PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VLIEGTUIG MET 7 MENSEN VERMIST IN NIEUW-GUINEA Eerste nieuw-gelande para gevangengenomen ANWB VRAAGT MINISTER TWEE PROCENT VAN DELTABUDGET VOOR RECREATIE Thant nogmaals ingelicht Tussen Merauke CHURCHILL NA VAL GEOPEREERD HERMAN BRIL OVERLEDEN Papoea op Onin gedood Vandaag... PRINS BERNHARD VANDAAG 51 JAAR Italiaanse voorlichting SCHIETVERBOD VOOR VOPO'S HOOFDSTAD BEREID BIJLMERMEER OP BINNENHOF TE BEVECHTEN „Reeds nu verstuiving en afkalving eilanden en voorlanden Veer se Meer 205e jaargang - no. 151 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN uuectie. a van a VllssingenWalst>__ Zlenk?pp rod 'el 94 2h adm tel 2094 en t B. aen Boer. Adjunct. W de Pagter HoofdredacteurenW. Leertouwer en Q. A. de Sok. ADonnementsprijs 62 cent peT ween, 8.00 per kw.tr. per post 8,25 per «„c. .u ,d. 2078/3169 adv 2376). Goes. Grote Markt 2. tel 6140 (b.g.g. red. 7853, adv 5213) edv. <mai. 8 reeels) 25 ct oer regel (min. 11.25). F-ieven bur. ven dit blad" 25 ct Min oer adv Losse nummers 15 cent. Bureaus: g: tel. 2395, Temeuzen: tel. 2116; Giro 369300 P.Z C.. Middelburg. Vrijdag 29 juni 1962 Knokke wil look] drie „eilanden" in zee Pagina 3 VROUW MET BABY AAN BOORD Sedert gistermiddag 4 uur plaatselijke tijd wordt een Dakota van de Koninklijke Luchtmacht in Nieuw-Guinea vermist. Het vliegtuig was op weg van Merauke naar Biak en meldde zich op genoemd tijdstip ongeveer halverwege de route. Daarna werd niets meer van het toestel vernomen Zoekacties zijn ingesteld. Engelands „grand old man", Sir Winston Churchill, rustte gisteren in het Prinses Grace ziekenhuis te Monte Carlo uit van een operatie aan zijn linkerdijbeen, dat hij gis termorgen had gebroken. In Londen heeft het ministerie van luchtvaart inmiddels bekendgemaakt dat een straalvliegtuig van de Royal Air Force, een speciaal voor het ver voer van zieken ingerichte Cornet, de bejaarde staatsman naar Engeland zal overbrengen. Sir Winston zal vandaag van Nice naar London Airport worden overgevlogen, aldus een woordvoerder van het ministerie Er zijn reeds regelingen getroffen voor behandeling van Sir Winston in het Middlesex ziekenhuis. Sir Winston was dinsdag in zijn geliefd Monte Carlo aangekomen voor een ver blijf van twee wekc-n aan de zonnige Rivièra die hij soms viermaal per jaar pleegt te bezoeken. Gistermorgen vroeg toen hij om zes uur omstond uit zijn bed, gleed hij uit en Sir Winston werd met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht en werd In de loop van dc dag geopereerd door prof. Chatelin. die de ingreep bevredi gend noemde. Kroesjtsjew zegt kernproefverbod te willen De premier van de Sowjet-Unie, Kroesjtsjew, heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid is een overeenkomst to tekenen die een verbod op kernwa penproeven behelst,, zelfs voordat een overeenkomst is bereikt over volledige en algemene ontwapening. Volgens het Russische persbureau Tass heeft de Russische leider dit gezegd tegen de voorzitter van het centrale comité van de Japanse communistische part ij. In hetzelfde onderhoud met de Japanner zei Kroesjtsjew naar aanleiding van dc Amerikaanse kernproeven in het gebied van dc Stille Oceaan, dat de kernladin gen die in de oceaan zjjn gevallen kern bommen niet vertraagde werking kun nen worden die op de meest onverwachte plaatsen ontploffen cn onherstelbare gevolgen voor de zaak van dc vrede hebben. In het licht van dc huidige situatie krHgfc het denkbeeld om een kernwapen- vrije zone in het Verre Oosten cn in het gebied van de Stille Oceaan in te stel leen bijzondere betekenis, zo meent Kroesjtsjew. Er waren vijf bemanningsleden boord en twee passagiers: eerste luitenant L. N. Bieger uit Rijs wijk (Z.-H.), eerste bestuurder, sergeant eerste klasse J. W. A. Brochard uit Rijswijk (Z.-H.), tweede bestuurder, ad judant onderofficier F. H. T. Rudolph uit Rijswijk (Z.-H.), boordmecano, ser geant majoor J. Akkerman uit Rijswijk (Z.-H.), telegrafist, dienstplichtig sol daat D. de Klerk (Zwijndrecht), allen van de Koninklijke Luchtmacht. Voorts bevond zich als passagier aan boord de vrouw van luitenant ter zee (arts) tweede klasse oudste categorie A. D. J. Verburg, dienend in Nieuw- Guinea en wonend aldaar, met haar baby. De Nederlandse ambassadeur bij de V.N., rnr. C. W. A. Schürmann heeft gistermiddag een onderhoud van 20 minuten gehad met secreta ris-generaal Thant, waarbij hij „nogmaals het Nederlandse stand punt uiteenzette" met betrekking tot een hervatting der besprekin gen met Indonesië, aldus een Ne derlandse woordvoerder. Het onderhoud volgde op de boodschap die Soekarno aan Thant heeft gezonden en waarin hij hem om „opheldering" verzocht over het Nederlandse antwoord op Thants verzoek de onderhandelingen te hervatten. Nederland heeft dc waarnemend secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, meegedeeld dat het de „voor stellen van Bunker" voor de overdracht van het bestuur over westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië aanvaardt op voorwaarde dat voldoende garanties worden gegeven voor de rechten van de Papoea-inwoners, zo meldt Reuter. Thant onthulde dit toen hij de tekst van een boodschapwisseling tussen hem en president Soekarno vrijgaf. Woensdagavond is in zijn woning aan 'de Beukelsdijk te Rotterdam op 65- jarige leeftijd overleden Herman Bril, tweede concertmeester van het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest. Herman Bril, die het laatste jaar in verband met zijn gezondheidstoestand al niet meer is opgetreden, zou per 1 september met pensioen gaan NOG STEEDS GEEN VUURCONTACT Vier dagen na de landing in de omgeving van Merauke is nog steeds geen melding gemaakt van vuurcontact tussen parachutisten en Nederlandse patrouilles. In het gedeeltelijk onder water staand terrein is het opsporen van de pa rachutisten een moeilijke en tijd rovende zaak. Bovendien worden de intensieve pa trouilles verricht in een vrtf dun be volkt gebied, waardoor dc meldingen van dc bevolking geringer in aantal zijn dan in de infiltratiegebieden in weste lijk Nieuw-Guinea het geval is. De Ne derlandse militairen vorderen dan ook langzaam omdat het gebied nauwkeurig dient te worden uitgekamd. Ter onder steuning van de patrouilles worden er regelmatig luchtverkenningen uitge voerd. Wo(ensdag is voor het eerst een der bij Merauke gelande parachutisten gevan gen genomen. Volgens een officieel communiqué dat gisteren in Hollandia is uitgegeven, werd hfj door een politie patrouille, gesteund door Nederlandse militairen, in de kampong Madelema aan de Koemberivier gearresteerd, na dat de bevolking hem had ontdekt en de patrouille gewaarschuwd. Actie voltooid Over de infiltratiegebieden bij Fak- Fak, Kaimana en Sorong is de af gelopen dagen van officiële zijde weinig medegedeeld. In Teminaboe- an is gisteren de uitzonderingstoe stand, die was ingesteld na de lucht landingen, opgeheven. Dc zuiverings actie in dit gebied is vrijwel vol tooid en geschat wordt, dat zich daar nog enkele verspreide parachu tisten ophouden. De terugkeer tot een normale toestand betekent ech ter niet, dat de geëvacueerde vrou wen en kinderen al door hot gouver nement naar hun woonplaats zullen worden teruggezonden. Het standpunt van het gouvernement over de terugkeer van vrouwen en kin deren naar nun woonplaats is vervat in een recente verklaring, waarin werd gezegd, dat het gouvernement zich of ficieel „niet tegen een terugkeer wil verzetten". Er werd echter ook een beroep op de geévacueerden gedaan „nog wat geduld te oefenen tot zich een gunstiger tijdstip voordoet". Faci liteiten voor terugkeer zullen eerst dan door het gouvernement worden verleend. In het communiqué van gisteren werd nog medegedeeld, dat op het schier eiland Onin Indonesische parachutisten een Papoea zonder vorm van proces hebben gedood. Een tweede Papoea wist hoewel gewond te ontsnappen. Gevangenen Volgens de gegevens, die thans bekeml zijn, kan ongeveer een kwart van het totale aantal op het schiereiland Onin uitgeschakelde parachutisten op reke ning van de bevolking en de Papoea- politic worden geschreven. Vyf Papoea's hebben daar het leven verloren en enke le politiemannen zyn gewond. In nacht van woensdag op donderdag heb ben Nederlandse patrouilles daar nog twee Indonesische parachutisten ge vangen genomen. is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse landschapschilder, etser, lithograaf en tekenaar Ja cobus L. Sbrensen te Amsterdam werd geboren. Aanslag op werk van Da Vinei Een 56-jarige Duitse kunstschilder heelt aan een Londense rechtbank verteld dat hjj een fles inkt naar een kostbare tekening van Leonardo da Vinci had gesmeten omdat dit de wil van God was. Franz Weng, die voor de rechtbank werd beschreven als een kunstenaar, koppelde aan die toelichting een som bere profetic voor Engeland. „Ik weet dat het uit zal zyn met uw eiland en dat cr geen rat meer zal blijven leven. Dit is mtfn profetie van God". De tekening van Da Vinci was tentoon gesteld door dc koninklijke academie om 800.000 pond sterling bijeen te krij gen. Als dit bedrag niet wordt bereikt, zal de tekening worden geveild om de begroting van de academie te dekken. Voor Weng werd een voorarrest tot 5 juli bevolen. Vandaag wapperen overal in Nederland de vlaggen ter ere van Z K.H. Prins Bernhard, die zijn 51ste verjaardag (Foto Max Koot) Reisbeschrijvingen van ons land door buitenlanders zijn dikwijls uiterst boeiend: men herkent het eigen land, maar het wordt onder een onge wone belichting getoond. Dat is tevens het attractieve van dergelijke lectuur: een kennismaking met het oude ver trouwde, dat wordt voorgesteld als ware het volkomen nieuw. Soms echter wordt met de feiten in wezen cnverander- lijk vreemd omgesprongen, zo vreemd zelfs dat men zich met enige bezorgd heid afvraagt welk effect een derge lijke voorlichting wel zal hebben. Deze week kregen wij van bevriende zijde uit Rome een vertaling toe gezonden van een artikel, dat on langs in het dagblad „II Tempo" heeft gestaan, een reisbeschrijving met als onderwerp Middelburg en omgeving. De auteur is een leergierig man, die aller lei hem vreemde zaken aan het papier heeft toevertrouwd. Zo was het hem op gevallen, dat men nooit iemand het stadhuis van Middelburg zag binnen baan, een aardig voorbeeld van wat wij derboven bedoelden met de „ongewone belichting". Voor een Middelburger is het betrekkelijk geringe gebruik dat van de hoofdingang van het stadhuis wordt ge maakt een heel normaal verschijnsel: de ingang naar de secretarie bevindt zich namelijk aan de zijkant! Voorts was het de Italiaanse schrijver opge vallen, dat er heel wat bejaarde mannen cafés in- en uitliepen, hetgeen ons eer lijk gezegd tot dusver voikomen ontgaan was. Het blijkt een boeiend stukje folklore te zijn: de cafébezoekende man nen worden namelijk door de voorbij gangers speciaal aangekeken „op het moment, dat zij hun koffiekopje aan de lippen zetten. Met hun blauwe kristal ogen en zware rimpels in het gelaat gaan ze op dat-ogenblik lijken op figu ren uit een museum met wassen beel den". Kijk-es-aan, dat is weer eens wat anders dan ringsteken De betere opmerkingen uit het ver haal hebben echter geen betrek king op Middelburg, maar op een nabijgelegen plaats, waarin men met enige moeite ons trouwe Veere kan herkennen. Daarheen is de Italiaan heengereden met een Nederlandse me; vrouw zij is lid van een Dantecomitë en heet Leni, deelt de auteur nauwgezet mee en zQ heeft hem allerlei wetens waardigs getoond. Vermoedelijk heeft het eenter een klein beetje gehaperd aan de communicatie tussen mevrouw Leni en de schrijvende Italiaan, want de juiste inlichtingen over Veere zijn óf niet verstrekt óf niet goed bij onze bui tenlandse gast aangekomen. Dat blijkt uit zijn uiteenzetting waarom hier de vissers zijn verdwenen. Tot dusver had den wij altijd gedacht, dat het Delta- {ilan daarvan de oorzaak was, maar onze taliaan ziet dat anders: „Het schijnt dat ze met de visvangst zijn opgehouden of andere moeilijkheid met „Rocle Pimpernel" leidt bende tunnelgravers Voor een Oostduits gerechtshof in Oost-Berlijn is gisteren te kennen gegeven, dat een Amerikaanse „Rode Pimpernel" aan het hoofd staat van een „bende" van West- berlijnse studenten die onder de muur in Berlijn tunnels graaft om Oostduitsers naar West-Berlijn te kunnen laten vluchten. De „bendeleider" werd niet bij naam genoemd. Gezegd werd alleen dat hij studeerde aan de vrije universiteit in West-Berlijn. De onthulling werd ge daan in de loop van eep proces tegen vijf mannen die worden beschuldigd van organisering van ontvluchtingspogingen. Juergen Miehlke, door ADN betiteld als politiespion uit Oost-Duitsland, deelde aan het hof mee dat de door de Amerikaan gelelde bende langs weten schappelijke weg tunnels bouwde aan de hand van kaarten waarop de grens in Berlijn en dc gebouwen er tegen aan tot in bijzonderheden waren aangegeven. Volgens Miehlke had de Amerikaan de kaarten gekregen van het Westberlijnse gemeentebestuur. De Oostduitse autoriteiten hebben de politiemannen aan de Bërlijnse sectorgrens verboden doelwitten in West-Berlijn onder vuur te nemen, zo is gisteren bericht in het or gaan van de Oostduitse communis tische partij „Neues Deutschland". Volgens het blad was het de grenswach ters „streng verboden over de grens heen te schieten". Zij zullen echter op vluchtelingen blijven vuren zolang deze zich in Oost-Duitsland bevinden. Jean Morin, die van november i960 tot de ondertekening van de akkoorden van Evian op 18 maart j.l. algemeen afgevaardigde van de Franse regering in Algiers was, is be noemd tot secretaris-generaal van de koop vaardij. AMSTERDAMMERS REAGEREN OP BRIEF Van studentenbezetting lot petitionnement „Een groot gedeelte van de Am sterdamse bevolking blijkt be reid om desnoods op te trekken naar het Haagse Binnenhof om gewapenderhand het standpunt van Amsterdam in de Bijlmer meerkwestie te verdedigen". Dit is de conclusie van het bureau voorlichting van de hoofdstad, dat de honderden schriftelijke, maar vooral tele fonische reacties behandelt van de burgerij op de 320.000 „Bïjl- merbrieven", die het gemeente bestuur de afgelopen week aan alle gezinnen heeft gestuurd. In de brief werd gewezen op de nood zaak de Bijlmermeerpolder aan Am sterdam toe te wijzen, opdat hier zo snel mogelijk 25.000 woningen, ter vervanging van de krotten in de bin nenstad, kunnen worden gebouwd. De reacties variëren van fel tot se rieus of bewogen, maar men blijkt zich algemeen achter het stand punt van burgemeester mr. G. van Hall en zijn wethouders te stellen. maatschappelijke en politieke kringen van de K.V.P. in Amsterdam werkt men aan een initiatief om Den Haag van het gelijk van de hoofdstad te overtuigen. Een studen tenorganisatie heeft als reactie op de brief aangekondigd de Bijlmer meer binnenkort te zullen bezetten. Algemeen wordt aangedrongen op liet organiseren van een petitionne- mentsactie. In vele van de aan bur gemeester Van Hall persoonlijk ge richte antwoordbrieven, wordt ge vraagd: „burgemeester, wat moeten we doen, we zjjn bereid, want we laten het er niet bij zitten". Het bureau voorlichting noemt de res pons van de bevolking ongeëvenaard. Na de eerste publikaties over de „Bijlmerbrief" ontvangt men een constante stroom telefoontjes en brieven, ook uit de rest van het land. Bij alle gemeentelijke bedrijven en instellingen en op het privé-adres van de burgemeester komen de brie ven binnen. Er is bovendien een gro te navraag naar de brief van het gemeentebestuur, door verzamelaars en mensen die naar hun familie in het buitenland de brief willen door sturen. Talrijke andere gemeenten en voorlich tingsbureaus blijken zeer geïnteres seerd. Het bureau vóórlichting spreekt van een herontdekking van de brief als medium om zich tot de bevolking te richten, ondanks de mo derne communicatiemiddelen. Ook bij de omroepvereniging, die de tele visieuitzending over de brief aan de burgerij verzorgde, kwamen uitzon derlijk veel reacties binnen. Uit alle lagen van de bevolking zjjn de reacties binnengekomen, vooral uit de Amsterdamse tuinsteden, waar men waarschijnlijk met mensen te maken heeft die van vroeger weten wat. het betekent 0111 in een krot woning te leven. (Van een onzer verslaggevers). De A.N.W.B. heeft in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat, de heer Korthals, ge vraagd de mogelijkheid onder ogen te zien, reeds bij de uitvoering van de Deltawerken bepaalde voorzie ningen ten behoeve van de recrea tie te treffen. De A.N.W.B. meent na uitvoerig over deze kwestie van gedachten te hebben gewis seld met deskundigen van verkeer en waterstaat dat één tot twee procent van het jaarlijks budget voor de Deltawerken voldoende zou zijn, om de noodzakelijke voor zieningen te treffen. De bond is zich terdege bewust van het feit, dat de verdediging tegen de zee bij de Deltawerken primair is en bovendien, dat de aanvullende wer ken tot de taak van provincie en waterschappen behoren, doch men meent geconstateerd te hebben, dat het bij deze lagere overheids lichamen vaak aan financiën ont breekt voor de uitvoering van deze werken. De A.N.W.B. wijst erop, dat het Delta gebied in de toekomst een bjjzonder gro te betekenis zal krijgen voor de open luchtrecreatie. De A.N.W.B. meent, dat in het algemeen door het verrichten van „werk met werk" de aanvullende wer ken beter, sneller en goedkoper tot stand zouden kunnen komen, wanneer de wa terstaatsdiensten deze in de eigen plan nen zouden opnemen, zoals dit elders trouwens reeds gedaan wordt. De bond wijst erop, dat de recreatieve voorzienin gen bijvoorbeeld reeds zijn geïncorpo reerd in de Zuiderzeewerken rond het Vcluwemeer en dat waterstaat bij bouw van bruggen ten aanzien van de hoog te rekening houdt met jachtjes. Voorbeelden De A.N.W.B. noemt in deze brief aan de minister enkele werken waarvan men van mening is, dat deze reeds bij de aanleg zouden kunnen worden verwe zenlijkt. Zo bijvoorbeeld: Bij de aanleg van landbouwwegen in de drooggevallen gebieden zou men deze ten behoeve van het toerisme breder kunnen maken, er rijwielpa den en picknickplaatsen bij aanleg gen en van een aantrekkelijke be planting voorzien. Door een geringe verlenging of aftakking van deze landbouwwegen kunnen ze ook dienstbaar gemaakt worden aan de ontsluiting van de oevers. Het maken van meer ongelijkvloerse kruisingen in de rijkswegen nabij de afsluitdammen ten behoeve van het langzame toerisme. Het treffen van uitgebreide voor ningen voor het parkeren en de bermrecreatie bij de grote afsluit dammen. De afsluitdam in het Veer- se Gat bljjkt nu reeds op sommige dagen zo veel belangstelling te trek ken, dat er te weinig ruimte is om te parkeren. Op de dammen zouden banken of andere voorzieningen kun nen worden aangebracht, die het verblijf van dc recreatiezoekenden zouden veraangenamen. (Zie slot pag. 2 kot. 2) welke moeilijkheid, maar als men het ons vraagt zit hem dat in de Schotse wolstapel. We moeten nodig een vloot uitrusten: dit kan niet ongestraft blij ven! Als we die vloot dan toch naar En geland zenden, kan ze in één adem wel even naar Amerika trekken. Dat is dringend nodig, zo concluderen we uit het verhaal in „II Tempo": de huizen in Veere zijn namelijk „steen voor steen overgebracht naar de Verenigde Staten voor rekening van ziekelijk-aan- gelegde kunstverzamelaars". Alsjeblieft: er blijkt nog een schaduw-Veere in de Verenigde Staten te bestaan. Terug er mee! De oosterburen zouden zeggen: „Heim ins Reich!". Overigens heeft Veere wel indruk op onze Italiaan ge maakt, want met enige ontroering schrijft hij bij het afscheid: „Vaarwel propere kleine huisjes, vaarwel venster luiken, welke met opzet in geel en rood moeten zijn geschilderd om by de tulpen te passen! Wij zullen elkaar zeker nog eens weerzien, mevrouw Leni, die belofte hebben wij in ons voelen opkomen, niet waar?" wij van onze kant hopen nu maar, dat de belofte héél spoedig zal worden ingelost en dat dan mevrouw Leni in staat zal zijn enkele niet erg correcte zaken recht te trekken. De hier gesignaleerde zijn al voldoende, dan pra ten wc maar niet over de vreemde me dedelingen in het artikel over antiquairs en over het verhaal van de Middelburg se brug. die „automatisch omhoog ging" kort voordat de trein vertrok. Al te kniesorig willen we ook niet zijn. Maar een visserijgeschil met Engeland en een door Amerikanen weggesleept Veere, néé, dat gaat echt wel een beetje te Op een persconferentie in het Amster damse stadhuis, heeft burgemeester mr. G. van Hall donderdagochtend toelich ting gegeven op een adres van b. en w. Amsterdam inzake de Bijlmermeer aan de leden van de Tweede Kamer. De burgemeester met het adres, waarin nieuw pleidooi wordt gedaan voor toevoeging van de Bijlmermeer aan Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1