Tweede Kamer aanvaardt brugklas bij voortgezet onderwijs „We hadden goed kader, dat was ons geluk" Omzetbelasting gaat per 1 juli omlaag Marshall-hulp wordt vervroegd afgelost Mr. Cals nam weer enkele stroomversnellingen BURGEMEESTER VAN GORKUM BERISPT INVOERRECHTEN IN FRANKRIJK OMLAAG Ook Nederland helpt V.S. Cassatieberoep in moordzaak Marcel Nivard verworpen HOGE RAAD vernietigt arrest in moordzaak WOENSDAG 27 JUNI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 MET FRANS ALS VERPLICHT VAK (Van onze parlementaire redacteur). De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen nir. Cals, heeft gisteren in de Tweede Kamer weer zonder kleerscheuren een stroom versnelling genomen bij de eindeloze behandeling van de mammoet wet. De Kamer nam namelijk met 72 tegen 45 stemmen het in en buiten de Kamer veel bestreden artikel 11 aan, dat de brugklasse invoert voor het v.w.o., het havo en het mavo, zoals met nieuwe termen de verschillende vormen van onderwijs heten, die in de mammoetwet worden geregeld. Het zijn het voorbereidend weten schappelijk onderwijs, het hoger algemeen voortgezet onderwijs en het middelbaar algemeen voortgezet onderwijs. Vóór het artikel dat wel het scharnier van de mammoetwet genoemd is, stemden bijna de gehele K.V.P., en P.v.d.A., alsmede jonlcvrouwe Wttewaall van Stoetwegen van de C.H.U. Vooraf verwierp de Kamer by zitten en opstaan vóór waren de P.v.d.A., de C.P.N. en de P.S.P. een amendement Aan de socialistische afgevaardigde dr. Tans dat de bedoeling bad om op de scholen voor v.w.o., havo en mavo in de brugklas geen latijn te geven. Dat zou dan vooral het gymnasium betref fen. Het wetsontwerp laat de mogelyk- elijk beid hiertoe namclyk open. Mét Frans Wel nam de Kamer een amendement aan van dr. Schuyt van de K.V.P., dat in de wet de bepaling brengt, dat in de brugklassen van het v.w.o., het havo en het mavo in elk geval moeten wor den onderwezen Nederlandse taal en twee moderne talen, waaronder in ieder geval de Franse taal. Vast staat dus, dat we brugklassen krijgen, waarin be slist Frans zal worden onderwezen. Mevrouw Van Someren-Downer (v.v.d.) en de heren Tilanus (c.h.) en Van Ben- nekom (a.r.) ontwikkelden bezwaren te gen de brugklasse, voornamelijk hierop neerkomend, dat men, zo lang deze klas se nog een experimenteel karakter draagt, dit instituut niet in de wet be hoort vast te leggen. Dr. Tilanus noem de de brugklasse zelfs een onrijpe vrucht. Dreigend voorspelde hij, dat de ze vrucht, als zij gerijpt zou zijn, nog wrang zou smaken ook. Het wetsontwerp kent een zelfstandige lavoschool van twee jaar, dat is een school voor lager algemeen voortgezet onderwijs. Mevrouw Heroma-Meilink (p.v.d.a.) had een amendement in_ diend, om niet dc zelfstandige lavoschool in te voeren, maar het lavo als onder bouw voor de scholen voor lager be roepsonderwijs. De heer Engelbertink kwam met een amendement om, zoals mevrouw Heroma-Meilink wilde, het lavo te bestemmen als onderbouw voor de scholen voor lager beroepsonderwijs, maar 'daarnaast de zelfstandige lavo- scliolen te laten bestaan. De Kamer was het niet eens met de socialistische afge vaardigde. Zij verwierp haar amende ment bij zitten en opstaan vóór waren de P.v.d.A., de C.P.N. en de P.S.P. en nam daarna het amendement van de heer Engelbertink met algemene stemmen aan. Beroepsonderwijs Artikel waarin soorten van het wetsontwerp, wordt opgesomd aan welke scholen beroepsonderwijs wordt gegeven, noemt ook „scholen voor huishoudonderwijs". Mevrouw Kuiper-Struyk van de V.V.D. merkte op, dat deze aanduiding doet ver moeden, dat aan deze scholen uit sluitend huishoudonderwijs wordt gegeven. Deze vorm van onderwijs omvat echter veel meer. Daarom achtte ztj het gewenst dit' in de naamgeving tot uiting te laten ko men. Zij verdedigde derhalve een amendement om te spreken van scholen voor huishoud- cn nijver heidsonderwijs. Nadat enkele leden er hun mening over gezegd hadden, liet minister Cals de be slissing aan dc Kamer over. Deze nam het amendement zonder hoofdelijke stemming aan Mevrouw Tellegen-Veldstra van de P.v. d.A. verdedigde een amendement om niet alleen dc kweekscholen voor onder wijzers en de opleidingsscholen voor le raren tot het hoger beroepsonderwijs te rekenen, maar ook dc opleidings scholen voor kleuterleidsters. Dr. Tila nus van dc C.II.U. deed de minister het (Advertentie) In Havanna zijn winkeliers veroordeeld lot gcvnngoni.tstraffcn en boeten In het bestek van een uitBcbrcido actie in ge heel Cuba tegen winkeliers, die zich niet houden aan de prijzen die voor het levens onderhoud in de eerste plaats nodige arti kelen z(|n vastgesteld in goederen uchter- houden. In dc Vietorlngevangenls te San Domingo Is een massale opstand uitgebroken. De politie maakte van de vuurwapens gebruik. Eén gevangene werd doodgeschoten cn ne gen werden gewond. !i gevangenen ont snapten. PUDGIE WAS ZOEK. Joseph Bianchl- ni uit Philadelphia in de Verenigde Sta ten moet zijn liefde voor poezen duur betalen met een hoop herstelwerk aan zijn woning. Bianchini's poes, Pudgie, kroop op zoek naar muizen, door een opening in de muur van de badkamer. Omdat het stomme dier het gat daarna niet meer kon vinden, begon het te miauwen en te klagen, Bianchini hakte een gat in het plafond van de keuken. Wat er uit kwam, geen Pudgie. Htj ging naar boven, trok het vaste tapijt weg en brak een gat in de vloer. Geen poés. Bianchini liep langs alle muren in zjjn huis, hier en daar ga ten makend. De buren bemoeiden er zich mee en legden hun oor te luisteren tegen de muur om zo het geklaag van Pudgie te lokaliseren. En toen men ten einde raad de sterke arm in de urm genomen had en agent John Mason de drempel overschreed, kwam Pudgie te voorschijn door de opening in dc muur van do badkamer. denkbeeld aan de hand om uit het des betreffende artikel van de mammoetwet te schrappen, dat de opleidingsscholen voor kleuterleidsters tot het middel baar beroepsonderwijs behoren en dus in het midden laten, waaronder zij val len. Mr. Cals voelde daar wel voor. Hij schrapte inderdaad de bedoelde uitdruk king, waarna mevrouw Tellegen-Veld stra haar amendement introk. Kweekscholen Na een korte discussie nam de Kamer een amendement van de antirevolutio naire heer Van Bennekom aan, dat be paalt, dat niet de minister beslist of aan de zelfstandige kweekscholen een voorbereidende leerkring zal worden verbonden, maar het bevoegd gezag. Onder het bevoegd gezag dient men te verstaan behalve bijvoorbeeld de ge meentebesturen, die optreden voor het openbaar onderwijs, de besturen van bij zondere scholen. Scholengemeenschappen Artikel 18, bepalende dat in een „scholengemeenschap" tot een school verenigd zijn een school in de zin van de mammoetwet en één of meer andere al of niet in deze wet be doelde scholen, werd door aanne ming zonder hoofdelijke stemming van een amendement-Tans (p.v.d.a.) op een andere plaats in de wet ge zet, waardoor meer relief aan de „scholengemeenschap" werd gegeven. De heer Tans verdedigde verder een amendement om voor de scholen die in een scholengemeenschap verenigd zijn een gemeenschappelijke brugklasse mo gelijk te maken. De Kamer nam het zon der hoofdelijke stemming, maar met aan tekening, dat de V.V.D. tegen was, aan. De Tiueede Kamer heeft dinsdagmiddag de behandeling van de wet op het voort gezet onderwijs voortgezet. Op de pu blieke tribune een groepje leerlingen van een kweekschool, dat de beraad slagingen met aandacht volgde. De burgemeester van Gorinchem heeft door zijn uitingen en waar schuwingen in de gemeenteraad, gericht aan de P.v.d.A.-fractie in de raad, de grenzen van het toe laatbare overschreden. Hij heeft niet de reserve in acht genomen welke een burgemeester, voorzit- zitter van de raad, in dit opzicht past. Hem is op het onjuiste van zijn handelwijze gewezen. Dit zegt de minister van binnenlandse zaken, de heer Toxopeus, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid, de heer J. H. Scheps (p.v.d. a.). De bewinasman vertrouwt er op dat, mede gezien de bestuurservaring van deze burgemeester, ook in de toekomst een goede samenwerking in het college van burgemeester en wethouders moge lijk zal zijn. De heer Scheps stelde zijn vragen naar aanleiding van uitlatingen die de bur gemeester in raadsvergaderingen op 30 maart en 10 april zou hebben gedaan. Uit het verslag van deze vergadering blijkt niet dat de burgemeester daarin „grote bezorgdheid over de duidelijke groei van de P.v.d.A. in zijn gemeente zou hebben kenbaar gemaakt, aldus mi nister Toxopeus. Hij heeft in die vergadering onder meer opgemerkt „er op zichzelf geen enkel bezwaar tegen te hebben, dat in de nieu we raad een meerderheid van de P.v.d.A. aanwezig zal zijn", doch er voor gewaar schuwd, dat „als de gezindheid van vel schillende raadsleden na september niet verandert, Gorinchem in feite onbe stuurbaar zal worden, omdat er-bij som migen de bereidheid tot constructieve samenwerking niet aanwezig is". Geen bezwaar in senaat AKKOORD MET WET OP REGISTERACCOUNTANTS (Van onze parlementaire verslaggever). De staatssecretaris van financiën, dr. Van den Berge, heeft gister middag in de Eerste Kamer mee gedeeld, dat de nieuwe wijzigingen in de omzetbelasting per 1 juli a.s. van kracht zullen worden. Dit be tekent dat autobanden, koelkasten, foto- en filmapparatuur, hoeden, elektrische speelgoedtreinen, meu belen, oesters, sportvliegtuigen, schoenen, textielgoederen, toneel kijkers en voorwerpen van amber, ivoor en schildpad niet langer be last zullen zijn met het weeldeta- rief van 18 procent, maar in een lagere, meestal de 4 tot 6 procent klasse van de omzetbelasting te rechtkomen. De Eerste Kamer heeft zich gistermid dag zonder hoofdelijke stemming met deze wijziging akkoord verklaard. De wetswijziging geeft de staatssecre taris de mogelijkheid komende verlagin gen van het weeldetarief in te voeren zonder voorafgaande goedkeuring van de Staten-Generaal, dit om kopersta kingen te voorkomen zoals zich thans voordoen, nu per 1 juli door te voeren verlagingen enkele maanden In de par lementaire draaimolen zjjn. Dr. Van den Berge beloofde de clir.- historische afgevaardigde Pollema, dat hy hel hem toegekende nieuwe recht niet zal hanteren om ook het restant van het weeldetarief (waai-in onder andere nog de televisietoe stellen zitten en juwelen, par fums en bont) geruisloos op te doeken en de Kamers zodoende voor het voldongen feit zal stellen, dat zij achteraf moeten goedvinden dat. er geen differentiatie in do omzetbelas ting' meer zal zijn. De vrijstelling van omzetbelasting voor fabrikanten en handelaren, die per jaar een kleinere omzet hebben dan 18.000 en ver diensten van nog goen 3000 onder vond geen enkele tegenstand. Register accountants Na de korte discussie over de belasting zaken, heeft de Eerste Kamer zich nog geruime tijd beziggehouden met de wet op de registeraccountants. Ze werd aan genomen zonder hoofdelijke stemming met alleen de heer Matser (k.v.p.) als tegenstander. In de Tweede Kamer heb ben meer leden van de K.V.P., alsook en kele leden van de A.R.P. zich tegen het wetsontwerp gekeerd. Het houdt inmid dels niet in, dat de andere kamerleden bovenmate enthousiast waren over de nieuwe wet. De staatssecretaris zegde, evenals hy in oktober j.l. in de Tweede Kamer had ,-edaan, opnieuw toe dat voor de twee- Ie groep accountants, die een „andere" deskundigheid heeft (en dat is ongeveer tweederde van het totaal aantal ac countants) eveneens een vorm van wet telijke erkenning zal worden gezocht, maar hy kon niet toezeggen, dat deze tot stand zal zyn gekomen binnen de drie jaar, de overgangstermijn welke zal gelden voor het in werking treden van de orde voor de eerste klasse ac countants. BABY GEBOREN IN HELIKOPTER Piloot W. Warman, in dienst van Schreiner Aerocontractors uit Den Haag, heelt gisteren een unieke gebeurtenis tijdens een he likopter-vlucht kunnen rapporte ren. Op 2000 voet hoogte over het Perzische bergland vliegende met zyn Alouette helikopter PH-HE5I schonk zijn vrouwelijke passagier gisterochtend om 11.37 uur het leven aan een baby- „Moeder en dochter beiden wel", seinde hij een uur later na aankomst op de technische basis Agha Jari naar Den Haag. Schreiner Aerocontractors vliegt in Perzië voor het olieconsortium genaamd de Iraanse Aardolie Ex ploratie en Produktie Maatschap pij en zorgt in hoofdzaak voor het vervoer van personeel in het slecht begaanbare bergland. Het Franse ministerie van financiën heeft bekendgemaakt, dat dc invoer rechten op industriële produkten uit de E.E.G.-landen en ofschoon tegen een verschillend tarief uit de Verenigde Staten en andere landen van de algeme ne overeenkomst inzake tarieven en handel (G-A.T.T.) met ingang van 1 juli a.s. verlaagd zullen worden. In het licht van dit besluit is het gehele Franse invoerrechtenstelsel herzien. Het besluit is het resultaat van de tariefpo litiek van de E.E.G. De herzieningen zyn: 1) een verlaging met 10 procent voor alle industriële pro dukten, die uit de andere E.E.G-landen worden ingevoerd: 2) een gi-oot aantal verlagingen van de invoerrechten op in dustriële produkten, zoals auto's, in dustriële uitrustingen en textiel, uit derde landen en 3) de afschaffing van invoerrechten op granen, varkensvlees, eieren en pluimvee. Door de verlaging van 10 procent voor de E.E.G.-landen bedraagt de totale verlaging van het binnentarief sinds het begin van de gemeenschappelijke markt thans in totaal 50 procent. De Portugese regering heelt bij decreet bepaald, dat de kinderen van in Portugese overzeese gebieden wonende Indiërs niet de Portugese nationaliteit bezitten en dat de eigendommen van Indiërs in genoemde Meden zullen worden genaast. Advertentie; Het Wereldgebeuren Hero hóórt er bijl Genieten van vrijheid, in vakantie en weekends. Daar hoort Hero bij! Die verrukkelijke zonnige zo merse dranken met het unieke fruitaroma en de smaak voor élke smaak. Geen wonder dat Hero vèruit favoriet is. Hero verhoogt de zomerse genoegens ver frissend, verkwikkend! Hef grootste assortiment, zui verder van kwaliteit: per! sinas - citroen - cassis - ananas - cerise - frambozen grapefruit. helemaal üw smaak Begrip gevraagd voor economische situatie Nederland is één van de landen, die momenteel de Verenigde Sta ten tegemoet komen in zijn ongun stige betalingsbalans door een ver vroegde aflossing van de dollar- leningen, die destijds in bet kader van het Marshall-plan werden ver strekt. Dit deelde gistermiddag de Amerikaanse onderminister van financiën, J. Dewey Daane, mede in een toespraak voor de Amerikaanse kamer van koophandel in Nederland. De heer Daane gaf een overzicht van de maatregelen, die door de regering van de Vereixigde Staten worden genomen onx zoveel nxogelyk dollars binnen te krijgen en er zo weinig nxogelyk xneer uit te geven. De heer Daane vroeg ook in Nedei'land begrip voor de moeilijke economische situatie, waarin zijn land verkeert. Een van de punten, die Washington zorgen baart, is de voorkeur voor noteringen op de Newyorkse beurs, die in het bui tenland aan de dag wordt gelegd en die leidt tot het wegstromen van dollars. Beperkende bepalingen De heer Daane sprak de wens uit, dat de landen met een gunstige be talingsbalans hun klimaat voor in vesteringen zodanig verbeteren, dat Dinsdagmiddag heeft koningin Juliana op het paleis te Soestdijk het bestuur en de commissie van advies van de stichting Zilveren Jeugdcentra" geïnstalleerd. Op deze foto, welke tijdens de plech tigheid werd gemaakt, zien toe achter de tafel v.l.n.r. pater W. A. M. Alting von Geusau O.F.M., voorzitter van het bestuur van de stichting, de koningin, de prins, en mr. M. B. van de Werk, voor zitter van de commissie van ad vies van de stichting. Rechts de prinsessen Beatrix en Irene. de aiximo om fondsen op de beurs van New York te introduceren, kan afnemen. In dit verband wees de Amerikaanse onderminister op de omstandigheid, dat buitenlandse kapitaalzoekers op de Ne derlandse markt allerlei beperkende bepalingen vinden, een verschijnsel, dat in Amerika onbekend zou zijn. In het kader van de Amerikaanse be zuinigingsmaatregelen vallen de beper kingen, die worden aangelegd bij het verlenen van militaire en economische hulp aan het buiteixland. De laatste ja ren kostte deze hulp jaarlijks vier mil jard dollar. Er worden thans pogingen gedaan om voor Amerikaanse militaire detache menten en installaties in het buitenland geen cent meer uit te geven dan strikt noodzakelijk is, terwijl zowel by de uit voering van het militaire als van het economische hulpprogramma wordt ge stipuleerd, dat goederen en diensten van Amerikaanse herkomst moeten zijn. MINISTER TOXOPEUS Zeer tevreden over Nieuw-Guinea Raad Een zeer groot aantal leden van de Eerste Kamer heeft zyn vertrouwen uit gesproken in de minister van binnen landse zaken, nxr. E. H. Toxopeus, en de staatssecretaris van binnenlandse zaken nxr. Th. II. Bot, zo blijkt nit het thans verschenen eindverslag van de Eerste Kamer voor de Nieuw-Gxxineabegroting van het departement van binnenlandse zaken voor 1962. Aan de tegelijkertijd verschenen memo rie van antwoord van minister Toxopeus valt o.a. te ontlenen, dat de minister evenals enige leden van de Eerste Ka mer van oordeel is, dat de represen tanten van de Papoeabevolking in de Nieuw-Guinea Raad blijk hebben gege ven zich op korte termijn een scherp, onafhankelijk inzicht te hebben verwor ven in de problemen van hun land en in staat zijn in moeilijke omstandigheden op bezonnen wijze te werken in het be lang van land en volk. Sedert de instel ling van de Nieuw-Guinea Raad is de politieke bewustwording van de Pa poea's snel vooruitgegaan en geven d( leden van deze raad zich met grote toe wijding aan de staatskundige ontwik keling en de toekomst van hun land. Wat de afvaardiging van leden van de Nieuw-Guinea Raad naar de zestiende algemene vergadering van de V.N. be treft, acht de regering het van groot belang, dat leden van de Nieuw-Guinea Raad kennis hebben kunnen maken met het milieu en de organisatie van de V.N. De minister wil gaarne medewer ken aan het tot stand komen van in ternationale contacten van leden van de Nieuw-Guinea Raad. Verder acht de regering het nuttig, dat leidende figuren van jonge staten Ne derlands Nieuw-Guinea bezoeken. Over de Nieuw-Guinea Raad merkt de minis ter verder o.a. nog op, dat met voldoe- ixing mag worden geconstateerd, dat de ze raad, sneller dan sommigen hadden verwacht, zijn zelfstandigheid en activi teit heeft weten te demonstreren. De Hoge Raad heeft gisteren verwor pen liet cassatieberoep van de Rotter damse kapper G. J. L., die in eerste instantie door de rechtbank in Rotter dam en in beroep door het hof in Den Haag is veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf wegens moord op het achtjarige jongetje Marcel Nivard uit Rotterdam. De kapper pleegde de moord op 7 februari 1961. Berlijn Het leven van een Russische premier is al even vermoeiend als het leven van andere eerste ministers. Dat is opnieuw gebleken tijdens het verblijf van de Russische premier in Roemenië. Hij was daar om het vijfdaagse feest mee te vieren van de geslaagde Iand- bouw-collectivisatie, maar na een paar dagen van feestvieren de premier drinkt geen alcohol meer zag hij er tamelijk afgemat uit. En dat heeft dan weer in sommige kranten de vraag doen njzen of de niet- communistische wereld niet een beetje vriendelijker moest zijn tegen de heer Kroesjtsjew, want als hij het eens zou laten afweten, dan zouden er in Rusland heel wat onbuigzamer figuren aan de macht kunnen komen. Kroesjtsjew heeft dan toch maar het executie-regime van Stalin afgeschaft en hij staat in zijn land de gewone burger een veel grotere vrijheid toe dan voorheen. Hij is ook de man van de „vreedzame coëxistentie" met het niet-communistische buiten land", dit in tegenstelling tot zijn voor ganger Stalin, die van geen werkelijke vrede tussen communistische en niet- communistische landen wilde weten. Nu is het heel goeci mogelijk, dat Kroesjtsjew een deugdzamer mens is dan vele van zijn oudere party genoten, maar na zijn Roemeense reis kan toch niet gezegd worden, dat hij in een milde stemming was. al liep hij over van vriendelijkheid voor de Roemenen. Hij complimenteerde de Roemenen met hun landbouwcollectivisatie, waarbij het hem niet ontgaan kan zijn, dat de pro duktie van die gecollectiviseerde land bouw benaald aan de lage kant blijft. Voorts slaakte hij de verzuchting, dat de Balkan en enkele omringende gebie den moesten behoren tol een atoomwa- penvrye zone- Maar daarna veranderde zijn toon. In het slotcommuniqué dat maandag voor zijn vertrek naar Moskou werd uit gegeven, liet hij een paar heel onaange name opmerkingen opnemen over de Berlijnse kwestie. Toch wel echt het soort opmerkingen, dat helemaal niet past bij vreedzame coëxistentie. Hij constateerde, dat de revanchisten en militaristen in West- Berlijn door hun provocaties de toe stand in en om Berlijn verslechterden en daarom moest er een eind komen aan de militaire bezetting. Kroesjtsjew verlangde, dat de geallieer de strijdkrachten zouden verdwijnen uit West-Berlijn. Dat zegt de heer Kroesjtsjew dan juist op de dag, waarop de gealli eerde mogendheden hem een nota zenden, waarin ze aan de Sowjets voor stellen opnieuw te pralen over Berlijn. En zij willen dat overleg juist laten ple- fen door de militaire commandanten, ie het (officieel) nog altijd in West- Berlijn te zamen voor liet zeggen hebben en die volgens Kroesjtsjew moeten ver dwijnen! Zoals bekend heeft dc Sowjet-regering ongeveer een maand geleden gepro testeerd tegen bepaalde incidenten, wel ke zich langs de beruchte Berlijnse muur afspeelden. Die incidenten zouden veroorzaakt zijn door provocateurs in West-Berlijn en als ze zouden voortdu ren dan zou de Sowjet-regering aan de Oostduitse republiek de bescherming verlenen, welke zij te allen tijde aan deze republiek heeft toegezegd. Daartegenover wordt in de geallieerde nota van maandag j.l. opgemerktv dat alle incidenten het gevolg zijn van de belemmeringen, welke Oost-Duitsland in de weg legt aan net vrije verkeer tussen Oost- en West-Berlijn, belemme ringen, die vorig jaar hebben geleid tot het oprichten van een muur. Die muur is de grote oorzaak van de incidenten. Daarnaast wordt in de geallieerde nota opgemerkt, dat bij schietpartijen steeds de Oostduitse politie eerst schoot en dat pas daarna het vuur van Westduitse zijde werd beantwoord. D it ziln echter in de geallieerde nota slechts bijkomstige opmerkingen. Hoofdzaak is het voorstel om op het niveau van de militaire commandanten overleg te plegen over het scheppen van een betere situatie in Berlijn. Het zou daarbij moeten gaan om het vermin deren van de directe spanning langs de muur in die zin, dat er door de wacht posten geen gebruik meer zou worden gemaakt van vuurwapens. Overigens bestaan er aan geallieerde zijde ook wel plannen voor verdergaande bespre kingen met de Russen over Berlijn. De Amerikaanse minister van buiteiüandse zaken Dean Rusk heeft vorige week de Berlijnse kwestie uitvoerig bespro ken in de Europese hoofdsteden en naar verluidt zou het niet onmogelijk zijn, dat de kwestie informeel aan de orde komt als verscheidene ministers van buitenlandse zaken te Genève bijeen komen voor het ondertekenen van het verdrag over Laos. De moeilijkheid is alleen maar, dat de Franse regering niet met de Russen wil praten zolang ze dreigementen uiten over Berlijn. En dat ze nog altijd dreigen, is maandag nog weer gebleken uit het Roemeense communiqué van de heer Kroesjtsjew. KROESJTSJEW terug in Moskou De Hoge Raad heeft gisteren het ar rest van het gerechtshof te 's Hertogen- bosch vernietigd, waarbij dc 25-jarige K. G. XV. M. tot 20 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens moord op het 17- jarige Venlose meisje Joke Groenendaal. De Hoge Raad heeft do „voorbedachte rade" niet bewezen geacht door de ge bezigde bewijsmiddelen. De zaak werd verwezen naar liet gerechtshof te Arn hem. Marinier Van Ammers thuis uit Nieuw-Guinea Dezer dagen hadden we een ge sprek met de 21-jarige marinier Han van Ammers uit Zaandam, die weinige uren tevoren per vliegtuig via Tokio en Alaska was thuisgekomen uit Nieuw- Guinea. Han van Ammers, een rustige, biniin- vet'brande jongeman, zat in burger tc midden van de hem ter ere van zijn behouden terugkeer gezonden bloemen. Naast hem keken zijn moe der en zijn verloofde blij toe bij dit gesprek. Vier maanden lang was hij betrok ken geweest bij de gevechtshande lingen op Nieuw-Guinea. In die tijd stelde zyn compagnie 60 Indonesische parachutisten buiten gevecht door te doden of ze gevangen te nemen. Teminaboean Na aankomst in Biak had hy gedu rende drie weken een verkorte tro- penopleiding gehad. Daarna werd hij met zyn uit '280 man bestaande com pagnie overgeplaatst naar Temina- noean. Een telefoontje van oe commandant van een klein detachement van 35 man in Sorong was het begin van de actie. Gemeld werd dat 7 Dako ta's Indonesische parachutisten had den „gedropt" en dat het kleine be wakingsdetachement werd bedreigd. De compagnie van Han van Ammers ging op pad. De eerste parachutisten, die de militairen zagen, hingen in de bomen. ~c waren omgekomen bij de landing. Gidsen Papoea's verreweg de nxeesten waren op de hand van de Nederlan ders, slechts een enkele had „rood witte" neigingen brachten de mili tairen op het spoor van groepjes pa rachutisten, die door het oerwoud zwierven. In totaal werden zo'n zestig pai-a- chutisten gevangen genomen or ge dood. Uitgeputte, gedesillusioneerde mannen, die zich de verovering van „West-Irian" zo heel anders hadden voorgesteld. „We hadden een goed kader met oorlogservaring in dc tropen", zei Han van Ammers. „Dat was soms ons geluk. Hij vertelde verder, hoe zijn groep eens in een hinderlaag liep. De parachutisten hadden de Ne derlanders het eerst zien aankomen en ze lagen waakzaam te wachten. Dekking De soldaten wilden bij het vuurgera- tel in dekking. Doch de commandant riep: „Vooruit er over heen". Het was hun geluk. Het resultaat was: vier dode parachutisten en slechts enkele licht gewonden by de Neder landers. „Als we in dekking waren gegaan had ik hier nu niet gezeten zegt Han van Ammers. „We zouden er niet meer zijn uitgekomen". Wij vroegen: „Hoe was de stemming onder de militairen?" Han van Am mers: „In het begin erg gedepri meerd. Omdat we zo onverwachts weg moesten. Later goed. Dat kwam omdat de actie succes had". Ontspanning was er nauwelijks in Teminaboean, maar veel hinder had llan van Ammers daar niet van ge had. „Geen tijd", zei hij. Wij hadden onze banden vol. Zelfs Pasen en Pinksteren zyn ongemerkt voorbij gegaan". Macmillan erkent FRANKRIJK NU OOK BIJ KERNCLUB „Ik erken, dat Frankrijk thans tot de kernwapens bezittende mogend heden moet worden gerekend en dat het waarschijnlijk hiertoe zal blijven behoren", aldus heeft de Britse premier Macmillan, gisteren in het Lagerhuis verklaard. Hij zei dit in antwoord op vragen over 't Britse „kernzwaard" en de jongste ver klaringen van de Amerikaanse minister van landsverdediging MacNamara over kernbewapening. Macmillan zei ook: „voor het ogenblik hebben wij nog een onafhankelijke kernmacht en er be staan klemmende redenen om haar in deze vorm te handhaven." Hij voegde hieraan toe: „het staat de Britse regering natuurlijk vrij om zelf te bepalen hoe zij in geval van nood haar kernwapens zal gebruiken. Uit praktisch oogpunt zijn er evenwel door de regeringen van Groot-Brittannië en i opgeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5