SKODA Reactie Hesselink op verkiezingsfolder PvdA Thoolse garnalenkotter bij Banjaard gezonken BILT Vestigingskansen in Zeeland zijn „ontdekt" Chefarine ,4 Zee uwse ALMANAK omdat SKODA U voor standaard-prijs complete luxe biedt RAAD NAM AFSCHEID VAN ZIJN OUD-LEDEN SCHORER EN KALAND Mr. Driiber„U laat jber lege plaats achter" PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 26 JUNI 1962 IN RAAD MIDDELBURG Het V.Y.D.-raadslid B. A. Hesselink heeft gisteren tijdens de vergadering van de Middelburgse raad gereageerd op het verkiezingspamflet, dat de P.v.d.A. de avond voor de raadsverkiezingen 1962 rondstuurde en waarin de houding van de Y.V.D. in Middelburg en met name die van de heer Hesselink werd aan gevallen ten aanzien van het openbaar onderwijs. Het V.V.D.-raadslid achtte de beweringen in het pamflet een onbehoorlijke manier om stemming te maken legen een politieke tegenstander. In het verkiezingspamflet werden twee punten naar voren gebracht: in 1949 en 1952 had de heer Hesselink zijn stem uitge bracht tegen het verzoek van Volksonderwijs om een openbare kleuterschool op *t Zand te stichten; voorts ontkende de P.v.d.A. in het pamflet, dat de V.V.D. de stoot gaf tot de bouw van een nieuwe school J. SocialistenGeen verontschuldiging Aan de hand van de notulen over de raadsvergaderingen van mei 1949 en januari 1952 merkte het V.VJD.-raads- lid op, dat hij het (tot 2 keer toe ge dane) verzoek moest afwijzen (zoals de meerderheid van b. en w. voorstelde) omdat de financiële consequenties voor de gemeente te grooi waren, zolang de kleuteronderwijswet nog niet tot stand gekomen was. Hij herinnerde voorts aan de motie-Schuitema in 1952 waarin aangedrongen werd om toch tot oprichting van de kleuterschool te besluiten die verworpen werd met de stemmen van de V.V.D" en de P.v.d.A.- leden wethouder Geers en mevrouw De Vlieger tegen. „Deze namen staan ech ter niet in het pamflet vermeld", aldus de liberale woordvoerder. „Ongelooflijk" Verder vond hij het ongelooflijk, dat de P.v.cLA. het geoorloofd achtte om een onware voorstelling van zaken te geven, zoals met betrekking tot schooi J. gebeurd was. Niet alleen bestond het college van b. en w. niet uit 3 P.v.d.A.-ierien (mr. Bolke- stein was al naar Deventer vertrok ken), maar evenmin werd in de be- grotingsbrief van 1959 over nieuw- douw van school J gesproken- Eerst na zijn motie om bij toekomstige scholenbouw in de eerste plaats de bouw van een lagere school te be vorderen, welke niocie werd inge trokken toen de wethouder van on derwijs op aandringen van de heer Schorer (p.v.d.a.) een onderwijsnota toezegde, verklaarde het college in een aanvulling op de originele on derwijsnota een urgentieverklaring voor de nieuwe school J te zullen aanvragen. „Het is onjuist het te doen voorkomen alsof ik het openbaar onderwijs met woorden steun, maar mijn daden tegen dit onderwijs gericht zijn", aldus de heer Hesselink, die heï niet behoorlijk vond, dat zijn overwegingen in 1949 en 1952 in het pamflet verzwegen werden. „Mijn motie in 1959 zou alleen maar belachelijk zijn geweest, als b» en w. inderdaad reeds van plan waren ge weest school J te vernieuwen. De V.V.D. heeft wel degelijk de stoot tot nieuw bouw gegeven", verklaarde hij. „Nu de P.v.d.A- het toelaatbaar heeft geacht twyfel od te roepen aan myn politiek fatsoen nodig ik deze party uit in het openbaar van repliek te dienen en ook in het openbaar zijn verontschuldigin gen aan te bieden". Nadat de P.v.d.A.-fraetievoorzitter, de heer M. A. L. Hubregtse, er op gewe zen had, dat de verkiezingsfolder al leen zoveel mogelijk geadresseerd was aan de Volksondervrisleden met de be doeling „de mythe uit de wereld te hel pen. dat de V.V.D. de enige strijder is voor openbaar onderwijs", merkte hij op. dat in 1949 en 1952 met de V.V.D. inderdaad ook twee P.v.d.A.-leden te- Advertentie) 4-voudige combinatie inderdaad veel beier! Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is wereldberoemd. De combinatie in één tablet werkt nog krachtiger. Bovendien zorgt één der bestanddelen, dat ook een gevoelige maag niet Yan streek raakt. toen fciHis 20 UC'MIn f 0.80 hïiJïe slri;rs»Zd:s <0 titïsKen f 1.50 Y«ri»5|t Kien IOO liilMn f 3.50 Werkstadent Voor vrij veel scholieren betekent vakantietijd ook werktijd. De jongelieden zoeken tijdelijk een baantje, teneinde met de aldus verworven gelden, later des te intensiever vakantie te' kunnen houden. Een loffelijk streven, dat bij de ouders in het algemeen wel weerklank vindt. Gerrit Gerritsen, leerling van een middelbare school, ergens in Zee land, had ook tijdelijk een baan tje gevonden en wél op de druk kerij van dit, uw en ons dagblad. Hel r/'mg om eenvoudige werk zaamheden als daar zijn het rei nigen van vloeren en machine onderdelen en soortgelijke bezig heden. Géén ingrijpend hersen werk derhalve, maar méér het gewone huis- tuin- en keulcen- gedoe. Het beviel Gerrit Gerritsen uit stekend. Hij wist van wanten en voor en aleer hij er erg in had, was er een week voorbij en kon hij zich bij de chef melden om zijn verdiensten in ontvangst te nemen. Dat vergde wel een klei ne formaliteit, namelijk het in vullen van een zogenaamd werk- briefje. „Wal zullen we er op zetten?', vroeg de chef zich af en tegelijk wist hij hst antwoord; een noe mer om alle bezigheden v.an Ger rit onder te vangen. „Zet maar op: ..poetsen", adviseerde hij. Gerrit greep zijn balpunt en vul de hel briefje in. Nu was hij goed geweest vi poetsen, maar wat- zijn Nederlands betreft, had Ger rit beter nog een beetje kunnen blijven studéren in zijn vakantie. Dit vulde hij in: .poesen". Waarop de chef hem vroeg zulks even te verbeteren, ,,'t Staat zo slordig", lichtte hij toe. Gerrit corrigeerde. Toen stond ei .éPoezen". De chef heeft het maar uitge- poetst. gensteraden. „Maar wat heeft dat er mee te maken?", vroeg hij zich af. „Wij zijn toch niet de partij, die alleen maar voor openbaar onderwijs is. Er zijn evengoed voorstanders van het bijzonder onderwijs bij". In 1955 In het betoog van de heer Hesselink had de heer Hubregtse echter enige opmerkingen over de vergadering van 6 december 1955 gemist, waarin de nota inzake de scholenbouw is be handeld. „De aan de orde zynde zaak speelde zich dan ook niet af in 1959, zoals de P.Z.C. abusievelijk in de Kantlijn van vorige week schreef, maar in 1955", aldus het P.v-dA.- raadslid. „en het college bestond toen uit 3 leden van de P.v.d.A., om dat mr. Bolkestein neg niet naar De venter vertrokken was". De heer Hubregtse wees er op, dat in de nota een verslag van een bezoek aan alle Middelburgse scholen was opgeno men. „Op grond van dit bezoek is een urgentielijst opgesteld en op deze lijst staat school J vermeld. Daarom schreef de P.v.d.A. van het intrappen van een open deur, toen in 1959 de V.V.D. met een motie kwam", aldus de heer Hu bregtse. Hij vond het overigens merk waardig, dat in 1955 verschillende raads- Arbeider in vest te Hulst verdronken Tijdens werkzaamheden aan de stads wallen te Hulst is maandagochtend de 54-jarige ongehuwde arbeider August Lossie door nog onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. FUs na ongeveer een kwartier slaagden collega arbeiders erin het slachtoffer uit het water te halen en werd kunstmatige ademhaling toegepast. De levensgeesten bleken toen echter al geweken. Ka] laan A. Videier, die evenals de politie vrij spoedig ter plaatse diende het slachtoffer nog het Heilig Oliesel toe. Bekend is dat het slacht offer zenuwziek was. Ook zou hy de laatste tijd veel last van toevallen heb ben gehad. verwarming - rolhoes - binnen- en buitenspiegel - lichtsignaalschakelaar - 2 kleerhaakjes - 3 asbakjes - sponsrubber kussens - slaapbanken etc. behoren tot de standaard uitrusting. Kape- rijks- f 5250,geheel compleet EEN VEILIGE KEUZE OCTAVIA COMBI f 6475,- 1202 COMBI f 6975,-«1202 BESTELWAGEN f 5575.— leden het woord voerden, maar dat de twee V.V.D .-leden (de heren Hesselink en Schenk) hun mond hielden. Toen was er volgens hec P.v.d.A.-raadslid het mo ment geweest om op de bres te staan voor school J. Het belangrijkste vond de heer Hubregt se de conclusie van burgemeester Bolke stein, dat de raad eenstemmig tot een urgentielijst is gekomen, waarop het bouwen van school J stond vermeld. H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010» DEALERS: Garage l 1ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Cl Garage C. M. G. CAPPENDIJK, Axelsestraat 174, Terneuzen, tel. 2030 Gar. J. JOOSSE ZN., Rijksweg 24G, Nieuw- en St. Joosland, tel. 318 „Niet gelegen" „Dit alles is weggelaten in het be toog van de heer Hesselink. Ik be grijp het volkomen, het kwam niet erg gelegen. Dit is ook weggelaten in de P.Z.C. en dat begrijp ik niet. Een blad van standing zoals de P.Z.C. toch is kan en mag niet in een relaas over de kwestie van school J dit weglaten", zo besloot de heer Hubregtse. In tweede instantie zei de heer Hesse link, dat er inderdaad in 1955 een grote urgentielijst was, maar in 1959 evenwel nog steeds geen enkel plan. „En in 1959 is de V.VJD. begonnen met de motie", merkte hij op. „Het spijt mij buitenge woon, dat de heer Hubregtse geen en kel woord ter verontschuldiging heeft gezegd", zei de heer Hesselink tot slot. Waarna de fractieleider van de P.v.d-A. duidelijk maakte, dat er geen veront schuldigingen aan te voeren zijn. Raad Breskens akkoord Bijdrageregeling bewoners van te saneren Bloemenwijk De gemeente Breskens kan ingevolge een regeling van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid op een bedrag van 600 voor elk gesaneerd krot in die gemeente rekenen. Deze be dragen, zo werd tijdens de maandag avond gehouden raadsvergadering me degedeeld, zullen in een fonds worden gestort, waaruit de gemeente aan be woners van te ontruimen krotten (Bloe menwijk) bijdragen kan verlenen in ver huis- en inrichtingskosten en gis huur- compensatie. Deze bijdrage kan bedra gen 200 por gezin plus 25 per zinslid. De compensatie wegens het talen van een hogere huur bedraagt 2 voor het eerste jaar, 1 voor het tweede jaar en 0,50 voor het derde jaar. Voor de categorie van bejaarden zal eerst later een regeling worden ont worpen. Na een korte gedaehtenwisse- ling over dit onderwerp keurde de raad de nieuwe bijdrage-regeling goed. IN MIDDELBURG De gemeenteraad van Middelburg heeft na afloop van de vergadering van maandag afscheid genomen van twee oud-raadsleden, de heren jlir. mr. T. A. •J. W. Schorer en A. J. Kaland, die bei den zijn gekozen tot lid van Ged. Staten. Zij werden toegesproken door burge meester mr. J. Drijber, die opmerkte, dat beiden een vooraanstaande plaats ïn de raad hebben ingenomen. Ook al zijn de opvolgers voor hun taak berekend, niettemin had mr. Drijber het gevoel, dat er twee lege plaatsen achtergelaten worden door de heren Schorer (13 jaar raadslid, waarvan 5 jaar als wethou der) en Kaland (9 jaar raadslid, waar van 4 als wethouder). „De raad van Middelburg mag trots zijn, dat twee van zijn leden gekozen zijn tot Gedeputeerde", aldus de burge.- rrfeester, die zich vervolgens afzonder lijk tot de heren Schorer en Kaland richtte. Jhr. Schorer roemde hij om de wijze waarop deze de portefeuille van culturele zaken beheerd had, en een groter tegenstelling kon mr- Drijber zich nauwelijks indenken ook die van bedrijven. Mr. Drijber had nog een te genstelling ontdekt: jhr. Schorer werk te op „volle kracht" aan grote zaken, terwijl de details hem iets minder lagen. Groot respect zei de burgemeester te hebben voor oud-wethouder Kaland, die zich ontwikkelde tot een evenwichtig en bekwaam bestuurder. Mr. Drijber acht te het van groot belang, dat een voort varend en vooruitstrevend wethouder de: portefeuille van openbare werken kreeg toegewezen. Tot slot dankte de burge- Raad Rilthem tegen aanleg bovengrondse PlEM-leiding Burgemeester: „Het is een lelijk geheel" KITTHEM voelt niets voor de boven grondse elektrische leiding, die de N.V. P.Z.E.M. door de gemeente, over een lengte van vijf kilometer, wil aanleggen. De gemeenten Vlissingen en Souburg hebben de P.Z.E.M. toestemming gege ven het gemeentebestuur van Jiit- tliem liad reeds eerder, tijdens een open bare zitting in „De Zwaan" te Souburg zijn grieven onverminderd gehandhaafd De zaak kwam gisteren, maandag- ayond weer ^in de gemeenteraad van Ritthem ter sprake, toen b. en w. de raadsleden vroegen, hun houding thans definitief te bepalen. „De leiding komt zo'n vijf k zes kilometer boven land bouwgronden in onze gemeente", zo lichtte burgemeester P. Daniëlse toe, „en onze grief is dat het niet estetisch is. Het i3 een lelijk geheel, die draden over het landschap. Maar de grote vraa< of wij het tegen kunnen houden. A is al met boringen begonnen". Van de raadsleden bleek alleen de heer W. Cevaal (c.h.) het strijden moe: „het is niet tegen te houden" sloot hij zich bij de laatste woorden van de voorzitter aan de overige zes raadsleden ver klaarden zich echter tegen! meester beide heren voor hetgeen zij in het belang van de stad verricht hebben. Namens de raad sprak de heer B. A. Hesselink als oudste raadslid waarde rende woorden. Hij dacht met name aan de scherpzinnige formuleringen van de heer Schorer bij de begrotingsbehande lingen. waarna hij de heer Kaland ver zekerde diens vertrek te betreuren, „vooral nadat U nu pas goed op gang gekomen bent". Nadat de heren Scho rer en Kaland een dankwoord gesproken hadden, maakten de raadsleden en de eveneens genodigde hoofden van dienst en hun naaste medewerkers van de ge legenheid gebruik om in de b. en w.-ka- mer afscheid van hen te nemen. Op de foto: burgemeester Drijber in ge sprek met de twee scheidende raadsle den: rechts de heer Kaland, dan me vrouw Kaland en daarna jhr. Schorer. (Foto P.Z.C.)- Opening „Levend Erfdeel" in Goes door commissaris De reizende tentoonstelling „Levend Erfdeel", die van 30 juni tot 12 juli in Goes zal worden gehouden, zal aan staande zaterdag officieel worden ge opend door de commissaris der konin gin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De tentoon stelling wordt gehouden in de Grote Kerk te Goes. De opening is bepaald op 's middags half drie. Stoffelijk overschot van Vlissingse matroos Het stoffelijk overschot van 'n man, zo dat, als reeds eerder gemeld, zondag avond op de schorren bij Bath is gevon den, is inderdaad geïdentificeerd als dat van de 23-jarige matroos A. Duinhouwer uit Vlissingen, die op 7 juni van de sleep boot „Schelde" overboord sloeg en in het Nauw van Bath verdronk. Het stof felijk overschot zal naar Vlissingen wor den overgebracht en daar op de alge mene begraafplaats ter aarde worden besteld. ZACHT FRUIT STAAT ER SLECHT VOOR Aardbeien verdrogen op het Zeeuwse land De oogstverwachtingen van het zacht fruit in Zeeland zien er na een lang durige droogteperiode momenteel be paald somber uit. Praktisch alle gewas sen lijden in meer of mindere mate van de droogte. Als er op korte termijn een flinke hoeveelheid regen valt, is het voor de meeste produkten nog niet te laat. Maar zoals de situatie thans is, dreigt de teelt van zacht fruit een fiasco te worden. De aardbeien worden wel het zwaarst getroffen door de droogte. Vooral de vroege rassen als Regina en Mach. Frü- hernte staan er slecnt voor, met name op de minder vochthoudende gronden. Hier kan zelfs regen op korte termijn geen uitkomst meer bieden. Als gevolg van de droogte zijn de vruchten klein. De vrij hoge prijzen, die voor de aard beien worden betaald kunnen de lage opbrengsten niet compenseren, zodat de kwekers bepaald geen goed aardbeien aar zullen nebben. Op de goed vocht- oudende gronden en zeker voor de latere rassen als Red Gauntlet, Talis man en Senga Sengana zal een flinke regenbui nog veel goed kunnen maken. Het is overigens niet alleen voor de late rassen aardbeien dat er om regen wordt verlangd. Ook de frambozen, die er overigens vrij goed voorstaan, kun nen nu kort voor het rijpingsproces wel wat vocht gebruiken. Ditzelfde geldt voor de percelen met dubbele prinsessen- bonen, die er over het algemeen onregel matig en vrij slecht voorstaan. Ook hiervan is men ten aanzien van de oogst verwachtingen vrij pessimistisch. Wat de overige zachtfruitprodukten betreft, geven de rode bessen een wisselend beeld te zien. Vooral het ras Prolific belooft een matige oogst te geven. Voor zwarte bessen moet een kleine oogst worden verwacht, evenals van bramen, die op diverse percelen een slechte stand ver tonen. BELGISCH JACHT VOER OMHOOG OP ROGGEPLAAT Het Belgische jacht „Egale M. Bonge" is zondagmiddag vastgelopen op de Rog- -eplaat in de Oosterschelde. Zonder lulp is het scheepje tegen 6 uur weer •lot gekomen. De reddingsboot „Maria Carolina Blankenheim" uit Burgh be vond zich toen al enkele uren in de na bijheid om eventueel assistentie te ver lenen. Aan boord van het jacht bevon den zich drie opvarenden, onder wie de eigenaar, de heer Stein Bet uit Zeebrug- &e. Van de Noordbevelandse wal af had de waterbouwkundig opzichter A. J. Swenne opgemerkt, dat de „Egale" in moeilijkheden verkeerde. Hij waar schuwde schipper A. Minneboö van de „Blankenheim", die onmiddellijk uit voer, De Belg, die hoog op de plaat zat, weigerde echter hulp. Wel werd schip per Minneboo verzocht in de buurt te ilijven. Bij hoog water kwam het jacht op eigen kracht vlot. KNAAP (15) VERZETTE ZICH TEGEN POLITIE Recalcitrant tegen de politie betoonde zich vrijdagavond om half acht in Vlis singen de 15-jarige Hagenaar H. B., die bromfiets reed. Men mag eerst een bromfiets besturen wanneer men zestien is; de politie wens te het voertuig, dat van een familielid van B. was, in beslag te nemen. De knaap verzette zich hiertegen. Mot de surveillanceauto werd hij meegenomen naar het politiebureau, waar proces verbaal tegen hem is opgemaakt. Benoeming Met ingang van 15 juni j.l. is tc St.- Philipsland geplaatst als postcomman- dant der rijkspolitic, opperwachtmeester 2. René afkomstig uit Alblasserdam. E.T.I.-jaarverslag verschenen Instituut deed belangrijk werk op velerlei terrein Het E.T.I. voor Zeeland heeft de ze week zijn verslag over de jaren 1960 en 1961 gepubliceerd: zoals bij dit instituut gebruikelijk, is het verslag niet beperkt gebleven tot de werkzaamheden van het E.T.I. - zelf, maar is tevens een overzicht gegeven van de economische ont wikkeling van Zeeland. Dit over zicht betreft dus de jaren 1960 en '61. Er wordt daarin vastgesteld dat in de loop van 1960 zich een sterke eigen expansie begon af te tekenen, toe te schrijven aan de .ontdekking" van de gunstige ves tigingsmogelijkheden in Zeeland. Het inwonertal groeide weliswaar niet sterk, maar wel nam de werkloosheid af en stabiliseerde zich de pendel. Het aantal bedrij ven, dat zich in 1960 en 1961 in Zeeland vestigde, is zodanig, dat het inwonertal hierdoor zeker in de komende jaren gunstig zal wor den beïnvloed. In totaal hebben zich ïn twee-en-een-half jaar zes tien industrieën in Zeeland geves tigd of voor vestiging aangemeld. Zij zullen op korte termijn werkge legenheid geven aan 1150 mannen en op iets langere termijn aan 2400. Het verslag gaat voorts in op de ont wikkeling in de agrarische sector. Mo dernisering en rationalisatie vinden ook hier voortgang, waardoor Zeeland zijn vanouds vooraanstaande agrarische po sitie kan behouden. Verder wordt aan dacht besteed aan de visserij, het toe risme, verkeer, onderwijs, woningbouw dergelijke waarna tenslotte de werk zaamheden van het instituut zelf onder de loep worden genomen. Herinnerd wordt aan de nota „Het Del taplan en de Zeeuwse landbouw", aan de agrarisch-sociale voorlichting, aan de werkzaamheden rond de concentratie en verbetering van de landbouwhavens. Met de Stichting Zeeland Is aan het provinciaal bestuur voorgesteld op korte termijn te komen tot een rap port over de toekomst van het plat teland. Ook voor de visserij werden tal van werkzaamheden verricht, o.a. rond de verplaatsing van de vloot van de garna- lenvissers, de modernisering van de vloot, ex artikel 8 Deltawet, de oester- en mosselcultuur enz. Herinnerd wordt ten aanzien van de industriële vraagstukken aan het werk van het E.T.I. rond de progranuna's voor de infrastructuur: tot en met eind 1961 was voor 'n bedrag van 8.957.100 door de minister van economische zaken toegestaan en gesubsidieerd. Het betreft hier wegenaanleg en elek- in het Sloe, haven- wegen gangsweg enz pen oude haven en weg St. Maartensdijk, alsmede versnelde uitvoering van het irbekkenplan va- - së i OUD-WETHOUDER VAN BROUWERSHAVEN OVERLEDEN deze ge meente. De heer Den Boer, die in Brouwersha ven eén hooi- en stohandcl had, nam in het verenigingsleven een vooraan staande plaats in. Zo was hij hoofd agent van de Centrale Suiker Maat schappij en mede-oprichter van de School met dc Bijbel. Ook was de heer Den Boer mede-oprichter van de plaat selijke afdeling van het Groene Kruis, van welke afdeling de heer Den Boer ruim veertig jaar het penningmeester schap bekleedde. Ook in het gemeentelijk bestuursappa raat nam dc overledene jarenlang een vooraanstaande plaats in. Van 1919 tot 1953 was de heer Den Boer gemeente raadslid voor de a.r. en wethouder van 1927 tot 1948. Tevens was hii vele jaren voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur. Voor zijn vele verdiensten was de heer Den Boer koninklijk onderschei den. De begrafenis is vastgesteld op donder dagmiddag a s. op de begraafplaats te Brouwershaven. Commissaris opent „De Vliedberg" De commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal maandag 9 juli om 14.30 uur de officiële opening verrich ten van de christelijke lagere land bouwschool „De Vliedberg" te Middel burg. lzone. Ing ten dienste van de ka- Er werden nota's uitgebracht, o.a. over de economische betekenis van het toe risme, adviezen inzake HaringvJietbrug en Oosterscheldebrug, over de econo mische belangen, die gemoeid zün met een eventuele demping van het «anaal door Walcheren, over de mammoetwet, om er enkele te noemen uit de uitvoe- 'ge opsomming In dit verslag, iet name wordt aandacht besteed aan de toenemende taak van het instituut inzake de Benelux, vooral in verband met de ontwikkeling van dc grensgebie den. Gewezen wordt op de intensieve voorlichting van de zijde van het E.T.I., het werk in diverse commissies (Zec- havencommissie Nationale plan, het centraal overleg bouw middenstands- landen, de adviescommissie visserij van iet L.E.I., van welke organen de direc teur lid is, voorts is hij adviseur van de planologische commissie van het landbouwschap. Aandacht wordt ge schonken aan de acquisitie, produktivl- teitsbevordering en dergelijke. Het geheel geeft een uitvoerig, goed ge documenteerd inzicht In de zeer uitge breide werkzaamheden van het E.T.I. Er blykt uit, dat dit instituut ten aan zien van ontwikkeling van 55eeland in de laatste jaren een duidelijke sleutel positie inneemt. KORREN IN WRAK EN IN SCHROEF DRIE BEMANNINGSLEDEN REDDEN ZICH ZWEMMEND Een vol uur hebben schipper S. Quist (42) van de garnalenkotter „Tholen 14" en zijn knechts Kees Deurloo (20) en Dick Hage (17) maandagmiddag vóór de Scliouw- se kust tevergeefs gevochten voor het behoud van hun schip. De „Tholen 14", die in moeilijkheden was geraakt doordat een van de korren in een wrak bleef steken, voer onwrikbaar vast op een ver raderlijke zandrug in het Honden gat, een uitloper van de Banjaard- plaat. Door de zware deining maakte het schip zoveel water, dat de drie beman ningsleden genoodzaakt waren in het woelige water te springen cn naar de veilige „Veerc 7" te zwemmen, die machteloos de worsteling van schipper Quist en zijn mannen had gadegesla gen. Ondanks het feit, dat dc drie opva renden van de onfortuinlijke garnalen kotter meer dan honderd meter door de branding moesten zwemmen, slaagden zij er in de „Veere 7" te hereiken. „Gelukkig, dat we alle drie konden zwemmen", constateerde schipper Quist, die gisteravond laat in de thuishaven Colijnsplaat aan boord van de „Tholen 1" op een aantal visnetten lag te rus ten. „Wc mogen blij zijn, dat we nóg leven. De zee spoelde om en over ons schip. We waren echt bang om te sprin gen, want de afstand tot de „Veere 7" die niet dichter kon naderen, bedroeg ruim honderd meter. Maar we moesten wel springen. Er zat niets anders op", merkte de nog nauwelijks van zijn avon tuur bekomen schipper op. De twintig jarige Kees Deurloo bevestigde met en- op ccn zandrug. „We hebben alles ge probeerd om het schip weer vlot te krijgen. Weliswaar gelukte het ons vrij spoedig de korren uit het wrak en uit de schroef te verwijderen, maar vlot komen ging niet", verteldo de Thoolse schipper. Van de wal af was de pre caire situatie opgemerkt door hoofd lichtwachter van de vuurtoren te Haam stede, de heer R. Saamen, die schipper J. A. Minneboo van de reddingsboot „Maria Carolina Blankenheim" Burghsluis waarschuwde. De reddings boot voer onmiddellijk uit, maar be hoefde al geen hulp meer te verlenen. De opvarenden waren inmiddels al aan boord van de „Veere 7", met welk schip zij naar Colijnsplaat zijn gevaren. Vannacht Is schipper Quist met een be vriend schipper alweer uitgevaren om zich ter plaatso op de hoogte te stel len en de mogelijkheid te bezien zjjn schip, dut by vloed onder water staat, weer vlot tc krijgen. De „Tholen 14", een twaalf meter lange, vry nieuwe gar nalenkotter, is verzekerd. kele opmerkingen de woorden van zijn schipper: „Het waren enkele moeilijke en bange ogenblikken". schipper Quist, die pas een half jaar geleden voor zichzelf is gaan varen. De vangsten waren bepaald goed: 120 kg garnalen en 50 kg tong, te zamen een marktwaarde van ruim 500. Tegen vier uur werden de korren nog eens uitgegooid. Een van de korren kwam daarbi Na hun angstig avontuur voor de Schouwse kust, waar hun garnalenkot ter „Tholen li," zonk, zochten schipper 8. Quist cn zijn knecht C. Deurloo een WRAK veilige slaapplaats op de visnetten inl het ruim van de garnalenkotter „Tholen I", die in de thuishaven Colijnsplaat lag gemeerd, (Foto P.Z.C.) de andere raakte verward in de schroei'. Het schip bevond zich op dat moment vlak bij dc verraderlijke Banjaardplaat. een paar kilometer uit de Schouwse kust. In een minimum van tijd dreef iij In een wrak terecht en het vaartuig af en kwam vast te zitten Stoffelijk overschot van man uit Kanaal door Walcheren opgehaald Uit bet Kanaal door Walcheren bij Souburg is zondagmorgen omstreeks 7 uur liet ontzielde lichaam van de 40- jarlge chauffeur P. Vcrstracte uit Groe- dc opgehaald. Een lid van het Marine Wachtkorps had het stoffelijk overschot opgemerkt toen hij over het Jaagpad langs liet kanaal fietste. De chauffeur was gehuwd. Hij was werkzaam voor een uitvoerder te Oost burg. Volgens familieleden zou de over ledene pcr fiets langs het jaagpad heb ben gereden. Hoe h(j tc water is geraakt is nog niet bekend. Naar dc juiste toe dracht wordt ccn onderzoek ingesteld, HET WEER IN EUROPA Oslo, zwaar bewolkt 10 gr. C. Kopenhagen, half bewolkt 15 gr. C. Londen, zwaar bewolkt 21 gr. C. Brussel, licht bewolkt 19 gr. C. Luxemburg, licht bewolkt 19 gr. C. Parijs, half bewolkt 21 gr. C. Nice, zwaar bewolkt 25 gr. C. Frankfort, onbewolkt. 21 gr. C. München, half bewolkt 21 gr. C, Genève, zwaar bewolkt 27 gr. C. Locarno, onweer 31 gr. C. Wenen, zwaar bewolkt 27 gr. C. Innsbruck, regenbui 21 gr. C. Home, zwaar bewolkt 32 gr. C. Madrid, licht bewolkt 35 gr. C. Mallorca, onbewolkt 32 gr. C. VERWACHT. VEEL BEWOLKING. Half tol zwaar bewolkt mot enkele ver spreid voorkomende buien. Matige tot- krachtige wind ruimend naar west tot noordwest. Aanhoudend koel weer. STRANDVERW ACHTING OOK VANDAAG nog tc koel strand weer met tijdelijk enige bewolking, maar geen buien van betekenis. Matige, tijde lijk krachtige wind tussen zuidwest en west. In dc middag .15 tot 17 graden, zeewater 15 graden. ZON EN MAAN. Zon op 4.21 Maan op 1.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2