja" te stemmen De premier van de voorlopige Al gerijnse regering, Ben Khedda, heeft gisteravond in een verkla ring die door de radiostations van Tunis, Rabat, Tanger, Kaïro er Tripolis werd uitgezonden, aange kondigd, dat zijn regering de macht in Algerije zal overnemen, zodra het land na het referendum zijn onafhankelijkheid heeft ver kregen. Ben Khedda's standpunt over de rol van zjjn regering in de eerste dagen na het uitroepen van de onafhankelijkheid schijnt te verschillen van de interpreta tie die de Franse regering aan het vre desakkoord van Evian heeft gegeven. Volgens het Franse standpunt blijft het gezag in Algerije in handen van het gemengde, moslim-Europese voorlopige bestuur, hangende de verkiezing van een algemene vergadering. Sir Winston Churchill zou gisteravond opnieuw aan zijn gebroken dijbeen ge opereerd worden, zo werd olficieel in Londen bekendgemaakt. Na zjjn aankomst op Londen Airport waarheen hij met een Cornet van de. Royal Air Force van dc Franse Rivièraj was overgevlogen, werd hij onmiddel lijk naar het Middlesex ziekenhuis ver voerd voor een tweede operatic. Officieel werd medegedeeld dat de ge zondheidstoestand van de 87-jarige ex- premier „zo bevredigend is als maar verwacht kan worden." WWM/VWWWWWVWW/VWWWWWVMMMIWWWWWVWVWWVWWVVVVWVWWWWNW De door dc „Nederlandse Jeugdgemeenschap" georganiseerde jeugdactie „Tien maal tien" in het kader van de „Freedom From Hunger Campaign" is vri jwel ten einde. Hoewel nog enkele plaatselijke jeugdcomïté's moeten afrekenen, is thans reeds een bedrag van twee miljoen gulden bereikt. De kosten van deze actie bedroegen circa zes procent. Deze twee miljoen is bij en gebracht doordat vele jongeren gedurende tien weken tien pro cent van hun zakgeld afstonden en door veel andere acties van jeugd- comités, scholen enzovoort. Het geld zal in overleg met N.O.V.I.B. en F.A.O. worden besteed om het erfgewassenproject in Dagomey (Centraal- Afrlka) uit tc voeren. „Dc G.P.R.A. (de voorlopige Alge rijnse regering) is sinds haar instel ling (in 195S) dc beheerder van de nationale soevereiniteit tot het ogen blik dat zij haar bevoegdheden over draagt aan dc gekozen vertegen woordigers van het volk", aldus Ben Khedda. „Wij zullen lot het einde van onze his torische missie het vertrouwen dat het volk ons heeft geschonken, alsook de F.L.N. en de A.L.N. (het Algerijnse bevrijdingsleger) waardig blijven Ben Khedda zei, dat de volksstemming van aanstaande zondag „de verwezen lijking" zal betekenen „van een onzer fundamentele aspiraties en een eerste resultaat van uw heroïsche strijd onder leiding van de G.P.R.A.". Hij waar-schuwde, dat de moeilijkheden die nog overwonnen moesten worden „enorm" waren en dat de eerste dagen van de onafhankelijkheid „beslissend zullen zijn voor dc toekomst van ons land". De leider van dc O.A.S. in Algiers, Su- sini, heeft de Europeanen opgeroèpen bij het referendum „ja" te stemmen. Hjj deed dit iu een onwettige uitzending via het geluidskanaal van dc televisie. Z.K.h. prins Benthuis vierde vrijdag zijn 51ste verjaardag. De drumband van de K.M.A. uit Bre da defileerde zoals gebruikelijk vrijdagochtend voor de jarige prinsdie de hulde in ontvangst ham op het. bordes van het paleis Soest/hik ••■wwwww.* Door Russen gewaarschuwd Via de televisie en het persbureau A.D.N. hebben de Oostduitsers gis teravond gepleit voor een bestand aan de grens in Berlijn, deels in smekende, deels in dreigende taal. De Oostduitsers vroegen zich af of Berlijn het Serajewo van de derde wereldoorlog moest worden. Ze waarschuwden dat beweerde aanvallen vanuit West-Berlijn op de door de Oostduitsers beheerde U-bahn, zouden kunnen leiden tot een nieuwe blokkade. Het pleidooi van de Oostduitsers kwam op de derde dag dat Oostduitse grens soldaten zorgvuldig vermeden hebben ïn de richting West-Berlijn te schieten. Het optreden van de Oostduitsers heeft in West-Berlijn meteen aanlei ding gegeven tot de speculatie, dat het Oostduitse regime door de Rus sen is gewaarschuwd,, dat schermut selingen langs de muur in Berlijn uit de Iiand aan het lopen waren. Wel hebben de Oostduitsers te kennen gegeven, dat een bestand zoals door hen voorgesteld, de muur moet erken nen, dat hulp aan of bescherming van vluchtelingen moet ophouden, en dat sympathie moet worden opgebracht voor het communistische denkbeeld van een vrijstad Berlijn, vrij van geallieerde gar nizoenen. De Westberlijnse burgerij werd gewaarschuwd dat haar veiligheid gro tendeels afhing van haar eigen manier van optreden. Burgemeester Brandt van West-Berlijn en bondskanselier Adenauer van de bondsrepnbliek werden door de Oost duitsers verantwoordelijk gesteld voor het toenemende aantal incidenten aan de Oostduitse grens. Beiden, zeiden ze, willen de Russisch- Ameriltaanse besprekingen over Berlijn torpederen. „De juistheid en noodzaak" van de bouw van de scheidsmuur was erdoor aangetoond, meenden de Oost- duitsers. PREMIER EMANUELS: Gistermiddag heeft de minister-presi dent van Suriname, mr. S. D. Emanuels in het Haagse perscentrum „De Nieuws poort" een persconferentie gehouden. Hij deelde in antwoord op vragen o.m. mee dat de Surinaamse regering geen bezwaar heeft tegen het feit, dat de Nederlandse regering de Nieuw-Guinea- raad heeft gehoord inzake eventuele gevolgen voor Nieuw-Guinea van een associatie van Suriname niet de E.E.G. Evenmin heeft zjj er bezwaar tegen, wanneer de Nederlandse regering dit advies ter kennismaking aau het parle ment doorgeeft. Hiermee is deze procedur^kwestie eigen lijk van de baan. Over de associatie zelf is los hiervan reeds in het Surinaamse parlement gedebatteerd. Over de wen selijkheid van associatie is men het vol komen eens. Ook de toetreding van Engeland tot de E.E.G. wordt toege juicht indien de gevolgen hiervan niet zodanig zuilen zijn, dat Suriname in een ongunstige positie ten aanzien van de gemenebestlanden komt. De nasporingen naar de Dakota van de Nederlandse luchtmacht, die sinds donderdagmiddag op Nieuw-Guinea wordt vermist, heeft althans tot gistermiddag nog geen resultaten opgeleverd. Het toestel was met acht inzittenden op weg van Merauke naar Biak. Aan boord bevindt zich ook de eerste Indonesische parachutist die bij Merauke gevangen is genomen. Hij moest voor ondervraging naai- Biak gebracht worden. In de buurt van de plaats, waar het normale radiocontact met het toestel uitviel, zijn enkele lan dingsbanen. Hiermee kon nog geen con tact worden gemaakt. Vanuit de lucht heeft men in het gebied, waar de Dako ta vermist wordt, niets ontdekt. Land- patrouilles zullen worden uitgezonden om te trachten een spoor van de Dako ta te vinden. Het terrein is echter zeer moeilijk begaanbaar. Hoe moeilijk naspeuringen kunnen zijn, blijkt uit het feit, dat een Dakota van de Amerikaanse luchtmacht, die in 1944 in het centrale bergland verongelukte, pas dit jaar toevallig door een expeditie werd gevonden, bijna 18 jaar nadat het toestel was verongelukt. .-.is het 300 jaar geleden, dat de Nederlandse portretschilder Joh. C. Verspronck, een leerling van Frans Hals, te Haarlem werd be graven- MORGEN ....is het 200 jaar geleden, dat de Zwitserse portretschilder Felix M. Diog'g te Andermatt werd ge boren. e psycholoog, dr. J. Luning Prak is een vermoeiend man. Hij is voort durend in strijd gewikkeld met al lerlei mensen, deelt links en rechts klap pen uit, gebruikt nonchalant goede en slechte argumenten door elkaar en lijkt hele dagen op zoek te zijn naar kippen hokken, waarin hij dan monter zijn knuppels gooit. Van zijn hand is vorige weer een nieuw boekje verschenen onder de titel „Nederland, word wak ker!", een bundel opstellen waarin hij de geest van zelfgenoegzaamheid in ons brave vaderland fel en aggressief he kelt. Inderdaad, een vermoeiend, maar vermoedelijk ook wel nuttig man, voor al omdat zijn prikkelende betoogtrant menigeen aan het denken zet. Wrj van onze kant hebben deze nota bele Nederlander geruime tijd ge leden aangevallen op grond van zijn beschouwingen over „De randstad Holland en haar belagers", vanzelfspre kend waren wij in net bijzonder be nieuwd wat dr. Luning Prak nu weer over dit onderwerp te berde zou bren gen in dit nieuwe boekje. Het was niet aan te nemen dat hij er over zou zwij gen: daarvoor was de kritiek in de randgewesten te heiig geweest. En het klopte, reeds in het voorwoord wordt dit onderwerp ter sprake gebracht om daarna nog weer eens breed te worden behandeld Jn een hoofdstuk Vrijdag heeft de arbeidsinspectie in Purmerend een onderzoek, ingesteld in het ketelhuis van het Sint-Ltduina-zie- kenhuis, waar zich radio-actieve be smetting heeft voorgedaan doordat vijf radiumnaalden in de kachel van de cen trale verwarming (rechts onder) sij7i terechtgekomen. De vloer is mot 'plastic afgedekt, de metalen bak moet alle nog aanwezige resten opvangen, links op statief de meetapparatuuar. De besmette asresten zullen in de emmer (midden) naar Pet ten worden gebracht. Op de achtergrond bij de telefoon staat adjudant Vail der Molen van dc rijkspolitie Purmerend. DE TRÏOMF vun liet amateur toneel van O.-Zeeuwsch-Vlaan- deren is volledig geweest in het Zeeuws Landjuweel 1961-192. Als overwinnaar kwam het Zeeuws Reizend Volkstoneel uit Hulst te voorschijn met een volgens de jury „ronduit voortreffelijke uitvoering, die in alle opzichten model kan staan voor amateurtoneel op hoog ni veau" van het stuk „De ge croonde leerse" van Michel de Swaen. Als tweede eindigde de Camere van Rhetorica „De Transfiguratie", eveneens uit Hulst, dat van „De Regenma ker" van Richard Nash een echt goed stuk volgens de jury een „prima voorstelling" maakte. De toneelvereniging Stoppeldijk werd derde met „Het lied van alle tijden" door A. Scheffer. „Het blijft een tel kens weerkerend genoegen de kennismaking met Stoppeldijk te hernieuwen", aldus de jury. Eerst op de vierde plaats kwam een vereniging buiten dit zege vierende Zeeuwse gewest, name lijk Sint Paulus uit Middelburg, dat „Hot Water" van Ed. Hoor- uilc. als hindjuweel-stuk had ge- kozeu. De verdere volgorde, die de jury bestaande uit de heren E. Popelier uit Terneuzen, P. van Neerven uit Hel mond en (uit hoofde van zijn functie) Toine van Bergen, de Zeeuwse toneel adviseur vaststelde luidt: 5. On derling Kunstgenot, Goes, met het „Mannion-mysterie" van Philip Wea thers; 6. Heer Hendrik uit 's-Heer Hendrikskinderen met „Vader Die- kema" van H. Keuls; 7. Onderweg uit 's-Heerenhoek met „In de Pie terspenning" van Louis Veile; 8. en 9. Groede met „Het is nooit te laat" van Felicity Douglas en Nut en Genoegen uit Schoondijke met „Een feestelijke dag" van dezelfde schryf- ster. Negeu deelnemende verenigingen dus, waaruit men zou kunnen af leiden, dat de belangstelling voor het Zeeuws Landjuweel een sterk dalende tendens vertoont. Deze conclusie is echter volgens de ju ry wellicht wat voorbarig en ten onrechte gesteld. Waarschijnlijk ligt de zaak volgens de juryleden niet zo eenvoudig', dat die conclu sie uit de vergelijking van de nuchtere cijfers zonder meer ver antwoord is. „Het wil ons voor komen, dat deze aangelegenheid tal van facetten heeft", aldus de jury in haar rapport. BEZIELING Daarin vragen de heren vervolgens nog eens de aandacht voor een „meer positieve gerichtheid" van de ama teurtonelist (e). In zijn diepste wezen, aldus verklaren zij, is dit Landjuweel opgezet om niet het zwaartepunt te leggen op het wedstrijdelement, maar veel meer op de vormende waarde, die het op verantwoorde wijze be oefende amateurtoneel bezit. Wil het amateurtoneel uitgroeien tot méér dan een nuttige en soms toch ook wel aangename vrijetijdsbesteding, dan diént in de eerste plaats bij iede re daarbij betrokken individuele speelster of speler de "bereidheid aan wezig te zijn zich met overgave en bezieling aan de geheel vrijwillig op zich genomen taak te wijden. Zou men zich allerwege kunnen opwer ken tot dit inzicht, dan zou men alle moeite doen zich op dit terrein te oriënteren en te bekwamen in hech te teamgeest, waarbij het echt niet alleen gaat om wat te hooi en te gras opgedane technische vaardig heid. Het is naar de mening van de jury leden in vele gevallen juist het niet aanwezig zijn van deze mentaliteit die verhindert, dat liet amateurto neel uitstijgt boven de sfeer van het knusse onderonsje, terwyl het toch eigenlijk een waardevol onderdeel van het cultuurpatroon zou dienen te zyn. MOGELIJKHEDEN Evenals voorheen hebben de jury leden zich ook thans mede door deze overwegingen bij hun beoordeling la ten leiden. De jury heeft terecht ge meend by haar kritische beschouwin gen rekening te moeten houden met de plaatselijke omstandigheden en de mogelijkheden om daarmee een zo eerlijk en objectief mogelijke beoorde ling te waarborgen. Nu het provinciale element voor het eerst volledig opgenomen was in het kader van een landelijk opgezet ama- teurtoneeltoernooi, is eveneens voor het eerst het zenden van jury-rap porten aan de verenigingen achter- TAhtlijK „Randstad en provincie". Wij zei den reeds: de heer Luning Prak is een vermoeiend man, hetgeen ook uit dit pas verschenen schriftuur blijkt. Want wéér komt hij met de oude argumentatie aanzetten en opnieuw zegt hij allerlei dingen, waar van men mocht aannemen, dat de on zin daarvan zo langzamerhand tot hem was doorgedrongen. Maar dat blijkt niet het geval te zijn en dat is een gang van zaken, die op zijn oppositie een afmat tende uitwerking heeft. Wij hadden ons voorgenomen er ditmaal niet veel over te zeggen, maar enkele opmerkingen des heren Luning Prak zijn van dien aard dat er niet over gezwegen kan worden. Zijn „randstadbeschouwingen" zijn ditmaal gewijd aan de provincie Friesland. Uitvoerig toont de au teur aan, dat de Friezen belangrijke functies in Nederland en daarbuiten "be kleden, zo belangrijk zelfs dat zij er niet g'emist kunnen worden. Een van hun grote verdiensten is naar wij uit de woorden van de heer Luning Prak begrijpen dat zij in groten getale hem en zijn familie les hebben ge geven. Voorts vindt men Friezen op leidinggevende posten in de Randstad. Maar wat betoogt dan. de agressieve auteur tot naar wij aannemen ieders stomme verbazing? „Het zou mij be paald aan het hart gaan, wanneer de knappe jongens uit Friesland door de ideologische waandenkbeelden van de planologen en van onzj regenten riiet meer zulke carrières konden maken". En even verder: „De Friezen willen van twee wallen eten of soms van drie, net als wy allemaal. Zij willen juichen over de meesterlijke prestaties van de uitge weken Friezen jn de Randstad Holland en ovérzee, en tegelijk wensen zij dat de Friezen thuis blijven en werk vinden in de plaatselijke, industrie binnen de provincie". Nog weer verder: ,.De claim, dat capabele "industriële organisatoren liever bij moeders pappot hadden moe ten blïiven in Stiens of Sneek is even bespottelijk als onbehoorlijk". En ten slotte nog deze fraaie zin: „Wij menen zowel het recht als de ratio aan onze zijde te hebben indien wij pleiten voor het onverkorte recht van jonge Friezen, Groningers, Brabanders en Zeeuwen om hun schreden te richten naar die pun-, ten op de aardbol, waar ze verwachten het meeste succes te kunnen behalen". Wat denkt dr. Lumng Prak eigen lijk? Dat al het regionale ont wikkelingswerk wordt venlcht om de Zeeuwen, Friezen en noem de hele boel maar op Dij moeders pappot te laten? Nonsens! Deze eigenaardige auteur ziet kennelijk alléén maar voor delen in ontwikkelingen van de rand stad en hij staart als gevolg daarvan zich op die randstad zó blind, dat hij als een Don Quichotte tegen zelfs onbestaan de windmolens gaat vechten. De werke lijkheid is echter, dat er géén sprake behoeft te zijn van moeders pappot. Waar hier in Zeeland èn in de andere randprovincies naar wordt gestreefd is naar vergroting van het aantal ar beidsplaatsen. Wat ons betreft mogen tientallen jonge Zeeuwen naar elders trekken als zij daar lust in hebben, wel licht dat jongeren uit andere provincies kansen in ons gewest zien en daarom hierheen komen. Een dergelijke bewege lijkheid houdt de zaak fris. Er is nie mand in Zeeland, die er ook maar een ogenblik verdedigt, dat alle Zeeuwen in (wat dr. Luning Prak noemt) „de plaat selijke industrie" moeten blijven- Maar wél vindt men hier de situatie bijzonder ongezond, wanneer door het ontbreken van. een redelijke werkgelegenheid in eigen gewest de Zeeuwen verplicht zijn in grote groepèn naar elders te trekken. Tegen die toestand wordt gevochten! Voor het overige echter mag er mobi liteit zijn zoveel als ér maar kan. En dan komen de besten even goed boven als bij het éénrichtingsverkeer, dat de heer Luning Prak zo sympathiek vindt. n hetzelfde opstel zegt de auteur, dat het een naïeve gedachte is, dat men economische verschillen, die voort vloeien uit een voorsprong van ligging, talent of organisatie kan nivelleren door subsidies en premies. De feiten echter tonen onmiskenbaar aan. dat onrenda bele situaties in de buitengewesten voor de Nederlandse economie rendabel kun nen worden gemaakt wanneer bepaalde remmende factoren worden weggeno men. Een Westerscheldebekken kan al leen maar dan een belangrijke functie vervullen als het net van verbindingen honderd procent is. Wanneer nu de re gering aan de lagere organen subsidies verleent om deze infrastructuurwerken uit te voeren, dan worden inderdaad économische verschillen genivelleerd, te gen alle. opvattingen van de heer Lu ning Prak in. In zijn strijdbaar „Hol landisme" ziet deze allerlei feiten en feitjes over het hoofd om in plaats daar van kreet op kreet te slaken. „Neder land word wakker" heeft hij ons nu weer toegeroepen. Het antwoord uit de randprovincies kan slechts zijn: „M'n lieve man, we sliepen helemaal niet...". wege gebleven. Het kritisch geluid is thans beperkt gebleven tot een mondelinge nabeschouwing, die de Zeeuwse toneeladviseur aan alle ver enigingen heeft gegeven. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de jury om de huidige gang van zaken by het Zeeuws Landjuweel kri tisch te vergelijken met de vroegere gang van zaken, toen het Zeeuwse juweel nog een eigen van het hui dige afwijkende reglement hezat. Daar de stichting Zeeland echter mo menteel een onderzoek instelt naar de stand van zaken by het Zeeuws amateurtoneel, wil de jury de kriti sche vergelijking in ditonderzoek betrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1