Geen samenwerking in Westkapelle gelijk: dus twee kleuterscholen mo Lieftallige Souburgse viel het gezag aan BILT KOFFER of REISTAS v* ALMANAK VOORZIENINGEN RECREATIE BIJ UITVOERING DELTAWERKEN Rechtbank bevestigde vonnis in gevelzaak Prestigeslag in verkeersdrukte RAAD OOSTBURG IN BESLOTEN ZITTING OVER GUNNING WERKEN Supp-hose 2 PROVINCIALE ZEEUWSE C OUR ANT VRIJDAG 29 JUNI 1962 Advertentie RECHTSSTEMDE TEGEN VERZOEK VOLKSONDERWIJS Evenredige vertegenwoordiging voor bestuur chr. school onaanvaardbaar De uit de Westkappelse raad samengestelde commissie heeft haar opdracht: de besturen van de chr. kleuterschool en van Volksonderwijs tot samengaan te bewegen by leiding en eventuele bouw van een kleuterschool, niet tot een succesvol einde kunnen brengen. Na verschillende besprekingen bleek het be stuur van de chr. kleuterschool niet bereid te zijn een bestuur te aanvaarden met evenredige vertegenwoordiging. Ook kon het niet geloven in een neutraal voorzitterschap. Het gevolg van dit alles was, dat de raad in zijn vergadering van donderdagavond onder leiding van burgemeester T. H. de Meester opnieuw in een onderwijsdebat gewikkeld werd. Er waren evenals in de mei-vergade- ring twee voorstellen: een verzoek van het bestuur van de chr. kleuterschool om medewerking bij de bouw van een nieuwe school, waartoe met algemene stemmen besloten werd, en het verzoek van Volksonderwijs om een openbare kleuterschool in Westkapelle te mogen stichten, dat er met een meerderheid van vier tegen drie stemmen door kwam. vraagde school, kwam hierop gisteren nader terug. Nadat hij gesteld had reeds van het begin af het vruchteloze van de pogingen van de commissie ingezien te hebben, zei hij het ten opzichte van de doopuitspraak in zekere zin met Volks onderwijs eens te zijn. De kwestie lag hier echter volgens de wethouder an ders: hier wordt tegenover de chr. school een neutrale gesteld (er kan door de ouders geen keuze gemaakt worden, omdat er tot' nu toe maar één school is), waarop volgens de heer Lie- vense niet de belofte wordt ingelost vai: het geven van chr. onderwijs aan de kinderen. Hij vroeg zich af welke ge bondenheid in dit opzicht de doop dan nog inhoudt. „Bovendien is de uitspraak van de synode ook de synode van mijn kerk geen dogma van de paus van Rome. Volksonderwijs vergelijkt dan ook iets dat niet te vergelijken is", al dus de wethouder, die over de motieven van Volksonderwijs volkomen in het duister tastte. Hoewel burgemeester De Meester evenals de andere raadsleden dreigende In het rapport van de commissie, be staande uit de heren J. Minderhout (g.b.). wethouder P. Lievense (c.h.u.) en wethouder W. Gabrielse (p.v.d.a.). werd gesproken over de „zeer prettige sfeer en het openhartige karakter" van de besprekingen, waaruit volgens de commissieleden viel te concluderen, dat het bestuur van de chr. kleuterschool niet onwillig stond tegenover het idee met Volksonderwijs samen te werken. Het chr. schoolbestuur bleef evenwel gereserveerd ten opzichte van een even tuele evenredige vertegenwoordiging in het bestuur. De besprekingen met Volksonderwijs leidden daarop tot enkele concrete voorstellen: evenredige vertegen woordiging (bijvoorbeeld vïer-vier met een onpartijdige voorzitter) en bij vacatures om de beurt een op roep voor een bijzondere en een openbare leerkracht. Tegen het chris telijk karakter van de school had het Volksonderwijs-bestuur geen zwaar. kleuterschool een te groot struikelblok. Het bestuur stelde als voorwaarde, dat bij een bestuur van 9 personen er 5 var het bijzonder onderwijs moesten zijn, er dat by vacatures steeds chr. leerkrach ten aangesteld moesten worden. Verwondering In een schryven aan de raad had het bestuur van de provinciale federatie Zeeland van Volksonderwijs vervolgens zijn verwondering uitgesproken over en kele uitlatingen van wethouder Lievense tijdens de vorige raadszitting, waarin hij stelde, dat de ouders die hun kind enkele jaren geleden ten doop hebben gehouden en die thans hun handteke ning plaatsen ter ondersteuning van het verzoek van Volksonderwijs, daarmee lijnrecht in zouden gaan tegen de doop belofte. Het Volksonderwijs betoogde aan de hand -van uitspraken van de Gene rale Synode van de Ned. Herv. Kerk, dat de. doopbelofte niet tot keuze verplicht voor een prot.-chr. school en dat de Ned. Herv. Kerk geen besliste uitspraak doet vóór nog te gen de openbare of chr. school. Zij laat de ouders vrij. aldus Volkson derwijs. scheuring byzonder spijtig vond, achtte hij het de plicht van de raad om de be langen van het openbaar onderwijs naar beste kunnen te behartigen. Het was volgens hem niet juist het verzoek op zo felle wyze aan te vallen. Ook achtte de heer De Meester het minder juist in twijfel te trekken, dat het verzoek door Volksonderwys was gedaan op grond van levensovertuiging. De heer J. de Visser (s.g.p,) deed daar op nog één poging om de zaak te red den; de voorstellen weer aanhouden en proberen de beide partijen tot elkaar te brengen met behoud van de oude chr. school. De heer De Visser bleef alleen staan; de andere raadsleden steunden hem niet. overtuigd als zy wa ren van de mislukking van een derge- lyke poging. Referendum Nadat wethouder Gabrïëlse er nog op gewezen had, dat een referendum onder de leden van volksonderwys Westkapelle had uitgemaakt, dat zij de houding van hun bestuur goed keurden, werden de voorstellen in stemming gebracht. Met algemene stemmen besloot de raad mee te wer ken aan de nieuwbouw van de chr. kleuterschool, met vier tegen drie stemmen besloot men tot slot het verzoek van Volksonderwys in te willigen. Vóór stemden de P.v.d.A.- fractie (de heren Gabriëlse, J. de Pagter en H. van Rooijen) en de heer Minderhoud (g.b.). Tegenstem mers waren wethouder Lievense, en de heren P. K. van Rooijen (c.h.) en De Visser (s.g.p.). Voorts werd in deze vergadering het uit breidingsplan ten zuiden van De Ca- sembrootstraat vastgesteld. Burgemees ter De Meester deelde mee, dat het met de bouw van het daarin geprojecteerde motel niet zo bijster wil vlotten. „Maar we houden vol en het komt er beslist wel", verzekerde hij. SANERING FINANCIËLE BASIS WATERBEDRIJF „THOLEN" TE THOLEN Omdat de sanering van de financiële basis van de n.v. Waterleidingmaat schappij „Tholen" reeds tal van jaren slepende is en langer uitblyven van maatregelen tot verbetering van de fi nanciële positie van de Waterleiding maatschappij zou kunnen leiden tot ver der geldelyk nadeel van het ryk, heeft de Algemene Rekenkamer in oktober 1961 aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid verzocht de nodige maatregelen te willen nemen om een spoedige afwikkeling te bevorderen. Al dus staat te lezen in het verslag van de Algemene Rekenkamer over 1961. Tij dens de samenstelling van dit verslag had de Kamer hierop nog geen ant woord ontvangen, doch de minister van sociale zaken en volksgezondheid deelt thans mee, dat de Algemene Rekenka mer inmiddels van het verdere verloop van deze aangelegenheid in kennis is gesteld. ZEEUWSE PRIJSWINNAARS EUROPESE TEKENINGEN EN OPSTELLENWEDSTRIJD Twee Zeeuwse meisjes en één jongen hebben een prijs gewonnen m de achtste tekeningen- en op stellenwedstrijd van de Europese Beweging. Hieraan is in Neder land door zestigduizend leerlin gen van scholen voor het v.h.m.o., ulo, n.o. en kweekscholen deelge- In de eerste categorie 12 tot 14 jaar werd de inzending van Adriana Hennekij uit Retranche- ment bekroond, in de tweede ca tegorie 14 tot 16 jaar die van Nelia Guldemond uit Oost- kapelle en in de derde categorie 16 jaar en ouder won Bram Wattel uit Serooskerke (W.) een prijs. Voor deze wedstrijd hadden 1.300.000 leerlingen uit twaalf landen werkstukken ingezonden. (Advertentie) Uw reis waar ook naar toe begint met een BIJOU Lange Delft 44 MIDDELBURG IR. J. J. VAN AARTSEN TE DELFT GEPROMOVEERD Aan de Technische Hogeschool tc Delft promoveerde tot doctor in de technische wetenschappen ir. J. J. van Aartsen, vroeger woonachtig te Sint-Laurens. Hij promoveerde op een proefschrift geti teld: Het systeem Uranyunitraat, water, tributylfosfaat. tetrachloorkoolstof. Als promotor fungeerde mevrouw prof. dr. ir. A. E. Korvezee. De jonge doctor, die 26 jaar oud is, is thans verbonden aan de Technische Hogeschool te Delft als wetenschappe lijk hoofdambtenaar. Vruchteloos Wethouder Lievense, een tegenstanders van de Zeeuwse Automobilist Hoewel de man zich al vele jaren met recht en redenen automobi list mocht noemen, had hij zich voor de technische kant van zijn voertuigje, een bescheiden pro- dulct, nooit zo sterk geïnteres seerd. Maar uit gesprekken met mede-automobilisten had hij op de duur toch wel zo het een en ander opgestoken en bovendien ontkomt geen man aan de verlei ding om mee te gaan praten over kopklepjpen, zuigers, voortrein, ontsteking en in het. laatste geval gaat het dan echt niet over laten toe zeggen een keelontsteking. „Zou er iets mis zijn met m'n ont steking"?vroeg hij zich dan ook heel technisch af, toen het voer tuigje niet al te vlot wilde star ten. Maar toen het eenmaal reed, oeloofde hij het verder wel weer. Bovendien reed het zo soepel, dat er van een hiaat, in de ontsteking eenvoudig geen sprake kon -tin. Niettemin bleef het starten moei lijkheden opleveren. En plotseling wist onze man wat er aan man keerde. „Vuile startmotor", luidde zijn diagnose en voor het eerst in zijn loopbaan van automobilist reed hij triomfantelijk de garage binnen. Helemaal zeker van zijn zaak. Geen gezeur van „liij doet zo raar, kunt U er eens naar kij ken", nee: kort en bondig kon hij de monteur vertellen wat er aan mankeerde. Dat deed hij ook zonder manke ren. Achteloos sprak hij: „Och. maken jullie de startmotor even schoon, 't Ding is kennelijk vuil" Zijn vjoorden hadden niet het ver wachte effect. De monteur staar de hem een ogenblik verbaasd aan en riep toen bezeerd uit: Startmotormeneer? Startmo tor? U hêbt helemaal geen start motor". Hoe hij dan wel startte, vroeg de man nog timide, maar vaar de uitleg luisterde hij al niet meer Hij gelooft het nu viel... Ter opluistering van de achtste fokvee- dag op Schouwen-Duiveland kwam don derdagmiddag op het noodsportterrein te Zierikzee een groep van de „Schouxv- se Ruiters" binnen de ring om het toe gestroomde publiek een boeiende de monstratie te geven. (Foto P.Z.G.) (Slot van pag. 1) De droogvallende zandplaten zouden onmiddellijk na de sluiting van de zeegaten van een oeverbeveiliging kunnen werden voorzien en met een helmbeplanting of anderszins kun nen worden vastgelegd. In het Veerse Meer blijkt thans duidelijk, dat de eilanden en voorlanden in ernstige mate ver stuiven en door de golfslag af kalven. Kostbare recreatieter reinen zullen daar geheel ver dwijnen wanneer niet spoedig maatregelen worden genomen. Bij het zandzuigen in de zeegaten ten behoeve van de afsluitdammen, te gelijkertijd hinderlyke ondiepten ver wijderen, putten maken voor toekom stige jachthavens, nieuwe eilanden, kampeerterreinen, speelterreinen, en badstranden opspuiten. De nieuwe landbouwwegen zou men in plaats van met dammen, met bruggen over de zywateren kunnen G.S. STELLEN VOOR: EERVOL ONTSLAG VOOR MR. J. M. PILAAR Mr. J. M. Pilaar heeft, zoals bekend, om gezondheidsredenen eervol ontslag ge vraagd als griffier der Staten van Zee land. Thans stellen Gedeputeerde Sta ten van Zeeland de provinciale staten voor dit ontslag op de meest eervolle wijze en met dankbetuiging voor de vele aan de provincie verleende diensten te verlenen. G.S. voegen hieraan toe, dat het hun zeer ter harte gaat, dat een ambtsvervulling met een voorbeeldige trouw verricht op deze wijze een einde neemt. Dc omstandigheid, dat in de jongste tyd redenen van gezondheid de heer Pi laar belemmerden zijn taak naar de aan zich zelf gestelde eisen te vervullen, gaf hem aanleiding een keuring aan te vra gen. Bij besluit van 1 juni 1962 heeft de pensioenraad hem uit hoofde van ziekte en gebreken voor de verdere waarneming van zijn betrekking onge schikt verklaard. In verband daarmee heeft de heer Pilaar om ontslag ver zocht. In hun voorstel schrijven G.S., dat de periode, waarin de heer Pilaar belast was met de leiding van de provinciale griffie, niet gemakkelijk was. In dit verband noemen zij de watersnoodramp van 1953, de moeilykheden ter zake van de huisvesting van de griffie, welke door het betrekken van het nieuwe ge bouw in 1960 werd opgelost, en vooral het vele werk, dat verricht moet worden in hel: kader van dc ontwikkeling van Zeeland. De beslissing om de keuring aan te vragen is de neer Pilaar uiteraard moei lijk gevallen, zo schrijven G.S. Daarby heeft echter zijnerzijds het belang van de provincie zwaarder gewogen dan eigen belang. Deze overweging was voor hem aanleiding de keuring aan te vragen. leiden, waardoor deze wateren als veilige en aantrekkelijke ligplaatsen voor jachten behouden zouden blij ven. Op plaatsen waar de landbouw- wegen dicht langs het water zouden komen te liggen, zou men door een geringe verplaatsing oeverland voor de recreatie vrij kunnen houden. Landbouwhaventjes zou men kunnen uitbreiden en gedeeltelyk kunnen in richten als ligplaatsen voor jachten. Bij het maken van de oeverbescher ming zou men deze gedeeltelijk kun nen inrichten als badstrand cn ge deeltelijk als ligplaats voor jachten. Voor de iandschappelyke verzorging zouden in een vroeg stadium be plantingen kunnen worden aange- Goedkoper De toeristenbond wijst er met nadruk op, dat het bepaald niet de bedoeling is, dat de financiering voor dit doel ten kosten zou gaan van het Deltawerken budget zelf, doch men zou zich kunnen voorstellen, dat bijvoorbeeld het minis terie van onderwijs, kunsten en weten schappen de benodigde gelden ter be schikking zou stellen. De bond meent, dat de voorzieningen, die er op den duur tóch zullen komen, op deze wyze ook goedkoper zullen zyn, dan wanneer zy achteraf moeten worden aangelegd. Uit de memorie van antwoord op de be groting van liet Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1962 bleek, dat de minis ter van verkeer en waterstaat op het standpunt staat, dat het de bijzondere taak van het ministerie is, aan de wa terbouwkundige werken zodanige vorm te geven, dat het belang van de recrea tie mede wordt gediend. De A.NAV.B. is van mening, dat hiervoor in het bij zonder bij de "Deltawerken unieke gele genheden aanwezig zijn, mits er een fi nanciële basis voor wordt geschapen. Ook G.S. willen derde boot voor Vlissingen-Breskens in Zeeland doen bouwen Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen „zoveel mogelijk rekening houden met de aandrang om het derde schip voor het veer Vlissingen-Breskens op een Zeeuwse werf te doen bouwen". Dit de len zij mee in antwoord op een vraag die door een statenlid gesteld werd ty- dens de behandeling in afdelingen van het voorstel inzake uitbreiding van de vervoerscapaciteit der veren over de Westerschelde. Dc vervoerscapaciteit van deze veren zal een voortdurende zorg voor het college van G.S. blijven. Het streven om de moeilykheden geheel te hoven te komen, zal pas met volledig succes zijn bekroond zo delen G.S. mee -- wan neer ook een vaste verbinding van Zeeuw8ch-Vlaanderen met Midden-Zee land is verlcregen. De voortgaande eco nomische integratie van Europa, dc be tekenis voor de industriële ontwikkeling van het Westerscheldebekken, zal het verkeer nog verder doen toenemen. VRACHTSCHIP LIEP BIJ ANTWERPEN VAST Donderdagavond om zes uur is het Ita liaanse vrachtschip „Roberto Lolly Ghetti" van de Société di Navigatione uit Palermo op de Westerschelde vlak bij Antwerpen aan de grond gelopen. Het schip, dat 11.213 ton meet en gela den met ijzererts op weg was naar Ant werpen. werd nog dezelfde avond vlot gesleept door vijf sleepboten van de Union de Remorquage et de Sauvetage uit Antwerpen. Commissaris der koningin bezoekt Sas van Gent De commissaris der koningin in dc pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot zal maandag 23 juli a.s. om 14.35 uur een officieel bezoek brengen aan de gemeente Sas van Gent. Conform de eis van de officier van jus titie heeft de Middelburgse rechtbank het vonmn bevestigd in de zaak van de „opendraaiende" gevel in de Middelburg se Lange Deift. In hoger beroep ver oordeelde het college de zakenman C. J. M. tot ee„ boete van 200 gulden, waartoe de verdachte ook door de Mid delburgse kantonrechter veroordeeld was. De rechtbank was tot de overtui ging gekomen, dat M. bij het verbou wen van zyn zakenpand buiten de door b. en w. afgegeven vergunning gegaan was, Hy kreeg namelijk vergunning voor een gesloten' gevel, maar hij liet een Tesloten gevel bouwen, die binnen en- tele ogenblikken in een open gevel kon worden veranderd. De koopman J. de G. uit Schiedam werd veroordeeld tot een boete van 200 gul den, omdat hij nagelaten had de ver lichting van zijn auto te ontsteken, waardoor de motorrijder K. er tegenop reed en om het leven kwam. POLITIERECHTER MIDDELBURG DE NATUUR had de 19-jarige Zeeuwse jongedochter, die giste ren onschuldig glimlachend plaats nam voor het hekje, dat haar scheidde van Middelburgs politie rechter mr. C. E. Coester, met vele oede dingen bedeeld. Maar de lieftalligheid, die zij in de gerechts zaal kwistig over de gestrenge heren van het rechtbankcollege en over de publieke tribune uit strooide, was op de 7e maart jongstleden wel een beetje in een aehterafhoekje geraakt. Het pro- ces-verbaal, dat op die dag tegen de jongedame mej. A. V. uit Souburg was opgemaakt sprak namelijk van „duwen en schoppen naar en hinderen van een in uni form gekleed dienstdoend hoofd agent van politie in Middelburg". Het vreemde in deze geschiedenis wa ren de buiten alle proporties gaande ~evolgen van een ontmoeting tussen auto's op de hoek van de Koorkerk straat en de Lange Delft in Middelburg. In de ene auto zat mejuffrouw V. met haar moeder, in de andere (een vracht auto) een kolenhandelaar. De wagens konden elkaar in de drukte van het verkeer niet passeren, de kolennian be duidde mejuffrouw V. van achter zijn voorruit terug te gaan, maar mejuf frouw V. wilde hetzelfde van de tegen ligger. Er werd uitgestapt en ieder zei hetgeen zij en hij van de ander dacht. Dit al vond de politierechter niet zo fraai van de charmante Souburgse. „U ging niet terug, omdat U in uw recht stond", zei hij tot haar. „En uw recht zou en moest zegevieren, ondanks een oploopje van nieuws gierige mensen en een opstopping van auto's." Toen de inmiddels door mevrouw V. ge waarschuwde politie op liet toneel ver scheen, werden deze dienaren, zoals mr. Coester opmerkte, „danig gehinderd in de uitoefening van hun beroep". Toen de agent het rybewijs van het Souburg se meisje wilde zien, werd dit gewei gerd. De verstandhouding tussen jonge- lame en agent werd er niet beier op, het meisje meende haar verdediging te moeten zoeken in schoppen en slaan en zelfs heeft ook mevrouw V. aldus verklaarde de verbalisant de politie man in de buik geschopt. Toelichting niet openbaar Boom in Eenhoornplantsoen blijft voorlopig staan De gunning voor het maken van grond-, riolerings- en verhardingswerken met opjaaggcmaaltje cn persleiding voor het Oosthurgse bungalowpark ,,'t Schutte- bocht", is voor de Oostburgse gemeente raad donderdagavond aanleiding ge weest om de vergadering weer eens ach ter gesloten deuren voort te zetten. De werkzaamheden werden op 7 juli j.l. aanbesteed, waarhy de firma Jan de Oude te Biervliet met 30.504 bóven de raming als laagste uit dc bus kwam. Het voorstel van b. en w. was het werk toch te gunnen, met als consequentie een verhoging van de grondprijs met 2 per vierkante meter in bedoeld bun galowpark. „Wenst L een toelichting op het voor stel?", wilde burgemeester J. L. van Leeuwen weten, Dat wensten de raads leden. „Maar dan in besloten zitting", stelde de voorzitter voor. In het open baar gedane mededelingen zouden naar hij zef de vrijdag (vandaag) te voeren onderhandelingen bemoeilijken. Het raadslid J. Barendregt (g.b.) zei wei nig voor een besloten zitting te voelen, ;ezien de vele besloten zittingen die in Jostburg in het verleden werden ge houden en de heer W. C. F. Coene (k. v.p.) sprong hem bij: „We kunnen het beter niet doen. Het helpt toch niets want, zoals we vorige maal hebben ge zien, stond het dc volgende morgen toch in de krant". Hij zei meer voor ccn openbare vergadering tc voelen, waarop dc voorzitter zei geen toelichting te kunnen geven. Toen burgemeester Van Leeuwen had voorgesteld dat dan van- Advertentie; SPAREN VOOR MEUBELEN OF T.V. daag (vrijdag) een nieuwe extra ver gadering moest worden belegd meende de heer Barendregt en met hem meer dere raadsleden dat de openbaarheid beter kon worden opgeofferd ter voor koming van een extra tocht naar het gemeentehuis. In besloten zitting ging de raad akkoord met het voorstel, de werken voor het Inschrijvingsbedrag, aan genoemde aannemer te gunnen. Een stevige boom werd in deze verga dering voorts opgezet over de beplan ting van het Eenhoornplantsoen. Vol gens omwonenden zou de beplanting tot hinderlijke hoogte zijn opgeschoten, hoewel b. en w. meenden dat het alle maal nog wel ging. Het was de heer A. A. van Terheijden (k.v.p.) die het op de enige boom in het planstoen had voorzien. Hij wilde deze laten verwijde ren. Het merendeel van de raad sprak zich hiertegen uit, dus de boom blijft staan. Minister wil huur oesterpercelen niet verhogen (Van onze Haagse redactie). Een onderzoek dat dc Algemene Reken kamer heeft Ingesteld by het bestuur der Visseryen op de Zeeuwse Stromen, heeft aanleiding gegeven tot een aantal opmerkingen, welke ter kennis zyn ge bracht van de minister van financiën met het verzoek diens mening daarover te mogen vernemen, aldus blijkt uit liet- verslag van de Algemene Rekenkamer over het jaar 1961. In het desbetreffende controle-rapport wordt onder meer de aandacht geves tigd op de zeer lage huurprijzen voor oesterpercelen en op het feit. dat de kosten van laboratorium-onderzoeken noodzakelijk in verband met de afgifte van certificaten van onbesmetheid niet aan belanghebbenden werden doorbere kend. Hoewel de minister erkende, dat do huur voor oesterpercelen wellicht aan de ma tige kant waren, meende hij toch niet op verhoging van dc huurprijs te moe ten aandringen, onder meer op grond van de overweging dat de schelpdier- cultuur in de Zeeuwse wateren naar het zich laat aanzien ten gevolge van de uit te voeren Deltawerken binnen be trekkelijk kerte tijd tot een einde zal komen. Tot doorberekening van de la- boratoriumkosten meende de minister om dezelfde reden niet te kunnen over gaan. Temeer omdat de tegenwoordige situatie van kosteloos dienstbetoon reeds lange tijd geleden in het leven was ge roepen. LAGER DIVIDEND MAATSCHAPPIJ ZEELAND In dc woensdag gehouden vergadering van dc raud van commissarissen vun de Stoomvaart Maatschappij Zeeland te Hoek vun Holland werd besloten aan dc algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over liet. boek jaar 1961 een dividend van 13 procent iii contanten uit te keren (v.j. 14 pro cent). Het juarverslag zal in de maand juli verschyneii. Vissersschip Terneuzen 25 haalde mijn uit het water De bemanning van het vissersvaartuig Terneuzen 25 onder schipper S. de Rooy deed donderdagmorgen nabij boel 22 op de Westerschelde een niet alledaagse vangst. Bij liet ophalen van de netten bleek daarin nameiyit een mijn ver strikt te zUn geraakt. Onmiddellijk werd de rijkspolitie te water gewaarschuwd, die het wapen als een oefenmijn aan duidde. De mijnoprulmingsdienst van de marine heeft de mfjn later op de dag afgehaald. Dit ontkende mevrouw V. echter ten stelligste. „Ik heb alleen de hulp van de politie ingeroepen. Omdat mijn dochter overstuur was", zo verzekerde zij. Maar de agent bleef er by, dat-ie geschopt was en woorden toegevoegd had ge kregen, die op de rechtbank niet voor herhaling vatbaar bleken. „Ik ben spra keloos", zei mevrouw V. hier van. Zonder haar eigen auto wilde mejuf frouw V. vervolgens niet mee naar het bureau. „Dan moet U maar in onze wagen mee", meenden de agen ten en zó geschiedde. Bij het bureau gearriveerd wilde de Souburgse jon gedame zelfs niet- meer lopen. De agenten hebben hun charmante last toen maar het politiebureau binnen gedragen „Hoe vindt U nu uw optreden?" wilde de politierechter van mejuf frouw V. weten. „Stom", was het antwoord. „Alleen maar stom?" vroeg mr. Coester, maar meer wilde de jon gedame niet van haar „optreden" vertellen. „De inzet is het figuurtje van verdachte, die per se gelijk wilde hebben tegenover de man. die maar een kolenman was", aldus de officier van justitie, mr. T. Lebret, die deze houding „helemaal mis- selyk" noemde. De leeftijd in aanmer king genomen wilde mr. Lebret het nog als een kleinigheid beschouwen en ge noegen nemen met een vordering van 40 gulden. Dat mevrouw V. niet inzag dat zij deze „actie" tot dergelijke pro porties liet groeien, speet de officier. Voor dit volledig gebrek aan inzicht vorderde de officier tegen mevrouw V„ een boete van 125 gulden. Nadat mr. H. Bruin, die zowel optrad als raadsman voor mejuffrouw V. als mevrouw V., er op gewezen had, dat de oorzaak van dit alles gezocht moet wor den in enkele buitengewone omstandig heden, waarin beide dames verkeerden en aangedrongen had op clementie, hoe onsympathiek de kwestie ook mocht lyken, veroordeelde mr. Coester, die het alles „zeer, zeer ernstig" vond mejuf frouw V. tot een boete van 75 gulden en haar moeder tot een boete van 100 gulden. DRANK De machinist R. W. uit Vlissingen had op 16 april zyn auto onder invloed van sterke drank bestuurd. Daar hy thans een ontwenningskuur volgt vroeg mr. Lebret een boete van 100 gulden en 4 maanden ontzegging van de rijbevoegd heid tegen hem. De politierechter nam deze eis conform over in zijn vonnis en legde bovendien nog een week voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 1 jaar op. Voor eenzelfde feit werd C. NL uit Goes by verstek eroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 weken en 6 maanden ontzegging. NI. was al herhaaldelijk voor dergelijke feiten met de justitie in aanraking ge weest. De Domburgse uitvoerder P. de P. werd wegens het rijden onder invloed veroor deeld tot een boete van 100 gulden, 4 maanden ontzegging en een voorwaar- deiyke gevangenisstraf van 1 week met een proeftyd van 1 jaar. De officier vond het meer dan bar, dat deze ver dachte na het drinken van zes flesjes bier achter het stuur was gaan zitten. Mr. Lebret eiste 200 gulden boete en 6 maanden ontzegging. Voor het vernielen van een slot van de omheining rond het Goese veillggebouw werd de Goesenaar F. G. tenslotte ver oordeeld tot een boete van 40 gulden. Ervaar het wonder van 100 nylon zonder rubber HET WEER IN EUROPA Oslo. zwaar bewolkt 19 gr. C. {openhagen. zwaar bewoikt 20 gr. C. Londen, zwaar bewolkt 21 gr. c. 3russel, zwaar bewolkt 18 gr. c. Luxemburg, zwaar bewolkt 15 gr. c. ?arijs, zwaar bewolkt 20 gr. c. Mice, onbewolkt 2.7 gr. c. frankfort, zwaar bewolkt 17 gr. c. Vlünchon. half bewolkt 19 gr. c. lenève, onbewolkt 20 gr. c. ^ocarno, onbewolkt 24 gr. c. pVcnen. zwaar bewolkt 19 gr. c. nnsbruck, onbewolkt 23 gr. c. lome, onbewolkt 29 gr. c. Madrid, zwaar bewolkt 31 gr. c, vlalloron. licht bewolkt 28 gr. c. VERWACHT. KOUD WEEK. Wisselend bewolkt met slcehts hier en daar een buitje. Tot mutig afnemende noordwestelijke wind. Koud weer. STRAHDVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker). VANDAAG nog te koel, maar overwe gend droog strandweer met een matige wind tussc"1 west en noordwest. In dc middag vijftien tot zestien graden; zee water vijftien graden. VOORUITZICHTEN: nog een te koele zeewind, maar geleidelijk een hogere middagtemperatuur. 30 juni ZON EN MAAN. Zon op 4.23 Maan op 3.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2