PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LAATSTE 0.A.S.-B0LWERK IS GEVALLEN Radium lag op de ashoop Kennedy bezorgd over situatie rond Formosa S0EKARN0 eist weer openlijke verklaring Zeeuwsch-Vlaamse r.-k. geestelijkheid strijdt tegen gokautomaten.... Ex-generaal Gardy uit Oran gevlucht De Gaulle zal onafhankelijkheid PRINS REIKTE DRIE ZILVEREN ANJERS UIT zelf afkondigen Van Gend en Loos zeven procent loonsverhoging SCHIRRA DEZE ZOMER ZESMAAL OM DE AARDE ARMOEDE IN VELE GEZINNEN Overbodig Vandaag... 205e jaargang - no. 150 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN L/iiecue. z «an at velde en t B. a Vlieringen Walstraai 58-60. til 2355 Zlerikrpp r»o -p1 ndm tei 209' ;n Boer Adjunct. W de Pagter Hoofdredacteuren. W. Leertouwer en Q. A. de Kok. 9 ADonnementsprys 62 cent per week. 8,00 pet Kw.; rr per post ƒ8,25 per ew Losse nummers 15 cent 9 Bureaus; b.g.g red. 3508/3546, adv 3647/3643). Middelburg Mirkt 51. tel. 3841 (b.gg. red. 2078/3169 adv 2375), Goes; Grote Markt 2, tel 6140 (b.g.g. red. 7853. adv 5213) Oostburg: tel. 2395, Temeuzen: tel. 2116; 9 Adv pr 27et Der mm Min oer adv 1 4.Ineez med 3 tarief Kleine adv. (max. 8 reeels) 25 ct oer reee) (min. f 1.25). p-teven bur. van dit blad" 25 et meer Giro 359300 P Z.C.. Middelburg. Donderdag 28 juni 1962 175.000 woorden over Britse reclame-t.v. Pagina 3 GEHEIME LEGER STAAKT DE STRIJD PARIJS BEREIDT DE GENADESLAG VOOR VERZOENINGSOPROEP TOT EUROPEANEN De Franse regering bereidt zicli voor op een laatste krachtmeting met de O.A.S. in Frankrijk, nadat het enige nog overgebleven bol werk van de O.A.S. in de Algerijnse havenstad Oran gisteren in elkaar is gestort na de vlucht van haar commandant, ex-generaal Paul Gardy. Uit officiële bron te Oran is vernomen, dat Gardy, die met „onbe kende bestemming" is vertrokken, een deel van zijn civiele generale staf heeft meegenomen. Het is niet duidelijk of Gardy Algerije heeft verlaten of zich in het Algerijnse bergland heeft teruggetrokken met de resterende leiders van de O.A.S. De Franse minister van voorlichting, Aluin Peyrefitte, maakte na de kabi- netszitting van gistermorgen bekend, dat president De Gaulle persoonlek Al- gerge onafhankelijk zal verklaren als de uitslag van de volksstemming vast staat. Betrouwbare zegslieden hebben verklaard, dat De Gaulle plannen be raamt om de O.A.S. de genadeslag toe te brengen voordat de geheime leger- organisatie nieuwe plannen tegen de Franse regering ten uitvoer kan bren gen. Proces-Salan Uit onaantastbare bron is vernomen, dat De Gaulle opdracht heeft gegeven ex-generaal Salan opnieuw te berech ten, zich bewust van het feit, dat dit buiten Frankrijk de schijn zou kunnen wekken dat Sr.lan koste wat het kost ter dood gebracht moet worden. De Gaulle zou echter van mening zijn, dat het nieuwe proces tegen de leider van do Blijkens een officiële bekendma king is er in het r.-k. St. Luidina ziekenhuis in Purmerend een ra- diumnaald in de kachel van de cen trale verwarming terechtgekomen. Ken onderzoek met geigertellers heeft, naar nader valt te vernemen, aange toond, dat zich radium bevond op een hoop sintels uit de kachel van het zie kenhuis die was gedeponeerd op het land van een landbouwer in Purmerend, de heer J. Kok aan de Kanaaldijk. De landbouwer had de sintels zaterdag j.l. by het ziekenhuis weggehaald. Mensen en goederen welke mogeiyk in aanra king mot radium zjjn geweest, zijn allen onderzocht, maar daarbij is komen vast tc staan, dat zij geen enkel gevaar heb ben gelopen. Volgens de officiële bekendmaking, die gisteravond werd uitgegeven, werd de vermissing van de radiumnaald tijdig ontdekt en werden daarna onmiddellijk maatregelen genomen om te voorkomen, dat het radium gevaar zou opleveren. Het onderzoek werd geleid, aldus de be kendmaking, door de inspectie van de milicu-hygiene, een onderdeel van de in spectie van de volksgezondheid, en door de arbeidsinspectie. Het verloren gegano radium is inmiddels achterhaald. Alle noodzakeiyke maatregelen zullen worden genomen om ieder gevaar verder uit te sluiten, zo besluit de officiële bekend making. Het verdere onderzoek van de zaak ligt in handen van de officier van justitie. Het college van ryksbemiddelaars heeft r.\jn goedkeuring gehecht aan de loons verhoging die de N.V. Algemene Trans port en Kxpeditieonderneming Van Gend en Loos met de vakorganisaties was overeengekomen. Met ingang van het inwerkingtreden van de nieuwe C. A.O., namelijk op 1 april 19G2 zullen de functieionen met zeven procent worden verhoogd. Ook Bidault aldus de zegslieden, als de Franse politie hem ooit zal kunnen aanhou den. Een O.A.S.-functionaris, kolonel Dufour, maakte eerder in een piratenuitzending over radio Oran bekend, dat de O.A.S. haar tactiek van de verschroeide aarde in Oran had stopgezet. Dit bericht werd pas later in de rest van Algerije be kend, aangezien de O.A.S. een uur voor de uitzending de telefooncentrale van Oran met bommen had vernield. Tot gistermiddag is Oran van de buitenwe reld afgesneden gebleven. Beroep De civiele en militaire leiders van Oran hebben na de vlucht van Gardy een beroep gedaan op de Europese bevolking zich nog met de moslims te verzoenen. „Fran sen van Oran, hebt vertrouwen in uw toekomst die ligt in het Alge rijnse land en die U gewaarborgd wordt door het Franse volk, het Franse leger en onze moslimvrien den". O.A.S. als een waarschuwing zal gelden voor leden van het geheime leger, die na hun vlucht uit Algerije tegen hem samenzweren. Frans atoomzwaard niet welkom President Kennedy heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie in Washington gezegd, dat de toe stand in de Straat van Formosa ,een zaak van ernstige bezorgd heid" voor de Verenigde Staten is. De president zei dat in genoemd ge bied uitgebreide troepenbewegingen had den plaatsgevonden, naar de betekenis Na examen vreugde op het Rode plein waarvan slechts kon worden geraden. Een van de gissingen was volgens hem, dat de communistische Chinezen agres sieve actie overwogen tegen de nationa listische eilanden Quemoy en Matsoe. Ge beurt dit. zei hij, „dan zal de Amerikaan se politieke gedragslijn die van zeven jaar geleden zijn: „De Verenigde Staten zullen de stappen nemen die nodig ge acht worden om Formosa en de Pesca dores te verdedigen". Maar, aldus Ken nedy, „wij zijn tegen gebruik van ge weld daarginds". Kennedy zei dat Amerika de Franse ■astbeslotenhcid om een eigen atoom- zwaard te gaan hanteren accepteerde maar niet goedkeurde. Hij zei dat Ame rika een fout zou maken zich met elke verdere opbouw van een onafhankelijke kernmacht te associëren. Andere lan den zouden erdoor wórden aangemoe digd, meende hij. Prins Bernhard heeft gisteroch tend als regent van het zijn naam dragende fonds tijdens de tradi tionele bijeenkomst in het gebouw van de Nederlandsche Handel maatschappij te Amsterdam, in te genwoordigheid van onder andere de Belgische ambassadeur, drie zil veren anjers uitgereikt. De onderscheiding van het Prins Bern- hardfonds werd verleend aan: de 75-ja rige pater Petrus Drabbe (Arnhem), de 58-jarige Belgische dr. Ernest A. M. van Haegendoren, rijksarchivaris uit Heverlee bjj Leuven, en de 71-jarige mr. Gerrit P. van Tienhoven, Utrecht, oud-bankier en voorzitter van het dage lijks bestuur van het Utrechts stedelijk orkest. Het was de twaalfde uitreiking van zil veren anjers, die worden verleend als blijk van waardering voor „personen van onbesproken vaderlands gedrag, die in enigerlei vorm van onverplichte ar beid bijzondere verdiensten hebben ver worven voor de Nederlandse cultuur, of voor die van de volken der andere rgks- delen". Voor de tweede keer werd aan een Belg de zilveren anjer toegekend. Op de foto v.l.n.r.: Prins Bernhard, mr. Van Tienhaven, dr. Van Haegendoren en pater Drabbe. Het nationale bureau voor de lucht- ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft be kendgemaakt, dat Walter M. Schir- ra, in de loop van deze zomer wel zesmaal om de aarde zal vliegen. Tot dusver hebben Amerikaanse astro nauten slechts driemaal in een baan om de aarde gevlogen. Wanneer de nieuwe astronaut zijn vlucht heeft volbracht zal hij onge veer 480 km ten noordoosten van Midway in de Stille Oceaan terecht komen. Dit betekent, dat de N.A.S. A., de luchtmacht en de marine voor een uitgebreide vloot van bergings schepen en vliegtuigen moeten zor gen. Schirra is 39 jaar oud en zeeofficier en stond reserve toen Carpenter op 24 mei zijn vlucht in de ruimte maakte. Schirra's reserve zal L. Gordon Coo per zjjn, een 36-jarige majoor van de luchtmacht en jongste van de ze ven astronauten van het project Mercury. De universiteit van Oxford heeft de in Engeland geboren acteur Charles Chaplin het eredoctoraat in de literatuur verleend. Charliemet de traditionele ba ret en toga tijdens de processie na de plechtigheid. TELEGRAM AAN THANT Mr. Schürmann zou zijn best doen In Djakarta is gisteren vernomen dat president Soekariio in een brief aan de wnd.-secretaris-generaal van de V.N. Thant, heeft laten weten, dat Indonesië slechts zal in stemmen met hervatting van de besprekingen met Nederland als de Nederlandse regering duidelijk, door een openlijke verklaring, haar voornemen bekendmaakt om een vreedzame regeling van de kwes- tie-Nieuw-Guinea op basis van de voorstellen van de heer Bunker te aanvaarden. In deze boodschap zegt de Indonesische president dar deze voorwaarde in zijn ogen de laatste hindernis is voor een hervatting van de besprekingen en voor een oplossing door onderhandelingen van het vraagstuk-Nieuw-Guinea. Thant heeft gisteren getracht ver dere verduidelijking van het Neder landse standpunt inzake westelijk Nieuw-Guinea te verkrijgen. Een woordvoerder van de V.N. be vestigde dat Thant na ontvangst van de boodschap van president Soekar- no de Nederlandse permanente afge vaardigde, mr.' C. W. A. Schuer- man, bg zich geroepen had. Deze zou Thant hebben meegedeeld, dat hij zou proberen de mededeling te ver krijgen waarnaar president Soekarno streeft. Volgens een uitzending van de Indonesische radio die gisteren in Tokio is opgevangen, heeft Aroedji Kartawi- nata, voorzitter van de Indonesische Is lamitische partij, gepleit voor confis catie van alle Nederlands kapitaal in Indonesië. Kartawinata beschuldigde Nederland er van dat het hervatting van het overleg over Nïeuw-Guinea op de lange baan schoof. Hij achtte het moeilijk dat de kwestie-Nieuw-Guinea zou worden ge regeld zonder dat eerst Nederlands mi litaire kracht op Nicuw-Guinea was uit geschakeld. 9 Bij een botsing tussen een goederentrein en een personentrein bij Turijn zijn twee passagiers omgekomen en verscheidene ge wond. Minstens tien personen zijn naar ziekenhuis overgebracht. Als de examens afgelopen zijn al zijn dan oolc de uitslagen nog niet bekend geeft dat grote vreugde bij de jonge mensen die erdoor geteisterd zijn, onverschil lig of dat nu is in Amsterdam, Parijs of Londen, of in Moskou, zoals hier op het Rode plein. Tsjombe helpt Premier Tsjombe van Katanga heeft op een persconferentie in Elisabethstad meegedeeld dat hij de tegenwaarde van 709.000 pond sterling zal storten in de schatkist van de regering in Leopold- stad, om ze daar over hun deficit heen te helpen. balletje ongestoord in de gokbak blijft rondtollen en in vrijwel alle gevallen de spelers een aantal dubbeltjes, kwartjes of guldens armer maakt. OUDE KERK ALS KAASPAKHUIS Het produktschap voor zuivel voert besprekingen over het huren van een oude kerk in Hoorn, die het als kaaspakhuis wil inrich ten. Door liet tempo, waarin op het ogenblik kaas bij het voed- solvoorzïenings in- en verkoopbureau (V.I.B.) wordt ingeleverd, is er grote behoefte aan uitbreiding van de opslagruimte, zo deelde de voorzitter van het produktschap, ir. B. van Dam, in (1e gisteren gehouden bestuursvergadering mee. De voorzitter vroeg en verkreeg van het bestuur machtiging om ln de pakhuizen, waarover het produktschap nu reeds beschikt, voorzieningen tc treffen die het mogelijk maken daar nog duizend ton Goudse kaas op te slaan. De kosten van die voorzieningen worden op 250.000 geraamd. Op het ogenblik ligt er in dc pakhuizen van het produktschap 2300 ton. dat Is ruim de helft van dc totale hoeveelheid by het V.I.B. ingeleverde kaas: vierduizend ton. Hoewel het ook in Zeeuwsch- Vlaanderen bij politieverorde ning verboden is om speelauto maten te exploiteren, treft men tussen liet Zwin en het Land van Sael'tinge nog tientallen van deze zogenaamde „gokkasten" aan. Het is niet eenvoudig 0111 er achter te komen hoeveel geld deze gezamenlijke gokautoma ten opslokken, maar bij een voorzichtige schatting komt men toch altijd nog op vele dui zenden guldens per week. Alleen al in Zeeuwsch-Vlaanderen! Omdat deze speelautomaten in tal van gezinnen armoede en fa miliedrama's brengen, heeft de rooms-katholieke geestelijkheid in Zeeuwsch-Vlaanderen nu een actie tegen deze gokapparaten ingezet op initiatief van deken A. Koopmans uit Hulst. Tijdens een pastorale vergade ring van de dekenaten Hulst en Hontenisse' werd namelijk een brief gericht aan de vereniging van burgemeesters en secreta rissen in Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren met het verzoek de ont heffingen op het verbod van speelautomaten in te trekken. Men kan zich afvragen hoo het mogeiyk is, dat deze gokautoma ten straffeloos worden gebruikt, terwyi zij eigenlijk bij politiever ordening zijn verboden. Het ant woord is vrij eenvoudig: de bur gemeester kan althans in Zeeuwsch-Vlaanderen bevoegd zyn ontheffing Van dit verbod tc verlenen. En in de meeste Zeeuws- Vlaamse gemeenten is die onthef fing verleend, zodat het metalen het spelletje en de voorzichtige spe lers wuiven de bezwaren glimlachend weg. Maar als men de zaak iets dieper onderzoekt en het oor te lui steren legt bjj de tegenstanders, dan blgkt dit zogenaamd onschuldig spel complete familiedrama's te veroor zaken en in tal van gezinnen niet minder dan armoede te brengen. Een van de grootste tegenstanders van deze speelautomaten is de r.-k. geestelyke, deken A. Koopmans, uit Hulst. „Omdat ik weet welke ellen de deze dingen veroorzaken", zo ver trouwde hij ons toe. „In myn deke naat, dat zich uitstrekt tot aan gene zyde van de kanaalzone, bezoek ik honderden gezinnen, die my vaak hun grootste moeiiykheden toever trouwen." Deken Koopmans heeft niet de min ste moeite om voor de vuist weg een paar gevallen te noemen, uiteraard zonder ook maar 'n enkele naam te vermelden. Zoals dat van dc man, die ƒ470 schuld by een caféhouder had ge maakt, omdat hij verslaafd was aan een dergelyke speelautomaat. Op een gegeven moment wilde de automaat-exploitant geld zien en dreigde de man. dat hij binnen de kortst mogelgke tgd ƒ80 van de schuld moest aflossen, omdat hij anders diens vrouw op de hoogte zou stellen. „Toen kwam hg bij mij om 80 te lenen", zo ver volgde deken Koopmans. Slag met naaldhak „Omdat do man beloofde met het gokspel op te houden, heb ik hem het geld gegeven. Overigens kwam de vrouw er toch achter en toen de man opnieuw aan het gokken was, stapte zij het café binnen en sloeg met de naaldhak van haar schoen het apparaat aan gruzelementen. Natuurlg'k betreft het hier mensen, die hun eigen zwakheid niet de baas zijn", zo vervolgde de r.-k. geeste lijke. „Maar het ellendige is, dat de gezinnen er onder lijden". Deken Koopman las ons een brief voor, die op een avond in zijn bus werd gestopt en waarvan de schrijf ster anoniem wenste te blijven, „Ik ben moeder van vyf kinderen", zo begint de schrifteiyke klacht. „Mijn man verdient 75 per week en daar van zouden wij best rond kunnen komen als hij niet dc helft van zgn weekgeld vergokte. Hij heeft al ver schillende keren beterschap beloofd en hij is verder ook oppassend, maar volkomen verslaafd aan die speel- (Zie slot pag. 2 kol. 2) ftdiltli IJK Er dwarrelen op de Nederlandse re dactietafels vaak allerlei drukwer ken, waarvan het nut niet of slechts ten dele is te bevroeden. Nu is dat niet zo erg, wanneer het om uit gaven gaat, die zijn bekostigd door particulieren: het is immers hun zaak hoe zij hun gelden willen besteden, ter wijl de prullenmand van de ontvanger meestal groot genoeg is. Is echter het drukwerk afkomstig van de overheid, dan wordt de lezer dikwijls een tikkel tje kriebelig en met een zekere ge ïrriteerdheid vraagt hij zich af: was die uitgave nu wel nodig? Wg hebben vroeger eens gewezen op de onderwijs verslagen, die vier jaar na dato keurig worden uitgegeven door het ministerie van Onderwgs, Kunsten en Wetenschap pen, we kwamen deze week weer eens een periodiek van de overheid tegen, waarvan de waarde naar onze mening uiterst twijfelachtig is: het Mededelin genblad voor de Probleemgebieden in Nederland. Het blad verschijnt eenmaal per kwartaal en wordt kosteloos aan diverse adressen toegezonden onder verantwoordelijkheid van een hele mondvol: „de Interdepartementale Com missie Probleemgebieden (I.C.P.), wel ke bestaat uit vertegenwoordigers van de ministeries van Ónderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Financiën, Econo mische Zaken, Landbouw en Visserij, Sociale Zaken en Volksgezondheid, Maatschappelijk Werk en een verte genwoordiger van Binnenlandse Zaken als adviserend lid." Jawel, dit is de complete benaming: we hebben het overgeschreven uit het bewuste blad. De- redactie is samengesteld uit „vertegen woordigers van de I.C.P. en de Rijks voorlichtingsdienst, waaraan als adviseur is toegevoegd de se cretaris van de plan commissie Friesland". Maar als men nu vraagt wat het nut van dit orgaan is. dan moeten we het antwoord schuldig blgven. Men vindt er artikelen in over dorpshuizen, buurthuizen en scholen, over streekverbeteringen, er staan be sprekingen in van rapporten en meer fraaie dingen, die men echter allemaal kan lezen in vaktijdschriften, in week bladen, kranten enz. Het zojuist ver schenen nummer nummer twee van de zesde jaargang (heus, het verdwgnt al zes jaar lang in vele prullenmanden) bevat van deze overbodigheid twee schone voorbeelden, die beide op Zee land betrekking hebben. Het eerste geval is een artikel van de directeur van de Stichting Zeeland, drs. KI. Laansma, over aanzetten voor een „socio-culturele planning in Zeeland". Wat blgkt namelijk? Het stuk is overgenomen uit Economisch- Statistische Berichten van 13 december 1961: het bekende Zeelandnummer van dit blad. Wij nemen aan, dat E.S.B. goed wordt gelezen door alle mensen die betrokken zgn bg de „socio-cultu rele planning" van welke streek dan ook in Nederland, dat voorts het in alle bureaus is te vinden, die rechtstreeks te maken hebben met de Nederlandse pro bleemgebieden is dat niet het geval, dan deugt er iets niet met de keuze van hun tgdschriftabonnementen zodat overnemingyan dit stuk volmaakt over bodig is. Water naar de zee dragen! Blijkbaar was er te weinig kopg en hebben de „vertegenwoordigers van de I.C.P. en de Rgksvoorlichtingsdienst, waaraan als adviseur is toegevoegd de secretaris van de plancommissie Fries land" maar haastig E.S.B. ter hand genomen plus de schaar en lgmpot. Maar moet daarvoor dit periodiek ver- schgnen Een tweede voorbeeld. De secretaris van de Provinciale Plancommissie Zeeland heeft een artikel geschre ven over de Oosterscheldebrug. Deze heer secretaris is een boeiend stilist, maar toch heeft hij niet meer over dit project kunnen bijeenbrengen dan de puur-zakelgke gegevens, die in vrijwel alle Nederlandse dagbladen hebben ge staan, die voorts door radio en tv, den volke bekend zijn gemaakt. En op nieuw vragen wij: moet daarvoor dit periodiek verschijnen? Bij dit alles komt nog, dat het blad gedrukt is in een vervelend blauw kleurtje en dat het er qua typo grafische indeling allerminst aantrek- keiyk uitziet. Maar daar zou men nog overheen kunnen stappen, indien het periodiek een nuttige functie vervulde. Dat echter lijkt ons allerminst het geval: de stukken die er in staan kan men elders in de daartoe geëigende periodieken lezen. Dit overheidsblad is overbodig en elke gulden, die er aan wordt gespendeerd, is weggegooid geld. Men zal er goed aan doen mee op te houden. Dit geval doet tevens de vraag rgzen of het niet goed zou zgn, dat op gezette tijden door bgvoorbeeld een kamercommissie eens een grondige in spectie zou worden gehouden op de staatsdrukkerg. Vermoedelijk zouden er dan nog wel meer drukwerken worden ontdekt, waarvan men bg nader inzien toch moet zeggen dat ze geen nut heb ben en dat verdwijning een redelgke kostenbesparing zou zijn. Het gebeurt zo vaak, dat allerlei zaken sinds jaar en dag blijven gehandhaafd omdat ze er nu eenmaal altgd zijn geweest. Maar dat is géén reden voor voortzetting. Zou het daarom niet beter zgn het „Mede delingenblad voor de probleemgebieden in Nederland" maar op te heffen? Zes jaargangen is echt wel genoeg geweest. is het 175 jaar geleden, dat prinses Wilhelmina, ue echtge note van stadhouder Willem V, op weg naar Den Haag bij Goejan- verwellesluis door een Gouds vrg- korps onder leiding van De Lan ge werd aangehouden. Dit had tot gevolg, dat de Pruisen onder lei ding van Ferdinand van Bruns- wgk op 13 september d.a.v. op verzoek van de Orangisten ons land binnenrukten. is het 250 jaar geleden, dat de befaamde Frans-Zwitserse letter kundige, wysgeer, musicus, peda goog en natuurbeschrijver Jean- Jacques Rousseau te Genève werd FRANCOISE SAGAN HEEFT EEN ZOON De Franse schrijfster Frangoise Sagan is woensdag in het Amerikaanse zieken huis te Parg's bevallen van een zoon, die de naam Denis zal krijgen. Frangoise is op 8 januari gehuwd met de Amerikaanse pottenbakker Robert Westhof f, haar tweede man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1