Honderd-en-een aspecten van het leven in Zuid-Amerika en de Verenigde Staten slechts korte Nieuwe werken en herdrukken op culinair gebied C.P.B.Z.-werk in 1961 Pockets BOEKEN OVER DE NATUUR „OP VERKENNING BIJ DE DIEREN" eenvoudig 3-voiidig beter! WERELD DER DIEREN IS MET ZESDE DEEL NU COMPLEET Onze kat Voor de kleintjes Van en voor de boekenplank j OOSTENRIJK, land, volk, cultuur Lekkerbekken Voor verliefden NIEUWE DETECTIVES DONDERDAG 28 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Advertentie) TVEE DESKUNDIGEN BIJ UITSTEK BESCHREVEN BOEIEND CONTINENT De Forum Boekerij van uitgever Ad. M. C. Stok in Den Haag is uitgebreid met twee buitengemeen belangwekkende boeken over het Amerikaanse continent, te weten „Zuid-Amerika", geschreven door dr. Kurt Pahlen en „50 x Amerika" van Raymond Cartier. Hoewel er in de loop van de tijd heel wat geschreven is over Noord en Zuid-Amerika, zijn de werken die een alomvattend beeld van deze rijkgeschakeerde wereld schilderen schaars. „Zuid-Amerika" van dr. Pahlen is echter zo'n boek, niet gebaseerd op de vaak subjectieve impressies van de Europeaan, die in een nieuwe wereld stapt, maar op de wetenschappelijke conclusies van een insider.. Dr. Kurt Pahlen woonde lange tiid in Buenos Aires, Argentïnië's prach tige hoofdstad en thans leeft hy in Montevideo. Van deze plaatsen uit reisde hij heel Zuid-Amerika door en dank zij de veelzijdige belangstel ling van dr. Pahlen werden de meest uiteenlopende aspecten van het Zuidamerikaanse leven in dit boek neergelegd en geïnterpreteerd in een boeiende verteltrant, weliswaar doorsprekt met feiten en getallen, maar zonder één saaie bladzijde. ..Zuid-Amerika" bestaat uit vier de len Het eerste behandelt de oudste geschiedenis, de Indiaanse bescha vingen, hun bloei en hun ondergang. Het tweede deel handelt over het Latijns-Amerika van gisteren van de ontdekking door Columbus af tot de vrijheidsoorlogen met enkele hoofdstukken over de Spaanse en Portugese veroveringen. Deel drie bevat een reportage van het heden daagse Zuid-Amerika, zoals het poli tiek, cultureel en economisch reilt en zeilt. Het laatste deel is gericht op de toekomst en bevat naast een samenvatting van de ontwikkeling ook een bespreking van de kansen, welke er in het Zuidamerikaanse continent voor de Europese emi grant liggen. Het is een interessant boek, dat dr. Kurt Pahlen schreef van de eerste tot en met de laatste (323ste) blad zijde het avontuur van een wereld in ontwikkeling ademend. Cartier verstrekt in zijn werk een uitmuntend overzicht van het schier onoverzichtelijke maatschappelijk patroon der Verenigde Staten, schrijvend over uiteenlopende onder werpen, die varieren van het cos- mopolische karakter van de staat Washington tot het Newport Jazz Festival en de politieke strijd om het van de staat New gouverneurschap „50 x Amerika" is tegelijk ro man, gids en naslagwerk. Het boek telt 402 bladzijden en is evenals „Zuid-Amerika" rijk ge ïllustreerd. Noord-Amerika Het boek, dat Raymond Cartier, stichter van het Franse tijdschrift Paris Match over de Verenigde Staten schreef, verscheen reeds eerder in de Forum Boekerij on der de titel „48 x Amerika". In middels zijn de (48) Verenigde Staten met Alaska en Hawaii uit gebreid en is ook het werk van Cartier aan deze wijziging aange past, terwijl talrijke feiten voor zover dat nodig was werden her zien. De manier waarop Cartier zijn in drukken neerschrijft maakt van „50 x Amerika" een avonturenroman, die men in één adem uitleest en die men ook daarna nog vele malen ter hand zal nemen. DIEREN IN DE DIERENTUIN Richard Gerlach vertelt in deze boekjes niet zozeer over dieren, die in dieren tuinen worden gehouden, maar vooral over zijn belevenissen met de dieren van zyn dierentuin (Hannover). Men komt er dus allerlei gegevens in tegen, die men in andere boekjes tevergeefs zal zoeken. (Prisma 719 en 720). WONDERWERELD DER ZOOG DIEREN Dit boekje is ontstaan met medewer king van de Artis persdienst. Het is een verzameling gegevens over alfa betisch gerangschikte diersoorten, elk deeltje met 50 foto's. Praktisch om mee te nemen bij bezoek aan een dieren tuin. Het is samengesteld door Kees Spierings. 52-53 Helm-encyclopedie. „DE LEVENDE NATUUR" 't Is 'n goede gedachte geweest do heer J. E. Sluiters 'n bloemlezing te doen sa menstellen uit het meer uitvoerige werk van dr. Jac. P. Thijsse dat bij Ploegsma is verschenen en hiervan een pocket te maken. Thijsse blijft (misschien wel tot ons aller ergernis) de onovertroffen inleider in het rijk der natuur. Wat hij schreef is altijd wel nog iets belang rijker, iets doordringender en enthou siaster, iets liefderijker en met iets groter rijkdom van word en stijl ge- sclveven, dan de modernste natuurlief hebber het kan. Dit boekje zal (en moet ook) wegvliegen. Prisma 738. THIEME'S PAARDENBOEK Speciaal bedoeld voor de „sportsector", waarbty het paard is betrokken kan dit bock van H. J. Lysen ook andere paar denliefhebbers dienen. Het paard, zowel als de vele rassen worden er in bespro ken en de laatste door goede foto's weergegeven. Een lijst van toegepaste brandmerken kan men aan het slot van het boek vinden. Uitg. W. J. Thleme, Zutfen. Zelden ben ik zo enthousiast geweest bij het doorbladeren van een boek als toen ik dit werk voor het eerst bezichtigde en bladzij na bladzij werd geconfron teerd met de rake kleurschetsen van Rien Poortvliet. Een horen of een staart, een kuif of een snavel, alles werkt in zijn tekenin gen mee om de door de kunstenaar vast gehouden indrukken tot een levend plaatje te toveren. Han Rensenbrlnk, die de tekst verzorgde zal het ons vergeven, dat we hem pas als nummer twee noe men; ten eerste is hij al ingeburgerd als expert in het meedelen van pakkende onderdelen uil het dierenleven, boven dien zullen de illustraties de kinderen nopen ongeduldig uit te zien naar wat er wel over dit of dat dreigende, kleurige of vreemdgevormde dier in het boek staat geschreven. Dan is het Rensen- brinks beurt om op een wijze, waardoor hij bekend is geworden, al het interes sante dat hij over zo'n dier weet op z'n gehoor over te dragen. We weten geen beter raad dan dit boek met de zebra zo spoedig mogelijk eens te gaan doorbladeren bij uw boekhande laar. Bedoeld als boek voor kinderen zal het niet nalaten allereerst de ouderen aan het lezen te zetten. Het is niet over dreven een werk als dit te zien als een boek voor het hele gezin. Een echt dege lijk Nederlands boek, waar de uitgever veel eer mee inlegt. Z. Waardevol standaardwerk Laatste onderwerp: amfibieën Uitgave Gaade, Den Haag SerieDe, Wereld der Dieren. Doris Cochran, Amfibieën. Ralph Buchsbaum en Lorus Milne, Lagere dieren. Als zesde en laatste band van de serie: De wereld der dieren, verschenen de delen Amfibieën en Lagere dieren, gezamenlyk in vertalingen bewer king van dr. D. Hillenius. In wat meer begrypelyke termen uitgedrukt handelt dit boek over de tweeslach tige dieren (padden, kikkers,«sala manders) en verder over alles wat er nog in de dierenwereld valt waar te nemen buiten dé zoogdieren, vogels, slangen, hagedissen en insekten om, die in de voorafgaande delen werden besproken. Een en ander houdt in, dat waar voor de tweeslachtige dieren een groot aantal soorten aan de orde komen, Advertentie HAK1U! Ondanks deze reductie op elk pak tóch de kostbare spaaremmertjes voor prachtige gratis geschenken of.artikelen met enorme korting, zoals luxe rcis- wekkcr, transistor radio, pedaalemmer en rolschaatsen. Vraag een spaar kaart bij" Uw winkelier of vereniging Ideaal-Persil verzorgt Uw was ideaal Peruaanse indianen met hun huisdie- den, lama's. Illustratie uit „Zuid- Amerika". de lagere dieren slechts konden wor den bekeken met het oog op hun rijkdom aan vormen en nun inde ling in het wetenschappelijke sys teem. Uiteraard geldt dit de titels van de hoofdstukken, de samenstel lers hebben gewoekerd met de ruim te om in de tekst gegevens te ver schaffen over de meest belangrijke en spectaculaire soorten. Bijzondere hulp verlenen daarby de tal rijke uiterst fraaie afbeeldingen (520, waarvan 220 in vierkleurendruk), die de lezer in staat stellen de opmer kingen van de schrijvers als het wa re naar het leven te kunnen contro leren en bestuderen. Zo kon prof. Dr. H. Engel in zyn voorwoord schrij ven, dat dit boek het antwoord is op de vraag, die men wel eens aan biologen stelt, wat hen toch wel in teresseert in deze lagere dieren. Daar zowel de zwart-wit foto's, als die in kleuren z(jn genomen voor weten schappelijke doeleinden, kan men er staat op maken, dat ze aan hoge eisen voldoen. Dit geldt ook voor de afbeeldingen van de amfibieën, waar onder zeldzame opnamen worden aangetroffen. Dit laatste deel van de serie mag dan ook beschouwd worden als de waar dige afsluiting van een buitengewoon fraai en belangrijk standaardwerk. Gezien bet enorme werk, dat er aan moest worden besteed hebben de uit gevers het in zeer korte tijd com pleet opgeleverd. Het geeft antwoord op vele vragen, die in een minder omvangrijk werk niet aan de orde kunnen komen. De vertaling en bewerking van Dr. Hil lenius staat qua woordgebruik en vakmanschap op hoog peil. In ver band met het terrein, waarop de tweede helft van het boek zich be weegt lijkt het mij speciaal aantrek kelijk voor de bewoners van ons klei ne eilandenrijk. is met de daling van het zoutgehal te in het Veerse Meer een deel van de grote rijkdom van onze Delta- mondingen geschiedenis geworden, o.a. de interessante zee-anemonen- tuintjes onder de aanlegsteiger bij de Campveerse Toren. Z. In pocketvorm verscheen bij de uitgeverij J. M. Meulenhoff te Am sterdam van de wereldberoemde door en door Russische schrijver Anton Tsjechof (1860-1904) een tweetal verhalen, waarvan vooral het eerste „Het verhaal van een onbekende" de moeite van het le zen waard is. Tsjechof verhaalt daarin over het leven van ambte naren en intellectuelen üi Rusland, en al lezende waant men zich in Rusland, hoewel men om het te kunnen waarderen wel een liefheb ber van Russische verhalen moet zijn. CONAN DOYLE Sir Arthur Conan Doyle is de schepper van de overhekende speurder Sherlock Holmes. Deze detective met zijn pijp en zyn ruiten pet is ook nu weer de held van het in 1915 geschreven „Het dal der verschrikking". Uitgeverij Contact te Amsterdam gaf deze story een nieuw jasje, het werd vertaald door H. Roduin. En hoewel een ieder aan dit oude verhaal nog veel plezieri ge uurtjes kan beleven, doet het toch ietwat ouderwets aan. We zijn tegen woordig aan meer moderne speurders fewend geraakt als een Maigret, een chaduw of een Saint. DEN DOOLAARD Als Salamander verscheen bij de uitge verij Querido te Amsterdam de vijftien de druk van „De Herberg met het Hoefijzer" van onze Nederlandse schrij ver en trekker A. den Doolaard. In dit boek neemt, hy U mee naar de Balkan, waar de Engelse Erwin Raine, die als geoloog opdracht krijgt in de Noord- albanese Alpen lonende koperlagen op te sporen, het een en ander beleeft. In het wildste gebied van Europa ontmoet Raine de bloedwraak der Malissoren en wat daar de gevolgen van zijn kunt U beter zelf lezen. GRIEZELEN MET HITCHCOCK De uitgeverij het Spectrum te Utrecht gaf- een boekje uit met een elftal ver halen die Alfred Hitchcock koos. Het bevat o.a. het lekker griezelig, beklem mende verhaal „De vogels" van Daphne du Maurier. Verder komen er verhalen in voor van Thomas Burke, Paul Ei- den, Robert Arthur en Jack Finney e.a. Voor liefhebbers van katten ver scheen bij de uitgeverij P. van Bel- kum te Amsterdam een klein boek je getiteld „Onze kat", waarin als volgt worden behandeld: de kat als huisdier, verzorging en opvoeding, ziekten, fokdleren en hun verzorging, rassen en tentoonstellingen. Het boekje is. verlucht met een aantal zeer geslaagde foto's, waarop de kat ten allemaal even poezerig afgebeeld staan. Het werd samengesteld door Bertil Haglund, Nederlandse bewer king van Rita Verschuur. J\yippCTppC nrn ven, aansluitend op de door hen gevolg- IVlLLj I L-lvO L'LlV de cursus, maar wilden zij alle Neder- KOOKKUNST HET HAAGSE KOOKBOEK van F. M. Stoll en W. H. de Groot, oud leraressen aan de huishoudschool Laan van Meerdervoort, is zijn 38ste druk ingegaan en zo langza merhand heeft het een vast plaats je in tal van keukens veroverd. Zoals de samenstelsters in hun voor woord schrijven was het niet de bedoe ling om alleen de oud-leerlingen van de Haagse school een handboek mee te ge- cu Bij de uitgeverij Kosmos te Amsterdam verschenen twee handige boekjes van twee huishoudschoolleraressen te Am sterdam. „Zelf inmaken" werd samen gesteld door S. W. Haverkorn en gaat over het conserveren van levensmidde len, terwijl M. J. Krabbe een boekje samenstelde over Hors d'oeuvre hartige hapjes. landse huisvrouwen een dienst bewijzen met dit werk, dat voor het eerst in 1934 verscheen en naderhand regelmatig is bijgewerkt en aangevuld met de nieuw ste gegevens. Zo is de 38ste druk ver rijkt met de resultaten van het jongste onderzoek naar de voedingswaarde van onze levensmiddelen en voorzien van waardevolle tabellen, die het de huis vrouw alleen maar gemakkelijk maken. Hét Haagse kookboek is een praktisch boek, waarvoor de vaakgehoorde klacht ten aanzien van kookboeken, nl. dat al les er zo heerlijk in beschreven staat, maar zo duur is in de praktische navol ging, niet opgaat. Vanzelfsprekend staan er talrijke gerechten in beschre ven die even kostbaar als kostelijk zijn, maar tal van recepten dienen, gecom bineerd met groente- en fruittabellen voor het hele jaar, ook de zeer econo mische huisvrouw. Het Haags kookboek is een uitgave van Van Goor Zonen en de Gebr. Van Cleef, Den Haag. Lilo Aureden is een gezaghebbend schrijfster op het gebied van keuken en schoonheidsgeheimen. Over het eerste onderwerp handelt de door haar geschreven Prisma-pocket, die we dezer dagen in handen kregen. „Wat de kinderen graag eten" luidt de titel van het handige boekje, waar in niet alleen te lezen valt wat de kleintjes graag op hun bordjes zien, maar ook wat goed voor hen is en waarom het zo goed voor hen is. Calorie- en vitaminetabellen maken het tot een onmisbare vraagbaak voor de moeder, die haar kinderen een verant woorde voeding wil geven. Verder be vat deze pocket een schat aan recepten voor oergezonde gerechten met talloze toepassingen van groenten en fruit in rauwe vorm. We herinneren er bij deze dat Lilo Aureden ook de schrijf- is van „Mannen zijn lekkerbekken",- eveneens een Prisma-pocket. Roger Lallemand, een chef-kok met een imponerende lijst diploma's van gastronomische organisaties, is de auteur van het receptenboekje „In de Franse Lekkerbek", een nieuwe aanwinst in de „lekkerbekkenreeks" van uitgeverij „Holandia N.V." te Baarn. Het waardevolle van dit werk je is, dat het nu eens niet de alge meen bekende fijne Franse keuken uit de doeken doet, zoals die overal ter wereld wordt nagevolgd, maar de oorsprong van deze keuken onthult. Lallemand geeft een keur van oorspron kelijke, regionale recepten, die zelfs in Frankrijk niet overal bekend zijn. Me vrouw B. Hiemstra-van Roon vertaalde de tekst van Lallemand. Rudolf Levérs maakte er tekeningen bij. MEISJE KUN JE KOKEN Voor jonge onervaren huis (me) vrouw tjes stelde Hendriëtte Holthausen een handig kookboek samen, getiteld „Meis je kun je koken?", uitgegeven door J. B. Wolters te Groningen. Het boekje is uiterst eenvoudig gehouden, zodat ook de meest onervaren kokkin heerlijk in de recepten kan grasduinen. Na de geboden van de keuken krijgt het huis mevrouwtje in de dop de recepten in volgorde voorgeschoteld (voorgerech ten, soepen, tussengerechten, hoofd schotel en dessert). Het grote gemak van dit boek is, dat alle recepten voor twee personen berekend zyn, wat voor een pas getrouwd vrouwtje heel handig is, daar ze dan niet de normale vier- persoons recepten hoeft te halveren. De uitgave werd alleraardigst geïllu streerd, hoewel dat natuurlijk niet het belangrijkste is. LECTUUR VOOR PLATTELAND Uitbreiding met zes nieuwe gemeenten jaar sloten Nisse, 's-Heer Abtskerke, Borssele, Wilhelminadorp, Schore-Vlake en Heinkenszand zich by de centrale Het zwaartepunt van het werk van de stichting centrale plattelandsbibliotheek voor Zeeland lag voorhands nog op de wisselcollecties, aldus blykt uit het jaar verslag van de bibliotheek over 1961. Met verschillende gemeenten werd het contact vernieuwd of voor het eerst gelegd, terwijl het aantal collecties uit gebreid kon worden. In het afgelopen 5 5 5 oor liet bezoek van de koninklijke familie kort geleden aan 5 J Oostenrijk wus de schijnwerper der belangstelling weer 5 eens vol op dit land gericht. Nederland, zo is tijdens dit bezoek 5 J herhaalde malen benadrukt heeft altijd nauwe banden met 5 Oostenrijk gehad. Er is al eeuwen een uitwisseling van men- 5 sen, van kennis en cultuur, al valt dat pas werkelijk op bij officiële gebeurtenissen als deze. 5 De doorsnee Nederlander weet niet zo veel van Oostenrijk af. Wenen en 5 Tirol kan hij gemakkelijk thuisbrengen. De namen brengen associaties met walsen, citermuziek en jodelende jongedames en jagers die zich van top tot teen in het groen hullen en hoeden met veertjes dragen. Maar wat weet men van hedendaagse cultuuruitingen, van het leven op het platteland, van de politiek of van Oostenrijks bewogen historie. 5 5 Voor wie van deze onderwerpen iets meer wil weten verscheen bij uitge- 5 5 verij Hot Wereldvenster in Baarn een kostelijk boek van de journalist en 5 geleerde, prof. dr. N. Greiteman. De auteur kent Oostenrijk en zyn hoofd- s stad als geen ander. Hij leeft er sedert 1946, doceert er aan de Weense 5 5 universiteit en schrijft regelmatig voor Nederlandse dagbladen over zijn tweede vaderland. i De auteur besteedde vooral aandacht aan geschiedenis, politiek en cultuur. 5 „Oostenrijk, land, volk en cultuur" is dan ook, meer dan een reisgids, een 5 5 boek dat vooral de Oostenrijkse mens doet begrijpen. 5 In 1961 werd eveneens een begin ge maakt met het verstrekken van wissel collecties aan de rust- en bejaardente huizen, alsmede aan de landbouwscho len. Op deze wijze wordt getracht ook in deze tehuizen en op de scholen te komen tot een zowel kwalitatief als kwantitatief betere en meer verant woorde lectuurvoorziening. Uiteraard, zo meldt men in het ver slag, wordt bij dit alles de wijdere taak van de C.P.B.Z.: het stimu leren van de oprichting van plaatse lijke bibliotheekbesturen, niet uit het oog verloren. Gezien de vele fac toren, die bij de ontwikkeling van het bibliotheekwerk in Zeeland een rol spelen, dient met de nodige gelei delijkheid te werk te worden gegaan, daarbij eveneens rekening houdend met de dienstverleningscapaciteit van de centrale plattelandsbiblio theek. Buitendienst Een bij het bestuur reeds vele jaren bestaand plan: de aanstelling van een functionaris voor de buitendienst kon in 1961 worden verwezenlijkt. Als zo danig trad in functie ds. J. G. Kooren uit Nisse. Voorts wordt er in het ver slag nog aan herinnerd, dat de centrale dank zy de nieuwe huisvesting in Goes nu over een doelmatig gebouw beschikt, hetgeen de uitbouw van de werkzaam heden op het gebied van de plattelands lectuurvoorziening zeker ten goede zal komen, zo meent men in het verslag In het afgelopen jaar steeg het boeken bezit van 6333 stuks tot 6827 stuks. In deze periode werden byna 22.000 boeken uit de wisselzendingen (van de centrale aan de plaatselijke bibliothe ken) uitgeleend. In dezelfde serie gele boekjes verscheen onlangs het „Kookboek voor verliefde lekkerbekjes" van Sybille Schall. Dit werkje, vertaald door mevrouw A. Seckel-Twijnstra, behelst een keur van recepten voor verliefde smulpapen, die in hun stadium van pril geluk de voor keur zullen geven aan kleine, met zorg gekozen en toebereide hapjes. Geen droge opsomming van gerechten en hun ingrediënten maar een serie vlotte, gezellige opstelletjes over culi naire genoegens met vele welkome ge gevens. Om zo aan de slag te gaan- In de Hollandia-serie zag onlangs de tweede druk het licht van me vrouw R. Lotgerïng-Hillebrands beroemde „Tweehonderd recepten, die men niet in elk kookboek te genkomt". Mevrouw Lotgering presenteert een aantal specialitei ten die voor liet gemak naar de sei zoenen zijn gerangschikt. In „De Gele Serie" bracht uitgeverij Nijgh en Van Ditmar Den Haag en Rotterdam een groot aantal detecti ve- en spionageverhalen onder, waarvan „Operatie Midway" een der recentste is, een spannende historie geschreven door Michel Lebrun. „De Gele Serie" telt vooral veel boeken, die op actuele ge beurtenissen zijn afgestemd. Zo is „Ope ratie Midway" geïnspireerd op de atoom- proeven uit het jongste verleden. Op het eiland Midway wordt een nieuw type bom beproefd en voor het eerst zuilen mensen bij het experiment aan de stra ling worden blootgesteld. De plannen lekken uit en de diverse spionage-appa- raten en diensten die zich met de be strijding ervan bezighouden ontplooien een boeiende activiteit. MARTIN MONS is als detectiveschrij ver in de mode en niet ten onrechte wordt zyn naam in één adem genoemd met die van Agatha Christie, Dorothy Sayers en Havank. Zijn boeken zijri in telligent geschreven en spannend, twee eigenschappen die de goede speurdersro mans in de eerste plaats kenmerken. „Maar niemand gelooft mij" is letterlijk en figuurlijk een moordverhaal, dat zich afspeelt in Nederland en Zuid-Frank rijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7